Zeventigduizend leraren uit de Sowj vluchtten iet-zóne verstopping Nieuwe Chr. Vakbond in Duitsland niet gunstig ontvangen Padvindersspel werd goed gespeeld Het kind in het middelpunt der belangstelling Wens voor bezoekende Vorstin Ook Adenauer tegen splitsing Aardrijkskunde, rekenen en taal als propaganda voor het communisme Ontstaat er een nieuw type gezin? Reorganisatie bij Amer. Fordfabriek Onderzoek op gebied chemischeoorlogvoering wordt uitgebreid Geef de strijd niet op tegen Grensschendingen in Jordanië Afschaffing gemeente classificatie Leiders zetten door Een vondst van betekenis Op 1 Januari 1956 nieuwe remvoorschriften De sleutelactie voorde vluchtelingen baandag 7 November 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 Gewetensnood dwong hen er toe (Van onze Westduitse correspondent.) FRANKFORT. Uit de Sowjet-zöne zijn van 1945 tot 1954 meer dan 10.000 leraren en onderwijzers gevlucht. Wie de in het Internationale Insti tuut voor Paedagogie in Frankfort plaats vindende tentoonstelling van school boeken uit de Sowjet-zöne heeft bezocht, begrijpt al gauw, dat het in de meeste gevallen de ondragelijke gewetensnood is, die dit leger van leerkrach ten tot de vlucht dwong. De communis tiscfce beïnvloeding van de kinderen be gint geenszins bij het geschiedenisonderwijs, dat uiteraard doordrongen is van de marvistiseh-lenistische-stalinistk he interpretatie van de geschiedenis der mensheid. Nee, zij begint al bij het kind in de eerste klas, dat de eerste letters leert. Het leert om te beginnen de woorden „activist" en „pionier" spellen. Het leert het verschil tussen P en B aan de zin: „Bernard is een Pionier". En zelfs de zesjarige is voor de commu nistische opvoedingsfunctionarissen nog niet jong genoeg. In een kleuter boek staat he. „Wiegeliedje": „Slaap, mijn kleine wilde knaap, sluit je klei- pe oogjes, droom van een rode vlak, Vlaggedrager, dat ben jij Wanneer „de wilde knaap" lezen heeft geleerd moet hij opzeggen: „on ze president Wilhelm Pieck is een vriend der kinderen". De zevenjarige, die al een beetje kan lezen, moet van buiten leren: „Moerbeiblad'ren ver zamelt hier, Hans, de jonge pionier, daarmee helpt de kleine man, bij het groot vijfjarenplan". Het zou onjuist zijn te menen, dat rekenen niets met politiek heeft te maken. Oh neen. De leerlingen leren niet eenvoudig optellen en aftrekken, vermenigvuldigen en delen. Hun re kensommen behandelen de productie en de vervulling der „normen". De scholier in de Sowjet-zóne moet uit rekenen met hoeveel procent de pro ductie stijgt, wanneer zo en zoveel arbeiders hun norm met bepaalde per centages te boven gaan. AARDRIJKSKUNDE Tijdens de aardrijkskundeles wordt de wereld in twee helften gedeeld: in de ene helft staan de landen van het „vredeskamp", in de andere de kapitalistische landen. In het leerboek voor het zevende schooljaar over „Amerika" en in het leerboek voor aardrijkskunde voor het zesde school jaar „Europa" staat het volgende te lezen: Amerika: „De Ver. Staten zijn het machtigste kapitalistische land. De economie en de politiek van de V.S. worden door concerns en monopolies beheerst. De monopolieheren zijn de ergste en gevaarlijkste oorlogshitsers." Zwitserland: „Ook vandaag de dag nog werkt de industrie daar voor de bewapening van de imperialistische landen. De Zwitserse arbeiders en boeren lijden evenals de arbeiders en boeren der andere kapitalistische lan den". België: „De Belgische regering staat onder bevel van de U.S.A.-imperialis- ten", Nederland: „De Nederlandse kolo niale heersers hebben de bevolking der koloniën onmenselijk uitgebuit en be haalden grote winsten. Onder de druk van de Amerikaanse imperialisten is Nederland toegetreden tot het Noord- Atlantisch Pact". Engeland: „De industriebedrijven in Engeland zijn eigendom van kapitalis- listen, die zich door uitbuiting van de arbeiders verrijken. De arbeiders wo nen meestal dicht op elkaar gedron gen in armelijke huurkazernes. Ze hebben zeer onder de duurte te lij den, in het bijzonder sinds de Engel se ondernemers het Amerikaanse im perialisme bij de voorbereiding van een nieuwe oorlog helpen". Roergebied: „Dagelijks worden in het Roergebied 300.000 ton steenkool gedolven. Daarmee laten Duitse en buitenlandse industriebaronnen oor logsmateriaal voor een nieuwe oorlog vervaardigen. De bevolking van het Roergebied heeft te kampen met ko- lengebrek en moet in de winter kou lijden". DE VERSTANDIGE ROMEINEN. Dat de communisten van hun perfide, geperfectionneerde beïnvloeding der kinderen ook vruchten plukken, be wijst een in origineel aanwezig opstel van een jongen uit de negende klas. De jongen beschrijft woordelijk: „Ook bij de Romeinen werden de wanden van tempels en paleizen beschilderd. Waarschijnlijk hebben zij toen al ver moed, dat de Amerikanen thans alle grote kunstwerken meenemen. Maar de Romeinen zijn door het beschilde ren van hun muren de Amerikanen te slim af geweest. Zo heeft het beschil deren van wanden ook zijn goede kan ten". Hieruit openbaart zich op angstaan jagende wijze de geestelijke misdaad, die de scholen van de Sowjet-zöne aan weerloze kinderen van het eerste tot het laatste leerjaar begaan. Deze tentoonstelling, georganiseerd door 't ministerie voor de hereniging van Duitsland in Bonn, biedt naar inhoud en vorm aangrijpend aanschouwelijk onderwijs over de ondergang naar ziel en geest van een gehele jonge gene ratie. Een geestelijke vernieling, waarbij de ouders zwjjgend moeten toezien, willen zij 'niet het gevaar lopen zich te ver raden of en ook 'dat Is al meerma len voorgekomen door hun eigen kinderen te worden aangebracht wan neer zjj deze de waarheid zeggen. Centraal Bond voor Inv/endige Zending (Van een onzer verslaggeefsters.) OOSTERBEEK, 7 Nov. De 36ste jaarlijkse conferentie van de Centraal Bond voor Inwendige Zending en Chr. Maatschappelijk Werk, is op het con ferentie-oord „De Pietersberg" te Oos terbeek gehouden. Het hoofdthema, „Maatschappij en kind werd door vier sprekers van verschillende zijden be licht: drs G. J. Visser, directeur van het Diaconie Weeshuis der N. H. Ge meente Amsterdam, sprak over „Kind - Gezin - Maatschappij", mr M. B. v. d. Werk, kinderrechter te Utrecht over „Het ingrijpen van de rechter in het leven van het kind", dr B. Chr. Hamer, psychologisch adviseur, over „Het in grijpen van de medicus In het leven van het kind", en drs C. v. d. Zwet, direc teur van het Chr. Paed. Studiecentrum, over „Het Ingrijpen van de school tn het leven van het kind". NEW YORK, 7 Nov. De erfge namen van Henry Ford hebben beslo ten afstand te doen van de controle over de 52 jaar oude Ford Motor Com pany, om het mogelijk te maken, dat de aandelen aan het publiek worden aangeboden, zo deelde de Ford Foun dation mede. Henry Ford, de kleinzoon van de oprichter, en leden van de Fordfami lie zullen 60 procent van hun stem rechten overdragen op nieuwe gewo ne aandelen. De president van de Ford Founda tion, H. Rowan Gaither, deelde mede, dat de Ford maatschappij geherkapi- taliseerd zal worden en dat er 3 nieu we aandelensoorten zullen komen. Na de aandelensplitsingen zal de maat schappij in totaal 53.461.470 gewone aandelen hebben. Het juiste tijdstip en de voorwaarden van de aandelen emissie van Ford zijn nog niet bekend, maar er bestaat einig twijfel aan, of de uitgifte zal vlot worden opgeno men. De drie nieuws soorten gewone aandelen zullen gelijke rechten heb ben ti n aanzien van inkomen en ac tiva, maar de stemrechten zullen uit eenlopen. WASHINGTON, 7 Nov. Het che misch corps van het Amerikaanse le ger heeft opdracht gekregen de on derzoekingen op het gebied van oor logvoering met bacillen en gas uit te breiden. Er moeten nieuwe biologische, ra diologische en chemische wapens wor den ontwikkeld, zo luidt de opdracht, en bestrijdingswijzen daartegen. Men moet daarbij „zo ver gaan als de men selijke geest kan omvatten". Een en ander is meegedeeld door de minister voor het leger, Charles Brucker. De reorganisatie van het werk van het chemische corps wordt gebaseerd op een rapport van een speciale com missie van natuurkundigen, chemici en psychologen, waarin wordt gezegd dat het corps zijn onderzoek moet concentreren op de ontwikkeling van wapens „van maximale uitwerking, los van bepaalde opvattingen over oorlogvoering". Het doel is een vijand te overwinnen, zonder dat eigendom men, die later misschien bruikbaar zijn, worden vernietigd. Ds Groenenberg van Amsterdam sprak in zijn openingswoord zijn blijd schap uit over het grote aantal deel nemers (ruim 150), dat belangstelling toonde voor dit onderwerp. De Cen traal Bond ziet als één van haar groot ste taken de zorg voor het kind. Ook op dit gebied vallen door de nieuwe inzichten op psychologisch en socio logisch terrein oude zekerheden en methoden weg, waarvoor nieuwe ge zocht moeten worden. Drs G. J. Visser wees in zijn refe raat op de samenhang tussen maat schappij, gezin en kind. Het karakter van het kind wordt in hoge mate be paald door het gezin waar het uit voortkomt en het gezin wordt weer be paald door de opvatting, die de maat schappij over- het gezin heeft en om gekeerd. Het sociale proces is een dynamisch proces. Door de ontwikkeling van de techniek (radio, telegraaf, enz.) weten wij veel meer van het wereldgebeuren af dan vroeger. Dit kennen blijft ech ter aan de buitenkant en werkt ver vlakking in de hand. De veelheid van nieuws maakt het innerlijk medeleven moeilijk. Tegelijkertijd echter wordt ons inzicht in de groeifasen van de mens verdiept door de voortschrijden de psychologische onderzoekingen; hieruit komt een grotere en meer ge differentieerde waarde-erkenning van de mens voort. VERVAGING. Een ander teken van deze tijd is de vervaging der grenzen. Het levensdoel wordt onduidelijk en hierdoor wordt een opportunistische levenshouding in de hand gewerkt. Het gaat er niet meer om, of iets goed of slecht is, maar of iets succes heeft. Andere voor beelden van dit nivelleringsproces zijn de emancipatie van de vrouw en het kleiner worden van het klasse-onder scheid en van het onderscheid tussen de generaties. De functies van het gezin in de sa menleving veranderen ook. De sociaal- biologische functie wordt overgenomen door de ziekenhuizen, de sociaal-cultu rele functie door school, club en bios coop en de sociaal-economische functie door de fabrieken. Spr. vroeg zich af, of er een nieuw type gezin bezig is te ontstaan, nu de traditionele leefregels verdwijnen. Als kenmerkend voor de jeugd van tegenwoordig zag drs Visser, dat zij de technische ontwikkeling een dood- Ingezonden Mededeling (Adv.) gewone zaak vindt, dat zij zich richt naar succes en efficiency en dat zij bereid is de situaties van het ogen blik nuchter te aanvaarden. De jonge ren vragen naar de werkelijkheid en willen als mens erkend en gewaar deerd worden. RECHTER, SCHOOL. MEDICUS EN Mr v. d. Werk ging in zijn referaat de verschuivingen na, die zijn opge treden in de kinderrechtspraak, waar mee de maatschappij tot uitdrukking brengt, hoe zij het kind ziet en wil behandelen. Ook besprak mr v. d. Werk de bijdrage van de rechter, nu en in de toekomst, aan de bemoeiin gen van de samenleving met het kind en het gezin. Dr B. Chr. Hamer besprak de ge volgen voor de verhouding maat schappij kind van de nieuwe be moeiingen van de artsen met het kind, in consultatiebureaux en op scholen, en van het werk van de gespeciali seerde kinderartsen en kinderpsychia ters. In het Surinaamse dorp Alkmaar aan de Marowijne-rlvler, dat door Koningin Juilana met een vaartuig van de Al- coa-Bauxiet Maatschappij in Moengo werd aangedaan, wachtte de Lands vrouwe bij haar bezoek aan het Hin- dostaans kindertehuis als welkom een vrome wens. De foto geeft een beeld van de aankomst van H.M. de Konin gin bij het tehuis, waar de wens „God zegene op een spandoek prijkte.. Ingezonden Mededeling (Adv.) DIT IS de manier om verstopping te over winnen: Drink 's morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één - 8e week om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Lever- f)illetjes zorgen voor de galtoevoer die nodig a om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlasten; ze maken bovendien dat de ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvigheid af. u is een ander mens. En mocht u later door zorgen, door te veel eten, oververmoeid heid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoende om u vlug weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVER PILLETJES - f 1.20 per flacon. AMMAN, 7 Nov. Van Jordaanse militaire zijde is bekend gemaakt dat Israël Zondag vier maal de bestands overeenkomst heeft geschonden. Zo zou een Israëlische patrouille in het district Hebron de grens hebben over schreden om een kudde weg te voeren. Door Jordaanse veiligheidstroepen wa ren de Israëliërs echter verdreven. Bovendien zou in twee gevallen een Israëlische patrouille het vuur hebben geopend op Jordaanse militairen aan de andere kant van de grens. Israël heeft van zijn kant Egypte er van beticht, dat in het afgelopen week einde een commandogroep een Bedoe- inenkamp op Israëlisch grondgebied heeft overvallen en de bewoners heeft gedwongen voorraden af te staan. Te voren had deze groep Egyptenaren te vergeefs gepoogd de Israëlische neder zetting Beit Kama, 25 km ten zuid oosten van de kuststrook van Gaza, binnen te dringen. Het Israëlische ministerie van bui tenlandse zaken deelde Zondag mee, dat er tekenen waren die er op wezen dat de Egyptenaren een „actie met commandotroepen tegen Israël ontke tent". AMSTERDAM, 7 Nov. Het dage lijks bestuur van het N.V.V. heeft in zijn vergadering van heden o.m. „met belangstelling kennis genomen van het voorstel van K.A.B. en C.N.V. een ver dere stap te doen op de weg naar af schaffing van de gemeenteklassificatie, aldus een communiqué". „Het dagelijks bestuur brengt in herinnering, dat het N.V.V. zich steeds voor geleidelijke af schaffing van de gemeenteklassificatie heeft uitgesproken. Het spreekt der halve vanzelf, dat het dagelijks bestuur van oordeel is, dat, indien uit het thans door de Sociaal Economische Raad in gestelde onderzoek blijkt, dat er ruim te is voor verbetering van de arbeids voorwaarden, verdere vermindering van de gemeenteklassificatie aan de orde moet komen", zo besluit de ver klaring. PRETORIA, 7 Nov. Twee buiten wijken van Pretoria, Hercules en Pre toria Gardens, zijn Zondag door een wervelstorm getroffen. De schade wordt op een half millioen gulden ge schat. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Slecht begin BONN, 7 Nov. De vorige week in Essen opgerichte Christelijke vakbond in Duitsland, heeft zelfs in de gelederen der Christelijke sociale politici geen gunstig onthaal gevonden. De sociale commissies van de Christelijke partij hebben zich Zondag nog eens opnieuw tegen het experiment van de afsplit sing van het Westduitse Eenheidsvakverbond gekeerd. Niet alleen hebben de in de vakbeweging leidinggevende Christelijke politici de stichting van de Christelijke vakbeweging veroordeeld, doch ook een Christelijk bestuurslid van de mijnwerkersbond heeft nu verklaard, dat Bondskanselier Adenauer een tegenstander van de spUtsing van het Westduitse vakverbond is. Dit was overigens in Bonn reeds lang geen geheim meer. De voornaamste reden, waarom de sociale politici der christelijke partij zich tegen een scheuring van de D.G.B. richten, is, dat de eenheid van de vak beweging behouden dient te blijven vooral in de huidige moeilijke situatie van ons volk, waarin de botsing met het wereldcommunisme meer en meer op ons toekomt. „Zij weerspiegelen daarmee Ade nauers vrees, dat een afsplitsing van de christelijke arbeiders van de D.G. B., de radicale invloeden in deze massa-organisatie aanzienlijk zou kunnen versterken, zonder in staat Ingezonden Mededeling (Adv.) Aroma moet zacht, smaakvol en koel zijn. Alleen rokers, die van nature het juiste rokerstempo hebben, genieten tenvolle van het kostelijke aroma dat een goede sigaret eigen is. Dat zijn zij, die hun sigaret zacht laten aangloeien, in plaats van snel ver branden. Een enquête heeft echter aangetoond, dat het merendeel der rokers een geforceerd tempo heeft. De sigaret, die zulk een fascinerende genieting kan zijn, die het ons mogelijk maakt rustiger te denken, beter te concentreren, vervliegt vaak in rook, zonder dat het aroma volledig tot zijn recht komt. Ofwel met een variant op een bekend gezegde: „haastige rookspoed is zelden aroma goed"! AromaSaver regelt rokerstempo Dit bijzonder ingenieuze filter regelt het tempo In de sigaret. Dank zij de Aroma Saver gaat men beter, smaakvoller en economischer roken. In Nederland vindt men de AromaSaver uitsluitend bij de GOLD FLAKE filter tip sigaretten. Geur en mildheid van de voor treffelijke GOLD FLAKE tabak komen nu nóg beter tot hun recht. Opmerkelijk is, dat men toch de prys van 80 ct heeft kunnen handhaven. Welk type roker U bent: er is een GOLD FLAKE normaal qf filter tip, die volkomen aan al Uw wensen voldoet. Eis daarom GOLD FLAKE! Douane contra smokkelaars De vriendschap strijkt de vlag voot ie liefde Behalve de liefde voor Mdtrerenshaa want die onderhoudt de vriendschop BRUSSEL, 7 Nov. De veldwachter van Neeroete- ren (Belgisch Limburg), vond dezer dagen, toen hij zijn gebruikelijke rond gang maakte, onder een brug, verborgen tussen wat gras, een klein kistje, dat bij nader onderzoek alsmede een papier voor berichten in geheimschrift zien van een stempel der douane-diensten bleek te bevatten. Hij nam het kist je onder de arm en toog ermee naar de rijkswacht, die, na met enige moeite het schrift ontcijferd te heb ben, tot de conclusie kwam dat men hier op het spoor was van een belangrijke goudsmokkel. Ogenblikke lijk werd het gehele poli- tie-apparaat in de provin cie Limburg gealarmeerd en reeds enkele minuten later reden overal op de Limburgse wegen de met radiowagens uitgeruste mobiele brigades rond. Een der patrouilles stelde zich verdekt op nabij de plaats waar het mysterieuze kistje was gevonden doch hoe men hier ook wachtte, geen enkele verdachte per soon daagde op. Wel schar relden er een paar padvin ders rond in de omgeving van de brug, die kenne lijk in zeer opgewonden stemming verkeerden; dat was dan ook niet te ver wonderen want bij hun spel van smokkelaars con tra douane-beambten had den zij onder de brug een kistje verstopt en dit was nu zo maar vedwenen De .rijkswachters hadden nu al spoedig door hoe de vork in de steel zat en met enig vertoon werd hierop het kistje met de goud schat en de documenten onder grote vreugde en veel plezier van beide zij den weer onder de brug verstopt en kon het spel voortgang vinden. A.N.W.B. waarschuwt Bromfietsers 's-GRAVENHAGE, 7 Nov. Reeds van 1 Augustus 1953 af dienen brom fietsen van twee remmen te zijn voor zien, één op elk wiel. Bandremmen, die overigens nimmer toepassing vonden op bromfietsen, waren sinds die datum of- ficiëel verboden. De A.N.W.B. wjjst er thans nog eens op, dat met ingang van 1 Januari 1956 tenminste één van de twee verplichte remmen een trommel- of schijfrem zal moeten zjjn. te zijn een afdoende tegenwicht ta vormen. Tegen de stroom van bedenkingen in hebben de beide leiders van de nieuwe vakbond, J. Even en B. Winkelheide, beiden afgevaardigden in de Bondsdag, vandaag, in de bedrijven hun cam pagne voor aansluiting bij de Christe lijke vakbond ingezet. Afgaande op de talrijke afwijzende stemmen, die in de Duitse pers en in de Christelijke partij zijn opgegaan, menen waarnemers hun geen groot succes te kunnen voorspel len. Een der grote Duitse economische bladen heeft het zelfs twijfelachtig ge noemd of de nieuwe vakbond het zover zal brengen, dat hij als tariefpartner bij loononderhandelingen zal worden erkend. Een der eerste krachtproeven, waarvoor de .G.D. zal worden gesteld is de aanwerving van functionarissen, daar het zonder een voldoende appa raat onmogelijke zal zijn de beweging op gang te brengen. Een der grootste vrezen van de stichters van de nieuwe bond is het steeds geweest dat slechts zeer weinige functionarissen van het eenheidsvakverbond bereid zouden zijn aan een experiment deel te nemen. Het Nederlandse volk heeft op nieuw getoond, begaan te zijn met het lot der vluchtelingen. De Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp heeft met genoegen mogen constateren, dat alom in den lande actie-comité's wer den opgericht. Zij organiseerden plaat selijk de inzameling „De vluchteling wacht op Uw sleutel De resultaten stormen thans binnen: Gemeenten waar f0.10, f0.12 en f0.15 per hoofd der bevolking werd opge haald, zijn er velen; een kleine ge meente meldde zelf f0.40 per hoofd! Er is reeds veel bereikt, maar klaar zijn we nog niet. We zijn eigenlijk halfweg! Doordat dit de eerste inzameling der Federatie was en andere acties, zoals b.v. de kinderpostzegels en Veilig Ver keer, nagenoeg tegelijkertijd de aan dacht hebben gevraagd, was hel he laas niet mogelijk in elke gemeente een plaatselijke comité op te richten. De Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp zou daarom gaarne een speciaal beroep doen op hen aan wier deur niet werd geklopt. Stort Uw gave op giro 5100 (Vluch telingenhulp, Den Haag). Ge kunt ook nog meedingen in de sleutelprijsvraag gn meeraden naar 't totale gewicht der opgehaalde sleu tels. Prijsvraagkaarten kunt U bestel len a f 0.50 per stuk, door storting op giro 5100, met de aantekening: „Voor stuks prijsvraagkaarten". De hoofdprijs is drie jaar gratis woneh! Wij zijn pas klaar als werkelijk elke Nederlander die iets kan missen, zijn bijdrage heeft overgemaakt. Niet „halfweg" maar de héle reis moet ons doel zijn. En de vluchtelingen mógen we niet laten wachten. M. A. REINALDA, voorzitter.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3