is Voorgeschreven kleuters (30) minimaal aantal te hoog 4 PRONTO LANDVERSCHUIVING IN CANADA Wageningse raad één dag buiten spel Steeds meer Nederlandse bloemen naar het buitenland Constructief rapport van commissie Zuidwest Zeeland Eerste Kamerleden over de kleuterwet Is ontworpen regeling te weinig gericht op persoonlijkheidsvorming? „Oranje" vertraagd door hulp aan Indonesisch vaartuig Vraaggesprek over de suikerproductie Boelganin en Chroesjtsjef naar India Het eigen publiek koopt ook steeds meer Engeland 'annexeert' vorsten en vorstinnen u m efi^ lemen „Maire" nam taak van burgemeester over Walcheren en W. Zeeuwsch-Vlaanderen gebaat bij weg door Noord-Sloe Cursus voor personeels functionarissen Communisten op Malakka wensen geen amnestie Auto spleet in tweeën Braziliaans vlootcommando overgedragen Vrijdag 18 November 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 DEN HAAG, 17 Nov. De leden der Eerste Kamer hadden blijkens het voorlopig verslag over het ontwerp op het kleuteronderwijs veel waardering, maar daarnaast nogal wat critiek. Sommigen vonden, dat de ontworpen regeling teveel is gericht op onderwijs en te weinig op opvoe ding en persoonlijkheidsvorming. Ook het aantal van 40 kleuters per leer kracht vonden zij veel te hoog. Voor de jongere kinderen mag dit niet hoger dan 20 zijn en voor de wat ouderen ten hoogste 30. Betreurd werd, dat het aantal voor Rijksvergoeding in aanmerking komende leidsters zo laag mo gelijk wordt gehouden. Een ander bezwaar was, dat het minimumaantal leerlingen in kleine gemeenten voor oprichting dan wel instandhouding van een kleuterschool wordt gesteld op 30. Vooral voor uit gestrekte plattelandsgemeenten is dit te hoog. Ook het programma van de opleiding van leerkrachten Is onvol doende. De overheid zal zelf kader vorming moeten bevorderen, inzon derheid uit het korps van kleuter schoolleidsters zelf. Betreurd werd, dat de gemeenten, die reeds een goede verzorging van dit onderwas hebben voorgestaan en daarvoor belangrijke bijdragen in geld hebben geleverd, door de korting op de bijdragen uit 't gemeentefonds worden getroffen. Er werd op aangedrongen, dat de minis ter in samenwerking met zijn qpllega van Wederopbouw en Volkshuisves- vesting een bouwplan voor kleuter scholen zal ontwerpen. Er waren ook Kamerleden, die met instemming gewaagden van de alge- hel e gelijkstelling van bijzonder en openbaar onderwijs. Zij waren vol daan over het feit, dat tot uitdruk king is gebracht, dat de gemeente moet zorgen voor de oprichting van de nodige kleuterscholen, indien de be volking daarom vraagt. Maar het was hen niet duidelijk, waarom de rege ring heeft vastgehouden aan een hoge re waarborgsom dan hij de lager on derwijswet 1920 voor de lagere scho len werd gevraagd. SUBJECTIEP INZICHT Het voornaamste bezwaar van enke le Kamerleden was gelegen in het feit dat voor de stichting van een open bare kleuterschool niet alleen bepaal de voorwaarden moeten worden ver vuld, maar ook een uitspraak van het gemeentebestuur wordt gevorderd welke ruimte laat aan subjectief in zicht en dat de stichting van een bij zondere kleuterschool zal zijn verze kerd, wanneer zal zijn voldaan aan In de wet vastgelegde voorwaarden. Anderen stelden zich in alle ernst de vraag, of heel deze moeilijk grijpbare materie van kleuteronder wijs wel rijp is voor wettelijke orde ning. Men had de oplossing misschien beter kunnen zoeken in de richting van voorbereidende klassen der lage re school. „VERZUILING...." Betoogd werd, dat de z.g. „verzui ling" om correcties vraagt. Dit ver eist echter een wetgever met nieuwe visie en langs de weg, die in het wets ontwerp is uitgestippeld is dit niet te verwachten. Vele leden drongen voorts aan op een doeltreffende sprei ding van opleidingsscholen over het gehele land. Men mag daarbij niet uit gaan van de min of meer toevallige aanwezige opleidingscursussen. Men wilde de Onderwijsraad inschakelen over een plan voor het gehele land. Welk standpunt neemt de minister in t.a.v. de vraag, of deze opleidings scholen kunnen worden toegevoegd aan de kweekschool voor onderwijzer? zo werd gevraagd. Ligt het in het voornemen Rijksópleidingsscholen te stichten? Met het heffen van school geld waren niet allen het eens. Ten slotte werd gevraagd, of het juist is, dat 170 kleuterscholen dreigen te worden opgeheven, wanneer enige be palingen in het ontwerp inderdaad toepassing zullen vinden. DJAKARTA, 17 Nov. De „Oran je" van de S.M.N, is met vijf uur ver traging in Tandjong Priok aangeko men, na assistentie te hebben verleend aan 't Indonesische motorschip „Meng- kara" van de Indonesische dienst voor de scheepvaart. Het vaartuig was op weg naar de Zuidchinese Zee op 55 mijl van Priok op een rif gelopen en had assistentie gevraagd. Woensdag avond om half elf werden noodseinen opgevangen en om half zes Donderdag ochtend was de „Oranje" ter plaatse. Enkele officieren begaven zich met een sloep naar de „Mengkara" voor over leg met de gezagvoerder. Aangezien de toestand geen gevaar opleverde en er reeds hulp uit Priok onderweg was, zette de „Oranje" daarna de reis voort. Op- en ondergang van Zon en Maan Zaterdag 19 November: Zon op 8.08, ond. 16.43. Maan op 12.03, ond. 20.51. „Speurwerk"buiten en binnen •s-GRAVENHAGE, 17 Nov. In de radiorubriek „Uit het bedrijfsleven" is vanmiddag een vraaggesprek uitgezon den tussen de heren H. Rietberg, direc teur van het Instituut voor Rationele Suikerproductie te Bergen op Zoom en lr M. A. Geuze uit Poortvliet, over het onderwerp: „Speurwerk, binnen en bui ten". In de loop van dit vraaggesprek ver telde de heer Rietberg o.m., dat de waarde van de Nederlandse suikerpro ductie uit bieten per jaar ongeveer 300 millioen gulden beloopt en dat de Ne derlander gemiddeld per jaar 36 kilo suiker verbruikt. Daarom ls speurwerk op het gebied van de suikerproductie zeer belangrijk. Thans zijn proeven gaande om het suikergehalte van de bieten te verhogen, evenals het gewicht. Over de eerste resultaten is men niet ontevreden. Op het laboratorium wor den in het winterseizoen ongeveer 8000 monsters onderzocht, die afkomstig zijn van ruim 3000 boeren. Op een vraag, waaraan het lage suikergehalte van de bieten dit jaar moet worden toegeschre ven, antwoordde de heer Rietberg, dat 't suikergehalte van de bieten de laat ste jaren door verschillende oorzaken achteruit is gegaan, maar na de mooie zomer van dit jaar wel zeer teleurstel lend ls. Naar zijn mening ligt dit aan de nachttemperaturen van dit najaar. Op een vraag over de financiering van het Instituut antwoordde de heer Rietberg, dat de opdrachtgevers zrjn de gezamenlijke Nederlandse suikerfabrie kanten, dus de Centrale Suikermaat schappij, die bijna 40 pet. van de bleten verwerkt en de coöperatieve fabrieken, die ruim 69 pet. verwerken. Deze fa brieken betalen samen ook de onkosten van het onderzoek. MOSKOU, 17 Nov. De Russische premier Boelganin en de secretaris van de communistische partij Chroesjtsjef zijn Donderdagmorgen per vliegtuig ver trokken voor een bezoek aan India, Bir ma en Afghanistan. De Russische leiders, die Vrijdag in India worden verwacht, zullen waarschijnlijk een tussenlanding maken in Russisch Centraal Azië te Tasjkent. Zij zullen 15 dagen in India verblijven, ongeveer 5 dagen in Birma en enkele dagen in Afghanistan. Gunstige conjunctuur merkbaar UTRECHT, 17 Nov, In zijn openingswoord van de vergadering der Ver eniging „De Nederlandse Bloemisterij" heeft de voorzitter, dr A. J. Verhage, het verloop van.de afzet in binnen- en buitenland gunstig genoemd. Een be zwaar voor de binnenlandse handel bljjft de hoge prijs van bloemen op de z.gm. hoogtijdagen. Dit is een vraagstuk, dat de laatste jaren aan alle kanten ls bezien en waarvoor nog geen oplossing kon worden gevonden. Dr Verhage noemde het gelukkig, dat en het Nederlandse publiek niet ont- de binnenlandse markt zich hierbij weet aan te passen en dat er altijd weer een groot assortiment artikelen is, dat wel op de markt kan worden gebracht te gen prijzen, waaraan het Nederlandse publiek gewend is geraakt. Bovendien achtte hfl dit voor de gehele ontwikke ling gunstig, aangezien het betekent, dat onvermijdbare hoge prijzen op hoog tijdagen de voorziening van de Neder' landse markt niet in gevaar brengen LONDEN, n Nov. De Brit se Hoge Raad van Beroep heeft bepaald, dat de oude wet van 1705, die het Britse staatsburger schap verleend aan alle recht streekse afstammelingen van Keurvorstin Sophia van Hanno ver, kleindochter van Koning James de Eerste en de moeder van de eerste Britse Koning Ge orge, nog steeds van kracht is. Deze uitspraak werd gedaan op verzoek van de 41-jarige Duitse Prins Ernest Augustus, hoofd van het Duitse huis Hannover en kleinzoon van Keizer Wilhelm de tweede, die voor zijn kinde ren het Britse staatsburgerschap wil verwerven om te ontkomen aan hoge Duitse belastingen. Een lager gerechtshof had zijn aan spraak op het Britse staatsbur gerschap verworpen. De uitspraak van de Hoge Raad betekent, dat nog een aan tal Europese vorsten en vorstin nen aanspraak op het Britse staatsburgerschap kan maken. Dit zijn: Koningin Juliana van Neder land, Koning Boudewijn van Bel gië, de Koningen en Koninginnen van Noorwegen, Denemarken, Zweden en Griekenland, de Groothertogin van Luxemburg, ex-Koning Michael van Roeme nië, ex-Koning Peter van Zuid- Slavië en Koningin Victoria Eugenie van Spanje, allen direc te afstammelingen van de Keur vorstin. De'zaak is voor de Britse ge rechtelijke instanties nog niet ge heel afgedaan, aangezien nog be roep op het Hogerhuis mogelijk is. wennen bloemen en planten to kopen. EXPORT, De ontwikkeling van export is zeer gunstig. Dit weerspiegelt zich in de veilingomzetten, die in enkele jaren zijn gestegen van 38 tot ruim 50 millioen gulden. In 1954 is aan bloemen en plan ten voor ruim 8.5 millioen gulden meer geëxporteerd dan in 1953. Ook In 1955 zet zich de gunstige ontwikkeling voort. Als oorzaken van de stijging noemde dr Verhage de gunstige conjunctuur in Europa en de reclame voor onze pro ducten. Dat echter vooral het conjunc tuurverloop van grote betekenis was, moet ons tot voorzichtigheid manen, aldus de voorzitter. Beslissingen om trent de uitbreiding van het areaal mo gen z.i. niet overijld worden genomen. Veertien personen zijn Donderdag om het leven gekomen en velen gewond door het instorten van een huis in Istanbul. Het huis was ondermijnd door zware slagregens. In de Canadese stad Nicolet heeft het water van de Nicolet-rivier het bis schoppelijk paleis, een school en nog drie andere gebouwen dermate onder mijnd, dat deze zijn ingestort. Er ont stond een gat van meer dan 12 meter diepte. ...Bij dit ongeval vonden drie mensen, onder wie een twee maanden oude baby, de dood. Op de foto ziet men de aangerichte ravage, het toren tje van het bisschoppelijk paleis steekt nog vrij onbeschadigd omhoog vit de puinhopen. Ingezonden Mededeling (adv.) ZEPEN van de aller fijnste wereld merken in mooie feest- verpakking, in grote sor tering j KLOKSTRAAT 4 GOES APPELS NAAR ZWEDEN GOES, 17 November. De regering van Zweden heeft met ingang van 5 De cember de onbeperkte invoer toegestaan van de appelrassen Jonathan, Cox Oran ge Pippin, Winesaps en Ingrid Marie. De andere rassen mogen onbeperkt in Zwe den worden ingevoerd met ingang van 1 Januari. Siudenien drongen raadszaal binnen i de officiële raad, maar de studenten namen plaats op de publieke tribune en ge droegen zich correct. Zij luisterden aandachtig naar de besprekingen over twee plannen tot uitbrei ding van de gemeente Wa- geningen. WAGENINGEN, 17 Nov. werkzaamheden Tijdens de zitting van de gemeenteraad van Wa- geningen is gisteren een grote groep studenten de vergaderzaal binnenge drongen. De studenten waren gekleed als burgers uit de achttiende eeuw. Zij lieten zich aankondi gen als „de maire van de city Wageningen met zijn citoyens". Volgens de tra ditie heeft de maire één dag in het jaar het recht om te „regeren" en hij kwam zich nu op de hoog te stellen van de resulta ten van het beleid van het „tijdelijke" gemeentebe stuur gedurende de overi ge 364 dagen. Aanvankelijk werd ge vreesd voor een niet ge ringe stoornis van de EEN „MOCIëTEIT" Na afloop van de verga dering „heropende" de maire de zitting. Hij be sprak met de raadsleden een aantal problemen en stelde voor, nu voorlopig van een motel niets kon komen, een „mociëteit" voor behoeftige automobi listen in te richten, een Wagenings statuut in te stellen, opdat de zware in dustrie uit Saarland plaats zou kunnen vinden op het industrieterrein, dat vol gens het zojuist genomen besluit wordt geprojec teerd en hij brak een lans voor ondergrondse dames toiletten. „SERIEUS" De burgemeester, Mr de Niet, speelde het spel mee en ging op de voorstellen „serieus" in. Tenslotte gaf de maire het woord aan de Indiase student George Hindorie, die hij aankon digde als de „burgemees ter" van Bombay. Deze gaf eerst in het Neder lands en daarna in het In disch aan de raad de ver zekering, dat hij niets zal nalaten om de goede be trekkingen tussen Bombay en Wageningen te bevor deren. Een belangrijke suggestie De zeer actieve Commissie Zuidwest Zeeland inza'.e het Deltaplan heeft binnen korte tijd reeds haar tweede rapport uitgebracht. Het is een helder, puntig en ook constructief rapport. Kon het eerste rapport dezer uit gemeente bestuurders en zakenlieden van Walcheren en West Zeeuwsch- Vlaanderen bestaande Commissie vooral worden beschouwd i als een terreinverkenning, deze tweede publicatie is veel con creter en bevat belangrijke suggesties, die door de Commissie gaarne ter discussie worden gesteld. Het was nu ook mogelijk dieper op de zaken in te gaan, omdat als vaststaand kan wor den aangenomen, dat de afsluitdam in de Zandkreek tussen de beide Bevelanden iets ten Westen van Katse Veer zal worden gelegd. Naar onze overtuiging zijn de argumenten, welke de Commis sie Zuidwest gebruikt om aan te tonen, dat Walcheren en West Zeeuwsch-Vlaanderen geen pro fijt zullen hebben van de weg over de Zandkreekdam, voor geen bestrijding vatbaar. Ook de dam in het Veerse gat is beslist niet aantrekkelijk en dit bete kent, dat er maar weinig sprake zal zijn van kortere verbindin gen met Holland, als eenmaal 't Deltaplan zal zijn gerealiseerd. Voor Zuid-Beveland ligt deze zaak uiteraard anders, omdat van hieruit de route naar de ge projecteerde Zandkreekdam korter is. De Commissie Zuidwest heeft eens nagegaan hoe groot de af standen zijn voor het verkeer tussen Walcheren en Noord-Be veland zowel over de Zand kreekdam als vla de dam in het Veerse gat. Hemelsbreed be draagt de afstand tussen Mid delburg en de centrumgemeente Kortgene 15 kilometer. Over de Zandkreekdam wordt dit niet minder dan 34 kilometer en over de dam in het Veerse gat 29 ki lometer. Voor de verbinding Middelburg-Wissekerke gelden resp. da cijfers 13, 40 en 23 km. Geen oplossing Het ligt, wanneer men het bo venstaande overziet, voor de hand, dat deze dammen voor Zuidwest Zeeland geen afdoen de oplossing kunnen brengen. Vandaar, dat de Commissie naar andere wegen heeft gezocht en deze ook, blijkens haar rapport, heeft gevonden, n.l. een weg vanaf de Zuidwestpunt van N.- Beveland over een dam via de Goudplaat (met een brug over een te graven kanaal) naar de schorren van het Noord-Sloe en zo vervolgens naar de Rijksweg Goes-Middelburg bij de eerste bocht (ter hoogte van het Fran se oorlogsmonument) ten Wes ten van de Sloedam. Wanneer de weg tot stand zou komen, zal Noord-Beveland (en als logische consequentie ook Schouwen-Duiveland, kortom: Holland) veel dichter bij Zuid west Zeeland komen te liggen. O.i. is te verwachten, dat het in- I ternationale verkeer vanuit Z. Vlaanderen komend volledig van deze wegverbinding gebruik zal maken om in de randstad Holland te komen. (Uiteraard wordt hiermee het verkeer be doeld, dat vooral uit West-België en (Noord)west-Frankrijk komt. Helaas zal, zolang de Wester- Schelde niet is afgedamd of van een tunnel is voorzien, het veer een belemmering blijven). Weerklank De vraag is nu maar, of de suggestie van de Commissie Zuidwest weerklank zal vinden bij de hogere instanties, die de beslissing moeten nemen. Mate rieel zullen zij er weinig tegen in kunnen brengen, tenzij het voorstel op bezwaren van wa terstaatkundige aard zou afstui ten. Maar het zal er geheel van af hangen, of het Rijk deze voor zieningen als primair in het raam van het Deltaplan zal zien dan wel ze beschouwt ais secun daire werken, die slechts van belang zijn voor provincie of streek. Is dat laatste het geval (en het zal zaak zijn in Den Haag aan te tonen, dat er wel degelijk sprake is van „algemeen belang"!), dan zullen de kosten voor rekening van de Provincie komen. En men mag hopen, dat die bereid en in staat is de nodige voorzieningen te treffen. Na tuurlijk is deze kwestie niet het belangrijkst. Komt er een weg over de door de Commissie voor gestelde verbinding tussen N.- Beveland en Walcheren (en wordt het dus geen Rijksweg), dan zal het provinciaal wegen plan moeten worden uitgebreid, waarvoor de Provincie echter weer afhankelijk is van de Rijksoverheid. Overigens: al zal de realisering van het plan wel enkele millioenen kosten, op het totaal der bedragen, die met de uitvoering van het Deltaplan zijn gemoeid, zal het maar een fractie zijn! Laten we hopen, dat de suggestie der Commissie Zuidwest allerwegen een goed onthaal vindt. Dat is in het be lang van heel Zuidwest Zeeland. Op „Kerk en Wereld" 's-GRAVENHAGE, 17 Nov. Op 23 Januari zal op „Kerk en Wereld" te Driebergen de cursus voor personeels functionarissen worden geopend. Deze cursus ls ontworpen door de stichting „Kerk en Wereld", samen met een commissie van deskunigen uit -de in dustrie en heeft tot doel de studie en besprekingen van de geestelijke achter gronden van het personeelsbeleid. Daar toe is de cursus opgebouwd uit vijf af delingen: geestelijk-culturele vorming, sociaal-economische kennis, personeels beleid, werken met groepen, sport. Gedurende een half jaar worden iede re maand vijf cursusdagen gegeven. De deelnemers verblijven die tijd in het „Eijkmanhuis". SINGAPORE, 17 Nov. De propa gandaleider van de communistische partij van Malakka, Tsjan Tjan, één der meest gezochte verzetsfiguren op Malakka, heeft Donderdag zijn schuil plaats in het oerwoud van Noord-Pe- rak verlaten om in het openbaar het amnestie-aanbod van de regering te verwerpen. Een duizendtal pro-com munistische inwoners van Klian In- tan was er getuige van hoe hij een brief verzond aan Tengkoe Abdoel Rahman, de premier van Malakka, die de amnestie aangeboden heeft. Daar na overhandigde hij aan verslagge vers een verklaring, waarin het am nestie-aanbod onredelijk en onaan vaardbaar wordt genoemd. De regering heeft in September meegedeeld, dat tot volledige mobili satie zal worden overgegaan, als het amnestie-aanbod aan de 3500 actieve verzetslieden in Malakka geen resul taat hebben zou. Tot heden hebben zich nog slechts 30 verzetslieden over gegeven. 's-GRAVENHAGE, 18 Nov. Het consulaat-generaal der Nederlanden te Berlijn heeft bericht ontvangen, dat heden, 18 November, vier Neder landers uit Sowjetrussische gevangen schap zullen worden vrijgelaten. Ver moedelijk betreft dit A. G. P. Beer- nink, H. Boose, Jhr W. A. G. van Pan- huys en M. A. van den Wijngaardt, van wie onlangs bekend is gemaakt, dat ze zouden worden vrijgelaten. ETTEN, 16 Nov. Bij de Bremberg (Etten) is vandaag de door de heer A. de H. uit Roosendaal bestuurde splinter nieuwe auto door het slippen met een vaart van bijna 100 kilometer tegen een boom gevlogen. De auto werd in tweeën gespleten, de beide delen kwamen ter weerszijden van de weg in greppels te recht. De heer De H. werd uit het voer tuig geslingerd en ernstig gewond. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis, waar zijn verwondingen niet levensgevaarlijk bleken. Bevolking schrok hevig RIO DE JANEIRO, 17 Nov. Zware kanonnen van de Braziliaanse vloot heb ben Woensdag de overdracht van het commando over de Braziliaanse vloot door admiraal Pena Boto aan admiraal Carlos da Silveira Cameiro ingeluid. Admiraal Boto is van zijn functie ont heven als gevolg van de bloedeloze staatsgreep van verleden week Vrijdag. Het niet van tevoren aangekondigde afvuren van de kanonnen bracht een ze nuwachtige stemming teweeg onder de bevolking van Rio de Janeiro, die vrees de, dat een nieuwe staatsgreep was inge zet om de vroegere waarnemende presi dent Carloz Luz weer aan de macht te brengen. De zenuwachtige stemming was zo groot, dat de nieuwe regering van presi dent Ramos het nodig oordeelde om via extra radio-uitzendingen aan de bevol king de reden van de kanonschoten mee te delen. Ingezonden Mededeling (Adv.) swiss QftMjzjzJcóvhe vee\~!

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3