GRENSPOLITIE (20.000 MAN) ALS KADER IN DUITS LEGER Franse kolonisten erkennen Ben Yoessef nu ook CHR. H.B.S, VOOR WALCHEREN KOMT ACHTER DE GRIFFIOEN Koninklijk Paar te gast in Portugals hoofdstad r Verrassende verhoging van bewapeningstempo Maar onder vele voorwaarden Dominees ruilen van preekstoel 600 communisten in Italië verlieten de partij Molotof (op weg naarj Geneve) optimistisch Hartelijke ontvangst PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Tien aar V.N. J Westduitse Defensieraad sieli voor: Socialisten tegen De kwestie-Marokko Weer een aanslag Marokko in Goed nieuws voor Chr. Middelbaar Onderwijs Gebouw zal 22 leslokalen en diverse vaklokalen bevatten N.CaO.V, in algemeen verband? Op weg naar Nederland Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2438 (b.g.g. voo~ redactio 2435, voor advert, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8238 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong DINSDAG 8 NOV. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J, Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Molï Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. (Zii> pag. 2) £ng,a,£atid eeïde frifti BONN, 7 Nov. (A.N.P.). De Westduitse Defensieraad heeft naar een verrassend middel gegrepen om het trage tempo van de bewapening op te voeren. Zij stelt nl. aan de Bondsreger ing voor het 20.000 man sterke korps der Grenspolitie over te nemen als kader voor de nieuwe weermacht. Woens dag zal de regering een besluit nemen. In politieke kringen ziet men in deze verrassende methode voornamelijk een gebaar naar het Westelijk buitenland, ais bewijs, van het vaste voor nemen der Bondsregering, om de verplichtingen ten aanzien van de NAVO volledig na te komen. De overgang van de Grenswacht naar de Weermacht zal vrijwillig ge schieden, waarbij men aanneemt, dat tenminste 18.000 man zich zullen laten overschrijven naar het leger. De Grenspolitie werd in 1949 opge richt op grond van de in Washington aan de Bondsrepubliek gegeven rech ten. Voordien beschikte het federale gezag in Duitsland over geen enkele politiemacht. Het korps is voornamelijk gelegerd in het gebied langs de grens met Oost- Duitsland, doch de grenswacht heeft zich ook elders in de bondsrepubliek als een voorloper van de nieuwe weer macht doen kennen. Zo werd in Bonn een afdeling gestationneerd, waardoor bondskanselier Adenauer in staat werd gesteld zijn hoge bezoekers in het Schaumburg-paleis met enig mili tair eervertoon te ontvangen. Sedert geruime tijd prijkte bij al deze gele genheden een erewacht van gehelmde grenswachters aan de ingang van het paleis van de kanselier. Men is blijkbaar voornemens de eenheden van de politietroepen zoveel mogelijk in gesloten verband over te laten gaan. Een officiële woordvoer der zeide vandaag tenminste, dat men er niet aan denkt de grenswacht voor eerst in zijn geheel op te heffen. Veeleer schijnt het in de bedoeling te liggen het korps over te nemen, zelfs met behoud van eigen uniform, ten einde er de kern van de eerste twee tot vier Duitse divisies mee te vormen. Ook in de standplaatsen van de grenswacht zou niet veel verandering behoeven te komen, aangezien men deze eerste divisies de bewaking van de grens met Oost-Duitsland wil toe vertrouwen. Bezuiniging Naast overwegingen van politieke aard hebben ook practische argumen ten tot deze ontwikkeling geleid. Men gelooft namelijk door het overnemen van de politie-troepen een aanzienlijke bezuininging te kunnen bereiken, daar deze troepen reeds volledig zijn uitge rust en over kazernes beschikken. Bovendien was in de grenswacht zelf een soort revolutionnaire stem ming ontstaan, toen aanvankelijk was besloten dat het korps zelfstandig zou blijven bestaan en zijn leden bij voor keur niet als vrijwilligers voor de weermacht zouden worden aanvaard. De grenswachters hebben zich over het algemeen namelijk bij het politiekorps gemeld in de hoop daar mee de weg tot een nieuwe militaire functie te hebben betreden. Toen zij vreesden, dat deze berekening zou misgaan, mokten zij tot aan de grens van muiterij. Zij vonden daarvoor des te meer aanleiding, daar de voorgestelde mili taire salarissen hoger lagen dan die van henzelf. Minister Schroeder, de minister van binnenlandse zaken, wiens enige machtsmiddel de grens wacht is, heeft zich lang verzet tegen een overnemen door het leger. Hij werd daarbij gesteund door de Socia listen, met het argument dat het vei liger was een niet aan de Navo gebon den politiekorps aan de Oostduitse grens te hebben i.p.v. aan de Elbe Na- vo-posten oog-in-oog te stellen met de volkspolitie van Oost-Duitsiand. Ook nu de beslissing over het over nemen van de grenswacht schijnt te zijn gevallen, blijven de socialisten zich verzetten. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat juist die politieke partij, die alles gedaan heeft om de grenswacht tegen te houden, thans de enige is, die voor zijn behoud in het veld treedt. Aangenomen wordt, dat zich van de 20.000 leden der grenspolitie ten minste 18.000 zullen laten overschrij ven naar het leger. Dat wordt be schouwd als een zeer welkome aan vulling van-de gelederen van minister Blanks vrijwilligers, die weliswaar reeds het getal 170.000 hebben bereikt, doch die kwalitatief nog uiterst dun schijnen, te zijn. Tot dusverre heeft minister Blank nog slechts voorlopige volmachten, die hem in staat stellen 6.000 officieren aan te werven, doch hij mag nog geen grote eenheden opstellen. Na langdu rige vertraging is men in Blanks mi nisterie thans zover, dat in de eerst volgende weken de eerste tweehon derd officieren benoemd zullen kun nen worden. Met hun hulp wil Blank in Januari 1956 de eerste legerkazerne van de Bondsrepubliek, in Andernach aan de Rijn met enkele compagniën bevolken. De minister rekent erop, dat door het overnemen van de grens wacht het volgende stadium gemakke lijker zal zijn. CASABLANCA, 7 Nov. De „Presence Frangaise", de organisatie van Franse kolonisten in Marokko, heeft vandaag voor het eerst officieel Sidi Mohammed Ben Joessef als sultan erkend. In een lang communiqué jegt de beweging hiertoe gekomen te zijn door „twee nieuwe feiten", het aftreden van en Arafa en de nieuwe houding van de Pasja van Marrakesj, El Glaoui, die na twee jaar geleden er mede voor gezorgd te hebben dat Ben Joessef werd verbannen, thans heeft bewerkstelligd dat de sultan volgende week naar zijn land mag terugkeren. DEN HAAG, 7 Nov. Dr G. J. Hoenderdaal, Rem. Geref. predikant te Amsterdam zal 20 November met ds B. v. Ginkel, Ned. Herv. predikant ter plaatse, van kansel ruilen en de dienst van ds v. Ginkel in de Bachzaal waar nemen. Daarmede demonstrerend, dat in de huidige situatie in het Rem. Ker kelijk leven bereidheid aanwezig is tot groter toenadering der kerken onder ling. REGGIO, 7 Nov. Zeshonderd le den van de afdeling der Italiaanse Communistische partij te Reggio, (Zd- Italië), zijn uit de partij getreden i.v.m. de campagne, die thans in de „teen" van Italië tegen de „maffie", een ge heime roversorganisatie, die in delen van Zuid-Italië en Sicilië opereert, wordt gevoerd. DE BILT ZEGT: Weinig verandering Op de meeste plaatsen droog weer net flinke opklaringen maar aanvan kelijk hier en daar mist. Weinig wind. Iets minder zacht. Hoogwater Woensdag 9 Nov.: Vlissingen: 9.49 u. 1.45 m„ 22.38 u. 1.69 m.; Terneuzen: 10.16 u. 1.63 m„ 23.02 u. 1.87 m.; Wemeldinge: 11.14 u. 1.20 m., 23.56 u. 1.55 mZierikzee: 10.52 u. 1.03 m., 23.41 u. 1.37 m. In het communiqué stelt de „Pre sence Frangaise" overigens een reeks eisen. Zo zijn de kolonisten van oor deel, dat de toekomstige status van de Fransen in Marokko moet gebaseerd zijn op een numeriek gelijke vertegen woordiging v. Fransen en Marokkanen in de verschillende organen, zoals de regeringsraad en de gemeenteraden. De status van de Fransen moet worden vastgesteld onder auspiciën van Frank rijk, doch rechtstreeks tussen woord voerders van de Fransen en woord voerders van de Marokkanen. Een sta tuut of conventie, die zonder mede werking der Franse kolonisten tot stand komt, zal door hen niet worden erkend. Onder de Franse bevolking v. Marokko moeten verkiezingen wor den georganiseerd om te komen tot een raad van de Fransen in Marokko. Deze raad zal met de toekomstige Marok kaanse regering moeten spreken over de status van de Franse kolonisten, al dus het communiqué van de „Presence Frangaise". Aanslagen Inmiddels woeden de onlusten voort. Terroristen hebben Zondagavond j.l. een aanslag gepleegd op bezoekers van kermis te Agadir. Een kermisganger is om het leven gekomen, terwijl er ne gentien werden gewond. Een employé van de bank van Marok ko werd door twee schoten in het hoofd getroffen en gedood. Eén der ge wonden, een legionnair, werd twee maal in de borst getroffen. De achttien andere gewonden kregen kwetsuren door het ontploffen van handgranaten. De aanslagplegers wisten te ontkomen. Vijf gewonden moesten in een zieken huis worden opgenomen. Te Fedala, nabij Casablanca, is één Marokkaan door een bomontploffing om het leven gekomen, en een ernstig gewond. Tenslotte heeft te Oujda een verzets man een Frans-Mohammedaanse koop man ernstig gewond. De aanslagpleger ontkwam. Op b-.«wemner-uag, wat de sfeer aangaat volkomen passend bij de voor Engeland plechtigste dag van het jaar, heeft H.M. Koningin Elizabeth van Engeland leiding gegeven aan het eerbetoon van het Engelse volk aan zijn doden van twee wereldoorlogen, op de Engelse nationale herdenkings dag, bij de Cenotaaf op White-hall in Londen. Achter de Koningin ziet men de Hertog van Edinburg en de Hertog van Gloucester. Andere leden van de koninklijke familie volgden het ver loop van de plechtige eredienst vanuit de ramen van het nabijgelegen minis terie van binnenlandse zaken. CASABLANCA, 7 Nov. Zondag avond zijn in Casablanca drie mensen door terroristen doodgeschoten. Zes personen werden bij aanslagen ge wond. De afgelopen twee dagen vie len in totaal acht doden en 14 gewon den. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, (rechts) en President Tito van Joego slavië, ziet men op deze foto in ge sprek in de residentie van het echt paar Tito in Brioni, waar Dulles de president een bezoek bracht, zoals men gisteren reeds in ons blad heeft kunnen lezen. MOSKOU, 7 Nov. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Mo lotof, die in het afgelopen weekeinde in Moskou overleg heeft gepleegd, is hedenavond naar Genéve vertrokken. Voor zijn vertrek verklaarde hij op een receptie ter gelegenheid van de her denking der bolsjewistische revolutie in het Kremlin dat volgens hem de vooruitzichten voor de Geneefse con ferentie beter geworden zijn. Op vragen van verslaggevers of overeenstemming tussen Oost en West in Genéve mogelijk is, ant woordde de Russische minister „Waarom zouden wij anders naar Genéve zijn gegaan". „Natuurlijk zijn er moeilijkheden met sommige vraagstukken, doch het Russische spreekwoord zegt, dat Moskou niet op één dag gebouwd is. Ik ben hier met goede bagage gekomen en ik vertrek vanavond met nog betere ba gage, omdat ik hier veel goeds ge hoord heb". Diplomatieke waarnemers in Moskou geloven, dat de Sowjet-leiders in het weekeinde de resultaten van de eerste conferentieweek in Genéve besproken hebben en mogelijk tot de slotsom zijn gekomen, dat de „geest van Genéve" wat nieuw leven ingeblazen moet wor den. Men acht het mogelijk, dat Molo tof een nieuw plan heeft meegekregen voor het vernauwen van de kloof tus sen de Sowjet- en het Westelijke standpunt ten aanzien van de Euro pese veiligheid en de hereniging van Duitsland. Joan Haanappel en Sjoukje Dijkstra tweede en derde te Londen LONDEN, 7 Nov. De 17-jarige En gelse kampioene in het kunstrijden Yvonne Sugden, heeft de jaarlijkse in ternationale kunstrijwedstrijd om de Richbond Trophy gewonnen. Zij be haalde een totaal van 797,2 punten. De Nederlandse meisjes Joan Haanappel en Sjoukje Dijkstra leverden een fraaie prestatie door resp. de tweede en derde plaats te bezetten. Joan Haanappel bereikte een totaal van 743.4 punten, terwijl Sjoukje Dijkstra 741.5 punten vergaarde. ARNHEM, 7 Nov. Op de najaars vergadering van het district Gelder land van de Nat. Christen Geheelont houders Vereniging is ook de vraag besproken, of het gewenst zou zijn de N.C.G.O.V. te doen opgaan in een algemene organisatie. De meningen liepen echter dermate uiteen, dat die pere bezinning op dit punt noodzake lijk werd geacht. Daarom is de se cretaris van het hoofdbestuur, de heer J. J. Smit, aangezocht zijn visie over deze vraag kenbaar te maken óp een kernvergadering, die op 10 December in Arnhem zal worden gehouden. MADRID, 7 Nov. Een vliegtuig van de Amerikaanse militaire missie in Spanje is vandaag in een bergach tig gebied tussen Madrid en Barcelona verongelukt. Over eventuele slachtof fers is nog niets bekend. MIDDELBURG, 7 Nov. - -Het bestuur der Vereniging voor. Mid delbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs heeft van de Minister van O., K. en W. de principiële toestemming ontvangen tot de aan koop van een terrein voor de bouw van een Christelijke H.B.S, voor Walcheren. Eveneens is de princi piële toestemming verleend ten aan zien van de opzet en de omvang van het nieuwe schoolgebouw, dat achter het Park de Griffioen zal verrijzen dat twee en twintig les lokalen en diverse vaklokalen zal bevatten. Bovendien werd door de minister vergunning verleend naast het terrein, waarop de school zal worden neerge zet, een noodschool te bouwen om de tijd tussen nu en het gereedkomen van de nieuwe H.B.S. te kunnen overbrug gen. Momenteel wordt les gegeven in de Handelsschool op de Dam, maar hier is men reeds uitgegroeid. Op 15 September j.l. bedroeg het leerlingen tal reeds 172. Tegenover de nieuwe H.B.S., aan de overzijde van de ontworpen Zandweg is een sportterrein ontworpen. Voor het maken van de plannen van de school is opdracht gegeven aan het ar chitectenbureau Rothuizen en 't Hooft, terwijl het bestuur ook een bouwcom missie heeft benpemd. Deze bestaat uit de heren J. Laport, voorzitter, J. Moll, tweede voorzitter, S. Wisse, secretaris en A. de Poorte, lid. Het bestuur zal op korte termijn een aanvraag indie nen voor de bouw van de noodschool. RAADSVOORSTEL B. en W. hebben de raad inmiddels voorgesteld terreinen gemeentegrond achter de Griffioen te verkopen aan de Ver. voor Chr. Middelbaar en Voorbe reidend Hoger Onderwijs voor Zeeland voor het daarop bouwen van genoemde school en het aanleggen van een sport terrein en plantsoenen. De totale koop prijs zal f91.575.bedragen. Het gaat volgens het voorstel van B. en W. om 18.150 vierk. m. grond voor sportterrein tegen 1,50 per vierk. m. of in totaal 27.225,7.800 vierk. m. bouwterrein tegen 8,per vierk. m. of 62.400.en 1.300 vierk. m. grond voor plantsoenen tegen eveneens f 1,50 per vierk. m. of 1.950. LISSABON, 7 Nov. Ons Koninklijk Paar op de terugweg van West- Indië naar Nederland is momenteel de gast van het Portugese volk. Hoewel het slechts een kort bezoek geldt, wordt er veel aandacht aan de Koninklijke gasten besteed. De bevolking betoont zich geestdriftig en in de Portugese dagbladen worden talrijke artikelen en foto's aan Nederland gewijd. Het grootste Portugese blad „Le Diaro de Noticias" schrijft, dat ondanks het korte bezoek, Lissabon deze gelegenheid zal aangrijpen om de Koningin te tonen, hoe groot de achting is van het Portugese volk voor het Neder landse, waaraan het eeuwenlang verwant geweest is in maritiem opzicht en door de prestaties van ontdekkers en pioniers. Vanochtend vertrok het Koninklijk prachtige streek tussen Lissabon en Paar met de „Jan van Riebeeck" van het vliegveld te Dakar in Frans West- Afrika, na een kort oponthoud in het Gouvernementspaleis, waar Koningin en Prins leden van de Nederlandse ko lonie hadden ontvangen. Vanmiddag om 16.21 uur landde het KLM-toestel op het vliegveld van de Portugese hoofdstad Lissa bon. Zij werden daar begroet door de president, generaal Craveiro Lo pes en echtgenote. Op het vliegveld had zich een aanzienlijke menigte verzameld, die de gasten toejuichte. De Nederlandse Gezant in Portugal, Mr EIco van Kleffens, stelde in de hall van het vliegveld de Nederlandse ko lonie voor. Allen hadden een rood-wit blauwe roset in het knoopsgat en de kinderen zwaaiden met Nederlandse vlaggen. Daarna begaf het Koninklijk paar zich in een schitterende zonneschijn naar het presidentieel paleis. De rijtoer van de Koningin in de het paleis te Cintra, 30 km van de Por tugese hoofdstad, eindigde in een zware regenbui. Prins Bernhard, die vermoeid was van de luchtreis, had zich direct naar Cintra begeven. Op het paleis, dat als hotel is ingericht en geheel beschikbaar is voor het Ko ninklijk paar en zijn gevolg, waren de Nederlandse en de Portugese vlag ge hesen. 's Avonds waren Koningin Juliana en Prins Bernhard de gasten van pre sident Lopez aan een diner in het pa leis van het Portugese staatshoofd aan de mond van de Taag. Het Koninklijk paar werd bij aan komst in het paleis verwelkomd door president Lopes en premier Salazar, waarna het gezelschap eerst de prach tige wintertuin van het paleis bezich tigde, waar tropische vogels in grote vergulde kooien vliegen. Aan het diner zaten 48 personen aan. De tafel met prachtig kristallen vaat werk was versierd met dahlia's en ro zen.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1