Riliand-Bath maar voor heeft plannen genoeg, alles woningen! Voorgestelde wegenfinanciering grote stap terug voor Zeelanc Raad van Bruinisse behandelde de begroting 1956 Bruiloftsfeest eindigde in een nachtelijk avontuur Blij! meester Veel groen en bloemen! in vooruitstrevende gemeente Treinstel ontspoord, verkeer gestremd WVNAND FOCKINK /ggfl hééél oude jenever O Subsidie voor gemeentelijk verenigingsgebouw geen geld voor muziekcorpsen „S echts enkele glazen wijn en vier borrels" RHEÜMIN SXe. Jftcuu& tUengi anê Verkeersarmoede zal rem blijven op economische ontwikkeling Donderdag 10 November 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 5 Krotwoningen nog „onverklaarbaar bewoond As is verbrande turf" zegt de volksmond. Maar als de gemeente Rilland- Bath vandaag honderd woningen zou krijgen, dan waren ze morgen bewoond. De burgemeester van Rilland, de heer J. C. W. Jobse, heeft het ons zelf verteld. Hij ziet grote mogelijk heden, maar het is hem een raadsel hoe hij die verwezenlijken kan. Nu Woensdrecht straaljagerbasis wordt, trekt een stroom personeel1 naar dit vliegveld. En van deze bezetting, die 1200 man telt, is zestig procent kader, dat veel al in de buurt moet wonen. Velen van deze luchtmachtofficieren en onder officieren zijn niet rooms-katholiek en prefereren het wonen in een protes tantse streek. Herhaalde malen komen in Rilland aanvragen binnen om huis vesting. Za moeten met bloedend hart afgewezen worden, want ook in Ril land is het hemd nu eenmaal nader dan de rok. Bergen op Zoom en om streken kan bovendien ook niet alle woningzoekenden bergen, waarbij nog komt, dat de industrie voorrang krijgt. Geloof echter niet, dat burgemeester Jobse de vele aanvragen zonder meer naast zich heeft neergelegd. Herhaalde malen is hjj erover aan het confereren geweest. Maar het helpt niet. En zo ziet hij een kans om van zijn gemeente een mooie woongemeente te maken, zijn neus voorbij gaan. WAT GEBOUWD WEED. Vijf en zestig woningen zijn in de afgelopen twee jaar in Rilland ge bouwd en er staan er nu nog vijf op stapel. Deze woningen zijn grotendeels gezet met volume „uitgekeerd" inge volge de wet op de watersnoodschade. Het gewone bouwvolume over drie jaar bedroeg.... zes woningen. Toen de burgemeester twee jaar leden werd geïnstalleerd en de daarop achter zijn bureau zat, kreeg hij een lijst voorgelegd van zestig wo ningzoekenden. Nu zjjn er nog veer tien gezinnen, die zeer primitief moe ten samenwonen. Het lijkt dus alsof de moeilijkheden vlot zijn opgelost, Maar veelal zijn de woningzoekenden elders hun geluk gaan proberen. Zo als de landarbeiders, wier huisvesting ook nogal wat te wensen overlaat en die, omdat in hun woningen be drijfswoningen waaraan de eigenaar best eens wat kon laten doen, met be hulp van premie zeer weinig gerief is, vaak vertrekken naar elders. Naar de N.O.P. bijvoorbeeld. Rilland-Bath kan zich ook no „beroemen" op het zgn. „Paradijs1 een buurtje met vijftien krotwonin gen. Ze zijn onbewoonbaar verklaard en nog altijd „onverklaarbaar be woond".Woningnood is een ern stig kwaad. Wat ,i vooruitgang zou het niet betekenen als de gemeente eens hon derd woningen kreeg. De scholen zou den meer leerlingen krijgen, er zouden meer onderwijzers benoemd kunnen worden en de middenstand zou bij dit alles zijde spinnen, UITBREIDLN GSPLAN Desalniettemin is er toch een uit breidingsplan ontworpen. Het ligt thans ter vise en is in de raad behandeld. Dit uitbreidingsplan geprojecteerd ten Oosten van de zgn. j,Derde Weg". Een klein zij wegje van deze Derde Weg zal wor den doorgetrokken en hoeks naar de Hoofdweg afbuigen. Burgemeester Jobse heeft ons het terrein laten zien. HU toonde ook, vol gerechtvaardigde trots, de nieuwe woningen die na de romp zjjn gebouwd en een aantal nog ln aanbouw zijnde woningen. Zo is in de Irenestraat een blok van vier wo nlngen vrijwel gereed een ontwerp van de heer J. H. Valk, directeur van de Centrale Dienst voor Bouw- en Wo ningtoezicht. Een blokje woningen, dat opvalt door dt t ardige lijn en de geriefelijke inricht Vooral de hoekhuizen voor gio.e gezinnen bieden prach tige ruimte met beneden een grote, een kleine kamer en een keuken en boven vier slaapkamers en een douce- oel. Ook de nieuwe woningen aan de Derde Weg, waarvan één blok iets te rugwijkt, doen het goed. Denk daar bij in de verschillende wijken aan de particuliere woningen en men kan zich voorstellen hoe aardig en vrien delijk Rilland Bath is geworden. PLANTSOENEN. Burgemeester Jobse houdt van groen en bloemen. En hij heeft de kan sen, die hier lagen, niet verzuimd. In alle bouwpannen, tot in het kleine en veraf gelegen Bath toe, heeft hij plantsoentjes laten aanleggen. Vrien delijke groene plekjes. Een grote ver betering was wel het dempen van de stinkende moddersloot, die de hoofd weg door het dorp flankeerde. Dit „lustoord voor ratten" maak te plaats voor een plantsoen met fraaie boompjes, gras en bloemen, waarachter thans de woningen fris en goed in de verf staan te pron ken. Nu die moddersloot verdween, was het meteen tijd om een goede riolering aan te leggen. Het sluit stuk op deze riolering is de bouw van een zuiveringsinstallatie in de toekomst. In een hoek van de gemeente, ten Zuiden van de Irenestraat, ligt het nieuwe sportveld. Het is, zoals bekend, onlangs geopend. En er is nu ook een 'urig stenen kieedlokaaltje verrezen. De scholen zjjn weer opgeknapt, 't gemeentelijk gymnastieklokaal heeft een nieuwe vloer gekregen. De ramp bracht vernieling, maar ook herstel. Met dankbaarheid denkt de burge meester aan de hulp die de adoptie gemeente Zaandam heeft geschonken. Alles wat financieel uitging boven de rampvergoeding, werd bijgepast door de adoptiegemeente. DORPSHUIS. Er blijven natuurlijk nog wensen. „We streven", aldus de burgemeester, „naar de bouw van een dorpshuls". Het wach ten 'is echter op de verdeling van het „mlllioenenpotje" waaruit Rilland ook z^n deel hoopt te krijgen. Alles is al kant en klaar. De tekening ligt gereed. Het gebouw, dat meer dan een ton zal kosten, is tegenover het gemeente huis geprojecteerd op de plaats van een drietal oude woninkjes. Dit be tekent dus, dat het aanzicht van de straatwand zal verbeteren. Er zal een badhuis in worden ondergebracht en op één verdieping, c-,i woning. Er is grote behoefte aan een dergelijk ge bouw, zowel voor het geven van di verse cursussen E.H.B.O. enz. als voor uitvoeringen. Plannen en mogelijkheden ge noeg, zegt de burgemeester aan het slot van de rondwandeling nog eens. Maar éérst woningen. Voordat hij zijn gemeentehuis binnenstapt dreigt hij met zijn vinger naar een jochie, dat in een plantsoen aan één van de boompjes hangt en schuld bewust wegsluipt. Beu nieuwe wijk in Rilland: m._ veel licht en lucht. GOES, 9 November Naar wy vernc men is Dinsdagavond om 23.10 uur op ht baanvak RoosendaalBergen op Zoon, een personentrein met een truckstel ont spoord. De trein was leeg en werd ge rangeerd op het wissel-emplacement bij Roosendaal. Hierdoor werd het baanvak Roosendaal—Bergen op Zoom geheel ge- 1 stremd en moesten de passagiers van de laatste treinverbinding en de eerste ver bindingen van hedenochtend met bussen ■'■'orden vervoerd. Het baanvak Roosen daalEssen kon via een spoor worden ge leid. Hedenmorgen om 9.45 uur was de itremming opgeheven. Een en ander had tot gevolg, dat het goederenvervoer enigszins werd gestremd. Niemand werd bij deze ontsporing gewond. Nutsspaarbank te Middelburg MIDDELBURG, 8 November In Oc tober was het tegoed bij het begin ƒ13.275.648,92 tegen ƒ11.333.869,75 in Oc tober 1954. Ingelegd werd ƒ498.745,05. Het tegoed by het einde bedroeg 13.299.646,78. Over het tijdvak van Januari tot October was het tegoed by begin 11.781.009,77 en by het einde 13.299.646,78. In 1954 was dit resp. 9.913.771,61 en 11.420.850,62. Het aantal rekeningen by het begin be droeg 13.147 en by het einde 13.210. Bij het schoolsparen was het tegoed bij het begin 52.546,61 en by 't einde 53.328,44. Ingelegd werd 2.872,20. GOES, 9 November Voor derde stuurman grote handelsvaart slaagde de heer P. J. Kentin, voor scheepswerktuig- kundige diploma BI de heer J. A. Roth en voor scheepswerktuigkundige diploma A de heer A. van der Welle. Ingezonden Mededeling (Adv.) zoals U die ook drinkt in ons proef lokaal in de Pijlsteeg te Amsterdam SUPERIOR met een sterkte van 40%; Discussies over ial van punlen Poliiierechter Middelburg Ingezonden Mededeling (Adv over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zs?tuwtableUen MIDDELBURG, 9 November De 29- jarige verkoopleider VV. H. de K. uit Voorburg heeft in September een brui loft te Vrouwenpolder bygewoond. Des avonds wilde hij per auto naar zijn woon plaats terugkeren, maar op de Patynweg te Goes kwam hg in botsing met enkele paaltjes. Nadat hij het spatscherm had weggebogen reed de K. verder, maar toch vertrouwde hy het niet. Hg stopte, stapte uit, en stak in het donker een lucifer aan, waardoor de auto in brand vloog. Politie en arts hadden geconstateerd, dat de K. onder invloed was, hetgeen hy ont kende. Hy verklaarde slechts enkele gla zen wyn en vier borrels te hebben ge dronken. Het zonderlinge gedrag was echter voor de Officier van Justitie aanleiding een voorwaardelijke straf te eisen van één maand met een proeftijd van twee jaar en bovendien een voorwaardelijke ontzegging van het rybewys voor de tyd van zes maanden, eveneens met een proeftijd van twee jaar. De politie rechter hield er rekening mee. dat ver dachte nu byna drie maanden zyn rij bewijs mist, zodat hy een voorwaarde lijke straf oplegde van 14 dagen, in trekking van het rijbewijs: drie maan den voorwaardelijk, alles met een proeftijd van twee jaar. De landbouwer J. A. D. uit Kamper land verscheen voor het hekje wegens i het onrechtmatig toeëigenen van zand en grint, eigendom van de gemeente Wisse- kerke. Tot deze diefstal had hy boven dien zijn knechts L. en B. aangezet, die eerst per kruiwagen en daarna per trac tor met aanhangwagen deze ingrediënten moesten halen, omdat D. bezig was met het storten van een betonvloer en zyn eigen spullen öp waren. De waarde van het gestolene werd geschat op 27, terwijl de Officier van Justitie verdachte kenschetste als een bemiddeld iemand, die erop uit is kleine voordeeltjes te be machtigen. Hy eisté eeii boete van 75, of 15 dagen hechtenis. Waarschijnlijk vond verdachte deze boete wat hoog in vergelijking met de waarde van het ge stolene, zodat hij de vraag stelde: „scheelt de hoeveelheid soms?" De politierechter vonniste conform. Voor de politierechter verscheen ook mevrouw J. C. H. uit Vlissingen, die tij dens haar dienstbetrekking bij een Bel gische loods een bedrag van 225,ver duisterde. Zy kreeg hiertoe gelegenheid, terwijl zy des avonds op de kinderen paste. Inmiddels werd de schade door haar ouders vergoed terwijl ze thans ge huwd is, waarmee de Officier van Justi tie rekening wenste te houden. Hij vor derde een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden met een proef tijd van drie jaar, waartoe ztf conform werd veroordeeld. BRUINISSE, 8 November De ge meenteraad van Bruinisse heeft met 4Z stemmen besloten tot aansluiting bg het Instituut Ziektekosten Amtenaren. De heren Van Gilst (S.G.P.) en V. de Berg (P.v.d.A.) stemden tegen. Tot badmeester werd benoemd de heer A. Both. Beslo ten werd, op advies van G.S., de riool belastingen te verhogen van 10,op 15,Desgevraagd werd medegedeeld, dat de buuradviescommissie toestemming zal verlenen aan de verhuurders om de kosten aan de huurders door te bereke nen. De gemeentebegroting 1956 werd arti- kelsgewyze behandeld. De bydrage van deze gemeente aan de Kring der B.B., ten bedrage van 355,55 werd aangenomen. Voordien had de heer V. d. Berg (P.v.d. A.) tegen dit artikel gestemd aangezien hy het niet eens was met het salaris, dat het hoofd van de Kring Schouwen-Dui- veland ontvangt. HU acht het bedrag te hoog. By de behandeling van het hoofd stuk Volkshuisvesting bracht de heer Van Gilst hulde aan het werk van de woonruimtecommissie. Het presentiegeld van de commissievergadering werd ge bracht op de helft van dat der raads vergadering, een bedrag van 10, waartoe de raad tevoren had besloten. Als werkman in vaste dienst werd be noemd de heer J. Schults. Over de post van 600,— subsidie aan de muziek corpsen staakten de stemmen. De heren V. d. Berg (P.v.d.A.) en wethouder V. d. Berg waren tegen subsidieverlening. De heer V. d. Berg (P.v.d.A.) vond het be drag een te grote luxe gezien de nood in sommige gezinnen op het dorp, waar aan de dienst sociale zorg maar weinig kan doen wegens tekort aan geldmidde len „BAL NA". Nadat de heer van Gilst ook zijn veto had uitgesproken tegen de subsidie aan het Comité Jeugdzorg, ad 200,lokte de post „Subsidie aan de Exploitatie en instandhouding van een Verenigingsge bouw", weer discussie uit. Nu het Her vormd Verenigingsgebouw opgeknapt is, trekt veel uit het Gemeentelijk Vereni gingsgebouw weg, zodat de exploitatie niet meer sluitend te krijgen is, zonder Ingezonden Mededeling (adv.) Gefundeerde critiek op rapport Commissie Oud gemeentelijk subsidie, groot 500, Waar in het Ned. Herv. Verenigingsge bouw na een uitvoering geen „Bal na" mag worden gegeven stelde de voorzitter de vraag of er op Bruinisse een vereni gingsgebouw moet zijn waar het geven van bal na wel mogelijk is. Anders zullen dergelijke uitvoeringen weer als vroeger in een café moeten worden gehouden. Wethouder van den Berg meende dat men eerbied moet héb ben voor ieders opvatting, zodat een ge meentelijk verenigingsgebouw niet kan worden gemist. De heer Hoogerheijda wees op het vertonen van allerlei films, in het gemeentelijk gebouw, hy zou dat willen weren maar tegenwoordig komt dit aldus de voorzitter toch al niet meer voor. De heer van Gilst was tegen op prin cipiële en zakelijke gronden. Het voorstel werd aangenomen met de stemmen van de heren van Gilst en Hoo- gerheyde tegen. De subsidie aan de Gemeentelijke In stelling voor Sociale Zorg is geraamd op 38.000,—. Ruim 13.000,— gaat weg aan krankzinnigenverpleging en byna 8.000,aan sanatoriumverpleging. Blijft, over 17.000,voor ondersteuning in geld, brandstoffentoeslag en ondersteu ning met levensmiddelen. De ondersteu ning in geld is gepland naar een uitke ring van 28,50 per week voor een hulp behoevend echtpaar. Dit bedrag heeft men nog nooit kunnen uitkeren, omdat er aldoor te kort was. De voorzitter meende dat nu blijkt dat voor de nieuwe Ouderdomsvoorzieningwet, die volgend jaar in werking treedt de normen lager liggen, de norm van 28,50 ook niet zal kunnen worden gehandhaafd. De begroting wordt ten slotte aangeno men in ontvangst en uitgaaf met een b»* drag van 670.280,56. VRIJDAG 11 NOVEMBER 1955 HILVERSUM 1 (402 m) N.C.R.V.: 7.0» Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Gewijd* muziek. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten, 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Pianorecital. 11.30 Gram. 12.00 Amus. muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.34 Gram. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nieuws. MIDDELBURG, 8 November. Naast waardering hebben Ged. Staten veel critiek op het enige tijd geleden uitgebrachte rapport der Commissie Oud over een nieuwe wettelijke regeling inzake de uitkering van Rijksbijdragen voor de financiering van wegen. Wanneer het voorstel der Commissie Oud ooit wet zou worden, zou dit voor Zeeland een grote achteruitgang betekenen, hetgeen Ged. Staten met een groot aantal argumenten aantonen. Geen be zwaar bestaat er tegen het uitgangspunt om zodanige uitkeringen te verlenen, dat daaruit de kosten van de secondaire wegen voor 100%, die van de tertiaire wegen voor 75% en die van de niet-planwegen voor 50% kunnen worden bestreden, maar wel geeft de wijze, waarop de Commissie Oud haar denk beelden wil verwezenlijken, aanleiding tot critiek. De bezwaren van Ged. Staten uitvoerig neergelegd in een brief aan de ministers van Binnenlandse Zaken, van Financiën en van Verkeer en Waterstaat betreffen drie zaken, t.w. het totaal der beschikbaar te stellen middelen, de verdeelsleutel en de te sterke binding van de provincie. Wat het eerste punt betreft wordt den, waar men vanwege de onvol- gezegd, dat terwijl de Commissie 14,1 millioen gulden nodig acht voor de secondaire wegen een bedrag van 15,7 millioen in 1950 al nergens vol doende was voor de totale kosten van het secondaire wegenplan. Ged. Staten menen, dat men langs de door de Com missie gekozen weg niet kan komen tot een juiste vergelijking der kosten, om dat de methode van financiering bij de uitvoering der wegenplannen van pro vincie tot provincie verschilt. Veel be ter had men kunnen werken met de in de wegennetten van het ontstaan der plannen af geïnvesteerde sommen Men handelt bovendien onjuist door de behoefte vqor de toekomst te bereke nen naar de historische kostprijs. Niet voldoende Voor Zeeland zal he.tgeen wordt voorgesteld bij lange na niet kunnen brengen wat noodzakelijk is, n.l. het geheel uitvoeren der wegenplannen en het geleidelijk op peil brengen van de niet-planwegen, tegelijk met het in standhouden van hetgeen reeds gereed kwam. In concreto betekent dit, dat de verkeersarmoede mede een rem blijft voor de economische ontplooiing van onze provincie en de landbouw zich niet en zeker niet overal kan me chaniseren noch de gewenste teeltkeu ze kan toepassen. Er zyn in Zeeland nog altijd gebie- doendheid der wegen practisch geen keus heeft tussen halm- en hakvruch- ten, omdat de afvoer van hakvruchten te kostbaar is. In het raam van het Deltaplan krij gen belangrijke delen der provincie eindelijk redelijk te achten verkeers en vervoersmogelijkheden. De ver keersarmoede kan daardoor worden opgeheven, mits Zeeland in staat wordt gesteld het wegenprobleem op te los sen. Geschiedt dit niet, dan dreigt het gevaar, dat Zeeland opnieuw gedoemd blijft om vele jaren een in economisch opzicht achterlijk gebied in Nederland te blijven. Daarom wordt met klem voorgesteld een verhoging der middelen, waarbij Ged .Staten echter niet verder durven te gaan dan een verhoging van 20% op 25% van de opbrengst der beide be lastingen voor de wegenfinanciering. Beleid doorbroken Vervolgens wordt een uiteenzetting gegeven van het beleid, dat reeds vele jaren ten aanzien van de wegenfinan ciering is gevolgd. Nu de Commissie Oud een geheel andere verdeelsleutel voorstelt wordt dit beleid plotseling doorbroken, hetgeen niet toelaatbaar is. Wordt het systeem der Commissie toch gehandhaafd, dan zal een garan tiebepaling nodig zijn (voor minstens tien jaar) om de zeer gedupeerde pro vincies in staat te stellen zich aan de nieuwe toestand aan te passen. Naar een raming van 1952 zal thans nog in het secondaire wegenplan 17,i millioen gulden moeten worden geïn vesteerd en ln het tertiaire wegenplan 25,5 millioen. Daarbij komen dan nog de kapitalen om de niet-planwegen in een voor het motorisch verkeer vol doende staat te brengen, waarmee vele tientallen millioenen zullen zijn ge moeid. Voor onderhoudskosten is f 2.060.000 nodig, terwijl volgens het voorstel van de Commissie f 2.187.500.gegeven zal worden, zodat voor kapitaalskosten weinig of niets beschikbaar is. Uitzonderingspositie De bezwaren tegeii de voorgestelde verdeelsleutel zijn, dat een ingewikkel de wiskundige formule is gekozen, er tegen de factoren, waaruit de formule is samengesteld, belangrijke bedenkin gen bestaan en dat aan voor een recht vaardige verdeling belangrijke facto ren geen aandacht is besteed. Zeeland neemt een uitzonderingspositie in. Als gevolg van de geografische gesteldheid behoeft het een groter wegennet dan wanneer het grondgebied een gesloten geheel zou uitmaken. Naar het oordeel van Ged. Staten is de opbrengst der motorrijtuigenbelasting per provincie niet een juist gegeven voor de ver keersintensiteit der provincie. Voor ve le centraal gelegen bedrijven en dien sten wordt de belasting in het centrum voldaan, terwijl in provincies met dich te bevolkingscentra er naar verhouding meer auto's in gebruik zijn, die nooit buiten de bebouwde kom komen. Bo vendien is voor landbouwtractoren geen motorrijtuigenbelasting verschul digd, terwijl deze mede worden ge bruikt voor afvoer via de wegen van landbouwproducten. In de vierde plaats wordt geen be lasting betaald voor auot's uit het bui tenland, die naar verhouding meer ge bruik maken van do wegen in de grensprovincies dan van die in andere gewesten. Zo maakte vorig jaar het aantal tussen Vlissingen en Breskens vervoerde buitenlandse auto's reeds bijna een vijfde uit van het totaal. ■\TtoC L-™ „„L-13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 JNiet over een kam scheren ZigeUnerkwint. 13.45 Gram. 14.05 schooi- Grote bezwaren hebben Ged. Staten radio. 14.25 Kamerorkest. 15.15 Boekbe- ook tegen het over één kam scheren spreking. 15.35 Kopersextet. 16.00 Tuin- van de secondaire, tertiaire en niet- bouwpraatje. 16.15 Gram. 16.30 Barok- planwegen. Wat b.v. de tertiaire wegen ensemble. 17.00 Voordracht. 17.20 Gram. gaangaat betekent 't feit, dat in de éne I 17.40 Koersen. 17.45 Gram. 18.00 Stemmen provincie veel meer aan motorrijtui- I van Overzee. 18.15 Gram. 18.35 Cabaret genbelasting. wordt betaald dan in de voor de jeugd. 19.00 Nieuws en weerbe- andere provincie, helemaal niet, dat de richten. 19.10 Regeringsuitzending: „Ver- Verkeersintensiteit in die éne provincie klaring en toelichting waarin opgenomen! nu ook zoveel groter is. En ten aanzien Rijksmiddenstandsconsulent aan het werk. van de niet-planwegen moeten als fac- 2. Emigratiepraatje van H. A. van Luyk. toren voor de verdeling der bijdragen 19.30 Gram. 20.00 Radiokxant. 20.20 Gram. worden meegeteld de grondsoort voor I 20.30 „De jeugd vliegt uit", hoorspel. 21.00 landbouwdoeleinden, de verkaveling I Radio Philh. orkest en solist. 22.05 Caus. der gronden, de al of niet aanwezig- over Soren Kierkegaard. 22.25 Vocaal heid van vervoer te water. In verband ensemble. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 daarmee zeggen Ged. Staten, dat grote Nieuws. 23:15 Langs wegen van kunst en delen van Zeeland niet aan de spoor lijn liggen, terwijl ook de mogelijkheid tot afvoer van landbouwproducten over het water vrijwel geheel ont breekt. Het gevolg is, dat al dit vervoer op de weg is aangewezen. Ook het schoonheid. 23.4024.00 Gram. HILVERSUM II (298 m) V.A.R.A.: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huls vrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. V.P.R.O.: 10.00 „Avonturen met kinderen", caus. 10.05 vervoer naar de landbouwindustrie I Morgenwijding. V.A.R.A.: Voor de kleu- is zeer belangrijk. Steeds meer wordt ters. 10.40 Orgel en zang. 11.15 „Het hangt het Zeeuwse wegennet belast met aan de muur en het tikt". 11.40 Viool en het vervoer van suikerbieten, terwijl piano. A.V.R.O.: 12.00 Lichte muziek. 12.30 in Zeeuwsch-Vlaanderen alleen al 40 procent van de Nederlandse vlas oogst wordt verwerkt. Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram. 13.20 ttt -.-I I Lichte muziek. 13.55 Beursberichten 14 00 Wat WensellJK IS Pianotrio. 14.40 Boekbespreking. 15.00 Ged. Staten wensen de bestaande Lichte muziek. V.A.R.A.: 16.00 Muzikale verdeelsleutel voor de secondaire en de caus. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Muzikale tertiaire wegen te handhaven. Wat de caus. 17.40 Instr. trio. 18.00 Nieuws. 18.15 niet-planwegen aangaat willen zij aan I Act. 18.20 Accordeonorkest en solist. 18.45 de factoren lengte van wegen, opper- I „Naar een lichtere levensavond", lezing, vlakte van provincie (voor Zeeland I 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Meisjes met inbegrip van het water) en het I koor. V.P.R.O.: 19.30 „Evangelisch be- aantal inwoners gelijk gewicht toeken- staan v. d. Theosofische Vereniging", nen. Zy hebben ook geen bezwaar te-I caus. 20.15 Literair forum. 20.30 „Om een gen inschakeling van de factor „op-1 Atlantische Gemeenschap", caus. 20.40 brengst motorrijtuigenbelasting", mits „Na tien jaar", caus. V.A.R.A.: Lichte die niet zwaarder geldt dan de andere. I muziek. 21.40 Hoor en wederhoor. 22.10 Verdeeld over de drie wegengroepen I Buitenlands weekoverzicht. 22.25 Licht* stellen zij het volgende voor: 12% voor I muziek. V.P.R.O.: 22.40 „Vandaag", caus. de secondaire wegen, 6% voor de terti- I 22.45 Avondwijding. V.A.R.A.: 23.00 Nws aire wegen en 7% voor de niet-plan- en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Kamer wegen. Tenslotte wordt ingegaan op de te sterke binding der provincie. Met name achten Ged. Staten het onjuist de Pro vinciale Besturen te willen dwingen de wegenaanleg en -verbetering uit kapi taalsmiddelen te financieren. Minder stringente voorschriften omtrent de verdeling uit het Wegenfonds kunnen worden vastgesteld, wanneer deze uit keringen per wegengroep worden ver leend. Wanneer slechts wordt bepaald, dat de voor een wegengroep beschikbaar gestelde gelden uitsluitend voor de we gen van de groep worden bestemd, kan de verdere verdeling geschieden door de Prov. Besturen. orkest. Ingezonden Mededeling (Adv.). Voor rokers een prettige afwisseling, voor nlet-rokers 'n uitkomst

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 5