VUF PRINSESSEN OMHELSDEN ONS KONINKLIJK PAAR Grote bezorgdheid over steeds stijgende overheidsuitgaven Rusland zal nooit instemmen met vrije verkiezing in geheel Duitsland jjltade/L en ÏÏLci-e.deA $Jjn teMig, PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD^VOOR ZEELAND DE BIERFLES VAN ARNEMUIDEN Jan van Riebeeck" landde behouden op Schiphol Koningin Juliana: „Ongelooflijk hartelijk in de West ontvangen" Prins Bernhard: Verheug me al dubbel op de volgende keer" Duizendkoppig publiek Baldadige jeugd tilde kabelwagen op Zal de „koude oorlog" opnieuw beginnen? Egypte zal Israël niet binnenvallen President van Brazilië treedt af Tweede Kamer begon aan Rijksbegroting 1956 „Heel ons volk ergert zich aan het groeiend aantal ambtenaren" (118.000) Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 60, TeL 2438 (b.g.g. voor redactie 2435, voor advert, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noords tr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3289 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong WOENSDAG 9 NOV. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. O. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J, Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes, Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Mali, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. (Zie pag. 2) V. SCHIPHOL, Dinsdagmiddag (A.N.P.). „Wij zijn buitengewoon onder de indruk gekomen van de ongelooflijke hartelijkheid, waarmede we ontvangen zijn, zowel in de Nederlandse Antillen, als In Suriname. Deze weken zijn zo ontzettend volgepakt geweest met de mooiste be levingen, dat we alleen maar buitengewoon dankbaar kunnen zijn, dat we dit allemaal hebben mogen meemaken." Dat waren de eerste woorden, die Koningin Juliana vandaag weer op Nederlandse bodem sprak, kort nadat de „Jan van Riebeeck" zijn vorstelijke lading veilig en wel op Schiphol had teruggebracht. Prins Bernhard had aan deze woorden weinig toe te voegen. Hij was bijzonder blij te hebben gezien, dat de economische vooruitgang in beide Rijksdelen bijzonder groot is sinds zijn laatste bezoek. „Dit is een zeer verblijdend verschijnsel", aldus de Prins, „en ik verheug me dus dubbel op de volgende keer, dat ik daarheen terug kan gaan." Na een reis van 3Va week waren Ko ningin en Prins vanmiddag om 14.22 uur van hun eerste officiële bezoek aan de West teruggekeerd. Uit hetzelf de toestel stapten ook de Minister van Overzeese Gebiedsdelen, prof. Kern kamp met zijn echtgenote, die het Ko ninklijk Paar op deze reis hebben ver gezeld. Ook Prinses Wilhelmina Op het platform stonden vooraan de Prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Marijke haar vader en moeder op te Wachten. Ook Prinses Wilhelmina was bij de aankomst van het Koninklijk Paar aanwezig. Terzijde van de Icahal, al leen in de auto, bleef H. K. H. de aan komst afwachten, waardoor zij bijna geheel onopgemerkt bleef voor de honderden belangstellenden op het platform en de duizenden die op de balustrade boven de restaurants de aankomst gadesloegen. Vijf minuten nadat Prinses Wil helmina op Schiphol was gearriveerd streek het vliegtuig op de landings baan neer. Toen verscheen Prinses Wilhelmina in de opening van de auto, stapte uit en wandelde samen met de vier Prinsessen, die uit de wachtkamer kwamen, het platform op. Achter haar volgden in een grote groep minister-president Drees, de ministers Beyen, Donker, Staf en Luns en vele andere autoriteiten. Enkele minuten voor half drie be reikte de „Jan van Riebeeck", met de koninklijke standaard op de neus, het platform, de roltrap werd voorgere den, de deur geopend en terwijl onze Vorstin en Prins Bernhard in de ope ning verschenen, zette de Amsterdam se politiekapel het Wilhelmus in. Terwijl het gejuich uit duizenden kelen opsteeg, daalden de Koningin (gekleed in een wijnrood mantelpak) en de Prins (in een bruin costuum waarover hij een zwarte winterjas droeg) de trap af en liepen de prinses sen tegemoet. Koningin Juliana wist bijna niet, welke van haar vier kinde ren zij het eerst zou omhelzen. Er volg de een hartelijke begroeting. De Oran jefamilie was weer verenigd, zelfs met Prinses Wilhelmina, die eveneens Ko ningin Juliana hartelijk omhelsde. Daarmede was het doel van haar reis naar Amsterdam vervuld. Sa men met een hofdame keerde zij de zelfde minuut over het platform te rug naar de wachtende auto, waar haar een ovatie van het publiek wachtte, voor zij in de auto terug keerde naar Het Loo. Intussen was Minister Drees samen met de andere ministers het Konink lijk paar genaderd. Hij heette onze Vorstin en Prins Bernhard welkom in het vaderland, er volgde een begroe ting door de andere autoriteiten en vervolgens stapten de Koningin en de Prins op het gereed staande podium achter de microfoons voor een kort woord. Afscheid De Koningin en de Prins verlieten daarop weer het podium en keerden terug naar het vliegtuig, waarvoor de bemanning stond aangetreden. Vorstin en Prins namen met een hartelijke handdruk en woorden van dank af scheid van gezagvoerder N. W. Bos en zijn bemanning. Het Koninklijk paar onderhield zich daarna nog geruime tijd met de vele autoriteiten. De prinsessen Beatrix en Irene, die beiden gekleed waren in een grijs mantelpakje, en de twee jong ste prinsesjes Margriet en Marijke, die een blauwe blazer droegen, hiel den zich wat echteraf. Toen was het ogenblik van vertrek naar Soestdijk aangebroken. Prins Bernhard wandelde met zijn vier doch ters vooruit en de televisiecamera rol de langzaam met hen mee naar de wachtende hofauto. Dr Drees en de burgemeester van de Haarlemmer meer begeleidden de Vorstin naar de auto. Het was een aardig moment, toen een stewardess van de K.L.M. de Vor stin op een presenteerblad een fraaie kleine ruiker overreikte en aan Prins Bernhard een witte anjer. Lachend stak de Prins deze terstond op de re vers van zijn overjas. Het Koninklijk paar nam met zijn dochters in de eer ste hofauto plaats, waarop reeds de ko ninklijke standaard was geplaatst. Snel reed de wagen het platform van de luchthaven af op weg naar Soestdijk, nagejuicht door het grote publiek, dat zich op de dakpromenade en achter de afzettingen van het platforb verdrong. Buitengewoon hartelijk was giste ren het weerzien op Schiphol tus sen Koningin Juliana en Prins Bernhard, pas teruggekeerd per „Jan van Riebeeck" uit de West, en de vier Nederlandse Prinsessen, die onder de hoede van Prinses Wilhelmina naar de Amsterdamse luchthaven waren gekomen om hunouders te begroeten. V.l.n.r. Prins Bernhard, Prinses Marijke, Prinses Beatrix, Prinses Irene, de Koningin, Prinses Mar griet en Prinses Wilhelmina. BERGEN, 8 Nov. Te Bergen (N. H.) is vanmiddag de vijfjarige Marinus de Waard uit Alkmaar getroffen door de beugel van een kabelwagen van een grondbedrijf uit Heiloo, dat ten be hoeve van het electriciteitsbedrijf te ergen electrische kabels legt. In een onbewaakt ogenblik zag de schooljeugd kans de kabelwagens uit zijn balans te tillen, waardoor de zwa re ftabelrol uit de haspel vloog. De in hoogste stand staande beugel kwam met het volle gewicht op het hoofd van het jongetje. De dood moet vrijwel onmiddellijk zijn ingetreden. Interland-wedstrijden te Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM, 8 Nov. De Bergen op Zoomse scheidrechtersver- eniging heeft contact gezocht met Bel gische collega's met het doel voortaan ook onderlinge ontmoetingen vast te stellen bij gelegenheid van de Neder land-België wedstrijden. Bij de eerstvolgende inter landwedstrijd BelgiëNederland spe len de Bergse scheidsrechters te Boom bij Antwerpen, terwijl de wedstrijden NederlandBelgië op de dag te voren zullen worden voorafgegaan met een wedstrijd tussen de Nederlandse en Belgische arbiters te Bergen op Zoom. Molotof zaait onrust in Geneve: GENEVE, 8 Nov. „Het doel van de voorstellen, die de Westerse mo gendheden hebben gedaan, betreffende het (in September 1956), houden van vrije algemene verkiezingen in geheel Duitsland is een herenigd Duitsland in de NAVO op te nemen en hiermede zal de Sowjet-Unie nimmer kunnen in stemmen", aldus heeft de Sowjetrussi- sche minister Molotof, op de Dinsdag hervatte besprekingen der ministers van Buitenlandse Zaken van de „Grote Vier" verklaard. „In de Westerse voorstellen, die zijn opgesteld na overleg met Westduitse vertegenwoordigers, wordt geen reke ning gehouden met het Oostduitse standpunt. Ook miskennen zij de wer kelijke toestand in Duitsland, daar de ze voor het houden van .algemene ver kiezingen nog niet rijp is. En ook al zouden wij een dergelijk kunstmatig voorstel aanvaarden, dan nog zou het niet kunnen worden toegepast zonder aanvaard te zijn door de Duitsers zelf, zowel die in Oost-, als in West-Duits- land". Molotof verklaarde, dat hereniging van Duitsland op vreedzame en de mocratische basis zeker wenselijk was, doch dat de werkwijze, om dit te bereiken, „noch snel, noch gemak kelijk" kon zijn. „Hiervoor is tijd, geduld en zelfbeheersing nodig", zeide hij. Moiotof herinnerde er aan, dat de Sowjet-Unie de Westelijke mogend heden destijds had gewaarschuwd, dat een van kracht worden der overeen komsten van Parijs een Duitse hereni ging voor onbepaalde tijd zou uitstel len. Dulles zal eerst morgenmiddag op het door Molotof naar voren gebrachte reageren. Ongerustheid In Westerse kringen te Genèva meent men, dat minister Molotof van daag in feite heeft verklaard dat zijn. voorstellen goed zijn en dat hij geen andere heeft te toen. Niets had de dra matische keer, die de gebeurtenissen te Genève vandaag hebben genomen, doen voorzien. De Britse, Franse en Amerikaanse afvaardigingen vragen zich thans niet zonder ongerustheid af of Molotofs jongste verklaring, indien zij al of niet duidt op een hervatting van de „koude oorlog", niet moet wor den gezien als het einde van de „geest van Genève", ontstaan na de Geneefse beraadslagingen ,in Juli j.l., door da regeringsleiders der „Grote Vier". LONDEN, 8 Nov. „Egypte is niet van plan Israël binnen te vallen. Se dert het einde van de Palestijnse oor log zijn alle aanvallen van Israëlische zijde gekomen. In Augustus hebben wij bevel gegeven de wet van oog om oog, tand om tand toe te passen", aldus heeft kolonel Nasser, de Egyptische premier, in een vraaggesprek met een correspondent van het Engelse blad „Daily Herald" verklaard. De Egyptische premier verklaarde verder te weinig verstrouwen te hebben in Engelands goede wil, naar aanleiding van een vraag over even tuele bemiddeling van een grote mogendheid. „Ik vrees, dat er te veel pleiters voor Israël i'n uw parlement zijn om vertrouwen te kunnen heb- ben in uw onpartijdigheid". Aan de andere kant zou Egypte niet neutraal kunnen zijn omdat het een overeenkomst had met Engeland t.a.v. de bases in de zone van het Suezka- naai. Het ging hier echter niet om neu traliteit maar om het zich niet laten overheersen door een buitenlandse mo gendheid. Kolonel Nasser vertelde, dat bij het lezen van een Amerikaans blad hem de opmerking is gevallen, dat de Ara bieren altijd door Israël verslagen zou den worden, zolang Egpypte geen wa pens by Rusland zou kopen. „Ik heb deze uitstekende raad opgevolgd en ben vier dagen later de ambassadeur van de Sowjet-Unie gaan opzoeken. Hij zeide my, geen bezwaar te hebben te gen het zenden van wapens". RIO DE JANEIRO, 8 Nov. Te Rio de Janeiro wordt in officiële kringen medegedeeld, dat president Joao Cafe om gezondheidsredenen zijn bevoegd heden zal overdragen. Hy doet dit op aanraden van zijn artsen. De president kreeg 3 Nov. een hartaanval. Volgens de arts verloopt zijn herstel gunstig doch hij zal een lange periode van rust moeten doormaken. De President zou nog hedenavond zfjn bevoegdheden aan Carlos Luz, voorzitter van het huis van afge vaardigden, overdragen. Het feit, dat dit „voor onbepaalde tijd" geschiedt, roept een probleem in het leven, volgens de grondwet mag de voorzitter van het huis slechts ge durende 30 dagen het presidentschap waarnemen. By een overschryden van deze termyn dienen Senaat en Kamer byeen te komen, om een plaatsvervan ger te kiezen, die als president-ad in terim zal fungeren, totdat het mandaat van de president, in dit geval 31 Ja nuari, verloopt. DE BILT ZEGT: Vrij zacht Veranderlijke bewolking met plaat selijk een enkele bui en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost, Vry zacht weer. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 8 Nov. De gehele Tweede Kamer (van de liberaal van Leeuwen tot de socialist Hofstra) heeft vandaag tijdens de algemene finan ciële beschouwingen haar bezorgdheid uitgesproken over de steeds stijgende overheidsuitgaven. En tegelijk spraken de meeste sprekers hun bezorgdheid erover uit, dat het nauwelijks meer doende is een inzicht te krijgen in 's lands financiën, laat staan dat er iets terecht kan komen van een doelmatige controle op het financiële regeringsbeleid. De heer Lucas (K.V.P.) heeft dan ook de gedachte geopperd, dat de Kamer de beschikking moet krygen over een adviesorgaan, dat zich bezig zal moeten houden met een effectieve doel- matigheidscontróle. Dit orgaan zou slechts de bouwstenen voor een debat moeten aandragen. Het heeft slechts een zuiver informatorisch karakter. Het is dus niet de bedoeling, dat de Kamer op de stoel der regering gaat zitten, maar dat zy door de inschakeling van dit orgaan een betere tegen speler tegen de regering wordt. Volgens de heer Lucas moet niet Hofstra (Arb.). Nu loopt de regering de Algemene Rekenkamer deze taak op zich nemen, maar een speciaal orgaan, dat moet nagaan of het over heidsapparaat wel efficiënt werkt. Het moet voor minister v. d. Kieft boekdelen spreken, dat ook de heer Hofstra (Arb.) deze gedachte niet zonder meer van zich wierp. Hij vroeg zich af of het toch niet beter is de Rekenkamer in te schakelen, daar er anders weer een orgaan met enkele honderden ambtenaren moet worden ingesteld. De maatregelen van de regering om de vennootschapsbelasting eerder te laten betalen, en de tempering van de vervroegde afschryving hebben de ton gen in beweging gebracht. Algemeen was men het er over eens, dat deze maatregelen te laat zyn gekomen. De hoogconjunctuur is niet uit de lucht komen vallen, zo zeide de heer, de kans dat de maatregeleneen aver- rechtse uitwerking hebben. De heer v. Leeuwen (Lib.) was het daar voor een goed deel mee eens. De heer v. d. Heuvel (A.R.) echter meende, dat de vervroegde betaling van de vennootschapsbelasting meer hinder dan profijt brengt. Waarom is er over deze zaak geen overleg met het bedrijfsleven gepleegd? Dat was ook het oordeel van de heer v. de Wetering (C.H.). Deze vroeg aan minister v. d. Kieft om de inyeste- ringsbeperking voor het bedrijfsle ven in ieder geval zo te verfijnen, dat investeringen die leiden tot de uitschakeling van arbeiders (bijv. door het oprichten van een hyper paodern machinepark) onbelemmerd kunnen doorgaan. Deze Investerin gen zijn juist in deze tijd van een gespannen arbeidsmarkt zeer nood zakelijk. De heer Lucas (K.V.P.) was het daarmede volledig eens. Maar zo luidde de algemene vraag wat doet de overheid nu? Zij remt de investeringen van het bedrijfsleven. Maar gaat de overheid nu ook zuiniger worden? Daarover zyn vele hartige woorden gezegd. Waarom nog subsidies op de melk, op de emigratie en radiodistributie? zo vroeg de heer van Leeuwen (lib.). En waarom geen commerciële tele visie, die zichzelf bedruipt? Dat zou den middelen zijn om de overheidsuit gaven te beperken. De heer V. d. Heuvel (A.R.) was enigszins gebelgd over het feit, dat Min. v. d. Kieft zich zo gemakkelijk van deze zaak afmaakt. In de Mem. van Toelichting was hij bezorgd over de steeds stijgende uitgaven, maar als de Kamerleden daarover iets zeggen, krijgen ze te horen „pessi mistisch" te zijn. Om het hoge uitgavenpeil te kun nen voortzetten, zouden de belastin gen nog hoger moeten worden, of er komt een begrotingstekort. Beide denkbeelden noemde de heer v. d. Heuvel catastrofaal. Min. v. d. Kieft is de eerst verant woordelijke man voor het hoge uit gave niveau. Hij zegt overbelasting van het ambtenarenkorps te vrezen, als het nog meer wordt ingekrompen. Al zijn er ambtenaren die hard wer ken, de heer v. d. Heuvel gelooft niets van dit argument. Waarom remt zy haar eigen bouw programma niet af? De regering moet zelf beginnen met daden te stellen. De heer v. d. Heuvel is daar niet gerust hond was de K.V.P., die noch conser- op, zolang het nog voor kan komen dat I vatief noch progressief wil zyn. Geen een burgemeester in ons land bericht vlees en geen vis. En dit standpunt, krijgt, dat er in zyn gemeente een nieuw politiebureau zal worden ge bouwd, zonder dat bü daarom heeft gevraagd! Ook de heer v. d. Wetering (C.H.) vond het een pynhjke ervaring dat Min. v. d. Kieft niet bereid is in te grijpen in de overheidsuitgaven. Als de bewindsman slechts heeft gezocht naar middelen om zyn begroting te fi nancieren, dan werkt hy de inflatie in de hand. By een omslag van de conjunctuur, zal ons land dan de eerste harde klap krijgen. „Het gehele Nederlandse volk ergert zich aan het groeiend aantal ambtena ren", aldus de heer V. d. Wetering." Maar de Min. trekt er zich geen biet van aan. Hy zegt dat dit onvermyde- lijk is. Er kan geen ambtenaar en geen cent mee af. Nu hebben we 107.808 ambtenaren. De raming voor '56 be draagt 118.005. De conclusie van de heer V. d. We tering was, dat de overheid zich met te veel zaken bemoeit. Weinig waardering voor de omvang van het overheidsapparaat toonde ook de heer Lukas (K.V.P.). Hij was vol lof voor de ijver van de ambtenaren, maar hoe komt het dat de klachten over ineffiecientie steeds toenemen, terwijl Min. V. de Kieft zegt, dat dit grote ambtenarenapparaat onvermij delijk is? Zelfs de heer Hofstra (Arb.) kwam tot de overtuiging, dat ernstiger be zuiniging nodig is. Hausse-mentaliteit van het ogenblik vond hij erg beden kelijk. Hij was echter een tegenstan der van bezuiniging door dik en dun. Naar zijn mening zijn de winsten te hoog. Loonsverhoging zal dan ook on vermijdelijk zijn. De heer Hofstra Een investeringsbeperking juichte die alleen maar aandringen op de be perking van de uitgaven. Een investeringsbeeprking juichte hij toe, maar ook de overheid moet de aandacht houden op de efficiency. „Socialistisch commentaar" op het beleid van Min. v. d. Kieft was in vele opzichten niet mals. Maar gelukkig werd er nog een stok gevonden. En de aldus de heer Hofstra, werkt door in het kabinet, dat onmachtig is om een keuze te doen, terwyi het juist vooruit geholpen moet worden. By een stygend nationaal inkomen mogen de vaste uitgaven iets hoge# zyn, zo zeide de heer Lukas (K.V.P.). Het komt er echter maar op aan, of de uitgaven goed besteed worden. De invoering van een voorziening van weduwen en wezen is by'v. een goede besteding. De K.V.P. hoopt, dat het ontwerp nog dit jaar zal kunnen worden behandeld. Ongetwijfeld zal de heer V. d. Heuvel (A.R.) daar geen bezwaar tegen hebben. Maar hij waarschuw de er wel voor, dat de sociale en cul turele maatregelen niet zo uitge breid mogen worden, dat daardoor ons betaalmiddel in 't gedrang komt. Als onze gulden niet veel meer waard is, helpen sociale voorzienin gen ook niet meer. Hij drong ditmaal echter niet aan op belastingverla ging. Het waren alleen de heren van de S.G.P. en de communist Wage naar, die dit deden. Eerstgenoemde zeide, dat een over matige belastingdruk door de Heilige Schrift wordt veroordeeld. De politiek van de naoorlogse Ministers van Fi nanciën is steeds gericht geweest op nivellering en staatskapitalisme. Met de defensiegelden wordt niet zuinig genoeg omgesprongen, terwyi er nog steeds gelden worden uitgetrokken voor toneel, opera en dans. Belasting verlaging en uitgavenvermindering is het S.G.P. parool. Min. v. d. Kieft heeft een avond en een nacht de tijd gekregen om zijn antwoord te beraden. Wil dit antwoord overtuigen, dan zal hij ongetwijfeld tegemoet moeten ko men aan het verlangen van zijn partijgenoot Hofstra, dat een her ziening van het beleid nodig is en dat er nu daden moeten volgen om de overheidsuitgaven in te krimpen. i

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1