VERKEERSVEILIGHEID IN DE KAMER BESPROKEN r Indonesische verklaring over processen te verwachten OPNIEUW VIELEN ER DODEN IN MAROKKO President van Brazilië afgezet Drogist mag zich binnen 300 meter van andere drogisterij vestigen Krupp gaat vlieg tuigen bouwen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND EEN BOEK VAN SINT Minister Donker's beleid ontmoet weinig bezwaren Ook Haarlems huwelijk, Anneke Beekman en het gratiebeleid aan de orde HUMOR in de onderwereld Op Schiphol lag een Duitse bom Australië en de kwestie Nieuw-Guinea Verloving tussen dochter van Ben Joessef en Koning van Irak politiek succes? Betogingen en over vallen op Cyprus Ex-S.S.-officier gearresteerd RXM-tram botste tegen auto Broodbezorger verduisterde 5000.- uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 00, TeL 2438 (b.g.g. voo-redactie J435, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 08. Telef.>326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V„ Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 11e JAARGANG No. 3251 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. WOENSDAG 23 NOV. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A. van Bennekom. Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg- Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes.' (Zie pagina 7) V.. (Van onze parlementaire redacteur) OEN HAAG, 22 Nov. Tijdens de beschouwingen over de begroting van Justitie zijn in de Tweede Kamer geen nieuwe dingen naar voren gekomen. Over het algemeen kon men wel Instemmen met het beleid van minister Donker. Men was het er over eens, dat de bewindsman er goed aan gedaan heeft maatregelen te treffen tot verhoging van de verkeersveiligheid. Wel vond men, dat het wetgevend tempo van de minister te hoog is. Een ander punt van critiek was de intrekking van het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de rechterlijke organisatie. De meeste sprekers waren van oordeel, dat de minister ten aanzien van dit geval niet in alle opzichten verantwoord heeft gehandeld. Tijdens de behandeling van dit wets ontwerp werden door de heer Van Rijckevorsel amendementen ingediend die de instelling van een permanent adviescollege voor de rechterlijke macht betroffen. De aanneming van deze amendementen was voor minister Donker aanleiding het ontwerp in te trekken. Hij was van mening, dat de uitvoerende rechterlijke macht gevaar loopt moeilijkheden te krijgen bij het nemen van beslissingen, waarvoor al leen verantwoording moet worden af gelegd aan de Staten-Generaal. V erkeersveiligheid Prof. Oud liet de minister weten, dat hij en zijn politieke vrienden zich konden verenigen met het voornemen om niet over de gehele linie over te gaan tot een verhoging van de straf maxima voor verkeersdelicten, maar slechts voor enkele gevallen te verho gen. Deze gevallen zijn: het rijden on der invloed van alcohol en het rijden zonder rijbewijs. Mej. Tendeloo (P.v. d.A.) vroeg met andere sprekers of de minister wat meer wilde meedelen omtrent de te nemen maatregelen. Zij wees er op, dat niet alleen automobi listen en motorrijders, maar ook b.v. voetgangers een grote verantwoorde lijkheid hebben. Daarom moeten ook wettelijke maatregelen getroffen wor den voor deze categorie, o.m. dat al leen op zebra's Overgestoken mag worden. Automobilisten moeten wor den gestraft, wanneer ze niet voor de zebra-paden stoppen. Mej. Tendeloo 4eed de minister ook de suggestie aan de hand zware verkeersdelicten aan te tekenen op het rijbewijs van de wegpiraat. Ook achtte ze het nuttig voorgoed het rijbewijs in te trekken van hen, die zich bij herhaling aan verkeers- misdaden bezondigen. Psychologisch van belang vond ze de verkeersbe- palingen van de Wegenverkeerswet over te brengen naar het Wetboek van Strafrecht. Freule Wttewaal wilde de noodtoe stand op verkeersgebied niet loszien Van de bijna onmogelijk geworden si tuatie in onze steden en dorpen, die helemaal niet aangepast zijn aan het moderne snelverkeer. Zij toonde zich weinig enthousiast voor de opneming van verkeersbepalingen in het Wet boek van Strafrecht. Ook protesteerde zij tegen de ge woonte, die steeds meer in zwang dreigt te komen, om politierapporten van delinquenten te publiceren. Prof. Lemaire en de heer Verkerk (A.R.) drongen aan op een strakker vervolgingsbeleid. Beide sprekers we zen in dit verband op het tekort aan personeel bij de rijkspolitie, waardoor een doeltreffende bestrijding van het verkeersgevaar ernstig belemmerd wordt. De heer Verkerk vroeg of de salariëring van de lagere politieambte naren wel voldoende is geweest. In ieder geval bestaat er weinig belang stelling voor het beroep. Dat ligt niet alleen aan financiële tekortkomingen, maar ook aan interne omstandigheden, zoals het beschermd zijn van de poli tie tegen aanslagen enz. Haarlems huwelijk en Anneke Beekman v. cuiige maar krachtige woorden werden besteed aan de kwestie van 't Haarlems huwelijk en de verdwijning van Anneke Beekman. Prof. Oud wen ste volledige opening van zaken om trent de „geheimzinnige arrestaties" van enkele hoofdschuldigen in de zaak van het verdwenen Joodse pleegkind. Dit en de Haarlemse zaak noemde de liberale fractievoorzitter, gevallen van ernstige spanning tussen het kerkelijk en het burgerlijk recht. Men heeft het burgerlijk recht met voeten getreden. Van zijn kant wilde de heer Oud wel medewerken aan een regeling, vol gens welke de priester ook kan optre den als ambtenaar van de burgerlijke stand, maar dan moet eerst voldaan zijn aan de eisen die het burgerlijk recht stelt. Jonkvr. Wttewaal meende, dat her haling van een geval als het Haar lemse huwelijk moet worden voorko men door van te voren de huwelijks- candidaten een bewijs te laten over leggen dat zij reeds gehuwd zijn vol gens het burgerlijk recht. De katho lieke prof. Lemaire was van oordeel, dat de minister zich buiten de kwestie moet houden, daar dit geen zaak is waar de overheid dominerende belan gen bij heeft. Gratiebeleid Prof. Oud ontwikkelde bezwaren te gen gratieverlening aan politieke de linquenten. Grondwettelijk gezien, zo merkte hij op, wordt gratie verleend door de Kroon, en amnestie en dispen satie kraohtens de wet. De gratiever lening beperkt zich (moet zich althans beperken) tot individuele gevallen. De laatste tijd, eigenlijk al sedert 1919, is er sprake van een collectieve gratie verlening. En dit vond prof. Oud be slist niet verantwoord. Gratie gaat GELSENKIRCHEN, 21 Nov. - Een bank te Gelsenkirchen (West-Duitsland) heeft ont dekt, dat er ook valse mun ters met gevoel voor humor bestaan. Een vervalst biljet van vijftig mark (ongeveer 45 gulden) bevatte in plaats van de gebruikelijke waar schuwing de volgende tekst: „Een ieder die bankbiljetten namaakt of vervalst of ver valsingen in omloop brengt, moet wel erg in geldverle genheid zitten, anders zou hij het niet doen" zich ten onrechte hullen in het gewaad van amnestie. Prof. Lemaire kon zich bij deze opvatting niet geheel aanslui ten, en was van mening dat de gratie wel collectief mag worden gebruikt. Maar wel verdient het aanbeveling dit in de wet vast te leggen. Verschil van mening bestond tussen prof. Oud en mej. Tendeloo over de vraag of alle politieke delinquenten wel in gelijke mate zijn berecht. Prof. Oud stond op het standpunt, dat ge sproken kan worden van een verschil lende beoordeling, omdat de een eer der is berecht dan de ander. Mej. Ten deloo vond dat de lichte gevallen eerst en de zware pas later zijn behandeld, zodat de laatsten niet het slachtoffer zijn geworden van de roes van het ogenblik. Een mening, waar freule Wttewaal zich niet mee kon verenigen. AMSTERDAM, 23 Nov. Arbei ders, die werkzaamheden verrichtten aan de riolering op de grote en door- taans zeer drukke parkeerruimte voor e luchthaven Schiphol zijn dezer da gen op een bom gestuit, die door de mijnopruimingsdienst is geïdentifi ceerd als een Duitse vliegtuigbom, een blindganger uit de oorlogsdagen van Mei 1940. Gisteren hebben twee mannen van deze dienst het 250 kg wegende ge vaarte bloot gelegd en gekanteld. Tij dens dit gevaarlijke karwei werd de parkeerruimte geheel ontruimd. Een wagen van de brandweer der luchtha ven werd in de omgeving paraat ge houden. Men is er in geslaagd de ontsteking uit de 1 meter lange torpedovormige bom te verwijderen, waarna het ge vaarte op een vrachtauto naar Deelen is gebracht om daar door de mijnop ruimingsdienst te worden opgeblazen. DJAKARTA, 22 Nov. De Indone sische autoriteiten hebben Dinsdag ver klaard geen bezwaren te zien tegen de komst van Nederlandse advocaten naar Indonesië om de Nederlanders Schmidt en Jungschlaeger te verdedigen. Mr Utoyo sprak mei minister Luns DEN HAAG, 22 Nov. Naar het A. N.P. van Indonesische zijde verneemt kan binnen afzienbare tijd van de re gering in Djakarta een verklaring wor den verwacht over de kwestie van de processen tegen de Nederlandse arres tanten. Overigens stelt men zich van Indonesische zijde op het standpunt, dat deze kwestie evenmin als die van de destijds uit Nieuw-Guinea ont voerde Nederlander Van Krieken een „bargaining point" kan vormen voor de komende besprekingen. Aan deze kwesties zo zeide men wordt in Djakarta hard gewerkt en zo zal b.v. de lijst van verdachten wor den bezien. Men legde er hierbij de nadruk op, dat de verklaring van de Indonesische regering over deze kwes ties ook zou zijn gekomen, indien er geen besprekingen met Nederland op handen zouden zijn geweest. Over het Indonesische standpunt, dat de besprekingen op ministerieel niveau dienen te worden gehouden voordat de kwestie Nieuw-Guinea opnieuw in de V.N. aan de orde komt werd van In donesische zijde verklaard, dat men hiermede wil voorkomen, dat even tuele „schermutselingen" tussen beide landen over deze kwestie in de V.N. het moeilijk zullen maken, dat een ge zonde sfeer wordt geschapen voor suc cesvolle onderhandelingen. Hoewel nog niet vaststaat, welke onderwerpen op.de ministeriële besprekingen aan de orde zullen komen en op welke wijze deze onderwerpen zullen worden be handeld, heeft men van Indonesische zijde in ieder geval de volgende drie punten op het oog: Opheffing van de BONN, 22 Nov. Krupp gaat zich nu ook op de bouw van vliegtuigen concentreren. In haar oude vliegtuig fabriek in Bremen zal men reeds vol gend jaar beginnen met de constructie van het Franse vliegtuig „Noratlas", waarvoor Krupp de licensie heeft ge kregen. De in 1934 door Krupp in Bre men gestichte vliegtuigfabriek beschikt nog over in goede staat gehouden werk plaatsen. Protestmars naar gevangenis RABAT, 23 Nov. (Reuter) Te Casablanca is het tot ernstige ongeregeld heden gekomen, toen betogers een protestmars hielden naar de gevangenis, waar in het weekeinde bij relletjes drie politieke gevangenen het leven ver loren. De politie opende het vuur op de demonstranten, van wie er, volgens de eerste berichten, verscheidene werden gedood. Sterke politie-eenheden werden naar de gevangenis gedirigeerd, die door een grote menigte Marokkanen werd belegerd. Er dreigen stakingen. Tienduizenden Marokkanen uit allerokkaanse vrouwen die de sluier af- legde. Zij zou veel belangstelling heb ben voor politieke en sociale vraag stukken. Een huwelijk met de koning van Irak zou een aanzienlijk politiek succes voor Marokko betekenen. Vol gens politieke waarnemers zou het echter voor Frankrijk een diplomatie ke tegenslag inhouden, aangezien Irak een der krachtigste critici van het Franse beleid in Noord Afrika ls. unie (de overeenkomst van het vorige jaar hierover is niet door de weder zijdse parlementen geratificeerd), her ziening van de financieel-economische overeenkomst en de kwestie Nieuw- Guinea. Inmiddels heeft de Indonesische am bassadeur mr Utoyo vanochtend zijn eerste werkgesprek gevoerd met mi nister Luns, ter voorbereiding van de Nederlands-Indonesische kwestie op ministerieel niveau. De besprekingen hadden een algemeen karakter. In Washington, zo meldt Reuter wor den thans pogingen in het werk ge steld om de verwarring, die ontstaan is over de gemeenschappelijke verkla ring van Australië en Indonesië, over Ned. Nieuw Guinea op te helderen. In deze verklaring werd ondermeer ge zegd, dat beide landen hun wederzijdse standpunten t.a.v. westelijk Nw Gui nea zullen handhaven en ook en dit deel van de verklaring was voor ons land zeer pijnlijk dat het geschil tus sen ons land en Indonesië door middel van vreedzame besprekingen behan deld moet worden. Pijnlijk in zoverre, dat men eruit las, dat het Australische standpunt, om Nederland te steunen, aan het veranderen was. Australische diplomaten beijverden zich echter om dit tegen te spreken. Zij zeiden, dat de „politiek van Canberra" onveranderd is gebleven. wijken van Casablanca stroomden naar het plein voor de grote moskee, waar de stoffelijke resten van de drie politieke gevangenen waren opge baard. Mannen met rood-groene arm banden controleerden de menigte. In de betrokken wijk lag het verkeer ge heel stil. De Marokkanen zetten de toegang tot de nieuwe Arabische wijk voor Europeanen af en fouilleerden landgenoten, die uit de Europese wijk kwamen. Intussen heeft sultan Ben Joessef ontslag aanvaard van de vier leden van de troonraad en van Si Fathmi Ben Slimane, die indertijd door de troonraad als kabinetsformateur was aangewezen. De sultan zal nu beraadslagingen beginnen ten einde een politicus te vinden, die de eerste representatieve Marokkaanse regering moet vormen. Dit kabinet zal met Frankrijk moeten onderhandelen over de toekomstige betrekkingen tussen beide landen. Uit goed ingelichte bron is verno men, dat prinses Lalla Aitsja, de oud ste dochter van sultan Ben Joessef, waarschijnlijk in het huwelijk zal tre den met koning Feisal van Irak. Er is reeds geruime tijd sprake van een mogelijke verloving tussen de koning van Irak en deze prinses, die elkander nog nooit ontmoet hebben. Britse vrouwen moeten vluchten NICOSIA, 28 Nov. (Reuter). Een betoging van scholieren te Nicosia heeft zich Dinsdag ontwikkeld tot anti Britse ongeregeldheden. Britse vrouwen vluchtten uit de Cyprische hoofdstad, waar militairen de oproerlingen met traangas en knup pels te lijf gingen. In de Griekse wijken van de stad begaven de ontevredenen zich van wijk naar wijk. Als de orde in éné wijk was hersteld, begonnen de wanordelijkheden weer in een andere. De oproerlingen bekogelden politie- en andere auto's en regeringsgebouwen met stenen. Britse militairen bespoten de wanordelijke elementen met ge kleurd water om deze als zodanig te kunnen herkennen. De scholieren betoogden uit protest tegen de sluiting van twee middelbare scholen op last van de gouverneur, Harding. Volgens de gouverneur was er op beide scholen sprake van massa le verzuimen. Gemaskerde opstandelingen hebben in de vroege ochtenduren van Dinsdag een aanval ondernomen op een springstofdepot 70 kilometer ten zuid westen van Nicosia. De verzetslieden vielen een Britse stelling met geweer vuur en handgranaten aan. In deze stelling lagen twaalf militairen, die het vuur beantwoordden. Volgens de eer ste berichten zouden er slachtoffers gevallen zijn. De ambassadeur van Indonesië, mr Utoyo Ramelan bood gistermorgen ten paleize Lange Voorhout zijn geloofs brieven aan H.M. de Koningin aan. Tijdens het spelen van de volkslie deren; rechts jhr D. G. de Graeff. Alarmtoestand afgekondigd RIO DE JANEIRO, 22 November. Eenheden van het Braziliaanse leger hebben gisteren met pantserwagens de woning van president Cafe Filho in Rio de Janeiro omsingeld. Dit geschiedde enige uren nadat de president bekend gemaakt had, dat hij hersteld was van de hartaanval die hem veertiêp dagen geleden trof, en dat hij zijn werkzaamheden als president hervatten zou. Eenheden met tanks en pantserwagens van de Braziliaanse infanterie en de artillerie hebben ook posten betrokken op alle strategische punten van Rio de Janeiro en bij alle regeringsgebouwen. Ook het presidentiële paleis werd tijdens een vergadering van het kabinet afgezet, doch dit cordon werd opge heven, toen de vergadering afgelopen was. Naar AFP meldt, is de alarmtoe- stand afgekondigd in de staten Sao Paulo, Parann, Goiaz en Mato Grosso. Telegraafmaatschappijen maakten gis teravond bekend, dat op alle perstele grammen naar 't buitenland censuur is ingesteld. Later is uit goed-ingelichte bron vernomen, dat president Cafe Filho huisarrest heeft. Ook de acht dokters die de president behandeld hebben, zijn onder bewa king van het leger gesteld. De telefoonverbindingen tussen New York en Rio de Janerio waren die nacht verbroken. De Kamer van afgevaardigden nam met 197 tegen 94 stemmen een resolu tie aan, waarin wordt verklaard, dat Cafe „verhinderd" is zijn functie van president uit te oefenen. Ook de senaat schakelde Filho uit en besloot met 37 tegen 16 stemmen de president te verbieden zijn taak te hervatten. KIEL, 23 Nov. Professor Carl Clauberg, een vroegere officier van Hitlers S.S., die verleden maand uit Russische krijgsgevangenschap is te ruggekeerd, is Dinsdag gearresteerd in verband met een onderzoek naar zijn vermeende massasterilisatie experi menten in Nazi-concentratiekampen. Clauberg was medisch opzichter in de concentratiekampen te Auschwitz en Ravensbrueck, waar vele duizende Joden om het leven zijn gebracht. Clauberg bevindt zich thans in een instituut voor geesteszieken te Neu- stadt Ministers Zijlstra en De Bruijn grijpen in 's-GRAVENHAGE, 22 Nov. Bij 't afgeven van erkenningen tot vestiging van drogisten zal de zg. 300-meter- grens worden opgeheven. De hierop betrekking hebbende bepaling in het reglement voor de kleinhandel in de pharmaceutische artikelen, toege past door de Stichting Pharmaceuti sche Kleinhandelsconventie, beter be kend als Pharmacon, is n.l. door de ministers Zijlstra en De Bruijn onver bindend verklaard. Hóewei het merendeel der drogis- De prinses was een der eerste Ma- ten en andere kleinhandelaren in pharmaceutics door de Pharmacon is erkend, is aan een ander belangrijk aantal een erkenning geweigerd. De zen worden daardoor in hun bedrijfs uitoefening ernstig belemmerd. Bij het ingestelde onderzoek is gebleken, dat weigering van erkenning in verschil lende gevallen geschiedde wegens het niet voldoen aan de zg. 300-meter- grensbepaling, inhoudend, dat een drogistbedrijf of een filiaal daarvan op geen kleinere afstand dan 300 me ter van de naastbij gelegen erkende drogist mocht zijn gelegen. De ministers hebben overwogen, dat primair op de individuele ondernemer de verantwoordelijkheid rust te beslis sen al dan niet tot vestiging over te gaan en de plaats van vestiging te be palen. Hij moet deze beslissing in vrijheid kunnen nemen. Het door Pharmacon ingevoerde behoefte-crite rium is in strijd met deze vrijheid en dient daarom te worden opgeheven. Ook is onverbindend verklaard de bepaling, dat het aantal erkenningen voor filialen van een drogistbedrijf drie niet teboven mag gaan. Deze be paling hield een ernstige belemmering in voor ondernemingsvormen, die voor haar ontplooiing op de stichting van filialen zijn aangewezen. Aangezien niet was gebleken, dat er omstandig heden waren, welke deze belemmering rechtvaardigen, werd de aldus be staande beperking van vrijheid van de ondernemer ontoelaatbaar geoordeeld. Een dode en vele gewonden OUD-BEIJERLAND, 22 Nov. Met een zware klap heeft vanmiddag onder de gemeente Mijnsheerenland (Hoekse waard) op een onbewaakte overweg een zware met suikerbieten geladen vrachtauto de uit zeven wagens samen gestelde tram van de Rotterdamse Tramweg Maatschappij geramd. Bij dit ongeluk is een dode te be treuren. Op het moment van de botsing was de locomotief al voorbij. Van de eerste wagon, die de volle klap kreeg, werd de gehele bovenbouw finaal vernield en van de wagen geslagen. De 25 pas sagiers werden uit de wagon geslingerd en onder glas, hout en bieten bedolven. Een van de passagiers, de 40-jarige Chr. de Korver uit Numansdorp, die van zijn werk op weg was naar zijn huis,, werd op slag gedood. Het aantal ge wonden wordt op 25 geschat. De licht gewonden werden onmiddellijk door een juist passerende autobus van de R.T.M. opgenomen en naar enige art sen in Oud-Beyerland gebracht. Artsen uit de omgeving verleenden eerste hulp aan de ernstig gewonden, die werden vervoerd naar het Zuiderzie kenhuis in Rotterdam. Hoeveel perso nen dit zijn is ook nog niet bekend. UTRECHT, 22 Nov. Een gevan genisstraf van acht maanden en 17 da gen met aftrek van voorarrest, waar van vier voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, legde de Utrechtse rechtbank vanmorgen op aan de 30 jarige brood bezorger A. van S. te Amersfoort we gens verduistering in dienstbetrekking van een bedrag van circa 5000, In het tijdvak October 1954 tot Mei j.l. had de verdachte, die als filiaal houder van een coöp. verbruiksver- eniging te Amersfoort werkzaam was, meermalen gelden uit de kas ont vreemd en ten eigen bate gebruikt. DE BILT ZEGT: Meer wind Opklaringen maar ook enkele buien. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk harde tot stormachtige noord westelijke wind. Iets kouder.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1