UIT ZEELAND'S STEDEN A, 4? PRONTO verstopping Ds W.J. MEISTER SPRAK OVER „GEZONDEN EN ZIEKEN" Zeeuwse landbouwsmeden volgen de mechanisatie op de voet ZWITSARUB Plan van uitbreiding in Zuid westhoek Onrustpolder Meer aansluitingen op water leiding in Driewegen? Twee deskundige inleidingen Botsing in „beruchte" bocht te Nieuwiand Kleine oorzaken, grote gevolgen. Militaire plechtigheid te Axel EV O-voorlichtings vergadering te Goes Geef de strijd niet op tegen Esso-installatie te Goes in gebruik Verkouden kinderen? Onze taak: personeels tekort oplossen Plaatsen van zomerhuisjes wenselijk; volgend jaar wordt hotel gebouwd Van onze dverleerders Middelburg Goes Raad keurde begroting voor 1956 goed Vlissingen te positie der Vrijziooige groep ia Middelburgs Herv* Gemeente Winkels te Ovezande langer open Avond-oefening van het Roode Kruis te Vlissingen Dinsdag 15 November 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 Drie eisen voor landbouwmechanisatiebedrijf GOES, 14 November In „De Prins van Oranje" werd een vergadering ge houden van de Sectie Tractoren- en Tractorwerktuigen in de provincie Zeeland en West-Brabant. Deze sectie, een onderdeel van de gezamenlijke Smedenorganisaties, stelt zich o.a. ten doel haar leden, de land bouwsmeden, die zich met de handel in en reparatie van tractoren en trac torwerktuigen bezig houden, de zgn. Tandbouwmechanisatiebedrijven', voor te lichten in verband met de aanpas sing van deze bedrijven aan de eisen van de moderne landbouwmechanisa tie. Uit het feit dat voor deze vergade ring uit alle delen van de provincies zulk een grote belangstelling be stond, blijkt, dat de landbouwsme den in deze omgeving hun tijd ver staan en alles in het werk willen stellen om zichzelf en hun bedrijf zo goed mogelijk aan te passen aan de snelle ontwikkeling van de motori- satie en de mechanisatie, die in de agrarische sector van ons land zulk een grote vlucht heeft genomen. DRIE EISEN. Op deze vergadering werd o.a. ge sproken door de heer G. J. v. d. Ham, algemeen deskundige van de Stichting Vakopleiding 'Smecoma' te Utrecht, over: 'Vakopleiding, Verkoopactiviteit en Bedrijfsinrichting, drie eisen voor een modern landbouwmechanisatie bedrijf'. Vakkennis is een eerste vereiste voor een ieder die zich op dit terrein be weegt: Meer dan voor 100 millioen gulden per jaar wordt geïnvesteerd en het onderhoud van een dergelijk land bouwmachinepark, dat nog steeds snel ler aangroeit, eist vakbekwaamheid, niet alleen van de patroon, maar ook van zijn personeel. Verkoopactiviteit is een tweede zeer belangrijk punt, waaraan de volle aan dacht geschonken moet worden; dit punt is door velen nog al eens ver waarloosd. De inrichting van het bedrijf is een derde voorname factor: er moet ruim te, licht en verwarming zijn in onze bedrijven, terwijl goed gereedschap een eis is, die voor zich zelf spreekt FINANCIERING. Na de pauze behandelde de heer T. de Boer, Rijksmiddenstandsconsulent in Zuid-Holland het onderwerp: 'Fi nancieringsmogelijkheden bij de uit breiding en inrichting van onze bedrij ven naar de eisen van de moderne landbouwmechanisatie'. Duidelijk kwam hierbij uit dat in veel gevallen de hoge investeringen, in verband met uitbreiding, inrichting, voorraad houden en financiering, niet meer door het bedrijf zelf gedragen kunnen worden, terwijl dit in heel veel gevallen ook een gevolg kan zijn van een gezonde bedrijfsgroei. Voor deze gevallen is door het ministerie van Economische Zaken een zgn. 'midden standsfinanciering' in het leven geroe pen, om dergelijke bedrijven een steun in de rug te geven. Er zijn verschillende credietrege- lingen ontworpen waarbij door het Rijk een bepaalde garantie wordt verleend, zodat het voor banken en beleggers aantrekkelijker wordt om geld in deze bedrijven te steken. BiJ de bespreking bleek duidelijk dat voor velen hier mogelijkheden lig gen, niet alleen voor de landbouw- mechanisatiebedrijven, maar ook b.v. loonwerkers, die als ondernemers van deze credietmogelijkheden gebruik kunnen maken. In de volgende vergadering zal het nieuwe service-reglement landbouw- tractoren worden behandeld. GOES, 12 Nov. Vanmorgen om streeks kwart over acht is een luxe-auto, bestuurd door W. W. te Aagtekerke en komende uit de richting Goes in de ge vaarlijke bocht in de kom van de ge meente Nieuw- en St. Joosland geslipt en aan de andere kant van de weg te recht gekomen. Een vrachtauto van de vlasser A. L. uit Eede, die uit de rich ting Middelburg naderde, .botste daar door tegen de luxe wagen. Dr Brons verleende eerste hulp. De heer W. liep verwondingen aan het hoofd op en kreeg een shock. De bestuurder van de vracht auto bleef ongedeerd. Beide auto's, die nogal ernstig beschadigd werden, zijn later op de dag weggesleept. Ingezonden Mededeling (Adv.) Een klein wondje, ie gering om er achl op te slaan, kan soms de poon zijn waar door ziektekiemen binnendringen. Dan omstaat ei infectie en een min ol meer ernstige ontsieking of verzwering ls het gevolg. Gebruik daarom bi] elke verwon ding de reeds door drie geslachten geprezen Akker's Kloosteibalsem. de wondbalsem bij uitnemendheid Zuiverend, omsmedend en genezend Ook gl) zuh zeggen„Akker's Kloosterbalsem, geen goud zo gped" Drie officieren der Nat. Reserve worden beëdigd GOES, 14 Nov. Zaterdagmiddag zal te Axel een korte militaire plech tigheid plaats vinden, waarbij drie officieren van de Nationale Reserve beëdigd zullen worden, n.l. een offi cier van het district Zeeland, de lt. E. Hallegraaf uit Sluiskil, en twee officieren, resp. van de inspectie der N.R. en de Insp. Militaire Administra tie. De beëdiging, die om half vijf aanvangt op het plein voor het stad hui? en die met een défilé wordt be sloten, zal, naar men verwacht, wor den bijgewoond door de commandant van het Eerste Legercorps, Generaal Opsomer. De generaal zal per heli copter arriveren. GOES, 14 Nov. In het kader van de regelmatige voorlichting organi seerde de kring Zuid-Beveland van de EVO vanavond in de „Prins van Oran je" een interessante avond. Goes had, wat betreft dergelijke bijeenkomsten, de primeur van Zeeland, ja zelfs de primeur van Nederland, zo vertelde ons de districtssecretaris, de heer A. Drost die de leiding had van deze sa menkomst. In zijn openingswoord was hij verheugd over de goede opkomst, waaruit hij de conclusie kon trekken, dat enerzijds de belangstelling voor 't werk van de EVO met betrekking tot het vervoer toeneemt en anderzijds, dat de voorlichting op prijs wordt ge steld. De heer Drost vroeg speciale aandacht voor de EVO-keuringsdienst. „Men kijkt nog te veel naar de keu ringskosten" zo zei hij. Hij deelde nog mede, dat de EVO-cursus 1955-'56 ge heel is volgeboekt en tenslotte stipte de heer Drost de omwisseling van ken tekenbewijzen aan. Tenslotte werd een uitgebreid film programma aangeboden. Ingezonden Mededeling (Adv.). DIT IS de manier om verstopping te over winnen Drink 's morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één - 3e week om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Lever- pilletjes zorgen voor de galtoevoer die nodig is om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlasten; ze maken bovendien dat de ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvigheid af, u is een ander mens. En mocht u later door zorgen, door te veel eten, oververmoeid heid of gebrek aan beweging toch nog eena verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoende om u vlug weer op te helpen. Vraag naar CARTERS PILLETJES - f L20 per flacon. Burgemeester draaide kraan open GOES, 14 Nov. In tegenwoordigheid van wethouders en raadsleden, directie en plaatselijk personeel heeft vanochtend de burgemeester van Goes, mr W. C. ten Kate, het vergrote Esso-depot aan de VVestliavcndijk alhier, officieel in ge bruik gesteld. Dit depot heeft een totaal opslagcapaciteit van 1.215.000 liter olie en is zeer modern van opzet. In Hotel „De Korenbeurs" werden de genodigden door de districtschef, de heer M. A. van Egeraat, ontvangen. De dis tricts-manager de heer Smael, heeft ver volgens uitvoerig de groei van het Goese depot geschetst dat in 1907 werd opge richt en in Zuid- en Noord-Beveland een belangrijke rol heeft gespeeld. Hij her innerde aan de komst van de eerste ben zinepomp .in Goes in 1914 en schetste verder de rol, die de aardolie speelt. In 1921 werd de eerste tank hier gebouwd en in 1930 reed hier voor het eerst een tankauto. In de tanks kan opgeslagen worden 250.000 liter benzine, 100.000 liter Esso- extra, 290.000 liter gasolie, 375.000 liter petroleum, 100.000 liter tractorpetroleum, 100.000 liter huisbrandolie. Vier electri- sche pompen, elk met een capaciteit van duizend liter per minuut kunnen deze oliesoorten verladen. Ook het kantoor gebouw werd gemoderniseerd. Met belangstelling volgden de genodig den op het terrein vervolgens de ver richtingen van de burgemeester, die een kraan opendraaide, waardoor een tank auto binnen tien minuten gevuld werd. Burgemeester Ten Kate sprak daarbij de wens uit, dat de afname in dit district groot zal mogen zijn. Hierna bezichtigde men de nieuwe in stallatie. Ingezonden Mededeling (Adv.) Genazende warmte door wrijven meti eén Zwitsal preparaat Voor afdeling Middelburg Vrederus t" MIDDELBURG, 14 November „Eenmaal heeft God de mens gescha pen, gaaf en schoon", zo begon ds W. J. Meister, Geref. predikant te Middel burg, Maandagavond in de Gasthuis- kerk zijn referaat „Gezonden en zie ken" voor de afdeling Middelburg van de Chr. Vereniging „Vrederust". „Zon der kwalen en gebreken, kende de mens geen ziek zijn", vervolgde hij. Na de zondeval kwam de pijn en het ziek zijn, dingen, die wij thans als van zelfsprekend aanvaarden. De mens verkeert eigenlijk in een wanhopige situatie; hij moet sterven. Het geloof brengt licht. Raad Wissekerke gaf goedkeuring aan: WISSEKERKE, 14 November Bij het sportterrein. De heer Bustraan de behandeling van de begroting 1956 vond een dergelijke uitgave niet ver heeft de heer M. J. Bustraan (S.G.) antwoord. De vereniging is bereid een in de hedenavond onder voorzitter- noodwoning aan te kopen, mits de ge- schap van burgemeester J. van Halst meente de inrichting (waterleiding e. gehouden raadsvergadering, de straat- d.) voor haar rekening neemt. Dit punt verbetering aan de orde gesteld. Hij deed dat naar aanleiding van het feit, dat 10.500,is geraamd voor verbe tering van de Middenstraat. Spr, meende, dat er wei urgenter gevallen van straatverbetering zijn: Nieuwe Achterweg, de Van Heestraat en de straat naar de nieuwe sluis. De voor zitter kon zich hierbij niet aansluiten en wees er vervolgens op, dat 'n des kundige te kennen had gegeven, dat de Middenstraat niet meer goed te leg gen is. Ook de verlichting in deze straat laat te wensen over, evenals overigens in alle straten van de drie dorpen. Gezien de zeer hoge kosten durfde de voorzit ter echter ook op dit punt geen toe zeggingen te doen. Alvorens de begroting in behan deling werd gebracht las de voorzit ter de ministriële circulaire voor, welke een drastische bezuiniging op de kapitaaldienst inhoudt. Mede door deze maatregel moeten de nieuw te bouwen school en gymnastieklokaal voorlopig van de baan. De begroting werd aangenomen met een post onvoorzien van 3.332,91. De heer Bustraan wenste geacht te wor den tegen alle verzekeringsposten te hebben gestemd. De raad besloot verder niet over te gaan tot de regeling schoolmelkvoor ziening. Burgemeester Van Halst werd m.a.s, benoemd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur (in vacature J. J. v. d. Maas). Besloten werd toe te treden tot de gemeenschappelijke regelingen zieken- vervoer en Centrale Werkplaats op de Bevelanden. Niet werd toegetreden tot de I.Z.A., de gemeenschappelijke regeling inzake ziektekosten gemeen te-personeel. De kosten voor de inrichting van de Chr. U.L.O.-school zullen worden ver hoogd met 2.074, PLAN VAN UITBREIDING. Goedgekeurd werd een plan van uit' breiding voor de Noordwesthoek van de Onrustpolder en het voorliggend strand. Hierbij werd opgemerkt, dat het plaatsen van zomerhuisjes bij de duinen zeer wenselijk is. Ook was er een aanvrage binnengekomen voor het bouwen van een hotel. Volgend jaar wil men hiermee reeds een aanvang nemen. De raad ging hiermee volledig accoord. Van de sportvereniging Wissekerke was een verzoek binnengekomen voor het plaatsen van een kleedlokaal op Voor het voorlopig diploma scheeps- werktuigkundige slaagden de heren J. Borsje te Hansweert, C. Kasse te Veere en J. P. Pattlpellohy te Middelburg, allon --iingen der Machinlstenschool Miudelburg. Ingezonden Mededeling (Adv.) Drijf die Bheumatische Pijnen uit üw leden. Doe 'n bloedzuiverende kuur. Het Krusehen Salts. Zuiver bloed, daar gaat het om als U rheumatische pijnen wilt verdrijven. Stramheid, steken, scheuten, allemaal „smartelijke" bewijzen dat er met Uw bloed iets niet in orde is. Maak Uw bloedzuiverende organen weer actief. Met Krusehen! Zes minerale zouten, in Krusehen samengebracht, geven die organen nieuwe energie. Dan kunnen schadelijke stoffen want die zijn het die U die verlammende pijn be zorgen zich niet ophopen of vast zetten in de gewrichten, maar worden afgevoerd langs natuurlijke weg. werd tot de volgende vergadering aan gehouden. Bij de rondvraag informeerde de heer De Smit naar de mogelijkheden voor het bouwen van een badhuis. Voorlopig kan hiervan nog geen spra ke zijn, aldus de voorzitter, die ook niets kon meedelen op een vraag be treffende inlichtingen over het Drie- eilandenplan en de nieuwe haven bij Kamperland. Verkeerslokaal te Goes GOES, 14 Nov. De heer J. den Herder heeft aan de Turfkade boven de drukkerij van de firma Van Liere en Korstanje een verkeerslokaal in gericht. Op een verkeerstafel in dit lokaal worden in miniatuur allerlei verkeerssituaties voorgesteld. Op zeer duidelijke wijze kunnen de automo bilisten zien hoe het niet en hoe het wel moet. Het blijkt maar al te vaak, dat de automobilisten niet veel van verkeersvoorschriften, verkeersbor den of knipperlichten af weten. De heer Den Herder wil door deze ver keerstafel het zijne bijdragen om dit kwaad uit de wereld te helpen. We kunnen dit niet anders dan prijzen. Youth for Christ ralley „Youth for Christ" hield Maandag avond in de Hofpleinkerk In het ka der van een tournée door Zeeland een van de bekende railey's. De heer J. J. van Capelleveen sprak naar aanleiding van Jer. 2 vers 13 over de grootste zonde, het in de steek la ten van God. Hij zag de oplossing in Christus, Die de leegte in ons leven wü vervullen. Guus Hoddenbach liet op de marim- bafoon en multimonica enige van zijn eigen bewerkingen van geestelijke lie deren horen. Voorts was er samen zang; medewerking verleende het mu ziekcorps van het Leger des Heils en een zangkoor, samengesteld uit jonge mensen uit verschillende kerken, die meewerken aan het Youth for Chrlst- werk. Vanavond ls er een samenkomst te Vlissingen Bonte avond bouwplan III De leden van de buurtvereniging Bouwplan Hl genoten Zaterdagavond in „Het Schuttershof" van een Bonte avond, verzorgd door het „B m-caba- ret" Onder muzikale leiding van Jaap Boon brachten deze „B. EH-ers" een uitstekend, door P. Romeyn samenge ste.d, programma met zang, muziek, sketches en gegoochel op de planken. De grote Schuttershofzaal was tot de laatste stoel bezet toen de voorzitter van deze actieve buurtvereniging, de heer L. G. Joosse, de avond opende en de „muzikale kennismaking" met de opvoerenden plaats vond. Het zou ons te ver voeren het gehele programma te vermelden trouwens ook op 19 No vember vindt een zelfde avond plaats. Wat echter geboden werd was uitste kend verzorgd; vooral het bijendansje „licht en luchtig" en de muzikale pres taties van het Jeugd-trio oogstten groot succes. „De Moreco's", die zelfs met een levende ponny op het toneel ver schenen, het schimmenspel „Bij de dok ter", de sketches: „Het uitgeslapen vrouwtje" en „Een vriendelijk hotel" en niet te vergeten het uitstekende spel en de declamatie van Stmon Berrevoets en de vlotte conference van Co Merison, werden met genoegen bekeken en be luisterd. Ook de zang van Annle Wey- nands, Anthe Barends en Jan Roose vormde een heel mooi stuk van het pro gramma. De goocheltoeren van „Piro- go", verrassend goed overigens, hadden wat minder tijd In beslag kunnen ne men. Bond van Ouden van dagen In een zeer druk bezochte ledenverga dering van de plaatselijke afdeling van de Bond van Ouden van Dagen heeft de heer J. Dirks gesproken over de ouder domsvoorziening. In een helder betoog zette spreker uitvoerig uiteen wat wijlen ds Talma bedoelde met zijn invaliditeits wet. Daar de premie en rente, speciaal Financiële consequenties worden eerst onderzocht DRIEWEGEN, 14 Nov. De N.V. Waterleidingmij. „Zuid-Beveland" heeft de gemeenteraad voorgesteld te besluiten tot invoering van een verplichte aansluiting op het waterleidingnet van alle percelen in de gemeente, die minder dan 40 meter verwijderd liggen van de hoofdleiding. Dit jaar nog zou een begin gemaakt kunnen worden met de percelen aan de Schoondijfese- dijk, maar gebleken is, dat slechts 14 van de 36 eigenaren deze aansluiting wensen. De raad besloot nu eerst eens na te gaan welke de financiële ge volgen zijn voor de belanghebbenden, voordat een definitief besluit wordt genomen. wat de invaliditeitswet aangaat, geen ge lijke tred hield met de kosten van levens onderhoud en de stijgende lonen is er, wat betreft de ouderdomsvoorziening, een noodtoestand ontstaan, waardoor in 1947 de noodwet Drees in werking is ge treden. Aan de hand van practische voor beelden schetste de heer Dirks deze wet. Daarna besprak spreker in grote lijnen de wet voor ouderdomsvoorziening, die thans bij de Tweede Kamer is ingediend. Hij kwam daarbij tot de conclusie, dat, wanneer er gesproken kan worden van een goede ouderdomsvoorziening be drijfspensioenfondsen in het leven moe ten worden geroepen. Vele vragen wer den over dit onderwerp gesteld. Poolse herdenking Da Poolse oud-Btrijders herdachten Zaterdag j.l. in de „Zilverpool" het feit, dat op 11 November 1918 aan de bijna anderhalve eeuw durende slavernij een einde kwam, doordat Polen op die dag weer een vrije en souvereine staat werd. Ook werd de 100-jarige sterfdag van de grootste Poolse dichter, Adam Nickie- wicz, herdacht. Na het openingswoord van de voorzitter, ir J. Minkiewicz, wer den het Poolse en Nederlandse volkslied gezongen, gevolgd door een Pools refe raat van de voorzitter. De heer B. Strenk sprak In het Nederlands tot de aanwezige dames, waarna hij een fragment voorlas uit Mickiewicz's „Oude aan de jeugd". Als gasten traden op de Poolse organist B. Galas uit Breda, die een accordeon potpourri van Poolse volksliederen ten gehore bracht, en de Poolse declamator B. Opolski uit Utrecht, die enkele wer ken van Mickiewicz voordroeg. Er zal een tijd komen, dat niemand meer zeggen zal „Ik ben ziek". De ze kerheid, die Jezus gaf, dat dit verlan gen zal worden vervuld, geeft ons een andere levenshouding, ook in de we reld van het ziek-zijn, aldus de predi kant. Zo kwam ds Meister bij de zieken van geest. De gedaohte uit het begin van de ze eeuw „Vrederust is een gekken huis" werd verdreven, toen da waarheid, dat de geest evengoed ziek kan zijn als het lichaam, tot uitdruk king kwam. De nawerking van da verschrikkelijke toestanden van wel eer ls echter nog goed merkbaar. Ds Meister wees in dit verband op de grote bezwaren, die de mensen nog steeds hebben tegen een opname in Vrederust. Wordt een geesteszieke als genezen ontslagen, dan blijft hij in zijn omgeving een stempel dragen. Als Christenen zullen wij moeten be grijpen, dat wij geen schaamte moeten hebben bij deze zaken. Deze verschijn selen zijn even normaal als de andera ziekten waaraan wij lijden, omdat de zonde in de wereld gekomen is. ONGEVOELIGHEID. Opmerkelijk is hierbij, dat men voor een lichamelijke zieke steeds een groot meegevoelen betoont; hard en onge voelig staat men echter tegenover hen, die ook ziek zijn. Zieken van geest kunnen met de lichamelijke zieken op één lijn worden gesteld, zo zei de pre dikant. Ongevoeligheid past ons als Christe nen in het geheel niet. Schaamte leidt weer tot verbergen, waardoor de ziek te kan voortwoekeren. Vlees en geest zijn beiden onderworpen aan het ge volg van de zonde. „Het is een gemeen schappelijk lot, waarin wij allen de len", aldus ds Meister. Hij pleitte voor meer bewogenheid in het hart, een bewogenheid, die vijftig jaar terug ook leidde tot de oprichting van de in richting „Vrederust", waarvan hij da geschiedenis releveerde. Hoezeer ook uitgebreid, momenteel moet een groot aantal aanvragen voor opname wor den afgewezen. Een grote uitbreiding is in voorbereiding; het plan kon nog niet worden uitgevoerd in verband met een bouwstop. Er Is een punt, waarop „Vrederust" hard steun nodig heeft: de opheffing van het personeelstekort. Wij moeten de jongeren opwekken, betoogde ds Meister, alles was mogelijk is moet worden gedaan, opdat de geesteszieken worden verpleegd. Hij hoopte ook op nieuwe belangstelling voor het werk voor „Vrederust". Hij deelde tenslotte mee, dat biertoe in het voorjaar een film over de inrichting zal worden uit gebracht. Ingezonden Mededeling (adv.) cWicc met onMeeA&ahe, vee\. De gemeente zal zich niet aanslui ten bij de gemeenschappelijke rege ling ziektekosten ambtenaren, maar wèl bij de regeling voor het vervoer van zieken en voor de centrale werk plaats Bevelanden te Goes. De straatverlichting zal worden uit gebreid met twee lantaarns, n.1. op 't kruispunt Baandijk-Schoondijksedijk - en Schoondijksedijk-Weltevredendijk- Zakdijk. Een algehele verbetering der straatverlichting zal wordëR onder zocht. Om te beginnen zullen de lan taarns op de kruispunten van sterkere lampen worden voorzien. BEGROTING De raad keurde de begroting voor 1956 goed. De gewone dienst sloot op een bedrag van f 98.796,04 met een post onvoorzien van f 1.717,77. De ka pitaaldienst vertoonde een nadelig sal do van f 13.421,37. De heren M. C. Schaalje en Jac. Koeman zullen premie woningverbe tering ontvangen (plaatsen van een closet), terwijl mej. P. Verburg alsnog een premie voor verbetering van haar woning werd toegekend. De opcenten op de grondbelasting voor de gebouw de eigendommen worden per 1 Jan. a.s. verlaagd van 190 tot 60 en die voor ongebouwd van 110 tot 80. Het salaris van de secretaris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur (waarvan de begroting 1956 werd goedgekeurd) werd vastgesteld op f 279,per 1 Juli 1955. Het Nat. Rheumafonds krijgt een eenmalige subsidie van I cent per inwoner en het Wit-Gele Kruis Ove- zande een subsidie van f2,25 per lid per jaar. De heren G. J. de Jager, L. L. Mat- tens, J. J. Mol, A. Goeree en Jac. Schaalje werden herbenoemd In de woonruimtecommissie. Medegedeeld werd, dat Ged. Staten bereid zijn de verhardingsbreedte van de Paulushoekseweg van drie op vijf meter te brengen, mits de gemeente 35 van de hieraan verbonden meer kosten voor haar rekening neemt. Hiertoe besloot de raad. De heer Joh. Paauwe zag zijn ver zoek om pachtverlenging, nu hij niet naar de N.O. Polder mocht vertrek ken, ingewilligd. MIDDELBURG, 14 November Nu de Centrale Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente de vrijzinnige groep als mo daliteit heeft erkend, is de positie van de onlangs bevestigde predikant, ds I. J. van Houte, officieel zodanig vast gesteld, dat hij gewoon predikant der Herv. Gemeente is, maar met de bij zondere opdracht, de geestelijke ver zorging van de vrijzinnigen in de ge meente voor zijn rekening te nemen. Zijn jaarwedde is volledig voor reke ning der Kerkvoogdij. De Vereniging van Vrijzinnig Hervormden zal haar leden verzoeken de volle kerkelijke belasting aan de Kerkvoogdij te vol doen. De Vereniging blijft bestaan en zal de verschillende kosten van pasto rie, koster, organist e.d. betalen. Om trent deze aangelegenheid ls een over eenkomst gesloten tussen de Centrale Kerkeraad (Kerkvoogdij) en de Ver eniging. In de Koorkerk, waar zoals bekend de vrijzinnige groep haar gods dienstoefeningen houdt, zal ook wor den gecollecteerd voor de diaconie en voor de synode zowel wat betreft de gewone als de buitengewone doelein den. Ook is een kerkeraadscommissie van bijstand van ds Van Houte be noemd, welke bestaat uit drie ouder lingen, n.l. de heren P. J. Doets, G. A. Romijn en ir W. F. L. Otten, drie dia kenen. n.l. de heren J. Bellaart, P. Vre- ke en A. P. Leenhouts, alsmede één ouderling-kerkvoogd, de heer J. Ph. Koene. De gemeenteraad van Ovezande heeft besloten, dat de winkels van 21 Novem ber tót en met 5 December tot des avonds 9 uur geopend mogen zijn met uitzonde ring van de Zondagen. Het crediet in re kening-courant met de Bank van Ned. Gemeenten werd voor 1956 vastgesteld op f30.000. De heren W. A. Mol, A. Rijk, K. L. van Steenbergen, A. D. de Waal en L. Zuidhof werden herbenoemd In de woonruimtecommissie. Aan het Nat. Rheumafonds werd een eenmalig subsi die toegekend van 1 cent per inwoner. Het verzoek om subsidie van het Ned. Gesprekcentrum werd afgewezen. Pre mie voor woningverbetering werd toe gekend aan de heren J. de Winter, W. Remijn, H. Polfliet en P. Rentmeester. Bij de rondvraag werd geïnformeerd naar het wachthuisje voor buspassagiers aan de 's-Heerenhoeksedijk. De voorzit ter deelde mede, dat het hiervoor ver leende crediet door Ged. Staten ls goed gekeurd. Thans wordt nagegaan welk soort wachtlokaal het beste past. De le vertijd bedraagt ongeveer drie maanden. Weer riviernaamborden in Noord-Brabant en Zeeland GOES, 14 Nov. De Wegwijzerdienst van de A.N.W.B. zal dezer dagen op nieuw een groot aantal riviernaambor den in Noord-Brabant en Zeeland plaat sen ter oriëntering van de binnen- en buitenlandse toeristen. Deze witte bor den met blauw opschrift brengt de Bond aan bij veren en bruggen over rivieren en kanalen. Zo zal de A.N.W.B. o.m. riviernaam borden plaatsen nabij Heusden met het opschrift BERGSCHE MAAS, nabij Til burg wordt het WILHELMINAKANAAL zowel aan de weg naar Waalwijk als naar Den Bosch van naamborden voor zien, en aan de weg Moerdijk-Breda wordt de MARK aangeduid nabij Prin senbeek. Aan de weg Bergen op Zoom-eiland Tholen komen te Tholen borden EEN DRACHT, en de WESTERSCHELDE krijgt te Hoedekenskerke zijn aanduidin gen. VLISSINGEN, 14 Nov. Onder lei ding van de chef-staf Walcheren dr H. Frirna van Zoutelande werd vanavond door de colonnes van het Rode Kruis uit Walcheren een avond-oefening ge houden, die het karakter droeg van een coördinatie-oefening. Het terrein van „De Schelde" was voor deze avond herschapen ln oorlogsterrein. Ruim twintig gewonden lagen hier verspreid en moesten door de ruim honderd transportcolonnisten worden opge spoord en zo snel mogelijk worden af gevoerd. Natuurlijk diende men de aard der verwondingen in het oog te houden en de zwaarst gewonde patiënten het eerst te vervoeren. In de Centraalpost werd gecontroleerd of de beslissing van de ploegcommandant juist was ge weest, waarna de patiënten werden af gevoerd naar het ziekenhuis. In een der loodsen der K.M.S. wa3 zowel deze Centraalpost als het zie kenhuis ondergebracht. Het vervoer der slachtoffers was een zware opgave vooral door de terreingesteldheid en doordat verondersteld werd, dat de verbindingen over het water verbro ken waren. Daartoe werd gebruik ge maakt van een kabelbaan. Deze hijzonder waardevolle oefening slaagde naar volle tevredenheid. ZIJ werd bijgewoond door tal van districts colonne-commandanten uit Zeeland, terwijl de burgemeester van Vlissin gen eveneens aanwezig was.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2