Pr©i Gerbrandy doet beroep op Rooms-Katholiek volksdeel VIJF DODEN BIJ VER KEERSONGEVALLEN Vijftien jaar geëist tegen Ambonees wegens moord Belg moet vier millioen franc hoete betalen r Verscherpte controle op grote wegen Pater Stokman „Priester had Haarlems huwelijk niet mogen sluiten" PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND HET DELTA-GEBIED HET VERSCHIL IN HUWELIJKSRECHT Rotterdammer met auto te water en verdronken Avontuur van Noors kapitein Grootste Russische kern-explosie Prinses van Luxemburg verloofd met Prins von Horenberg Hevige regens in Transvaal Doodde vrouw, en roofde twee portemonnaies Van Krieken bevindt zich in Djakarta «Pk* En een half jaar achter de tralies Sabena koopt acht helicopters Sikorsky Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voo redactie 2435, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 88. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8252 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong DONDERDAG 24 NOV. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg,- J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; 3. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerdlng, Souburg; R. Zuidema, Goes. (Zie pagina 2) V.J Minister kondigt aan: (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 23 Nov. Binnenkort is een verscherping van de controle door de rijkspolitie op de grote wegen te verwachten. Dit zal geschieden door de verkeersgroepen van de rijkspolitie, met of zonder auto. Minister Donker zeide vanmiddag in de Tweede Kamer bij de behandeling van zijn begroting, dat het hier gaat om een systematische toepassing van de preventieve controle. Zolang er een personeelstekort is zul- ien deze verkeersgroepen "minder be langrijke taken voorlopig gedeeltelijk laten rusten. De bewindsman van Justitie zeide dat er in alle gevallen met de meeste gestrengheid zal worden opgetreden. Hij veelde niets voor de suggestie om de verkeersovertreders direct in de ge legenheid te stellen hun overtreding af te kopen. Er worden maatregelen ge troffen om de verkeersdelicten sneller voor het Kantongerecht te brengen. VUURWAPENS Over het gebruik van vuurwapens zal binnenkort een beslissing genomen worden, en met medewerking van de burgemeesters algemene voorschriften worden gegeven. Minister Donker gaf toe dat het voorkomt dat de politie te snel gebruik maakt van het vuurwa pen, maar anderzijds is dit vaak nodig om zich uit een moeilijke situatie te kunnen redden. Dit zeide hij n.a.v. een betoog van Prof. Gerbrandy (A.R.) die de ongewapende Engelse politieman ten voorbeeld stelde. Juist dit ongewa pend zijn schept daar een goede ver houding tussen publiek en politie. Het gratiebeleid zal niet veranderd worden. Momenteel zitten nog 365 po litieke delinquenten gevangen, waar van er 151 tot levenslang zijn veroor deeld. Zij allen behoren tot de zeer zware gevallen. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 23 November. Prof. Gerbrandy (A.R.) heeft van middag in de Tweede Kamer een be roep gedaan op zyn „rooms-katholieke broeders" om een oplossing te zoeken voor het verschil in systeem van het roomse huwelijksrecht en het burger lijk huwelijksrecht. Is het mogelijk te besluiten om geen huwelijk in te ze genen voordat het burgerlek huwelijk is gesloten?, zo vroeg hij aan pater Stokman (Kath.) Naar zqn mening heeft de Paus een dergelijke oplossing ook aanbevolen aan de R.K. geeste lijkheid in Duitsland. Deze speech trok de algemene waardering door haar warme en waardige toon. Wij komen niet verder, zo zeide de heer Gerbrandy, als we allemaal in ons eigen hoekje leven. Daarom juist is het bitter nodig dat de kwestie van het rooms-katholieke huwelijksrecht voor iedereen bevredigend wordt op gelost. De A.R.-woordvoerder sprak niet schamper over het Haarlemse ge val, dat hij echter wel moeilijk te ver teren vond. Hier is niet maar een on gelukje gebeurd, maar de rooms-ka tholieke kerk heeft de gevolgen wel ter dege onder ogen gezien. Daarom is het Haarlems geval des te erger. Dat de rooms-katholieken zich buigen voor de rechtsmacht van hun kerk vond prof. Gerbrandy begrijpelijk. De moei lijkheid is echter dat deze rechtsmacht zich eigenlijk ook uitstrekt tot niet- katholieken. Dat gebeurt als deze kerk een huwelijk ontbonden ver klaard als één der huwelijkspartners niet rooms-katholiek is. En die rechts macht noemde prof. Gerbrandy bui tengewoon ingrijpend. Dan komen er principiële conflicten naar voren en dan blijkt ook het verschil met de Re- NAARDEN, 23 Nov. Met vrij gro te snelheid is vanavond op de Rijksweg een personenauto op een vrachtauto gereden, waarbij één dode te betreuren valt. Voor de bocht van de splitsing Rijks wegAmersfoortse straatweg begon de personenauto, die uit de richting Amersfoort kwam, te slingeren, aldus de lezing van de politie. De bestuurder van een uit tegenovergestelde richting naderende vrachtwagen heeft nog ge tracht de auto te ontwijken. Hij is daarin slechts gedeeltelijk geslaagd. De personenauto botste met een enorme klap tegen de vrachtwagen. De be stuurder de enige inzittende, ver moedelijk afkomstig uit Amsterdam werd uit de personenauto geslingerd. Hij moet op slag dood zijn geweest. De bestuurder van de vrachtauto liep geen letsel op. TERSCHUUR. Op Rijksweg 29 kwamen vanmorgen twee personen om het leven. Langs de weg stond 'n per sonenauto geparkeerd. Een andere per sonenauto wilde deze passeren. Op dat moment naderde uit de tegenoverge stelde richting een vrachtwagen. De best"urder van de personenauto remde met kracht, tengevolge waarvan zijn auto slipte en toch tegen de vrachtwa gen botste. De twee inzittenden van de personenauto, mej. N. Vermeulen, jaar, uit Naarden en de 48 jarige Rekken uit Amsterdam werden uit de wagen geslingerd en door een achter op komende auto overreden en ge dood. Toeslag geslachte varkens verhoogd 's-GRAVENHAGE, 23 Nov. In verband met de verminderde afzetmo gelijkheden van bacon heeft het be drijfschap voor vee en vlees de toeslag uit het vleesfonds voor geslachte var kens in de gewichtsklasse van 63 t.m. 72 kg voorzover niet voor de bereiding van bacon bestemd, met ingang van 28 November a.s. verhoogd tot 12 cent per kg. De toeslag voor de gewichtsklasse 72 t.m. 77 kg blijft gehandhaafd op 7 cent per kg. DE BÏLTZEGT: Veel wind Veranderlijke bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige en vooral langs de waddenkust aanvankelijk nog stormachtige tot harde noordwestelijke wind. Iets kouder. ROTTERDAM. Vanavond om streeks zeven uur is de 52-jarige W. Sligeland uit Kapelle a.d. IJssel om het leven gekomen, nadat hij met zijn motor bij Rotterdam had moeten uit wijken voor een tankauto, waarbij hij van de weg afvloog en in een sloot te recht kwam. 's-GRAVENHAGE. Vanavond is de 39-jarige Rotterdammer F. R. met zijn bestelauto in het water langs de Nieuwe weg te 's-Gravenhage (bij Loosduinen) geraakt en verdronken. Een bewoonster daar, die de lichten onder water zag schijnen, waarschuw de haar man, de heer De Wilde, die zich direct te water begaf. Samen met een even later toegeschoten politie agent slaagde hij erin het portier van de wagen, die op de zijkant lag, te openen en de bestuurder aan de wal te brengen, doch hulp mocht niet meer baten. formatorische kerken, die het burger lijke huwelijksrecht accepteren. PATER STOKMAN Daartegenover stond het standpunt van pater Stokman (K.V.P.), dat de kerk slechts rechtsmacht heeft over haar eigen leden. Maar deze macht kan zich ook wel eens uitstrekken tot hen, die met rooms-katholieken in re latie willen treden. Pater Stokman wilde het positieve recht niét opzij zetten, maar toch kunnen er omstan digheden zijn dat de burger zich door zijn geweten moet laten leiden. Gode moet men eer gehoorzaam zijn dan de mensen. Dit wil niet zeggen dat de K.V.P.- fractie waardering had voor de gees telijke in Haarlem, die het veelbespro ken huwelijk heeft ingezegend. Deze priester had dit niet moeten doen. Het huweUjk kan volgens r.k. opvattingen door twee mensen worden gesloten, onder het voorbehoud dat beide par tyen rooms-katholiek zijn. De kerke- lyke inzegening heeft niet te maken met de heiligheid van dit sacrament. De kerk kan in zulke gevallen vol staan met dit huwelijk te registreren. Als dit in Haarlem was geschied, dan zou de priester het burgerHjk recht niet hebben overtreden. Minister Donker kon dit uiterst principiële debat over zich heen laten gaan. Hij vond dit een zaak van de Kamer. Wel zeide hij dat er vermoe delijk nóg een rooms-katholiek huwe lijk is gesloten in strijd met het bur gerlijk recht. Maar daarover is een onderzoek gaande. KAAPSTAD, 23 Nov. Roa Hansen, de Noorse gezagvoerder van de Britse walvisvaarder „Setter IX", heeft een hachelijk avontuur beleefd. Twee dagen nadat zijn schip Dakar had ver laten, op weg naar het Zuiden, werd hij vermist. De walvisvaar der luendde de steven en voer dertig mijl terug, waarna weer vijftien mijl in Zuidelijke rich ting werd gevaren, maar er was van de vermiste geen spoor te bekennen. Toen men nog eens een stuk terugvoer, werd Hansen tenslotte met behulp van zoek lichten teruggevonden. Hij had zeven uur rondgezwommen, slechts gekleed in hemd en broek. De lijn, die hem werd toege gooid, negeerde hij en hij klom op eigen kracht aan boord. Hoe wel hij spoedig van de emoties was hersteld, zal hij de expedi tie niet verder meemaken. Dinsdagmiddag heeft, zoals gisteren gemeld, op een onbewaakte overweg, onder de gemeente Mynsherenland een zware, met suikerbieten geiaden, vrachtwagen de uit zeven wagons sa mengestelde tram van de R.T.M. ge ramd. Een reiziger werd gewond en 25 personen werden gewond. De bestuur der van de vrachtauto kwam er onge deerd af, doch was volkomen overstuur. Op de foto een heeld van twee van de zwaar beschadigde tramwagens. WASHINGTON, 23 Nov. - De Amerikaanse commissie voor atoom energie deelt mede, dat de Russen hun grootste kernexplosie tot nu toe hebben teweegebracht. De kracht stond gelijk met millioenen tonnen t.n.t. Het is vermoedelijk een water stofbom geweest. BRUSSEL, 23 Nov. De 28 jarige prins Franz Ferdinand von Hohenberg, een kleinzoon van aartshertog Franz Ferdinand van Oostenrijk, die in 1914 te Serajewo werd vermoord, heeft zijn verloving met prinses Elizabeth van Luxemburg bekend gemaakt. De prinses verbleef met haar familie gedurende de tweede wereldoorlog in Engeland en Canada, waar zij werkte voor het Britse Rode Kruis. De prinses, thans 33 jaar, is de oud ste dochter van de Groothertogin. JOHANNESBURG, 28 Nov. Het gebied van Johannesburg en Pretoria in Transvaal is Dinsdagavond door de hevigste regenval sedert 1949 geteis terd. Een inheemse is verdronken. In enige voorsteden van Pretoria is door hagel grote schade aangericht. De spoorlijn tussen genoemde steden is weggespoeld. De telefoonverbindingen zijn verbroken en de gewassen vernie tigd. In andere delen van Transvaal, waar grote droogte heerste, was de re gen welkom. Woensdag heeft H.M. de Koningin het Ned. Herv. Diaconessenhuis te Arn hem officieel geopend. Het hoogtepunt van de plechtigheid kwam, toen H.M. een oorkonde, welke zy had getekend, bij een dergelijke oorkonde, getekend door Koningin Emma (in 1930), voegde, waarna beide oorkonden in een nis in de hal van het gebouw werden geplaatst. De nis werd afgesloten met een gedenkplaat. We zien hier het ogenblik, waarop H.M. de Koningin de oorkonde om de oorkonde van Koningin Emma rolt; naast haar staat de voorzitter van het bestuur, mr C. E. E. Kuntze (de burgemeester van Barneveld). (Zie ook pag. 3). In hoger beroep DEN BOSCH, 23 Nov. De advo caat-generaal by het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, mr J. Hustinx, heeft vanmiddag een gevangenisstraf van vijftien jaar met aftrek en ter be schikkingstelling geëist tegen de 30- jarige Ambonees B. S. wegens moord op de 33-jarige tuindersvrouw L. J. uit Wellerloi (Limburg), moeder van zes kinderen. De rechtbank van Roermond had S. voordien veroordeeld wegens doodslag tot een gevangenisstraf van acht jaar met aftrek en terbeschikkingstelling. Zowel de officier van justitie, die de moord bewezen achtte en levenslang had geëist en de verdachtp, die de door de rechtbank opgelegde gevange nisstraf te hoog vond, waren tegen het vonnis in beroep gekomen. Verdachte, vader van drie kinderen, woonde in een woonoord in Well en raakte daar bekend met het tuinders- gezin L. waar hij enige tijd heeft ge werkt. Hij werd daarna beheerder van de cantine in het woonoord doch de ad ministratie werd door hem echter niet goed gevoerd, zodat hij by enkele le veranciers in het krijt kwam te staan, o.a. bij een kruidenier in "het dorp voor f 69,—. IN HET NAUW Deze laatste had de cantinebeheer- der gemaand en de Ambonees werd klaarblijkelijk in hét nauw gedreven door de gedachte zijn „gezicht" te zul len verliezen, wanneer die schuld op de afgesproken datum iD.x door hem zou worden vereffend. Hij is in de avond van 6 September van het vorig jaar daags vóór de bewuste datum naar het huis van de tuindersfamilie in Wellerloi gegaan. De tuinder zelf was die avond op enkele honderden meters van het woonhuis in de schuur bezig met sorteringswerkzaamheden en de tuindersvrouw was reeds naar bed gegaan. Zij heeft S. niettemin opengedaan, omdat hij een goede be kende was, met wie de familie veel op had, getuigp het feit, dat een foto van de Ambonees in de huiskamer hing. Na een gesprek over alle moge lijke onderwerpen heeft verdachte de vrouw aangegrepen en haar met ver schillende messteken om het leven ge bracht. Hij heeft vervolgens een twee tal portemonnaies uit de kast gehaald en meegenomen. 's-GRAVENHAGE, 23 Nov. Naar wij van bevoegde Indonesische zijde vernemen, bevindt de politieman Van Krieken zich in Djakarta. Verdere in lichtingen over deze kwestie wenste men niet te „geven. Zoals bekend is de heer Van Krieken destijds, na een infiltratiepoging in Nieuw Guinea, meegevoerd naar Indo nesië. Deze mededeling is van belang in het licht der komende Nederlands-In donesische onderhandelingen. In poli tieke kringen in Den Haag heeft men kunnen vernemen, dat het voor Neder land hijzónder moeilijk moet zijn om tot onderhandelingen op ministerieel niveau ter verbetering van de betrek kingen met Indonesië te komen, wan neer bepaalde in de openbare me ning ernstig opgenomen vraagstuk ken, zoals de verdwijning van de poli tieman Van Krieken en de voortduren de onbevredigende gang van zaken met de processen tegen Schmidt en Jung- schlaeger, niet tot klaarheid zijn ge bracht. Hei einde van grootscheepse sigarettensmokkel - BRUSSEL, 23 Nov. (A.N.P.) In de nacht van 25 op 26 October bemerkten leden van de rivierpolitie op de Schei- dé te Antwerpen een lichter, die op zonderlinge wijze over de stroom voer om daarna aan te leggen naast een Ne derlands schip dat gemeerd lag aan de Scheldekade, het motorschip „Alkaid". Toen de politie bemerkte dat een man uit de schuit aan boord van het schip klauterde, besloot zy een onderzoek in te stellen. De binnenschipper, die de politie- boot zag naderen voer met volle kracht stroomopwaarts. Onmiddellijk werd de achtervolging ingezet en de snelle politieboot slaagde er al spoedig in de lichter te enteren. Een vluchtig onderzoek van dit schip leverde niets op en het besluit lag voor de hand: als het hier om smokkelwaar ging, dan moest dit zich aan boord van de .Alkaid" bevinden. Met medewerking van de douanediensten werd het zee schip omsingeld. De identiteit van al le leden der bemanning werd nauw keurig nagegaan en hierbij kwam vast te staan dat zich één Belg aan boord bevond die niet op de scheepsrol voorkwam, n.l. een taxichauffeur uit Niel (België), Leopold Janssens. HALF MILLIOEN ROKERTJES Bij het doorzoeken van de ruimen vond men onder een lading aardappe len een party van 70.000 Amerikaanse sigaretten en in een koelkamer onder een partij bevroren vlees nog eens 140.000 sigaretten. De Belg legde on- middeliyk een bekentenis af en voeg de hieraan toe, dat Irfj in twee maan den tyd niet minder dan een half mil- lloen Amerikaanse sigaretten via Rot- helicopterljjnen vervangen, terdam naar Antwerpen had laten overbrengen. Dit geschiedde natuurlijk met mede plichtigheid van sommige leden der bemanning van het Nederlandse zee schip. Dezen waren het trouwens, die, wanneer ze smokkelwaar aan boord hadden, de Belg telegrafisch waar schuwden met de zin: „Passagiers aan boord". Dit betekende dan dat de lei der van de smokkelbenden 's nachts aan boord werd verwacht en de siga retten in een lichter konden worden overgebracht. Deze schuit leverde dan de koopwaar af aan een verlaten kade te Boom waar de Belg dan klaar stond om deze naar veiliger oorden te ver voeren. Behalve Janssens werden ook de schipper van de lichter, Bouvard, alsmede de Nederlandse kok en hof meester van het zeeschip aangehouden Deze smokkelzaak diende nu voor de rechtbank te Antwerpen. Leopdd Janssens werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes maanden en een geldboete van fr 4 millioen. Bovendien werd de auto, die voor het vervoer van de sigaretten had gediend, ver beurd verklaard. Hendrik Bouvard, die ziek was, zal later voorkomen. De Nederlandse kok en hofmeester zijn niet te Antwerpen voorgekomen. Zij zijn indertijd na storting van een borgsom vrijgelaten en zullen fiscaal worden vervolgd. 's-GRAVENHAGE, 28 Nov. De be stuursraad van de Sabena lieeft beslo ten tot de aankoop van 8 helicopters van het type Sikorsky S58. De afleve ring zal beginnen in het voorjaar van 1956. Zjj zullen de S55 op de bestaande

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1