Uan UeA> en ®£A> BAAYENS met hoge hoeö en toveRstAf Bestrijdt GRIEP met Aspirin*) Ontwikkeling Ontspanning Gezelligheid Quitse lapjeskoopman OPTIEK 't Zeeuwsch Weekend BROCKHAUS, een begrip in wereld van het woord werd beroemd uitgever Vele bekende auteurs deden bij Brockhaus hun werken verschijnen (Van onze Westduitse correspondent.) WIESBADEN, November 1955. Op 15 October j.l. bestond de beroemde uitgeverij Brockhaus in Wiesbaden 150 jaar. Ander halve eeuw geleden werd deze bekende Duitse uitgeverij opgericht te Amsterdam door de 30-jarige lapjeskoopman Friedrich Arnold Brockhaus, die uit Dortmund naar Nederland was gekomen. In 1801 vestigde hij zich in Amsterdam. Zijn zaak bloeide, maar door continentale blokkade van Napoleon kreeg ook zijn onderneming met ernstige moeilijkheden te kampen. Toen stak Brockhaus zijn geld in een bekende boekhandel, Rohlolf en Co. (de Co. was Brockhaus). Brockhaus richtte een politiek-literair Nederlands blad op, „De Ster" genaamd, dat weldra zoveel abonnees had, dat het zich vanaf het eerste nummer kon bedruipen. Toen de Bataafse republiek plaats maakte voor het koninkrijk, ttnest „De Ster", die net een kwartaal had bestaan, de verschijning staken. Begin 1807 gaf Brockhaus met de Ne derlandse krant en het Duitse tijd schrift ook een Frans maandblad uit „Le Conservateur Journal de litera ture, de sciences et de beaux-arts". Dit bestond anderhalf jaar. En met zijn „Aanzichten van de hoofdstad van het Franse keizerrijk in het jaar 1806 door Plnkerton, Mercier en C. F. Cramer", legde Brockhaus de grondslag voor de later zo vermaarde reisverhalen van deze uitgeverij. Herdenking van JACOB OBRECHT Dit jaar is het 450 jaar geleden, dat de bekende musicus en componist Jacob Obrecht te Ferrara overleed. Hoewel het jaar van zijn geboorte niet bekend ls, weet men wel uit historische docu menten, dat hij op 22 November jarig was en in Bergen op Zoom werd ge boren. De Stichting Jacob Obrecht on der leiding van de heer L. G. van Hoorn en verschillende vooraanstaande musico logen hebben zich nu ten doel gesteld de muziek van deze vermaarde Bergen op Zoomse musicus, alsmede werken van zijn tijdgenoten, nog eens ten ge hore te doen brengen en wel op Zater dag 19 November in Bergen op Zoon tijdens de Jacob Obrecht-herdenking Om half vier des middags zal de stads- beiaardier, de heer Adr. de Groot, een Carillonconcert geven, tijdens hetwelk vooral oude muziek ten gehore zal wor den gebracht. Om half vijf wordt In hel torenportaal van de Grote Kerk een ge denksteen onthuld naar een ontwerp van ir De Wilde en vervaardigd door de beeldhouwer G. A. Kemperman. Bij deze plechtigheid zal de Muziekkring Obrecht het motet „Laudemus nunc Dominum" ten gehore brengen. Een half uur later zal de Stichting Jacob Obrecht officieel ten stadhuize door het gemeentebestuur worden ontvangen. Des avonds geeft de Muziekkring onder leiding van de heer Hans van den Hom- bergh een concert In de Markiezenzaal van het stadhuis van instrumentale en vocale muziek uit de 13e, 14e en 15e eeuw. Behalve een vijftal composities van Obrecht zullen werken worden uit gevoerd van Guillame Dufay, Josquin Despres, Jacobus non Papa, Tylmar, Susato en Pierre de la Rue, Tijdens een bezoek aan de Leipziger Messe in 1808 had Brockhaus uit een faillissement voor 1800 talers een on voltooid naslag-werk gekocht, dat de grondslag werd van de „Brockhaus", de beroemde encyclopeadie. Ilij verkocht zijn boekhandel in Amsterdam tegen een goede prijs en verhuisde met zijn zeven kinderen naar Duitsland. Tijdens de 150 jaren van zijn bestaan heeft deze beroemde uitgeverij de wer- ken van tal van bekende auteurs uitga geven. Schopenhauer en Dr Ecker- mann's „Gesprekken met Goethe", de boeken van Stanley, van Fridtjof Nan- sen, van Armiraal Byrd en William Bee- be, van Schliemann, de ontdekker van Troja, zowel als van Wilhelm Furt- wangler. En niet te vergeten de nieu we „Brockhaus'-uitgave, waarvan nu alweer zeven van de twaalf delen zijn verschenen. Van dit lexicon verschijnt thans de 16e oplage. In 1890 richtte Brockhaus als „Brock haus en Afron" een filiaal op in St Pe tersburg om een Russische uitgave van zijn lexicon mogelijk te maken. Toen in April 1946 aan de firma Brock haus de licentie werd gegeven voor de Russische militaire autoriteiten, zei ma joor Sjikorow: „De uitgeverij Brock haus moet behouden blijven. Wij heb ben niet vergeten hoeveel goeds U het Russische volk hebt gedaan door Uw boeken". Vier jaar later verklaarde de commu nistische eenheidspartij, dat de toen juist verschenen „volksbrockhauB" deel I reactionnair was en liet de gehele op lage van dit werk in beslag nemen! Van dat tijdstip af werd door onophoudelijke chicanes het bestaan van de uitgeverij steeds meer bemoeilijkt. In 1951 werd het bedrijf onder een beheerder ge plaatst en de 77-jarige eigenaar van de firma mocht het niet langer betreden. Zijn particulier vermogen werd zgn. voor belastingschulden in beslag geno men. Toen in 1945 de Amerikanen de door hen veroverde stad Leipzig aan de Rus sische troepen overgaven, nodigden zij vier uitgevers, die „goed" waren ge weest uit, mee naar West-Duitsland te komen. Eén daarvan was Hans Brock haus. Na veel aandringen van zijn fami lie besloot hij naar Wiesbaden te gaan. Het begin was moeilijk. In 1953 werd het bedrijf in Leipzig onteigend en ge nationaliseerd. Sindsdien voert het be drijf in Wiesbaden weer de naam en het oude firma-merk. Rembrandtherdenking volgend jaar Het Historisch Museum in het 17e geuwse Scblelandtshuis aan de Korte Hoogstraat te Rotterdam is uitgebreid en ingrijpend veranderd. Veel beter dan voorheen kan* de bezoeker zich nu op de hoogte stellen van de bewogen ge schiedenis der Maasstad en van de snelle groei dezer stad. Er is een grote maquette van Rotterdam vóór de ver woesting. V Na overleg met de redactie heeft de uitgever van „Critisch Bulletin", die tevens redacteur-uitgever is van het Maandblad voor Letteren „Maatstaf', besloten tot een technische fusie van beide bladen, die redactioneel volkomen onafhankelijk van elkaar zullen blijven. De mogelijkheid wordt overwogen in Arizona (Ver. Staten) een internationale organisatie van geleerden op te richten, die zich zal bezighouden met het onder zoek van de zon. Voor een speciaal la boratorium zal jaarlijks één millioen dollar nodig zijn. Er is een prijsvraag uitgeschreven voor het ontwerpen van een door de zon verwarmd en gekoeld huis. In het verleden zijn reeds enkele met zonnewarmte verwarmde huizen gebouwd, maar in de praktijk was dit geen succes. Men wil nu een installatie ontwerpen met een Ingebouwd appa raat, dat de zonnewarmte concentreert en naar keus in- en uitgeschakeld kan worden. Want hij zal zijn als een boom, geplant aan waterbeken, die zijn vrucht geeft op zijnen tijd, en welks blad niet at- valt; en al wat hij doet, zal wel gelukken. Psalm 1 3. In de eerste psalm beschrijft de dichter de scherpe tegenstelling tussen rechtvaardigen en goddelozen. De rechtvaardige wiens lust is in des Heren wet en die Zijn wet overdenkt dag en nacht, zal zijn als een boom, geplant aan waterbeken. Alzo zijn de goddelozen niet; maar als het kaf dat de wind henendrijft. Kaf is een ledige bolster, en de goddeloze is ledig als het kaf; ledig van de gerechtigheid van Christus, en van de vreze des Heren. Zonder God is hij in de wereld en zonder Christus en zonder hope voor de Eeuwigheid. Zijn gehele leven is ledig en hol. De wereld met haar vreugd geeft geen ware verzadiging en in het lachen »s nog smart en in Gods rechtvaardig oordeel is de goddeloze te licht be vonden. Gelijk het kaf, dat de wind henendrijft, zal hij eens wor den weggeblazen, gelijk kaf, dat de wervelwind wegsteelt. Dit is het vreselijk lot van allen, die vreemdeling zijn van God in Christus. Dat de schrik des Heren hen bewege tot het geloof. Hoe groot is daarentegen het heil van de rechtvaardige. Van dat heil spreekt de dichter met het beeld van een boom, geplant aan wa terbeken. Die boom wies niet van zichzelf op, maar is geplant. Gods volk is er van zichzelf niet, doch door Goddelijke planting. De Here riep hen uit de staat des dod& en maakte hen levend. Hij plantte hen door Zijn genade in de hof van Zijn uitverkoren Kerk en gaf hen een plaats, beter dan der zonen en der dochteren. Hij plantte hen in de levensgrond n.l. in Christus. Zij zullen niet versterven. Van alle natuurlijke mensen, hoe godsdienstig en vroom deze ook wezen mo gen, zijn ze daardoor onderscheiden, dat zij een ware gemeenschap aan Christus verkregen hebben. Zij zijn Hem ingeplant. Ja, zij zijn als een boom, geplant aan waterbeken. De levende wateren des Heiligen Geestes onderhouden hen, want de gemeen schap met Christus wordt gewrocht en onderhouden door de Heilige Geest. Hij plant en voedt het geloof. Van Zijn bediening is Gods volk ten allereerste afhankelijk. Alleen door de bediening des Heiligen Geestes leeft en bloeit het ellendig en arm volk van God. Het draagt vruchten op zijn tijd. Het geniet de vrucht van vrede en blijdschap en wordt versierd met de vrucht van heiligmaking, waarin de Vader ver heerlijkt wordt. Hoe gelukkig is dat volk God is met hen. En al wat hij doet zal wel gelukken. God is vóór hen en wie zal tegen hen zijn. Door het geloof zijn zij meer dan overwinnaars. Zijt ook gij reeds overgezet uit de woeste hof van Adam in wie nu in der eeuwigheid geen vruchten meer zullen dragen door de hand van de hemelse landman als een vruchtdragende boom in Zijnen hof geplant. Die weldaad is noodzakelijk reiziger naar de Eeuwigheid. Goes. Ds A. F. HONKOOP. De herdenking van de driehonderd- vijftigste geboortedag van Rembrandti grootste schilder en etser Rembrandt - (hij leefde van 1606 tot 1669) zal in ons NatiOIiaEU COI1QECS land met belangrijke en bijzondere evenementen gepaard gaan. Van eind Mei tot eind October zullen in het Mu seum Boymans te Rotterdam en in het Rijksmuseum te Amsterdam omvang rijke expositie van Rembrandts werken worden gehouden. Van 20 Mei tot en met 5 Augustus wordt in Boymans een tentoonstelling gewijd aan etsen en te keningen van de grote meester, waarna van 8 Augustus tot en met 20 Octo ber daar een grote collectie van zijn schilderijen zal worden tentoongesteld. Kaóieel uwbdt muAeum Opdrachten aan Nederlandse componisten Minister Cals heeft weer een aantal opdrachten verleend aan Neder landse componisten. Zo kan Sem Dres den te 's-Gravenhage een werk maken voor gemengd koor met ten hoogste (wee solisten en met eenvoudige bege leiding. Het componeren van een werk voor mannenkoor met ten hoogste twee solisten en met begeleiding van koper blaasinstrumenten en slagwerk is op gedragen aan G. Frid te Amsterdam. Bertus van Lier kan zich zetten aan twee werken voor gemengd koor a cap- pella. Een aantal liederen voor een zangstem met orgelbegeleiding op zo danige tekst, dat zij geschikt zijn voor een kerkconcert, is de compositie-op dracht voor Albert de Klerk te Haar lem. S. Bunge te Heemstede is het ma ken van een werk voor strijktrio op gedragen, terwijl mej. Andrée Bon- homme te Heerlen zich zag belast met het componeren van een aantal liede ren voor een zangstem met orkestbege leiding. Een werk voor harmonie- of fanfarekorps geschikt om door de vele goede amateurkorpsen in ons land te worden gespeeld, wordt verwacht van M. Nlèl te Maastricht. Tenslotte ont ving Max Vredenburg te Amsterdam een opdracht, die als volgt werd om schreven: een werk voor schoolorkest en/of schoolkoor, waarbij rekening dient te worden gehouden met de bezetting van de schoolorkesten en de capaciteit der schoolkoren en waarbij tegen het gebruik van een proza- of een poëzie tekst in een vreemde taal bij een com positie voor koor geen bezwaar bestaat. Een „cadeau" aan hei Nederlandse volk (Van één onzer verslaggeefsters). In Juli van dit jaar bestond de Nederlandse Jeugdgemeenschap tien jaar. Bij de oprichting in 1945 sloten acht Jeugdorganisaties zich bij deze gemeenschap aan en dit aantal is in de afgelopen tien jaar precies zeven maal zo groot ge worden. Bij elkaar hebben de aan gesloten organisaties ongeveer 750.000 leden, d.w.z. 35 tot 40 van alle Nederlandse jongeren van 8 tot 24 jaar. In de kring van de N.J.G. heeft men besloten het 10-jarig bestaan te vieren door het Nederlandse volk een „ca deau" aan te bieden. Dit cadeau bestaat uit een nationaal jongeren- congres „Jeugd 1955", dat van 10 tot en met 12 November te Am sterdam wordt gehouden. De organisatoren van het congres, tien Nederlandse organisaties, waaron der ook de Raad voor Zaken van Kerk en School der Ned. Herv. Kerk en de Ned. Gereformeerde Jeugdraad, hoop ten door middel van het congres ant woord te krijgen op de vraag, of er op Het uit het begin van de dertien de eeuw daterende kasteel te Vorden zal binnenkort worden in gericht tot museum waarin o.m. een permanente schilderijenten toonstelling zal worden gehouden. Het fraaie gebouw dat op de monumentenlijst is geplaatst zal in de huidige vorm blijven bestaan. N.J.G. viert haar tweede lustrum geestelijk-cultureel gebied eenzelfde herstel is waar te nem.-n als op teeh- nisch-economisch gebied, zoals ons dat op de grote manifestatie E 55 werd ge toond. De 650 deelnemers aan het congres hielden zich gedurende twee dagen be zig met de vraag, of de technische en geestelijke voorbereiding van de jon geren van 14 tot 21 jaar voldoende is om hun plaats in de maatschappij te kunnen innemen. Op de eerste dag, de „onderwijsdag", gingen zij na hoe in dit verband de school functionneert en op de „dag voor vorming bulten school verband" bespraken zij de buiten-school se vorming, Voor het congres bestond zo'n grote belangstelling bij de bele Nederlandse jeugd, dat honderden verzoeken om er aan te mogen deelnemen moesten wor den afgewezen. Donderdagavond na de opening van het congres door de voorzitter, ds N. O. Steenbeek, werd een samenspraak ge houden tussen prof. dr W. Banning en vijf afgevaardigden van de jeugd, waar bij mej. H. Kuiper de Christen Jonge Vrouwen Federatie en mr Chr. F. Bra- mer de Ned. Geref. Jeugdraad vertegen woordigde. De „onderwijsdag" op Vrijdag werd geopend met een inleiding van pater dr N. Perquin. Daarna vergaderden de zes secties (1. het onderwijs voor de jeugd tot 12 jaar. 2. primair en voortgezet on derwijs. 3. algemeen vormend voortge zet onderwijs van 12 jaar af. 4. samen werking tussen gezin en school. 5. be roepskeuze en 6. de jongeren aan het woord). Prof. dr J. Waterink gaf aan het einde van deze dag een samenvat ting. Dr Ph. J. Idenburg leidde de zgn. „vormingsdag" op Zaterdag in. Daarna vergaderden wederom zes secties (1. al gemeen vormend partieel onderwijs. 2. vrije jeugdvorming, jeugdbeweging, Ingezonden Mededeling (Adv ^STRJOé-GOESjEfc ,ïl§2l Da speciaalzaak voor uw BRIL ARBITRAGE. Uw huurcontract is, wij zouden haast zeggen natuurlijk, geldig. Behoudens dan op het punt van de huurprijs, want daar beslist de huurwet over. Geldig is dus ook wel de bepaling over ar bitrage bij geschillen. Wij betwijfelen echter of dit rechtsgeldigheid heeft, nu er een geschil is over de huurprijs. Want de wet heeft de huurprijsbepa ling uitsluitend aan de kantonrechter opgedragen. TOEZIENDE VOOGD Uw schoonzustér heeft in zeker opzicht wel gelijk. Ze mag u, als voogdes, de toegang weigeren. De toeziende voogd heeft geen taak op het gebied van de opvoeding van de kinderen. Maar de dingen, die u ons schrijft, zijn wel heel erg. Voor de kinderen zijn dergelijke toestanden funest. Er blijven u evenwel wegen genoeg over om in te grijpen. U kunt eenS gaan praten bij de Voogdijraad en deze op de hoogte stellen. Ook kunt u contact opnemen met Pro Juven- tute. Tenslotte is er nog de Kinder rechter. Wij zijn het volkomen met u eens, dat dit alles zo niet blijven kan. AANRIJDING Uit de stukken blijkt toch wel, dat u in deze aanrijding de schuldige par tij was. Daarom werd u ook veroor deeld door de kantonrechter. Op die grond krijgt u natuurlijk ook de schade te betalen. Iets anders is: moet u de rekening betalen, zoals deze werd ^aangeboden. Zeker niet. U moogt nagaan, of de rekening in orde is. U behoeft bijv. geen nieuw- voor-oud te vergoeden. U kunt na gaan, of men toch noodzakelijke her stellingen op uw rekening heeft ge zet. Gezien het enorme bedrag van de rekening, lijkt het ons toch wel de moeite waard om hiermee eens naar een advocaat te gaan. WERKEN Inderdaad kan Sociale Zaken verlan gen, dat een weduwe, die zo jong is als u, gaat werken. Men is niet ver plicht u steun te geven. De dingen zouden anders liggen, wanneer u kleine kinderen had. Enals u eerlijk is, moet u dan niet toegeven, dat het veel eervoller is zelf de kost te verdienen? HOOFDBEWONER Een lezer kocht een huis. Na enkele maanden vond de huurder van dat huis goed, dat de nieuwe eigenaar enkele kamers „ais inwoning" be trok en de eigenaar kreeg ook een vergunning voor inwoning. Nu is de mening van de eigenaar, dat hij de hoofdbewoner is, omdat hij eigenaar is. Fout. Huurder Jslijft hoofdbewo ner. Koop breekt geen huur, dus lemaal nergens naar, zeker niet als de mevrouw werkelijk klein is! Wordt het bedoeld als een soort vriendelijkheid, dan is het een belediging. Zoiets van! u i« niet helemaal een echte mevrouw, u ls dat nog maar een klein beetje. VERHUUR. U heeft gehuurd een bakkerij annex woonhuis. De ovens zijn van de huiseigenaar. Nu wilt u één van de twee ovens verhuren aan een andere bakker en vraagt of dit zonder toestemming van de hulselge- blijft da huurovereenkomst bestaan. Trouwens, onze lezer heeï els zodanig ook geen vergunning. Zou die huurder opeens inwoner worden, dan werd zijn positie èl té ongunstig. U zoudt dan bijv. ineens 20 pet. voor overlast mogen vragen. De goedheid van de huurder u tweë kamers af te staan zou dan hierop neerkomen: hij doet dit gratis. Dan zou h(j die last zeker niet op zich hebben genomen. BELEEFDHEID. Een lezeres legt ons een vraag voor, die eigenlijk niet helemaal op ons terrein ligt, maar goedZe schrijft over het gebrek aan goede manieren, dat ze soms bij winkelpersoneel ondervindt. Zo bijv. het aanspreken met „dame". Inderdaad is „dame" geen aanspreek titel. Men behoort te spreken van me vrouw of juffrouw. Dat „dame" wordt dan gebruikt als een ontwijken van da moeilijkheid wanneer men niet precies weet, of men met een mevrouw of een juffrouw te doen heeft. Maar fout is het. Aanspreken met mevrouwtje lijkt he- Baar mag. iat zal allereerst afhangen van het huurcontract. Wat staat daar in? Het jedtag, dat huurder zonder toestem ming van de' eigenaar niet mag onder verhuren? Of is er een contract? Dan zou het wellicht mogen. Overigens is hier sprake van in onderhuur geven van de bakkerij. Een andere bakker komt eenvoudig meebakken, omdat u een oven teveel heeft. Daar zal de eigenaar vermoedelijk geen bezwaren tegen kunnen inbrengen. Tenslotte werd de oven verhuurd om te gebruiken en blijft het gelijk of dan wel een ander het doet. RUILEN. Reuze jammer, dat u nu zo'n mooie ruil kunt doen, maar dat de eigenaar wei gert. Daar is werkelijk niets aan te doen. Want niemand kan de eigenaar dwingen om met deze ruil accoord te gaan. Zodat wij u geen ander middel aan de kunnen doen dan: praten. U TEKENDE. De feiten liggen als volgt: in Indonesië jeugdzorg, sport. 3. praeventieve en re pressieve kinderbescherming, zorg voor het deficiënte kind. 4. de invloed van de moderne maatschappij op de jeugdigen. 5. de functie van het gezin in de mo derne maatschappij en 6. de jongeren aan het woord). De besprekingen van deze dag wor den samengevat door mr H. M. L. H. Sark, waarna prof. dr M. J. Langeveld een slotbeschouwing zal houden. was u bij een Engelse maatschappij verzekerd tegen ongevallen en andere evenementen. Bij een overval werd u zwaar gewond, gelukkig genas u, maar was voor de werkzaamheden verder on geschikt, zodat u naar Nederland werd teruggezonden. Hier werd u namens de verzekeringsinstelling gekeurd en slechts voor een zeer gering percentage ongeschikt (invalide) verklaard. Met het onderzoek door de artsen was en is u het helemaal niet eens, omdat u zich in veel ernstiger mate invalide weet. Uit uw brief blijkt ons, dat u de uit kering heeft aanvaard en de „uitke- rings-kwltantie" tekende. Op deze kwi tanties komt vrijwel steeds een clau sule voor, waarin staat, dat u finale kwijting verleent. Daar beroept de in stelling zich nu op en wij vrezen, dat de Instelling gelijk heeft. Misschien ais wij de polis eens konden lezen, dat we daar nog gronden voor beroep in kun nen vinden. Maar we vinden de kans toch wel heel, héél klein. WEL OF GEEN HUWELIJKSE VOORWAARDEN Nu u deze zaak niet van de zakelijke kant beziet, maar uit gevoels-oogpunt, kunnen we eigenlijk niet helpen. U zult dat samen eens moeten worden. Wij geven uw verloofde toe, dat huwelijkse voorwaarden de volmaakte eenheid in het huwelijk schaden. Er kunnen ech ter geldige redenen voor zijn. Om dit te bekijken, zouden we heel wat meer moeten weten. Nu u er zuiver een gevoelskwestie van maakt, moet u het samen ook oplossen, dat kan een derde nooit doen. DE EGEL. Een lezeres heeft een egel en die snoept nog maar steeds door. Hij wil eenvou dig zijn winterslaap niet beginnen. Nu is het de vraag, of ze door moet gaan met voeren. Komt hij zo wel in zijn Winterslaap? Rustig doorgaan: die win terslaap komt toch wel! Hij vindt al leen dat gesnoep nog lekker. Nog even de kans waarnemen, want de winter duurt zo lang. Zet u in de schuur maar een kistje met hooi en voer hem ver der in de schuur. Op een gegeven ogenblik kan h(j de lust om te slapen toch niet weerstaan. RAADGEVER. In de mergelgroeve ,,'t Rooth" bij He melen, gemeente Margraten, zijn weer resten ontdekt van een mosasaurus, vermoedelijk delen van hetzelfde exem plaar van dit prae-historisch monster, waarvan ongeveer twee jaar geleden fragmenten werden gevonden. Nu ont dekte men delen van de wervelkolom en enkele botten. De kaars De goochelaar blaast een kaars die op de tafel staat uit en wikkelt hem in een stuk papier. Een doekje laat hij tussen zijn handen verdwijnen. Als hij de inge pakte kaars doormidden breekt, komt daaruit het doekje weer tevoorschijn. Daarna haalt hij de kaars weer heel uit zijn binnenzak. De benodigdheden voor dit trucje zijn twee dezelfde doekjes, een kaars en een nagemaakte kaars. De imitatie-kaars maakt U van een witte papieren huls. Aan deze onder- en bovenkant stopt U er een stukje echte kaars, in, met één van de doekjes er tussen. Als U nu de kaars aansteekt en er wat vet langs laat lopen, zal deze niet meer van de echte te ondescheiden zijn. De kaars met het doekje er in zet U in een kandelaar op de tafel en vlak voor de voorstelling be gint" steekt U hem aan. Wanneer U deze kaars in een stuk papier wikkelt en door breekt, kunt U makkelijk het doekje te voorschijn halen. Van de rest van het pakje maakt U een propje en dat stopt U in Uw zak, zodat de toeschouwers het later niet zullen vinden. Om het doekje uit Uw hand te laten verdwijnen heeft U nog een stuk elastiek nodig, waar een klemmetje aan vastge maakt is. Het ene eind van het elastiek speldt U hoog binnen in Uw mouw vast. Als U met Uw hand omlaag staat, moet het klemmetje net tot aan de rand van de mouw komen. U neemt dat klemmetje in Uw hand en maakt de doek eraan vast. Dan stopt U de doek in Uw vuist. Als de doek helemaal in Uw hand verdwenen is laat U hem schieten en dan vliegt hij in Uw mouw. Als de doek eenmaal goed in Uw mouw zit, kunt U de handen lang zaam openen om de toeschouwers te laten zien, dat de doek verdwenen is. De echte kaars had U tevoren reeds in Uw bin nenzak gestopt en deze haalt U dan triomfantelijk te voorschijn. Ingezonden Mededeling (adv.) Het merk Aspirin en het Bayerkruis op ieder tablêt geven U de garantie dat U Aspirin") hebt. gedeponeerd handelsmerk

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 8