AKKERTJES1 Algemeen beleidsplan voor Hieuw-Guinea op korte termijn noodzakelijk Eén op de twee Nederlanders heeft een fiets Tegenstelling tussen jeugdwerk en landbouwjongerenwerk 1 Speciale ontwikkelingsraad dringend gewenst 9 s Erkenning en plaats van de N.F.O. in de P.B.0. besproken Doodstraf geëist tegen Graham Kamerleden hebben veel criiiek ■k U bent in «f s de wolken SS met een Dakota J Atoomdeskundigen redden fabriek PUZZLE VANDAAG EENS Kkuio wgordraadsel Oplossing vorige puzzle Export daalt, behalve naar Amerika Bejaarde bromfietser moet drie jaar tippelen Nieuw zusterhuis op „Zonnegloren" Russen wegens hoog verraad veroordeeld Engels-Russische luchtvaartbesprekingen mislukt Jaarvergadering C.J.V.F.- Nieuw federatie-huis bood velen onderdak Kinderen verzetten wissel Verzoekschrift komt dezer dagen in behandeling Opmerkingen van mr C. Stapel niet in overeenstemming met feiten Verschillen Niet opzij schuiven Woensdag 23 November 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 DEN HAAG, 22 November Er dient zo snel mogelijk te worden gestreefd naar een openlegging en ontwikkeling van Nieuw-Guinea, zowel in economisch ais in sociaal-cultureel en politiek opzicht. Er moet dan ook ten spoedigste een algemeen beleidsplan komen, waarin op constructieve wijze het doel wordt ge tekend, waarnaar men op langere termijn ten aanzien van Nieuw-Guinea en zijn bevolking wil streven. Zolang dit niet geschiedt wordt de ontwikkeling van de aanvang af geremd en loopt men het risico, dat de toestand zich zodanig ont wikkelt, dat men deze niet in de hand heeft, omdat men er teveel achteraan komt. Aldus staat te lezen in het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de begroting 1955 van Nieuw-Guinea. Deze Kamerleden wezen als voorbeeld op het grote arbeiderstekort. Blijft men aangewezen op de autochtone arbeids krachten, dan zal het tempo noodzake lijkerwijze zeer langzaam moeten blijven. Daarom moet voor aanvulling van het arbeidspotentieel worden gezorgd door middel van een verantwoord immigratie beleid. Men wilde graag weten hoeveel Nederlanders het laatste jaar uit Indone sië naar Nieuw-Guinea zijn geëmigreerd. In alles is Nieuw-Guinea nog aangewe zen op de in Nederland en elders be staande wetenschappelijke en andere outillage. Het zou weliswaar mogelijk zijn de ambtelijke apparatuur van het Nieuw-Guinea-gouvernement te voorzien van allerlei soort wetenschappelijke ge oriënteerde en deskundige krachten, maar zo'n apparatuur zou topzwaar worden en niet passen in de maatschappelijke struc tuur. SPECIALE RAAD. Met kracht werd bepleit de wenselijk heid om in Nederland te geraken tot de oprichting, die onder de naam van Nieuw-Guinea-Ontwikkelingsraad tot taak zou moeten hebben de coördinatie van alle krachten, welke door de toene mende belangstelling van ons volk en van de wereld voor Nieuw-Guinea groeiende zijn, de beoordeling van ini tiatieven en suggesties, overleg met het Nederlandse en het buitenlandse bedrijfs leven inzake steun voor concretisering van noodzakelijk uit te voeren plannen, het entameren van research en het op zetten van nieuwe initiatieven, zoals proefbedrijven e.d. De geldmiddelen zouden dienen te be rusten bij een Nieuw-Guinea-Welvaarts fonds. Voorzover deze geldmiddelen be trokken zouden moeten woiden van hrt Rijk, zouden deze ten dele in de plaats moeten treden van 's Rijks huidige bij dragen in het tekort op de begrotingen van Nieuw-Guinea. De stichting zou werkzaam moeten zijn onder verantwoor delijkheid van de minister van Overzeese Rijksdelen en de begroting zou bij de wet moeten worden vastgesteld. Er waren ook Kamerleden, die von den, dat het gouvernement in Nieuw- Guinea teveel is opgezet in de trant het voormalig Ned. Indië. Dit leidt h.i. tot een onevenredig uitgebreide papier administratie en uiteindelijk tot een ambtenarenstaat en ambtenarenheer- sehappij, waarin alles van bovenaf wordt geregeld. Ingezonden Mededeling (Adv.) ■fflV inlf HvAtaB EMS LONDEN, 22 Nov. Twee Britse ingenieurs van de atoom- fabriek van Windscale in Cum berland hebben de fabriek gered door reparaties te verrichten, die onmogelijk werden geacht, aan gezien zij zich daarvoor moesten bloot stellen aan een straling, die honderdmaal krachtiger was dan normaal, aldus meldt de „News Chronicle". Beschermd door spe ciale kleding hebben de twee in genieurs een constructiefout her steld, die het werk in de fabriek gedurende maanden zo niet ja ren, onmogelijk dreigde te ma ken. Daardoor zijn onkosten van zeker twintig millioen pond ster ling (200 millioen gulden) voor komen. De mannen ontvingen bij hun werk in enkele minuten tijds 'n dosis straling, die tioeemaal zo groot was als de toegelaten do sis voor een week. Zij hebben echter geen nadelige gevolgen van hun moedig optreden onder vonden. Na veertien dagen rust gehouden te hebben, hebben zij hun werk inmiddels weer kun nen hervatten. HORIZONTAAL: 1. Bodem, 7. familie lid,, 8. Lat. rede, 9. herkauwend dier, 10. zangnoot, 11. soort hagedis, 13. onmeetbaar getal. 14. verbrande rest, 15. drank, 18. lidwoord, 19. kinder- groet, 20. godin van de Vrede, 21. in houdsmaat, 22. knoest in hout. VERTICAAL: 1. Afvoerkanaal, 2. paard, 3. voorzetsel, 4. valse redene ring, 5. lichtbundel, 6. afstammeling, 10. lidwoord, 11. weefsel, 12. verbran de rest, 13. familielid, 15. deel van het been, 16. water in Friesland, 17. handgeklost weefsel, 19. fraaie kleder dracht, 21. voorzetsel. HORIZONTAAL: 1. Bulster, 8. kalis, 10. op, 12. pul, 13. St., 14. loo, 16. Ate, 17. verspelen, 18. été, 19. keg, 20. N. S., 21. neb, 23. ge, 24. hijsop, 26. mijl paal. VERTICAAL: 2. Uk, 3. lap, 4. sluip wesp, 5. til, 6. es, 7. solvent, 9. sten gel, 11. poets, 13. steeg, 15. ore, 16. alk, 21. Nyl, 22. boa, 24. hij, 25. pa. Rijwielindustrie voor ons land van groot belang AMSTERDAM, 22 Nov. Eén op de twee Nederlanders heeft een fiets en als al deze fietsen een bagagedrager zouden hebben, dan konden alle Ne derlanders dus per fiets worden getransporteert. Dat wil nogal wat zeggen. O.m., dat ons land over een behoorlijke rijwielindustrie en -handel moet be schikken. Dat is ook zo: tn de gehele fletsenbranche werken zo'n 33.000 mensen. Het vorige jaar werden er niet minder dan 565.000 fietsen gepro duceerd. Er gingen 73.000 naar het buitenland. De totale omzet bedroeg ruim 72 millioen gulden. En dan te bedenken, dat deze industrie zich onder zeer moeilijke omstandigheden heeft moeten ontwikkelen na de oorlog, toen er practisch geen enkel onderdeel was te krijgen. Die onderdelen kwamen uit 't buitenland, maar dat is na de oorlog drastisch veranderd. Drs J. H. D. van der Kwaste direc teur-generaal van Economische Za ken (handel), die al deze mededelin gen deed op het „Rijwielcongres 1955" van de R.A.I., moest uiteraard ook constateren, dat de fiets steeds meer haar plaats moet afstaan aan brom fiets, scooter en auto. Dat is ook te merken in de exportcijfers, die de laatste jaren aanzienlijk dalen. Voorts wreekt zich de omstandigheid, dat er steeds minder fietsen naar Indonesië gaan. Maar er staat tegenover, dat Amerika steeds meer Nederlandse fietsen vraagt. In 1954 ging bijna de helft van onze totale export daarheen, SPREIDING. Teneinde de kwetsbaarheid in de toekomst van de Nederlandse rywiel- export te verminderen en een verdere teruggang in onze afzet te voorkomen, zal het nodig zyn pogingen iu het werk te stellen, die kunnen leiden tot een ruimere spreiding van de uitvoer, zo zei drs Van der Kwast. Men zal daartoe de buitenlandse markt moeten onderzoeken, hetgeen grote risico's en kosten meebrengt, AMSTERDAM, 22 November De rechtbank heeft de 67-jarige J. B. uit Hilversum wegens roekeloos rijden op een bromfiets veroordeeld tot vier we ken gevangenisstraf, waarvan twee voor waardelijk en als bijkomende straf het verbod om drie jaar lang een bromfiets of een fiets te berijden. Op 10 Juli j.l. veroorzaakte B. tussen Bussum en Weesp een botsing met een tandem, waarvan de bestuurder aan de gevolgen van de aanrijding is overleden. De oude man had twee voor hem rijden de wielrijdsters willen inhalen en daar bij niet gemerkt, dat uit de tegenoverge stelde richting een tandem naderde. Het over B. uitgebrachte rapport noemde zijn handelsbekwaamheid beneden de maat als gevolg van zijn hoge leeftijd. SOEST, 22 Nov. Op „Zonneglo ren", het prot. chr. sanatorium voor longziekten en tuberculose, waarvan de Koningin beschermvrouwe is, is een nieuw zusterhuis in gebruik ge nomen. Het biedt plaats aan 39 zus ters. Met dit nieuwe zusterhuis, dat „De Uitkomst" is genoemd, is het nijpen de probleem der zusterhuisvesting grotendeels opgelost. Op „Zonnegloren" is men thans druk bezig met de voltooiing van een reeks verbeteringen in het kinder paviljoen. De Nederlanders J. H. Rath en H. A. Duyzings zijn uit voorlopige hech tenis in Djakarta ontslagen, aangezien de procureur-generaal geen reden tot langere aanhouding aanwezig achtte. De heren werden begin 1954 in Bogor gearresteerd in verband met de zaak- Schmidt. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het doet. ex. II geneeskun de, de heer W. J. Louwerse te Vlissln- gen. maar die, wanneer ze samen worden gedragen, zeker te dragen zijn. Ove rigens wees de directeur-generaal er op, dat samenwerking in het bedrijfs leven goede kanten heeft, maar dat het begrip concurrentie volstrekt niet verouderd is. „Uitschakeling van de concurren tie, gepaard gaande met een rela tleve stijging van de prijzen, zal, walmeer dit algemeen wordt toe gepast, of lelden tot koopkrachtver mindering van het publiek en tot vermindering van de omzetten óf tot loonstijging en -daarmee verho ging van het kostenpeii", aldus drs Van der Kwast. LONDEN, 22 November Radio Tiflis heeft bekendgemaakt, dat vijf Russen functionarissen van de repbliek Georgië wegens hoogverraad zijn terechtge steld. De betrokkenen, voormalige mede werkers van Beria, zouden hebben deel genomen aan contra-revolutionnaire en terroristische activiteit. LONDEN, 22 Nov. De Engels- Russische luchtvaartbesprekingen, die te Moskou zijn gevoerd, zijn in feite mislukt. Het doel was een rechtstreekse verbinding tot stand te brengen tussen Londen en Moskou, waarbij de diens ten onderhouden zouden worden door de „British European Airways" en de Russische maatschappij „Aeroflot". De Engelse onderhandelaars hoop ten bovendien het recht' van landing te Moskou te verkrijgen voor de toe stellen van de „British Oversea Air ways Corporation", die de dienst Lon- den-Tokio onderhouden, hetgeen de lange omweg over Zuidoost-Azië over bodig zou maken. Over deze beide punten heeft men geen overeenstemming kunnen berei ken, daar de Russische autoriteiten formeel weigerden aan buitenlandse toestellen toe te staan boven Russisch grondgebied te vliegen. Wèl werd besloten tot wijziging van de dienst regelingen, opdat er een aansluiting tot stand zou komen tussen de En gelse en de Russische toestellen op de doorgangsluchthavens en lang wach ten voor de reizigers voorkomen kon worden. De reis Londen-Moskou over Berlijn zal voortaan niet meer dan 14V4 uur duren in plaats van 30 uur, hetgeen ook een verlaging van de ta rieven mogelijk zal maken. (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT, 22 Nov. Het aantal gasten in het huis van de Christen Jon ge Vrouwen Federatie, dat in Februa ri te Utrecht werd geopend, vertoont een steeds stijgende lijn. Eigen en be vriende organisaties vergaderen er ge regeld en verpleegsters en sociale werk sters, die in de Domstad een cursus volgen, maken het C.J.V.F.-huis graag tot hun tijdelijke verblijfplaats. Na tuurlijk nemen de één-nachts-gasten een belangrijke plaats in. Bezoekers uit de hele wereld vonden er in de zomer maanden een gastvrij onthaal. Dit vertelde mevrouw C. E. F. Palies- Giesberts op de alg. ledenvergadering van de C.J.V.F., die te Utrecht werd gehouden. In het jaarverslag werd gesproken over de vele hulpacties van de C.J.V.F. Men werkt op verzoek van de Wereld bond op dit moment in Jeruzalem, An- nam en Jericho om steun te geven aan de Arabische vluchtelingen. In over leg met Interchurch Aid werden kleine groepjes meisjes van 15 tot 21 jaar uit een doorgangskamp in Hamburg in Ne derland voor zes weken aan een onder dak geholpen. Op de Wereldbondsver gadering werd voorts nog overleg ge pleegd over de wijze van hulpverlening aan emigranten in Canada, Australië en Nieuw-Zeeland. Mevrouw Palies memoreerde nog het feit, dat in het afgelopen jaar de Her vormde Vrouwengroep en het Meisjes- verbond van de C.J.V.F. zelfstandig zijn geworden. Na de secretaresse kreeg mevrouw mr H. C. Dirkse Bresters het woord. Mevrouw Dirkse sprak over de World council van de Y.W.C.A., die te Londen is gehouden. Daar werden nieuwe sta tuten aangenomen, er traden nieuwe landen toe als lid en er werden plan nen gemaakt voor de eerstkomende vier jaar. Mevrouw Dirkse werd als Europees vertegenwoordigster in het bestuur gekozen. 's-GRAVENHAGE, 22 Nov. Op het rangeeremplacement aan de Loos- duinse weg is door verkeerde wissel stand een locomotief ontspoord. De politie vermoedt, dat kinderen de wis sel hebben omgezet. Persoonlijke on gevallen kwamen niet voor. De fruittelers en de heffing van het landbouwschap UTRECHT, 22 Nov. In de algemene vergadering van de Ned. Fruittelers Organisatie (NFO) die vandaag te Utrecht is gehouden, heeft de voorzitter, de heer C. Boudewijn, ondermeer gesproken over de erkenning en de plaats van de N.F.O. In de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Sinds het voor jaar is hier niet veel wijziging in gekomen. Dank zij het bezwaarschrift, dat indertijd door een viertal gespecialiseerde tuinbouworganisaties tot de S.E.R. is gericht, heeft dit college zich ondermeer bemoeid met de uitsluitend voor de leden van de standsorganisaties in de landbouw voorbehouden contribu tieaftrek op de heffingen door het Landbouwschap. De S.E.R. heeft de heffingsverorde ning van 't landbouwschap nog steeds niet goedgekeurd. Wel heeft dit col lege er bij het landbouwschap op aan gedrongen het betreffende artikel van de heffingsverordening een ruimere omschrijving te geven, zodat ook, zo als in de wet op de P.B.O. is voor zien, leden van andere organisaties, die aan bepaalde normen voldoen, voor de aftrek van contributie op de heffingen in aanmerking komen. Het bestuur van het landbouwschap heeft inmiddels een nieuwe tekst voor het desbetreffende artikel van de hef fingsverordening ontworpen en be kend gegeven. In samenwerking met de andere vaktechnische tuinbouworganisaties heeft de N.F.O. zich ook tegen de nieu we tekst verzet en vorige week aan het landbouwschap een ontwerptekst voor art. 20 der heffingsverordening in gediend, waardoor aan de hand van concrete criteria vast zal staan, dat ook de leden van de desbetreffende vier tuinbouworganisaties als hef- flngsplichte voor aftrek op de heffing van het landbouwschap in aanmerking komen. Het bestuur van het landbouwschap zal vermoedelijk morgen een beslis sing nemen inzake het verzoekschrift. Mocht het verzoek onverhoopt worden afgewezen dan blijft er nog altijd de goedkeuring van de S.E.R. af te wach ten. De heer Boudewijn zeide zich niet te kunnen onttrekken aan de indruk, dat er bij veel ernstige wil om tot een goed landbouwbeleid mede te werken, nog bij velen, die op de gang van za ken in het landbouwschap invloed hebben, het organisatiebeleid preva leert, omdat men zich niet vrij weet te maken van de zorg voor de belan gen van de organisatie waarmede men nauw verbonden is. KATHOLIEKE N.F.O. De N.F.O.-voorzltter besprak ook de plannen van de Kath. Ned. Boeren en Tuindersbond tot oprichting van een Katholieke Ned. Fruittelersorganisatie. Hij zag in deze geen reden tot strijd. Sprekend over de uitkomsten van de teelt 1955, verwachtte de heer Boude wijn dat de financiële uitkomst van de goed verzorgde bedrijven, ondanks de „halve oogst" gunstiger zal zijn dan in 1954. Kanttekeningen bij een rede Kerlijk gezegd geloven wij niet, dat de overigens zo des kundige en scherpe mr C. Stapel, leider van de Volks hogeschool Allardsoog, de Landbouw Jongeren Gemeen schap in Zeeland een dienst heeft bewezen met zijn rede in de algemene vergadering. Want mr Stapel heeft hier aan het adres van het jeugdwerk minus het landbouwjongerenwerk dingen gezegd, die volstrekt bezijden de waarheid zijn en die ge lukkig ook in de vergadering zelf niet helemaal onweer sproken zijn gebleven. O.i. is het reeds om psychologische redenen fout een betoog als dit op te zetten vanuit een offensief op andersoortig jeugdwerk en daarbij dan bovendien nog het begrip „verzuiling" te halen. Want hoe is in feite de situa tie? Reeds tientallen jaren is er in Nederland sprake van jeugd werk, van jeugdbeweging. En al mag dit dan van organisatie tot organisatie enigszins verschillen, in al dit jeugdwerk staat de zelf werkzaamheid op de eerste plaats. Dat geldt voor de grote confessionele groepen als Her vormde en Gereformeerde jeugd beweging, maar niet minder voor groepen als A.J.C. en pad vinderij. Wanneer mr Stapel bij zegt, dat er na de oorlog slechts jeugdorganisaties met gesalari- eerde leiders overbleven, dan doet hij de feiten geweld aan. Tienduizenden jongens en meis jes in het gehele land, zelf door de leden van hun verenigingen of clubs gekozen, belasten zich vrijwillig met het leiding geven aan het jeugdwerk. Het is toch bovendien een algemeen bekend feit, dat elke jeugdorganisatie de laatste jaren zich intensief be zighoudt met de vorming van kader en dat slechts betaalde krachten worden ingezet om al die tienduizenden te instrueren voor het eigenlijke werk in de verenigingen of clubs? Bijzonder opmerkelijk achten wij de opmerkingen van mr Stapel over de verschillen tus sen jeugdwerk en jeugdvorming. Wij meenden n.l„ dat elk stuk jeugdwerk een brok vorming in houdt. En wij nemen aan, dat het in de verschillende land- bouwjongerenorganlsaties niet anders zal zijn. Trouwens: wat is de doelstel ling van het Volkshogeschool- werk anders dan het vormen van volwassen jongeren? Op dit punt is mr Stapel toch zeker geen onbekende. Is dit dan het zelfde als jeugdzorg? Wij menen, dat er een groot onderscheid is. Jeugdzorg richt zich juist op de jeugd, die van de jeugdbeweging niets wil weten en daarom met allerlei minder fraaie namen wordt aangeduid. De spreker gaf ook blijk niet op de hoogte te zijn, toen hij vertelde, dat de jongeren tussen 16 en 18 jaar weglopen uit de jeugdorganisaties. Het opvallen de verschijnsel is juist, dat deze categorie in tal van organisaties verreweg het grootst is en dat juist om allerlei redenen de jongeren rond de 20 jaar ont breken, hetgeen juist voor het leiding geven vaak zorgen mee brengt. Nee, al kent het jeugd werk dan heel wat moeilijkhe den, het heeft nog toekomst en wie wel eens het genoegen heeft jeugdsamenkomsten van welke organisatie dan ook mee te ma ken, die staat steeds weer ver steld van de „beweging", die er te constateren valt. Betekent dit alles nu, dat wij die Land bouw jongerenorganisa ties (want het geldt uiteraard niet alleen voor de L.J.G., maar ook voor de C.J.B.T.B. e.d.) als van geen belang maar terzijde willen schuiven? Geenszins! Wat op dit terrein geschiedt ten op zichte van de technische, maat schappelijke en cultureel sociale vorming heeft onze waardering en vormt o.i. een noodzakelijk compliment in de schakel van 't totale jeugdwerk. Maar men vergete één ding niet (en het is ons bekend, dat de leidinggevende figuren hier voor een open oog hebben), n.l., dat hier een gevaar ligt van af geslotenheid van de andere le vensterreinen. Een gevaar, dat in gelijke mate geldt voor laten wij zeggen jeugdorganisaties van de vakbeweging. In het jeugd werk als zodanig vinden wij al-' tijd nog één van de mooiste din gen, dat daar arbeiders en stu denten, onderwijskrachten en landbouw jongeren enz. samen iets verrichten. Dat men leert op elkaar te zijn aangewezen en dat uit de botsing der meningen zet maar eens een student in de letteren naast een landarbeiders- zoon! ieder leert e* er voor zijn gehele leven winst mee kan doen. Het is goed, dat de landbouw- jongeren zich aaneensluiten. De bezinning op eigen taak en roe ping, op de grote waarden van het platteland, de voorbereiding voor de taken, die wachten, wordt hier gevonden. Maar zodra men dit werk gaat zien als een tegenstelling tot het andersoor tige jeugdwerk, is er iets mis. Deze kant moet het beslist niet op. Want daarvan zou èn het platteland èn de stedelijke sa menleving alleen maar schade ondervinden. 1 k*m Ingezonden Mededeling (Adv.) Waarom helpen direct I DENVER, 21 November De procu reur van het district Denver heeft ver klaard, dat John Gilbert Graham, die eerst bekende en later ontkend heeft, dat hij een vliegtuig met 44 mensen heeft laten verongelukken om een verzekering op het leven van zijn moeder uitbetaald te krijgen, op 28 November in staat van beschuldiging zal worden gesteld en dat de doodstraf tegen hem zal worden ge- eist. Graham is vandaag geconfronteerd met de handelaar, die hem springstof heeft verkocht. Deze herkende Graham on- middelijk. Het ligt in het voornemen van de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting de raad voor de woning bouw op 20 December 1955 te instal leren. Dit is een model van het legitimatiebewijs, waaruit blijkt, dat de daarin ge noemde instelling voldoet aan de eisen, die officieel aan de organisaties van het blindengeleidehonden we zen worden gestéld. Het publiek, dat om een gave wordt gevraagd, weet in 't vervolg dus, wanneer het legitimatiebewijs wordt ge toond, dat het alleszins verantwoord is te steunen. STICHTING „BET NEDERLANDSE BLINDENWEZEN" A Legitimatiebewijs 1] h«. j.» 19.15 .16 9

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3