Heksen geloofden zelf, dat op bezemstelen vlogen ORCAM dg zware shag 1 1 i Uiis «Geneve» verbeterde vooruitzichten op overeenstemming in de toekomst Tafelpoten met krassen? Praehtbijts Wet vervreemding landbouwgronden deed prijzen niet weinig stijgen DOUWE EGBERTS ZIJ Betere verdeling van het bouwvolume noodzakelijk Talloze ontschuldigen werden de dupe Veel wonderlijke oude verhalen blijken een kern van waarheid te bevatten Kamerleden niet te spre ken over de V,N. fm „Verenigd Europa" naar Engelse visie „Geef het platteland méér woningen" Minisier Dulles sprak tot Amerikaanse volk Amerika blijft streven naar recht vaardige en duurzame vrede Speciale conferentie C.B.T.B. Oriënterende uiteenzetting van voorzitter Chr. van den Heuvel Tweespalt onder de opstandelingen in Atjeh Spellingvoorschriften verwarder dan ooit Maandag 21 November 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina "3 Ingezonden Mededeling (Adv.) (Van onze §-redacteur.) UTRECHT, November 1955. Het is weer herfst. De bladeren vallen en de najaarsstormen bulderen over onze lage landen. De ge zellige avonden komen weer aan, waarop we bij de kachel kruipen in de beslotenheid van de familiekring. De regen, die venijnig tegen de ruiten slaat, deert ons niet en verhoogt slechts de intimiteit van de huiselijke kring. De gezelligheid wordt geleverd door de radio, door de krant of een goed boek. Ons heugt niet meer de tijd, dat de leden van het gezin elkaar moesten vermaken in het hoekje van de haard. Dat de avonden werden gekort met het vertellen der oeroude ver halen, die telkens weer opgeld deden als het houtvuur vlamde en het flikkerend kaarslicht vergeefs poogde om de duisternis te verdrijven uit de donkere hoeken onder de balkenzoldering. Dia verhalen waren geheel in har- werd gegeven. Hierover worden in- monie met het geweld van de storm buiten en het geheimzinnige spel van licht en schaduw binnenshuis. Ze gin gen over demonische machten, die de mens belaagden, over heksen en weerwolven en tovenaars. Met fluis terende stem verhaalde de vader of de grootvader van het verbond, dat duizenden slechte mensen met de duivel hadden gesloten. Deze lieden meestal oude mannen en vrouwen hadden de duivel beloofd, dat zij zoveel onheil en rampen over hun medemensen zouden brengen als ze maar konden. In ruil daarvoor waren ze door de boze begiftigd met allerlei toverkracht. Ze hielden ook hun geheimzinnige conferenties, deze heksen en tove naars. In de Walpurgusnacht (1 Mei) en ook in stormachtige winternachten reden ze op hun bezemsteel door de lucht. Dat ging naar de Broeken in de Harz of naar „de bleeke hij Amers foort" en op deze bijeenkomsten wer den weer nieuwe, boze plannen ge smeed. Mens en dier hadden te lijden, van hun toverij. Zij konden de koeien ziek maken in de stal door hun be zweringen. Een blik van hun „boze oog" en een onschuldig kind moest bevend van koorts naar bed worden gebracht, om nooit weer op te staan. In honden en katten konden ze zich veranderen, deze toverkollen, om zo de lieden te benaderen die de deur voor hen gesloten hielden. Er waren slechts weinig middelen tegen hun kwade practijken. Een crucifix en wij water konden soms helpen, als een priester de juiste uitbanningsformule wist te gebruiken. Een reformatorisch Christen kon zich met het Bijbelboek verweren, maar slechts één ding hielp afdoende: uitdelging van de aard bodem van alle heksen en tovenaars, te vuur en te zwaard. EEN MILLIOEN SLACHTOFFERS. Deze verhalen waren niet zo on schuldig als ze ons nu in de oren klinken. Ze waren niet alleen funest voor de gretig toeluisterende kinde ren, die 's nachts gillend overeind vlogen als een harde windstoot de luiken deed rammelen. Ze hebben talloze onschuldigen het leven ge kost. En dat niet in de donkere middeleeuwen, maar vooral tussen 1500 en 1700, het tijdperk der Re formatie. Want niet alleen de pauselijke en de Spaanse inquisitie vervolgde de heksen, ook de Reformatoren waren in dit opzicht kinderen van hun tijd. Geloofde Calvijn niet vast en zeker, dat de pestepidemie, die om streeks 1640 Genève teisterde, door tovenaars was veroorzaakt? Zo worden dan tussen 1500 en 1700 de heksenprocessen gevoerd in West-Europa. Duizenden verdachte personen, meest vrouwen, worden onderworpen aan de waterproef en de vuurproef, worden gewogen en te licht bevonden in de meest let terlijke zin van het woord. Dan flakkeren de brandstapels en weer is de gemeenschap van een heks verlost. Ongeveer 1000.000 personen werden in deze periode wegens toverij op wrede wijze ter dood ge bracht. Eén ding is gelukkig. In onze lan den was deze waanzin heel wat eer der uitgewoed dan in de ons om ringende landen. Na 1600 is hier geen heks mee, verbrand, doch over de grenzen gingen de processen nog een eeuw lang door. Met ere moet hier de naam worden genoemd van de pro testantse arts Johannes Wier, geboren In Grave, die al in 1563 in zijn boek „De praestigiis demonum" de heksen processen bestreed, evenals de r.k. geestelijke Cornielis Loos uit Gouda. Toen de Amsterdamse predikant Balthasar Bekker in 1593 definitief afrekende met het geloof in tove naars en heksen in zijn boek „De Be- tooverde Weerelt", kostte hem dit nog wel zijn ambt, maar toen was toch in ons land al in honderd jaar geen heks meer veroordeeld. OP DE BEZEMSTEEL, Duizenden onschuldigën vonden de dood, zeiden we. Tallozen werden slechts van hekserij beschuldigd, om dat zij een lichamelijke of geestelijke afwijking hadden of op een andere manier in hun doen en laten opvie len. Maar thans is toch wel zeker, dat onder de ter dood gebrachte hek sen ook vrouwen waren, die zelf hei lig van hun schuld waren overtuigd. Hysterica, die geloofden in hun ver bond met de duivel, in hun macht om zichzelf in een kat te veranderen en bovenal in hun vermogen om per bezemsteel naar de heksensabbat te rijden. Zij waren het dan ook, die zonder gepijnigd te zijn vrijwillig allerlei bezwarende verklaringen over hun doen en laten aflegden, waardoor aan het heksengeloof weer nieuw voedsel teressante dingen verteld in het zo juist verschenen boek „Wonderlijke Wetenswaardigheden" door H. Pétil- lon (Uitg. J. H. de Bussy, Amster dam). De auteur is bekend door de lezingen over allerlei ongewone onder werpen, die hjj het vorige jaar hield voor de N.C.R.V.-microfoon. Hij toont in dit zeer interessante boek waar in ook deze lezingen in uitvoeriger vorm zijn terug te vinden vooral aan, dat toch een kleine kern van waarheid aanwezig is in vele oude overleveringen, gebruiken en volks verhalen. HEKSENZALF. Het is opvallend, dat in alle ver halen over het vliegen door tover kracht de heksenzalf een grote rol speelt. Reeds de Romeinse schrijver Apuleius heeft het hier al over in zijn „Metamorphosen". Ook tijdens de heksenprocessen bekenden vele slachtoffers, dat zij zich voor hun tocht door het luchtruim van top tot teen met deze zalf insmeerden. Wij kennen verschillende recepten van heksenzalf. Naast geheimzinnige en niet ter zake doende ingrediënten als vleermuizenbloed en roet komen daarin steeds dezelfde soort planten terug, zoals bilzenkruid, doornappel, nachtschade, monnikskap en derge lijke. Planten, die stuk voor stuk zware vergiften bevatten. De occultist Kiesewetter heeft met deze zalven experimenten op zichzelf genomen. HR smeerde zich er geheel mee in, raakte bewusteloos en droom de van b'" -lie reizen per trein 's-GRAVENHAGE, 19 Nov. Tal van leden meenden, dat getracht moet worden in het lopende zittingsjaar een debat te houden over de V.N. en dan op een tijdstip, voorafgaande aan de vergaderingen van de Europese As. semblées, welke in Mei gehouden ple gen te worden. Andere leden merk ten op, dat de gedachte aan een we- reldrechtorganisatie, die in de Ver. Naties haar uitdrukking zou moeten vinden, zeer verre van haar realise ring is. De V.N. zijn voor het ogenblik weinig meer dan een politiek forum, waar bepaalde belangengroeperingen trachten hun haan koning te doen kraaien. Onder deze omstandigheden is het toekennen van grotere dwin gende bevoegdheden aan de organen der V.N. niet aantrekkelijk. Toch kan men zich niet aan de arbeid daarvan onttrekken. Het is waard te streven naar een rechtsorganisatie der volke ren. naar verre gewesten, grote mensen menigten en dergelijke zaken. De ver giften in deze zalf zijn zó sterk, dat ze ook via de huid de bloedbaan kun nen binnendringen. De belladonna uit de monnikskap geeft dan aanleiding tot gezichtsstoornissen, maar vooral de planten uit de nachtschadengroep geven allerlei gezichts- en gehoors- halluvinaties. Het gevoel van te zwe ven, te vliegen en zich zeer snel te verplaasen komt daarbij gedurig voor. GELOOF IN DE ZWARTE KUNST. We kunnen dus veilig aannemen, dat een bepaalde groep onder de zogenaamde heksen, de hysterische vrouwen of mannen, die zelf in hun zwarte kunst geloofden, aan een be handeling met deze zalf heilig over tuigd waren van het feit, dat ze door het luchtruim hadden gevlogen en de heksensabbat hadden bijgewoond. Hun vaste geloof in de bezemsteel als ver voermiddel zal daarbij wel mee de inhoud van hun dromen hebben be paald. Deze heksen en tovenaars gin gen dus de brandstapel op met het gevoel, dat ze slechts de straf kregen, die hun toekwam. De heer Pétillon weet ze nog op talrijke gebieden aan te tonen, dat schijnbaar volkomen ongeloofwaar dige overleveringen, sagen en volksgebruiken toch een kern van waarheid bevatten. Dat zij, hoe verwrongen en opgesierd ook, be rusten op lang vergeten feiten. Zo vertelt hij over de invloed van de maan op het leven en van da zee slang, van het graf van Atilla en van de liefdesdranken. DOUWE EGBERTS - ■m- ORCAM SUPERIOR DARK; SHAG TOBACCO LONDEN, 18 Nov. Sir Robert Boothby, conservatief lid van het La gerhuis, heeft in ingezonden stukken in de Daily Telegraph verklaard, dat een belangrijke stap op de weg naar vereniging van Europa gezet zou worden, als Nederland, België, Grie kenland, Zweden Noorwegen en De nemarken lid van het Britse Gemene best zouden worden. Boothby, die van 1949 tot 1954 lid is geweest van de Britse delegatie naar de Raad van Europa, vraagt zich af, of nu de Ko ningin van Nederland en de Koningen van België, Griekenland, Zweden, Noorwegen en Denemarken tot Britse onderdanen zijn verklaard, omdat zij directe afstammelingen van Keur vorstin Sophia van Hannover zijn, de tijd niet gekomen is deze landen uit te nodigen toe te treden tot het Brit se Gemenebest. „Deze en andere" leden over begroting wederopbouw DEN HAAG, 19 November. Laat men toch nog eens nauwkeurig en ernstig do verdeling van het bouwvolume bekijken, het liefst per jaar en dan gebaseerd op de uitkomsten van de aangekondigde woningtelling. Dit zeggen de leden van de Tweede Kamer over de begroting van Minister Witte voor 1956. Men heeft respect voor de inspanning, die het departement en de provinciale besturen in samenwerking met andere instanties zich getroosten om tot een zo juist mogelijke verdeling te komen, maar men kan zich nu eenmaal niet onttrekken aan het gevoel, dat er iets scheef zit. Er zijn gemeenten, waar het tekort in de laatste jaren duidelijk is afgeno men maar er zijn er meer en gro tere waar het tekort van jaar tot jaar toeneemt. En in dit verband vroeg men ook, of de minister niet de over tuiging heeft, dat in menige kleine ge meente, dank zij het aantal daar ge- WASHINGTON, 19 Nov. De Amerikaanse minster van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft in een radiotoespraak tot 't Amerikaanse volk verklaard, dat de „koude oorlog" voortduurt, maar dat de conferentie van Genève moge lijk de vooruitzichten op werkelijke overeenstemming ln de toekomst heeft ver beterd. „WH moeten aannemen, dat Rusland zal voortgaan met zijn pogen om, evenals ln het verleden, op alle manleren, behalve door een oorlog, zijn eigen systeem te doen overheersen. WD kunnen echter hopen, dat deze strijd niet zal worden voortgezet met dezelfde vDandlgheid en verbitterdheid als die, wel ke ons ln het verleden zo hebben bezoedeld", aldus Dulles. Minister Dulles verklaarde, dat de Ver. Staten geen radicale veranderin gen zullen aanbrengen in hun program ma's voor verdediging en onderlinge veiligheid. Hj] zei, dat president Eisen hower tegenover hem had verklaard, dat „geen tegenslag, geen hindernis op de weg naar vooruitgang" de Ame rikaanse regering en het Amerikaanse volk zal afhouden van hun grootse streven naar een rechtvaardige en duurzame vrede. Op de conferentie te Genève is ge bleken, dat de Sowjet-Unie bepaalde resultaten wenst op het gebied van de Europese veiligheid, de ontwapening en de kwestie van de betrekkingen tussen Oost en West, doch dat Rusland nog niet bereid is de prijs te betalen die voor het verkrijgen van deze resultaten benodigd ls. De resultaten, die zjjn bereikt op dè tweede conferentie te Genève, behoe ven niet noodzakelijk het einde te be tekenen van de onderhandelingen met de Sowjet-Unle. „Noch de president, noch lk, zDn van mening, dat de afge lopen conferentie een einde betekent." ESSENTIëLE VOORWAARDE. „Hoewel Rusland ongetwijfeld een Europees veiligheidssysteem wenst, waar het zelf deel van uitmaakt, is dit land niet bereid toe te geven aan het vervullen van een essentiële voorwaar de, n.l. de hereniging van een vrij Duitsland. Rusland heeft het nauwe contact tus sen de hereniging van Duitsland en de kwestie van de Europese veiligheid er kend, maar de Russische delegatie was niet bereid tot een ernstige bespreking", zo zei de minister. Rusland hecht ook niet, zoals het Westen, veel belang aan Inspectie van en controle op bewapening. „Het schjjnt, dat Rusland van mening is, nog niet in staat te zijn inspectie en con- tróle toe te staan. Hoewel het land dus graag van de enorme voordelen zou willen profiteren, die zouden voortvloei- Ingezonden Mededeling (Adv.) en uit een beperking van de herbewa pening, ls het niet bereid zichzelf te onderwerpen aan de veiligheidsmaatre gelen, die deze ontwapening mogelijk maken." CONTACT OOST-WEST. Wat de ontwikkeling van de contac ten tussen Oost en West betreft, zei Dulles,, dat alle 17 voorstellen door Rus land verworpen werden. Het was be reid contacten aan te gaan, die bet zouden voorzien van technische kennis uit andere landen. Het was ook bereid personen te ontvangen en naar het bui tenland te zenden onder voorwaarden, die nauwgezette contrèle mogelijk ma ken, Maar Rusland reageerde heftig te gen alles dat leek op het verwUderen van do barrières die een vrDere uitwis seling van ideeën in de weg staan. Daarom bereikte men over deze kwes ties geen overeenstemming. (Van onze §-redacteur) ZEIST, 18 Nov. Toen op 1 Januari 1954 de wet Vervreemding Landbouw gronden in werking trad, werd algemeen verwacht, dat tengevolge daarvan de prys van bedrijven en grond sterk zou stjjgen. Dat is echter niet ge beurd. Als we de prijzen in 1953 op 100 stellen, dan steeg ln 1954 de pi'ijs van een boerderD tot 122, die van los bouwland tot 113 en die van los gras land tot 114, Dit zijn natuurlijk gemiddelden over het hele land. Er zijn wel uitschieters, zo b.v. de zeeklei-bedryven, die op 133 kwamen. Als we aanne men, dat er ln 1953 nog wel „zwart geld" zal zqn bybetaald, wat thans veel minder het geval is, dan valt nog sterker op, dat van een flinke prijsstijging geen sprake was. Het bovenstaande vertelde de voor zitter van de C.B.T.B., de hper Chr. van den Heuvel, toen hij op de con- terentie over grond- en pachtzaken de werking van bovengenoemde wet in de praktijk onder de, loupe nam. De Centrale Grondkamer nam tot dusver nog slechts 150 beslissingen in hoger beroep in zaken, die de nieu we wet Vervreemding Landbouwgron den betroffen. Veel jurisprudentie is ér dus nog niet, doch enkele knel punten vallen toch op. Eén van deze punten is de interpretatie, die vele Grondkamers geven aan het tweede lid van art. 9. EERST ONDERZOEKEN. Hierin wordt bepaald, dat de Grond kamers alvorens een verkoopovereen komst goed te keuren moeten onder zoeken, of deze niet zal leiden tot een ondoelmatige verkaveling of ondoel matige ligging ten opzichte van de bedrijfsgebouwen, een te geringe be- drijfsgrootte enz. Het biykt nu, dat vele Grondkamers alleen maar kyken, of het te vervreem den goed te klein is, ondoelmatig ligt ten opzichte van de bedrUfsgebouwen van de nieuwe eigenaar enz. Als dit het geval ls, wordt goedkeuring geweigerd. Men vergeet dan, dat de wet spreekt van „lelden tot", dus niet een verbetering van de bestaande toestand bedoelt. Men wil alleen verslechtering voorkomen. Deze bepaling betekent dus niet, dat een te klein bedrijf niet verkocht zou mogen worden, want hierdoor wordt de bestaande toestand gehandhaafd, Hetzelfde geldt van de verkoop aan een pachter van een stuk grond, dat ver van zijn huis afligt. De verkoop leidt hier niet tot deze toestand, doch bestendigt hem slechts. De Centrale Grondkamer heeft dan ook meermalen dergelijke besluiten van Grondkamers moeten vernietigen en alsnog een ver koop goedgekeurd. In verband met bovenstaande be palingen wees de heer Van den Heu- ve ook nog op een „vergeten artikel" in de wet, n.l. art. 11 lid 2, waarin 'n soort „hardheidsclausule" is vervat. Hierin wordt n.l. bepaalddat de Grondkamers in gevallen, die onder de werking van art. 9 lid 2 vallen, toch toestemming tot de verkoop ge ven mogen 1. als weigering onrede lijke gevolgen zou hebben en 2. als door weigering het landbouwbelang geschaad zou worden. Voor zover hem bekend heeft geen DJAKARTA, 19 Nov. Naar de correspondent van Pia in Medan ver neemt, is er verdeeldheid ontstaan on der de opstandelingen in Atjeh. Eén van de commandanten der opstande lingen, Hassan Saleh, heeft pamflet ten doen verspreiden, waarin hij Daud Beureth de leider van de rebellen een verrader noemt. Jaleh is een voormalig officier van de Indonesische landstrijdkrachten. Inmiddels heeft de Indonesische minister van Voorlichting verklaard, dat er geen waarheid schuilt in de berichten, als zou één van zijn amb tenaren onderhandelingen voeren met de opstandelingen in Atjeh. enkele Grondkamer dit lid nog toege past. Toch mag dit geen dode letter biyven, want weigering van goedkeu ring kan wei degelqk bepaalde personen in uiterst moeiiyke posities brengen. VOORKEURSRECHT. De spreker stond ook uitvoerig stil bij de bepaling, dat de Grondkamers geen verkoop mogen goedkeuren, als de pachter niet eerst in de gelegen heid is gesteld om het goed tegen de goedgekeurde prijs te kopen. Dit met de bekende uitzonderingen voor ver koop aan naaste bloedverwanten en in het geval dat de pachter een slecht grondgebruiker is. De pachter heeft dus een voorkeurs recht, doch alleen als hij een goedge keurd, schriftelijk pachtcontract van normale duur heeft. Het komt nu meermalen voor, dat het schriftelijk contract afgelopen is, doch dat de overeenkomst stil?_wijgend of bij mon delinge afspraak is verlengd. Met na druk waarschuwde de heer Van den Heuvel de pachters ervoor, dat zij in dit geval geen voorkeursrecht kunnen laten gelden. Zij hebben wel een schriftelijk contract, doch dat geldt niet meer en is door een mondeling contract vervangen. Ook was er een geval, dat een pach ter op het moment dat de verkoop ter sprake kwam vergeten had tijdig ver lenging van de pachtovereenkomst aan te vragen. Hij had op het moment van verkoop nog slechts een half jaar pacht. De Grondkamer besliste, dat deze man vanwege zijn verzuim geen voorkeursrecht had. De zaak kwam niet in beroep, maar m.i. was deze uitspraak fout, aldus spr. Op het mo ment van da verkoop had de pachter immers een geldig schriftelijk con tract en dat is het enige, wat de wet vraagt. vestigde aannemers meer woningen ge bouwd kunnen worden,dan thans is toe gestaan, zonder dat dit elders moei lijkheden voor de woningbouw zou op leveren. In ieder geval waren velen het harte lijk met de bewindsman eens om f 100.000 beschikbaar te stellen voor het treffen van experimentele voorzieningen bij de bouw van een complex woningwetwonin gen te Rijswijk, die inhouden om het werk ook bij slecht weer voort te zetten. Hoe staat het met de bevordering van aanvaardbare systeembouw, vroeg men voorts en men herinnerde de bewinds man eraan, dat dit jaar slechts 7 systeemwoningen zijn gebouwd. En waarom heeft de minister extra contin genten voor de systeembouw uitsluitend aan de drie grote steden toegewezen? SEMI-FERMANENTE WONINGEN OP HET PLATTELAND Hoe denkt de minister over de bouw van semi-permanente woningen op heft platteland en over de bouw van zgn. houtrijke huizen? Indien op het platte land vooral ln de gemeenten waar slechts weinig woningnood is en waar de bevol king met enkele tientallen woningen ge holpen is, op ruime schaal extra contin genten voor de bouw van houtrijke hui zen zouden kunnen worden gegeven, zou een groot aantal gemeenten van de wo ningnood af zijn. Men bepleitte een bekorting van de goedkeuringsprocedure, inschakeling van werkloze bouwvakpatroons, opvoering van het arbeiderspotentieel d.w.z. scholingsmogelijkheden voor arbeiders en een betere materiaalvoorziening. Door fiscale maatregelen zou het ver zet tegen het verrichten van overwerk te overwinnen zijn. Men bleek ernstig te leurgesteld dat de overwerkafspraak, die in het voorjaar tussen de organisaties ta het bouwbedrijf tot stand kwam, tn de praktijk in zo uiterst geringe mate is ge- effectueerd. Weet de minister door welke oorzaak? vroeg men. Over de uitvoer van bouwmateriaal naar het buitenland, bleek men voorts ernstig ongerust. Men sprak over de pro ductie van sommige Limburgse steenfa brieken die reeds voor enkele jaren aan Duitse firma's zou zijn verkocht, een uit voer die 50 millioen stenen zou bedra gen. BOUWPROGRAMMA Over het bouwprogramma sprekend men kon er vrijwel accoord mee gaan wenste men enige prioriteit toe te ken nen aan de bouw van wijkgebouwen in de zgn. rampgebieden. Niet alleen omdat er dringend behoefte aan bestaat, maar ook omdat het buitenland er per slot van rekening f 1.7 millioen voor gegeven heeft. En tenslotte wilde men de bouw- stop ook niet te lang gehandhaafd zien. Wijken zonder scholen, kerken, gym nastieklokalen en culturele gebouwen zijn nu eenmaal ondenkbaar, vond men. Kamerleden menen: 's-GKAVENHAGE, 19 Nov. Alge meen betreurde men het, dat de na een twintigjarige voorbereiding verschenen spellingvoorschriften de verwarring op het gebied van de schryfwyze van onze taal eer schijnen te hebben vergroot dan verminderd. De voornaamwoordelijke aanduiding ls er evenmin als de spelling van bas taardwoorden eenvoudiger op gewor den. De verwarring is toegenomen, nu tal van woorden „hij- en zy-woorden" geworden zijn. Het is opgevallen, dat de spelling, die voor de Rijksambtenaren is voor geschreven, slechts sporadisch door de persorganen wordt gebezigd. Aange zien de ambtelijke spelling weer af- wpkt van die, welke voor de scholen is aanbevolen, kunnen derhalve mo menteel in ons land een drietal spellin gen worden onderscheiden, aldus staat te lezen ln het voorlopig verslag op de begroting van O., K. en W. Ingezonden Mededeling (adv.) HET KAN VRIEZEN EN HET KAN DOOIEN Juist bij die telkens opiredende tempe ratuurswisselingen herinneren Uw gevoelige spieren en gewrichten U eraan dat Uw als het ware sluimerende rheumatiek en len denpijn op onverwachte ogenblikken in alle hevigheid weer komen opdagen Wrijf Uw pijnen weg, Uw spieren weer soepel en Uw gewrichten weer lenig mei de beroemde Akker's Kloosterbalsem, waarvan al drie 'eslachten zeggen: „Geen goud zo goed".

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3