WI| HEBBEN HAAST Jehovah's getuigen noemen hemel en hel een uitvinding van de kerken l „In Opmars", boeiende film over Leger des Heils Ds H. VELDKAMP Geen J angst 1 voor nare dagen Er komt een Griekse kerk in ons land „Vikings" in Klaksvik hielden zich rustig Generaal Opsomer nam afscheid van Oirschot en Vught Rijk gevarieerde werk komt duidelijk naar voren (9p reis en thuis Zij staan ook vijandig tegenover de staat De Jehovah's getuigen en hun leer (slot) door Ds J. KWAST, Ned. Herv. predikant te Vlissingen Nederland maakt van deze tijd Techniek in miniatuur LIKDOORNS WONDEROLIE Conflict in Westduitse ijzer- en staalindustrie „Breng waterstofbom tot ontploffing" Zaterdag 19 November 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 9 II 11 tf 'r-.'U De opmerking wordt langzamer hand ordinair en afgezaagd, dat wij toch zo snel leven tegenwoordig. Iedereen heeft haast en niemand heeft ergens tijd voor en „wij vliegen daarheen". Deze laatste opmerking is trouwens ook piet nieuw meer, want ze dateert van vóór Christus. Van een supersonische snelheid (vlugger dan het geluid) eist Mozes overi gens niets, en zo is er toch wel het één en ander veranderd. Als bui tenstaander weet u misschien niet eens mei welk een koortsachtige meer weten. Wie niet meeholt in de haast naar diploma's komt achteraan, en kan niet meer meedoen. kunt geen zaak beginnen in melk en boter zonder een middenstandsdiploma, en u kunt dat middenstandsdiploma niet halen als u niet alles afweet van alle mogelijke oxyden en hydraten en de scheikundige samenstelling van de melk die u aflevert. Uw melk kan prima wezen, maar u is niet met melk meer mans maar alleen met uw schei kundig inzicht in die melk, en wij lusten uw melk beslist niet als u geen middenstandsdiploma bezit. Zo zit dat! Wij zwijgen nu nog maar over aller lei andere diploma's. In elk geval kost DOOR haast op het dagbladbedrijf ge werkt wordt. Die krant valt zo maar zonder gerucht in uw bus, maar in welk tempo daaraan ge werkt is, vóórdat die letters elke dag weer opnieuw netjes op een rijtje staan, is nauwelijks onder woorden te brengen. Daarvoor liep niet alleen de tele foon roodgloeiend aan, maar daar kwam ook de telex aan te pas, dat is een vernuftig instrument waarmee 'n onzichtbare hand, laat me zeggen er gens in Den Haag of Amsterdam het laatste nieuws neerschrijft op een vel papier dat op het redactiebureau in Goes ligt. Zo gaat dat! De journalist heeft evengoed haast als de automo bilist; vader heeft haast en moeder heeft haast en de kinderen hebben haast. De kleinsten lopen zelfs niet eens meer naar de kleuterschool. Bij de baby-uitzet hoort binnenkort be halve de wieg ook een fietsje of op z'n minst een autoped. Het spreekt wel vanzelf, dat waar heel de wereld permanent onder itoom staat (dit beeld is ouderwets!) de spanningen voortdurend toenemen, zodat de mensen al nerveuzer worden of steeds minder aan zelfbezinning toekomen (b.v. door lectuur en gebed), allebei. In de eerste plaats krijgen wij dank zij de spectaculaire ontwikkeling op alle terrein dagelijks meer te verwer ken. Wij noemden reeds de snelle be richtgeving, waardoor wat er aan de einder der wereld gebeurt in een mi nimum van tijd binnen het bereik van onze oren of onze ogen de televisie is komen te liggen. Zo kan het ge beuren dat u op eén dag het schok kende nieuws te verwerken krijgt, dat in Argentinië Lonardi alweer op zij- gezet is door Aramboeroe, dat de geest van Genève dood is (zo die al ooit ge leefd heeft) en dat Clavan terugkeert in het Nederlands elftal, voorts dat er zich in Brazilië een onbloedige revo lutie voltrokken heeft, dat Willem Prees lijstaanvoerder wordt voor de Partij van de Arbeid bij de komende verkiezingen, dat Jan Schouten niet meer in de Tweede Kamer terugkeert en dat Prinses Margaret niet trouwt met Peter Townsend. Dit is meer dan een mens op kan. Onze voorouders wisten nauwelijks van het bestaan van Sao-Paulo, de Wisselmeren op Nieuw Guinea en de Mau-Mau in Afrika af, terwijl wij daar dagelijks in meele ven in onze huiskamer. Daarom had den zij tijd om Brakel-te spellen, en hebben wij niet eens meer tijd voor het scheurkalenderblaadje. In de tweede plaats zijn wij niet alleen gedoemd om steeds meer nieuws te horen, maar moeten wfj ook al Ingezonden Mededeling (Adv.) Dames, Witte Kruispoeders lijn een uitkomst. Ze verdrijven pijn en lusteloosheid. Brengen geen maagstoornissen teweeg. •Jijf Ook in tablet- en cachet-vorm WITTE KRUIS mensen die haar hanteren en even tueel misbruiken. Men kan met het oog op deze „vaart der volken", en de bijna razende haast die iedereen en alles heeft, de vraag stellen, of hieruit niet moet worden afgeleid dat de wereld zich naar haar einde spoedt, en of het woord van Christus (Die ook al haast heeft) die zeide: „Ik kom spoedig" of „Ik kom met haast", in onze dagen niet bijzon der actueel wordt. Het lag eigenlijk in onze bedoeling daar aan het slot van dit artikel nog iets van te zeggen, maar wij vrezen dat we daarmee onze plaatsruimte overschrijden. Dat zal dan moeten wachten tot de volgende keer. Indien u niet te veel haast had, om het bo venstaande even rustig te lezen, zou den wij u willen vragen u nog even de tijd te gunnen op deze vraag een antwoord te vinden: Heb ik nog tijd voor God? dat tijd, want u moet zo'n diploma niet halen (aan een bepaald adres), maar béhalen, en dat kost u tijd en zweetdruppels. Als u eenmaal dat di ploma hebt béhaald, is u er nog niet af, want dan wilt u er nog meer, om dat u een ander wilt inhalen. Wij wil len elkaar altijd inhalen. Wij willen atlijd een ander voorbij, zodat we vóóraan komen te liggen. Op een smalle weg gaat dat bezwaarlijk. Daar is een behoorlijke verkeersweg voor nodig, een brede weg zo gezegd, en daarom zijn er velen die er op rijden. De bijbel spreekt in dit verband van „wandelen", maar dat kan niet meer Dat is uit de tijd. Wat in de derde plaats de spannin gen bij de dag doet toenemen is de verbazingwekkende vooruitgang van de techniek. De wetenschap ontfutselt aan de natuur het éne geheim na het andere en wij buitelen mee van de éne verbazing in de andere. Er ge beurde en gebeurt thans op dit ge bied in tien jaar meer dan vroeger in een eeuw. Wij draaien voor de straal jager onze hand al niet meer om en zitten te wachten op de ruimtesche pen, die een geregelde pendeldienst onderhouden met de maan, of met Ve nus. Sommigen plegen voor deze ont wikkeling veel kwade dingen te zeg gen, maar dat is toch niet helemaal billijk, omdat wij van de resultaten van wetenschap en techniek dagelijks profiteren. Het zondige zit trouwens ook niet in de techniek, maar in de ROTTERDAM, 18 Nov. Achter het museum Boymans te Rotterdam verrijst thans een merkwaardig bouw werk: een Grieks kerkje. Het trekt de algemene aandacht door zijn bijzon dere vormgeving, welke herinnerin gen oproept aan het nabije Oosten. De architecten ir De Jongh Taen en dr ir Thomas Nix laten in de opzet iets van de Grieks-orthodoxe religie zien. Aanvankelijk zou de kerk op 5 De cember in gebruik worden gesteld, omdat het kerkje werd gesticht ter ere van de H. Nikolaas, die door de Grieks-orthodoxen algemeen wordt vereerd. Dit blijkt echter niet moge lijk, daar de altaarstukken niet op tijd in ons land kunnen arriveren. Met de stichting van deze kerkelijke ge meenschap in ons land beoogt men de talrijke Griekse schepelingen, die hier van tijd tot tijd vertoeven, een gees telijk tehuis te bieden. Ds J. F. de Weger naar Curacao 's-GRAVENHAGE, 18 Nov. De kerkeraad van de Geref. Kerk art. 31 K.O. te Delft heeft zijn predikant, ds E. J. de Weger, voor een half jaar af gestaan aan de kerk van Curagao. Ds De Weger zal 29 Februari a.s. per vliegtuig naar zijn tijdelijke gemeen te vertrekken. THORSHAVN, Faroer, 18 Nov. Twee honderd „Vikings" van Klaks vik zijn Donderdag met acht schepen naar Klaksvik gekomen om te trach ten de vroegere plaatselijke arts, dr Olaf Halvorsen, die als gevolg van 'n conflict met de Deense vereniging van medici werd ontslagen, in zijn functie hersteld te krijgen. De „Vikings brachten bezoeken gan het hoofd van het bestuur van de Faroer, Djuhuus, en aan de Deense gouverneur van de eilanden, Hansen. Zij werden verzocht het compromis ten uitvoer te leggen. Dit houdt in, dat dr Halvorsen zal worden vervangen tot een officieel onderzoek is ingesteld naar zijn ge schil met de medici. Indien dit onder zoek een bevredigende uitslag zou hebben, zou de functie van arts in Klaksvik vacant worden verklaard en zou dr Halvorsen worden toegestaan op gelijke basis met anderen opnieuw naar de betrekking te solliciteren. De gouverneur en het plaatselijke bestuurshoofd zegden toe het ver zoek in overweging te nemen. De „Vi kings" keerden zonder moeilijkheden te veroorzaken met hun schepen te rug. EINDHOVEN, 18 Nov. Luitenant- generaal A. T. C. Opsomer, comman dant van het eerste legercorps, die eind van dit jaar met pensioen gaat en per 1 Januari wordt opgevolgd door generaal-majoor J. H. Couzy, commandant van de vierde divisie, heeft afscheid genomen van de in Oir schot en Vught gelegerde onderdelen van het corps. Na zijn aankomst inspecteerde de scheidende commandant de circa 2500 man opgestelde troepen. In een toe spraak schetste hij hoe het eerste le gercorps in zes jaar tijd is gegroeid tot een goed en bruikbaar geheel, dat bij de geallieerde oefeningen zich een uitstekende naam heeft verworven. Daarna volgde een défilé. De middentoren op de Westbouw van de St. Servaaskerk, die op 9 Septem ber j.l. door brand is verwoest, zal niet in de oude toestand worden her steld. Première in Amsterdam (Van één onzer verslaggeefsters). AMSTERDAM, 18 Nov. „In opmars" is de veelzeggende en welgekozen titel van een film over het Leger des Heils in Nederland, die dezer dagen haar première beleefde. De leider van het Leger des Hells in Nederland, com mandant E. Tbykjaer, vertelde daarbij aan een groot aantal genodigden, dat men met „In opmars" ln de allereerste plaats meer begip en kennis wil schep pen, niet alleen van de verschillende onderdelen van het werk in Nederland, maar ook van de grondbeginselen en doelstellingen van het Leger. Deze film kan veel verkeerde Ideeën over het Leger rechtzetten en corrigeren. Burgemeester Arn. J. d'Ailly gaf uiting aan zijn sympathie voor het veel omvattende werk van 't Leger, dat met zo veel zorg en toewijding wordt ver richt. De burgemeester vond de titel van de film uitstekend gekozen, daar hij de strijd, het enthousiasme en het vuur weergeeft, waarmee de Heilssol daten ten strijde trekken tegen morele en maatschappelijke misstanden. Verschillende aspecten van het rijk gevarieerde werk van het Leger des Hells worden „In opmars" belicht. De toeschouwers krijgen een Indruk van 't leven op de kweekschool in Amstelveen, waar de jonge cadetten zich zowel met trappenboenen als met Bijbelstudie be zighouden. Uit de reacties van de men sen blijkt duidelijk, dat huisbezoek één van de moeilijkste praktijkvakken is. UITZWERMEN, Vanuit de kweekschool gaan de ca detten naar een moederhuis, een kin derhuisinrichting (waar kinderen niet alleen op verzoek van de voogdijraad, maar ook wel op verzoek van de ouders worden verzorgd), een tehuis voor ouden van dagen, invalieden, of chro nisch zieken, of naar een clubhuis er gens in de achterbuurten van een grote stad, waar de straatjeugd zich kan be zig houden met timmeren, boetseren, tafeltennissen en nog veel meer. Een ander aspect van het Leger des Heilswerk, waar in de film de aandacht op wordt gevestigd, Is de reclassering. Gevangenen worden door Heilssoldaten bezocht en kunnen, Indien noodzakelijk of wenselijk, na hun ontslag worden opgenomen in de reclasseringsgemeen- schap „Groot Batelaar" te Lunteren, waar met deskundig geleide arbeids- therapie goede resultaten worden be reikt. Het werk van de Heilssoldaten, die er 's avonds op uit trekken om in kroe- Offerzin voor kerkbouw in Barneveld DEN HAAG, 18 November. Dertien leden van de Geref. Kerk van Barneveld hebben voor kerkbouw gezamenlijk een bedrag toegezegd van f 57.500 onder voor waarde, dat het overige deel van deze 1093 leden tellende gemeente voor 1 Ja nuari daarnaast tenminste f50.000 offe ren zou. Een rondgang door de gemeente heeft een toezegging opgebracht van f62.500, zodat, aangezien de financiële positie van de gemeente gezond is, met het in het bouwfonds reeds aanwezige kapitaal tot de bouw van een kerk met pastorie zal kunnen worden overgegaan. gen en dansgelegenheden de boodschap van het Evangelie te brengen en het blad „De Strijdkreet" te verkopen, wordt in de film natuurlijk ook niet vergeten. De film, die 75 minuten duurt, zal ongetwijfeld aan haar doel beant woorden. Alle hulde aan de regisseur, die in zo'n kort tijdsbestek op zo dui delijke wijze een goede indruk van het werk en streven van het Leger weet te geven. Ingezonden Mededeling (Adv.) Zo'n handige Junghant reliwtkker It niet alleen onmisbaar op rals, maar ook thuis zal hl| U steeds goede diensten bewijzen. Uit de vele modellen en leersoorten zult U zeker Uw keuze kunnen ma ken. Let echter op het Junghans merk. als U beslist een betrouwbaar en solide uurwerk wilt kopen. Sierlijke modellen, elegonte uitvoeringen v.a.fl. 29.50 Tenslotte nog iets over de leer van de sterfelijkheid der ziel. De Jehovah's getuigen leren, dat de zielen van de mensen die niet in de waarheid geloven, sterven, net zo goed als het lichaam sterft. En dat de zielen van de getuigen der waarheid slapen tot de jongste dag. Zij loochenen het bestaan van een hiernamaals; zij looche nen het bestaan van een hemel en een hel. Dat zijn allemaal uitvindin gen van de duivelaanbidders, van de kerken. De leer van de sterfelijkheid van de zielen is een zeer aangename leer, want dan kan de mens rustig doorgaan met niet naar God te luisteren. Sterft hij wèl, dan kan er niets gebeuren, want hij is licha melijk en geestelijk dood, vernietigd. De leer van de sterfelijkheid der zielen is een zeer gevaarlijke, want het ontneemt de mensen de ver antwoordelijkheid. W(j willen tegen deze leer aanhalen het kruiswoord van de Here Jezus tot de moordenaar: „Heden zult gij met Mij ln het Paradijs zijn!" Dat kan niet betekenen: „Heden zeg Ik u", want het is op zichzelf heel duidelijk, dat Chris tus op dat moment aan het spreken is en de situatie is wel zó ernstig, dat er geen woord teveel gezegd wordt. Het heden betekent dus, dat de moordenaar heden ln het Paradijs zal zijn ln het Koninkrijk Gods, dat Is: bewust daarin zal leven. In Hebr. 10 31 zegt de apos tel, dat het vreselijk Is te vallen ln de handen van de levende God. Dat be tekent, dat de ziel blijft leven en voor God moet verschijnen. In Luo. 23 30 staat, dat de mensen op het einde der dagen zullen zeggen: „Bergen, valt op ons en heuvelen, bedekt ons." Hier zoe ken de ongelovigen dus de vernietiging, maar kunnen die niet vinden. Onsterfelijk Het is waar, dat in kerkelijke krin gen wel eens vreemd gedacht wordt over hemel en hel, maar dat neemt niet weg, dat de ziel onsterfelijk is. Hebr. 12 1„Wij hebben een wolk der ge tuigen rondom ons." Dit is geen wolk van getuigen, die sluimeren of een zle- leslaap ondergaan, zoals de Jehovah's getuigen willen, maar een wolk van le vende gelovigen, die ons slechts zijn voorgegaan. Mozes en Ella worden voor de berg der verheerlijking ook niet voor een poosje uit hun zieleslaap opgewekt om er dan weer ln terug te vallen. De hele geschiedenis van de berg der verheer lijking (Matth. 17) Is geen visioen, maar een werkelijkheid. Kerk en Jehova's getuigen In enkele korte zinnen nog lets over de Kerk en de Jehovah's getuigen. De Jehovah's getuige heeft een hun kering naar een nieuwe orde der din gen. Hij is teleurgesteld in de aardse organisaties, ook ln de Kerk. En wij moeten erkennen, dat de Kerk te wei nig aandacht heeft geschonken aan de tekortkomingen op deze wereld en te veel er aan gedacht heeft: „Als de ziel maar ln de hemel komt". De Kerk heeft zich te veel bij de dingen neer gelegd en heeft daardoor te weinig de spanning van de komst van het Gods rijk gekend. Bij de Jehovah's getuigen vindt men een sterke gemeenschap der heiligen; men komt voor elkaar op. Dat ont breekt er nog te veel In de kerken. meegegaan. Conclusie: Wil de Kerk de Jehovah's getuigen bestrijden, dan zal de Kerk eerst ernstig moeten dokteren aan haar eigen fouten. Dan kan de Kerk de Je hovah's getuigen ook van het volgende beschuldigen en hen zeggen: „Herziet u op deze punten. Om te beginnen zeggen wij nu: Conclusie 1. Wij missen bij u een stuk deemoed. Gij voelt u zo verheven boven al het andere. Wij missen bij u de rijkdom van Gods barmhamgneid. Bij uw doop legt gt) meer de nadruk op uw belofte dan op wat God ons schenkt ln de doop, nl. Zijn vergiffenis. 2. Wij zien, dat uw toekomstverwach tingen overspannen zijn en daarom gaat gij de Bijbel misbruiken tot een boek, dat ontcijferd kan worden en dat gelegenheid geeft om met ge tallen te werken. Het gaat ln de bijbel toch wel om Iets anders. 8. II ziet in de overheid alleen het beest uit Openb. 13. Maar vergeet dan niet, dat wij ln deze wereld een overheid nodig hebben, anders wa» het leven niet meer mogelijk. 4. Bezie de Kerk anders dan ge tot nu toe gedaan hebt, want ge bezlét die door een sterk vertekend beel4. Strijdt dan met de Kerk en ln d? Kerk voor het Koninkrijk Gods. Gé Bij de Jehovah's getuigen ls men be zield door zijn geloof en men werkt toegewijd aan de verbreiding ervan. Men kent in de Kerk te veel lauwheid en slapheid. Bij de Jehovah's getuigen staat men vijandig tegenover de Staat. De Kerk is vaak te gemakkelijk met de Staat Jlllllllllllllllilllllllllll pas. Door het speelgoed neemi het kind deel aan zijn tijd. Prac- tisch alles wat in ons dagelijkse leven een plaats inneemt zien De jeugd drukt tegenwoordig we in miniatuur verschijnen voor vliegensvlug een plastic de jeugd. compositie van straaljagers Miniatuur auto's b.v. zijn gewoon en race-auto s op de ruiten; daar een begrip geworden voor jong en komt zelfs geen lijm meer aan te oud. Ook deze worden sinds een jaar in ons land vervaardigd, even onverwoestbaar als het van ouds bekende buitenlandse merk. De snel stijgende productie bedraagt thans 5000 stuks per maand, waar van een deel wordt geëxporteerd. zult dan ook Christenen wordent beter misschien dan wij zijn, maar dén gaat het om wat Christus u en ons leert en niet om een theorie van mensen. Ingezonden Mededeling l Adv.) Weg met onhandige likdoornrlngen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middelt NOXACORN, neemt de pijn weg lil •0 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillend® benzocaïne. Een flesje NOXACORN AntÜ septisch Likdoornmiddel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. (66) Construcfiedozei Naast de traditionele, houden bouwdozen verschijnen steeds meer constructiedozen met de moderne bouweenheden van allerlei mate rialen. Ook metalen constructiedo zen worden sinds 1945 in ons land nieuwe „step", allemaal van Neder- gemaakt -en goed, want zelfs labo- lands fabrikaat, ratoria van de Technische Hoge school maken voor hun experimen- Plastic Spcelqoed ten gebruik van de producten van een bekende fabriek van Neder- Het plastic speelgoed neemt zo- landse constructie-bouwdozen, wel wel in binnen- als buitenland een een bewijs, dat zelfs kenners deze steeds voornamer plaats in. Ge- naar waarde weten te schatten. lukkig worden de goedkope prul laria steeds meer vervangen door Autopeds producten van goede kwaliteit, die een lange levensduur hebben en 't Naar schatting rijden er een half kind in zijn verschillende ontwik- millioen autopeds in ons land, kelingsfasen bieden wat het nodig terwijl ieder jaar ongeveer 90.000 heeft in fantasie-, illusie- en con- kinderen verblijd worden met een structlespelen. lllillilllllllllllllllilllllll DUSSELDORF, 18 Nov. Vakver enigingsleiders en werkgevers van de 250.000 arbeiders in de ijzer- en staal industrie in het Roergebied zijn er niet in geslaagd een oplossing te vinden voor de eis der vakvereniging tot een loonsverhoging van 20 pfennig per uur. Zij waren bijeengekomen onder voorzitterschap van de minister van Arbeid van de staat Noord-Rijnland- Westfalen, Johannes Platte. De werk gevers hebben een verhoging van 14 pfennig aangeboden. Er is nog geen nieuwe bijeenkomst vastgesteld, doch volgens minister Platte zal in de ko mende dagen opnieuw een bespreking worden gevoerd. Voorstel van Amerikaan NEW YORK, 18 Nov. Een lid van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, Thomas E. Murray, heeft voorgesteld, dat de Ver. Staten een waterstofbom tot ontploffing bren gen voor de ogen van alle wereldlei ders, onder wie vertegenwoordigers van Rusland en communistisch China, als „verklaring van de kracht van de Ver. Staten". Hij drong erop aan ver tegenwoordigers van alle landen uit te nodigen naar Eniwetok in de Grote Oceaan voor een „bijeenkomst op de atoomtop", met als hoogtepunt een demonstratie van het ontploffen vtm een krachtig waterstofwapen.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 9