Wiardi Beekman-Stichting rapporteert over toekomst van het Deltagebied Chefarine 4 Zeeland schreeuwt om leraressen voor huishoudscholen Vruchfwisselingsbesluit kan door 'f weer niet veranderd worden „Jonge kerken in Indonesië beleven verheugende groei" Bondssecretaris Dondorp over Middenstandsvoorlichting „Samenwerking tussen levens beschouwelijke richtingen gewenst' WENSEN EN VERLANGENS Deel van Poortvliefs gemeentehuis verbouwd Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! PERASTHMAN! Opleiding voor onderwijskrachten N.O. voor kookvakken noodzakelijk Ve> lustig wind is tnoiinaacs vtiïid w Schutter uit 's-Heer Arendskerke had weinig pijlen op zijn boog De heer B. Burger gaaf Goes verlaten Voor Chr. Midden standsver. Middelburg Instelling van classicaal Hulpfonds Donderdag 24 November 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 i" AMSTERDAM, 23 Nov. Bij de Dr. Wiardi Beekman Stichting, het we tenschappelijk instituut van de Partij van de Arbeid, is een rapport gereed gekomen, dat gewijd is aan de problemen, verband houdende met de toe komst van het Deltagebied tussen de Nieuwe Waterweg en de grens Bel- gië-Nederland, met inbegrip van Zeeuwsch-VIaanderen. Het uitgangspunt van de commissie der Stichting onder leiding van burgemeester mr dr N. Bolkestein van Middelburg is geweest, dat het Deltaplan meer is dan een waterstaatkundig project en wel een geheel van regelingen, dat het leven van honderdduizenden Nederlanders ingrijpend be ïnvloedt. Men heeft- zich niet beperkt tot de bespreking van het Deltaplan op zich zelf, maar de door de ramp van Fe bruari 1953 ontstane situatie mede gezien de omstandigheden, die voor dien reeds bestonden als uitgangs punt genomen voor een studie van tal rijke andere problemen. Vastgesteld wordt, dat de welvaarts bronnen onvoldoende gegroeid zijn, dat te veel aan zuiver-economische factoren werd overgelaten, hetgèen 'n typisch kapitalistisch verschijnsel is. De minder goede geografische ligging ten opzichte van bepaalde verbin dingslijnen speelt tevens een rol. VERKEER De commissie stelt een groot aantal wensen ten aanzien van het verkeer. Zij houdt zich bezig met praktisch al le van belang zijnde verkeersproble men in alle delen van het Deltagebied en geeft aan wat als oplossing daarvan zowel te water als te land, moet wor den gedaan. „Gezien de bijzonder gewichtige be tekenis, die de verkeersverbindingen hebben als bestanddelen van het hoofdwegensysteem, dient versterking van de invloed van de gemeenschap in eigendom en exploitatie te dezen in studie te worden genomen, waar deze situatie nog aanwezig is. Voor het per sonenvervoer geldt hetzelfde", aldus de commissie. De havens acht de commissie Bol kestein in het algemeen slecht toege rust. Vaak ontbreekt een goede kade verlichting, de loswallen zijn veelal klein, scheepsreparatiemogelijkheden onvoldoende, vaak zijn geen olie, brandstof en levensmiddelen in vol doende mate verkrijgbaar. De commis sie hekelt het te sterke particularisme en de kunstmatige instandhouding van vele haventjes. Het is onzeker welke functie de ha vens zullen behouden na uitvoering van het Deltaplan. Sterke verkleining van het aantal is in ieder geval nood zakelijk. Aanleg van nieuwe havens of belangrijke verbeteringen aan ha vens, die liggen in slibvrije gebieden, moet vermeden worden. Overwogen moet worden de stich ting van een eilandelijk havenschap, met zoveel mogelijk uniformiteit in de tarieven van de havens. VOLKSHUISVESTING Op het gebied van volkshuisvesting acht de commissie het woonpeil on gunstig in verhouding tot dat in Ne derland in het algemeen. Men dringt aan op krachtige voort zetting van de woningbouw, een be gin van krotopruiming en sanering en voorbereiding reeds nu van een grote aanpak van 't krottenprobleem. Meer dan elders zijn in dit gebied wo ningen en tehuizen voor bejaarden no dig. De huidige bijdrage voor krotop ruiming wordt te gering geacht. Ten aanzien van land- en tuinbouw acht de commissie dringend verdere doorvoering nodig van het herverka- velings- en cultuurtechnische werk. Ook Zeeuwsch-VIaanderen moet hier bij worden betrokken en voor Goeree- Overflakkee verdient vooral het cul tuurtechnische werk aandacht. Verder zijn dringend uitbreiding en verbete ring van het agrarisch onderwijs nood zakelijk. De commissie betreurt het, dat men er ernstig rekening mee moet houden, dat de oestervisserij praktisch verlo ren zal gaan. Men zal voor de betrok kenen nieuwe werkgelegenheid moe ten scheppen. Ten aanzien van Yerse- ke zal stellig hulp moeten worden ge boden, want voor deze plaats zal de opheffing van de oestervisserij een ramp betekenen. INDUSTRIE Op talrijke plaatsen ziet men nood zakelijkheden en mogelijkheden voor industrieën. De industrie-ontwikke ling moet zich echter richten op de arbeidsmarkt en men zal erbij moe ten overwegen, dat te grote industrie- en des zomers in dit gebied een te groot verloop van arbeidskrachten zouden hebben. Technische scholen dienen in voldoende mate aanwezig te zijn. Het verdient aanbeveling zg. recrea tieschappen van provincies samen en/ of van provincie en gemeenten ge zamenlijk tot stand te brengen. De commissie geeft gedetailleerde adviezen ten aanzien van gezinsver zorging, jeugdwerk, dorps- en buurt huizen, bejaardenzorg, gezondheids zorg e.d., vormingswerk, lectuurvoor ziening, amateurgezelschappen en be roepsgezelschappen. Kleine gemeenten hebben geen be stuurskracht. Een minimum van 5000 inwoners per gemeente (in bepaalde gevallen een minimum van 2000 in woners) moet worden aangehouden. Ten aanzien van de zeedijken is cen tralisatie bij grote waterschappen aan gewezen. De regeling aangaande de calamiteuze polders in Zeeland is voor dit alles een belemmering, zodat deze veranderd moet worden. Ook op het terrein van de waterlozing verdient nauwere samenwerking c.q. concen tratie tot stand te worden gebracht. MAATSCHAPPELIJK WERK „Voor het maatschappelijk en cultu rele werk zullen, juist in dit eilanden rijk, wellicht nog regionale opbouw- organisaties nuttige arbeid kunnen verrichten. Streekplannen en daaraan voorafgaande sociologische, econo- misch-technologische onderzoekingen en planologische studies, vanwege de provincies, zullen dringend nodig zijn, teneinde de noodzakelijke menings vorming omtrent de aan de orde en op handen zijnde vraagstukken op gang en tot stand te brengen". Samenwerking tussen de levensbe schouwelijke richtingen en een meer voor elkander openstaan op talrijke gebieden blijft, hier in een zo sterk in ontwikkeling komend gebied meer nog dan elders, geboden, aldus de commis sie. Vergadering Chr. Bestureii- bond afd .Schouwen en Duiveland ZIERIKZEE, 23 Nov. In de on der leiding van de heer A. Leeuwe uit Haamstede gehouden vergadering van de afd. Schouwen en Duiveland van de Chr. Scholenbond, heeft de heer H. Heukels uit Ouderkerk a. d Amstel een onderwerp gehouden, waarbij hij er de nadruk op legde, dat vooral de bestuursleden en de leer krachten veel liefde aan de dag leg gen voor het onderwijs. Hij bestreed de gedachte, dat de liefde voor het Chr. onderwijs tanende is. Besloten werd een nieuw bestuur te vormen. Bij acclamatie werden hierin gekozen de heren J. A. Bienefelt (Zierikzee), L. Rentier (Nieuwerkerk), Z. Nieboer (Scharendijke) en L. bij de Vaate S.Jzn. (Bruinisse). POORTVLIET, 23 Nov. Na ver betering van de secretarie is thans ook de burgemeesterskamer klaar ge komen. Ter gelegenheid hiervan werd de raadsvergadering in deze verbouw de kamer van de burgemeester ge houden en sprak de eerste burger zelf zijn voldoening over dit feit uit. Ove rigens zjjn in dit nieuwe vertrek tij dens deze raadsvergadering niet veel belangrijke besluiten gevallen. Het punt, dat het meest op de voorgrond trad betrof een plan voor de bouw van een kleuterschool. Deze school, die na rijksgoedkeuring naar alle waarschijnlijkheid op een terrein van de heer Krijger zal worden gebouwd, zal drie werk- en leslokalen benevens een wasgelegenheid, W.C.'s en een kamertje voor de leidster bevatten. Op verzoek van het Nat. Rheuma- fonds werd een eenmalige subsidie van 1 cent per inwoner toegekend. Voor de Hygiëne van het Kind zal een subsidie van f 0.25 per consult worden verstrekt. Tijdens de rondvraag wees de heer Uijk op de slechte toestand van de polderwegen, die reeds met het oog op de herverkaveling haast niet meer worden onderhouden. De voor zitter zegde toe deze kwestie te zullen bekijken. Ingezonden Mededeling (Adv.) FRAAIE KOP EN SCHOTEL (iets fijns in porcelein) 1.15 3 OPVOUWBARE KLEERHANGERS (in damast étui) 2.25 ELECTR. WANDLANTAARNTJE (Smeedijzer) 3.50 ZILMETA GEBAKSCHEP (in étui) 3.60 GROTE SCHEERDOOS (opklapbare spiegel) 5.50 LEREN PORTEFEUILLE (met goede vakverdeling) 6.75 KRISTALLEN VAAS (fraai slijpsel) 9.75 LEERDAM BOWLSTEL (geslepen in bloem motieven) 29.75 U slaagt er uitstekend voor, SINT-NICOLAAS- GESCHENKEN Op- en ondergang van Zon en Maan Vrijdag 25 November: Zon op 8.18, ond. 16.36. Maan op 14.04, ond. 2.42. L.DELFT MID0E1»UR3 Loodsdienst Wielingen gestaakt 's-GRAVENHAGE, 23 Nov. De loodsdienst op de Wielingen is om 19.55 uur gestaakt voor alle schepen. Vlissingen: 9.50 u. 1.29 m., 22.36 u. 1.63 m. Terneuzen: 10.16 u. 1.47 m., 23.01 u. 1.80 m. Wemeldinge: 11.16 u. 1.18 m., u. m. Zierikzee: 10.56 u. 1.00 m., 23.48 u. 1.35 m. Ingezonden Mededeling (Adv.) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderenI Geleerden hebben ontdekt, dat bepaald* combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig ellect hebben. Olschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinati* krachtiger te werken dan kon worden verwacht. De vier middelen verenigd in Chelarine „4"- elk afzonderlijk al beroemd werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen I Jt BEROEMDE GENEESMIDDELEN *T IN ÉÉN TABLÉT TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 ct Ingezonden Mededeling (Adv.) 'vérp. a 12 poedérs f -1.75 verkrijgbaar-'bij Uw genees middelenverxórger N.O.-inspectrice Oppenoorih GOES, 23 Nov. „Het is een dringende wens, ja bijna een eis, dat er ui Zeeland spoedig een opleiding komt voor lerares N.O. in de huishoud- en kookvakken", aldus wethouder Poppe uit Vlissingen tijdens de hedenmid dag gehouden bijeenkomst van de plaatseUjke raad Zeeland der Nat. Vrou wenraad. „Dan kunnen wij in Zeeland voor genoemde vakken waarvoor thans hoegenaamd geen leerkrachten knnnen worden aangetrokken meis jes uit het eigen gewest opleiden tot kooklerares. Bovendien zou een derge lijke uitbreiding het voor velen, die in de industrie werkzaam zijn, aantrek kelijker maken naar Zeeland te komen". Mej. E. C. C. Oppenoorth, inspectrice van het Nijverheidsonderwijs, er kende dit grote belang voor Zeeland, maar „waar zal die opleiding moeten komen?" aldus de spreekster. „Kiest men Vlissingen, dan wordt het een N 12-opleiding (gericht op standsonderwijs), terwijl het juist gewenst is, dat het tevens een N 19-opleiding zal worden (afgestemd op platteland). Dan blijft de vraag: zullen er voldoende leerlingen zijn voor beide opleidingen?" Het verschil tussen N12 en N19-op- leiding blijkt groot te zijn. Laatstge noemde studie past zich in het bijzon der aan bij het plattelandsleven, bij het milieu, waarin de huishoudscholie ren zijn opgegroeid en meestal ook verder moeten leven. Zo wordt op de landbouwhuishoudscholen les gegeven over tuinbouw, pluimvee, de slacht enz. Bij de stadsscholen richt men zich op geheel andere onderwerpen. Zee land is vier stadshuishoudscholen rijk, maar uiteraard is het aantal land bouwhuishoudscholen veel groter (14) Dit probleem kwam o.m. ter spra- ZOUTELANDE, 24 Nov. „De molen draait, de molen draait", ging als een lopend vuurtje door het dorp. Om ong. 10 uur begon de Zoute- landse molen te draaien. Ieder die deze zomer Zoutelande bezocht, heeft de oude 74-jarige molenmaker De Troye zeer ijverig bezig ge zien en met belangstelling het werk gevolgd. De oude baas heeft ge werkt van 's morgens vroeg tot 's avonds laat en zonodig klom hij hoog in de molen, als een jonge kerel. Hij vond zichzelf nog zo jong en noemde zich graag een oude, jonge jongen. Van Mei 1955 tot ong. November heeft hij gewerkt onder veel belangstelling van de bad gasten. De molenaars, de gebrs. Adriaanse vertelden, dat de molen vernield werd in September 1944. Niet door oorlogsgeweld, maar door een orkaan. Er is toen wel wat hersteld, zodat de molen met één roe kon draaien. In Februari 1947 werd er een electrische motor in geplaatst. Ruim 8 jaar is er dus electrisch gemalen. De gemeenteraad zag gaarne de molen weer hersteld, maar de gebrs. Adriaanse hadden er eerst geen oren naar vanwege de contanten. De raming hedoeg 59.089 gulden. De heer Hoogstraten van het Instituut Stad en Land schap Zuid-Holland zag ook gaarne de molen weer draaien. Deze belde eens op: „Ik weet een paar roeden te liggen in Hoogvliet?'. Toen de molenaars gingen kijken, kwamen ze tot de verrassende ontdekking, dat de maten van de roede precies overeen kwamen. De gemeente Rotterdam heeft die roeden toen cadeau gedaan. De gemeente Zoute lande stelde 15 proc. beschikbaar, de Provincie 10 procent, het Rijk 40 procent. De rest blijft nu voor rekening van de gebr. Adriaanse, Maar ze laten hun molen weer draaien op de wind'.... ke, na de door mej. Oppernoorth ge houden lezing over „De plaats van 't meisjes-nijverheidsonderwijs in Zee land en het voortdurend gebrek aan bevoegde leerkrachten". Als oorzaken van dit tekort noemde de spreekster: de voortdurende uit breiding van het leerlingental en het feit, dat vele leraressen na korte tijd in het huwelijksbootje stappen. De fi nanciële kant van de zaak schijnt min der invloed uit te oefenen, daar de sa larissen momenteel een behoorlijk peil hebben bereikt. (Een pasgeslaagd lera- resje begint met f 338,— per maand en heeft na 20 dienstjaren een salaris van f 627,bereikt). Toch stijgt het aantal leraressen met sprongen. Bijv. voor de naaldvakken slaagden er in 1952: 282, en in het vo rig jaar: 786. Relatief is er echter nog steeds geen vooruitgang. De inspectrice noemde de ver schillende mogelijkheden, die er zijn voor meisjes met Mulo- of HBS diploma, en ook voor oudere dames, die wel een jarenlange ervaring^ maar niet de gewenste ondergrond hebben. Zelfs bestaat er gelegen heid voor een renteloos voorschot van het Rijk, zodat de opleiding geen financieel bezwaar behoeft op te leveren. Mej. Oppenoorth liet het licht ook op andere mogelijkheden voor de le raressen vallen. Zo kunnen zij hoofd van de huishoudelijke afdeling wor den in ziekenhuizen en inrichtingen, terwijl ook talrijke dames het be drijfsleven kozen (voor kookdemon straties, voorlichting, etc.). De vice-presidente, mevr. Kemper- Blankert uit Vlissingen, die in haar openingswoord even stil stond bij het doel en de werkwijze van de Nationa le Vrouwenraad, dankte tenslotte mej. Oppenoorth voor haar interessante causerie. Kantonrechter Middelburg MIDDELBURG, 28 Nov. „De grond had in honderd jaar geen zon of maan gezien", verweerde zich de 61-jarige landbouwer H. B. uit Souburg Woensdagmorgen voor de Kantonrechter te Middelburg, mr A. Veenhoven. B. had in 1955 op zijn grond aardappelen verbouwd, hetgeen in 1953 op de zelfde plaats eveneens het geval was geweest. Dit is, zoals hekend, verboden; de Souburgse landbouwer had het bezwaar er echter niet van ingezien omdat door egaUsatiewerkzaamheden in verband met de herverkaveling de percelen totaal waren omgewoeld. Vandaar dns ook z\jn cosmisehe uitspraak. Wat hij echter had verzuimd was het aanvragen van een ontheffing. Juridisch was h(j dus font geweest; daarin konden zelfs de grote hoeveelheden mest, die hij, zoals hij betoogde, aan de grond had toegevoegd, geen verandring brengen. B. gaf zjjn fout toe, maar zei de boete erg hoog te vinden. De Ambtenaar van het O.M., mr Ph. M. Schenkenberg van Mierop, vond de bebouwde oppervlakte, 28 are, „nogal wat" en vroeg f70.subs. 14 d. „Ik dacht: daar kan toch wel een beetje af, daarom ben ik naar hier gekomen", betoogde B. en toonde vol trots de papieren van de veiling, die moesten getuigen van de goede kwa liteit van de aardappelen. Mr Veen- hoven vonniste f40 subs. 10 d, Een' andere landbouwer, de 44-j. P. P. uit Koudekerke, wilde weer teveel van zijn vruchtbare grond kwijt. Toen hij mangels vervoerde, kwamen er grote hoeveelheden slik op de weg. P. beweerde, dat hij de wielen geregeld schoon maakte. Maar het proces-verbaal sprak slechts van één keer per dag. Een kleispoor, dat naar zijn erf leidde, maakte het de politie gemakkelijk de dader op te sporen, f15.of 3 d., conform. SCHUCHTERE SCHUTTER. Achter een schuur staande wist de 18-J. landbouwer J. V. uit 's-H. Arends kerke een bestuurder van een brom fiets te raken, die op honderd meter afstand passeerde. Als Ud vaal een schuttersvereniging gebruikte hjj hier voor pijl en boog, welke laatste nieuw f 80.kost. De boog werd uiteraard in beslag genomen. Voor de Kantonrech ter toonde hjj zich een schuchtere schutter, die weinig pijlen op zijn boog had. Het was niet zijn bedoeling geweest de man te treffen, verhaalde hij de schutterskoning kon zich gelufijug prijzen, dat de pijl geen letsel berok kende: het projectiel kwam via de arm van de „aangeschotene" op het wegdek. „Heel gevaarlijk", sprak de Kan tonrechter. „Veel wind, de pijl was ontoere kenbaar", betoogde V. „U was ontoerekenbaar", was het antwoord, dat hij had kunnen ver wachten. „U bent heel onvoorzichtig ge weest", zei de Ambtenaar en eiste f25.— of 5 d.; na de betaling krijgt V. de boog terug. (Conform). Toen het paard van de landbouwer r. van W. uit Driewegen het in zijn bol kreeg en er vandoor ging, werd de motor van de Middelburgse ver zekeringsagent J. van E. beschadigd. Van E. was stellig niet voor „letsel aan stilstaande motorrijtuigen" ver zekerd, want hij stelde tegen Van W„ die bij verstek tot een boete van 15.- of 3 d. werd veroordeeld. „MENEER DE VOORZITTER..." Op 12 Aug. j.l. verleende de verte genwoordiger I. D. W. uit Wolfaarts- dijk gezeten in een personenauto geen voorrang aan een gelijksoor tig vervoermiddel, dat zich over de voorrangsweg onder 's-Heer Arends kerke bewoog. Deze laatste gaf signa len, maar moest tenslotte remmen; de Rijkspolitie was er als de kippen bij om het nummer van W. te noteren. „Nou meneer de voorzitter, ik weet nergens van!" sprak W. tot de Kanton rechter, die tegen deze poging tot wij ziging van de titulatuur zat te knip ogen. Mr Schenkenberg vond W. on voorzichtig; hij eiste f 20.— of 4 d. Het werd f 15.of 3 d. TREFFEN. J. P., een jeugdige Middelburgse chauffeur, reed op 25 Aug. j.l, op de Bodenplaats met een vrachtwagen achteruit. Tegelijkertijd maakte een Belg op deze drukke Donderdag met z(jn personenauto 'n gelijksoortige ma noeuvre. Met een doffe dreun vonden zij elkaar; de auto's waren gelukkig niet ernstig beschadigd. De Middel burger trok verkeerstechnisch aan het kortste eind: conform, f 12.subs. 3 d. Benoemd tot gemeentesecretaris te Bussum GOES, 23 Nov. De gemeentesec retaris van Goes, de heer B. Burger, gaat Goes verlaten. Hedenavond be noemde de raad van Bussum hem in gelijke functie. Wanneer de heer Bur ger deze functie zal aanvaarden is nog niet bekend. Dit vormt namelijk nog een kwestie van overleg tussen de be sturen van beide gemeenten. De beslissing over de benoeming viel pas bij de derde stemming, waar bij de heer Burger 14 stemmen behaal de, een katholieke candidaat die niet op de aanbeveling stond 7 en 2 blan co stemmen. Aan deze stemming gin gen twee vrije stemmingen vooraf. Bij de eerste behaalde de heer Burger 11 stemmen, werden er 7 op de katholie ke candidaat uitgebracht en 5 op een candidaat uit Hoorn. Bij de daarop volgende stemming was de stemver houding resp. 10, 7 en' 6 stemmen. Voordat de stemming plaats vond sprak een katholieke woordvoerder zijn teleurstelling uit, dat ondanks het feit, dat de katholieken toch een be langrijke plaats in de gemeente inne men een Christelijk Historisch candi daat als nummer een op de aanbeve ling was geplaatst. De heer Burger is in 1949 in Goes gekomen. Voordien was hjj werkzaam te 's-Heer Arendskerke. De f aak van de consulent MIDDELBURG, 23 Nov. Tijdens een ledenvergadering van de Chr. Mid denstandsvereniging Middelburg, van avond in de Bakkerszaal van het Schut tershof gehouden, heeft de Bondssecre taris, de heer Dondorp, gesproken over het onderwerp „Middenstandsvoorlich ting". Tevoren had de voorzitter, de heer P. I. Hamming hem gefeliciteerd met zijn benoeming tot Rijksmiddenstands- consulent, met ingang van 1 Dec. a.s. De heer Dondorp gaat dus het honds- werk verlaten; zo werd tevens afscheid van hem genomen. De heer Hamming stelde namens het bestuur voor de heren W. Koejemans en P. A. Rotte uit te nodigen zitting te nemen in een comité van actie, dat plannen zal gaan beramen via de zgn. contactcommissie, waarin alle toegebracht door loslopende paarden middenstandsorganisaties en het groot- Ds P. J. Mackaay tijdens classicale vergadering GOES, 23 Nov. Tijdens de heden gehouden vergadering van de Classis Goes der Ned. Herv. Kerk heeft ds P. J. Mackaay, secretaris van de Raad van de Zending der Herv. Kerk een overzicht gegeven van de stand van zaken met betrekking tot de Zending in Indonesië. Hij kon mededeling doen van het feit, dat de jonge Prot. Kerken in vele delen van Indonesië een ver heugende groeiperiode beleven. Hij legde er evenwel de nadruk op, dat hoewel de jonge Prot. Kerken thans zelfstandig zijn, dit niet betekent, dat geen hulp uit Nederland meer wordt aanvaard. Van alle zijden moet hulp geboden worden, al was het alleen maar op het belangrijke terrein van de lectuur voorziening. Met betrekking tot dr A. Th. van Leeuwen, de zendingspredikant, die verbonden is aan de Classis Goes, kon ds Mackaay meedelen, dat hij twee jaar in Nederland moet blijven op dok tersadvies. Zoals bekend had de pre dikant kort voor zijn terugkeer naar Indonesië een auto-ongeluk. Ds Van Leeuwen zal thans twee jaar predikant zijn te Knijpe in Friesland. Daarna hoopt hij naar Indonesië te gaan, waar hij destijds is benoemd tot hoogleraar aan de Theologische Hogeschool te Dja karta. Ds Van Leeuwen, die verbonden blijft met de Classis Goes, zal aan de ze Hogeschool de geschiedenis van de Islam doceren. Een groot aantal vra- Steunfonds. winkelbedrijf zijn vertegenwoordigd, hoe men de middenstand meer kan activeren en het publiek meer naar Middelburg kan trekken. De vergade ring ging met deze voordracht accoord. Hierna begon de heer Dondorp zijn causerie. Om in de warwinkel van vraagstukken niet tastend de weg te moeten zoeken, blijkt voorlichting voor de middenstander een onont beerlijk ding. Hij oefende critiek uit op bepaalde adviesbureaux, die soms, totaal onkundig menen op te moeten treden. De vakorganisaties, daarbij moet men zijn, betoogde de scheidende bondssecretaris. Daarom behoort men georganiseerd te zijn. Op vooriichtings- gebied ligt er dus ook een taak voor de plaatselijke organisaties. Omtrent de taak van de nieuwbe noemde consulenten zei de heer Don dorp het volgende. Zij zijn een vraag baak bij moeilijkheden. De consulent is er om de belangen van de midden standers voor honderd procent le be hartigen. Tevens is hij iemand, die, zo als hij het uitdrukte, een bos sleutels bezit, die deuren openmaakt, daar waar zelfs besturen van middenstands organisaties deze met lede ogen op een kier zien staan. De middenstandsconsulent is de man op de achtergrond, die met de midden standsorganisaties optrekt, ze een duw in de rug geeft. Maar primair is toch de organisatie. Zo ligt er voor een provinciaal ver band weer een taak bij het recruteren van winkeliersorganisaties die nog niet en dit zijn er vele bij een be paalde bond aangesloten zijn. gen kreeg ds Mackaay tenslotte te be handelen. Tijdens de morgenvergadering wer den een aantal besluiten genomen. Na de opening door de voorzitter, ds H. G. Beneder te Baarland, werd benoemd tot afgevaardigde naar de Raad van Kerk en Ziekenzorg ds W. L. Heymans te Oudelande. Als lid van het curato rium van het Prot. Streekziekenhuis werd herbenoemd notaris J. C. Kram te Kapelle. In de Stichting Silo (Zending in België) werd benoemd ds D. Mor- reau te Kats. Na-breedvoerige discussie werd be sloten tot instelling van een Classicaal

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2