Molotof biedt blanco cheque' voor ontwapening aan Minister Van de Kieft moet de teugels strakker aanhalen a Aanzienlijke belastingverlaging in West-Duitsland Wsoltitye, atitu-arig,ójt Ln £atiderb ISRAËL VOELT NIETS VOOR HET ENGELSE COMPROMIS Minister Staf op bezoek in Canada en Amerika Peron schrijft een boek PROTESTANTS CHRISTELIJK BLADJVOOR.Z^ELAND Romance in het Middelburgse Rusthuis Oud geluid in Can eve bij 2e agendapunt Pinay: Waarom Eisenhowers voorlopig geen uitvoering Boelganins voorstellen? van en Congres „Jeugd-1955" begonnen SCHAAK-ROBOT Amerika zal optreden tegen het land, dat een oorlog begint Bezettingstroepen bleken goedkoper dan vorig jaar Motie-Lucas aangenomen (47-23) Geprikkelde Kamer contra rumoerige socialisten Faurc weer in moeilijkheden Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. PO, Tel. 2438 (b.g.g. voo- redactie 8435, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korts Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8241 Abonnementsprijs 0.47 per week, J 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Frof. Dr J. J. de Jong VRIJDAG 11 NOV. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. L Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Hniissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. (ZIE PAGINA 2) GENEVE, 10 Nov. (Reuter). De ministers van Buitenlandse Zaken van de „Grote Vier" zijn vandaag in Genève begonnen met de bespreking van het tweede punt van hun agenda, de kwestie der ont wapening, en reeds bij deze eerste bespreking van dit punt zijn duide lijk de uiteenlopende standpunten van Oost en West inzake het belang rijkste punt, het toezicht op de ontwapening, aan de dag getreden. Molotof, diende opnieuw de Sowjet-voorstellen in voor vermindering van de bewapening in de loop van een aantal jaren. Ook pleitte hij voor een belofte van de grote mogendheden geen gebruik te maken van atoom- en waterstofwapens. Hij vroeg de Westelijke mogendheden vandaag echter, zoals Westelijke waarnemers het noemden, een „blanco cheque" te tekenen door onmiddellijk in te stemmen met een vermindering van de strijdkrachten van de SoWjet-Unie, de Ver. Staten en Communistisch China tot een millioen of anderhalf millioen man elk, en van die van Frankrijk en Engeland tot elk 650.000 man. „Doelmatige internationale controle" zou dan later ingesteld kunnen worden, aldus de Russische minister. De westelijke ministers hebben hier direct op geantwoord, dat een doelma tige internationale organisatie met in specteurs om toezicht te houden op de ontwapening een noodzakelijke voor waarde is voor aanvaarding van een alomvattend ontwapeningsplan. Zij vroegen hun Russische collega in te zien, dat het vdor het ogenblik onmo gelijk is een controlestelsel te schep pen dat verborgen productie van atoomwapens of achtergehouden atoomwapens opsporen kan. Dulles deelde mede, dat de Ver. Staten op het ogenblik bezig zijn met wetenschappelijk onderzoek om dit moeilijke vraagstuk op te lossen. Met zijn westelijke collega's drong de Amerikaanse minister aan op aanvaarding van Eisenhowers voor stel voor luchtverkenning en Boel ganins plan voor controleposten op strategische punten in de landen van het Oostelijke en Westelijke blok als begin van een waarschuwingsstelsel tegen onverhoedse aanvallen. Molotofs voorstellen omvatten veel punten van vroegere Franse en brit se voorstellen, die de westelijke mo gendheden echter als verouderd be schouwen, omdat zowel Oost als West toegegeven hebben, dat het on mogelijk is te voorkomen dat landen voorraden atoomwapens achterhou den. De nieuwse typen atoomwapens zijn zo klein, dat zij gemakkelijk verborgen kunnen worden. Antoine Pinay, de Franse minister van buitenlandse zaken, stelde van middag voor, dat de ministers voorlo pige maatregelen voor ontwapening zouden bespreken in afwachting van een algemene overeenstemming over de kwestie in de Ver. Naties. Deze voorlopige maatregelen zou den zowel Eisenhowers plan voor luchtverkenning en uitwisseling van militaire gegevens als de door Boel- ganin gesuggereerde controle op be langrijke verkeerscentra moeten om vatten. AMSTERDAM, 10 Nov. In tegen woordigheid van mevrouw N. Smitt- Avis namens H.M. de Koningin, de mi nisters van Sociale Zaken en Volksge zondheid en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, resp. de heer Suur- hoff, mr Cals, en de burgemeester van Amsterdam, mr d'Ailly, is vanavond in het koninklijk instituut voor de tropen het nationaal congres „Jeugd 1955" geopend, dat tot Zaterdagavond zal duren. (Hierop zullen we nog na der terugkomen). De V.N.-subcommissie moet intus sen het onderzoeken van gedetail leerde voorzieningen voor een alge meen ontwapeningsplan en het zoe- waarschuwingssysteem tegen on verhoedse aanvallen, ken naar doelmatige controle het voornaamste punt van elk ontwape- ningsplan voortzetten, Zo meen de Pinay. John Foster Dulles sloot zich bij Pi- nays verklaring aan. De door Eisen hower voorgestelde luchtverkenning Is wel geen afdoend inspectiemiddel, zo betoogde hij, doch het verschaft een waarschuwing tegen grote verrassings aanvallen. Aangevuld met de door maar schalk Boelganin voorgestelde con troleposten op de grond zou het een beslissende eerste stap zijn naar een Ook MacMillan sprak zich uit voor beperkte, voorlopige maatregelen om alvast een begin te maken met de ont wapening. De Russische voorstellen voor in spectie en controle achtte hij echter niet eens voldoende voor toezicht op beperking van gewone wapens, en dus helemaal niet geschikt voor het toe zicht op atoomwapens. DEN HAAG, 10 Nov. Een ma chine die „redelijk goed" kan dam men, maar „bij het schaken bijziend naar ieder stuk staart" wordt in Manchester ernstig bestudeerd. Dr B. V. Bowden, de rector van de technische universiteit van Manches ter heeft verklaard dat de machine „bijzonder langzaam is bij het scha ken, hoewel zij redelijk goed kan dammen. Bij het schaken moet zij bijziend ieder stuk op het bord een voor een bekijken alvorens te besluiten welke zet de beste is. De machine kan niet het gehele bord overzien. Een ma chine die tien keer zo groot en tien keer zo snel is als de huidige zou misschien schaak kunnen spelen als een schooljongen indien men ie mand met genoeg geduld zou kun nen vinden om haar alle regels van het spel te leren. Mosje Sjaret in New York: NEW YORK, 10 Nov. (A.F.P.) De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Mosje Sjaret, zei bij aankomst te New York „onsteld" te zijn over de rede van premier Eden, waarin deze aandrong op een compromis ten aanzien van het grondgebied in Palestina. „Israël", zo zeide Sjaret, „acht zich niet moreel of politiek verplicht, om welk gebiedsdeel dan ook, dat onder zijn souvereiniteit staat, uit handen te geven". Hij voegde er aan toe, dat zijn huidige missie thans niet op defensie doch op ontwikkeling gericht was. Het was nu meer dan ooit nodig, dat Israël zijn economie versterkt. Duizenden en duizenden nieuwe immigranten dienen in staat te zijn volledig deel te nemen aan de productie. De Egyptische premier, Nasser, heeft in een interview met „Life" ge zegd, dat Egypte de wapens uit Tsjecho-slowakije niet zal gebruiken om een oorlog te beginnen. Hij zei- de zelf om die wapens verzocht te hebben, daar Ben Goerion steeds dreigementen uitte. Hij zei „de plannen tot versterking van de Israëlische strijdkrachten" niet over het hoofd te kunnen zien. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat Amerika aan Egypte en Israël te kennen heeft gegeven, dat het een krachtig stand punt zal innemen tegen degeen, die een oorlog begint en dat het „zeer gun stig gestemd zal zijn jegens de partij, die de Verenigde Staten er van over tuigt, dat zij de vrede wil handhaven". In antwoord op desbetreffende vra gen, zei genoemde woordvoerder niet te weten of andere landen, zoals Syrië, een dergelijke waarschuwing hadden gekregen. „Wij doen alles wat wij kunnen om beide partijen er van te overtuigen, dat het beginnen van een oorlog de grootste dwaasheid zou betekenen". De nieuwe burgemeester van Londen, Alderman Cuthbert L. Ackroyd, rijdt op deze foto door de straten van Londen in de burge meestersoptocht. Daar hij wol koopman is heeft hij de wol geko zen als het thema van de optocht en de praalwagens, die In de stoet meerijden verbeelden de geschie denis van de wol. De besprekingen over Duitsland en de Europese veiligheid zijn ge schorst- We zien hier de West Duitse mi nister van buitenlandse zaken, Von Brentano tijdens een gesprek met de westelijke ministers over de nieuwe situatie. LONDEN, 10 Nov. De Sowjet- Unie heeft onlangs een nieuwe proef genomen in haar serie atoomontplof fingen van dit jaar, aldus is vandaag in Londen door het Britse ministerie van defensie bekendgemaakt. Begrotingsvoorstel 1956/57 BONN, 10 Nov. (Reuter). Bij de indiening van zijn begrotingsvoorstellen voor 1956/57 heeft de Westduitse minister van financiën, Fritz Schaffer be lastingverlaging, in totaal 700 millioen Mark, in uitzicht gesteld De minister kondigde aan, dat hij de uitgaven voor de defensie raamde op 9 milliard Mark, een zelfde bedrag als voor de defensie in het lopende jaar werd uitgetrokken. De N.A.VO.-autoritelten hebben volgens Schaffer zijn voorgestelde defensiebegroting reeds aan een eerste onderzoek onderworpen en zij zullen naar hij meent de begroting wel goedkeuren. De minister gaf toe, dat de kas- positie van de schatkist op het ogen blik zeer ruim is. Naar het volgende jaar zal een bedrag van 2,4 milliard D M aan gelden worden overgedra gen, die waren uitgetrokken voor de troepen van de westelijke mogend heden, doch nog niet waren uitge geven, alsmede een groot deel van de Westduitse defensiebegroting van 5,2 milliard D M) dat nog niet werd besteed, door de vertraging van het op de been brengen van een Duits leger. V.I.n.r. Von Brentano, Antoine Pinay, John Foster Dulles en Mr Harold MacMillan. 19 November t/m 4 December a.s. DEN HAAG, 10 Nov. De minister van Oorlog en van Marine, ir C. Staf, zal op 19 Nov. a.s. voor veertien dagen naar Canada en de Verenigde Staten vertrekken. Zijn bezoek aan Canada heeft als voornaamste doel, aan de Canadese regering de dank van Nederland over te brengen voor de aan zienlijke hulp welke het in de opbouw van zijn strijdkrachten van Canada heeft gekregen, zowel in de vorm van wapens en andere uitrusting, als door de opleidingen van zijn vliegers. Minis ter Staf zal voorts met de Canadese regering van gedachten wisselen over gemeenschappelijke belangen en pro blemen in de NAVO. Hij zal ook een bezoek brengen aan een basis waar Nederlandse vliegers worden opgeleid, en nabij Toronto enkele belangrijke, voor de defensie werkende industrieën bezichtigen. Tij dens zijn verblijf in Canada zal hij te gast van de Canadese regering zijn. Op 26 Nov. gaat de minister naar de V.S., waar hij te Washington met Ame rikaanse regeringsvertegenwoordigers besprekingen zal voeren over de menwerking in NAVO-verband op lange termijn gezien. De minister zal op of 4 December in Nederland te rugkeren. (Van onze parlementaire redacteur) Met 4723 stemmen heeft de Tweede Kamer vanmiddag de motie Lucas (K.V.P.) om ook de overheidsinvesteringen af te remmen, aanvaardt. Alleen de socialisten en de communisten stemden tegen. Een grimmige minister v. d. Kieft stond tegenover een vastberaden Kamer-meerderheid. „Het lot van de motie is bij voorbaat bezegeld. Maar voordat Barbertje moet hangen, heeft hij Iets te zeggen", zo riep de bewindsman van Financiën vastberaden uit. Hij vond de motie een leeg gebaar, een volslagen slag in de lucht. Hij voegde hieraan echter toe, dat deze gelden gebruikt dienen te worden voor de doeleinden, waarvoor zij ge reserveerd werden en dat hij er geen gebruik van zou maken voor verdere belastingverlaging. Schaffer achtte het gewenst grote bedragen te reserveren tegen het derde en vierde jaar van de herbe wapening, in welke jaren de uitga ven meer zullen bedragen dan 9 mil liard D M per jaar. De minister ging zelfs zover, dat hij de Kamer verweet in vaagheden te vervallen. De plannen voor de over heidsinvesteringen belopen ongeveer f 400 min. Het bedrijfsleven zal onge veer f 2 milliard uittrekken. Bovendien remt de overheid haar eigen investe ringen reeds af. De Rijksgebouwen dienst wilde voor f 18 millioen aanbe steden in 1955, maar hij heeft f 11 min aangehouden. Alleen de investeringen van Waterstaat, Zuiderzeewerken en P.T.T. belopen al f 353 min. Als de Kamer de overheidsinveste ringen wil beperken moet zij concreet haar wensen kenbaar maken. „Maar dat zegt U niet", aldus de bewindsman, „want als U zegt dat er minder geld uitgetrokken moet worden voor de Zuiderzeewerken krijgt U last met het agrarische leven. Daar hebt U geen zin in". „En als U zegt geen tunnelbouw, dan krijgt U last met het gehele ver keer". „Als U zegt geen tweede T.H. krijgt U last met Uw eigen mensen", repliceerde de bewindsman venijnig. „U heeft daar allemaal geen zin in en daarom vlucht U in vaagheden'' „Dat is dwaasheid", interrumpeerde de heer Lucas (K.V.P.)Het rumoer in de socialistische banken moest het be toog van de bewindman ondersteunen, ook al was de heer Hofstra het aan vankelijk nog zo met de voorstanders van de motie eens. Neen, minister van de Kieft vond de motie een leeg ge baar en naar zijn mening is zij prac- tlsch onmogelijk houdbaar. Het voor stel is overbodig en onvriendelijk te gen de regering In haar geheel, die zo'n voorstel niet verdiend. De stemming werd geprikkeld en dat werd er niet beter op toen de he-, ren Lucas (K.V.P.) en v. Leeuwen (Lib.) nog eens kwamen verklaren, dat het hier ging om de grote lijn en niet over bepaalde posten van bepaalde de partementen. Kern van waarheid Maar goed, voordat Barbertje werd gehangen heeft hij gesproken. Het is twijfelachtig of de motie enig effect zal hebben. De Kamer zal in leder geval wijs doen de komende maanden de no dige zelfbeperking te betrachten. Reeds jarenlang kan men in ons Parlement meemaken, dat de Kamer om bezuinigingen vraagt en dat de re gering antwoord: gijzelf vraagt altijd meer geld. En geen zinnig mens zal kunnen ontkennen, dat in dit verwijt een kern van waarheid schuilt. Daarnaast komt men bij een ob jectieve beoordeling van de feiten voor de vraag te staan of de regeling van het controlerecht van de Kamer nog wel op gaat in deze moderne tijd. Nu de overheidsbemoeiing nood gedwongen steeds toeneemt, nu het dus steeds moeilijker wordt het staatsapparaat te controleren, zal men naar nieuwe wegen moeten zoe ken om het budgetrecht der Kamer ook in dit opzicht weer inhoud te geven. Jarenlang kan men de verwijten tus sen Kamer en regeringen horen. Nim mer bevredigt dit debat tenvolle. En dat terwijl het gaat om een zaak van PARIJS, 10 Nov. De Franse pre mier Faure heeft vandaag de vertrou wenskwestie verbonden aan goedkeu ring door de nationale vergadering van zijn voorstel tot het houden van ver kiezingen in December volgens een gewijzigd kiesstelsel. Het door hem voorgestelde stelsel is dat van 1951, maar zonder verbinding van lijsten. De Nationale Vergadering weigerde dit kiessysteem te bespreken toen het bij de eerste lezing van het wetsont werp werd voorgesteld. De premier besloot tot Ijet stellen van de vertrouwenskwestie na een de bat, dat van Woensdagavond 22 uur tot hedenochtend 5 uur had geduurd. Tijdens het debat in tweede lezing werden vijf kiesstelsels verworpen. Baden Powellweg in Zierikzee ZIERIKZEE, 10 Nov. Na de ramp heeft de Nederlandse padvinderij een belangrijk bedrag bijeen gebracht voor de herbeplanting van Zierikzee. Half November zal in deze stad het plein rond de twee nieuwe kleuter scholen van deze giften worden be plant, onder auspiciën van de Stichti Nieuw Schouwen-Duiveland. Als c" voor de bereidwilligheid van de vinders zal de toegangsweg naar de school de Baden Powellweg worden genoemd. 1 ÜC" PANAMA, 10 Nov. Ex-president Juan Peron van Argentinië, die thans in Panama verblijft, is hard aan het werk: hij schrijft een boek, waarvan ongeveer 300 bladzijden reeds klaar zijn. Hij is ongeveer op de helft van wat naar verwachting zijn politieke auto biografie zal zijn. Hij heeft verklaard, dat hij geen ervaren schrijver is en veel tijd besteed aan het doorkrassen en verbeteren van het geschrevene. DE BILT ZEGT: Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking met later op de dag voornamelijk in het Westen van het land kans op wat regen. Ma tige tot krachtige Zuidelijke wind. On geveer dezelfde temperaturen als gis teren. het grootste belang. Dat daarbij wel licht ons geschreven staatsrecht op de helling moet komen kan bij het ge wicht van deze zaak geen overwegend bezwaar zijn. Dat de motie Lucas (K.V.P.) is aan genomen verdient echter slecht toe juiching. Zij was geen motie van af keuring. Of Barbertje door deze motie gesteund werd betwijfelen we ook. Maar de meerderheid van de Kamer heeft toch niet de indruk van zich kun nen afzetten, dat onze zwierige minis ter van Financiën een prettig man in het debat de financiële teugels iets te veel beeft laten vieren.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1