PRESIDENT VAN ARGENTINE ZONDAG TEN VAL GEBRACHT „HARTELIJKE" BESPREKING OVER SAARKWESTIE Generaal Aramburu reeds als opvolger beëdigd Terwijl Peron in Panama zijn memoires schrijft Verstoten Luz keerde in Brazilië terug Brutale roofoverval op benzinestation Nieuwe onderhandelingen in 1956 te verwachten? PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD„VOOR ZEELAND Zuid-Bevelandse Derby onbeslist Lonardi te goed voor Peronisten Vijf doden op de weg Auto uit Honteuisse 5 uur onder water Chauffeur verdronken Negerzangeres Josephine Baker in moeilijkheden Faure methakken over de sloot Wapenkundige huis vrouw won 50.000 dollar Het spel is uit.... „Om burgeroorlog te voorkomen" Dus toch I Amsterdam kan be ginnen met bouw van IJ-tunnel Geen arrestaties in zaak Anneke Beekman verricht Gemaskerde mannen vluchtten met kas naar Duitsland Pinay wipte even bij Adenauer aan Vele kopers beloond met een tientje Uitgave; Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie 2435, voor advert, enz. 297Ö), Kantoren: Vlissingen: Nieuwste 6EL Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3248 Abonnementsprijs 0.47 per week, J 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong MAANDAG 14 NOV. 1955 Directeur; JACQ DE SMIT Medewerkers; J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; 3. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; 3. Lodder, Vlissingen; J. Moli, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. (ZIE PAGINA 2) V.- BUENOS AIRES, 13 November Eduardo Lonardi, de man die de verstoten Peron als voorlopig president is opgevolgd, is Zondagavond op zijn beurt vervangen door generaal Pedro Aramburu, vroeger chef van de generale staf. Nog diezelfde avond is generaal Aramburu beëdigd als voorlopig president van Argentinië. De politieke crisis, waardoor Lonardi ten val werd gebracht is ver oorzaakt door de benoeming van een voormalige Peronistische leider tot een hoge landsfunctie en door Lonardi's verdraagzame houding jegens die Peronisten, die Peron „te goeder trouw" hadden gesteund. In een door de radiozenders uitgezonden boodschap werd gezegd, dat de Argentijnse strijdkrachten het ontslag van generaal Lonardi hebben aanvaard en instemmen met de benoeming van generaal Aramburu tot president. Officieel is bekendgemaakt, dat schout-bij-nacht Rojas vice-president zal blijven. Volgens de eerste berichten zal generaal Aramburu alle ministers ver vangen op die van het leger, de marine en de luchtmacht na. Onmiddellijk nadat radiozenders de benoeming van generaal Aram buru bekend hadden gemaakt, brachten zij generaal Lonardi hulde. Zij prezen hem als een patriot, die in September een revolutie had ont ketend om het land te bevrijden van GOES, 12 November Gisteravond omstreeks balf elf is na een botsing op de weg Sas van GentSluiskil de 40- jarige L. Blankaart uit Terhole Hon- tenisse, met een zandauto van de fa. Blok, werkzaam in de Braakmanpol der, in het kanaal gereden. De auto sloeg om in het diepe water. Het mocht niet gelukken de man te redden. De wagen was in aanrijding geko men met een vrachtauto van de fa. De Taeye uit Ede, komende uit de rich ting Sas van Gent, die zwaar bescha digd werd. Na de botsing vloog de zandwagen het kanaal in. Politie en brandweer, onmiddellijk gealarmeerd, hebben geruime tijd naar de gezonken auto gezocht, ech ter zonder resultaat. Een sleepboot van de fa. Müller uit Terneuzen die in de buurt lag, wist tenslotte de wa gen te vinden. Pogingen om de auto met een takelwagen uit het water te halen mislukten en zo moest men naar andere middelen omzien. Een vrachtboot heeft tenslotte de wagen omhoog kunnen takelen. Het was toen tien minuten over drie. De chauffeur was toen natuurlijk niet meer te redden. Hij was ongehuwd, Lijkwagen kreeg botsing Het stoffelijk overschot werd met een lijkwagen naar Terhole vervoerd. In Sas van Gent op het kruispunt GlankstraatKloosterlaan is deze wa gen in aanrijding gekomen met een Belgische auto. Beide wagens werden ernstig beschadigd. NIET UITGEKEKEN DEN HAAG, Een echtpaar werd hedenmiddag voor hun huis aan de Loosduinsekade te Den Haag door een naderende auto gegrepen, die de plot seling overstekende oudjes niet meer kont ontwijken. De 70-jarige man overleed ter plaatse, terwijl zijn even eens 70-jarige vrouw zware verwon dingen en een beenbreuk opliep. SCOOTERRIJDER TEGEN BOOM RUURLO De 27-jarige Duitser B. uit Vreden botste nabij Ruurlo met zijn scooter tegen een boom en was vrijwel onmiddellijk dood. Het onge luk gebeurde in een flauwe bocht, waar de scooter vermoedelijk met gro te snelheid reed. Het slachtoffer was ongehuwd. ONDER VRACHTAUTO MUIDEN Twee mannen, die gis termorgen voor de garage van de zout fabriek in Muiden stonden te praten, zijn aangereden door een vrachtauto, die naar buiten kwam rijden. De 53- jarige K. was vrijwel op slag dood en de 56-jarige V., beiden uit Muiden, liep een gecompliceerde beenbreuk op. ONBEWAAKTE OVERWEG TILBURG De 22-jarige J. W. te Udenhout is, terwijl hij per fiets een onbewaakte overweg wilde oversteken, p or een personentrein uit 's-Herto- t nbosch gegrepen en onmiddellijk ge dood. de dictatuur van Peron. Hij is thans afgetreden om zijn kameraden bjj de strijdkrachten de gelegenheid te geven een oplossing te vinden van ae politieke crisis, aldus de Argen tijnse zenders. De 59-jarige generaal Lonardi is de zoon van een in Italië geboren leger- kapitein en een Franse moeder. Zaterdag begon men voor de toe stand van president Lonardi te vrezen, daar hij zich tussen twee stromingen bevond, t.w. de voorstanders van de verdraagzaamheid en de radicale ele menten, waartoe het grootste deel van de jonge legerofficieren en de gehele Marine behoren. Toen stelde de Argentijnse politieke Adviescommissie, waarin alle politie ke partijen op de Peronisten en Com munisten na zijn vertegenwoordigd, president Lonardi een ultimatum ge steld. De commissie zou als één man aftreden en de regering ten val bren gen, wanneer de president het ultima tum niet aanvaardde. Ook werd medegedeeld, dat alle raadsheren van het Hooggerechtshof waren afgetreden, terwijl de ministers van Landbouw, Nijverheid en Verbin dingen hun ontslag indienden. De volgende dag, Zondag, nadat men eerst had verondersteld, dat pre sident Lonardi in functie zou blijven, althans voorlopig, was echter zijn laat ste presidentsuur geslagen. In de loop van de middag werd hem te kennen gegeven dat hij zou worden vervangen, én 's avonds volgde de beëdiging van zijn opvolger generaal Aramburu reeds. QUEBEC, 122 Nov. De beroemdt negerzangeres- en danseres Josphin. Baker is in Quebec gearresteerd, toe: zij op het punt stond om in het vlieg tuig te stappen, op weg naar Europa. Zij is onder borgtocht van 5000 dol lar weer vrij gelaten. Zij wordt door Don Brown uit New York, van fraude beschuldigd. Josephine houdt haar on schuld vol, doch zal zich Dinsdag aan een voorlopig verhoor moeten onder werpen. Dankzij steun van de communisten PARIJS, 13 Nov. Faure heeft het weer gehaald, zij het dan evenals ruim een week geleden met de hak ken over de sloot. Maar goed, zijn re gering heeft de vertrouwenskwestie, gesteld bij het wetsontwerp van de re gering voor vervroegde verkiezingen in December, dan toch maar gewon nen. De stemmenverhouding was: 2 85 247, waarbij dient opgemerkt, dat Fau re de steun kreeg van 90 communisten. Dit laatste was voor Faure aan leiding om met zijn ministers de mo gelijkheid van aftreden te bespre ken. Maar de ministers bleken van andere gedachten te zijn en na over leg met de voorzitters der beide Ka mers van het Parlement ging Faure met hun zienswijze accoord. Waarom de Communisten Faure stemden? Zij zijn van mening, dat vroege verkiezingen gunstig zijn voor hun partij. Bovendien zijn zij voor stander van het kiesstelsel van evenre dige vertegenwoordiging, waarop het voorstel van Faure vrijwel neerkomt. De Senaat kan thans nog een spaak in het wiel steken. Deze verwierp de ze week het regeringsvoorstel. De se natoren wensen een districtenstelsel naar het patroon van het Britse kies stelsel. Zij moeten zich thans opnieuw over het plan uitspreken. Een Amerikaanse huisvrouw, die destijds als tweede luitenant bij de Russische infanterie bij Leningrad tegen een Duitser vocht, heeft in New York in een televisie-vragen- spel 50.000 dollar gewonnen. De 36-jarige mevrouw Petrovs- kaya Shirk beantwoordde Zater dagavond alle vragen over de ge schiedenis van de geweren goed, koos de juiste soort munitie uit, laadde een Springfield-geweer en schoot een losse patroon af over de hoofden van het studiopubliek. Als zij wil, kan zij de volgende Zaterdag opgaan voor een nieuwe serie vragen, die 100.000 dollar kunnen opleveren. RJO DE JANEIRO, 13 Nov. De Braziliaanse kruiser „Tamandare" met de Vrijdag afgezette waarnemende president van Brazilië, Luz, aan boord, is vandaag de haven van Rio de Janeiro binnengelopen. Het nieuwe regiem van president Ramos heeft hem veiligheid gewaar borgd. Luz had een wijkplaats op de kruiser gezocht, toen de Braziliaanse hoofdstad door militairen werd bezet. Aan boord bevinden zich verder enkele gevluchte ministers, hoofden van dienst en kolonel Jurandir Mamede, wienst aansporing tot een staatsgreep de directe oorzaak is geweest van de „preventieve staatsgreep" van generaal Lottj. Carlos Luz heeft aan de nieuwe pre sident van Brazilië vanaf de kruiser, waarop hij de wijk genomen had, een telegram gezonden, waarin hij zegt, dat hij zijn aandeel in de recente ge beurtenissen als afgesloten beschouwd. Overigens keert de normale toestand in het land terug. Luz zei verder, dat hij aan boord van de kruiser naar Rio terugkeert om te vermijden, dat een toestand ontstaat, waarin het bloed der Brazilianen zou worden verspild door een burgeroor log. Hij kreeg de verzekering, dat zijn veiligheid geen gevaar loopt. Aan boord van de kruiser, de „Ta- mandara", bevinden zich o.a. ook ad miraal Do Valle, de voormalige mi nister van Marine, de voormalige mi nister van Justitie, en admiraal Pena Potto, opperbevelhebber van de vloot. Admiraal Do Valle en de minister van luchtvaart werden Vrijdagavond vervangen door ministers, die generaal Lott gunstig gezind zijn. Zaterdag werden andere ministers ontslagen, die tegen het nieuwe regiem zijn. Pimental verving Kelly als minis ter van Justitie en Emegna heeft de plaats van Castro Guimaraes ingeno men als minister van Arbeid. AMSTERDAM, 12 Nov. —De plan nen voor de aanleg van een autotunnel onder het IJ te Amsterdam, lopende van de Valkenburgstraat via het Oos terdok naar het Meeuwenplein in Noord, zijn thans zover uitgewerkt, dat met het werk kan worden begon nen. In verband hiermee vragen B. en W. van Amsterdam de gemeenteraad „bij wijze van aanloop" een crediet be schikbaar te stellen van 20 millioen gulden voor de in eerste aanleg uit te voeren werken. De Westduitse minister voor Specia le Taken, dr Robert Tillmans, is op 59- jarige leeftijd te Berlijn overleden aan een hartaanval. Dr Tillmanns was tevens voorzitter van de christen-democratische partij te Berlijn. DEN HAAG, 12 Nov. Het Mini sterie van Buitenlandse Zaken deelt thans mede dat uit Brussel bericht is ontvangen dat in Belgeië geen arresta ties in de zaak van Anneke Beekman zijn verricht. De eerdere mededeling dat deze ar restaties wel zouden zijn gedaan, wel ke van officiële Belgische zijde was ontvangen, blijkt op een misverstand te hebben berust. Interlocale telefoontarieven worden verlaagd DEN HAAG, 12 Nov. Te beginnen met 15 November a.s. worden maatre gelen genomen om het interlocale te lefoontarief zodanig te wijzigen, dat elk gesprek in zóne B vier cent en in zóne C acht cent goedkoper wordt, zo deelt de PTT mede. LAATSTE RUSTPLAATS VAN 6010 DUITSERS Dit, in de stijl van een woestijnfort gebouwde monument, is opgericht bij Tobroek. Het bevat de stoffe lijke resten van 6.010 gesneuvelde Duitsers van het „Afrika-korps" en zal een dezer dagen onthuld worden. DE BILT ZEGT: Verspreide opklaringen DE BILT, 13 Nov. Overwegend droog weer met verspreide opklarin gen. In de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Dezelfde of iets lagere tempe ratimen. Kinderlijkje gevonden RENKUM, 13 Nov. Onlangs is in de Ryn, onder gemeente Renkum, dooi? arbeiders, die per roeiboot de rivieï overstaken, een tas gevonden. Daarin bleek zich een kinderlijkje te bevin den, benevens een hoeveelheid dames ondergoed. De politie stelt een uitge breid' onderzoek In naar de dader. Op klaarlichte dag NIJMEGEN, 13 Nov. In het afgelopen weekeind hebben twee tot nu toe onbekende gemaskerde mannen een roofoverval gepleegd op het benzine tankstation nabij de Duivelsberg. Toen de bediende even weg was, zijn do twee rovers het tankstation binnengedrongen en hebben de kas geroofd, be staande uit een paar honderd gulden en een paar duizend mark. De bediende zag de diefstal plegen, maar de mannen waren zo snel, dat ze al verdwenen warén voor hij bij het tankstation aankwam. Onmiddellijk werd de Rijkspolitie ane, die niet op de hoogte was van te Beek by Nijmegen gewaarschuwd, die een uitvoerig onderzoek instelde; maar geen van de beide daders meer kon terugvinden. Zy bleken over de Duitse grens verdwenen te zyn. Zij waren doorgelaten door de Duitse dou- BONN, 13 November. De Zondag in Rhoendorf aan de voet van de Drachenfels gevoerde besprekingen tussen Dr Adenauer en de Franse minis ter Pinay, zullen, naar in politieke kringen wordt verwacht, in het begin van het volgende jaar tot nieuwe onderhandelingen over het vraagstuk van het Saargebied leiden. De beide staatslieden hebben aan het einde van vier uren „hartelijk en intiem" beraad in een communiqué verklaard, dat zij voornemens zijn in overleg met de nieuwe Saarlandse regering, (die na de verkiezingen van 18 Dec. zal worden gevormd), te streven naar een oplos sing van het Saarprobleem, die rekening houdt met de wezenlijke belangen van de beide landen, vooral op economisch gebied. En met de wens der beide regeringen haar streven naar een Europese integratie voort te zetten. Deze integratie zal volgens het communiqué „goed uitgebalanceerd" moeten zijn en gegrondvest op een nauwe samenwerking tussen Frankrijk en de Bondsrepubliek. De besprekingen over het zo peni bele Saarvraagstuk zijn, zoals dr Aden auer voor de pers verklaarde, gevoerd een „zeldzame geest van gemeen schappelijkheid". Minister Pinay heeft de Franse houding na de verwerping van het Saarstatuut door de" bevolking van het gebied (naar van Duitse zijde getuigd werd) nuchter en zakelijk weergegeven en daarbij niet veel twijfel over gelaten aan het feit, dat de houding der Saarlanders om hun Duitse supporters vele Franse voor vechters van een nauwer samengaan met de Bondsrepubliek heeft ont moedigd. Er is echter geen sprake van ge weest, dat de Franse minister zijn ge sprekpartner ook minister von Bren- tano, staatssecretaris Hallstein en am- basadeur Blankenhorn waren aanwe zig heeft verrast met concrete voor stellen in de geest als voor enkele da gen in de Parijse pers aangeduid. In het bijzonder heeft de Franse minister met geen woord gerept over een wens de voor 18 Dec. op het programma staande verkiezingen in het Saarland op te schorten, in afwachting van de uitwerking van een nieuw statuut voor het gebied. Zulke suggesties waren in Bonn bij voorbaat al op afwijzing van alle par tijen gestuit. De Duitse hereniging De besprekingen in Adenauers villa waren evenwel niet alleen aan het Saarvraagstuk gewijd, alhoewel dit het enige onderwerp was, waarover de staatslieden in concreto traden. Uiteraard heeft een gedachtenwisse- ling plaats gevonden over de toestand, die is ontstaan, nu de Geneefse confe rentie in alle duidelijkheid heeft aan getoond, dat de Sowjet-Unie niet tot een hereniging van de beide Duitse republieken bereid is. Het communiqué zegt, dat opnieuw de volledige overeenstemming der in zichten der Franse en Westduitse rege ringen over de belangrijke problemen gebleken is. De beide staatslieden hebben duide lijk te kennen gegeven, dat zij in deze omstandigheden slechts een doelbe wust voortzetten van de pogingen om tot Europese eenheid te geraken als het enige antwoord op de Russische weigering kunnen beschouwen. Over de wegen, die men daarbij kan gaan, zijn Adenauer en Pinay niet in détails getreden. Daarvoor restte bij het korte bezoek van de Fransman geen tijd. Pinay is namelijk reeds in de middaguren weer naar Genève ge vlogen, met dankbetuigingen van dr Adenauer voor zijn collega's in zijn bagage. deze roofoverval. Zondagavond was ep nog geen spoor van de daders ontdekt. Men weet ook niet, of men hier met Nederlanders of met Duitsers te ma ken heeft. St Nicolaasactie te Goes begonnen PUBLIEK UITERST TEVREDEN GOES, 12 Nov. Met muziek is van daag de St Nicolaas-actie van de Goese Middenstandsvereniging „Handelsbe langen" en „De Hanze" geopend. Het muziekgezelschap „Euphonia" bood de ze muzikale start aan en maakte een flinke mars door de stad, gadegeslagen door honderden kopers, die tuk op een tientje, de winkels der deelnemers aan de foto-actie bekeken, om te zien of zij niet op een der foto's stonden met het befaamde witte cirkeltje om het hoofd. Reeds vanmiddag hebben talrijke tmg vormt aan het fruitcorso, heeft veel succes. Niet minder dan vijftig winkeliers namen aan deze actie deel en verscheidene hunner hingen zelfs meer dan één foto voor de ramen. De foto's blijven tot 5 December hangen. Reers vanmiddag hebben talrijke gelukkigen hun prijzen afgehaald eii er zullen in de komende weken ze ker nog vele volgen. „Wat een bof, dat we toen naar het fruitcorso zyn gaan kijken" was de algemene reac tie. Inderdaad, want wie er niet was, kwam niet op de foto en miste daar mee zijn kans op een tientje KOMST VAN ST NICOLAAS Op 26 November komt St Nicolaas in Goes. Hij zal aan de A. J. Kade om 2 uur met muziek van „Euphonia" en het pijpercorps „Excelsior" worden in gehaald. Sint komt niet te paard dit jaar. In een grote open luxe auto zal h|j een tocht door de stad maken.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1