smaken Koningin opent Diaconessenhuis Arnhem op 23 November Kamerleden bezorgd over reorganisatie Einde van periode van ontspanning Nieuwe kruisers voldoen aan gestelde eisen Grootscheepse acties brachten 6 ton binnen Virginia American Half zwaar Ztvaar Ja! Shagretta smaakt beter dan shag! In October wat meer werklozen 'Heimkehrer-kaarsen' in West-Duitsland? Hoe denkt de minister over Europese postzegels Hofjes moeten wijken voor Staatsdrukkerij Geen stap verder na tien jaar koude oorlog Argentijnse minister voor het leger afgetreden Roosendaalse jongeman maakte amok Nieuwe wettelijke regeling van het loodswezen op komst Koninklijk Paar kwam, zag en overwon EEN PARADIJSJE Donderdag 10 November 1955 ZFÏÏUWSCH DAGBLAD pagina 3 Loden koker met oorkonde bleet behouden (Van onze §-redacteur) ARNHEM, Nov. Koningin Juliana zal op 23 November a.s. het nieuwe Diaconessenhuis in Arnhem, waarvan zij Beschermvrouwe is, officieel ope nen. Koningin Emma metselde in 1933 als Beschermvrouwe van het huis een loden koker met de stichtingsoorkonde in de fundamenten van het vorige gebouw, dat dcor de Duitsers werd verwoest. Deze zelfde thans door het vuur geblakerde koker zal nu door Koningin Juliana in een nis worden geplaatst in de hal van het nieuwe gebouw. Zij zal hierbij niet het woord voeren, want zij voltooid slechts het werk, dat Koningin Emma begon. Boven deze nis prijkt de bronzen plaquette met de beeltenis van Koningin Emma, die uit het oude huis werd gered. Met deze openingsplechtigheid komt een einde aan een donkere periode in de historie van dit bekende ziekenhuis. Het werd in de oorlog drie maal door de Duitsers gevorderd. Tijdens de slag om Arnhem moesten alle patiënten evacueren naar het gebouw van het Kröller-Müüer-museum in het park De Hoge Veluwe. Vlak voor de bevrijding staken de Duitsers het 12 jaar oude ge bouw in brand en tot dusver moest men zich met een veel te klein en volstrekt ondoelmatig noodgebouw be helpen. Thans is dan een nieuw zie kenhuis met 320 bedden en enkele ja ren geleden een nieuw zusterhuis met 220 kamers in gebruik genomen. Eén troost had het bestuur in de moeilijke jaren, die thans voorbij zijn. Heel protestants Nederland leefde mee met dit grote protestantse ziekenhuis, het enige dat door het oorlogsgeweld geheel verwoest werd. Dat bleek uit het succes van enige spectaculaire ac ties om geld voor de herbouw bijeen te brengen. ACTIES. Deze acties werden geleid door de heer D. C. van Stempfoort uit Arnhem, die voor dit werk singuliere gaven bleek te bezitten. Het begon met een Ingezonden Mededeling (Adv.) Ingezonden Mededeling (Adv.) Ontloop die pijn van brandend maagzuur. Neem Bennies! Alsof de maag uit Uw lichaam brandt zo'n pijn veroorzaakt overtollig maag zuur. De remedie is eenvoudig' en afdoende: Rennies. Die helpen dade lijk. Gewoon, zonder water of wat ook, op de tong laten smelten. 'tKan niet missen, de brand is gedoofd! Eet onbevreesd waar U trek in hebt, maarsteeds Rennies bij de hand! Geen wonderShagretta 19 zo rijp - dank zij de natuurgefer- nicnteerde tabak, die bij het Clark Procédé EQ 7 wordt verwerkt. Koop en rook een pakje Shagretta en vergelijk bet met shag Smaakt ook beier in tin pjjp bazar, waarvoor de organisator een sigaar van Churchill en een tasje van de toenmalige Engelse Koningin wist te verwerven tijdens zijn verblijf in Engeland. De opbrengst van deze ba zar was f40.000. Daarna vond de heer Van Stempfoort de befaamde rebus acties uit, die thans nog door allerlei instellingen met groot succes worden nagebootst. De opbrengst was ongeveer f 450.000. Bovendien ontving de genees heer-directeur tijdens zijn bezoek aan Amerika nog een gift van f 130.000 van enkele Amerikaanse kerken. In totaal kwam op deze manier f 600.00 binnen. Het nieuwe complex heeft f 10 mil- lioen gekost. De Rijks-financieringsre geling, de schade-regelingen en een le ning verschaften de rest van het be nodigde kapitaal. DEN HAAG, 9 Nov. In October steeg het aantal werkloze mannen van 22.716 tot 24.664, terwijl de bezetting der aanvullende werken steeg van 4911 tot 5595. Dit is vooral een gevolg van de seizoeninvloeden. Met name het aantal werkzoekende landarbeiders, grondwerkers losse arbeiders, veen arbeiders en hotelpersoneel steeg. De vraag naar mannelijk personeel daalde van 66.960 tot 62.912. In Zeeland was het aantal werkzoekenden eind Octo ber 589 tegen 447 een maand daarvoor en 522 op 31 October 1954. „Amsteldiep" had aanvaring HAMBURG, 8 November Het 7229 ton metende s.s. „Amsteldiep" van de N.V. rederij „Amsterdam" heeft in de nacht van Dinsdag op Woensdag in de Elbemond bij dichte mist een aanvaring gehad met het Britse vrachtschip „Selby", Beide schepen liepen schade op en moe ten te Hamburg hersteld worden. Op 24 November a.s, BONN, 9 November Het officiële or gaan van de Westduitse bond van gere- patrieerden „Der Heimkehrer" heeft op nieuw betoogd, dat het de hoogste tijd is om de in Breda verblijvende Duitse oor logsmisdadigers vrij te laten. De bond heeft enkele weken geleden gemeend een bijdrage te moeten leveren aan de Neder landse week In Stuttgart. Hij liet daar tienduizenden pamfletten uitdelen aan de belangstellenden, die Nederlandse uit voeringen en tentoonstellingen kwamen zien, teneinde ook op deze manier ten gunste der Duitse oorlogsmisdadigers te interveniëren. De bond heeft voor 24 November een „dag van trouw" aangekondigd, waarop door vlagvertoon, verkeersrust en beto gingen voor terugkeer van alle nog in het buitenland verblijvende Duitse ver oordeelden zal worden gedemonstreerd. De bond wil de bevolking oproepen op die dag „Heimkehrer"-kaarsen in alle vensters te laten branden. „HALLO... HIER GENEVE..,!» Genève staat op het ogenblik In het middelpunt van de wereldbe- langstelling. Uit vele landen zijn verslaggevers gekomen om de ge beurtenissen te verslaan. De Zwit serse P.T.T.heeft voor perfecte verbindingen gezorgd: Zelfs van uit een hangar op het vliegveld ikunnen de journalisten in verbin ding komen met hun krant als ze zich tenminste door het lawaai van een vliegtuigmotor heen ver staanbaar kunnen maken Begroting P.T.T. DEN HAAG, 9 November De reorganisatie die het staatsbedrijf der posterijen heeft ondergaan schijnt nogal ingrijpend te zijn. In het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de ontwerp-hegroting 1956 hebben tenminste de Kamerleden hun bewondering hierover uitgesproken. Er vindt, zo zeiden zij een decentralisatie plaats. Bevoegdheden van het hoofdbestuur, thans Centrale directie te Den Eaag, worden aan lagere organen overgedragen, n.l. aan de districtsdirecteuren. In plaats van een hoofdbestuur komen er 13 districten van de telefoondienst en 12 van de postdienst, in feite dus samen 25 hoofdbesturen van wat kleiner formaat. Zij meen den over deze gang van zaken hun bezorgdheid te moeten uitspreken. Enige leden, sprekend over het perso neelstekort, zouden gaarne van de mi nister horen of hij niet hun mening deelt, dat de kwaliteit van het in de laatste jaren aangetrokken personeel beter zou zijn geweest, indien een betere salaris regeling had bestaan. En hoe staat het, zo vroegen andere le den, met de uniform-kleding? De -regeling voor de benoeming van kantoorhouders is volgens anderen ook weer niet helemaal zoals het hoort. Ja, men sprak zelfs van een onwaardige si tuatie. In vrijwel alle gevallen moet de kantoorhouder zelf voor kantoorruimte zorgen en dat schept voor de betrokkenen veelal grote moeilijkheden. PAKKETPOST. Door verschillende andere leden werd de aandacht gevestigd op het feit, dat in toenemende mate geklaagd wordt over de behandeling van de pakketpost. Hef was hun bekend, dat verscheidene zaken lieden wegens het vaak voorkomen van beschadiging niet langer van de diensten van de P.T.T. voor het verzenden van pakketten gebruik maken. Welke maat regelen overweegt de minister om aan de ze toestand een einde te maken? Vele leden vroegen naar de mening van de minister over de suggesties, wel ke de Franse minister voor de P.T.T. in de Raad van Europa heeft gedaan t.a.v. de „Europeanisering" van verschillende werkzaamheden van de P.T.T. Welke mo gelijkheden acht de regering ten deze aanwezig, in het bijzonder voor de in voering van Europese postzegels? Van verschillende zijden betuigde men zijn instemming met de verhoging van het rentegevend maximum bij de Rijks postspaarbank tot 6.000, Vele leden achtten het juist, dat de rente gehandhaafd is op 2,4 pCt. Ver scheidene andere leden vroegen echter, of thans geen reden aanwezig is om de winst van de bank aan de spaarders ten goede te doen komen. Weer andere leden steunden deze gedachtengang. Een ver hoging van de rente zou h.i. ook voor de kleine spaarders een tegemoetkoming be tekenen. DEN HAAG, 9 November Minister Beel deelt het gevoelen van de Kamer leden, die zich ernstig bezwaard achten, indien de nieuwbouwplannen van de Staatsdrukkerij geen doorgang zouden kunnen vinden dan na afbraak van een 90-tal woningen. Hij heeft daarom, nadat, ondanks alle pogingen om een bouwter rein te verkrijgen, dat vrij was van op stallen, de gemeente 's-Gravenhage alleen in staat bleek het onderhavige voor sa nering in aanmerking komende terrein aan te bieden, het nieuwe bouwproject van de Staatsdrukkerij in drie fasen doen ontwerpen om het daardoor mogelijk te maken, dat voorshands maar een beperkt aantal percelen behoeft te worden afge broken. Het ligt in de bedoeling, dat de Staatsdrukkerij zich voorlopig zal behel pen met de boiiw van een gedeelte van het nieuw geprojecteerde productiege bouw. Om dit mogelijk te maken zouden 26 hofjes, die in elk geval voor amove ring in aanmerking komen, moeten wor den afgebroken. Met het gemeentebestuur van 's-Gravenhage is overeengekomen, dat voor de bewoners van deze woningen tijdig een verantwoorde oplossing zal worden gevonden. Bovendien wordt nog onderzocht, of het mogelijk is de eerste fase zó te doen uitvoeren, dat, althans voorlopig, een groot gedeelte van deze 26 hofjes nog kan blijven staan. Wat komt er na Genève? Het nieuws van de conferentie te Genève had niet slechter kunnen zijn. Met één slag heeft Molotof alle verwach- tingen de bodem ingeslagen en alle illusies vernietigd. Het is het einde van een tijdperk, waarin de wereld wat lichter adem haalde, omdat het Kremlin een meer verzoeningsgezinde houding was gaan aannemen. Nu, na tien jaar koude oorlog, 1 zijn de grootmachten van deze tijd verder dan ooit tevoren van overeenstemming verwijderd. Molotof heeft het Russische standpunt in alle felheid en scherpte gesteld. De Sowjets wensen tot geen prijs vrije verkiezingen in het verdeelde Duits- 1 land. Hun enige doel is het gehele land te brengen onder het juk van het communisme. De befaamde ..geest van Genève" is reeds gestorven, voordat hij daadwerkelijk ging leven. Op het moment, dat wij dit schrijven, is het officiële com mentaar van de Westelijke mi nisters van Buitenlandse Zaken nog niet bekend en evenmin, of het Westen de besprekingen in Genève zal afbreken dan wel de discussies over meer contacten tussen Oost en West zal voort zetten. Dit is ook niet zo be langrijk na hetgeen Molotof heeft gezegd. Onze enige dagen geleden uitgesproken verwach ting, dat na deze conferentie in Duitslands positie en daarmee in de verhouding van Rusland en 't Westen geen verandering zou komen, is bewaarheid geworden. En dat op een wijze, die zelfs de grootste pessimisten niet hadden kunnen vermoeden. Er wordt ge sproken van een dramatische ontwikkeling, een dieptepunt als zelden tevoren werd bereikt. De ze woorden zijn niet te groot. Naar menselijk oordeel is er op dit moment geen uitzicht en wanneer wij niet wisten, dat ten slotte God de wereld regeert, was er slechts reden voor de meest benauwende uitzichtloos heid. „Moordaanslag" Zelfs de ministers Dulles, Mac- Millan en Pinay konden eerst niet geloven wat zij hoorden uit de mond van Molotof. Zij hadden verwacht, dat de Russische mi nister de Westelijke voorstellen ernstig zou gaan becritiseren, maar dat hij toch de deur zou open laten voor verdere onder handelingen. Niets daarvan: met geen woord repte Molotof over de inhoud dezer voorstellen. Hij betitelde vrije verkiezingen in geheel Duitsland als „een kunstmatige moordaanslag op de vrede", eiste handhaving' van het communistische regiem in Oost- Duitsland en ging fel te keer te gen „de heerschappij van de Jon kers in West-Duitsland". Het dreigement ontbrak niet: als het Westen niet ophoudt Duitsland te herbewapenen, zal het oor logsgeweld toenemen, zo zei Mo lotof. Was het te verwonderen, dat de Westelijke ministers niet in staat waren onmiddellijk com mentaar te geven? Consequentie Kort na Molotofs verklaringen heeft een Russische woordvoer der, Iljitsjef, een persconferentie gehouden, waarop hij o.a. de vraag te beantwoorden kreeg, of Molotof inderdaad bedoelde het communistische stelsel op geheel Duitsland van toepassing te doen zijn, voordat aan hereniging dei- beide Duitslanden kan worden gedacht. De woordvoerder ver klaarde, dat daarvan in de tekst van de redevoering van Molotof niets te vinden was, maar dat de minister had gezegd niet te kun nen instemmen met een toetre den van een herenigd Duitsland tot de Navo of tot andere mili taire verbonden, daar dit niet be vorderlijk zou zijn voor de Euro pese veiligheid of voor de belan gen van het Duitse volk. Er is inderdaad verschil tussen het één met !-et ander, maar ieder, die over een normaal verstand be schikt, zal onmiddellijk zien, dat de consequentie van Molotofs verklaring geen andere kan zijn dan een communistisch Duits land. Niet minder was te begrijpen de reactie van Westduitse zijde. Men was zonder meer hevig ont steld door hetgeen Molotof ver klaarde. Meer dan ooit is nu dui delijk, dat de Russen het Duitse volk geen politieke vrijheden willen toestaan. De argumentatie van de Russische minister van Buitenlandse Zaken als zou de tijd nog niet rijp zijn voor het honden van vrije -erkiezingen is wel zó absurd, dat het niet nodig is er op in te gaan. Ongedaan Door deze scherpe redevoering is tegelijk al hetgeen in Juli te Genève door de Grote Vier werd bereikt ongedaan gemaakt. Het is o.i. naïef te veronderstellen, dat Molotof op eigen verant woordelijkheid en initiatief zou hebben gehandeld en dat de dic tators van het Kremlin er anders over denken. Het lijkt wel wat op het spel van de kat met de muis. Maar gelukkig gaat het hier niet helemaal op. Want die muis heeft zich de laatste jaren zó sterk kunnen maken, dat de kat in het nauw is gedreven en nu heel onverwachte maar daarom niet minder gevaarlijke! - sprongen maakt. Wat de toe- komst zal brengen weet nie mand. Maar alles wijst erop, dat de tijd van ontspanning en ver ademing abrupt geëindigd is. Wij staan zeer waarschijnlijk aan de vooravond van een tijd, waarin de strijd om de vrede zwaarder dan ooit zal zijn. Engeland tracht de Ver. Staten te over tuigen van de noodzakelijkheid om, in het belang van de vrije wereld, financië le huip op grote schaal te verlenen aan de leden van het verdrag van Bagdad. Bel Eli', land zijn dit Turkije, Pa kistan, .rak en Iran. BUENOS AIRES, 9 Nov. Brigade generaal Leon Bengoa, minister voor het leger, heeft ontslag genomen op aandringen van jonge officieren, die aan de revolutie deelnamën. Zij zagen Bengoa's relaties met extreem-nationa listische en nationaal-socialistische ele menten ais een gevaar, hoewel zij de gezagsgetrouwheid van de minister niet in verdenking brachten. Volgens de officieren zijn de strijdkrachten nog altijd niet van nazistische en peronis tische elementen gezuiverd. Overigens zijn Dinsdag weer 300 mi litante Peronisten gearresteerd wegens deelneming aan een verboden bijeen komst. Het ministerie van het Leger heeft bevolen, dat particulieren alle wapens en munitie, die zij in hun be zit hebben, binnen een week moeten inleveren. De familieleden van Eva Peron, die na Perons val toevlucht vonden in de ambassade van Ecuador te Buenos Aires, zijn Dinsdag per vliegtuig mo gen vertrekken naar Quito. In de pro vincie Catamarca is een staking uitge broken bij het middelbaar onderwijs uit protest tegen de benoeming van 'n aanha igster van het Peronisme tot di recte' van een tehuis van het Insti tuut oor Sociale Actie. De Westduitse ambassadeur in Ar gentinië, Hermann Terdenge, is naar Bonn teruggeroepen. De Westduitse pers beschuldigde hem ervan bepaal de Duitse firma's ten koste van an dere bevoordeeld te hebben. Hij on derhield ook te nauwe betrekkingen met ex-presid'ent Peron en diens fi nanciële adviseur Antonio. Nederlandse parlementariërs naar Israël 's-GRAVENHAGE, 9 Nov. Het Nederlandse parlement heeft voldaan aan een verzoek uit Israël om naar dat land een parlementaire delegatie te zenden. Deze zal begin Januari een be zoek aan Israël brengen. Zij zal be staan uit de Eerste Kamerleden Krop man (KVP) en Kapteyn (Arb.) en de Tweede Kamerleden Stufkens (Arb.), Schmal (C.H.), Bruins Slot (A.R.), Ritmeester (V.V.D.) en mej. Klompé (K.V.P.). ROOSENDAAL, 9 Nov. De Roo sendaalse politie heeft gisteravond be leg moeten slaan voor de woning van de familie V. aan de Markt te Roosen daal. De vader van het gezin had op het politiebureau een klacht ingediend dat de zoon des huizes, zekere W. V., zijn moeder had bedreigd en mishan deld. Toen de politie voor het huis aankwam, om de knaap in te rekenen, bleek hij zich een barricade te heb ben gebouwd, waardoor de agenten ge noodzaakt waren eerst de buitendeur te forceren. Boven aan de trap van het boven huis had de jongen zich verschant achter een muur van meubelstukken, van waar hij de agenten bekogelde met stenen enstukken hout en hen, na een waarschuwingsschot van be neden met een mes begon te dreigen. Een agent zag kans de jongen het' mes uit handen te schieten, waarbij de hand licht werd verwond. De jongen liet zich daarop gewillig arresteren. Over zijn motieven tast men nog in het duister. Minister Staf tot Tweede Kamer: DEN HAAG, 9 November De minister van Marine heeft de Tweede Kamer in z(jn memorie van antwoord over de begroting 1956 medegedeeld, dat de beide nieuwe kruisers gedurende en na de proefvaarten geheel voldaan hebben aan de gestelde eisen. Constructiefouten zijn aan boord van „De zeven Provinciën" niet gebleken. Wel doen zich ook bij de kruisers lichte „kinderziekten" voor, maar deze zijn van ondergeschikte aard. De twee kruisers zullen in oorlogstijd zijn ingedeeld bi) de geallieerde kruisermacht, welke ter beschikking wordt gesteld van de eom- mandant ln de Oostelijke Atlantische Oceaan voor het verrichten van algemene krulsertaken. Vermeerdering van het' aantal Neder landse vliegkampschepen zou in interna tionaal verband zonder twijfel welkom zijn. Echter valt, althans onder de tegen woordige omstandigheden, een tweede vliegkampschip financieel buiten ons be reik, terwijl het aanvaarden van zodanige verplichting onder de heersende omstan digheden ook op personeelsgebied boven onze krachten zou liggen. De minister onderschrijft, dat voor het vliegkampschip moderne straaljagers no dig zijn. De modernisatie van de „Karei Doorman" is erop gericht de mogelijkheid hiervoor te scheppen. KORT DIENSTVERBAND. In studie is het instellen van een kort vrijwillig dienstverband voor bepaalde categorieën. Hierbij gaan de gedachten uit naar een verband van ongeveer drie jaar, met opheffing van enkele verplich tingen uit hoofde van de dienstplicht en mogelijk een uitkering ineens na afloop van het eerste dienstverband. Indien het resultaat van deze studie gunstig is en de maatregel kon worden doorgevoerd, verwacht de minister hiervan, in het bij zonder ook t.a.v. het korps Mariniers, een gunstige invloed op de personeels- situatie. LOODSWEZEN. Een wetsvoorstel tot een nieuwe rege ling van het loodswezen is gereed en aan de Raad van State om advies aangeboden. Onder voorbehoud, dat het met de Bel gische regering te plegen overleg inzake het wijzigen van het Scheldereglement tot overeenstemming leidt, verwacht de minister, dat het ontwerp in de loop van dit zittingsjaar bjj de Staten-Generaal kan worden ingediend. Er is voldoende loodspersoneel aanwe zig om zonder overdreven lange dienst tijden te zorgen voor een regelmatige gang van de dienst bij de toename van het aantal schepen, dat in de haven van Amsterdam wordt verwerkt. Surinaamse pers: PARAMARIBO, 9 Nov. Het nieuwsblad „Suriname" schrijft naar aanleiding van het Koninklijk bezoek, dat het Koninklijk Paar „kwam, zag en overwon". De stoutste verwachtingen werden overtroffen. Tot het laatste toe was er geen moeheid in de hulde. Wie de wensen en beden voor de behouden aankomst uit de volksmond beluister de, kan daaruit opmaken, hoe goed men het Koninklijk Paar gezind is. Voor een niet gering deel heeft de hou ding van het koninklijk paar hiertoe bijgedragen. BERGEN OP ZOOM, 9 Nov. De gemeente Huijbergen zal een der eerste gemeenten in Nederland zijn waar de woningnood geheel zal zijn opgeheven. Uit de migra tie-sector zijn aan deze gemeente twaalf woningen toegewezen, na dat men de laatste drie jaren tel kens twee nieuwe woningen heeft kunnen bouwen. Wanneer deze nieuwe toewijzing is gerealiseerd zal aan alle woningaanvragen kun nen worden voldaan. Sjaret om wapens naar Amerika JERUZALEM, 9 Nov. De Israë lische minister van Buitenlandse Za ken, Mosje Sjaret, Is per vliegtuig naai de Verenigde Staten vertrokken, ten- einde bij de) hand te zijn als Israël zijn verzoek om wapens aan het AmerfJ kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken doet. De Israëlische ambassadeur in Washington, Abba Eban, zal in de na bije toekomst een lijst aanbieden van wapens, die Israël nodig zou hebben als tegenwicht voor de «apenleveran-., ties van Tsjecho-SIowakije aan Egypte. De officiële reden voor de reis van Sjaret naar Washington is een campag ne onder da Joden van de wereld voor het bijeenbrengen van gelden, nodig voor het opnemen van 45.000 nieuwe immigranten in Israël. Uit de tegen waarde fondsen zou Israël wapens kunnen kopen. Ambtenaar gaf geheime stukken aan journalist DEN HAAG, 9 Nov. Tegen de vroeger bij het secretariaat van de SER werkzame Tij. A. J. JP. M. zal een strafvervolging worden ingesteld we gens verdenking van een niet voor pu blicatie vrijgegeven advies over de loonpolitiek ter hand stellen aan de journalist B. G., Haags redacteur van een landelijk dagblad, die zal worden vervolgd wegens het uitlokken van dit misdrijf.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3