Ook voor boer Peterson behoort New York tot de andere wereld Maar wielen en propellers maken het land steeds kleiner FiRMAMINT POLITIEKE ACTIVITEITEN IN BEZET NEDERLAND nun nu i Zo leeft Amerika (IV) Hoedt U CJB.T.B, confereert over grond- en pachtzaken De herinneringen vervagen.. Regering in Londen was niet altijd op de hoogte Maandag 7 November 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 4 (Van onze §-redacteur) De zon brandt onbarmhartig op het zacht glooi ende land, waardoor zich als een zilveren band de Tennessee-rivier kronkelt. Boer Peterson moet zich dan ook af en toe even de tijd gunnen om met de grote, blauwe zakdoek de zweetdruppels van z'n voorhoofd te vegen. Maar daarna grijpt hij meteen weer vol ijver de riek om de vergeelde maisplanten van de vrachtauto af in de houten geul te gooien, die ze al schuddend in de hakmachine brengt. Het haksel gaat door een smalle buis omhoog en be landt dan in een grote silo, waarin het bewaard wordt om 's winters de zeventig koeien van de boer tot voedsel té dienen. De maïskolven voor de mens, de rest voor het vee, zo gaat er niets verloren. Als de laatste plant verdwenen is en de auto krakend wegrijdt om nieuwe voorraad te halen, gunt de baas zich even rust. Geleund op z'n riek laat hij zijn ogen dwalen over de groene weilanden en de gelende maisvelden. „Look here, sir", zegt hij dan, „ik heb niet veel verstand van politieke zaken en zo, maar ik weet wel, dat de ouwe Frank Roosevelt hier eeen wonder heeft verricht. Vijfentwintig jaar geleden was het hier armoede en onvruchtbaarheid wat de klok sloeg. De boeren lieten hun land in de steek en gingen in het Noorden als knecht werken, omdat ze het hoofd niet meer boven water konden houden. En kijk nu es aan, wat een land. Dat was werk, dat was beter dan atoombommen uitvinden en de boel kapot gooien. En zo is het". Na deze ontboezeming stapte hij weg om een glas melk te gaan drinken. itp^p '1 s'" --li v TI, ook In 1939 was er op dit gebied al een heel groot verschil te constateren met de situatie tijdens de eeuwwisse ling. Het relatief kleiner worden van dit enorme gebied door het steeds snel lere en intensievere vervoer maakte dit ook toen al noodzakelijk. Een stroom van zakenmensen, poli tici, ambtenaren, journalisten en an deren beweegt zich dagelijks van Noord naar Zuid en van Oost naar West. Het meest gebruikte vervoermiddel is nog steeds de auto. Er zjjn 35 millioen per sonenauto's in de V.S. en elke wagen legt per jaar gemiddels 16.000 km af. De auto wordt niet alleen op korte af stand gebruikt. Velen leggen zelfs de bijna 5000 km tussen West- en Ooost- kust in hun „car" af. Ze doen er dan vier tot vijf dagen over, overnachtend in de „motels", die lang alle hoofdwe gen gebouwd zijn, Zo'n motel kan het beste vergeleken worden met de karavanserai in de Oos terse wereld. De reiziger huurt een ka mertje met bed en kookgelegenheid en zorgt zelf voor de bereiding van zjjn maaltjjden. Amerikanen, die heel erg veel haast hebben, nemen him vrouw mee, en dan rijden ze, elkaar afwisse lend achter het suur, dag en nacht door. Het 4.800.000 km lange wegen net wordt dan ook intensief gebruikt en jaarljjks verslinden alleen de perso nenauto's zo'n 5 milliard km op de ein deloos lange banen, die de staten on derling verbinden. Ingezonden Mededeling (Adv.). voer VERKOUDHEID j HOEST KEELPIJN GRIEP ?em direct kcclonlsmetteiule tabletten Dc Spoorwegen De spoorwegen buiten de steden ver voeren jaarlijks 800 millioen passa giers. Er zijn maar eventjes 705 zelf standige spoorwegmaatschappijen. Hier bij hoort dan zowel een Central Paci fic, die z'n pasagiers in luxe treinen van Philadelphia aan de Oostkust naar Oakland en San Francisco aan de West kust brengt als het maatschappijtje, dat met één amechtige locomotief langs een vijf km lange spoorbaan de goede ren van enkele fabrieken naar een hoofdlijn vervoert. De service, die de transcontinentale lijnen hun passagiers bieden is werke lijk buitengewoon,De dagtreinen hebben hun Pullman-salon met een steeds con stante temperatuur door de air-4fcndl- tionning, met grote spiegelruiten en diepe fauteuils, die naar alle zijden draai en wendbaar zijn. Verder hebben de Pullman-reizigers dan nog een af zonderlijk rijtuig, dat als bar en rook- salon is ingericht en beschikken zij over een rijdende eetsalon. In de moderne nachttreinen heeft iedere passagier een afzonderlijk ver trekje. Met één handbeweging kan hy de daarin geplaatste bank in een geriefeiyk bed veranderen, terwyi hij verder beschikt over een vaste was tafel met stromend, heet, koud en ijswater, een als bankje gecamou fleerd tollet, aansluiting voor het electrlsch scheerapparaat, ventilator, enz. enz. De spoorwegen worden tot deze luxe gedwongen, omdat zy steed: fellere concurrentie ondervinden van de 45 luchtlijnen, die de reiziger met iets minder comfort maar in een zes de van de tyd naar de plaats van hun bestemming brengen. Het eigene verdwijnt Zo kunnen zij hun huizen en hun dis stofferen met dezelfde produc ten. Zo verdwijnt steeds meer het eigene van elke streek en zet het nivelleringsproces door, dat in dit grote land het type van de Ame rikaan en het beeld van de Ame rikaanse cultuur deed geboren wor den. Maar zo worden ook steeds meer banden gesmeed tussen de 160 millioen individuen, die teza men de „éne en ondeelbare natie" van de Verenigde Staten van Noord-Amerika vormen. De Chr. Boeren- en Tuindersbond zal op 18 en 19 November zijn jaar lijkse conferentie over grond- en pachtzaken houden in het conferen tie-oord „Woudschoten" te Zeist. De voorzitter, de heer Chr. van den Heu vel, behandelt hier uitspraken die verband houden met de Wet ver vreemding landbouwgronden, mr J. van Andel te Oosterbeek beziet uit spraken van de Pachtkamers en prof. dr W. Rip bespreekt het ontwerp- Pachtwet. Spionnen in Finland ver oordeeld HELSINKI, 5 Nov. In Vasa, Fin land, zijn vier personen tot vonnissen variërend van één tot drie jaar ver oordeeld op beschudliging van spion- nage. Zij waren in Juni aan de grens tussen Finland x de Sowjet-Unie ge arresteerd. De Parlementaire Enquête- Oommissie heeft een taak, die men niet gering- moet achten. Wie de zeven dikke verslagen ter hand neemt, die ze in de afgelopen ja ren als volrype vruchten van een welhaast verbeten onderzoek heeft gepubliceerd, beseft misschien iets, maar lang nog niet alles van de in spanning, die de commissie zich lieeft moeten getroosten om ach ter de historische waarheid te komen. Tientallen personen moes ten worden verhoord en men had maar af te wachten of het geheu gen nog voldoende scherp was om de vereiste inlichtingen te geven. Vooral de laatste jaren heeft de commissie moeten ervaren, dat bij verschillende ondervraagden de feiten niet meer helder voor de geest stonden. Zelfs het beste her inneringsvermogen slyfc en daarom zal de commissie niet zonder vol doening eens het laatste verhoor sluiten. Een lange, moeizame weg zal dan zijn afgelegd. En komen de geslachten zullen dan leven in de wetenschap van „hoe het wel en hoe het niet moet". Vooral zy zuilen de voordelen plukken van deze jarenlange arbeid, die pas volkomen tot haar recht zal ko men tijdens een nieuwe bezettings periode, waarvan men niet vurig genoeg kan hopen dat ze verre zal blijven. Criiiek op de Nederlandse Unie Boer Peterson heelt niets te veel gezegd. In de Tennessee-vallei is een wonder gebeurd. Enige tientallen jaren geleden scheen het, of dit boeren land opnieuw een wildernis zou worden. Elk jaar weer trad de rivier buiten haar overs en werden stukken vruchtbare groad weggespoeld. De schade aan huizen en landerijen was enorm en de hele bevolking van de vallei, é'/i millioen mensen, leefde onder de terreur, van de Tennessee. Tot Roosevelt president werd in het donkerste van alle crisisjaren en zocht naar projecten, die werk zouden verschaffen aan de honderdduizenden werk loze handen van radeloze Amerikanen en die tegelijkertijd van blijvende betekenis zouden zijn voor de welvaart van het land. Hij combineerde de vrij vage plan nen die er waren voor de bevaarbaar- making van de Tennessee, de contröle op de waterstand, de electriciteitsvoor- ziening en de industrialisatie van de vallei en de landbouwvoorlichting in één reusachtig project. Daarbij moest hy op zeer vele zere tenen trappen. De rivier loopt door zeven staten en voor al de republikeinen vreesden, dat de zo teer gekoesterde zelfstandigheid van deze gebieden gevaar zou lopen. Parti culiere belangen werden doorkruist en de publieke opinie was toen nog veel meer dan nu gekant tegen grote in vloed van de federale regering in Was hington. Maar F. D. R. ging zyn weg door goed en kwaad gerucht en enkele maanden, nadat hij het Witte Huis be trokken had op 18 Maart 1933 kwam de Tennessee Valley Authority tot stand. Een lichaam, dat de moei- ïyke opdracht kreeg zijn macht als gouvernementsorgaan te combineren met de soepelheid van een particuliere onderneming. Na ruim 20 jaar Nu, ruim twintig jaar later, zijn 28 enorme stuwdammen gebouwd in de Tennessee en zijn zijrivieren. De water reus is volkomen bedwongen en over stromingen komen niet meer voor. In de hoofdrivier werden naast de dam men sluizen gebouwd om de scheep vaart toegang te verschaffen tot dit gebied. De enorme waterkracht, opgehoopt achter betonnen muren, werd aange wend voor het opwekken van millloe- nen kilowatts electrische stroom. De boeren kregen electricitelt tot op de verste hoeven en uitgebreide voorlich ting over de wyze, waarop ze het her wonnen land het beste konden bebou wen. De T.V.A.-wèrken werden al door 20 millioen deskundigen op allerlei gebied uit alle delen van de wereld bezocht en ln de Ver. Staten zelf erkennen slechts met zeer weinige uitzonderingen zowel republikeinen als democraten, dat deze vorm van centralisatie een zegen is geweest voor dit gebied, dat de wereld vormt voor boer Peterson en voor dui zenden andere boeren, die hier hun mais verbouwen en hun koelen weiden. Hun wereld Want de wereld van deze boeren is de Tennessee-vallet en als ze het over „de stad" hebben, bedoelen ze Knoxville of Chattannooga. Hun wereld is ruimer dan die van de gemiddelde Nederland se plattelander, want zü stappen rustig ln hun „car" om naar een vriend te rijden, die 70 km verder woont als ze behoefte hebben aan een gezellige avond en een ritje naar Knoxville kost boer Peterson ook al gauw anderhalf uur. Maar New York en Washington, het Empire State Building en liet Capitool zyn voor hen evenzeer za ken uit een andere wereld als de Eiffeltoren in Parijs en de St. Pieter te Rome voor de gemiddelde bewo ner van Lage Ruige Weide of Klaas waal. En datzelfde geldt voor de boeren in het tarwedistrict van Mon tana, Dakota en Nebraska, voor de werkers op de katoenplantages in Oklahama en Alahama, voor de be woners van de kleine stadjes ln het Midden-Westen en voor de cowboys in Texas. Zij allen leven ln de eerste plaats in hun eigen staat en pas daarna in de Verenigde Staten. De nationale conven ties van de bende grote politieke par tijden en de presidentsverkiezingen zijn in normale tijden vrijwel de enige zaken, die hen interesseren in de fe derale binnenlandse politiek. Voor de rest schenken zy meer aandacht aan de benoeming van de burgemeester of de gouverneur en aan de wetgevende arbeid in het kleine capitool vrijwel overal een getrouwe nabootsing van het grote ln Washington dat ln el ke staat de zetel is van de eigen volks vertegenwoordiging. Vreemde wetten Dit is ook zeer goed te begrijpen, want in dat staatscapitool worden de wetten gemaakt, waarmee men in het dagelijks leven het meest te ma ken heeft. De macht van de federale regering gat zelfs ln deze na-oorlog- se periode veel minder ver dan de meeste Europeanen denken. Zelfs op het gebied van de sociale voorzienin gen is slechts een betrekkelijk klein gedeelte van Washington uit gere geld, terwijl het grootste gedeelte ln afzonderlijke wetten voor de verschil lende staten is vastgelegd. De vak bonden hebben er dan ook minstens evenveel belang bü om invloed uit te oefenen op de congressen van'de 46 staten als op het federale Congres ln Washington. Al reizende door de Ver. Staten be merkt men niets van staatsgrenzen. Er zijn geen douane-beambten, geen grensposten en geen passencontröles. Maar aan allerlei kleinigheden en vooral aan sommige zeer eigenaardige staatswetten" bemerkt toch ook de vreemdeling, dat hij niet in één land, maar in een federatie van staten met een zekere zelfstandigheid verblijft. Zo wordt men in Washington D.C. op de vingers getikt, als men met zyn biertje in de hand van de bar naar een tafeltje loopt of zelfs als men met z(jn glas geheven even opstaat. Alleen de diensterjes zyn gerechtigd te staan of zich voort te bewegen met alcoholische De Norris-dam in Clinch rivierde eerste dam die door de T.V.A. werd gebouwd. dranken in de hand. Alle gewone ster velingen mogen zich alleen zittend met geestryk vocht laven. In het aangrenzende Maryland geldt deze bepaling ook, maar dan alleen op Zondagen. Hier is het weer om onna speurlijke redenen verboden de barkee per te aanschouwen. Een scherm ont trekt deze functionaris aan de nieuws gierige blikken en onder dat scherm ziet men alleen zyn yverig bewegende handen, die de dranken bereiden om daarna het glas door een lcier naar de klant toe te schuiven. In een aantal Zuidelijke staten wordt men op de bon geslingerd, als men een onbekende dame aanspreekt, ai is het met de meest eerbare bedoelingen, zo als b.v. het vragen naar de weg. En deze voorbeelden zijn met tientallen nog vreemdere te vermeerderen. 35.000.000 auto's Toch wordt de unificatie en de cen tralisatie van de 4 staten^ en daarmee de Invloed van de federale regering langzaam maar zeker groter. De oor log heeft hiertoe veel bygedragen, maar s-GRAVENHAGE, 4 November. Van een normaal politiek levén gedurende de bezettingsjaren was natuurlijk geen sprake, maar wel is gebleken, dat het Nederlandse volk in al zijn geledingen zich reeds spoedig na Mei 40 trachtte te bezinnen op de nieuw ontstane situatie. Het eerste symptoom daarvan was de oprichting van de Nederlandse Gemeenschap in ]VIei-Juni 1940. Lïit deze groepering is de Nederlandse Unie ontstaan, waarvan de leiding vooral in handen was van personen, die tevoren nog nooit een rol in de actieve politiek hadden gespeeld. De leiders van een aantal politieke partijen vormden een soort contactorgaan, het Politiek Convent, waarin o.m. de heren Colijn, Schouten, Van Walsum, Vorrink en J. Rutgers zitting hadden. Andere groepen waren het Nationaal Comité, overgegaan in het Vaderlands Comité, en de groep-Scholten, die een meer geestelijk religieuze dan een zuiver politieke doelstelling had. De Enquête-Commissie schetst uit voerig de achtergronden van deze politieke activiteit, die uiteraard niet kon worden vergeleken met de toe stand van vóór 1940, maar daar toch in zekere mate verband mee hield. In dit zevende verslag wordt toegege ven, dat de machteloosheid van wet- de enorme waterkracht, opge hoopt achter de betonnen muren, wordt omgezet in millioenen kilo watts electrische stroom. ■Ill gever en regering om dobr forse maatregelen de vooroorlogse werke loosheid de kop in te drukken, velen niet ten onrechte aanleiding had ge geven tot critiek op het parlemen taire bestel en de functionnering daarvan. Deze stemming was onge twijfeld sterker dan de betrekkelijk geringe aanhang van de totalitaire politieke bewegingen als de N.S.B. zou doen vermoeden. Gezien dit alles mag het ook niet verwonderlyk heten, dat velen aanvan- kelyk de Duitse bezetting zonder meer accepteerden, in ieder geval niet dach ten aan verzet. Ook kan het geen ver bazing meer wekken, dat een politieke groepering opkwam, de Nederlandse linie, die in haar manifest nu niet di rect pleitte voor de democratie en de aloude staatsinstellingen. Het onderlinge contact van de poli tieke partijen tijdens de bezetting, zo verklaarde de heer H. W. Tilanus voor de commissie, werd door de Ne derlandse Unie doorkruist. Deze groe pering, wier geschiedenis reeds vóór de oorlog begon, vond de politieke partyen verouderd en uit de tijd. De mensen, die er zich bij aangesloten hadden, dachten dat ze in de bezet tingstijd het Nederlandse maatschap pelijke en staatkundige leven konden ombuigen naar hun inzichten. De heer Tilanus vond het maar kinderspel. De geschiedenis leert, dat een door een vijand bezet gebied geen politieke zelfstandigheid bezit. De heren van de N.U. hadden echter het idee van wel, maar stootten al gauw het hoofd na een bezoek aan Schmidt. De mo gelijkheid tot samenwerking met de andere politieke partijen hadden ze, door concessies te doen aan de be zetter, voor goed om zeep gebracht. Politiek Convent De partijleiders, die in Juni 1940 het Politiek Convent vormden, heb ben zich aanvankelijk nog geen juiste voorstelling kunnen maken van wat huii op dat moment te doen stond. De commissie gelooft, dat ze ook niet de nodige „good-will" ge noten in den lande. De bedoeling was om elkaar op de hoogte te houden van de situatie en zich gemeenschappelijk te beraden over de houding, die moest worden aangenomen, en over de adviezen, die eventueel aan derden zouden moeten en kunnen worden gegeven. De me ning van dr Jan Schouten is, dat dit contact in vele opzichten nuttig is ge weest. Ook de commissie is van oor deel, dat de partijleiders gezamenlijk goed werk hebben geleverd (o.a. met de brief aan de secretarissen-gene raal), maar ze vraagt zich toch af, of het Politiek Convent niet een grotere rol had kunnen spelen. Het had wat meer aandacht moeten besteden aan het uitstippelen van politieke beleids lijnen. Overigens ziet ze niet voorbij, dat de arrestaties in deze kring reeds in de zomer en de herfst van 1940 plaats hadden. Nationaal Comité en Va derlands Comité Het optreden van het Nationaal Co mité dateert van 1942. Het comité zelf was het uitvoerend orgaan van het Groot Burgercomité. Zijn doelstelling was: op te treden, indien er bij de bevrijding van ons land een gezags vacuüm zou ontstaan. Het wilde zich verre houden van illegale activiteit-, wat niet inhoudt, dat de leden in an der verband niet actief aar, het ver zetswerk hebben deelgenomen. De Enquête-commissie meent, dat liet com'ité al te zeer uitging van de optimistische gedachte, dat de bevrij ding van ons land niet lang meer op zich zou laten wachten. In Londen, waar men de situatie beter kon over zien, heeft men de kwestie van het ge zagsvacuüm niet erg actueel gevon den en aarzelde dan ook een autorisatie aan het comité te geven. Op 1 April 1943 werd het N.C. opgerold en spoe dig daarna vervangen door het Vader lands Comité.. Deze groep bestaande uit enige ervaren politici en enkele niet-uitge- sproken politieke personen koes terde geen andere ambitie dan een advies-college te zijn voor de rege ring. De commissie betreurt het, dat het Vaderlands Comité tot 1944 geen bemoeienis heeft willen hebben met de langzamerhand tot een hechtere organisatie gegroeide verzetsbeweging. De regering te Londen heeft te weinig gereageerd op de adviezen, die haar door bevoegde personen („voor oorlogse" politici) uit het bezette ge bied werden verstrekt. Met name geldt dit voor de rapporten, die door het Vaderlands Comité werden uit gebracht. Prof. Gerbrandy wees de commissie op de moeilijkheden, ver bonden aan de omwerking van een wetgeving, welke reeds voor het groot ste gedeelte gereed was. Volgens hem werden de adviezen met de grootst mogelijke zorg behandeld, wat niet wil zeggen, dat ze altijd konden wor den opgevolgd. De commissie acht zijn argumenten echter niet altijd even degelijk. De zwijgzaamheid van de regering werkte deprimerend op hen, die zich hier veel moeite en opoffe ring getroostten in het belang van de herstelwetgeving. Uitwisseling van gedachten was toch vooral in de laat ste jaren niet alleen wenselijk, maar ook mogelijk. De slotconclusie is dan ook, dat men te Londen de hoogst belangrijke activi teit van het Vaderlands Comité niet op de juiste waarde heeft geschat.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 4