„EXCELLENTIE, PAS OP MET AMBONESE REPATRIËRING" President van Brazilië vlucht het land uit Plag, in top, de. dit £awienó HeAïijit Ex-pleegmoeder van Anneke Beekman gearresteerd Grote Vier zullen conferentie Woensdag reeds beeindigen Ook Syrië wenst geen Engelse bemiddeling Noorse premier in Moskou PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD^VOOR ZEELAND Min. Van Thiel verwacht terugkeer van plm. vijfduizend zielen IIBSgSafiBtlBlllllll „Staatsgreep om staatsgreep te voorkomen" Ook moeder-overste in handen der politie Italiaanse „Vampires" naar Egypte Alle drie agendapunten in impasse geraakt Arabieren eisen uitvoering der V.N.-resolutie ongave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voo-redactie 2435, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8242 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong ZATERDAG 12 NOV. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A, I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. fiuiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Zuidelijke zwerver in Westkapelle (ZIE PAGINA 2) Prof. Gerbrandy brachi politiek leven in de brouwerij (Van onze parlementsredactie) „Excellentie, pas op met de zogenaamde repatriëring van de Am bonezen naar Indonesië. Ze horen niet thuis op het gebied van de vij and. Er zitten aan die terugkeer veel meer aspecten dan u denkt!" Met deze woorden bracht prof. Gerbrandy (A.R.) gistermiddag in de Twee de Kamer tijdens de debatten over de begroting van Maatschappelijk Werk wat politiek leven in de brouwerij. Minister van Thiel kreeg van hem te horen, dat hij de terugkeer van het Ambonezen-volk te veel van technisch-maatschappelijk standpunt bekijkt en de politieke achtergrond van het probleem verwaarloost. „Er is oorlog tussen Indonesië en de republiek der Zuid-Molukken. De Ambonezen zijn niet zonder meer „displaced persons", zo riep de oud-premier uit. geschiedenis van de- Ambonezen in mijn verzorgingsbeleid te betrekken", aldus de bewindsman, die verklaarde evenveel eerbied, liefde en achting te hebben voor het Ambanezenvolk (blij kens zijn maatregelen) als de heer Ger brandy. In zijn lange en uiterst breedvoerige rede, waarmee hij de sprekers van gis teren antwoordde, heeft minister van Thiel over de kwestie van de Ambo nezen weinig nieuwe dingen gezegd. Zijn hele betoog was vrijwel niets meer dan een parafrase van wat hij Bouw woonoorden gaai door Hij herinnerde aan de interpellatie, in 1951 gehouden over de demobilise ring van de KNIL-militairen op Java Minister van Thiel was toen nog maar gewoon Kamerlid en het departement, waarvan hij thans hoofd is, had men nog niet voor hem in het leven geroe pen. De Nederlandse regering had inder tijd het recht niet de KNIL-troepen op vijandelijk gebied te demobiliseren. De enige oplossing was: overkomst van de Ambonese militairen en hun gezinnen naar Nederland, sindsdien is er een gewapende opstand begonnen van de republiek der Zuid-Molukken tegen de staat Indonesië. De accenten lijn dus anders komen te liggen, maar Sog altijd ls Indonesië vijandelijk ge- ied voor de Ambonezen. Minister van Thiel ligt in deze zaak volkomen ■cheef. Prof. Gerbrandy zeide niet te twij felen aan de goede trouw van de be windsman, die de Ambonezen volko men vrij laat in hun keuze, maar hij waarschuwde hem geen vertrouwen te hebben in de uitnodiging tot terug keer, die van Indonesische zijde schijnt te zijn gedaan. Minister van Thiel was kennelijk niet genegen de handschoen op te nemen. Van zijn standpunt bezien begrijpelijk. Als minister van Maatschappelijk werk heeft hij slechts die maatregelen te treffen, die strekken tot verbetering van het sociale welzijn van het Am bonezen-volk. Hij wees er op, dat de Nederlandse regering slechts de taak heeft de vrijheid van de Ambonezen volkomen te waarborgen. Met de repa triëring zal ze inderdaad de grootst mogelijke voorzichtigheid ln acht ne men en nergens dwang uitoefenen. „Het is echter mijn taak niet de sta tus van dit volk te regelen en de voor Ingezonden Mededeling (Adv.) tONaiPdtKTE HAZEIFABRIEKEN IE ZEVENBERGEN Het internationale verbond van christelijke vakverenigingen, dat zijn zetel te Brussel heeft, heeft in een schrijven aan de secretaris-generaal van de V.N. zich uitgesproken tegen toelating van Spanje tot de organisatie der V.N. Het verbond is evenals het vrije vakverbond van mening, dat een toelating van Spanje tot de organisatie ook, de verplichtingen van het hand vest der V.N. niet kan nakomen. vorige week reeds in Zijn Memorie v. Antwoord aan de Tweede Kamer mee deelde. Hij verklaarde goede reden te hebben om aan te nemen dat de CRAMS en de PPS (samen plm. 5000 zielen van de gelegenheid om terug te keren gebruik zullen ma ken. „Gelooft u dat zelf wel?", had ds Fokkema (A.R.) hem gisteren gevraagd. De bewindsman bleek het niet zozeer te geloven als wel te veronderstellen op grond van dooi de hoofdbesturen verstrekte gege vens. Uit brieven en andere publi caties blijkt hoe sterk het heimwee naar het tropenland en de liefde voor het vaderland is. Hoe het ook zij en wat er van een eventuele repatriëring ook terecht zal komen, de minister achtte het niet ge wenst de bouw van woonoorden voor Ambonezen thans reeds stop te zetten. Met het voorstel van de heer Rit meester (Lib.) om een raad in het le ven te roepen, die zal adviseren bij het opnemen van de Ambonezen in het Nederlandse maatschapplijke leven, wilde hij vooralsnog niet meegaan. Eerst wanneer een overzicht zal zijn verkregen over de mogelijkheden tot repatriëring zal de instelling van zulk een college in overweging worden ge nomen. (Zie vervolg op pag. 3) Slechts 6 schoten en geen druppel bloed RIO DE JANEIRO, 11 Nov. (Reuter). Een bloedeloze en bijna stilzwij gend verlopen staatsgreep heeft Carlos Luz, die als waarnemend president van Brazilië optrad, nadat zijn voorganger Cafe Filho door een hartziekte had moeten aftreden, uit zijn ambt ontzet en bet land doen verlaten. Luz werd beschouwd als vertegenwoordiger van vloot en luchtmacht, die zo nodig met geweld, een ambtsaanvaarding door de gekozen nieuwe presi dent Kubitschek, wilden beletten. Hij werd verdreven, door generaal Teizeira Lo'tt, die als minister van oorlog was afgetreden, omdat Luz een kolonel (die in het openbaar had gepleit voor een staatsgreep om installatie van Kubitschek in 1956 als president te voor komen), de hand boven het hoofd hield. Het optreden van Lott wordt daarom „een staatsgreep om een staatsgreep te voorkomen" genoemd. aiotoespraak verklaard, dat hij er uitsluitend naar streeft de eenheid Carlos Luz, de minister van Ma rine en Justitie, admiraal Amorim de Valle en de opperbevelhebber van de Braziliaanse vloot, admiraal Pena Potto, zijn vandaag, aan boord van de kruiser „Almirante Parroso' met onbekende bestemming uit de baai van Rio vertrokken. Een kust- batterij te Copacabana loste nog een schot op de wegvarende kruiser, die zijn reis echter voorzette. De revolutie schijnt geen slachtof fers te hebben gevergd. Slechts een half dozijn schoten werd gewisseld tussen een kruiser en een kustbatterij. De beide huizen van het congres die vandaag in verenigde vergadering bij een waren gekomen, hebben Luz uit zijn ambt vervallen verklaard. De Senaat heeft de door de ka mer genomen beslissing, om Nereus feamos, de vice-voorzitter van de se naat, tot waarnemend President te benoemen, met 44 tegen 9 stemmen bekrachtigd. Fresident Ramos heeft in een ra- Recherche in Djakarta neemt documenten in beslag DJAKARTA, 11 Nov. De centrale recherche heeft een aantal documen ten van de International General Electric Company in beslag genomen op vermoeden, dat de maatschappij voor een aanzienlijk bedrag de bepa lingen inzake de buitenlandse betaal middelen heeft overtreden. Ook werd gearresteerd een beambte bij het par ket, die ervan werd verdacht 200.000 rupiah te hebben aangenomen voor 't invrijheidstellen van een bedrijfsdirec teur in Djakarta, die in hechtenis was genomen op verdenking van mede plichtigheid aan knoeierijen in de ruil handel op Hongkong. in Brazilië te herstellen. Na hem sprak de weer in zijn ambt herstelde minister van oorlog, Gene raal I.ott, die verklaarde dat de Bra ziliaanse strijdkrachten „eens te meer hun historische opdracht hebben ver vuld, namelijk het in stand houden van orde en rust en het handhaven van het gezag" Admiraal Benjamin Sodre heeft op het ministerie van oorlog de verzeke ring gegeven, dat de Marine de beslis sing van het congres, waarbij een nieuwe waarnemende president werd aangesteld, onderschrijft. (Voor nadere bijzonderheden over verloop van de staatsgreep, zie pag. 3) Goede vangst in België DEN HAAG, 11 Nov. Uit Brussel is officieel bericht ontvangen, dat in België zijn gearresteerd mevr. G. M. L.-Van M. en de moeder-overste V., die kortgeleden door de Amsterdamse rechtbank werden veroordeeld in de zaak Anneke Beekman en wie uitlevering door de Nederlandse regering was gevraagd. In haar uitspraak van 24 October bepaalde de rechtbank, dat de voorlopige hechtenis van de twee vrouwen ln Amsterdam zal worden on dergaan. De 52-jarige ex-pleegmoeder van Anneke Beekman uit Hilversum, die de laatste tijd in Maastricht woonde, kreeg 8 maanden gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangenneming en de 66-jarige moeder-overste van het klooster te Valmeer in België, die Nederlandse is, zag zich tot 6 maanden veroordeeld. Op 5 November lieten de dames beroep aantekenen door hun raadsman, mr F. J. M. Nederveen uit Roermond. Omdat de justitie het ernstige vermoeden had, dat mevr. L.-Van M. naar België zou uitwijken, werd haar onmiddellijke opsporing en aanhouding via het politietelexnet verzocht. Zij bleek dezelfde dag echter reeds verdwenen te zijn. EISENHOWER WEER OP DE BEEN Voor het eerst sedert zijn ziekte is de president van de Verenigde Staten weer ln staat zich lopend te verplaatsen. By het bezoek van de president van Quatemala, Carlos Castillo Armas heeft de president zich vertoond in de weinig offici ële kledij van een badjas. Rechts de President van Guate mala en op de achtergrond de staatssecretaris, Herbert Hoover. De Argentijnse staatssecretaris voor pers en cultuur, Juan Carlos Goye- neche, is afgetreden. Enige honderden personen hebben enkele weken gele den in een betoging voor het gebouw van de regeringsvoorlichtingsdienst zijn aftreden geëist. Zij beschuldigden hem van nazistische en fascistische neigingen. De restauratie van de Groote- of St Laurenskerk in Rotterdam was vandaag zover gevorderd, dat met de voltooiing van de kruisings- of daktoren het hoogste punt was be reikt. Een gebeurtenis, welke een mijlpaal in het herstel van de in het eerste oorlogsjaar zwaar ge havende kerk mag worden ge noemd, en waaraan een plechtige bijeenkomst werd verbonden Nasser dreigt i CAIRO, 11 Nov. Van welingelich te zijde wordt te Cairo vernomen dat vóór 16 Februari 1955 zestien „Vam pires" aan Egypte zijn afgeleverd en dat, volgens een overeenkomst, waar van men de voorwaarden niet bekend wenst te maken, er nog' dertig zullen volgen. In de afgelopen dertien maanden hebben twee Italiaanse militaire mis sies Egypte bezocht. Kolonel Nasser, de Egyptische pre mier, heeft een correspondent van de B.C. medegedeeld, dat Egypte meer wapens van het Russische blok zou kunnen krijgen als Israël westelijke hulp zou ontvangen. Nasser waar schuwde, dat indien Israël wapens van het westen ontving, de Arabische sta ten „een ware bewapeningswedloop in het Midden-Oosten" zouden beginnen. Een deel van de nieuwe Tsjechoslo- waakse wapens die Egypte gekregen had, was reeds aan de Egijptisch-Isra- elische grens aanwezig, zo zeide Nas ser desgevraagd. Ze zijn er weer BONN, II Nov. Morgenochtend zullen de eerste Duitse soldaten in hun nieuwe uniformen voor het eerst in het openbaar verschijnen. Het eerste hon derdtal van de zesduizend vrijwilli gers, die de Bondsdag tot dusver aan minister Blank heeft toegestaan, zul len hun officiersbenoeming uit de han den van de minister ontvangen. Onder de eerstelingen zijn twee ge neraals, die sedert 1950 onvermoeid aan de uitwerking der militaire plan nen der Bondsrepubliek hebben ge werkt. Het zijn Heusinger en Speidel, die dezer dagen als luitenant-generaal in hun oude rang zijn hersteld. „Geest van Genevevrijwel dood GENEVE, 11 Nov. (Reuter). De ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote Vier" hebben vandaag besloten, te „trachten" hun conferentie Woens dag a.s. te beëindigen, nu zij zich geplaatst zien voor een vrijwel zekere im passe ten aanzien van alle drie punten van hun agenda. Wanneer de besprekingen inderdaad Woensdag worden besloten, betekent dat het overleg precies de drie weken heeft geduurd, waarover de ministers het in September te New Vork eens waren. Had de conferentie echter te kenen in de richting van overeenstemming over een of ander punt vertoond, dan zouden de ministers ongetwijfeld hun besprekingen hebben voortgezet. Het overleg van de afgelopen twee weken heeft evenwel geleid tot een impasse. MacMillan en Dulles deden beiden een beroep op Molotof, om alsnog president Eisenhowers plan voor wederzijdse luchtinspectie te aan vaarden als een eerste stap tot ont wapening. De Russische minister herhaalde echter zijn eerder geuite opvatting. Het besluit om de onderhandelingen niet te verlengen wordt in conferen- lijke erkenning, dat het geen zin heeft tiekringen beschouwd als een duide- verder te praten en dat de „Geest van Genève" vrijwel dood is. Wel instappen niet instappen klapl AMSTERDAM, 11 Nov. In de vroege morgenuren van Donderdag jl. heeft op het hoofdstedelijk centraal station de drukte bij het in- en uit stappen een vechtpartij opgeleverd. Uit een trein, die juist was binnen gekomen, stroomden de reizigers naar buiten. Onder degenen die stonden te wachten om in te stap pen, was een man, die zijn ongeduld niet meer kon bedwingen, en zich tegen de stroom in naar binnen trachtte te worstelen. Een uitstapper „nam dat niet" en trok de instapper aan zijn jasje. Op zijn beurt nam de instapper dat weer niet van de uit stapper, en deelde een klap uit. Het gevolg: kunstgebit stuk, bloedend gezicht, gezwollen lippen. Uitstapper en instapper belandden tenslotte op het politiebureau in de Warmoesstraat, waar de instapper een verhoor werd afgenomen ter zake van mishandeling. Evenals Palestina Van de zijde van Syrische politieke kringen en Syrische bladen wordt on gunstig commentaar geleverd op de toespraak van premier Eden, waarin hij onder meer bemiddeling van Egeland aanbiedt bij de regeling van de Pale stijnse kwestie, zo seint Reuter. De Westerse mogendheden, zo zegt men, blijven Middenoosterse kwesties aanpakken op dezelfde wijze als lang ge leden. De verklaring kan de Arabieren niet bevredigen. Zij eisen de uit voering van de resoluties der Verenigde Naties. De woordvoerder zei verder, dat, toen Eden er voor waarschuwde, dat de party, welke haar toevlucht zou van Groot-Brittannië zou verliezen, hij in het bijzonder doelde op de re cente voorstellen van de secretaris generaal der Verenigde Naties ten aanzien van de toestand bij de gede militariseerde zone van El Au ja en de pogingen van de leider van de bestandscommissie. De voorstellen van de secretaris-ge neraal der V.N. houden onder meer in, dat heide partijen hun strijdkrachten uit het gedemilitariseerde gebied te rugtrekken. Inmiddels hebben de vier ministers vandaag het ontwapeningsvraagstuk besproken, zonder dat zij, volgen^ een Britse woordvoerder, hierbij voortgang boekten. Een ieder zette zijn standpunt uiteen en na de verga dering van vier uur in een „slechte atmosfeer" werd besloten het overleg morgen voort te zetten. Een Franse woordvoerder noemde de rede van Molotof een „verzameling sarcastische critische opmerkingen" over de Westelijke voorstellen. Hij maakte melding van enige scherpe woordenwisselingen tussen de Weste lijke ministers enerzijds en de Russi sche minister anderzijds. MacMillan stelde Molotof een drie tal rechtstreekse vragen, die door de Amerikaanse en Franse ministers wer den gesteund. Minister Molotof verklaarde, dat de Westelijke voorstellen niets anders uitdrukten dan vrome wensen en bij gevolg een stap terug betekenden. De Sowjet-Unie was voorstander, zo zeide hij, van een stelsel van strikte internationale controle op ontwape ning en atoomwapens, doch wat was het nut van contröle, wanneer de Westelijke mogendheden het vermin deren der bewapening en het verbod van atoomwapens afwezen. De Weste lijke ministers wezen er van hun kant op, dat het Westen niet voor ontwape ning voelt, zolang het niet controleer baar is dat de andere partij zich aan een ontwapeningsafspraak houdt. MOSKOU, 11 Nov. De Noorse premier, Einar Gerhardsen, die een bezoek van twaalf dagen aan de Sow jet-Unie brengt, heeft Vrijdag twee uur met premier Boelganin en partij secretaris Chroesjtsjef van gedachten gewisseld over de Noors-Russische be trekkingen. O.a. spraken zij over het vraagstuk van de Noorse burgers, die in de Sow jet-Unie worden vastgehouden. Vol gens een Noorse woordvoerder zijn het er hoogstens twintig. Ook is gesproken over culturel ebetrekkingen en over de exploitatie van de waterkracht van de rivier de Pasvik, die langs een groot deel van de Noors-Russische grens stroomt. DE BILT ZEGT: Overwegend droog Veranderlijke bewolking. Overwe gend Zuidelijke wind. Overwegend droog weer. Dezelfde of iets lagere dagtemperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1