Verdediging van Midden-Oosten onderwerp van bespreking Franse versterkingen naar het Riftgebergte Staking in Roergebied werd afgewend Economische en militaire samenwerking bepleit PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VÖOR ZEELAND CONFERENTIE VAN BAGDAD BEGONNEN Sjaret vraagt veiligheids- verdrag Documenten van Napoleon en Nelson geveild Nieuwe campagne tegen terroristen in Malakka „Euratom" en geen energiegemeenschap Twee doden bij ongeluk te Nijkerk Boeren vluchten met hun vee Hadden leiders boog te strak gespannen? Jubileum „Kerk en Wereld" J Geen verhoging winst marge voor sigaren- grossiers Terugkeer Duitse krijgsgevangenen stopgezet Burgemeesters ver enigen zich in Neder lands genootschap Cïtgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voo- redactie 2435, voor advert, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg; Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3250 Abonnementsprijs 0.47 per week, j 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord. Waarnemend-hoofdredactenr Prof. Dr J. J. de Jong DINSDAG 22 NOV. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom. Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Fuiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moii, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A H: S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. BAGDAD, 22 Nov. (Reuter) Maandag zijn de ministers van buiten landse zaken der vijl leden-staten van de Bagdadse verdragsorganisatie Groot-Brittannië, Turkije, Perzië, Irak en Pakistan hun besprekingen be gonnen, waarbij een der belangrijkste punten wordt gevormd door de orga nisatie van de verdediging van het Midden-Oosten. De bijeenkomsten ook die met gesloten deuren werden bijgewoond door vier vertegenwoordigers der Verenigde Staten. Amerika heeft reeds te kennen gegeven militaire en politieke verbindingen met de organisatie van Bagdad tot stand te willen brengen. De premier van Irak, Noeri al Said, is met algemene stemmen tot voor zitter van de permanente raad der verdragsorganisatie gekozen. Alle sprekers legden de nadruk op de noodzaak van economische en mili taire samenwerking in het verdrags- gebied. Zij spraken de hoop uit, dat de Verenigde Staten ook tot de Bagdadse verdragsorganisatie zullen toetreden. Voorts verklaarden zij alle vijf te hopen, dat ook andere Arabische sta ten zullen toetreden. Egypte en Saoedi-Arabië hebben zich tot dusverre hier tegen verklaard, daar zij menen dat de organisatie van Bagdad de Arabische eenheid tegen over Israël heeft verbroken. Syrië zal zijn houding bepalen aan de hand van de resultaten der Bagdadse besprekin gen. Midden-Oosten De ministers-presidenten van Tur kije, Irak en Perzië verklaarden in hun toespraken nadrukkelijk, dat op lossing van het Israëlisch-Arabische geschil noodzakelijk is voor het doen WASHINGTON, 22 Nov. De Isra ëlische minister van buitenlandse za ken, Sjaret, heeft Maandag te Was hington aangedrongen op een beveili gingsverdrag met de Verenigde Staten om te voorkomen, dat men in het Mid den Oosten te ver zal gaan. Volgens Minister Sjaret, die tot de nationale persvereniging sprak, doen de pleiters voor een dergelijk verdrag niets anders dan de logische conse quentie trekken uit de verplichting vastgelegd in de drie mogendheden- verklaring van 1950 tot verhoging van pogingen tot gewelddadige wijziging van de Arabisch-Israëlische grenzen. Israël verlangt meer wapens en een veiligheidswaarborg als bolwerk tegen agressie nu een vredesregeling ont breekt. LONDEN, 21 Nov. Bij Sotheby in Londen zijn historische documenten, betrekking hebbende op Nelson en Na poleon en daterende van de eerste Ita liaanse veldtocht tot de slag van Tra falgar, geveild. Een officieel verslag van de slag om Aboukor, dat in Juli 1799 door Berthier werd geschreven, ging naar de Franse Archives Nationa- les voor 85 pond sterling. Berthier's verslag van de slag om Marenge in 1800, dat vele verbeteringen en aan vullingen van Napoleon bevat, werd voor 50 pond verkocht. Een brief ge schreven door Josephine, die aantoont dat er ook in die dagen moeilijkheden met de inkomstenbelasting waren, ging voor 26 pond van de hand. Een tweede letter van Josephine aan de Paus, ge schreven drie dagen na Napoleon's kroning als Koning van Italië in de kathedraal van Milaan in 1805 ging naar een Londense boekhandel voor 135 pond sterling. Een brief door Nel son aan zijn oom geschreven voordat hij zijn rechterhand moest missen, de slag van St Vincent beschrijvende, werd voor 190 pond sterling verkocht, terwijl een brief van Nelson uit 1800 over de Britse blokkade van Malta 110 pond opbracht. Een derde brief bijzon der amusant en charmant, geschreven aan Emma Hamilton ging voor 220 pond onder de hamer. In deze brief schreef Nelson: „Vandaag dineer ik met admiraal Greme, die eveneens zijn rechterarm verloren heeft, en daar de bevelhebber van de troepen een been mist, verwacht ik dat wij gecaricatu- reerd zullen worden als de invalide verdedigers van Engeland." Nelson's geheime plan voor de slag bij Trafalgar, geadresseerd aan Bayn- tun, de kapitein van de „Leviathan", werd voor 270 pond verkocht terwijl een kaart met de bewegingen van de vloot voor Trafalgar 200 pond sterling opbracht. heersen van stabiliteit in het Midden- Oosten. De Turkse premier Menderes ken schetste Edens bemiddelingsplan als een „opbouwende bijdrage tot oplos sing van het Israëlische vraagstuk". De krachtigste woorden over dit onderwerp werden gesproken door de Iraakse premier Noeri al Said. Deze zei dat Irak „niet zal aarzelen zijn hulpbronnen te gebruiken voor hulp verlening aan elke Arabische staat, die door Israël zou worden aangeval len, zulks in overeenstemming met de verplichtingen van het lidmaatschap der Arabische liga en artikel 51 van het handvest der Ver. Naties (het recht van een land tot individuele of gemeenschappelijke zelfverdediging) Zeer vruchtbaar De Britse minister MacMillan, die na afloop verklaarde dat de bijeen komsten „zeer vruchtbaar" waren ge weest, zei, dat twee zaken nagestreefd dienden te worden: beveiliging tegen een aanval en wederzijdse hulpverle ning op economisch en maatschappe lijk gebied, ter bevordering van het algemeen welzijn. Hij stelde een hondgenootschap voor tusspp de „technische kennis van het Westen en de olierijkdom van het Midden-Oosten, opdat vrede en wel vaart zullen heersen in dit van vitaal belang zijnde woestijngebied, op de flank van het N.A.V.O.-gebied en langs de zuidgrens van Rusland gele gen". Een dergelijk bondgenootschap zou volgens MacMillan „wonderen ver richten op de gebieden van gezond heidszorg, menselijk welzijn, producti viteit en verrijking der beschaving". KUALA LUMPUR, 21 Nov. De re gering van Malakka heeft bekendge maakt, dat op 1 December a.s. een nieuwe campagne zal worden ingezet tegen de 3.500 communistische terro risten. Van die datum af zullen opnieuw op grote schaal infanterie en vliegtuigen worden ingezet. 's-GRAVENHAGE, 21 Nov. Naar de Belgische minister van buitenlandse zaken, Paul Henri Spaak, heden tegen over Reuter heeft verklaard zullen de zes ministers van buitenlandse zaken van de Europese Kolen- en Staalge meenschap ongeveer 15 Januari a.s. bijeenkomen ter bespreking van de oprichting van een Europees Gezags orgaan voor Atoomenergie. Minister Spaak, die voorzitter is van de commis sie van regeringsdeskundigen, die reeds bijna vijf maanden in Brussel hebben gewerkt aan plannen voor het in een gemeenschap brengen der Euro pese energiebronnen, met inbegrip van kernenergie, deelde voorts mede, dat de bijeenkomst in Bonn of Brussel zou worden gehouden. Een geheim rapport, dat door een commissie van deskundigen op het ge bied van atoomenergie eerder deze maand aan minister Spaak werd voor gelegd, bevatte het voorstel tot oprich ting van een bureau voor atoomener gie, genaamd „Euratom", met als doel het opbouwen van een gemeenschap pelijke Europese atoamenergieindi:s- trie. Minister Spaak verwacht, dat het ge zagsorgaan voor de atoomenergie niet zal worden opgenomen in de voorge stelde Europese gemeenschap voor Energie en Staal, welke laatste een uit breiding zou moeten zijn van de be staande Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal'en dan tevens betrek king zou hebben op de andere klassie ke energiebronnen, zoals ruwe olie, electriciteit en natuurgas. NIJKERK, 21 Nov. Op de Amers- foortsestraatweg te Nijkerk zijn van middag bij een verkeersongeluk twee personen gedood en is een persoon zwaar gewond. Een personenauto ko mende uit de richting Amersfoort, waarin drie veehandelaren uit Zwol lerkarspel waren gezeten, werd gegre pen door een melkauto met aanhang wagen, waarvan de bestuurder moest uitwijken voor een langs de weg staan de autobus. De melkauto reed op de personenauto in. Twee inzittenden van de personenauto werden onmiddellijk gedood en één werd zwaar gewond. De chauffeur van de melkauto bleef onge deerd. HAARLEM. Maandagavond is de 60-jarige heer B. uit Haarlem, toen hij per bromfiets de Dreef nabij de Pavil joenslaan overstak, door een uit de richting Heemstede komende auto aan gereden en overleden. „Nieuwsblad voor Indonesië' verdwijnt DJAKARTA, 21 November. „Het Nieuwsblad voor Indonesië" van heden bevat de mededeling, dat dit in de Ne> derlandse taal te Djakarta verschij nende blad per 1 December a.s. op- I houdt als zelfstandige uitgave te ver- schijnen en opgenomen wordt in het I ochtendblad „De Nieuwsgier". Hierme de is het aantal in Djakarta in de Ne derlandse taal verschijnende bladen teruggelopen tot 2. Het totaal aantal bladen, dat thans in Indonesië nog in het Nederlands verschijnt is 7. Bij relletjes te Bombay naar aanlei ding van een regeringsplan om de staat Bombay in drieën te verdelen, zijn Maandag tien personen gedood en 225 gewond. Het blijft roerig in Marokko RABAT, 21 Nov. Vandaag zijn Franse versterkingen in allerijl naar het Rifgebergte in het noorden van Frans Marokko gezonden in verband met toenemende spanning onder al daar wonende stammen. Een Franse ambtenaar werd te Abouda nabij de grens van de Spaan se zone van Marokko door een groep Marokkanen- met bijlen doodgeslagen. In het weekend werd hij gevechten met opstandelingen een Frans soldaat In Spaans Marokko zijn in de loop van de nacht van Zondag op Maandag acht personen verdronken. Een zware stortregen veroorzaakte overstromin gen. BONN, 21 Nov. Het gevaar voor een staking in het Ruhrgebied is van daag afgewend, alhoewel nog altijd geen overeenstemming is bereikt over de hoogte van de aan de staalarbeiders toegezegde loonsverhoging. De tariefs commissie van de vakbond van staal arbeiders heeft desondanks besloten geen staking uit te roepen. Zfj was tot het proclameren van een staking wel iswaar gemachtigd door een stemming onder de 250.000 betrokken arbeiders, van wie 87 procent zich bereid ver klaarden het werk neer te leggen, doch men heeft er van af gezien het stakingswapen te gebruiken. Deze ontwikkeling komt niet on verwachts, aangezien de lust tot sta ken de laatste weken zeer was afge nomen, daar het meningsverschil tus sen vakbond en werkgeversorganisa tie tot slechts 3 pfenning per uur waa verminderd. De werkgevers hadden 'n verhoging der uurlonen met 14 pfen ning toegezegd, waartegenover de vakbond 17 pfenning vroeg. Blijkbaar was zelfs in de gelederen der arbei ders de opvatting doorgedrongen, dat hun leiders de boog te strak hadden gespannen en reeds was in een der grootste bedrijven het besluit geno men niet in staking te gaan. Tot het indammen van de stakings- lust schijnt vooral ook dé houding der z.g. arbeidsdirecteuren der staalonder- nemingen te hebben bijgedragen. Deze hadden unaniem verklaard dat de Bij een ontsporing op de lijn Didcot- Stenventon in het Engelse Graafschap Berkshire, kwamen Zondagmiddag 10 reizigers, voor het merendeel dagjes mensen op weg van Wales naar Lon den, om het leven, terwijl een honderd anderen ernstige en minder zware ver wondingen opliepen. Bij de ontsporing, welke ontstond, toen de trein een goedkope weekend-trein, zoals de En gelse spoorwegen die nog laten lopen van het hoofdspoor een zijspoor op zwenkte, tuimelde de locomotief met de tender en zeven personenwagons, stampvol reizigers, de zes meter hoge spoordijk af. Deze telefoto geeft een beeld van de onbeschrijfelijke chaos, waarin red ders zoeken naar de stoffelijke resten van de inzittenden. gedood, vier soldaten en verscheidene opstandelingen werden gewond. Maandagavond werden op heuvel toppen vele branden waargenomen. Volgens de traditie worden de stam leden door middel van branden bij eengeroepen. De Franse resident-generaal, Dubois, heeft op een persconferentie medege deeld, dat ook het gehele gebied tus sen Spaans Marokko en Oujda nabij de Algerijnse grens in grote beroering is. Inwoners van verscheidene dorpen, begeleid door geüniformeerde mannen met machinegeweren, zijn met heel hun hebben en houden, ook hun vee, naar Spaans Marokko getrokken, al dus Dubois. Franse ambtenaren schat ten het aantal over de grens getrok ken Marokkanen op 1000. Alle Europeanen in de inheemse wijk van Taza werden Maandagavond geëvacueerd, nadat een Fransman was vermoord en een politiebureau en be stuursgebouw waren belegerd. PROCLAMATIE VAN BEN JOESSEF „Alle gevoelens van wraak en haat moeten bij de bouw van het nieuwe Marokko worden uitgeschakeld", al dus heeft sultan Sidi Mohammed Ben Joessef van Marokko vanavond in een proclamatie tot het Marokkaanse volk verklaard. „Het had hen verheugd, dat de eer ste dag der viering van zijn terugkeer zonder incidenten was verlopen. De ongelukkige en betreurenswaardige incidenten, die zich sindsdien iif ver scheidene delen des lands hebben voorgedaan, werpen een schaduw op de atmosfeer van vreugde, die over Marokko als geheel heerste", vervolg de de sultan, die nieuwe maatregelen van bestuur aankondigde. (Zie pagina 3). werkgevers niet verder zouden mogen gaan dan hetgeen zij hadden aangebo den. De vakbond heeft nu aangekondigd dat hij bereid blijft de besprekingen te heropenen en dat hij, indien geen overeenstemming bereikt zal worden, afzonderlijke loontarieven voor de be drijven zal nastreven. UTRECHT, 21 Nov. Vandaag is in Utrecht het sigarenkartel in besloten vergadering bijeen geweest. Een van de besproken punten vormde de be handeling van het verzoek van de or ganisaties van sigarengrossiers en win keliers tot verhoging van de handels marge voor de tussenhandel. Besloten werd deze marge niet te verhogen. Men vond geen gegronde reden aanwezig voor verhoging, aan gezien bij de huidige marges met een behoorlijke omzet een redelijke winst kan worden gemaakt. Bij het nemen van deze beslissing werd uitgegaan van de overweging, dat hoge marges op de duur voor de industrie en voor de han del niet bevorderlijk kunnen zijn. Een korting van één procent meer betekent voor de industrie circa 2 millioen per jaar en prijsverhoging is wel het laat ste waartoe de sigarenindustrie kan overgaan. De conferentie over het vreedzaam gebruik van atoomenergie, die van 8 tot 20 Augustus jl. onder auspiciën van de Ver. Naties te Genève is gehouden, heeft de wereldorganisatie bijna 10 mil lioen gekost. Dat het leven van de Sint en Piet echt over daken gaat, toont aan wie ongelovig is, deez' nachtelijke plaat. Zo gaan ze saam' van dak tot dak, langs 't huis van braaf en stout, op dwaaltocht onder sterrenlucht, en door het schoorsteen-woud. Wie woont er hier op drie hoog vóór, wie slaapt er in dit huis? Sint zoekt het na in 't dikke boek, en maakt nooit een abuis. En wie zich 't hele jaar gedroeg naar wens van pa en moe, kan rekenen op een cadeau, wie stout was krijgt de roe! BONN, 21 Nov. De Westduitse mi nister van buitenlandse zaken Voq Brentano heeft op een persconferentie meegedeeld, dat West-Duitsland via diplomatieke kanalen te Parijs de Sowjet-Unie zal vragen, waarom de repatriëring van Duitse krijgsgevan genen tot stilstand is gekomen. Tijdens het bezoek van bondskanselier Aden auer aan Moskou verklaarden de Sow- jetleiders zich bereid 9.626 gevangenen vrij te laten. Tot dusver zijn slechts 5.900 gevangenen teruggekeerd. De Westduitse regering heeft al eens een poging gedaan om via de Sowjet- delegatie te Oost-Berlijn iets naders over het lot van de krijgsgevangenen te weten te komen. De Westduitse ver tegenwoordiger kreeg toen te horen, dat men op de ambassade niets van deze kwestie afwist. UTRECHT, 21 Nov. Naar wij vernemen zal dezer dagen te Utrecht worden opgericht het Nederlands Ge nootschap van Burgemeesters. Op het ogenblik zijn de burgemeesters in pro vinciale kringen georganiseerd. Op een vergadering, welke 23 Nov. te Utrecht wordt gehouden, zal de burgemeester van Den Haag, mr F. M. A. Schokking, over wenselijkheid en doel van dit genootschap spreken. Reeds 360 burgemeesters hebben de wens te kennen gegeven tot dit ge nootschap toe te treden. De oprichtingsvergadering zal wor den gepresideerd door de burgemees ter van Eindhoven, mr H. A. H. T. Kolfschoten. Tijdens de vergadering zal tevens 't bestuur van het genootschap worden gekozen. Het voorlopig secretariaat wordt waargenomen door de oud-bur gemeester van Berkel en Rodenrijs, mr A. A. M. Gründemann. West-Duitsland streeft er naar tegen 1970 de beschikking te hebben over atoomkrachtcentrales, zo is op het mi nisterie van economische zaken te Bonn meegedeeld. DE BILT ZEGT: Veel bewolking Veel bewolking, maar geen neerslag van betekenis. Overwegend matige wind tussen Noord en West. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Hoogwater Woensdag 23 Nov.: 'Vlissingen: 7.25 u. 1.29 m., 20.13 u. 1.44 m. Terneuzen: 7.51 u. 1.47 m., 20.34 u. 1.62 m. Wemeldinge: 8.56 u. 1,13 m., 21.34 u. 1.41 m. Zierikzee: 8.34 u. 0.95 m„ 21.18_ u. 1.23 m. Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdae 23 November: Zon op 8.15, ond. 16.38. Maan op 13.28, ond. 0.17.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1