ONTWERP DELTAWET BI| DE TWEEDE KAMER INGEDIEND Twee groepen van werken: afsluiting zeearmen en versterking van hoogwaterkeringen van Afsluitingskosten komen voor rekening van het Rijk Meteoor bracht overal de nodige opschudding Overheid moet niet in gordijntjes gaan doen Twee opgesloten schippers ten dode opgeschreven Mariniers bezetten hoofdkwartier „Vikings' willen havenmeester uit gevangenis houden PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND I Voor schadeloosstelling der visserij komt aparte wet Molotof werd van z'n bril beroofd Waarnemingen gesignaleerd o. a. in Goes en Middelburg DE K.L.M. PRIMEUR Meervoudige kinderaftrek ook voor kinderen onder de 16 jaar Ouwerkerk kreeg gift van Amsterdam Aanslag op premier Hoessein van Perzië Vandaag vijf slachtoffers Zandschip kapseisde plotseling midden in de IJssel Alweer een tegenslag voor premier Faure cm gave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel 2438 (b.g.g. voo-redactie 243S, voor advent enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korts Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8247 Abonnementsprijs 0.47 per week, S 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: Ds D. J. van Ds J. Karelse, VRIJDAG 18'NOV. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Drama in Sluiskil opgehelderd (ZIE PAGINA 5). 's-GRAVENHAGE, November. - Bij de Tweede Kamer is thans ingediend het ontwerp Deltawet, officieel geheten „Wet op de afsluiting van de zee-armen tussen de Wester-Schelde en de Rotterdamsche Waterweg en de versterking van de hoogwaterkering ter beveiliging van het land tegen stormvloeden". Het ontwerp, dat de namen draagt van de ministers Algera (Verkeer en Waterstaat), Van de Kieft (Financiën) en Mansholt (Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening), bestaat uit tien artikelen, waarvan het eerste uiteenvalt in twee ge deelten, n.l. de afsluiting van de zee-armen en de versterking van de hoogwaterkering. Tot de eerste categorie rekent het wetsontwerp de zee-armen tus sen de Wester-Schelde en de Rotterdamsche Wa terweg en het spreekt van waterkeringen, lopende van Walcheren naar Noord-Beveland, van Noord- Beveland naar Schouwen, van Schouwen naar Goeree-Overflakkee naar Voorne. Daaraan wordt toegevoegd, dat het ook gaat om afsluiting van met bedoelde zee-armen in open verbinding staande wateren, voorzover noodzakelijk en wenselijk in ver band met de eerstgenoemde werken. De tweede groep van uit te voeren werken heeft betrekking op de versterking van de hoogwaterkering langs de zee tussen de Belgische grens bij het Zwin en de Wester-Schelde, de Wester-Schelde van de zee tot de Belgische grens, de kust tussen Wester- Schelde en Rotterdamsche Waterweg, zeewaarts van de te leggen afsluitdammen. Ook gaat het om de Rotterdajmsche Waterweg zelf en daarmede in open verbinding staande wateren, alsmede om het overblijvende gedeelte van de Nederlandse kust met inbegrip van die van de Waddeneilanden. Artikel twee bepaalt, dat de werken tot afsluiting door het Rijk zullen worden uitgevoerd en dat de andere werken voor uitvoering door de be heerders dan wel door degenen, die daartoe nit anderen hoofde verplicht zijn, in aanmerking komen. Voorzieningen, die met het oog op al deze wer ken nodig blijken, worden door het Rijk getroffen, behalve wanneer zij ge troffen moeten worden ter aanpassing van bestaande waterstaatswerken of nieuwe vervangende werken tot stand moeten worden gebracht. Dan zijn de beheerders verplicht voor deze voorzieningen zorg te dragen. betalen vergoeding en de uitvoering van een doelmatige verkaveling. Het ligt, zo blijkt uit artikel acht, in de bedoeling afzonderlijke wet ten in het leven te roepen, waarin regelingen zijn opgenomen omtrent tegemoetkoming hetzij door het treffen van voorzieningen, hetzij in geld, van schade, welke door de afsluiting der zee-armen voor de visserij en aanverwante bedrijven ontstaat. (Voor een uittreksel van de memorie van toelich ting verwijzen wij naar pagina 2). „Kapitalistische" rukwind ♦♦t GENEVE, 17 November De Rus sische minister van Buitenlandse Za ken, Molotof, en zijn Britse collega, MacMillan, zijn hedenochtend uit Ge neve vetrakken. Molotof sprak bij zijn vertrek zijn dank uit voor de gastvrijheid van de Zwitserse autoriteiten en de bevol king van Genève. Het vertrek van Molotof verliep voorspoedig. Bij het afscheid nemen van autoriteiten die hem uitgeleide deden, waaide door een plotselinge rukwind zijn hoed af en zijn bril viel op de grond In stukken. Wat onzeker met zijn ogen knipperend verscheen de minister voor de microfoon om een paar afscheidswoorden uit te spreken. Vuurbol boven Zeeland GOES, 17 November. Wat was het toch, dat vanavond omstreeks half zes tientallen mensen in Zeeland, in heel Nederland, ja zelfs in Parijs, in op schudding bracht? Was het een meteoor, een brandend vliegtuig of een grote vurige bol, die daar zomaar uit de lucht kwam vallen? Van allerlei kanten kregen we berichten hieromtrent en de meest voor de hand liggende conclusie is, dat het hemelverschijnsel een meteoor is geweest. De sterrenwacht te Utrecht had vanavond echter niets waargenomen. De heer Beenhakker uit Kapelle- Biezelinge deelde ons telefonisch mede, dat hij om half zes een vuur bol op grote hoogte had waargeno men, die in glijvlucht naar beneden kwam. Hij liet een vuurstreep ach ter, die wit optrok, en verdween bo ven de Schelde in Z.Z.O.-richting. Enkele ontstelde mensen kwamen ons redectiebureau in Goes binnenval len met de mededeling, dat zij iets brandends langs de hemel hadden zien vliegen. Ook dat was vóór zes uur. Zij Bijdragenregeling in wei opgenomen Wanneer, zo zegt artikel vier, het gewenst is afsluitingswerken en ver- sterkingswerken te doen samengaan, dan kan de betrokken hoogwaterke ring, die bij anderen dan het Rijk in beheer is, door het Rijk in beheer of onderhoud worden genomen. Dit geldt ook in het geval bepaalde werken ter versterking gecombineerd dienen te worden uitgevoerd. Nadat de werk zaamheden zijn uitgevoerd, wordt de hoogwaterkering weer in handen van de vroegere beheerder gegeven, met dien verstande, dat deze overdracht, indien de Staten der Provincie intus sen onder koninklijke goedkeuring wijziging in het beheer en onderhoud hebben gebracht, geschieden zal aan de instelling, die dan is ontstaan. Overigens behoudt het Rijk zich 't recht voor de betrokken hoogwater kering in eigen beheer of onderhoud te houden, wanneer dat in het alge meen belang noodzakelijk of wense lijk is. De kosten De kosten van de afsluitingen, aldus bepaalt artikel vijf, zijn voor reke ning van het Rijk behoudens aan an deren krachtens afzonderlijke wet dp te leggen bijdragen. Dit geldt ook voor de bijkomende voorzieningen. De kos ten ter versterking van de hoogwater keringen, welke door het Rijk zijn uitgevoerd, worden vergoed door de genen, bij wie deze keringen na de uitvoering in beheer of onderhoud worden overgebracht. Maar deze be paling geldt weer niet, indien het Rijk de hoogwaterkering in beheer of on derhoud houdt: dan draagt het Rijk de kosten. In dit artikel is voorts de mogelijk heid opengelaten van het verlenen van Rijksbijdragen (weer krachtens een afzonderlijke wet) in de kosten van versterking der hoogwaterkeringen en van de bijzondere voorzieningen, die betrekking hebben op de aanpassing van bestaande waterstaatswerken of nieuwe vervangende werken. Artikel zes voegt aan dit alles toe, dat uit 's Rijks kas voorschotten ter beschikking kunnen worden gesteld. W aardevermeerdering Het volgende artikel gaat in op de gevallen, dat door de afsluitingswer ken of de versterking der hoogwater keringen buitendijkse of andere droogvallende gronden een waarde vermeerdering ondergaan. In dit ge val kan zonder voorafgaande verkla ring bij de wet, dat het algemeen nut onteigening vordert, onteigening plaatsvinden, tenzij met de rechtheb benden overeenstemming bestaat om trent een door dezen aan het Rijk te DE BILT ZEGT: Rustig weer DE BILT, 17 Nov. Overdrijvende wolkenvelden en plaatselijk ochtend mist. Voornam-Iijk in de kustprovin cies enkele verspreide optredende uitjes. Weinig wind. Vrij koud. Stemmen uit de Tweede Kamer: (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 17 November. De heren Van Eysden (AR), Janssen (KVP) en Peschar (Arb.) hebben hedenmiddag in de Tweede Kamer minister v. d. Kieft gevraagd de meervoudige kinderaftrek (voor studerende kinderen bui tenshuis) ook te doen gelden voor kinderen beneden de leeftijd van 16 jaar. Dit pleidooi, dat werd gehouden bij de behandeling van de begroting van Financiën, is bijv. vooral van belang voor schippers, wier kinderen op de wal naar school moeten. Na de algemene financiële beschouwingen is de behandeling van dit be grotingshoofdstuk meestal niet erg interessant meer. Door de heren Engel- bertink (KVP), Peschar (Arb.) en Ritmeester (VVD werd critiek geleverd op het kadaster, dat door een personeelstekort een grote achterstand heeft. De rooms-katholieke afgevaardigde sprak over het „groeiend gevoel van on behagen". Een doelbewuste leiding vond hij noodzakelijk. Zo nodig moet deze dienst los komen te staan van de belastingdienst of zelfs van het mini sterie van Financiën. Over de exportcredietverzekering waren de meningen nogal verdeeld. De heren v. Leeuwen (V.V.D.) en Janssen (K.V.P.) vroegen om matiging, omdat het grootste deel van deze cre- dieten besteed wordt aan scheeps- bouworders. De heren Van Eysden (A.R.) en Peschar (P.v.d.A.) waren het met deze zienswijze niet eens. Af schaffing of matiging van de export credietverzekering zou in strijd zijn met onze structuurpositie. Ons land moet blijvend kunnen exporteren. Ook waren er nog klachten over het rijksinkoopbureau. Volgens de heer V. d. Wetering (C.H.) moet de over heid niet in katoen en gordijntjes doen. Zij mag het kleinambacht niet bij voorbaat in de positie plaatsen, waar door het niet meer kan concurreren. Zo ook de heer Van Eysden (A.R.), die inlichtingen vroeg over het systeem van kostenberekening door het R.I.B. Deze afgevaardigde vroeg samen met de heer Janssen (K.V.P.), waar om de inkoopcombinaties altijd moe ten vallen onder het dienstverlenings tarief van de omzetbelasting. Zij be pleitten een wijziging van de richtlij nen, waardoor deze combinaties voor het verrichten van enige taken ook vrijstelling van deze belasting kunnen krijgen. De heer V. d. Wetering (C.H.) vroeg de afschaffing van de personele belas ting. Deze noemde hij een „verouderd belastingbesje". De welstand wordt belast uit de keuze van woning en wo ninginrichting. Maar het Huisvestings bureau zorgt voor de keuze van de woning en de welstand wordt bepaald door de Inkomstenbelasting. GOES, 17 Nov. In de onlangs ge houden raadsvergadering is onder dank een gift van de gemeente Am sterdam ter grootte van f23.484 voor de aanleg van een sportveld aanvaard. De voorstellen tot verhoging van de reinigingsrechten, tot het instellen van een rioolbelasting en een straatbelas ting werden aangenomen. Besloten werd tot aanleg van een bassin in de Noorsestraat om in bluswater te kun nen voorzien. Des zomers zal het bas sin dienst kunnen doen als zwemge- legenheid en des winters als ijsbaan voor de jeugd. De kosten worden ge raamd op f 100.000. De K.L.M. heeft acht straalver- keersvliegtuigen van het type DC-8 besteld en is daarmee de eerste niet-Amerikaanse lucht vaartmaatschappij, die een derge lijke order heeft geplaatst. Het toestel, dat begin 1960 in gebruik zal worden genomen, zal een ge middelde snelheid hebben van 900 km en zal daarmee in staat zijn de reis van Amsterdam naar New- York in 8 uur af te leggen. GRONINGEN, 17 Nov. Te Gro ningen Is vanavond de finale gestreden om het noordelijk kampioenschap theezetten. Dit kampioenschap was, zoals ls gemeld, georganiseerd door de stichting Theebureau voor Nederland. Winnares werd mej. Ans Sandstra uit Boisward met 115 punten; tweede mevrouw Endema uit Veendam; derde mevrouw Riks uit Hoogeveen. In Januari zal een regionale wed strijd in Oost-Nederland worden ge houden. Aan het einde van het volgen de jaar hoopt men de nationale kam pioenschappen te houden. Dader gearresteerd TEHERAN, 17 November Op de Perzische premier, Hoessein Ala Chan, is vandaag een aanslag gepleegd, na dat hij in een moskee een dienst had bijgewoond. De premier liep een lich te verwonding in de nek op door een schot van de aanvaller. Deze laatste werd onmiddellijk gearresteerd. De premier kon na verbonden te zijn naar zijif bureau terugkeren. Er is een onderzoek ingesteld. Rêeds eerder, in Maart 1951, was een complot om Hoessein Ala te ver moorden ontdekt, kort nadat hij ge neraal Ali Razmara, die op 7 Maart werd vermoord, was opgevolgd, Hoessein Ala werd weer premier in April van dit jaar. Hij volgde toen generaal Zahedi op. Maandag zal de premier volgens plan zijn land vertegenwoordigen op de bijeenkomst van de conferentie van landen, die aan het verdrag van Bag dad deelnemen. Deze landen, Enge land, Turkije, Pakistan, Perzië en Irak, zullen elkaar ingevolge het pact we derzijdse hulp verlenen ingeval van agressie. HEEMSTEDE, 17 November In de vroege morgen is de 63-jarige Haarlemse metselaar G. J. A. van Schagen op de Herenweg in Heemste de met zijn bromfiets geslipt. Hij stootte tegen de trottoirband, viel op straat, brak zijn nekwervel en was op slag dood. HENGELO, 17 November De 52- jarige G. J. Kamphuis, werkzaam bij de machinefabriek Gebr. Stork en Co te Hengelo is om het leven gekomen bij het transporteren van een fundatie plaat. Deze plaat kantelde n.l., toen Kamphuis er naast gehurkt was. De man was vrijwel op slag gedood. KAMPEN. Naar alle waarschijnlijk heid zijn twee schippers, die vanmor gen het kapseizende schip in de IJssel niet op tijd konden verlaten, in de om gekeerde boot verdronken. (Zie uit voeriger bericht op deze pagina). AMSTERDAM. Vandaag is in het Wilhelminagasthuis overleden de 21- jarige motorrijder G. Mes uit Amster dam, die Dinsdagmiddag j.l. bij het auto ongeluk op de Haarlemmerweg ernstig werd gewond. DRAMA OP HET WATER KAMPEN, 17 November. Twee mannen uit Zwolle werden vanochtend levend hegraven, toen zij zich niet meer tijdig in veiligheid konden stellen op het moment, uat hun zandschip „Stad Zwolle" ter hoogte van de scheeps werf Kampen eensklaps kapseisde. Zij zijn vermoedelijk verdronken. De ka pitein en een passagier konden zich op het laatste nippertje redden. Toen het ongeval gebeurde, kon de 23-jarige Tjako Keizer uit Blauwen- laat (Fr.), die voor plezier de reis meemaakt, zich redden door in een roeiboot te springen. De kapitein Van der Kooi uit Zwolle kon nog net uit de kajuit komen en sprong in het wa ter. Hier kreeg hij een slag van de nog draaiende schroef en werd be wusteloos uit het water gehaald. Met een zware hoofdwonde werd hij naar een ziekenhuis overgebracht. In het schip, dat met de bodem om hoog kwam te liggen, bevonden zich nog twee personen. Direct werd ge tracht een gat in de bodem te hakken, waarbij ook gebruik werd gemaakt Geregeld hoorde van snijbranders, men klopsignalen. Tijdens de reddingswerkzaamheden deed zich onder water een ontploffing voor, terwijl het schip nog ongunstiger kwam te liggen. Omstreeks elf uur vernam men nog tekenen van leven in het schip. Hierna werd echter alles stil, zodat men het ergste vreest. De red dingspogingen werden evenwel voort gezet. De beide slachtoffers zijn R. de Vries en de gehuwde J. H. Venneman. De jeugdige Kampenaar Huystee dook tijdens de reddingspogingen ver schillende malen, maar kon niets be reiken door de ongunstige ligging van het schip. dachten, dat het gevaarte ongeveer bij 's-Heer Abtskerke zou zijn neergeko men. Bij informatie bleek daar alles in diepe rust te verkeren. Het Engelse schip „Copsewood" meende aan de Z.O. kust van Enge land een brandend vliegtuig te heb ben zien neerstorten. De vliegver- keersleiding 'miste echter geen enkel toestel. Deze waarneming was om 17.31. Drie ambtenaren van de luchtver- keersveiligheidsdienst op vliegveld Eelde signaleerde een meteoor, die zich van N.W. naar Z.O. bewoog. Hij liet een duidelijke streep achter. Tijd: half zes. Het Franse persbureau A.F.P. be richt, dat om dezelfde tijd boven Fa- rijs door velen een meteoor is gezien. De sterrenwacht te Utrecht deelt mede, dat het gegevens over het ver schijnsel hijzonder op prijs zal stellen. Onlusten in Argentinië Bij de revolutionaire bezetting van het hoofdkwartier van het vakverbond werden de Mariniers gesteund door een tankafdeling van het leger en een afdeling pantserwagens. De operatie werd voltooid zonder dat er een schot werd gelost. Functionarissen van de vakvereni ging traden de commandant van de Mariniers tegemoet, toen deze bij de bezetting het gebouw binnenkwam. Spoedig na de bezetting verklaar de de commandant aan journalisten, dat de operatie slechts is bedoeld om de komst voor te bereiden van een regeringscontroleur, die in de toe komst de vakverenigingsbelangen zal behartigen. De naam van de con troleur is nog niet bekend gemaakt. Kort na de operatie verklaarde de nieuwe minister van Arbeid, Raul Migone het doel ervan in een radio uitzending. De minister zeide: „Door de C.G.T. onder controle te brengen vernietigen we een lichaam van onder drukking van de arbeiders. De arbei ders moeten streven naar een sterke vakvereniging die niet door de staat is opgelegd". Later werd de naam van de nieuwe regeringscontroleur van de C.G.T. be kendgemaakt als kapitein Laplacet, van Marine. Bovendien is een rege ringscommissie van onderzoek voor de vakvereniging ingesteld. Deze com missie staat onder voorzitterschap van kolonel Jose Maria Faso Viola. THORSHAVN, (Faroer), 17 Nov. De „Vikings" van Klaksvik zijn bezig hun krachten te verzamelen om eeft poging te doen de autoriteiten ervan te weerhouden hun havenmeester naar een gevangenis in Denemarken te stu ren. De havenmeester, Fischer Heinesen, werd veroordeeld tot 18 maanden ge4 vangenisstraf onder beschuldiging de ongeregeldheden in Klaksvik aan het begin van dit jaar te hebben geleid. Heinesen zit in de gevangenis van Thorshavn en de autoriteiten zijn van plan hem Donderdagmiddag met hei passagierschip „Tjaldur" naar Dene marken over te brengen. De „vikings" hopen 2.000 demon stranten te mobiliseren.- PARIJS, 17 November De Franse Nationale Vergadering heeft vanavond met 339 tegen 270 stemmen besloten, de behandeling van het wetsvoorstel tot herstel van het vooroorlogse kies stelsel te schorsen, totdat de regering een schets geeft voor een zodanige her verdeling van het land in kiesdistric ten, dat eik district één afgevaardigde naar de nationale vergadering zendt, zoals het vooroorlogse kiesstelsel ver eist. Dit besluit betekent, dat alle actie ten aanzien van het wetsvoorstel ten minste enige dagen is opgeschort. Men verwacht dat premier Faure met het oog op dit uitstel nu de vertrouwens kwestie zal verbinden aan het oor spronkelijke regeringsvoorstel voor verkiezingen in December volgens het huidige kiesstelsel.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1