Steeds meer onbevoegde leraren bij middelbaar onderwijs w Sint>Philipsland gaat weer met het vaantje strijken Belangrijke problemen op congres „Jeugd 1955" Klokgelui door scholieren wegens doodvonnis PUZZLE Ernstig ongeval te Souburg Opheffing lerarentekort eist ingrijpende maatregelen Ernstige bezwaren tegen instituut van „werkstudent" Goed voorbeeld Ncd. Chr. Zeelieden vereniging 25 jaar Zeeland telt nu 17.000 Roode Kruisleden Indonesisch volks congres vastbesloten Woningruilgids verschenen Niemöller blijft Duits leger schuwen Ledental Lutherse Kerk is gedaald Doden bij gevecht om oase Boeraimi? Aardverschuiving in Canada eist slachtoffers Nog net op tijd Laat Soekarno eerst 't kabinet raadplegen Tekort aan goede leiders over de gehele linie Student, die politieman neerschoot, werd gefusilleerd Dinsdag 15 November 1955 ZEEUW5CH DAGBLAD pagina 3 a (Van onze i-redacteur.) UTRECHT, 14 Nov. Op 15 September j.I. werd 16'A van het aan tal lessen op onze scholen voor middelbaar en voorbereidend hoger on derwijs door onbevoegde leraren gegeven. Voor sommige vakken ligt dit percentage wel buitengewoon hoog. Zo is het voor Frans 33, voor kosmo grafie 29, voor biologie 25 en voor Nederlands 21. Het is te voorzien, dat het aantal onbevoegde leraren bij het v.hnn.o. nog sterk zal toenemen, als binnenkort de „lichtingen" uit de oorlogsjaren met de hoge geboortecijfers deze scholen zullen bevolken. Wat kan worden gedaan om deze ramp voor het onderwijs af te wenden? Dit was één van de vraagstukken, die be sproken werden door prof. dr Chr. P. Raven, rector-magnificus van de Utrechtse universiteit, op een persconferentie over belangrijke kwesties rond de universiteiten en de universitaire opleiding. Juist in deze tijd zijn aan de a.s. leraren nieuwe eisen gesteld; zij moe ten kennis hebben van psychologie, didactiek en methodiek en ze moeten hospiteren bij een school voor v.h.m.o. Prof. Raven acht deze dingen op zich zelf zeer nuttig en noodzakelijk, doch dit was z.i. niet het psychologisch mo ment om ze in te voeren. De studie wordt er langer en kostbaarder door, terwijl gezien de nood juist naar het omgekeerde gestreefd moet worden. Veel beter zou het z.i. zijn om de leraren na de voltooiing van hun aca demische studie een stage van een jaar te laten doorlopen op Rijks kosten. Ook in het bedrijfsleven wor den de jonge academici immers op kosten van de werkgevers tot het practische werk ingeleid. VIER MAATREGELEN. Vier maatregelen acht prof. Raven mogelijk om het lerarentekort binnen afzienbare tijd op te vangen. In de eerste plaats een verkorting van de studieduur, eventueel door invoering van het baccalaureaat. Aan de bezit ters van de lagere graad van bacca laureus zou slechts onderwijsbevoegd heid gegeven kunnen worden voor de laagste drie klassen van v.h.m.o.-scho len. Het tijdelijk verlenen van onder wijsbevoegdheid aan deze gegradu eerden zou een stimulans kunnen zijn tot voltooiing van de studie tijdens het leraarschap. In de tweede plaats zouden de toelatingseisen tot de universitaire studie zodanig verlaagd kunnen worden, dat ook onderwijzers met hoofdacte in bepaalde vakken aca demische examens zouden kunnen afleggen. In de derde plaats zou een behoor lijke financiële tegemoetkoming ge geven kunnen worden. En tenslotte ondersteunde spreker de gedachte, dat op vele plaatsen in het land de ge legenheid tot para-universitaire studie aan avond-hogescholen gegeven zou moeten worden. STUDIEDUUR. De gemiddelde tijd, die een student voor de voltooiing van zijn studie nodig heeft, neemt steeds toe en dit verschijnsel heeft al tot enige veront rusting aanleiding gegeven. Prof. Ra ven wees erop, dat het Nederlandse systeem van studie-vrijheid vrijwel uniek in de wereld is. De Nederlandse student is niet tot college-bezoek ver plicht. Het enige criterium, dat bij de beoordeling van zijn studie-resultaten aangelegd wordt zijn de examens en tentamens. Dit systeem is waardevol, omdat het een beroep doet op de ver antwoordelijkheid van de student en hem leert om op eigen benen te staan. Aan deze studievrijheid moet niet geknabbeld worden, ondanks de scha duwzijden van een langere studieduur in bepaalde gevallen en van een vrij hoog percentage studenten, die hun studie niet voltooien, n.l. 40 Dit laatste heeft echter ook vele andere oorzaken. Velen gaan nu eenmaal na hun candidaatsexamen al de prak tijk in. WERKSTUDENTEN. Een belangrijke oorzaak voor de verlenging van de studieduur zit ook in het instituut van de werkstudent. Een groot percentage der studenten zoekt niet een bijbaantje, omdat dit financiëel absoluut noodzakelijk is, maar omdat ze dit prettig vinden, al dus prof. Raven. Sommigen spelen van hun eerste studiejaar af al voor leraar. Aan deze onmogelijke toe stand moet een eind worden gemaakt. Dit verhindert de concentratie op de studie en verlengt de studieduur on matig. Waar dit noodzakelijk is, moet de student een financiële tegemoet koming worden verleend, zodat hij zich geheel aan zijn studie kan wij den en deze binnen de kortst moge lijke tijd kan voltooien. In journalistieke kringen wordt nogal eens geklaagd over het ge brek aan vruchtbaar contact tussen de pers en de wetenschap en met name tussen de pers en de univer siteiten. Over het algemeen zijn wetenschappen inderdaad om de re sultaten van hun onderzoekingen door journalisten in populaire vorm aan het grote publiek te laten voor leggen. Deze vrees is voor een deel begrijpelijk, maar wordt wel eens te ver doorgevoerd. In dit verband is het wel £eer op merkelijk, dat de Utrechtse Alma Mater in de laatste tijd alles heeft gedaan wat zij kon om een goed contact met de pers te bevorderen. Aan het bureau van de secretaris van curatoren Is een ambtenaar verbonden, die met het onderhou den van dit contact is belast. En dezer dagen ontvingen wij een uit nodiging voor een persconferentie, waarop de president-curator en de rector-magnificus een groot aantal onderwerpen in verband met de positie der universiteiten en de aca demische studie openhartig en pret tig met persvertegenwoordigers be spraken. 's-GRAVENHAGE, 14 Nov. De Ned. Chr. Zeelleden Vereniging zal Za terdag te Rotterdam haar zilveren ju bileum vieren. Het bestuur zal van 5 uur In het tehuis voor zeelieden aan de veerhaven recipiëren. Na een ge meenschappelijke maaltijd zal om half zeven de algemene vergadering worden gehouden. Dr L. D. Terlaak Poot, scheepvaart predikant te Amsterdam, zal een ge- dachtenlswóord spreken. Kringvergadering Zeeland Ned. Roode Kruis GOES, 14 November. In de te Goes gehouden Kringvergadering Zeeland van het Ned. Rode Kruis, deelde de voorzitter, Mr J. A. Heyse te Middelburg, o.m. mee, dat de jaarlqkse inzameling voor 1955 in Zeeland ruim f 48.000. heeft opgebracht, hetgeen een prachtig resultaat genoemd mag worden. Even als vorig jaar kwam de afdeling St P hilipsland met het (naar verhouding) hoogste bedrag uit de bus. Vermoedelijk zal St Philipsland ook dit jaar de landelijke trophee, n.l. de zijden erewimpel, die zij over 1954 op Fijnaart veroverde, mogen behouden met f 2.100.of f 0.95 per inwoner. De ledenwerfactie heeft in twee jaar tijds in Zeeland een aanwas te zien gegeven van plm. 3000 leden, zodat het aantal momenteel 17.000 bedraagt. In zijn openingswoord wijdde de voorzitter woorden van nagedachtenis aan wijlen jhr mr 3. Schuurbeque Boeye, in leven voorzitter der afd. Zierikzee. De nieuwste foto van Prins Charles van Engeland, gemaakt ter gelegen heid van zijn zevende verjaardag op 14 November a.s. DJAKARTA, 14 Nov. Het volks congres heeft op een bijeenkomst te Bandoeng, na een rede van Soekarno, een besluit aanvaard, waarin de vast beslotenheid te kennen wordt gegeven om de eenheid van het volk te bewa- ren. Het besluit noemt vijf punten, n.l. bevrijding van West-Irian van de Nederlandse agressie; bestrijding van de Daroel Islam en andere subversieve acties; liquidatie van de Nederlandse eco nomische bases; het houden van anti-koloniale cam pagnes in alle sectoren van het cul turele leven alsmede het vormen van een hechtere een heid van de revolutionnaire en natio nale krachten. Het partijbestuur van de PNI heeft een verklaring uitgegeven, waarin ge zegd wordt, dat het geen vertrouwen kan hebben in het Kabinet-Harahap. „Het huidige Kabinet kan na de ver kiezingen niet meer beschouwd wor den als een normaal Kabinet, doch dient slechts de lopende zaken af te wikkelen". DEVENTER, 14 Nov. Het aantal woningruil-gegadigden in ons land is nog zeer groot. Duizenden mensen werken in een andere gemeente dan waarin ze wonen. Vijf jaar geleden is door samenwerking van de Rijksde partementen, de gemeenten en meer dan honderd zeer grote bedrijven in ons land de Stichting Inierlocale Wo- 'ngruil Centrale opgericht, die over vJzenden ruiladressen beschikt. Thans zijn al die adressen (meer dan 4000) gerubriceerd per gemeen te samengebracht in een woningruil gids, die elke twee maanden zal verschijnen. Het eerste nummer is nu uitgekomen (bij de drukkerij en uitgeverij G. Veldhuis in Deventer). Het boekje telt 88 pagina's. Van elk ruiiadres zijn de voornaam ste bijzonderheden bekend gemaakt, zodat men onmiddellijk weet of het 'n boven-, beneden-, vrije-, etagewoning of flat is. Verder worden het aantal mers, huurprijs etc. vermeld, Vervolgens werd herinnerd aan het 20- en 40-jarig bestaan van resp. de afdelingen O.- en West-Souburg en Zuid-Beveland West en aan de Rode Kruis-onderscheidingen welke onlangs de heren Hoste, secretaris der afd. W.- Zeeuwsch-Vlaanderen en Leenhouts, voorzitter der afd. O.- en West-Sou burg ten deel vielen. Bij acclamatie werd de heer Heyse, periodiek aftredend, als enige candi- daat geplaatst op de voordracht tot herbenoeming als kringcommissaris in de provincie Zeeland, welke via het hoofdbestuur aan H.M. de Koningin zal worden voorgelegd. Wat het ledental betreft, staat Zee land, landelijk bekeken, met een per centage ad 6 van het inwonertal op de 3e plaats. Er zal naar gestreefd wor den om het ledental op te voeren tot 20.000, opdat 8 pCt worde behaald. Het landelijk gemiddelde bedraagt ruim 4.60 pCt. Er zijn in Zeeland 3 afdelin gen die boven 20 pCt uitkomen en een gelijk aantal boven 10 pCt. Afgezien van de reeds in Zeeland in volle gang zijnde of voor het komend winterseizoen aangekondigde leden werfactie, zal daarenboven in het na jaar van 1956 een grote nationale actie van de zijde van het hoofdbestuur worden ontketend om ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan van het Ned. Rode Kruis in het daarop volgend jaar, het aantal leden hopenlijk verdubbeld te krijgen en te brengen op 1 millioen. De boottocht voor chro nische invaliden De hoofdschotel van de vergadering was ongetwijfeld de boottocht voor chronische invaliden, welke Zeeland in het komende jaar zal organiseren. Besloten wordt om behalve de afde- ROCHESTER, 14 Nov. De Duitse predikant Nlemöller heeft in een toe spraak te Rochester (New York) de vrees uitgesproken, dat het nieuwe West-Duitse leger op de oude (Duitse) oorlogsmachine zal lijken. Volgens hem bestaat slechts 17 pet. van de West duitsers, die zich voor het leger ge meld hebben, uit jongeren of niet-oud- strijdera. Aanslag op Amerikaanse vliegtuig WASHINGTON, 14 Nov. De Amerikaanse federale recherche heeft in Denver (Colorado) een zekers John Gilbert Graham gearresteerd op be schuldigd van het plegen van sabo tage aan een verkeersvliegtuig van de United Airlines, dat op 1 November neerstortte en waarbij de 44 inzitten den om het leven kwamen. lingsbesturen van het Rode Kruis ook alle doktoren en wijkverpleegsters aan te schrijven wil men niemand verge ten om vervolgens tot het selecteren te kunnen overgaan. Dit laatste zal moeten gebeuren omdat de boot plaats biedt voor slechts 75 patiënten. Het vaarplan, dat eerst in het be gin van 1956 bekend gemaakt kan worden, zal in ieder geval inhouden dat alleen via de binnenwateren ge varen wordt en dat meer dan één ligplaats in Zeeland gekozen zal worden om de kosten van het ver voer der patiënten van plaats van inwoning naar de boot en terug tot een minimum te beperken. De Gewestelijke Commandant van het Rode Kruis Korps in Zeeland, dok ter M. Huygens te Westkapelle, heeft zich bereid verklaard als scheepsarts voor de komende Zeeuwse boottocht te fungeren. 's-GRAVENHAGE, 14 Nov. Het ledental van de Lutherse Kerk in Ne derland is gedurende het jaar 1954 iets gedaald, aldus blijkt uit de thans verschenen gemeentelijst. Op 1 Januari 1955 telde de kerk 32.269 leden tegen 32.318 op 1 Januari 1954. Hierbij dient echter te worden vermeld, dat twee gemeenten met een totaal zielental van 52 wel zijn mede gedeeld in het cijfer van begin 1955, doch niet bij dat van begin 1954, aan gezien toen geen opgave was ontvan gen. De grootste Lutherse gemeente be vindt zich in Amsterdam, waar 11.613 leden op 1 Januari 1955 stonden in geschreven. Vervolgens komen Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Haarlem, Op 1 Januari 1955 telde het kerk verband 59 gemeenten en 4 filiaal-ge meenten met in totaal 52 predikanten. CAIRO, 14 Nov. De Saoedi-ra- bische waarnemende minister van Buitenlandse Zaken, Sjeik Joessef Jassin, heeft medegedeeld, dat bij een gevecht tussen bewoners van de oase Boeraimi en door Britten gesteunde Arabieren 82 inwoners van de oase zijn gedood of gewond. De oase werd vorige maand door onder Britse lei ding staande Arabieren bezet. Vol gens Saoedi-Arabië valt de oase onder haar rechtsgebied. Groot-Brittannië daarentegen erkent de aanspraken van de Sultan van Moeskate en de Sjeik van Aboe Dhabi. NICOLET, 14 Nov. Drie perso nen zijn Zaterdag te Nicolet in de Canadese provincie Quebec om het leven gekomen door een aardverschui ving, die twee huizen, een gedeelte van het bisschoppelijk paleis, een theologische, hogeschool en een gara ge vernielde. Men vreest, dat nog meer mensen om het leven zijn ge komen. Ongeveer 2000 personen moesten worden geëvacueerd. 's-GRAVENHAGE, 14 Nov. Za- terdamiddag zag een Schevenmgse jongen een kinderjasje in het water van de Badhuiskade drijven. Van een schuit af viste hij het jasje op. Tot zijn grote schrik bemerkte hij, dat er een klein kind in zat. Met hulp van een dame en een vriendje werd het op de wal gebracht. Het was een vijfjarig jongetje uit de buurt, dat bij het spel te water was geraakt. Al spoedig was het kind weer zodanig bij zijn positieven, dat het kon ver tellen, waar het woonde. Is er werkelijk een complot 1 DJAKARTA, 14 Nov. Het zou be ter zijn, dat president Soekarno, wanneer hij verklaringen aflegt over in zijn be zit zijnde documenten, volgens welke er plannen zijn om Indonesië te ondermij nen, eerst contact opneemt met het Ka binet, dat op z(jn beurt het Hoogge rechtshof kan inschakelen. Dit beschikt over de nodige apparatuur om dergelijke zaken te onderzoeken. Aldus heeft de eerste vice-voorzitter van het parlement, mr Tambunan, verklaard. Bovendien kan volgens mr Tambunan het Hooggerechts hof zelf maatregelen nemen, als er wer kelijk een complot bestaat. Redevoerin gen als van de president kunnen bij het publiek de indruk wekken, dat het Hooggerechtshof niet in staat zou zijn dit soort kwesties te behandelen. Hoe moet de aanpak, de opzet zijn Het Nationaal Congres „Jeugd 1955" te Amsterdam is weer ten einde. De ruim 650 deelnemers en deelneemsters zijn naar hun woonplaatsen teruggekeerd, vol indrukken van hetgeen zij hebben gehoord en in de secties hebben besproken. Zij staan nu weer voor de dagelijkse moeilijkheden en zorgen, die het jeuguwerk meebrengt. Misschien hebben zij in Am sterdam wat geleerd en nieuwe impulsen gekregen voor hun werk in de jeugdbeweging. Wellicht zien zij hun eigen pro blemen nu wat anders. Het is goed voor ieder, die een taak in het jeugdwerk vrijwillig op zich heeft genomen, zo af en toe eens naar buiten te treden en afstand te nemen van de vragen, die bij het leiding geven telkens weer rijzen. Van een congres als dit ver wachte niemand, dat het de pro blemen oplost. Het is op zich zelf al belangrijk, dat al deze problemen weer eens concreet gesteld en in hun verband wor den gezet, dat de achtergronden worden belicht. Nu moet men daarbij wel bedenken, dat de èèn de problemen heel anders zal stellen dan de ander. Hierin zit al direct een stuk levensbe schouwing. Bovendien ziet de èèn het doel van het jeugdwerk principieel anders dan de ander en wanneer dat zo is, dan zal ook de hele aanpak, de opzet, verschillend zijn. Niettemin: in de ontwikkeling der Nederland se samenleving staan alle Neder landse jongeren en het mooie in ons land is, dat wij altijd nog de volledige vrijheid hebben op de wijze, die elk als de beste ziet, de jeugd te leiden. Klacht Wie de jeugdbladen bijhoudt en luistert naar wat de jeugd leiders te zeggen hebben, moet constateren, dat de belangstel ling voor het vrije jeugdwerk van de jongeren zelf daalt. Men merkt dat in elke jeugdorgani satie aan de geringere ledental len, En het Is dan ook te hegrij pen, dat elke organisatie meer of minder uitvoerig nagaat wel ke de oorzaken daarvan zijn. Over die oorzaken zou alleen al een pagina en meer te schrijven zijn. Men kan dit verschijnsel niet afdoen met te wijzen op do tendenzen van verklaring, die zich in elke sector van het leven openbaren. Of op het moderne levensgevoel, dat zich van mil- lioenen heeft meester gemaakt. Hier worden op zichzelf juiste begrippen ingevoerd, waar aan men uiteindelijk heel weinig houvast heeft en die beslist niet alleen in verband gebracht moe ten worden met de jeugd. Overi gens is het spreken over „de jeugd" een gevaarvolle bezig heid. Geen jongen en geen meis je is hetzelfde en wie over „de jeugd" spreekt, heeft altijd maar een bepaalde groep jongeren voor ogen. Geen leiders Op het congres in Amsterdam was men het over één ding he lemaal eens, n.l. dat het over de gehele linie ontbreekt aan goe- de leiders, aan goed en ge schoold kader. Het is een klacht, die men uit elke jeugdorganisa tie verneemt. Er is niemand die op dit punt het verlossende woord kan spreken. De tendens is in het algemeen: vorming van krachten, die in het jeugdwerk hun bestaan vinden. Daaraan is ook niet te ontkomen, hoewel er een gevaar in schuilt. Dit n.l., dat de zelfwerkzaam heid van de jongeren één der mooiste kenmerken van het vrije jeugdwerk! zich nog minder zal ontplooien. Nu kan men wel zeggen, dat de enthou siastelingen, die aan jeugdwerk doen in hun vrije tijd, nog ge noeg te doen houden, de grote massa, die men zo graag zélf iets laat doen, Blijft passief en gaat er nog meer op rekenen, dat het werk toch wel gebeurt door mensen, die ervoor betaald worden. School en gezin Natuurlijk is op het congres niet alleen gesproken over de vrije jeugdorganisaties. Uitvoe rig zijn b.v. de raakvlakken be handeld tussen school en jeugd beweging, is gewezen op de ge volgen van onze vertechniseerde samenleving op de naar volwas senheid groeiende jongere, op de vraag ook, of bij het onderwijs de jonge mens op de voorgrond moet staan dan wel de maat schappij, die straks deze jonge mens opeist. Men kan er alleen maar ver heugd om zijn, dat over het ge zin heel wat is gezegd. En ook op dit punt was men het eens: wie over jeugdvraagstukken spreekt, kan die in vele geval len herleiden tot gezinsvraag stukken tot de problemen der ouderen. De binding aan het ge zin ls oneindig veel losser dan enkele tientallen jaren geleden. En dit geeft vérgaande conse quenties voor de kinderen. Een goed gezin is het cement der samenleving. En, mogen wij er wel aan toevoegen: als de ge zinnen goed zijn, floreert het jeugdwerk! Anti-Britse demonstraties op Cyprus NICOSIA, 14 Nov. Britse troepen en politie hebben vandaag in Nicosia traangas gebruikt tegen leerlingen van middelbare scholen, die met de kreten „Enosis" (vereniging met Griekenland) en „Eoka" (de geheime pro-Griekse verzetsorganisatie op Cyprus) door de stad trokken uit protest tegen het eer ste doodvonnis dat in verhand met de pro-Griekse verzetsdaden op Cyprus is geveld. De betogers werden uiteengejaagd, nadat zij de klokken van de Phanero- meni-kathedraal hadden geluid om an dere studenten op te roepen zich bij hen aan te sluiten. Het doodvonnis geldt de 22-jari ge Cyprische Griek Michael Karaolis die veroordeeld is wegens het neer schieten van een politieman. Zater dag werd het beroep, dat hjj aange tekend had, verworpen. ■In Famaguste zijn leerlingen van middelbare scholen in staking ge gaan uit protest tegen de veroorde ling van Karaolis en de arrestatie van drie studenten, die Zondag avond in Famagusta werden aange houden, nadat twee Britse soldaten neergeschoten waren. Ook in Lamas sol wordt tegen de veroordeling van Karaolis betoogd. Bij de botsingen in Nicosia liepen tien scholieren en een Britse militair zodanige verwondingen op dat zij in een ziekenhuis opgenomen moesten worden. De democratische partij van pre mier Hatojama van Japan en de libe rale partij van oud-premier Josjida hébben besloten zichzelf te ontbinden en een verenigde conservatieve par tij te vormen. Deze zal met 298 zetels (114 van de liberalen en 184 van de democraten) de Kamer van de afge vaardigden, die 467 zetels telt, be heersen. Tevens hebben vandaag te Loutsa bij Athena vijftig Griekse studenten het kantoor van een Britse telegraaf- maatschappij aangevallen. Zij werden door de politie, die waarschuwings schoten loste over de hoofden van de aanvallers heen, verdreven, nadat zij met stenen de ruiten van het kantoor ingegooid hadden. GOES, 14 Nov. Gistermiddag omstreeks twee uur, had op de Nieu we Vlissingseweg te Souburg een vrjj ernstig verkeersongeval plaats. De 60-jarige heer B. Nijsse uit Kle- verskerke kwam uit West-Souburg en stak onvoorzichtig de weg over. De chauffeur van een uit de richting Vlissingen komende personenauto kon een aanrijding niet meer voorkomen. De heer N. werd tegen het wegdek geslagen en liep een zware hersen schudding en vleeswonden in het ge zicht op. Dr van Bockel verleende eerste hulp en liet de man overbren gen naar het Gasthuis te Middelburg. De auto werd zwaar beschadigd. Chr. onderwijzers op de Bevelanden bijeen GOES, 14 Nov. In de Zaterdagmid dag onder leiding van de heer J. Jonk heer gehouden vergadering der afdeling Zuid- en Noord-Beveland van de Prot. Chr. Onderwijzersvereniging heeft ds H. J. Marsman een causerie gehouden over „Land en volk van Zuid-Afrika". Hij lichtte zijn lezing toe met lantaarn plaatjes. Ook het onderwijs kreeg een beurt. VANDAAG EENS KRUISWOORDRAADSEL HORIZONTAAL: 1. Over de muur uitstekend gedeelte van het dak; 4. kle dingstuk; 7. schippersboom; 9. rijksmerk; 11. hevig; 12. vogel; 13. bril; 15. naakt; 16. hevig; 17. zoek; 18. aanzien; 20. slede; 21. vogeltje; 23. zangnoot; 24. hoeveelheid; 26. besluit; 27. deel van de hand. VERTICAAL: 1. Zuidvrucht; 2. pers. voornaamwoord; 3. telwoord; 4. schel; 5. grondtoon; 6. naaldboom; 8. koning van Thebe; 10. metaal; 12. huisdier; 14. spie; 15. been; 17. dans; 19. aardig; 21. schade lijk insect; 22. teleurgesteld; 24. zangnoot; 25. zangnoot. Oplossing vorige puzzle HORIZONTAAL: 1. Kampioen; 7. gar de; 9. ma; 11. toe; 12. ar; 13. bit; 15. nurse; 17. A.D.; 19. ra; 20. ampel; 23. toe; 25. ra; 26. Lea; 28. S.L.; 29. stere; 31. stemming. VERTICAAL: 1. Kombaars; 2. M.G.; 3. pat; 4. iron; 5. odeur; 6. Ee; 8. krege lig; 10. ai; 12. as; 14. tap; 16. rat; 18. delte; 21. ha; 22. leem; 24. os; 27. arm; 29. St.; 30. ei. PRAAG, 12 Nov. In Praag is een regeringsverklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat Tsjecho-Slowakije tot nu toe 1437 Duitse krijgsgevangenen vrjjgelaten heeft en er thans meer zal vrijlaten.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3