Twaalf getuigen uit Nederland zullen worden gehoord Conferentie te Bagdad geëindigd Vragen over verhoging vacantie- toeslag Overheidspersoneel Er dreigt oorlog in het Rif-gebied Toepassing wet op de P.B.O. bij leden aanbevolen Positie Franse regering wankel Vrouw beet man in been Ontploffing in zieken" huislaboratorium PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Veilig Verkeer HET PROCES-JUNGSCHLAEGER Maar zij moeten de consequenties van hun komst aanvaarden Duitse ex-jachtvlieger wil charter-maat schappij oprichten Ziekenfondsraad keurt honorarium huisartsen goed Defensie-organisatie gevormd Twee doden Tekort aan gemeente-politiepersoneel niet te wijten aan financiële factoren Uitbreiding Kamers volgende week aan de orde Dronken achter het stuurt voor de derde keer Houtopslag te Bergen op Zoom uitgebrand Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Oiro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2438 (b.g.g. voo- redactie 2435, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V„ Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8253 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Frof. Dr J. J. de Jong VRIJDAG 25 NOV. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Molï Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. (Zie pagina 2) PARIJS, 25 Nov. In de wandel gangen van de Franse nationale ver- fadering is voorspeld, dat de regering- aure, die negen maanden aan het be wind is geweest, de volgende week zal vallen. Volgens Reuter is het gezag van de premier ondermijnd doordat hij er niet in geslaagd is zijn voorstel tot het houden van verkiezingen in December aangenomen te krijgen. Voorts heeft hü met zijn pogingen om het leven van de nationale vergadering te ver korten door aan te dringen op ver vroegde verkiezingen een groot aantal afgevaardigden van alle fracties, met Uitzondering van de communistische tegen zich ingenomen. Dit bleek op nieuw toen Donderdag de commissie voor het algemeen kiesrecht overwe ging van de jongste Woensdag inge diende plannen van de regering voor een kieshervorming tot vandaag heeft uitgesteld. Koningin bij 50 jaar kinderwetten 's-GRAVENHAGE, 24 Nov. H.M. de Koningin zal, zo vernemen wij, aan wezig zijn bij de herdenking van het feit, dat 50 jaar geleden de kinderwet ten in werking zijn getreden. De plechtigheid wordt, zoals bekend is, op 1 December gehouden in de ridderzaal te Den Haag. DJAKARTA, 25 Nov. (P.I.A.) Rechter Maengkom heeft Don derdag op de zitting in de zaak-Jungschlaeger erin toegestemd, 12 van de 15 getuigen k décharge, die mevrouw Bouman had voorgesteld uit Nederland te laten komen, te horen. De drie andere getuigen, zo meen de de rechter, behoeven niet gehoord te worden, aangezien ze weinig te maken hebben met de getuigenverklaringen, waarin hun namen voor komen. Het zijn Tuinstra, Megens en Scheltinga. Volgens mevrouw Bouman zijn er eigenlijk nog drie getuigen in Neder land, die gehoord zouden dienen te worden. Djaksa Tinggi Soenarjo merkte op, dat de getuigen, die naar Indonesië komen, bereid zullen dienen te zijn, alle consequenties van hun komst dienen te aanvaarden, ook voor het geval de politie maatregelen tegen hen zou wensen te nemen. Hij meende, dat verscheidenen hunner betrokken kunnen zijn geweest in de activiteit van illegale organisa ties in Indonesië. Verder dienen zij ook bereid te zijn de consequenties te aanvaarden voor het geval zij meineed mochten plegen. Mevrouw Bouman antwoordde hier op, dat hetgeen Soenarjo zei, eerst be wezen zou dienen te worden. Soenarjo achtte het niet mogelijk het verhoor der 12 getuigen uit Ne derland binnen een of twee dagen te voltooien, teneinde hen gelegenheid te geven Kerstmis en Nieuwjaar thuis te vieren. Hun verhoren, zo zei hij, zul- Onheilspellende vuren op de heuvels RABAT, 24 Nov. De toestand in het bergachtig Rif-gebied, de grens zone tussen Frans- en Spaans-Marokko en van ouds een streek, waarvan de bevolking tot opstand geneigd is, is zeer gespannen. Op de toppen der heuvels rondom het rif-dorp Taboeda branden nog steeds de vuren, waarmede naburige stammen worden opgeroepen tot de krijg. De inwoners van het dorp zijn de heuvels ingevlucht, nadat zij Maan dag j.l. een Franse bestuursambtenaar hadden vermoord. AMSTERDAM, 24 Nov. In een der hangars van de luchthaven Schiphol staat sinds vanochtend een kleine een dekker, een Pussmoth uit het jaar 1933. De Duitse oorlogsvlieger Heinz Knoke is daar gisteren mee aangeko men. Vanochtend zou hij er weer mee vertrekken naar Eeide. Taxiënd naar de startbaan passeerde hij een Con- vair juist op het moment dat de moto ren daarvan op volle toeren begonnen te draaien. Het vliegtuigje werd door de enorme luchtdruk tegen de grond geworpen. De vleugel en de staart wer den daarbij zodanig beschadigd dat de piloot z(jn voorgenomen vlucht niet kan vervolgen. Ook de schaderegeling bindt hem voorshands aan Schiphol. Heinz Knoke maakt een studievlucht in verband met een plan om tesamen met het centraal aeronautical bureau Ltd te Londen een charterluchtvaart maatschappij op te richten. Onder meer bestaat het voornemen volgend jaar Februari drie vliegtuigjes aan te kopen voor het vervoeren van passagiers doch voornamelijk van goe deren in charter. Heinz Knoke zoals gezegd Duits jachtvlieger uit de laatste wereldoor log is de schrijver van het boek „De grote jacht". De naar dit boek gemaak te film wordt nog steeds vertoond. De titel die de Engelsen aan deze film heb ben gegeven: „Ik vloog voor de Fueh rer" vindt Heinz Knoke „niet ge slaagd". Doch 7.000 leden van de stam in dit gebied zijn nog niet gevlucht en Fran se officieren, die de taal dezer Berbers machtig zijn, stellen alles in het werk om hen tot blijven over te halen. Meer naar het Zuiden hebben 800 bereden leden van de stam der Fich- tali's de zijde der opstandelingen ge kozen. Zij zijn het heuvelgebied inge trokken. FRANSEN STAAN GEREED De Franse versterkingen, die in het begin van deze week naar het betrok ken gebied zijn gezonden, staan, in af wachting van het resultaat der bespre kingen hunner officieren, gevechts- klaar gereed tegenover tienduizenden oorlogszuchtige Berbers. De in het gebied van Fez wonende Marokkanen hebben geweigerd nog verder belasting te betalen. Zij zeggen, dat Marokko thans „onafhankelijk" is en zij „dus" geen belasting meer be hoeven te betalen. len langer dan enkele dagen duren, aangezien een onderzoek nodig zal zijn naar de onderlinge overeenstem ming der getuigenverklaringen en om dat confrontaties noodzakelijk zijn. Hiervoor zal zeker één maand nodig zijn. AMSTERDAM, 24 Oct. In zijn he den gehouden vergadering heeft de ziekenfondsraad alsnog goedkeuring verleend aan de tussen de organisaties van algemene ziekenfondsen en de landelijke huisartsen-vereniging over eengekomen honoreringsregeling. Volgens de regeling wordt, te reke nen van 1 October jl. af, aan de huis artsen voor de eerste 2.000 verzeker den; op naam van een huisarts inge schreven, 10,20 en daarboven 7,50 per verzekerde per jaar betaald. In deze honoraria zijn begrepen de vroe gere toeslagen voor dunbevolkte ge bieden, uitgezonderd die voor de eilan den, de Biesbosch en andere gebieden, welke worden aangewezen in overleg tussen partijen, die tevens de hoogte van de toeslagen vaststellen. Ook de vroegere toeslag voor ouden van da gen is in de vastgestelde honoraria be grepen. Voorts is voor de honoraria van 1 Juli 1953 tot 30 September 1955 een re geling goedgekeurd, waarmede de over die periode krachtens een voorlopige regeling betaalde honoraria worden verrekend. De overeenkomst geldt met zekere restricties voor de tijd tot 1 Januari 1960. De kosten van de vroegere (voorlo pige) regeling bedroegen voor de ver plichte ziekenfondsverzekering 41,5 en voor de vrijwillige 14 millioen gulden per jaar. Als gevolg van de goedge keurde nieuwe regeling van 1 October af stijgen de uitgaven voor de ver plichte verzekering tot 55,8 millioen gulden, dus met 14,3 millioen, en voor de vrijwillige tot 19 millioen gulden, dus met 5 millioen. Fokker's „Friendship" heeft gevlogen AMSTERDAM, 24 Nov. Vanmid dag heeft de Fokker F 27 „Friend ship", het eerste na-oorlogse verkeers vliegtuig van Nederlands ontwerp, op de luchthaven Schiphol met succes haar eerste vlucht gemaakt. Nadat het in de afgelopen week een serie inlei dende taxiproeven had gedaan, trok rhef-invlieger H. V. B. Burgerhout de "riendship om circa 14.45 uur van de artbaan. Het toestel is 34 minuten in e lucht geweest. DE BILT~ZEGT: Lagere temperaturen Weersverwachting geldig tot Vrij dagavond: Opklaringen maar nog enkele buien. Matige, aanvankelijk langs de kust krachtige noordelijke wind. Lagere temperaturen. De conferentie te Bagdad is geëin digd met de vorming van een defensie organisatie, waarvan Engeland, Tur kije, Irak, Iran en Pakistan deel uit maken. Op de foto de waarnemers-tafel van de Verenigde Staten (achter), met v.l. n.r.: de ambassadeur van de Verenigde Staten in Bagdad, Waldemar J. Gall- van (met het gezicht naar links) admi raal Cassady en brigadier-generaal Forrest Carraway. Op de voorgrond, zonder bril, de premier van Turkije, Adnan Menderes. Een felle brand verwoestte gister avond een kurkfabriek met opslag plaats aan de Botweg te Bussum. De oorzaak is niet bekend. De .schade wordt door de verzekering gedekt. Debat over staat van beleg in Brazilië RIO DE JANEIRO, 24 Nov. De Braziliaanse Kamer van afgevaardig den heeft Donderdag het verzoek van de waarnemende president, Nereu Ra mos, en de minister van oorlog, Teixe- ra Lott, om de staat van beleg af te kondigen totdat de nieuwe gekozen president op 31 Januari zijn ambt aan vaardt, ingewilligd. De stemverhou ding was 178 stemmen voor en 81 te gen inwilliging van het verzoek. De Kamer weigerde echter bevoegd heden, die de regering had verzocht, te verlenen. Het debat duurde veertien uur. Thans moet de senaat zich nog over de afkondiging van de staat van beleg uitspreken. ER is een Amerikaanse (jour nalistieke) slagzin, die zegt: „Als een hond een man bijt, dan is dat geen nieuws, maar als een man een hond bijt, dan is het Nieuws!" Welnu, in Amsterdam heeft een vrouw geen hond, maar een man gebeten. Toen zij haar hondje 's avonds uitliet, werd zij door een onbe kende in de rug aangevallen. Hij trachtte haar op de grond te gooien doch zij verweerde zich, en beet in z'n armen en benen. Dat was de man te veel en hij vluchtte, achterna gezeten door de luidkeels om hulp roepende vrouw. Niemand hoorde haar echter en de man ontkwam. La ter ontdekte de vrouw, dat zij door een scherp voorwerp tussen de schouderbladen wgs gewond. Zij is in een ziekenhuis opgeno men. De politie zoekt naar de da der. VELP, 24 Nov. Bij een ontploffing in het laboratorium van liet Velpse al gemene ziekenhuis zijn drie laboranten zo ernstig gewond, dat inmiddels twee van hen zijn overleden. Het zijn de hoofdiaborante mevrouw Duwaer en mejuffrouw M. Kersten, beiden uit Veip. Zij bezweken aan de gevolgen van opgelopen ernstige brandwonden. De toestand van een derde slachtof fer, mejuffrouw S. Levering, baart zorg. Dit ernstig ongeluk, waarvan de oor zaak moeiljjk is vast te stellen, omdat men uiteraard geen van de drie getui gen heeft kunnen ondervragen, heeft schrik en ontsteltenis in de vrij dicht bebouwde kom van het dorp teweeg gebracht. Het ongeluk is waarschijnlijk ont staan bij het overgieten van een fles met aether. De kleding van de slacht offers vatte na de ontploffing vlam, zo dat de lichamen met ernstige brand wonden overdekt werden. De materiële schade bleef beperkt tot een ingedruk te ruit en aantasting van een deel van de inventaris. Voor de eerste maai sinds zijn hartaanval heeft President Eisenhower van de V.S. op Dinsdag 22 November in Camp David in de Amerikaanse staat Maryland, besprekingen gevoerd met zijn kabinet. Men neemt aan, dat tij dens deze vergadering o.m. is gesproken over problemen de V.N. betreffende. Deze foto toont de herstelde president in een kennelijk vrolijk gesprek met Charles E. Wilson, de Amerikaanse staatssecretaris van defensie. Convent der Chr.-Sociale organisaties 's-GRAVENHAGE, 24 Nov. Het Convent der Christelijk-sociale organi saties, bestaande uit het Verbond van Prot. Chr. werkgevers in Nederland, de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond, de Chr. Middenstandsbond en het C.N.V., heeft een rapport uitgegeven inzake de opzet en inrichting van Publiekrechtelijke Bedrijfsorganen. Het rapport is opgesteld door een in 1953 gevormde commissie, waarin zit ting hadden mr J. van Aartsen te Den Haag, prof. mr P. Borst te Amster dam, mr G. C. van Dam te Den Haag, drs A. Kouwenhoven te Den Haag, prof. mr W. Rip te Bennekom, mr W. R. van der Sluis te Utrecht, de heer H. J. Vermeulen te Amsterdam en dr J. P. I. van der Wilde te Den Haag. Voorzitter was de heer Vermeulen. Het rapport, dat bedoeld is als hand leiding ten dienste van bestuursleden, gaat er van uit, dat een nauw contact Binnenlandse Zaken in de Kamer DEN HAAG, 25 Nov. De minister van Binnenlandse Zaken, prof. Beel, heeft gisteravond twee uur nodig gehad voor de beantwoording van de vra gen over zijn begroting en hij bleef daarbij op sommige punten nog aan de korte kant. Zo heeft hij niet bijster veel gezegd over de belangrijke kwestie van de verbetering der secundaire arbeidsvoorwaarden voor het overheids personeel, terwijl hij t.a.v. deze voorwaarden toch door een motie werd be dreigd, een motie dia laat op de avond inderdaad werd ingediend door de heer Blom (P.v.d.A.). De stemming hierover werd aangehouden tot Dinsdag. De heer Blom had Dinsdag gespro ken over de vraag, of de verhoging van de vacantietoeslag van 2 tot 4 pet. waartoe aan het bedrijfsleven vergun ning is verleend, ook voor het over heidspersoneel zal worden afgekon digd. Prof. Beel zei, dat de bedoelde verhoging voor het particuliere be drijfsleven afhankelijk Is gesteld van een tweetal voorwaarden: de prijs- vormende werking en de overeenstem ming tussen werkgevers en -nemers. De eerste voorwaarde is voor het overheidspersoneel niet te hanteren. De regering wil afwachten, wat de verschillende bedrijfstakken In het particuliere bedrijfsleven zullen doen. De bewindsman gaf de Kamer de ver zekering, dat de kwestie in hét geor ganiseerd overleg aan de orde zal ge steld worden, indien het bedrijfsleven van de verbetering voldoende gebruik zal hebben gemaakt. Sprekend over de pensioenen merk te prof. Beel op, dat het interim rap port Van Poelje vandaag aan de Ko ningin is overhandigd. Daarin wordt gesproken over de toekomstige aanpas sing aan de algemene ouderdomsvoor ziening en over de aanpassing aan het (Van onze pari. redactie) DEN HAAG, 24 Nov. Volgende week Dinsdag zal de Tweede Kamer in eerste lezing het wetsontwerp be handelen om de Tweede Kamer met 50 en de Eerste Kamer met 25 leden uit te breiden. Dit voorstel van voorzitter Van Sleen vond enige bestrijding van de heren Oud, Schouten en Tilanus, die het minder juist vonden, deze grondwetswijziging te lichten uit de andere voorstellen. De replieken op de redevoering van Minister Donker hebben niet veel meer opgeleverd. De kwestie van het Haarlems huwelijk kwam nog aan de orde en daarvoor heeft prof. Gerbran- dy nog even gesproken over de revolver en de gummiestok van de polltie-agent. Hij vroeg hiervoor nog wel de aan dacht.. De begroting werd z.h.s. aange nomen. De communisten waren tegen. huidige en toekomstige loonpeil. Aan de bezitsvorming voor het overheids personeel zei de minister voortdurend aandacht te blijven schenken. GEMEENTEPOLITIE In antwoord op vragen merkte de minister op, dat het tekort aan perso neel bij de gemeenpolitie in de grote steden niet te wijten is aan financiële factoren maar aan huisvestingsproble men. In de kleine gemeenten toch is 't personeelstekort lang niet zo erg. De minister deelde mee, dat een sa larisherziening voor hogere politie ambtenaren in overweging wordt ge nomen. Dat de gemeentepolitie wat perso neelssterkte betreft geen gelijke tred heeft gehouden met het verkeer vond hij niet juist gesteld. Het politieappa raat is doelmatiger georganiseerd. Met relatief minder personeel worden be tere resultaten bereikt, omdat men meer voor zijn taak berekend is. ARNHEM, 24 Nov. De procureur- generaal mr G. W. C. Bijvoet, heeft vandaag voor het Gerechtshof te Arn hem tegen de 51-jarige expediteur B. H. H. te Zutphen drie maanden gevan genisstraf geëist en ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te bestu ren voor de tijd van twee jaar, conform het vonnis van de politierechter te Zutphen. De politie had verdachte op 26 Mei op de weg van Ruurlo naar Lichtevoorde aangehouden omdat hij met zijn vrachtauto van de ené kant van de weg naar de andere slingerde. Achter hem rijdende automobilisten probeerden vergeefs hem voorbij te komen. De procureur-generaal noemde ver dachte het type van de wegpiraat, dat de ernstige ongelukken veroorzaakt. Volgens de bloedproef had hij 2,30 per mille alcohol in zijn bloed. Nog geen week tevoren op 21 Mei, had dezelfde man wegens dronkenschap achter het stuur terechtgestaan en ook daarvoor was hij al eens wegens hetzelfde delict veroordeeld. tussen vrije organisaties en publiek rechtelijke bedrijfsorganen vr aar de is voor een gezonde ontw,,. .eling van de P.B.O. Dit sluit niet uit, dat op grond van de practijk daarnaast in-.^e bepalingen van de instellingsbesluiten en -wetten en in de reglementen der bedrijfsorganen een dergelijk contact wordt gestimuleerd. De conventsorganisaties en de toepassing van de wgt op oedrijfs- organisatie bij haar leden van harte aan, omdat naar hun mening de P.B.O. de mogelijkheid opent de samenwer- kingsgedachte in de betrokken be drijfstak tot volle werkelijkheid te brengen. Deze wet opent voor het bedrijfsle ven de mogelijkheid tot zelfstandige behartiging van zijn belangen. Zij biedt daardoor tevens de mogelijkheid om, bij de steeds toenemende verwer ving van het maatschappelijk leven en de daaruit voortvloeiende noodzaak van het stellen van regelen, de over heidstaak niet tot een onverantwoor de omvang te doen groeien. BERGEN OP ZOOM, 24 Nov. Van middag om kwart over drie is een he vige brand uitgebroken in de houtop slagplaats van de firma Knappers aan de Parallelweg te Bergen op Zoom. De afgewerkte houten onderdelen voor een honderdtal nieuwe woningen lagen iq deze loods opgestapeld. Daarin vond het vuur gretig voedsel. Toen de brand ontdekt werd sloegen de vlammen reeds naar buiten. De brandweer stond tegenover de loeiende vuurhaard mach teloos maar slaagde er In de aangren zende werkplaats van de firma Knap pers en de houtopslagplaats van de Fa V. d. Watering te behouden. De schade is nog niet definitief vastgesteld, maar wordt op ruim 150,000 geschat. 's-GRAVENHAGE, 24 Nov. Ir J. A. C. Tillema, hoofddirecteur van ge meentewerken in Rotterdam, zal Dins dag 20 December a.s. in een bijeen komst van het Nederlands Verkeers- instituut te 's-Gravenhage spreken over „Vraagstukken verband houdend met de aanleg van een heliport in de stad". De Rotterdamse molen „De Noord", die in 1954 door brand werd verwoest, zal niet worden herbouwd. De Rotter damse gemeenteraad verwierp met 22 tegen 18 stemmen een voorstel van B. en W. tot herbouw, hetgeen een be drag van 275.000,zou vergen. Vandaag vertrekt uit Dordrecht de tienduizendste treinwagon met melk naar de Amerikaanse troepen, die in Duitsland gijn gelegerd. In de ruim vijf jaar transport is ruim 15 millioen liter melk en melkproducten naar Duitsland gegaan, hetgeen een bedrag beloopt van ca 7,5 millioen gulden. Donderdagavond is in Nicosia een communique gepubliceerd volgens het welk sommige Britse troepen voort aan niet ongewapend de kazerne mo gen verlaten. De militairen mogen bo vendien ook niet alleen, maar slechts in groepverband, uitgaan. Hoogwater Zaterdag 26 Nov.: Vlissingen: 10.56 u. 1.49 m. 23.31 u. 1.84 m. Terneuzen: 11.25 u. 1.66 m., 23.58 u. 2.01 m. Wemeldinge 0.00 u. i.54 m., 12.31 u. 1.34 m. Zierikzee: 12.11 u. 1.13 m., u. m.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1