LEGEROPBOUW MOET ZICH AANPASSEN Is 1350 millioen voldoende? Eén of twee parate divisies Jeugd van Parijs eert Mevrouw Coty weer Overleg Grote Vier vastgelopen Rechtstreekse verbinding van Oosterscheldedam met Walcheren PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Tweede Kamer ontevreden over onzekerheid Meer aandacht aan de luchtmacht Dodelijke ongevallen Weer 5 slachtoffers te betreuren Dulles verwierp Sovjetvoorstel inzake Oost-W estcontacten Staking van Peronisten mislukt Russische duikboten in de Stille Oceaan Grootste hangar van Nederland Geprojecteerde dammen in Veersegat en Zandkreek onvoldoende Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2488 (b.g.g. voo- redactie 2435, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3245 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong WOENSDAG 16 NOV. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bcnnekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moiï, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Boter-intriganten zwaar gestraft (ZIE PAGINA 2) (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 15 November. De ontwikkeling van de kernenergie heeft voor de opbouw van onze defensie grote gevolgen. Minister Btaf gaat in over leg met Generaal Griinther echter voorlopig nog „gewoon" door. Maar er zal een moment komen, dat de legeropbouw in ons land aangepast moet worden aan de strategie van de atoomoorlog. Dan komt men ook voor de vraag te staan of onze defensie nog wel voldoende heeft aan f 1350 millioen per jaar. Een vraag, die trouwens op dit ogenblik reeds gesteld kan worden.. Al deze problemen schuift de bewindsman van Oorlog en Marine naar de Kabinets formatie van 1956. Dan zullen ze voor een goed deel opgelost moeten worden. Dit standpunt had tot gevolg, dat de Tweede Kamer gisteren voornamelijk vragenderwijs deze begroting behandelde. Een ding stond bij alle constnctieve fracties vast. Genève van deze week leert, dat het Westen door moet gaan met zijn bewapening. Niets is zo ge vaarlijk dan dat wij ons in slaap laten wiegen door een Wolgalied, zo zeide de heer Roosjen (AR). Om met de heer Pens (KVP) te spreken, de vrije wereld moet dus even vastberaden zijn als Rusland. Het Westen is, aldus de heer Korthals (VVD) superieur aan het Russische bloc, wat de kernenergie betreft. Als wij de atoomwapens afschaffen is Rusland de baas. Het Russische gevaar wordt dus stel lig niet onderschat. Ook niet door de heren Tilanus (CH) en Vermeer (Arb.). De communist Wagenaar zat een beetje moeilijk. Het was voor hem een beetje moeilijk te kiezen tussen het ginnegappen van zijn Russische bazen en de feiten van Genève. Zijn commentaar, dat de koudeoorlogspoli- tiek is stuk gelopen op de vredesmuur van Genève, sprak in dit opzicht boek delen. Het plafonc Is de minister van plan na I Januari 1957 het plafond van f 1350 min per jaar te verhogen?, zo vroeg de heer dat er. geen grote veranderingen aan gebracht worden, anderzijds vraagt hij zich af of de Nederlandse defensie kan blijven op het huidige peil, gezien dc nieuwe technische ontwikkelingen. Het is onjuist om nu maar te doen als of er geen gewichtige veranderingen op komst zijn. De keuze is: 2 parate divisies of 5 niet parate. Dan kiest de heer Weiter voor twee parate. Daar voor is de beroepskern aanwezig. En bovendien kan er dan aandacht be-i steed worden aan de uitbreiding van de luchtmacht. Nota gevraagd STAMPERSGAT, 15 Nov. Maandag heeft de ongehuwde 45-jarige A. Maris uit Nieuwe Molen bij Fijnaart te Stam persgat het leven verloren toen hij door een scooter werd aangereden. M. was met een boeren wagen, geladen met bie ten, op weg naar de suikerfabriek „Din- teloord". Toen zijn wagen even stilstond liep hij plotseling van achter het voer tuig vandaan en werd gegrepen door een juist passerende scooter. BERGEN OP ZOOM, Hedenmid dag ongeveer half twee is H. S. uit Maarssen die per rijwiel over het rij wielpad van de Parallelweg te Bergen op Zoom reed, toen hij even naar links de rijbaan opzwenkte, gegrepen door een achterop komende vrachtauto met zilverzand, bestuurd door J. A. uit Krabbendijke. Hij werd door de voor zijde van de vrachtauto gegrepen en tegen de grond gesmakt. Zwaar gewond werd het slachtoffer per ambulance auto naar het ziekenhuis overgebracht, alwaar hij kort na aankomst overleed. DALFSEN Gisteravond is op de weg ZwolleOmmen een motorrij wiel, bestuurd door J. Westerhof te Dalfsen, in botsing gekomen met een uit tegenovergestelde richting komen de truck met oplegger. De motor schoot onder de truck en werd meege sleurd, tengevolge waarvan de duo rijder op slag werd gedood. De be stuurder van het motorrijwiel werd zwaar gewond naar een ziekenhuis in Zwolle vervoerd, waar hij later is overleden. ROTTERDAM. Vanmiddag zou den twee classificeerders werkzaam heden gaan verrichten op het te Rot terdam liggende Noorste stoomschip „Gudveig". Terwijl de een zich onmid dellijk naar de plaats begaf waar hij moest arbeiden, ging de ander nog even een bus verf halen. Toen deze laatste zijn maat weer kwam opzoe ken, zag hij hem zwaar ademhalend en buiten kennis op de bodem van het schip op de rug ligggen, met beide be nen op de voet van de electrische lamp waarbij gewerkt moest worden. Het bleek dat de lamp onder stroom stond. Het slachtoffer, de 23-jarige P. Ver sluis uit Gouda, werd zo spoedig mo gelijk naar het ziekenhuis Coolsmgel vervoerd, maar het was reeds te laat. De electrische stroom had hem reeds gedood. en zeven zwaar gewonden ERMELO. Vanmorgen is op een met knipperlichten beveiligde over weg tussen Nunspeet en Harderwijk een jeep tegen een personentrein op gereden. De knipperlichten werkten normaal, zo wordt ons van de zijde van de N.S. medegedeeld. Twee sergean ten van de S.R.O.I. werden zwaar ge- vond. AMSTERDAM. Op de Haarlem- ïerweg vlakbij halfweg is hedenmid- ag een zeer ernstig ongeluk gebeurd, aarbij drie auto's en een motor be- okken waren en vijf personen ernstig erden gewond. Fens (KVP). En al stagneert de Ame rikaanse hulpverlening, wil hij dan toch voor deze periode vasthouden aan het uitgetrokken bedrag? Deze vragen beheersten dus het debat. Minister Staf gaat binnenkort een reis maken naar Canada en Amerika. Dan hoopt hij meer te vernemen over de buitenland se steun, die wel een beetje is tegen gevallen. Naar zijn mening Is er maar één op lossing: zo spoedig mogelijk een twee de parate divisie op de been helpen. In ieder geval zal er nu voor de toe komst een prioriteitsplan opgesteld moeten worden. Daar voelde de heer Roosjen (AR) niets voor. Zolang we niet we ten welke veranderingen er in ons militair apparaat aangebracht moe ten worden (door de ontwikkeling van de atoomwapens), zolang Gene raal Grünther op het standpunt staat dat de Natolanden niet op eigen houtje moeten reorganiseren, heeft 't je moeten reorganiseren, heeft het geen zin nu reeds een debat te be ginnen over de wenselijkheid van 'n tweede parate divisie. De heer Roosjen had wel critiek op minister Staf, dat de hoogte van het defensieplafond bij de formatie van 1956 aan de orde moet komen. „Men kan de boel niet laten sudderen", zo riep hij uit. De regering mag de moeilijkheden niet ontwijken. De heer Roosjen kwam tot dit standpunt, omdat hij eigenlijk van mening was, dat de f 1350 min op dit moment reeds niet voldoende is. Onze Marine dreigt in een noodtoe stand te geraken. Wij zullen ons volk duidelijk moeten maken, dat het of fers moet brengen voor zijn eigen be veiliging. De heer Tilanus (CH) vond, dat de bewindsman het rookgordijn moet wegtrekken. Als hij zegt nu genoeg te hebben aan f 1350 min moet hij ook verder kijken. Over de tweede parate divisie liet de CH-fractievoorzitter zich niet uit. Wat kost dit plan en hebben wij het personeel?, zo vroeg hij. De heer Weiter (ex-KNP) vond de verklaringen van de minister tegen strijdig .Enerzijds wordt er betoogd, Ook in Addis Abeba, de hoofdstad van Abessinië, gaat de opening van de nieuwe zittingsperiode van het Parlement gepaard .met een serie luisterrijke plechtigheden, waar voor, evenals in Nederland voor Prinsjesdag, bij de bevolking veel belangstelling bestaat. Op deze fo to ziet men hier Keizer Haile Se lassie met Keizerin Manen op het punt staat het Parlementsgebouw binnen te gaan voor de officiële plechtigheid. Typerend voor de status van de Keizer zijn de twee hofdames die het Keizerlijk paar zelfs op deze tocht vergezellen. De grootste critiek kwam ongetwij feld van de heer Korthals (WD). Na tuurlijk gaf hij toe, dat de minister moet werken met onbekende factoren. Als de bewindsman echter een toe zegging van de Ver. Staten heeft ont vangen, moet hij zo spoedig mogelijk een nota aan de Kamer sturen. Het gaat hier om een zaak van verstrek kende betekenis. Over de huidige situatie was de heer Korthals niet enthousiast: de beroepskern is te klein en er is te weinig materieel. Het rendement van de herhalingsoefeningen is ook al niet om over te juichen. De socialist Vermeer ging accoord met het uitstel tot de kabinetsforma tie, maar hij vroeg zich wel af, of mi nister Staf deze ontwikkeling niet eer der had kunnen voorzien. De bewinds man moet zijn denkbeelden vast aan de Kamer kenbaar maken. Het defen siebedrijf zal moeten oppassen voor fassadebouw. Wat de toekomstige steunverlening betreft, merkte de heer Vermeer op, dat Amerika begrip moet hebben voor de positie van een klein land, dat altijd zijn verplichtingen Is nagekomen. De luchtmacht De heer Visch (K.V.P.) vond het vreemd, dat minister Staf nog geen be- hoefte heeft de luchtmacht uit te brei den. De N.A.T.O. schijnt dit nog niet gevraagd te hebben. Samen met zijn partijgenoot Fens bepleitte hij de be noeming van een staatssecretaris voor de luchtmacht. Dit wapen, aldus de heer Fens, dat jong, energiek, zelfstan dig en ambitieus Is heeft behoefte aan politieke leiding. Naar de mening van de heer Tila nus moet het gehele Defensiebeleid in één hand zijn. Zo komt er een on derling verband tussen de drie krijgsmachtsonderdelen. Het kan niet de taak van de Kamer zijn een minister een staatssecretaris op te dringen. De man is, volgens de heer Tilanus, ook moeilijk te vinden. Ook al gezien de politieke kleur. De heer Korthals (V.V.D.) was te- I leurgesteld dat onze luchtmacht niet wordt uitgebreid. De heer Tilanus vond dit niet nodig, omdat onze luchtmacht niet bestemd is voor strategische doel einden. Een krachtig pleidooi voor de hand having van de Zondagsrust werd ge> voerd door ds Fokkema (A.R.). Zo verzette hij zich tegen het cafetaria systeem in kazernes, waardoor het on mogelijk wordt de gedachten in het ge bed te concentreren. Nogmaals pro beerde de heer Fokkema aan het reizen op Zondag voor die militairen, die daar bezwaren tegen hebben, paal en perk te stellen. Een pleidooi, dat werd gesteund door de heer Van Dis (S.G. P). De heren Fokkema en Kikkert (C. H.) waren goede pleitbezorgers voor onze onderofficieren, wier bevorde ringsmogelijkheden zij verruimd wen sten te zien. De C.H.-afgevaardigde stelde zich op het standpunt, dat de selectie voor de K.M.A. zodanig moet zijn, dat zij soe pel is en toch een behoorlijk intellec tueel peil waarborgt. De conferentie te Genève GENEVE, 15 November. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dulles heeft vandaag een nieuw Sowjet-voorstel voor het bevorderen van de contacten tussen Oost en West verworpen. Hij deelde zijn Russische ambtgenoot in de ochtendbijeenkomst mee, dat het Russische plan een be stendiging zou betekenen van „wat wij een zeer groot gevaar voor de vrede en de goede verstandhouding tussen de volkeren achten". Aan het eind van de bijeenkomst, die drie uur duurde, verklaarden conferentiekringen dat het overleg is vastgelopen. Het plan, dat door Molotof werd ingediend, behelsde het voorstel, dat de Vier ministers bij hun regeringen aanbevelingen zouden doen ter aanvaar ding van een reeks maatregelen voor het verbeteren van de contacten tussen Oost en West. in ae nacht van vrijdag op Zater dag is de vrouw van de president van Frankrijk, Mevrouw Coty, overleden. De Parijse bevolking brengt vandaag in de „Madeleine" te Parijs een laatste groet aan de vrouw, die bekend staat als een toonbeeld van goedheid. Kinderen van Montmartre brengen in hun traditionele kledij met zwart om floerste trommen en met vlaggen, de laatste eer aan de gestorven vrouw. De Russische minister, die verklaar de dat hij in grote lijnen het voorstel van minister Pinay over deze kwestie had overgenomen, had evenwel een aantal punten uit het Franse plan ge schrapt, zoals dit waarin gesproken wordt over de opheffing van de cen suur in de Sowjet-Unie en het verle nen van volledige bewegingsvrijheid aan buitenlandse diplomaten in de Sowjet-Unie. De Russen zien deze kwestie als „inmenging in de binnen landse aangelegenheden". Daarente gen werd een aanbeveling betreffende de ontwikkeling van het individuele toerisme toegevoegd. Een van de eerste suggesties in het Sowjet-voorstel was de els Inzake „maatregelen ter opheffing van de be staande hinderpalen en beperkingen in het handelsverkeer tussen Oost en West". Het tweede punt betrof „maat regelen ter vergemakkelijking van de vrije vaart van handelsschepen van al le landen door alle zeestraten en kana len van internationaal belang". Minister Dulles motiveerde zijn af wijzend standpunt met te verklaren, dat het Russische plan „niet over eenkomt met de richtlijnen van de regeringsleiders, en'wel in het bij zonder omdat het niets, of vrijwel niets bevat, dat bedoeld is om een uitwisseling van denkbeelden en in lichtingen mogelijk te maken". De ministers MacMillan en Pinay lieten zich in dezelfde zin uit als hun Amerikaanse collega. Ook zij achtten het Russische voorstel onaanvaard baar. BUENOS AIRES, 15 November Aanhangers van de nieuwe president van Argentinië, Aramburu, hebben vandaag verklaard, dat de leiders van het algemene vakverbond eens een machtig politiek wapen in de handen van Peron geen succes hebben ge had met hun oproep tot een algemene staking, tegen de regering. Berichten uit alle delen van het land wezen er op, dat de staking vrijwel volkomen was mislukt. Tanks en pantserwagens waren he denochtend vroeg samengetrokken bij het regeringspaleis in Buenos Aires en alle regeringsgebouwen stonden onder bewaking van troepen in afwachting van de uitwerking van de stakingsop- roep van het algemene vakverbond. De Argentijnse radiostations hebben vannacht elk kwartier een regerings verklaring voorgelezen, waarin de ar beiders opgeroepen werden aan het werk te blijven. Hierop deed Molotof een aanval op het Westen; alle voorstellen, die het Westen doet, worden zo opgesteld, dat zij zeker door de Sowjet-Unie worden verworpen, zo meende de Russische minister. De door het Westen voorge stelde voorlichtingscentra noemde hij spionnagecentra. Hij oefende opnieuw critiek op het Westelijk memorandum van 31 October en sprak er nog eens zijn bevreemding over uit, dat dit niet de voorstellen bevat, welke premier Faure in Juli te Genève had gedaan. Dit werd bestreden door minister Pinay, die verklaarde dat zijn voor stel van Maandag j.l. zes van de ne gen door Faure genoemde punten inhoudt. De vier ministers gingen tenslotte uiteen, zonder dat er enige overeen stemming was bereikt. o DE BILT ZEGTJ Iets kouder DE BILT, 15 November Overdrij vende wolkenvelden met hier en daar een enkele bui. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. In de middag dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. ONDERSCHEIDINGEN WEGENS HULP BIJ OVERSTROMINGSRAMP Koningin Juliana heeft tien Duitsera onderscheiden met de orde van Oranje- Nassau wegens hun verdiensten voor de organisatie van de Duitse hulpactie bij de Nederlandse overstromingsramp in 1953. TOKIO, 15 November Vanuit ba ses op het Aziatische vasteland opere ren negentig Russische duikboten in Aziatische wateren, aldus heeft de Amerikaanse vice-admiraal William Callaghan, bevelhebber van de Ame rikaanse Oostaziatische vloot ver klaard. Deze duikboten zouden in ge val van oorlog een werkelijk gevaar voor de geallieerde scheepvaart vor men, zo zei hij. AMSTERDAM, 15 November De directeur van de gemeentelijke lucht haven, de heer U. F. M. Dellaert, heeft vanmorgen de eerste paal geslagen voor de hangar no. 10, die veruit de grootste van Nederland en één van de grootste van heel Europa zal worden. Zij wordt gebouwd aan de Johanna- straat op Schiphol, wordt 203 meter lang, 52 meter diep en krijgt een vrije inrijhoogte van 15 meter tot op een diepte van 17 meter met daarna een hoogte van 12 meter. In 1957 zal zij ge reed zijn. Commissie Zuidwest Zeeland wenst VLISSINGEN, 15 November De Commissie „Zuidwest Zeeland inzake het Deltaplan" heeft zich uitvoerig bezig gehouden met de ver voersproblemen tengevolge van de uitvoering van het Drie-eilanden- en het Deltaplan, In een tweede rapport heeft zij haar conclusie neergelegd, o.m, luidend, dat haar inziens de verbindingen tussen Noord-Nederland en Wal cheren via de in het Veeregat en de Zandkreek geprojecteerde afsluit- dammen voor het locale verkeer onvoldoende zijn en logisch niet passen in de na de voltooiing van het Deltaplan ontstane internationale verbindingsweg: „Randsstad Holland Belgische Kust via Vlissingen- Breskens". De commissie laat buiten beschouwing of deze internationale verbin dingsweg dan zou lopen via de dam Zierikzee-Colijnsplaat of via de dam, welke de Oosterschelde zal afsluiten van de Noordzee. Voor dit verkeer is een weg vereist, welke het punt, waar de dam door de Oosterschelde de Noordbevelandse kust bereikt, rechtstreeks verbindt met de haven van Vlissingen. Een dergelijke weg zou bij voorkeur moeten worden geprojecteerd via de Zuidwestpunt van Noord-Beveland, omdat hij zodoende ook het allerbeste zal passen In de locale verbinding tussen Noord-Beveland en Walcheren.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1