BEN [OESSEF KONDIGT VRIJHEID AAN Bezuinigingsdrang mag op Zeeland niet van invloed zijn Koningin Juliana bezocht Drente Geen belastingverlaging voor gehuwde werkende vrouw Vier Surinaamse meisjes namen de benen Presidenten Eisenhower en Coty zonden geluks telegrammen Veiligheidsgordels PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Een oude glorie keerde weer DE BILT ZEGT: Noordelijke wind Begroting van Financiën z.h.s. aangenomen Nieuwe verkiezingen in Perzië Vandaag 2 doden op de weg Electr* stemmen is niets voor de Belgen Als exotische danseresjes in Circus Williams Graham trekt zijn bekentenis in Coöperatief bouwbureau voor de landbouw in oprichting voor passagiers in dienstauto's Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voo- redactie 2435, voor adveri. enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijlcstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8248 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong ZATERDAG 19 NOV. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; j. Hommes, Nieuwdorp; 3. H'tiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. O. van Spronsen, Goes; A. H. 8. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Vliegtuigramp in Amerika (Zie pagina 8). RABAT, 18 November Sidi Mohammed ben Joessef, de pas op zijn troon teruggekeerde Sultan van Marokko, heeft vandaag ter gele genheid van het feit, dat hij 28 jaar geleden de troon besteeg, verklaard dat thans „een tijdperk van vrijheid en onafhankelijkheid" voor Marok ko is begonnen. Hij deed op zijn landgenoten en de Fransen een be roep om voor de bevordering van de welvaart van het land samen te werken. De Sultan werd tijdens zijn rede, die door een menigte van 100.000 Marokkanen werd aangehoord, her haaldelijk stormachtig toegejuicht toen hij de toekomstige politiek uit eenzette. Sprekend over zijn jongste be sprekingen met Franse regerings leiders te Parijs, zeide Ben Joessef het einde van het bewind en voogdij en het protectoraat te kunnen aan kondigen. Da nieuwe betrekkingen van onder ling" afhankelijkheid tussen Marok ko en Frankrijk „op basis van weder zijdse eerbied en souvereiniteit" waren oenwei niet onverenigbaar met het nandhaven van de geestelijke en cul- B'.rele banden tussen Marokko en an dere Arabische volkeren. „Wij zouden gaarne zien, dat het Westen rekening houdt met de behoef ten en aspiraties van deze volkeren en met hen samenwerkt ten bate van het gemeenschappelijk welzijn en het ge luk van de mensheid", aldus de Sul tan. Zijn eerste taak was de vorming van een verantwoordelijke en representa tieve regering, die werkelijk uitdruk king geeft aan de wil van het volk. Na zijn rede begaf de Sultan zich naar een nabijgelegen moskee. DE BILT, 18 November Op de meeste plaatsen veel bewolking met tijdelijk enige regen of motregen. In het uiterste Noordwesten van het land weinig verandering in temperatuur, elders minder koud. Zwakke tot ma tige Noordelijke wind. President Eisenhower heeft ter ge legenheid van het jubileum van de Sultan deze een telegram gezonden, waarin hij herinnerde aan de goede en vriendschappelijke betrekkingen tus- sen beide landen. „De V.S. wensen het Marokkaanse volk van harte vrede en voorspoed. Moge uw regering nieuwe uitzichten openen voor die doelge- meenscbap welke zo veel heeft bijge dragen tot de grootheid van Marokko en de vrede en weivaart herstellen, die de V.S. zo zeer wensen voor alle bewoners van uw land", aldus presi dent Eisenhower. Ook president Coty van Frankrijk heeft een telegram aan de Sultan ge- I zonden, waarin hij hem namens Frank rijk en zich zelf de beste wensen deed toekomen. Min. Van de Kiefi antwoordt Tweede Kamer DEN HAAG, 18 November. (ANP) De Tweede Kamer heeft van middag zijn algemene beraadslaging over de begroting van Financiën voort gezet. Waren gister de leden in de gelegenheid vragen te stellen .vandaag na men Minister Van de Kieft en staatssecretaris Van den Berge het woord om de gehouden redevoeringen te beantwoorden. Aan het slot van de vergade ring werd de begroting z.h.s. aangenomen, waarbij de CPN aantekening kreeg, dat zij geacht wil worden te hebben tegengestemd. Het Rijksinkoopbureau is een nut tige instelling, aldus Min. v. d. Kieft, maar daar is veel personeel voor no dig. Van concurrentie met de midden stand is z.i. geen sprake. De Wereldspaardag is internationaal bepaald. De Minister weet niet of die datum (31 Oct.) versteld zal kunnen worden. De Heffing van het Waarborgfonds voor heteffectenrechtsherstel zou de Minister voorlopig nog niet willen stopzetten. Inzake de Integratie van verbruiks belastingen zei staatssecretaris Van den Berge, dat niet teveel tegelijk moet worden aangepakt. Hij meende, dat de weg van deze integratie nog zeer lang zou zijn. TEHERAN, 18 Nov. De Sjah van Perzië heeft vandaag een decreet uit gevaardigd, waarin verkiezingen voor een nieuw parlement uitgeschreven worden. De zittingsperiode van het huidige parlement loopt over vijf maanden af, voor die tijd moeten de verkiezingen gehouden zijn. Belastingverlaging voor de gehuwde werkende vrouw is volgens de spreker na de jongste verlagingen niet moge lijk. De meervoudige kinderaftrek voor kinderen beneden de 16, die buitens huis moeten verblijven, zal worden be studeerd. Voor wat de schipperskinde ren betreft, gaan sprekers gedachten meer uit naar het verlenen van sub sidie. De promotiekansen der landmeters zijn verbeterd, aldus de heer Van den Berge. BREDA Op de onbewaakte over weg te Prinsenbeek is vanmiddag te gen half vijf de 11-jarige Jacques Ver- wijmeren uit Prinsenbeek gegrepen door een dieseltrein, en op slag ge dood. De jongeman was op weg naar huis van school, en kruiste de overweg op het ogenblik dat de trein naar Dor drecht passeerde. De jongen werd door de trein ongeveer 30 meter meege sleurd. De jongen moet direct dood zijn geweest. HOOGKARSPEL Gisteravond is in de gemeente Hoogkarspel de mo torrijder A. H. uit Hoogkarspel, ko mende uit de richting Westwoud, op een groepje kinderen, dat aan de rechterzijde van de Dorpsstraat aan het spelen was, ingereden. Het negen jarig dochtertje van de familie A. Swart hierbjj gedood en een tweede kind liep een hersenschudding en eni ge verwondingen op. De motorrijder, die vermoedelijk door het licht van een tegenligger werd verblind, is er nagenoeg zonder letsel afgekomen. Tijdens haar werkbezoek van van daag aan de provincie Drente heeft H.M. Koningin Juliana o.m. een krans gelegd bij het in het centrum van Assen opgerichte mo nument voor de gevallenen. De foto geeft een beeld van deze plechtigheid. BRUSSEL, 18 November De Ka merleden vinden het vreselijk verve lend, zo schrijft het Belgische blad „De Standaard", dat het electrische stem men in de Kamer in het recordtempo van 30 seconden moet geschieden en zij zodoendë geen tijd meer hebben om, zoals vroeger het geval wasbij het mondelinge stemmen, wat in de wandelgangen te gaan lopen, een dutje te doen of een verfrissing te gaan ge bruiken in de gelagzaal. Ingezonden Mededeling (Adv.) ONBEPERKTE GARANTIE OP Dl VISING Jeugdige avonturiers DEN HAAG, 18 November. Vier Surinaamse meisjes van 9, 10, 11 en 12 jaar die in het huis van de minister van Suriname in Den Haag op vervoer naar huis wachtten, zijn vannacht gevlucht en spoorloos verdwenen. Na nauwkeurig speurwerk van de politie werden de vier kinderen, in het huis van hun vroegere pleegouders teruggevonden, die hen destijds hadden „verhuurd" als dansgroepje in Duitse theaters. De kleine „artisten" bleken verstopt te zijn tussen een bureau en een kleerkast. In 1953 kwamen ze naar Neder land, waar de bewuste Surinamer ft. voor hun opvoeding zou zorgdragen. Om in hun onderhoud te voorzien, zouden de kinderen Surinaamse dansvoorstellingen geven. Zij heb ben dit wel ais amateurs mogen doen, maar niet beroepshalve, want ook op dit terrein is kinderarbeid verboden. De „artisten" trokken naar Duits land en werkten in Circus Williams maar de politie aldaar greep In en stuurde de meisjes terug naar ons land. De Minister van Suriname nani ze onder zijn hoede en Het ze in zijn kantoor logeren. - Na hun verhoor zijn zij weer naar hun oude logeerplaats teruggebracht, waar zij zorgvuldig bewaakt zullen worden. Morgen zullen zij per vlieg tuig via New York naar Suriname te rugkeren, waar hun ouders wonen. DENVER, 18 November Jolm Gil bert Graham, die deze week werd ge arresteerd in verband met het veron gelukken van een Amerikaans passa giersvliegtuig op 1 November, heeft Donderdag zijn betekenis ingetrokken, In een vraaggesprek met de direc teur van de radionieuwsdienst in Chicago, dat op de band is opgeno men, zei Graham verscheidene ma len: „Ik heb het niet gedaan". Hij zei er geen idee van te hebben hoe de ontploffing, waardoor het vliegtuig verongelukte, ontstaan is. Voorts wordt vernomen, dat Gra ham aan zijn advocaat heeft meege deeld, dat de bekentenis die hij volgens de Amerikaanse recherche afgelegd heeft, een gevolg was van de dreiging dat ook zijn vrouw gearresteerd zou worden. Talrijke problemen aan de orde in Z.L.M.-vergadering Voor de eerste maal heeft de Pers een bïik mogen werpen in de eer ste Britse electrische centrale, die door atoomkracht in werking worJt gebracht. Op deze combinatiefoto zien we hoven een exentriek van „Calder Hall"; de reactor nr 1 met op de achtergrond twee koeltorens. Op de onderste foto zien we het onderste deel van de atoomzuil in deze reactor. GOES, 18 Novemher. Talrijke problemen zijn aan de orde gekomen tijdens de vergadering van het hoofdbestuur van de Zeeuwse Landbouw Mij, die in „De Prins van Oranje" is gehouden. De veranderingen op de land bouwbedrijven, de monopolieheffingen, de garantieprijzen der aardappelen, de export, de schade en het herstel, het landbouwhuishoudonderwijs en de agrarische sociale voorlichting, vormden onderwerpen tot langdurige dis cussies. Vooral over de schade en het herstel werd uitvoerig gesproken. Met de af wikkeling van de rampschade zijn aan zienlijke vorderingen gemaakt, zo werd medegedeeld, doch ten aanzien van de wederopbouw was men minder optimistisch. Wat de landbouw name lijk normaal of gewenst acht, zo werd opgemerkt, wordt door de overheid als luxe aangemerkt. In de tweede plaats komen meestal de werkelijke kosten beduidend hoger te liggen dan de aanbestedingsnormen. Met betrekking tot het herstel van de gronden wees men op de beschik baarstelling van f 40 millioen voor de herverkavelingsgebieden. Men vreest, dat gezien de aandrang tot bezuiniging die op minister v. d. Kieft wordt uit geoefend, dit bedrag wordt ingekrom pen. Deze bezuinigingsdrang mag niet van invloed worden op de Zeeuwse gebieden, aldus werd opgemerkt. Voorts baart de electriciteitsvoorzie- ning en de waterleiding de bewoners van Schouwen-Duiveland grote zorgen. In verband met bovenstaande werd de hoofdbestuursleden gewezen op het nut van de cultuurtechnische dagen, die binnenkort in Utrecht gehouden zullen worden. Waakzaamheid is ge boden. De voorzitter, ir M. A. Geuze her dacht in zijn openingswoord de over leden vice-voorzitter de heer P. Schee- Ie de Putter te Biezelinge. De grote veranderingen op de bedrijven en ook de veranderingen die op het gebied v. d. koopkracht te constateren vallerf nopen tot overleg, waarbij aandacht zal worden besteed aan de enorme technische ontwikkeling in de komen de jaren en internationale contacten. HEFFINGEN. De methode der monopolieheffingen voldoet naar de mening der vergade ring niet al te best; er zijn teveel ont duikingsmogelijkheden. Het opleggen van vaste heffingen voor granen, voor de tijd van een jaar bijvoorbeeld heeft geva'ren, zo werd voorts gezegd. Als de schattingen in het begin van het seizoen ongelukkig liggen zullen de binnenlandse prijzen voor een jaar ongunstig worden be ïnvloed. Gesproken werd voorts over de re geling die de adj. secretaris van het bedrijfschap voor aardappelen, de heer V. d. Hoek heeft opgesteld voor een nieuwe regeling van het consumptie aardappelfonds. Hij stelt voor om voor alle aardappelen die in ons land ge teeld worden, dus ongeacht de bestem ming, én minimum-prijs vast te stel len. Voorkomen moet echter worden, dat er teveel aardappelen worden ver bouwd. De garantieprijs zal gebaseerd moeten zijn op 73 pCt van de kostprijs. De minimumprijs zou in het voorjaar 5,moeten zijn en zo laag dat er geen zandaardappelen op kunnen wor den geteeld. Medegedeeld werd, dat de aardap pel-export over 1955 ruim 190.000 ton heeft belopen, (in 1954 57.000 ton). (Zie vervolg pagina 2). DEN HAAG, 18 Nov. Binnen niet al te lange tijd zullen alle dienstauto's van de rijksoverheid zijn voorzien van veiligheidsgordels voor passagiers, die naast de chauffeur zullen zitten. Dit is het uitvloeisel van een initia tief van Minister Mansholt van Land bouw, die reeds geruime tijd geleden een beschikking uitgaf, waarin zijn ambtenaren verplicht werden zich vast te binden, zodra zij naast de be stuurder van een dienstauto plaats na men. Hun verzekering tegen ongeval len zou anders niet geldig zijn. Gebleken is, dat een eenvoudige gordel rond het middel, zoals in vlieg tuigen gebruikt wordt, geen afdoende bescherming geeft tegen het stoten met het hoofd op voorruit of instru- mentenbord bij plotseling remmen of bij een botsing. Gezocht wordt naar gunstigste me thode om schouderbanden aan te brengen, doch zodanig, dat de dra ger ervan comfortabel zit en niet gesmoord wordt als zich een botsing voordoet. Bovendien moet de gordel snel los gemaakt kunnen worden als een wagen bij voorbeeld in het wa ter terecht komt. Het nieuws, dat de veiligheidsgor dels in dienstauto's van alle departe menten nu definitief aangebracht en verplicht gedragen zullen worden is in ambtelijke kringen niet overal met evenveel enthousiasme ontvangen. Spotvogels Informeren, of zij er ook zwemvesten en valhelmen bij zullen krijgen. Boze tongen beweren, dat het ge bruik van dienstauto's met gordels aanzienlijk zal teruglopen, hetgeen te zijner tijd de Rekenkamer met voldoe ning zal constateren.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1