CONFERENTIE VAN GENEVE VOLLEDIG MISLUKT Weg zou moeten uitkomen bij de eerste bocht ten Westen van Sloedam Een beminde landsmoeder qing heen.... Spanningen van koude oorlog' keren weer terug Hoe komen we aan twee parate divisies? PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND V.. De Grote Vier gaan weer naar huis Goede re s' zei Molotof Werd 45-jarige huis houdster uit Sas van Gent vermoord Arbeider gearresteerd Aanslag op Koning van Siam Duitse demonstratie aan onze grens In Nieuw-Guinea houden Nederlanders het geweer bij de voet Doorgraving „Goudplaat' -schor bij Zuidwestpunt van Noord- Beveland gewenst Vandaag weer negen slachtoffers te betreuren DE BILT ZEGT: Opklaringen Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. DO, Tel. 2438 (b.g.g. voo-redactie 2435, voor adven. enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3246 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong DONDERDAG 17 NOV. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. 1. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds 3. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Molï Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Frans de Munck wint de wedstrijd (ZIE PAGINA 5). .J GENEVE, 16 November. De conferentie te Genève is beëindigd. Een ambtenaar van de Amerikaanse voorlichtingsdienst heeft medegedeeld, dat - minister Molotof, de voorzitter, de bijeenkomst sloot met de woorden „Wij kunnen onze bijeenkomst sluiten: Ik wens ons allen een goede thuisreis". Vervolgens was er een soort algemene receptie, waarbij de ministers en hun medewerkers elkander de hand schudden. De voorlichtingsambtenaar zeide, dat er een sfeer heerste, die zou doen veronderstellen, dat er iets was bereikt. Helaas is dat niet het geval. Aan het eind van deze drie weken confereren hebben de Grote Vier een slotcommuniqut uitgegeven van de volgende nietszeggende inhoud: „Wij hebben openhartig en uitvoerig gesproken over drie punten, waarvan de behandeling hun in de instructie werd toevertrouwd, te weten: 1. Europese veiligheid en Duitsland; 2. Ontwapening; 3. Ontwikkeling van de contacten tussen Oost en West. Wij zijn overeengekomen over het resultaat van de besprekingen verslag uit te brengen bij onze respectieve regelingschefs en aan te bevelen, dat de toekomstige loop van onze besprekingen langs diplomatieke weg zal worden geregeld". lijke regeringschefs hadden in Juli te Genève overeenstemming bereikt over een voorstel tot hereniging van Duits land in 1956 door vrije verkiezingen en tot het sluiten van een verdrag waarbij de Sowjet-Unie verreikende waarborgen tegen agressie zouden worden gegeven in geval van hereni ging van Duitsland, aldus deze verkla ring. De Russische minister deed tegen voorstellen die tot gevolg zouden heb ben, dat Duitsland verdeeld blijft en het Westelijke beveiligingsstelsel uit- De ministers van Buitenlandse Za ken van Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten hebben Woens dagavond een verklaring over de Euro pese veiligheid en Duitsland uitgege ven, waarin wordt gezegd, dat de Rus sische minister van Buitenlandse Za ken duidelijk heeft laten blijken, dat, ondanks een desbetreffende instructie vqp de vier regeringschefs, de Russi sche regering weigert in te stemmen met hereniging van Duitsland, omdat zulks zou leiden tot het bewind in Oost-Duitsland. Maarschalk Boelganin en de Weste- SLUISKIL, 16 Nov. De politie van Terneuzen heeft gisteravond een ar beider gearresteerd van de firma, die werkzaamheden verricht bij de cokes- fabriek te Sluiskil. De man wordt ver dacht van moord op een 45-jarige vrouw uit Sas van Gent. Gistermorgen werd het stoffelijk overschot van deze vrouw uit het ka naal te Sluiskil opgehaald. Het lichaam van de vrouw vertoonde verwondin gen, zodat een misdrijf niet uitgeslo ten werd geacht. De vrouw kon later worden geïden tificeerd als de huishoudster van een fabrieksarbeider te Sas van Gent. De recherche heeft de zaak nog in onderzoek. BANGKOK, 16 November Naar te Bangkok is onthuld, is in het gebied van Thamat (Thailand), een aanslag op de koning van Siam, Bhumiphol Adulyadej, gepleegd. Een vluchteling uit Vietnam, een zekere Tran van Duan, loste een revolverschot op dè koning zonder hem echter te treffen. De Vietnamees is gearresteerd. TELEVISIE-STUDIO'S TE BUSSUM OFFICIEEL GEOPEND In een feestelijk vlaggend Bussum nam de Ned. Televisiestichting vanmiddag haar twee studio's in gebruik. De nieuwe Vitus-studio werd officiëel geopend en de op 6 April jj. afgebrande Irene-studio heropend door mr H. J. Reinink, directeur-generaal van de afdeling Kunsten op het departement van O. K. en W. De voorzitter van de N.T.S., prof. dr J. B. Kors, vertelde dat het thans in beide studio's mogelijk is twee complete avondprogramma's per week te geven. Binnen enkele maanden zal een tweede reporta gewagen beschikbaar zijn. Tech nisch is het ons dus zeer goed mo gelijk tot uitbreiding van de zend tijd over te gaan. eindelijk ineenstort. „Dit is de reden van het mislukken van de onderhan delingen", aldus de verklaring. Amerikaanse regeringsfunctionaris sen hebben voorspeld dat een terug keer tot de spanningen van de „koude oorlog" het gevolg zal zijn van de Vol ledige mislukking van de besprekin gen te Genève. Tot Dinsdag j.l. had men te Washington niet alle hoop op- gegeven, maar nu minister Molotof tot het laatst zijn afwijzende houding te genover de Westelijke voorstellen heeft gehandhaafd, heeft men de mis lukking van het overleg volledig er kend. ELTEN, 16 November Vanmiddag om één uur verscheen aan de Duitse zijde van de zeer drukke grensover gang Elten-Hüthum een colonne van acht auto's en een bestelwagen, voor zien van transperanten met opschrif ten, waarin de vrijlating van de hog in Nederland verblijvende Duitse oorlogs misdadigers werd verzocht. Ook be vonden zich op enkele der wagens gro te voorstellingen van een moeder met kind en onderschrift „Wann kommst du?". Aan iedere grenspassant werd een pamflet ter hand gesteld, waarin ondermeer stond: „Holland ist das Reiseziel vieler Deutscher, der Lieferant von Blurhen und Landwirtschaftliche Erzeugnisse. Tritt auch Du ein fur die Freilassung unserer Bruder und Handele". Tegen kwart over twee verdween de colonne wederom in de richting Emmerich. Vandaag is het stoffelijk overschot van de echtgenote van de Franse president, Mevrouw Coty, ter aar de besteld. In de Madeleine in Parijs werd ter ere van de overledene een requiemmis gecelebreerd, waarna de kist naar Etrait in Normandië is vervoerd om bijgezet te worden in het familiegraf. We zien hier de kist met het stoffelijk overschot bij het verlaten van de Madeleine. Minister Staf antwoordt Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 16 November. Minister Staf heeft gistermiddag in de Tweede Kamer ontkend, dat de regering bij de opbouw van het leger te veel hooi op haar vork heeft genomen. De regering heeft er steeds op gewezen, dat zij geen voorziening voor de vervanging heeft getroffen. Wat had zij anders kunnen doen? Was het verantwoord het toch al dunne West-Europese defensiescherm te verzwakken? De bewindsman gaf daar een negatief ant woord op. En hij bleef volhouden dat men tijdens de Kabinetsformatie van 1956 moet uitspreken over het beleid voor 1958 en de volgende jaren. „Wij staan voor belangrijke beslissingen", zo zeide minister Staf, die toch nog wel kans zag om door het „rookgordijn" heen te kijken. Voorop staat het verzoek van Ge neraal Gruenther om de legerorgani- satie niet te wijzigen, zolang het nieu we atomische materieel niet beschik baar is. De invoering van de atomische wapens heeft natuurlijk invloed op de tactische geevchtsvoering. Het leger zal bewegelijk moeten zijn. De infan terist te voet blijft altijd bewegelijk. Aan dit legeronderdeel blijft dus be hoefte bestaan. Door de nieuwe ge vechtsvoering zullen de reserve-eenhe den een achterwaarts geelgen verde digingslijn moeten bezetten. De parate troepen vormen het scherm, dat de aanval dient op te van gen om dan zelf tot de aanval over te gaan. Daarom wil het Europese opper bevel van de NATO graag een tweede parate divisie. Het is de vraag of de mankracht daarvoor aanwezig is. Hoe kunnen wij de organisatie van de di visies zodanig vereenvoudigen ,dat we twee parate eenheden kunnen vormen? Voorlopig zullen we aan het oor spronkelijke opbouwplan verder moe ten werken. Als we nu teruggaan tot drie divisies is dit een ernstige ver zwakking van de NATO-verdediging. Is f 1350 min per jaar voor de op bouw van onze defensie voldoende? Ook dat probleem zal het volgend Ka binet moeten bespreken. Alle begrotingsuitgaven zijn geste gen, maar Oorlog en Marine moeten 't voorlopig doen met f 1350 min per jaar. Dat vond minister Staf eigenlijk een beetje onbillijk. Nederland zal Nieuw-Guinea verde digen. De Papoea's worden daarbij in geschakeld. Over de sterkte van onze strijdkrachten in dit gebiedsdeel wilde de bewindsman echter geen medede lingen doen. Het leger staat daar met het geweer aan de voet. Staatssecreta ris Moorman deelde mede, dat er ge streefd wordt naar gezinshereniging. Daarvoor worden woningen gebouwd en geïmporteerd. Minister Staf verklaarde dat de NA- TO-bijdrage van onze luchtmacht re delijk is. Dit wapen is echter aan de grens van zijn kunnen. Voor een staatssecretaris voelde hij niet. Dit zou in de practijk betekenen, dat er drie ministeries komen. Het personeelsprobleem vond minis ter Staf ernstig en moeilijk. Toch was hij niet pessimistisch, want in de af gelopen 5 jaren is grote vooruitgang geboekt. De toelating tot de KMA is zo soepel mogelijk geregeld. Minister Staf beloofde alle opmer kingen over de groetplicht nog eens te zullen bestuderen. De bezwaren tegen het cafetariasysteem vond de minister overdreven. Ook bij dit systeem be staat er gelegenheid tot gebed. Het reizen op Zondag kan niet verder wor den beperkt. „De ernst van de tijd brengt mee, dat we offers moeten brengen". Ook aan internationale mi litaire oefeningen op Zondag valt niet altijd te ontkomen. In Nederland wordt op Zondag niet geoefend. „Ook al ne men we de Zondagsheiliging ernstig, we moeten rekening met de werkelijk heid houden". De Commissie Zuidwest Zeeland en de Oosterscheldedam GOES, 16 November. Zoals wij gisteren reeds meldden is de Commissie Zuidwest Zeeland inzake het Deltaplan tot de conclusie gekomen, dat de verbindingen tussen Noord-Beveland en Walcheren via de in het Veerse Gat en Zandkreek geprojecteerde afsluitdammen onvoldoende zijn voor het locale verkeer en niet passen in de na het voltooien van het Deltaplan ontstane internationale verbindingsweg „Randstad Holland"-Belgische kust via het veer Vlissingen-Breskens. Hiervoor is een weg vereist, welke het punt, waai de dam door de Oosterschelde de Noordbevelandse wal bereikt, rechtstreeks met de haven van Vlissingen verbindt. Hieraan voegt de commissie toe: „Een dergelijke weg zou bij voorkeur dienen te worden geprojecteerd via de Zuid westpunt van Noord-Beveland, omdat hij zodoende ook het beste in de locale verbinding Noord-BevelandWalcheren past. Als plaatsen waar deze oeverver binding zou kunnen worden aangelegd, had de commissie in haar eerste rap port genoemd Kortgene en de Zuid westpunt van Noord-Beveland. Hier van is echter een brug bij Kortgene te dicht bij de Zandkreekdam gelegen. Een overbrugging bij de Zuidwest punt van Noord-Beveland is echter zeer aantrekkelijk. Voor de totstand koming hiervan geeft zij het volgende in overweging: DE GOUDPLAAT. Vanaf de Zuidwestpunt van N.- Beveland loopt een schor, de Goud plaat, ruim een kilometer in Zuide lijke richting, aldus de scheepvaart noodzakend een aanzienlijke omweg te maken. Als na de totstandkoming van het Drie-eilandenplan de getij - stromingen zullen hebben opgehou den haar invloed te doen gelden, zal het zeer zeker in het belang van de scheepvaart aanbeveling verdienen deze omweg te doen verdwijnen door het doorgraven van dit schor vlak langs Noordbevelands wal. Indien deze doorgraving, welke waarschijnlijk niet breder behoeft te worden dan het Kanaal door Walche ren, zou worden overbrugd, terwijl de afgesneden Goudplaat door middel van een vrij korte, in Zuid-Zuidwestelijke richting lopende dam door de verlaten vaargeul met de schorren van het Noordsloe zou worden verbonden, zou over deze brug en deze dam een weg kunnen worden aangelegd, welke zou kunnen worden doorgetrokken naar de rijksweg Goes-Middelburg bij de eerste bocht ten Westen van de Sloe- dam. Aldaar zou de spoorlijn onder het reeds bestaande, maar te verbreden viaduct worden gekruist. Vanaf de Zuidwestpunt van Noord- Beveland zou de weg naar een punt moeten worden geleid, waar een weg af kan splitsen naar het Noorden, waar de buitenste Oosterscheldedam de kust van Noord-Beveland bereikt, en een andere weg in Oostelijke richting naar de omgeving van Colijnsplaat kan voe ren, BELANGRIJKE SCHAKEL. De voorgestelde weg zou niet alleen een zeer goede locale verbinding tus sen Noord-Beveland en Walcheren ge ven, maar hij zou tevens een zeer be langrijke schakel vormen in de ver binding „Randstad Holland"Zuid- Hollandse eilanden-Schouwen-Duive- land-Noord-Beveland-Walcheren - veer Vlissingen-Breskens - West-Zeeuwsch- Vlaanderen-Belgische kust-Noord- Frans industriegebied en verder, omdat hij na het totstandkomen van de ge projecteerde rqksweg Nieuwland-Vlis- singen een rechtstreekse verbinding geeft tussen de haven van Vlissingen en zowel een dam Zierikzee-Colijns- plaats als de buitenste Oosterschelde dam. NIEUWERKERK, 16 November Dinsdagavond te kwart voor zes is op de Rijksweg, nabij „De Wereld" te Nieuwerkerk een dodelijk verkeerson geval gebeurd. Op het rijwielpad reed de bromfietser J. H. N. uit Dreischor. Deze stak plotseling de weg over, waarbij hij werd gegrepen door een uit de richting Zierikzee komende auto. Hij werd zwaar gewond opgeno men en .naar het ziekenhuis te Noord- gouwe overgebracht, waar hij kort na aankomst overleed. Hij was 46 jaar oud en ongehuwd. ZWOLLE. De 22-jarige motorrijder G. Schoenmaker is hedenochtend te Nieuwleusen bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Door nog niet opgehelderde oorzaak is hij in een bocht over de kop geslagen. In zwaar gewonde toestand is hij bij omwonen den binnengebracht, waar hij weldra overleed. ROTTERDAM. Tijdens het afbikken van de scheepswand van het stoom schip „Aaldijk" van de Holland-Ame- rika Lijn, heeft vanmiddag de 38-jarige L. van der K. uit Den Haag het even wicht verloren. Hij kwam op de negen meter lager gelegen bodem van het dok terecht en overleed. AMSTERDAM. De 72-jarige mevr. M. K., die Zaterdagmiddag j.l. op het Koningsplein te Amsterdam onvoor zichtig overstak, en tegen een tram aanliep, is vandaag aan de gevolgen overleden. OLDEBROEK. Hedenmiddag is de 24-jarige poelier E. van T. wonende in de buurtschap 't Loo in aanraking ge komen met electrische stroom en op slag gedood. Het slachtoffer wilde een electrische aansluiting tot stand bren gen in het bedrijf waar hij werkzaam was, om naar de voetbalwedstrijd Saarland-Nederland te kunnen luiste- ren. De getroffene laat een vrouw en een kind van twee maanden na. UTRECHT. Vanochtend is mr A. van den Berkhof, referendaris ter gemeen tesecretarie van Utrecht aan de gevol gen van een auto-ongeluk, hem Dins dagavond nabij Halfweg overkomen, m het Wilheïmina-gasthuis te Amster dam overleden. UTRECHT. Omstreeks half tien van morgen zijn op Rijksweg nr. 2 nabij Utrecht twee auto's met elkaar in bot sing gekomen, waarbij één persoon werd gedood en twee personen werden gewond. STOCKHOLM. In een ziekenhuis te Stockholm is vandaag overleden een Nederlandse koopman K. H. K Serne uit Heemstede, die gisteravond bij een verkeersongeluk in de buurt van Ny- koebing (midden-Zweden) ernstig werd gewond. Hij was met een Zweed se auto in botsing gekomen en werd uit zijn wagen geslingerd. De heer Serne, die gehuwd was met een Zweedse vrouw was op weg naar Stockholm om zijn schoonouders per auto naar Nederland te brengen. AMSTERDAM. In het Wilheïmina- gasthuis is de 32-jarige W. van C. overleden, die hier na een ongeval in de verwarmingskelder van het zieken huis was opgenomen. Op 20 October j.l. was C. bezig rook, die in één van de verwarmingsketels hing, met zuur stof te verdrijven. Daarbij kwam een lasapparaat in aanraking met een me talen plaat, zodat een vonk ontstond. DE BILT, 16 Nov. Aanvankelijk hier of daar ochtendmist, later op de meeste plaatsen opklaringen en droog weer. Vrijwel overal iets lagere mid- dagteniperaturen dan gisteren. Zwak ke tot matige Noordelijke wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1