CH.-jongeren spraken over Europese samenwerking met een aSKCÜ Ven Staten zullen zich niet meer verzetten C.J.M.V. en C.J.V.F. organiseren Zomerdag te Knocke Boven-statelijk orgaan mei eigen sterke arm noodzakelijk Ondanks tegenslagen volharden het streven bij Zal Rusland hetzelfde doen ten aanzien van Westelijke landen? ÊÊÊÊ.Mt' jfl'f lLi Rampenfonds schenkt drie ton Zwarte bladzij uit Zwedens oorlogsdagboek Trambotsing in Amsterdam: 20 gewonden Nieuwe resident-generaal van Marokko in functie Samen met de Vlaamse Bond DEZE KINDEREN £te ïiadia faengt om dinsdag 15 November 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 4 (Van één van onze verslaggevers). BENNEKOM, 14 Nov. „Wij zijn versterkt in onze opvatting, dat on danks de tegenslagen in de huidige politieke ontwikkeling, met kracht moet worden gewerkt aan de verwezenlijking van de idee van een grotere samenwer king tussen de volkeren van de vrjje wereld. Wy weten, dat een ryp maken van de publieke opinie voor die verwezenlijking gebiedende els is. Hoewel wjj het grote belang van vraagstukken van zuiver nationale aard erkennen, zyn wij ervan overtuigd, dat vooral de jongeren onder het Nederlandse volk In aanraking moeten worden gebracht met problemen als de Europese en Atlan tische samenwerking, de minder-ontwikkelde gebieden etc. De oplossing hier van is naar onze mening van bijzonder grote betekenis voor de toekomst van Europa en van de wereld. Ais deelnemers aan deze kader-conferentie zyn wjj gesterkt in onze overtuiging, dat voor de bestudering en oplossing van de hier voor bedoelde vraagstukken het Christeiljk-Historisch beginsel als uitgangspunt dient te worden genomen." •Bovenstaande resolutie werd aange nomen op een druk bezochte kader-con ferentie van Christelijk-Historische Jon geren, tijdens het afgelopen weekend gehouden op kasteel „Hoekelum". Op uitnodiging van de buitenlandse com missie van de GHJG was men daar bij een gekomen om vraagstukken rond om de Europese samenwerking te be spreken. Het is een instructieve confe rentie geworden en de resolutie was een duidelijk bewijs, dat de CH-jongeren zich actief voor het Europese werk wil len inzetten. De eerste referent, Mr G. Vixseboxse te Holten, lid van de Eerste Kamer en van het parlement der Europese Kolen- en Staalgemeenschap, legae er de na druk op, dat Europa voor de keuze staat t.a.v. de methode, die toegepast dient te worden om door menselijk over leg een derde wereldoorlog te voorko men. INVLOED VAN HET VOLK. De methode, die steeds gebruikt werd, is die van de klassieke diplomatie. Hierbij wordt uitgegaan van het natio nale vlak, waarop een keur van ambte naren de nationale macht trachten te handhaven en de verhouding tot andere staten te regelen. Na de wereldoorlog heeft men een an dere weg in willen slaan door de vol keren zelf te laten beslissen, zij het dan via de volksvertegenwoordiging. Feite lijk is dit alleen gelukt bij de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, waar het supra-nationale parlement een beslissende stem heeft. In alle andere Europese organen heeft de volksverte genwoordiging slechts een adviserende stem. Toch is ook dit reeds winst. Want op het moment, dat de grote politieke beslissingen worden gevormd, kunnen nu de parlementariërs hun stem laten horen. Het streven naar boven-statelijke verbanden met een beslissende Invloed van de volksvertegenwoordiging heeft het tot nu toe af moeten leggen tegen de oude methode van do gouvernemen tele diplomatie. Mr Vixseboxse achtte dit te betreuren. De machtsbegeerte van de nationale staat kan alleen beteugeld worden in een boven-statelyk orgaan met een eigen sterke arm. Direct na de oorlag was de bereid heid daartoe veel groter dan nu in W.- Europa, omdat men in tijden van druk en armoede spoediger tot samenwer king geneigd is. Bij de huidige voor spoed denkt men het alléén wel weer te kunnen. „Zolang deze hoogconjunc tuur aanhoudt en dit ambtelijk appa raat op het kussen blijft, staat de zaak van de Europese eenwordng er slecht voor", zo meende spreker. Wat bereikt is in de Kolen- en Staal- gem enschap kan niet licht ongedaan gemaakt worden. Van hieruit zal ver der gebouwd moeten worden. Het Is niet nodig te slagen om te volharden, zo bond de CH-senator zjjn jeugdig gehoor op het hart. „Durf het aan om vol te houden": ook voor het Europese werk is het CH-beginsel van groot belang, omdat dit kort gezegd wil, dat de mens als Christen ln de politiek staat. SCHILD DER VRIJE MENSHEID, Over de actuele betekenis van de Noord-Atlantische Verdrags-organisatle (Navo) ssprak Luit.-Generaal M. R, H. Calmeyer, die ln de laatste jaren van zjjn actieve dienst toegevoegd ls ge weest aan de permanente vertegenwoor diger van Nederland bij de Navo. Hy schetste de ontwikkeling van de Navo, waarin zich 15 landen hebben verenigd. Zij deden dit om de vrijheid, het gemeenschappelijk erfdeel en de beschaving van hun volken, gegrond vest op de beginselen van democratie, persoonlijke vrijheid en rechtsorde, vei lig te stellen. Het wezenlijke van het gemeenschap pelijk erfdeel achtte generaal Calmeyer de erkenning van de menselijke waar digheid. Uiteindelijk is deze gegrond op het Evangelie, dat zich richt tot ieder mens persoonlijk. De strijd tegen de communistische wereld, die een vierde van de aarde om vat en 800 millioen mensen. Na de Ideo logie van Marx, Lenin en Stalin gete- Ingezonden Mededeling (Adv.) kend te hebben, wees referent er op, dat de strijd gaat tegen een RELIGIE, overtuigd van eigen onfeilbaarheid. De huidige toestand mag ons daarvoor de ogen niet doen sluiten. Bij de bespreking van de organisatie der Navo wees gen. Calmeyer erop, dat voor het eerst in de historie nationale troepen IN VREDESTIJD onder een gemeenschappelijk opperbevel zijn ge steld. T.a.v. de huidige krachtsverhou ding meende hij, dat er sprake is van een labiel evenwicht door verschillende krachten in de balans. In Europa is er ongeveer evenwicht tussen de eerste echelons grond- en tactische luchtstrijdkrachten, waardoor het overv&Uingsgevaar is afgewend, Rusland is echter verre oppermachtig Op het gebied van strategische atoomwapenen ls de Navo superieur. Dit geldt ook t.a.v. de industrie. Zou West-Europa echter in Russische han den vallen, dan was deze voorsprong teniet gedaan. Boven water is de Navo het sterkst, maar Rusland heeft een krachtige be dreiging in zijn dulkbootvloot. Aan het slot van zyn betoog kwam generaal Calmeyer tot de conclusie, dat de Navo voor heden en toekomst het schild der vrije mensheid is én de ga rantie vormt, dat de strjjd tussen tota litaire en vrjjc wereld zal worden uit gevochten zonder een poging om de strijd door een algemene vernietigings oorlog te beëindigen. De toelating van communistische landen tot de V.N. NEW YORK, 14 Nov. Het hoofd van de Amerikaanse vertegenwoordi ging bjj de Ver. Naties, Lodge, heeft bekend gemaakt, dat de Ver. Staten zich niet langer tegen toelating van de communistische landen tot de Ver. Na ties zullen verzetten, met uitzondering van Buiten-Mongolië. Behalve dit land hebben Albanië, Bulgarije, Hongarije en Roemenië om toelating verzocht. Ingezonden Mededeling (Adv.) DAKOTA - de nieuwe Ameri kaan voor gewoneNederlandse prij's I Open zo'n pakje snuifsteek opddn pas voelt u zich ontspannen, behaaglijk I Inhaleer inhaleer diep en genietDat is de „true American flavour", dat is een sigaret, waarin uitgelezen Amerikaanse tabakken zijn verwerkt! Werkelijk: U voelt zich ènders, u voelt zich In de 85 ct per pakje wolken met een Dakota I De Ver. Staten zuilen zich bij stem ming over toelating van de vier laatst genoemde landen onthouden. Lodge voegde eraan toe, dat de V.S. voor de dertien andere, niet-eommunistische landen zullen stemmen, die tot de V.N. wensen toe te treden. Deze landen zijn: Italië, Oostenrijk, Finland, Ierland, Por tugal, Spanje, Cambodja, Ceylon, Ja pan, Laos. Libye, Jordanië en Nepal. Naar verluidt zijn de V.S. tegen toe lating van Buiten-Mongolië, omdat zij dtt gebied louter als een communisti sche provincie beschouwen, waarover het gezag door Rusland en communis tisch China wordt gedeeld. CANADEES VOORSTEL. Zoals bekend, heeft Canada voorge steld de dertien landen, die het Westen wil toelaten, en de vijf landen, die door het Sowjet-blok worden gesteund, ge zamenlijk toe te laten. Wat de V.S. be treft zou dus nu alleen nog Bulten- Voor aanschaf van reddingsmateriaal AMSTERDAM, 14 Nov. In de al gemene jaarvergadering van de Kon. Ned. Bond tot het Redden van Dren kelingen heeft voorzitter J. P. Weij- burg medegedeeld, dat het Rampen fonds de bond een gift van f 300.000 heeft verstrekt om doelmatig red dingsmateriaal voor gebruik bij ram pen aan te schaffen. Deze organisatie dient voor de no dige manschappen zorg te dragen. Binnenkort zal een zestigtal steun punten in het land worden ingesteld. Onlangs zijn proeven genomen met plastic vlotten, die niet kunnen zin ken en plaats bieden aan twee roei ers en zes geredden. Dit materiaal zal aan de hoogste eisen voldoen en is gecontroleerd door de Rijksscheep vaartinspectie. Het werk van de bond wordt door het Rijk voor het eerst financieel ge waardeerd, waardoor de mogelijk heden groter geworden zjjn. O.m. kon een algemeen assistent in vaste dienst worden aangesteld. Meer aandacht zal ook geschonken worden aan het jeugdwerk. Telegram brengt klaarheid STOCKHOLM, 14 Nov. De in middels overleden Koning Gustaaf V van Zweden dreigde in 1941 met af treden, als zijn Kabinet zou weigeren een Duitse legerdivisie doortocht naar Noorwegen te verlenen. Dit blijkt uit een Duitse diplomatiek telegram uit oorlogstijd, dat thans door het Zweed se ministerie van Buitenlandse Zaken is gepubliceerd. De Koning had de hoop uitgespro ken, aldus het telegram, dat Duits land verder geen eisen zou stellen. Zo had de Koning het Duitse ver zoek om het eiland Gottland te mogen bezetten, afgewezen. Het telegram maakt deel uit van de archieven van het toenmalige Duit se ministerie van Buitenlandse Zaken, die door de Britten en Amerikanen zjjn gevonden. Mongolië een struikelblok kunnen zijn. Tot dusver had Amerika Sowjet- voorstellen voor een dergelijke massa toelating van de hand gewezen. De Sowjet-Unie heeft laten weten, dat zjj de door het Westen gesteunde candida- ten slechts dan zal steunen, indien het Westen hetzelfde doet ten aanzien van de door de Russen voorgedragen candi- daten. Om lid van de V.N. te kunnen wor den moet een land ln de elf leden tel lende Veiligheidsraad tenminste zeven stemmen op zich verenigen, terwijl het voorts de steun moet hebben van twee derden van de zestig leden van de Al gemene Vergadering. AMSTERDAM, 13 Nov. By een botsing in Amsterdam tussen twee trams van het gemeentelijk vervoer bedrijf op de kruising Van Baerle- straatJan Willem Brouwersplein, zijn Zondagavond twintig personen gewond. Drie van hen zijn in zieken huizen opgenomen. De motorwagens van de tram zijn door de politie in beslag genomen in verband met een onderzoek naar de deugdelijkheid van de remmen. Gewelddaden gaan door RABAT, 14 Nov. De nieuwe resi dent-generaal van Marokko, de oud- hoofdcommissaris van politie van Parijs, André Dubois, heeft zijn func tie aanvaard. Na de leden van de Marokkaanse troonraad te hebben be groet ontving hij vooraanstaande Franse en Marokkaanse personen, alsmede buitenlandse vertegenwoordi gers. Intussen zijn Zondag weer enige gewelddaden gepleegd in het protec toraat. In Casablanca werden twee handgranaten geworpen in het café van een Fransman, die in Juli was aangehouden wegens „contra-terroris- me". Elf Europeanen werden meer of minder ernstig gewond. Twee van de daders werden door cafébezoekers doodgeschoten, terwijl de twee an deren konden worden aangehouden. Bij andere aanslagen in Casablanca werd ec.i Marokkaan gedood, terwijl er aanzienlijke schade werd aange richt in twee Marokkaanse bedrijven. In Rabat kwam bij een aanslag een Marokkaan om het leven, terwijl drie van zijn landgenoten werden gewond. Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdag 16 November: Zon op 8.03, ond. 16.47. Maan op 10.04, ond. 17.54. Hoogwater Woensag 16 Nov.: Vlissingen: 2.46 u. 2.19 m., 14.55 u. 2.18 m. Terneuzen: 3.16 u. 2.33 m., 15.23 u. 2.32 m. Wemeldinge: 4.36 u. 1.78 m., 16.44 u. 1.74 m. Zierikzee: 4.22 u. 1.51 ~m., 16.32 u. 1.48 m. Provinciale Commissie bijeen GOES, 12 Nov. Tijdens de vanmid dag gehouden vergadering van de Prov. Commissie Zeeland van het C.J.M.V. is besloten volgend jaar op 21 Juli een zo merdag in Knocke te organiseren, sa men met het C.J.V.F. meisjesverbond en de Vlaamse bond. Met de voorzitter en secretaris hiervan is reeds een bespre king geweest en men is daar zeer enthou siast over een dergelijke dag. Uitvoerig werd gesproken over de provinciale Bondsdag. Nu het niet mogelijk is in Zierikzee bijeen te ko men zal deze bondsdag samen met de C.J.V.F. in Vlissingen worden gehou den. Op 18 Februari zal in Goes een voor jaarswerkvergadering worden gehouden. Dan zal speciale aandacht worden ge schonken aan de Zending. Ondermeer zal er een film worden vertoond over werk van de Evangelische Broederge meenschap in Suriname. Op 25 en 26 Februari zal op de Ernst Sillemhoeve 'n speciaal Zeeuws weekend worden gehou den. Indien mogelijk wordt dit gecom bineerd met de C.J.V.F, Bij een nabeschouwing over de in de gehele provincie gehouden startavon den werd vastgesteld, dat hierdoor zeer veel jongeren zijn bereikt en dat het over het algemeen goede avonden wa ren, al mankeerde er hier en daar wel wat aan de organisatie. 60) Maar terwijl zij zorgend en over leggend door haar woning gaat, is er geen feestvreugde in haar hart. Er is zo veel, dat haar drukt. Twee jaar ge leden was Wim er nog. Verleden jaar op deze zelfde dag verloochende zij haar beste vriend Ze leest de brieven van thuis en van haar schoonouders. Het is een flinke stapel, want niemand heeft haar ver geten. Maar één brief zoekt zjj te vergeefs. Heeft zij er dan op gewacht? ,,'t Is beter zó", zegt ze zacht. Maar in haar hart steekt het. Vreemd is dat. Dom ook. Dat vindt Eline zelf en zij stoeit en gekt met de kinderen een tijdlang door het huis.... „Zie je nou wel, dat alles weer fijn alleen van ons is?" Waarom vindt Eline het niet pret tig, dat Hannie oom Rick schijnt ver geten te hebben en ook nu met geen woord over hem rept? ,,'t Is beter zó", zegt ze weer. En ze herhaalt dit, wanneer de middagpost slechts een krant bezorgt. Ze brengt de kinderen vroeg naar bed en dan is zij gereed haar gasten te ontvangen. De blijden met de blij den, zoals geschreven staat immers? De Leemannen komen. Ook de oude en de jonge Stevensen. Verder nie mand. Daar zegt de oude Stevens iets van. Het is meer dan hij in zijn buren- trouw kan verdragen. Maar Leeman weet: „Het staat geschreven, dat je op de mensen niet vertrouwen moet." En de jonge boer Stevens zegt: „In de nood leer je je vrienden kennen." Het is een hard oordeel. Te hard, vindt moeder Leeman. En zij vergoe lijkt: „Ze hebben zeker verhindering. Maar hoe gaat het met meneer Tom- berg? Hij heeft zeker wel geschre ven?" Neen, Eline verraadt haar vriend niet. Ze zegt niet, dat hij haar heeft vergeten of zich misschien heeft ge wroken. Zij neemt zijn laatste brief uit de buffetlade en leest er Iets uit voor. Dan zijn er voetstappen achter het huis. Er komt niemand de keuken in. Het is een zware stapEen bekend kuchje Eline zwijgt en luistert, doch het geluid herhaalt zich niet. Ze heeft het zich natuurlijk maar verbeeld. „Hoor je wat?" vraagt dte oude moeder Stevens verbaasd. „Ik dacht het, ja", antwoordt Eline aarzelend. „Maar het komt zeker door de radio." Er wordt geklopt en als de deur opengaat, staat daar Rick „Wel, heb je ooit!" Er is een ver heugde klank in Stevens' stem. De te groot gebleken kamers be vatten ruimte genoeg; er zijn vele stoelen over. Daarom is de ijver, waarmede allen zich bezig houden door een zitplaats aan te schuiven eigenlijk komisch. Maar Rick merkt die ijver niet eens op. Hij stapt langs allen heen en drukt Eline's kleine hand sterk in 'zijn gelukwens. Hij ziet haar in de donkere ogen en bemerkt, dat ditmaal het altijd droeve is onderge gaan in de vreugde van een weerzien, waarvan ze zegt: „Datdat had ik niet verwacht. Wat hebt u me daar mee verrast." Hij glimlacht en schudt de handen van zijn vroegere buurtgenoten. Ze wijzen allen op de stoel, die ieder van hen heeft aangesleept. Ten slotte door Care/ ran der Hoek kiest hij die tussen Leeman en zijn vrouw. „Jullie hebben het meest van allen over me gevaderd en gemoe derd", zegt hij hartelijk. Maar hij komt in verlegenheid, wanneer de jonge vrouw Stevens wil weten, waarom hij eerst had geschre ven. „Je brief is nèt voorgelezen." Rick kijkt zijn gastvrouw aan. Het couvert ligt nog op tafel. En ineens weet hij ,dat zij opnieuw heeft gelo gen. Maar anders. Dan gaat hij mee in het complot en zegt: „Het schrij ven van een brief houdt toch niet in, dat je zelf niet mag komen?" En af leidend voegt hij er aan toe: „Mis schien wil Annechien de bloemen, die ik in de keuken heb neergelegd, even in het water zetten." Annechien om de bloemen en Jel- tien om koffie, verdwijnen. Maar in de gang giechelt Annechien: „Zeg, zag je hem naar haar kijken? En heb je gezien hoe zij kleurde?" Jeltien weet, dat haar zuster over drijft. Annechien heeft de vroegere dorpspraatjes altijd wel leuk gevon den. Maar zou het juist niet heel mooi zijn, als die twee.Maar met Anne chien moet je oppassen; die maakt van één woord er twee. Daarom zegt ze alleen: „Ach kind, klets niet." Als Jeltien terugkeert, heeft dat korte gesprekje haar echter nog meer verlegen gemaakt. Maar Riek heeft geen aandacht voor haar. Hij onder breekt slechts beleefdsheidshalve even zijn vertelling en dankt vriendelijk: „Jij hebt altijd wel geweten, waar je je buurjongen het meeste plezier mee kon doen, hè? Met spekpannekoek en koffie." (Wordt vervolgd.) Medegedeeld werd, dat de afdeling Domburg is opgeheven wegens gebrek aan leden, evenals de afdeling Bath. Hier zal echter getracht worden een combina tie te vormen met de afdeling te Ril land. Verder zal een persoon worden aangewezen als provinciaal vertegen woordiger in de commissie voor drank bestrijding van het C.J.M.V. Tijdens deze bijeenkomst heeft men da begroting- voor 1950 behandeld. De pen ningmeester van de B.C. de heer C. J. da Jonge uit Yerseke deelde mede, dat, hoe wel alle uitgaven zeer sober zijn gehou den, de begroting sloot met een nadelig saldo van f 490. Dit bedrag zal uit de re serve moeten worden geput. Voor de training van de leden is een bedrag van f300 door het Verbond beschikbaar ge steld en voor de training van de jongens leiders een bedrag van f100. WOENSDAG 16 NOVEMBER 1955. HILVERSUM 1 (402 m.) NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.36 „Eric en de Geest", oorsp. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Koorzang. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Wecnsa muz. 13.50 Gram. 14.00 Vocaal ens 14.25 Interland voetbalwedstrijd Saarland Nederland. 16.20 V. d. jeugd. 17.40 Lichte muz. Hierna: Koersen. 17.45 Orgelspel. 18.15 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven. 18.30 R.V.U.: Dr H. Groot: Nieuws van het Astronomisch Front; Magnetische velden binnen het planetenstelsel. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Samenzang. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Con- certgebouwork, 21.20 „Overheid en on derdaan", caus. 21.40 Gewijde muz. 22.10 Intern. Evangelisch Commentaar. 22.25 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Sportuitsl. 23.2024.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.15 De Ontbijtclub. 8.50 V. d. huisvrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. 9.35 Idem. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Accordeonork. 12.30 Land- en tuin- bouwmeded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Tentoon stellingsagenda. 13.18 Orgelspel. 13.45 Medische kron. 13.55 Gram. 14.30 V. d. jeugd. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Gram. 17.15 Roemeens ork. 17.40 Sportpraatje. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: „Su riname in de aardrijkskunde" door Dr$ H. N. Dahlberg. 18.00 Nws. en comm. 13.20 Pianospel. 18.30 Act. 18.40 Araus. muz 19.00 Liedjes v. d. jeugd. 19.10 ,.Het nationale jeugdcongres", caus. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Leert Uw land genoten kennen. 20.30 „Het geld ligt op straat", hoórsp. 21.25 Operettemuz 22.15 „Weg met de wetenschap!", caus. 22.30 Joods progr. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Soc. nws. in Esperanto. 23.20 Or gelspel. 23.40—24.00 Gram. BRUSSEL <324 m.) 11.45 Gram. 12.15 Idem. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.15 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.10 Viool en piano. 17.50 Boekbespr. 18.00 Ork. conc. 18.25 Gram. 18.30 V ,d. sold. 19.00 Nws 19.40 Koorzang. 20.00 Operamuz. 21.00 Gram. 21.15 Operettemuz. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55—23.00 Nws.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 4