VERTROUWEN VAN 'T WESTEN GESCHOKT DOOR RUSSISCHE WEIGERING OOK DE OVERHEID MOET MINDER INVESTEREN Parijse „stilte -commissaris wordt resident-generaal van Marokko Nieuwe staatsgreep te verwachten? PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR„ZEELAND „As is verbrande turf" Duitse hereniging" tot volgende week geschorst Schorsing bepaalde ambtenaren nodig voor eigen vrede Pinay gaat met Adenauer praten Molotof wil met-aanvalsverdrag Acht ontrouwe haremvrouwen in spanning..., Ned, Zionistenbond steunt Israels strijd Vrachtwagenchauffeurs moeten geholpen worden Israël waarschuwt V,N, voor weerwraak Minister Van der Kieft op het matje Motie-Lukas ondertekend door KVP, VVD, AR, CH en Weiter Veroorzaakte hartaanval dodelijk vliegongeval Gerben Sonderman Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad** Giro 2742Ö9. Hoofdkantoor: Goes, I*. Vorststr. 80, Tel. 2438 (b.g.g. voo- redactie 2435, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratiè 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-23. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8240 Abonnementsprijs 0.47 per week, j 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong DONDERDAG 10 NOV. 1055 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: 3. A. van Bcnnekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds 3. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J, Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; 3. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. (Zie pagina 5) Saarland excuseert zich: Premier Welsch van het Saarland heeft op een persconferentie naar aan leiding van het Franse protest ver klaard, dat de schorsing op beperkte schaal van zekere ambtenaren op de zelfde wijze in andere democratische landen geschiedt, oen en ander was strikt nodig geweest voor de binnen landse vrede. Het Franse protest was er van uitgegaan, dat de geschorste ambte naren materiële nadelen zouden endervinden. Zulks was echter niet het geval. De schorsingen hadden zowel in binnen- als buitenland aan leiding tot misverstanden gegeven en men had ten onrechte zelfs gespro ken van „zuivering en represaille". De premier voegde er aan toe, dat een onderzoek gaande was naar de herkomst van dreigbrieven onder an dere aan Fransen en Israëlietische Saarlanders. Hij zei van mening te zijn, dat het, hier geen werkelijke drei gementen betrof doch pogingen om onrust te zaaien. nisters Witte en Van de Kieft hebben de bouwindex verhoogd, welke op grond van artikel 8 van de wet op de materiële Oorlogsschade wordt toege past bij de berekening van vergoedin- gij op basis van vervangingswaarde. Dit is geschied met het oog op de ge stegen bouwkosten. GENEVE, 9 Nov. De hereniging van Duitsland het eerste agenda punt zal pas volgende week ter tafel komen. Voorlopig is de bespreking geschorst, omdat de Westerse ministers oordelen, dat deze „vruchteloos" zijn. Men is meteen maar overgestapt naar punt twee: de ontwapening. De Britse minister MacMillan en zijn ambtgenoot Dulles, hebben vandaag in een vergadering, die drie uur duurde, de Sowjet-Unie de schuld gegeven van de impasse, waarin de besprekingen over Duitsland en de veiligheid zijn {geraakt^ De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Antoine Pinay, heeft mede gedeeld, dat hij het a.s. weekeinde in Bonn zal komen om bondskanselier Adenauer persoonlijk op de hoogte te stellen van het verloop van de be sprekingen in Genève. Hij zal Adenouer opzoeken in diens villa in Rhoendorf, waar de bandskanselier herstellende is van longontsteking. MacMillan noemde Molotofs toe spraak van Dinsdag „een zeer ernstige verklaring". Hij kon niet inzien, wat voor nut een verdere bespreking van het eerste agendapunt zou kunnen heb ben. Overigens waarschuwde hij, dat „ons falen op dit punt ernstig de sfeer zal benadelen", waarin de minis ters de andere agendapunten ont wapening en ontwikkeling van contac ten tussen Oost en West behandelen moeten. Dulles zei, dat Molotofs verklaring het vertrouwen dat in de wereld was gewekt door de topconferentie in Juli, „grooteeldeels teniet is gedaan". De geest van Genève heeft zwaar geleden. De weigering van det Sowjet-Ünie om de hereniging van Duitsland voor te bereiden zal „in het algemeen de be trekkingen tussen de Sowjet-Ünie en andere staten, w.o. de Verenigde Sta ten, nadelig beïnvloeden", aldus Dul les. Dulles verklaarde dat ondanks de PARIJS, 9 Nov. André Louis Dubois, de 52-jarige hoofdcommissaris van politie te Parijs, is vandaag benoemd tot resident-generaal in Marokko, als opvolger van de huidige resident-generaal, generaal Pierre Boyer de Latonr du Moulin. Dubois is bekend als de „hoofdcommissaris van de stilte" wegens het uit vaardigen van een verbod op het gebruik van claxons in Parijs. De Latour Werd indertijd benoemd tot resident-generaal en opperbevelhebber, toen hij éind Augustus Gilbert Grandval opvolgde. De Latour had het vertrouwen van de kolonialen, die tegen de hervor mingsplannen van de regering en te yens de voornaamste tegenstander van Grandval waren. De eerste phasen, namelijk het ver vangen van Ben Arafa door een troon- raad, verliepen langzamer dan men bad verwacht en er gingen geruchten, dat generaal de Latour instructies om de zaak te bespoedigen, in de wind Sloeg. Angstige haremvrouwen Voor acht Marokkaanse jonge vrou wen heeft het feit, dat sultan Ben Joessef over een dag of wat naar zijn land terugkeert om daar wederom de troon te bestijgen, een zeer bijzondere betekenis. Het zijn acht voormalige haremvrouwen, die bij Ben Joessefss overhaaste vertrek twee jaar geleden, in tegenstelling met de 21 andere, hun heer en meester niet in ballingschap volgden maar de vrijheid verkozen. Een van die acht was nog wel de „paarl van de harem" en naar men zei trok de sultan zich haar ontrouw ten zeerste aan. AMSTERDAM, 9 Nov. Op een vanavond door de Nederlandse Zionis tenbond te Amsterdam belegde massa vergadering in verband met „de ver ontrustende berichten over Israël" werd aan het slot een motie aangeno men. Hierin wordt o.m. gezegd: „dat de gebeurtenissen in het Midden-Oos ten een ernstige toestand in het leven hebben geroepen, die een gevaar op levert voor het bestaan van de staat en het volk van Israël. Bewust van de ernst van de huidige situatie brengt de vergadering tot uitdrukking zijn vast beraden wil tot een volledige steun aan Isr-el. Er dient in dit opzicht geen enkel uitstel en geen enkele weifeling te zijn. Er wordt een beroep gedaan op alle Joden van Nederland zonder onderscheid om hun bijdrage te ge ven aan het door de Ned. Zionisten bond in het leven te roepen nood fonds en dit te doen onmiddellijk en in een omvang die in overeenstem ming is met de noodzaak van dit ogenblik. De bijeenkomst werd bijgewoond door meer dan 1.000 mensen. Tot de aanwezigen behoorden de Gezant van Israël. Korte toespraken hielden o.m. Mr Abel J. Herzberg, Ygal Alon, oud opperbevelhebber van de zuidelijke le gergroep van het Israëlische leger, (thans de belangrijkste leider van de links-socialistische partij), en prof. dr S. Kleerekoper. In de afgelopen twee jaar zijn enkele der acht jonge vrouwen in het huwe lijk getreden, anderen hebben onder dak gezocht in een klooster en enige zijn bij Marokkaanse bestuursambtena ren ondergebracht. Zij vragen zich nu af, of Ben Joessef, evenals hij dat aan de Pasja van Marakesj verzekerd heeft, ook te haren opzichte het ver leden zal vergeten. bezorgdheid in de gehele wereld over de onwrikbare houding van de Sowjet-Unie, de Ver. Staten geen te rugkeer van de toestanden van voor de Geneefse topconferentie in Juli wensen. Wij blijven met alle macht streven naar een rechtvaardige en duurzame vrede. Als er zulke be langrijke kwesties behandeld worden als op deze conferentie, zijn wij niet spoedig ontmoedigd, zo zei hij. Wij blijven hopen, dat de Sowjet-Unie indien nu niet, dan toch spoedig loyaal inhoud zal geven aan de over eenkomst die de regeringsleiders in Juli bereikten en volgens welke Duitsland door vrije verkiezingen verenigd moet worden. Molotof verklaard in zijn antwoord opnieuw, dat de tijd en de omstandig heden nog niet rijp zijn voor verkie zingen in Duitsland. Het is het Wes ten, en niet de Sowjet-Unie dat zich niet houdt aan de geest van Genève, en de richtlijnen van de regeringsleiders. De Russische minister diende een voorstel in voor een niet-aanvalsver- drag tussen de NAVO en de West- Europese Unie enerzijds en de com munistische landen van het pact van Warschau anderzijds. Dit voorstel was ook reeds in Juli door premier Boelganin naar voren gebracht. Dit niet-aanvalsverdrag zou op de duur vervangen moeten worden door een Europees collectief veiligheldsveii drag. Ook stelde Molotof voor de buiten landse troepen in Duitsland met de helft te verminderen. Kinderverlamming in Dordrecht DORDRECHT, 9 Nov. De direc teur van de G.G. en G.D. te Dordrecht heeft zich geoodzaakt gezien enkele richtlijnen uit te geven voor de duis- artsen en specialisten, betrekking heb bende op kinderverlamming. Hij is hiertoe overgegaan, omdat in Dordrecht en in enkele plaatsen in de omgeving van de stad gevallen van kinderverlamming zijn geconstateerd. De oorzaak jan het feit, dat in Dordt vrij plotseling gevallen zijn opgetre den, is vooralsnog duister. UTRECHT, 9 Nov. Naar wij ver nemen heeft het vraagstuk van pleis terplaatsen langs de rijkswegen de aandacht van de Rijkswaterstaat. Men is er van overtuigd, dat er voor de vrachtwagenchauffeurs iets moet ge beuren. Men overweegt daarom het aanbren gen van inrichtingen als langs de Duit se wegen, zij het op bescheidener schaal, omdat hier niet met zulke lan ge afstanden rekeniing behoeft te worden gehouden. Het gaat hier om een zekere service voor de chauffeurs, met beperkte slaapgelegenheid. Beslissingen zijn nog niet genomen, maar gedacht wordt aan het inrich ten van dergelijke pleisterplaatsen bij Nieuwerkerk op Rijksweg no. 16 tus sen IJsselmonde en het splitsingspunt met Rijksweg nr. 15, alsmede op de wegen van Utrecht naar het Zuiden. Argentijnse moeilijkheden BUENOS AIRES, 9 Nov. In Bue nos Aires hebben geruchten de ronde gedaan over de mogelijkheid van een nieuwe staatsgreep. Krachtige gemoto riseerde eenheden van het garnizoen van Buenos Aires, die over pantserwa- JERUZALEM, 9 Nov. David Ben Goerion, Usraëls eerste minister, heeft vandaag het hoofd van de bestands commissie der V.N. gewaarschuwd, dat Israël zou terugslaan als de Egyptische aanvallen voortduren. Het hoofd van de wapenstilstands commissie, generaal Burns, bezocht Ben Goerion om hem de voorstellen voor de grensvrede te overhandigen, onder meer bestaande uit een gelijktij dig terugtrekken der Isralische en Egyptische strijdkrachten uit het gede militariseerde grensgebied. Men neemt aan, dat hij aan premier Nasser van Egypte de mening van Ben Goerion zal mededelen. Na de bijeenkomst met Burns leg de Ben Boerion in het parlement een verklaring af, waarin hij onder meer zei, dat Israël bereid is, om met al zijn buren samen te werken: „Ons doel is vrede, geen zelfmoord. Wij hebben nooit oorlog veroorzaakt en wij zullen ook nooit oorlog tegen iemand beginnen." gens beschikken, hebben thans stellin gen ingenomen in de omgeving van het gebouw van het ministerie voor de luchtmacht. Het is echter nog niet dui delijk, of deze troepen het ministerie beschermen of bedreigen. Op de vliegvelden van Buenos Aires zijn luchtmachteenheden van bases in het binnenland aangekomen. De politieke toestand in Argentinië is thans, nauwelijks zeven weken na het verdrijven van Juan Peron als pre sident, verward. In de nacht van Dins dag op Woensdag hebben ministers en legerleiders langdurig vergaderd. Van regeringszijde wordt vernomen dat het vraagstuk, waar het om gaat, Is; in welke mate zullen de afspraken, in de dagen der revolutie tussen de thans aan het bewind zijnde en de Ar gentijnse politieke partijen gemaakt, worden nagekomen. De meest radicale regeringsvleugel meent, dat er een grondige zuivering in leger, en openbare- en overheids diensten moet worden uitgevoerd. Generaal Ben Goa wordt er als ge meld, in dit verband door de jonge of ficieren van beschuldigd een zuivering in het leger te vertragen. En de minis ter voor Arbeidszaken wordt verweten dat hij „te zacht" in zijn optreden is te gen het algemene vakverbond, een der steunpilaren van het verdreven Peron- istische bewind, waarin de invloed van Perons partijgangers nog steeds groot (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 9 Nov. Een groot deel van de Tweede Kamer heeft van middag minister v. d. Kieft te verstaan gegeven, dat ook de overheid een in vesteringsbeperking in acht moet nemen. In een motie Lucas (K.V.P.) spreekt de Kamer als haar oordeel uit, dat deze richtlijn ook in het regeringsbeleid moet woden toegepast. Vooral nu er maategelen zijn genomen om de in vesteringen in het particuliere bedrijfsleven af te remmen. Deze motie maakt een goede kans aangenomen te worden. Behalve door de K.V.P. Is zij onder tekend door de heren v. Leeuwen (Lib.), v. d. Heuvel (A.R.), v. d. Wetering (C.H.) en Welter (ex-K.N.P.). Deze motie was te verwachten na het debat van Dinsdag, waarin pile fracties klaagden over de hoge overheidsuigaven. De heer Hofstra (Arb.), die toen nog lustig meezong in dit koor der onte vredenen voelde zich thans kennelijk niet geroepen het voorstel van de heer Lucas te steunen. Maar zijn redenering daarvoor was wel zeer wonderlijk. Hij vreesde, dat zo'n voorstel alleen maar geschikt is om nodeloos wantrouwen te zaaien. Niet alleen tegen minister v. d. Kieft, maar veel meer tegen de ministers Witte en Algera, die verant woordelijk- zijn voor de woningbouw en voor de wegen- en waterwerken. Erg overtuigend kon deze verklaring niet zijn. Net zo min trouwens als het verweer van minister v. d. Kieft. De minister prolongeerde het beken de spelletje: het is de Kamer die zelf steeds pleit voor hogere uitgaven. Men moet oppassen om de investe ringen van het bedrijfsleven altijg be langrijker te vinden dan die van de overheid. Wat is nu belangrijker: de tunnelbouwin Velsen of de bouw van een cafetaria bij een fabriek? In Den Haag zetten de grote le vensverzekeringsmaatschappijen pa leizen, maar er zou een storm van eritiek opgaan als Financiën een nieuw departementsgebouw zou wil len neerzetten, zo ziede minister v. d. Kieft. De minister is van oordeel dat juist de specialisatie de beste- dingszucht van de Kamer bevordert. Neen, de bewindsman hield vol, dat zijn begroting een poging is om een uitgaven-niveau op een redelijk peil te bereiken. Als hij de notulen van de ministerraad zou kunnen overleggen, zou blijken hoezeer hij werkelijk een schatkistbewaarder is. De uitlating in de millioenennota, dat het uitgavenpeil op de lange duur tot bezinning noopt, vond de minister een waarschuwing tot iedereen die ln overheidsdienst is. „Tot ledereen, be halve echter tot de regering zo repli ceerde de heer v. d. Heuvel (A.R.). GEEN PESSIMISME Het hoge uitgavenpeil aldus de mi nister, is niet zorgwekkend, zolang onze betalingsbalans nog een gunstig I beeld vertoont. Bovendien ontwikkelt V.P.) "om een controle-orgaan in te het prijspeil zich goed en is de goud- stellen die de Kamer zal moeten advi- en deviezenreserve stabiel. De ver schijnselen in ons economisch leven zijn dus niet zorgwekkend. Alleen de overspanning van de arbeidsmarkt is een probleem. Zij levert het gevaar op van de lonen en de prijzen. Minister v .d. Kieft is echter bang dat we te veel klagen over het tekort aan arbeidskrachten. We moeten blij zijn dat iedereen werk heeft. En hij was het eens met de heer Twijnstra dat we dit probleem moeten oplossen door een modernisering van de bedrijven. Dan kan er met hetzelfde aantal mensen meer werk verricht worden. We zullen de kracht moeten hebben om dit bin nenlandse probleem zelf op te lossen. Minister v. d. Kieft vond een uit breiding van het ambtenarenapparaat met 1072 man in anderhalf jaar niet zo verschrikkelijk. Maar zoals in ieder groot bedrijf, dreigt ook in het overheidsapparaat de verstarring. De commissie die daarmee bezig is werkt goed. Op de lange duur zal het resultaat wel zichtbaar worden. Toch wordt er in vele gevallen effi ciënt gewerkt. Het rijksorgaan voor de mechanische organisatie kan het bedrijfsleven ten voorbeeld gesteld worden. Het beschikt over de modern ste apparatuur. Dit betoog was voor vele Kamerle den niet overtuigend. Zo deed de heer v. d. Heuvel (A.R.) het voorstel aan de hand om gedurende vijf jaar geen nieuwe ambtenaren meer aan te stel len. In het algemeen moet dit mogelijk zijn en dan is reeds veel gewonnen. CONTROLE-ORGAAN De gedachte van de heer Lucas (K. seren over de rijksuitgaven en de ef ficiency is in het algemeen niet gun stig ontvangen. Minister v. d. Kieft had er staats rechtelijke bezwaren tegen. De Kamer heeft slechts een controlerende func tie, een algemene controle. Zij moet van een zeker vertrouwen uitgaan. Tot een motie is het niet gekomen. De heer v. d. Wetering zag niet goed in, hoe een dergelijk controle-appa raat zou moeten werken. En de heer v. Leeuwen (lib.) was van mening dat de regering toch haar eigen ef- ficiency-apparaat zou moeten heb ben, waardoor er maar strijd te ver wachten is tussen het apparaat van de regering en van de Kamer. De Üekenkamer vond hij niet geschikt voor dit doel. Evenmin kwam er Steun van de heer v .d. Heuvel (A. R.), terwijl er van het gematigde en thousiasme van de heer Hofstra niets meer over bleek. Het controle-appa raat is dus voorlopig wel van de baan. De maatregelen om de investeringen in het particuliere bedrijfsleven af te remmen werden door minister v. d. Kieft uitvoerig verdedigd. Hij somde een groot aantal maatregelen op waar uit blijkt dat de regering steeds ge poogd heeft een te grote liquiditeit af te remmen. Na de bevrijding hebben de bedrij ven bovendien geprofiteerd van de grote achterstand in de heffingen. Zij hebben daartoe hun herstel beter kun nen financieren. Staatssecretaris v. d. Berge noemde de twee maatregelen niet van forse allure en slechts van het tweede plan. Na de duplieken zal .morgen middag de motie Lucas (K.V.P.) over de afremming van de over heidsinvesteringen in stemming ko men. En dan is het de beurt aan mi nister van Thiel om de begroting van Maatschappelijk Werk te ver dedigen. De kampioen-trawivisser van 1854, de kapitein van de „Arctic Warrior" uit Huil, is de eerste, die voor zijn prestaties de zilveren ka beljauw zal ontvangen, welke door de Britse Trawler-federatie is be schikbaar gesteld voor die Britse trawler, die over een geheel jaar geteld, de grootste visopbrengst boekt. De „Arctic Warrior" bracht het vorig jaar in Huil niet minder dan 2662 ton vis aan. De trofee is ontworpen door de artist Leslie Durbin, die men hier met de zilveren kabeljauw ziet. Durbin was ook de ontwerper van het beroemde „zwaard van Stalin grad", het ere-teken dat aan het Russische leger werd uitgereikt voor zijn prestaties in de laatste Wereld-oorlog. WASHINGTON, 9 Nov. In een rapport, uitgegeven door de Amerö- kaanse organisatie voor de burger luchtvaart, wordt gezegd dat een plot selinge hartaanval mogelijk de oor zaak is geweest van het, op 20 October J.I., verongelukken van luitenant-kolo nel Gerben Sonderman, persoonlijk vlieger van Prins Bernhard. Volgens het rapport heeft Sonder man zfjn toestel opzettelijk in een vrille gebracht, „die om onbekende redenen, tot een zo geringe hoogte werd volgehouden, dat het niet meer moge lijk was het vliegtuig weer recht te trekken". „Een onderzoek door medici heeft aangetoond, dat Sonderman aan een matig tot ernstige hartziekte leed. Al hoewel er geen bewijs voor bestaat, dat dit heeft geleid tot bewusteloos heid en daardoor verlies van het ver mogen om het vliegtuig te besturen, moet het toch niet uitgesloten worden geacht dat een hartverlamming, ver oorzaakt door storing in de bloedsom loop, is opgetreden", aldus het rapport van de Amerikaanse organisatie voof de burgerluchtvaart. In een kolenmijn te Akaike in Japan zijn Woensdagochtend waarschijnlijk elf mijnwerkers door gasverstikking om het leven gekomen. Ruim 3000 postduiven zullen op 2 en 3 December te Londen te aanschou wen zijn op de „Internationale Post- duivententoonstelling". Er komen in zendingen uit Nederland, Frankrijk, Japan, Luxemburg, België, Oostenrijk, West-Duitsland en de Verenigde Sta ten. Op de tentoonstelling zal de „we reldkampioen postduif" worden aange wezen. De arbeiders in de ijzer- en staal industrie in het Ruhrgebied hebben vandaag met grote meerderheid van stemmen besloten in staking te gaan, indien de door hen gestelde looneisen, waarover thans onderhandelingen gaande zijn, worden afgewezen. DENVER, 9 Nov. President Eisen hower heeft vandaag verklaard, dat de V.S. niet van plan zijn bij te dragen tot een bewapeningswedloop tussen Israel en Egypte. „Wij geloven niet, dat een dergelijke wedloop in het wer kelijk belang van een der deelnemers zou zijn", aldus de president in een verklaring, die voor hem op een pers conferentie werd voorgelezen. DE BILT ZEGT: Zuidwestelijke wind Wisselend bewolkt met enkele ver spreid optredende buien. Matige tot vrij krachtige Zuidwestelijke wind. Tamelijk zacht.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1