Zuid-Bevelandse Derby eindigt onbeslist; Tern. Boys verslagen „Zang Veredelt" viert volgend jaar 60-jarig jubileum J.V.-Voorzitters hielden geslaagd appèl in Middelburg RHEUMIN p&&RLemoeR uit öe zeeuwse stRomen Nieuwdorp en Wemeldinge zorgen voor verrassing ingeslagen Kats door Goes IV met 3-1 verslagen; Veere levert opzienbare prestatie ViOS IS WEER EERSTE KLASSER Nieuw wijkgebouw Groene Kruis wordt Woensdag geopend Voorin Verloving naar Terrein voor nieuw Ziekenhuis te Goes aangevraagd Met zangsolistenconcours te Kruiningen Zondag kwam het christen zijn in de Nederlandse samenleving aan de orde Geslaagd volksdans- weekend te Goes Afdelingen opgeheven; ieder meerderjarig lid stemgerechtigd Verhoging van subsidie voor militaire tehuizen Maandag 14 November 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina J Ingezonden Mededeling (Adv.) GOES, 12 Nov. Het heeft niet aan spanning ontbroken in de Zuid-Beve- .nöse derby Rillandia-Krabbendijke, hoewel er een uitslag uit de bus is ge komen, die aan deze specifieke wedstrijd vreemd is: 11, een stand die bij de rust al was bereikt en die geheel overeenkomt met onze verwachtingen. Voor beide partijen overigens een bevredigend resultaat. De Zeeuwschvlaam- se eerste klassers hebben vandaag weer het loodje moeten leggen. Nieuwdorp. droeg voor de grootste verrassing zorg door Tern. Boys een 42 nederlaag toe te brengen en Wemeldinge bleef op eigen veld heer en meester tegen A.Z.V.V. De uitslag 83 laat geen twijfel bestaan. Arnemuiden had het zwaarder te verduren, dan verwacht in Koudekerke. De vissers wonnen ove rigens met 3-1 en nestelden zich door deze zege stevig in de kopgroep. Colpl. Boys, tenslotte, boekte tegen Wolfaartsdijk een vlekkeloze 20 zege. De verwachte wijzigingen in de stand zijn door deze resultaten uitge bleven. Slechts Nieuwdorp en Tern. Boys wisselden van plaats. Hier is de stand: Krabbendijke 8 6 1 1 13 26—14 Rillandia 9 6 1 2 13 23—11 Arnemuiden 9 6 0 3 12 34—49 A.Z.V.V. 9 4 1 4 9 19—27 Nieuwdorp 7 4 0 3 8 23—15 Tern. Boys 6 3 I 2 7 10—12 Wemeldinge 7 2 2 3 6 15—25 Colpl. Boys 6 2 1 3 5 7—14 V.C.K. 8 1 1 6 3 14—25 Wolfaartsdijk 7 0 0 7 0 4—23 Tweede klasse A. In de standenlij st van deze klasse heeft het populair gezegd nog al gerammeld. Arnemuiden II behield zjjn ongeslagen koppositie. Nieuwdorp had namelijk niets in de melk te brok kelen (71). Kloetinge II verloor met 40 van Colpl. Boys en kwam daar door op de onderste plaats te staan. Se- rooskerke II verbeterde zijn positie aanzienlijk. Dankzij een 62 over winning op V.C.K. II verhuisde deze club van de 9e naar de 5e plaats. En dan Wolfaartsdijk II nog: deze club overwon Rillandia II (43) en maak te een sprong van de laatste naar de zesde plaats. Overigens is het sterkte- verschil maar gering, zoals uit de stand blijkt: Arnemuiden II 918; Colpl. Boys II 6—10; Wemeldinge II 5—7; V.C.K. II 76; Serooskerke II 75; Wolfaarts dijk II 85; Nieuwdorp II 44; Ril landia II 64; Kapelle II 84; Kloe tinge II 8—3. Tweede klasse B. Ook in deze klasse heeft,het nogal „gespookt". Veere verraste' Zeeland- Sport volkomen. De Verenaren won nen met01 en verhuisden van de vijfde naar de tweede plaats. Mid delburg, dat erg teleurstelde door de eer aan Bevelanders te laten (31) moest de tweede voor de zevende plaats inruilen. De Bevelanders wer den voor deze prestatie beloond met drie plaatsen winst op de ranglijst (van de zesde naar de derde plaats). De ontmoeting MeeuwenOostkapel- le eindigde met een klein verschil in het voordeel van de thuisclub (21). De stand ziet er als volgt uit: Serooskerke 711; Veere 78; Beve landers 8—8; R.C.S. IV 7—7; Zeeland- Sport VI 46; Nieuwland 56; Mid delburg V 56; Meeuwen 84; Oost- kapelle 72. Tweede klasse C. „Het kan verkeren", schreven we in onze voorbeschouwing betreffende de wedstrijd Goes IVKats. De Noord- bevelanders hebben het ondervonden: zij kregen met 31 de kous op de kop. S.V.D. legde beslag op de tweede plaats, dankzij een (benauwde) 12 zege op Yerseke II. De verre reis naar Mevo heeft Wissekerke niet veel winst op geleverd. De thuisclub won met grote cijfers (93). Ook in deze klasse heeft zich nu een vaste kopgroep gevormd, zoals uit de stand blijkt: Kats 7—12; S.V.D. 7—11; Goes IV 710; Kloetinge 910; Mevo 7—8; Kapelle 88; 's-H. H. Kinderen 86; Wissekerke 6—3; Yerseke II 6—3; Be ren 93. Tweede klasse D. In deze klasse kwam geen wijziging in de stand: koploper Sinoto won met 52 van Brouwershaven II en Bruse Boys zag kans Mevo II een puntje af handig te maken (22). Tweede klasse E. Zaamslag versloeg zijn grootste con current met sprekende cijfers (07) en verstevigde daardoor zijn positie aanzienlijk. Ook Driewegen was niet vlug tevreden tegen Tern. Boys II (2-7). De stand luidt: Zaamslag 812; Spui 78; Hoek 5 6; Driewegen 85; Tern. Boys n 63. Tweede klasse F. Spui II werd met de kous op de kop NEDERLANDS ELFTAL TEGEN SAARLAND 's-GRAVENHAGE, 14 Nov. De keuzecommissie van de K.N.V.B. heeft 't Nederlands elftal, dat op Woensdag 16 Nov. te Saarbruecken tegen het elf tal van Saarland uitkomt, als volgt samengesteld: Doel: De Munck (Fortuna '54); Achter: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC). Midden: Schaap ('t Gooi aanvoer der), Van der Hart (Fortuna '54) en Klaassens (VW). Voor: Bosselaar (Feijenoord), Brus- selers (PSV), Appel (Fortuna '54), De Bruyckere (Willem II) en Clavan (Schev.-Holland Sport). Reserves: Feijt (Willem II), Kerkum (Feijenoord), Brooymans (Willem II) en Carlier (Fortuna '54). Gekozen tot ouderling van de Geref. Kerk te Middelburg: J. Koeman (vac. J. Schepper) en tot diaken: M. van Noorden (vac. J. de Koeyer). door A.Z.V.V. II naar huis gestuurd: 80. S.V.D. II bleef de Axel-reserves goed volgen, dankzij een 41 over winning op Kruiningen III. Driewe gen n, tenslotte, verrichtte een enigs zins opzienbare prestatie: met 21 werd Zaamslag verslagen. Junioren. Groep A I. Middelburg A I—R.C.S. A I 2—3; Wal cheren A ISerooskerke A I 03; Ar nemuiden A IVlissingen A I 25. Groep A DL Goes A IIGoes A I 26: Yerseke A I's-H. Arendskerke A I 12. Groep B I. R.C.S. B IArnemuiden B I 00; Bevelanders B IMiddelburg B I uitg. V.C.K. B I—Zeelandia B I 0—11; Zee- land-Sport B IWalcheren B I 80. Groep B HI. Oostkapelle B IDomburg B I 03; Vlissingen B IIR.C.S. B II 120; Vlissingen B IIIZeelandia B II 81; Middelburg B IIIMiddelburg B II 0-^. Groep B HI. Goes B IIKapelle B I 11; Wemel dinge B IRillandia B I 13; Robur B IYerseke B I 2—0. Groep B IV. Nieuwdorp B IBeren B I 20: Pa trijzen B IKwadendamme B I 18; S.V.D. B ILewed. Boys B I 35; Vol harding '32 B I—Luctor B I 0—7. Tjoba II en Volharding II eindigden gelijk GOES, 12 November Het Krab- bendljkse Vios is weer eerste klasser! In een spannend gevecht versloegen de Krabbendijkenaars Swift II met 53. Overigens is het niet uitgesloten, dat Swift II toch in de eerste klasse terecht komt. Als de Zeeuwse kam pioen Swift naar de landelijke compe titie overgaat, komen de Middelburg se reserves automatisch in de eerste klasse. In dat geval promoveren zowel B.K.C. en Eendracht als Tjoba H en Volharding H naar de tweede klasse. Voorlopig moeten laatstgenoemde twee clubs een beslissingswedstrijd spelen op neutraal terrein. De van daag in de promotie 2e/3e klasse ge speelde ontmoeting Tjoba IIVolhar ding H eindigde namelijk in een 111 zege voor de thuisclub, waardoor beide clubs gelijk eindigden. De standen luiden: Promotie eerste klasse: Vios 2 2 0 0 4 7—3 Swift II 2 10 12 10— 6 De Poel 2 0 0 2 0 1—9 Promotie 2e/3e klasse: B.K.C. 3 2 0 1 4 14— 8 Eendracht 3 2 0 1 4 1110 Tjoba II 3 1 0 2 2 15— Volharding II 3 1 0 2 2 6—16 In de derde klasse D. versloeg Luc tor II Blauw Wit II met 90 en bij de adspiranten A. boekte Animo A op Swift Kwiek eveneens een grote over winning (210). Te St Maartensdijk GOES, 14 Nov. Zoals bekend, zul len, dank zij een gift, die de Alg. Ned. Ver. Het Groene Kruis van de Zwit serse Radio Giückskette mocht ont vangen, in het rampgebied een aantal wijkgebouwen worden gebouwd. Naar wij vernemen, is het eerste van deze wijkgebouwen, en wel dat te Sint Maartensdijk, gereed gekomen. Het zal op Woensdag, 16 November a.s. worden geopend. Voor verloofden kunt U in 'T GESCHENKENHUIS zeer goed slagen, 'n Kerncollectie LUXE HUISHOUDELIJKE CADEAUTJES, die in hun toekomstig „Ho me" zo goed van pas komen. GOES L.KERK9TR. ..DEIP? MIDDELBURG GOES, 14 Nov. Het Bestuur van de Stichting Protestants Christelijk Streekziekenhuis besloot, op voorstel van de bouwcommissie en na gunstig advies van de Raad van Commissaris sen aan Burgemeester en Wethouders van Goes te verzoeken om een terrein, gelegen ten Noorden van de Heernisse- weg en onmiddellijk ten Westen van de Verlengde Bergweg groot ongeveer 2M ha, wanneer dit eigendom van de gemeente Goes zal zijn geworden, te reserveren voor de bouw van een Pro testants Christelijk Streekziekenhuis voor Zuid- en Noord-Beveland. Bedankt voor Yerseke: Ds Groen- koop predikant Geref. Gemeente te Rotterdam. Ingezonden Mededeling (adv.) Bondsconcours 1956 ie Yerseke GOES, 12 November Zaterdag werd te Goes de jaarvergadering ge houden van de Zeeuwse Zangersbond „Zang Veredelt". In zijn openings woord bracht de voorzitter, de heer T. L. Jonker uit Haamstede, de vereni ging „Ons Genoegen" te Kats dank voor de organisatie van het prachtig geslaagde concours aldaar. Met alge mene stemmen werd besloten op 7 Juli 1956 het bondsconcours te Yerseke te houden, daar de vereniging „Excelsior" uit deze plaats dan zestig jaar bestaat. Uitvoerig werd gesproken over het voorstel van het Gem. Koor uit 's-Heer Abtskerke om weer een muziekcom- missie te benoemen, die de concours nummers zal aanwijzen. Sommigen meenden, dat een dergelijke commis sie de prestaties van de Zeeuwse ver enigingen beter kent. Anderen waren evenwel van me ning, dat het organiseren van het con cours niet een Zeeuwse, doch een Ne derlandse aangelegenheid is, en dat het aanwijzen van nummers derhalve beter overgelaten kan worden aan de juryleden, waartoe dan ook werd be sloten. Het werd beter geacht in de toe komst de namen van de juryleden ge heim te houden. PROMOTIE-DEGRADATIE. Het Souburgse mannenkoor stelde verplichte promotie voor. Het Gem, Koor te 's-Heer Abtskerke kwam met het voorstel tot verplichte degradatie. Beide koren kregen hun zin, want na een uitvoerige bespreking werd het bestuur opdracht gegeven een wijzi- jaargetijde CALTEX PETROLEUM MAATSCHAPPIJ (NEDERLAND) N.V. 's-GRAVENHAGE De Zaterdag was gewijd aan de poliiiek MIDDELBURG, 13 November. Ongeveer 35 voorzitters van de Zeeuwse Gereformeerde J.V.'s hebben 'n zeer geslaagd weekend doorgebracht in 't Ge ref. Jeugdgebouw, waar zij zich intensief hebben beziggehouden met de poli tiek en met de vraag wat van hen en van de jongens, die zij elke week leiden, wordt verwacht als christen in de Nederlandse samenleving. De Zaterdag was gewijd aan het onderwerp „Politiek op de J.V.'s", dat werd ingeleid door de heer H. D. W. Boven te Amersfoort, adjunct-secretaris van de Bond, en aan de recente algemene beschouwingen van de Tweede Kamer over ae Rijks begroting. Zondagmiddag sprak de heer J. A. van Bennekom, directeur der Chr. Kweekschool te Middelburg, over „Christen zijn in de Nederlandse samenleving" naar aanleiding van het Herderlijk Schrijven der Ned. Herv. Kerk. Uit de gehele provincie waren de J.V.-voorzitters gekomen om onder lei ding van de heer J. P. Balkenende dit voorzittersappèl mee te maken. In zijn rede heeft de heer Boven Zaterda middag met tal van argumenten de noodzaak van de behandeling van po litieke onderwerpen op de verenigin gen aangetoond en daarbij ook een groot aantal suggesties aan de hand gedaan om dit „vak" op prettige en aantrekkelijke wijze te behandelen. In discussiegroepen werd over het onder werp doorgepraat, waarna des avonds een hele serie vragen door hem werd beantwoord. Daarbij kwam o.m. het studiemateriaal ter sprake. Maar voordat dit begon hebben acht Zeeuwse voorzitters algemene be schouwingen op de Rijksbegroting ge leverd en heeft de „minister-president" de heren van repliek gediend. Het was een zeer geslaagd programmapunt, waarvoor de verschillende „fractie voorzitters" heel wat voorbereidend werk hadden verricht en dat onder lei ding van de heer Boven op levendige wijze werd afgewerkt. De heer Jacq de Smit uit Goes ver zorgde de avondsluiting. CHRISTEN ZIJN. Zondagmiddag luisterden de voor zitters allereerst naar de heer Van Bennekom, die in zijn betoog naast waardering voor het herderlijk schrij ven ook critiek bleek te hebben. Waar dering, omdat hier met bewogenheid de solidariteit met de wereld wordt bepleit. Critiek, omdat het herderlijk schrijven (dat zeker niet de, maar een Hervormde visie is) op sommige pun ten lijdt aan overschatting van de taak der kerk. Met nadruk vroeg de heer Van Bennekom, of het juist is zo'n groot verschil en tegenstelling te sug gereren tussen de 19e en de 20e eeuw. Is de situatie Inderdaad zodanig ver anderd, dat de geloofsbeslissingen der christenen in de vorige eeuw tot het stichten van eigen organisaties nu niet meer of. veel minder gelden, althans tot andere beslissingen voeren? De heer Van Bennekom was ook van oordeel, dat het herderlijk schrijven op vele punten gespeend is van reëele zin en dat vooruitgegrepen wordt op de triomf Gods in alle ongestoordheid, wanneer er een samenleving zal zijn, die geheel doortrokken is van het recht Gods. DISCUSSIE. Nadat het onderwerp weer in dis cussieroepen was behandeld volgde een gezamenlijke kerkgang. Na de broodmaaltijd heeft de heer Van Ben nekom een groot aantal vragen beant woord. Ook ds P. van Til ging op eni ge. vragen nader in. Tenslotte was er nog gelegenheid voor de behandeling van vragen, die betrekking hadden op het verenigingswerk, de specifieke taak van de voorzitter, de methodiek enz. Met de dagsluiting door de heer Van Balkenende kwam het einde van dit zeer geslaagde voorzittersappèl. s-H. ARENDSKERKE „Van het gemeentehuis". Dezer dagen is verschenen het eerste nummer van ,Van het gemeentehuis", het nieuwe pu blicatieblad, dat uitgegeven wordt door het gemeentebestuur van 's-Heer Arends kerke. Dit nieuwe gemeenteblad is een voudig, maar smaakvol uitgegeven en wordt kosteloos bh de Inwoners thuis be zorgd. De voorzijde is voorzien van een foto van het gemeentehuis. Het eerste nummer bevat een inleidend artikel van de hand van burgemeester Vermeden voorts ls een begin gemaakt met eeB ife- rle artikelen over de historie der ge- gemeente. BRAND IN VEILING TE ST ANNALAND ST ANNALAND, 12 Nov. Door tot nog toe onbekende oorzaak brak vanmiddag brand uit In de loods van de veiling, waarin men momenteel be zig is met het nadrogen van gladiolen. De plaatselijke brandweer was direct ter plaatse en ook werd de hulp inge roepen van de brandweer te Poort vliet, daar dit corps over een nevel spuit beschikt en met dit apparaat minder schade aan de gladiolen zou aanrichten. Het vuur was spoedig be dwongen, maar desondanks is de scha de aan de bollen nog aanzienlijk. GOES, 1 Nov. Een vijftigtal jon ge mensen, leden van de C.J.V.F., V.C, J.C. en C.J.M.V. hebben deelgenomen aan het provinciaal volksdansweek- end, dat, uitgaande van de landelijke commissie muziek en dans, van hoven- genoemde verenigingen, gehouden is in het Goese Lyceum alhier. De lijn in dit weekend was hierin ge legen, dat men tot uitdrukking heeft gebracht, dat men juist als christenen mede door de volksdans zijn blijd schap kan uiten over hetgeen men als christen beleven mag. De hoofdlei ding berustte bij wika De Vlieger, die tevens de zang leidde, terwijl wika Hiensch eveneens uit Goes, de dans- instructie leidde. Speelman was de heer J. Koster uit Goes. Zondagochtend ging de groep ter kerke om te luisteren naar ds Metse laar. Zondagmiddag heeft wika Hiensch ondermeer nog een kleine causerie gehouden over het verschil in de boerendansen uit .de tijd, dat de echte volksdans in verval geraakte. De deelnemers keerden in de namid dag voldaan huiswaarts. Ned. Organisten Vereniging vergaderde te Goes GOES, 12 Nov. In de consistorie van de Ned. Herv. Kerk vergaderde vanmiddag de Afd. Zeeland van de Ned. Organisten Vereniging. In zijn openingswoord heeft de voorzitter, ds S. P. de Roos van 's Heer Hendriks- kinderen de overleden Goese compo nist Carl Otto Lies herdacht. Hij zei hierbij ondermeer dat diens muziek bij het komende geslacht vermoedelijk nog vaak op het programma zal staan. Als bestuurslid werden herkozen de heren A. Cysouw uit Groede penning meester en J. Rijn uit Middelburg, tweede voorzitter. De heer W. P. L. Bakker, organist van de Herv. Kerk te Noordgouwe heeft een causerie ge houden over kerkmuziek. Op deze cau serie volgde een uitgebreide discussie. Ingezonden Mededeling (Adv.) Van bliek ioi kunstparel ging van t' concoursreglement voor te bereiden, waafbij zowel met promotie als met degradatie rekening gehouden wordt, doch die ook de mogelijkheid tot dispensatie bevat. De Bond bestaat in 1956 60 jaar. Het voorstel van de secretaris, de heer P. Schippers, tot viering van dit jubileum met het organiseren van een zangsolistenconcours vond algemeen bijval. De voorkeur werd gegeven aan Kruiningen, dat dus in het voorjaar 1956 de organisatie zal hebben. Op de volgende jaarbijeenkomst zal nader worden overwogen, of het hou den van het concours op een Woens dag minder bezwaren oplevert dan op Zaterdag. „Ziekenhuisverpleging op Walcheren" vergaderde MIDDELBURG, 12 Nov. Tijdens de vandaag gehouden vergadering van, de Ver. „Ziekenhuisverpleging op Wal-I cheren", deelde de voorzitter burge-) meester J. L. Dregmans van Koude kerke, mede, dat de verschillende af delingen als zodanig zullen worden op geheven. Ieder lid boven de 16 jaar is thans geoorloofd ter vergadering te verschijnen en alle meerderjarige le den zullen in het vervolg stemgerech tigd zijn. In het verzekeringsreglement moes ten enige wijzigingen worden aange bracht; dit betreft o.a. een aanpassing aan de nieuwe omstandigheden: als straks de nieuwe vleugel van het Mid delburgse ziekenhuis geopend zal zijn, komen de verpleegkosten iets hoger te liggen. De vergadering keurde deze wijzigingen goed, evenals die der sta tuten, welke nodig waren in verh-nd met de opheffing van de afdeling?". De secretaris-penningmeester, de heer L. Onderdijk, gaf bij dit voorstel een toelichting. De afdelingen verga derden niet, de voorzitters kregen dus geen mandaat. Zo moest gezocht wor den naar een andere vorm, teneinde verantwoorde besluiten te kunnen ne men. Deze is dus gevonden in 't alge meen ledenstemrecht en genoemde op heffing. Ook de financiële commissie is komen te vervallen; de verant woordelijkheid rust thans bij het be stuur. De bestuursleden, de heren H. J. van Geuns en A. Koets periodiek aftredend werden herbenoemd. MIDDELBURG, 12 November Het vraagstuk der subsidiëring door de pro vincies van de militaire tehuizen heeft in verband met de financiële moeilijkheden waarmee de meeste tehuizen te kampen hebben, onderwerp van bespreking uit gemaakt in internationaal overleg. In de zomervergadering hebben de Prov. Staten het verzoek van het bestuur van „Pro Rege" om subsidie voor kennisgeving aangenomen. Zoals bekend zijn in onze provincie vier militaire tehuizen, twee Protestants Christelijke en twee Rooms Katholieke. Het Is G.S. bekend, dat ook in onze provincie de financiële positie van de militaire tehuizen voortdurend zorgen baart en dat dientengevolge een verhoging van de inkomsten noodzakelijk is. Gelet op de bedragen, die andere pro vinciën voor de militaire tehuizen be schikbaar stellen, stellen G.S. voor het subsidie per tehuis in onze provincie te rekenen met ingang van 1 Januari 1956 te verhogen van 250,tot 500,per jaar. AAGTEKERKE Uitvoering. Vrijdagavond heeft de zang. vereniging „Nut en Genoegen" haar jaar lijkse uitvoering gegeven onder leiding van da directeur, de heer F. Bakker. Het programma vermeldde een 17-tal zang nummers en tot slot volgde da opvoering van het toneelstuk in drie bedrijven: „Tot wederdienst bereid". ZOUTELANDE Burgerlijke Stand. Geboren: Martina, d. v. A. Janse en A. de Visser. Jan D., z. v. J. Gorbijn en G. van der Leur. Ondertrouwd: A. Dingemanse, 25 j. en W. Minderhoud, 23 j. Getrouwd: A. Janse, 25 j. en L. Kleine- pier, 23 j. Overleden: J. Cijsouw, 81 j., wed. v. M. van Sluijs. Kunstparels worden in Spanje vervaardigd. Inderdaad. En het is niet zo belangrijk, dat Spanje hierin hoogstwaarschijn lijk wel niet alleen zal staan. Wat wèl belang rijk is, dat de grondstof, die gebruikt wordt om de glazen halletjes het aanzien van een echte parel te geven, sedert Ja nuari j.l. uit Zeeland komt. Het proefstation van de Amerikaanse N.V. Mearl, dat aan de haven van Tholen staat, werkt thans op volle kracht mee het gebrek aan vis- zilver dat over de gehele wereld bestaat, op te los sen of in ieder geval te verminderen. Want datgene, dat de glazen balletjes, die o.a. in Barcelona een bad krijgen, de schijn van parel-zijn moet geven, is 'n grote hoeveelheden in de Zeeuwse wateren aan wezig. De bliek bleek nl. in haar schubben veel viszilver te bevatten. En dat wordt, via een ge heim Amerikaans pro cédé, aan de bliek ont trokken. Het is een Ingewikkeld chemisch proces, dat die schubben van de bliek daar aan de haven van Tholen ondergaan. Dui zend ton .vis per week gaat er door de handen van de ruim tien man nen, die hierin een broodwinning hebben ge vonden. Toch betreft de ze houten loods nog slechts een proefstation; onderhandelingen met de gemeente Tholen zijn lo pende over een perma nente vestiging van deze jonge Zeeuwse industrie op het industrieterrein. Viszilver wordt ook ge bruikt voor het aanbren gen van paarlemoeren strips op kammen. Ex quise auto's worden er wel eens mee gespoten. Zelfs wordt van het ma teriaal gebruik gemaakt om hele wanden van ka mers een paarlemoer-be hangetje te geven. Dit laatste uiteraard In Ame rika! De bliek, die van haar schubben ontdaan is, wordt verwerkt tot vis meel; ook gaat telkens een hoeveelheid traan naar de zeepfabrieken. De opbrengst van het viszilver, het product, waar het om gaat dus, bedraagt f400.per kg. Dan is er ook nog de B- kwaliteit, die logisch minder opbrengt en ge bruikt wordt voor kunst parels, die men in de winkels voor enkele gul dens kan kopen. De kunstparels, waarvoor het beste viszilver wordt ebruikt, komen wel op 5.en meer per snoer. Maar welke kunstpa rels men ook aan de Zeeuwse stranden en waterboorden ziet dra gen: haastig kan men thans constateren, dat het zeer goed mogelijk dat dat schijntje, dat paarlemoeren maasje, dat de illusie van de echte parel moet wekken en dit soms wonderlijk goed doet, onttrokken is aan de Zeeuwse wateren, %an de bliek. Nagekomen Advertentiën Enige en algemene kennisgeving. Heden ging van ons heen, in haar Heer en Heiland, onze lieve pleegmoeder WILHELMINA BERBERA HELENA VAN DER KUIP in de gezegende ouderdom van 77 jaar. De Here heeft gegeven, de Here heeft genomen. De naam des Heren zij geloofd. P. J. FRANKEN E. E. FRANKEN—HERZOG K. O. HERZOG Middelburg, 12 November 1955 Klein Vlaanderen 20 De ter aarde bestelling zal plaats vinden op Dinsdag 15 November. Vertrek sterfhuis 12 uur. De VERKEERSCURSUS wordt deze week in plaats van Vrijdag 18 Novem ber DINSDAG 15 NOVEMBER gehou den. Autorijschool JASPERSE. Erkend en gediplomeerd door de F.N.O.P. Vlis- singsestraat 1, Koudekerke, Telefoon K 1185—343.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2