KRABBENDIJKE OP EIGEN VELD DOOR ARNEMUIDEN VERSLAGEN (1-7) Nieuws uit de Provincie HOGE ONDERSCHEIDING VOOR OUD- VLISSINGER Vlissingen verpletterde de „Rest van Zeeland Eerste steen gelegd van Herv. Rusthuis te Goes RHEUMIN De verrassing van de dag: Goes IV - Kapelle 1-1bezoekers tekenden twee protesten aan De Poel degradeert j BJCC* 2e klasser Armoe van Zeeuwse voetbal duidelijk gede monstreerd Voor "ZJmet naar Op terrein aan de Heernisseweg Door ds A.W. M. Odé brug Eerste aluminium in Nederland CJ,M*V,-CJ,V,F+ bondsdag niet te Zierikzee Restauratie van molen te Hontenisse Subsidie van Prov. Staten „Youth for Christ"- kruistocht door Zeeland Bezwaarschriften Herverkaveling Walcheren Middelburg Deiningnieters voor de Nederlandse kust Verzetsster «Oosi-Azië» Ds Leenderzt (Doopsgez.) 45 jaar predikant Belastingambtenaren „Niet glimlachen" Maandag 7 November 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagfna 2 Ingezonden Mededeling (Adv.) GOES, 5 Nov. Dat Krabbendijke niet alle wedstrijden in deze compe- tie in winst zou omzetten, was voor de insider duidelijk, maar dat dit elftal, at de eerste zes wedstrijden op overtuigende wijze heeft gewonnen en vanaf le eerste wedstrijd een leidende positie innam, vandaag door Arnemuiden an de kaart zou worden gespeeld, daaraan zal toch wel niemand gedacht lebben. Zeven maal wisten de vissers het Krabbendijkse doel te doorboren. )e thuisclub wist slechts de eer te redden (17). De overige wedstrijden in de eerste klasse verliepen volgens de verwach tingen, alhoewel Rillandia te Koudekerke tegen V.C.K. slecht een 3—4 zege Wist te behalen. Wemeldinge bezorgde Wolfaartsdijk zijn zesde nederlaag in Successie in deze competitie (20). ontmoeting Goes IV—Kapelle eindig de onbeslist (11), een uitslag waar mee de Kapellenaren geen genoegen namen want zij tekenden twee protes ten aan; één tegen een afgekeurd doel punt en ééli tegen het enige doelpunt, dat de Goesenaren scoorden en waar bij de keeper op ontoelaatbare wijze zou zijn aangevallen. De stand luidt: Krabbendyke 7 6 0» 1 12 25—13 ttillandia 8 6 0 2 12 22—10 Arnemuiden 8 5 0 3 10 31— 8 A.Z.V.V. 8 4 1 3 9 16—19 Tern. Boys 5 3 1 1 7 8— 8 Nieuwdorp 6 3 0 3 6 19—13 Wemeldinge 7 1 2 3 4 7—22 Óolpl. Boys 5 1 I 3 3 5—14 y.c.K. 7 1 1 6 3 13—22 Wolfaartsdijk 6 0 0 6 0 4—21 TWEEDE KLASSE A In de tweede klasse A. ging Arne- jnuiden II weer rustig door met het Vergaren van punten. Ditmaal was Kloetinge II het slachtoffer (132). flieuwdorp II steeg drie plaatsen op de ranglijst dank zij een 13 zege op Ka pelle II. Wolfaartsdijk II speelde geen Onverdienstelijke wedstrijd tegen We- fheldinge II, want het werd 55. De stand: Arnemuiden II 816; Col. Boys II 58; Wemeldinge II 57; V. C.K. II 66; Kloetinge II 75; Nieuw- gorp II 34; Rillandia II 54; Kapelle H 8—4; Serooskerke II 63; Wol faartsdijk II 73. (Rillandia IIV.C. K. II werd afgelast). TWEEDE KLASSE B De wedstrijd van de dag: Seroosker keVeere, is onbeslist geëindigd (4 4), hetgeen de Veerenaren zeker vol- üoening zal schenken. Oostkapelle Stelde enigszins teleur door Bevelan ders met grote cijfers (51) de eer te iaten. Nieuwland bleek net Iets ster ker dan Meeuwen (32). R.C.S. IV Zeeland Sport VI werd afgelast. De stand: Serooskerke 711; Mid delburg V 5—8; R.C.S. IV 7—7; Zee land Sport VI 36; Veere 66; Beve landers 76; Nieuwland 76; Meeu wen 8-4; Wissekerke 32; Oostka pelle 62. TWEEDE KLASSE C In deze klasse bleef Kats ongeslagen aan de leiding. Het klopte Beren op ei gen veld met 38. Kloetinge behield de tweede plaats, dank zij een 10 Overwinning op Yerseke II en ook S. V.D., dat in Zierilczee tegen Mevo een 79 zege boekte, bleef goed volgen. De Eendracht overwint Tjoba II en blijft in tweede klasse GOES, 5 Nov. In de korfbalcom petitie werden slechts enkele wedstrij den gespeeld, maar desondanks vielen er enkele belangrijke beslissingen. Swift n won de promotie-degradatie wedstrijd tegen De Poel met 71, waardoor laatstgenoemde club degra deert en volgend jaar in de tweede klasse zal uitkomen. Eendracht blijft tweede klasser, dank zij een 31 over- Winning op Tjoba II. Door deze Ne derlaag van Tjoba promoveert B.K.C. naar de tweede klasse. Volharding en Tjoba zullen nu moeten uitmaken, Welke club naar de tweede klasse pro moveert. In de normale competitie Werd slechts een wedstrijd gespeeld n.l. Vopo DTogo Dl, die eindigde in een benauwde 34 zege voor de Goe- senaars. Swift„Rest van Zeeland" uitgesteld De voor r.s. Zaterdag vastgestelde wedstrijd tussen Swift en de „Rest van Zeeland" is in verband met de compe titie uitgesteld tot Zaterdag 19 Novem ber. De stand-ziet er nu als volgt uit; Kats 6—12; Kloetinge 9—10; S.V.D. 6 9; Goes IV 68; Kapelle 88; Mevo 66; 's-H. H. Kinderen 74 Wisseker ke 53; Yerseke II 53; Beren 83. TWEEDE KLASSE D Sinoto overwon Bruse Boys vrij ge makkelijk (61) en Brouwershaven bleek geen sta-in-de-weg voor Mevo II, dat deze ontmoeting in een 53 over winning omzette. TWEEDE KLASSE E EN F In de tweede klasse E werd Spui Hoek afgelast. Zaamslag behield de leiding door een 2—6 zege op Tern. Boys II. In de tweede klasse F ging Spui II in Kruiningen met de winst strijken (1 5). A.Z.V.V. boekte tegen Driewegen II een mooie 2—0 overwinning. JDNIOREN Groep A I (111)Zeeland Sport A I Vlissingen A I 20; Walcheren A I Middelburg A I 11. Groep A II (112): 's-H. Arendskerke A IPatrij zen A I 4—2. Groep B I (113)Zeelan- dia B IVlissingen B I 53; Walche ren B IBevelanders B I 10; Zee land Sport B IMiddelburg B I 02. Groep B II (115): Middelburg B 2— Zeeland Sport B 2 110; Middelburg B 3Vlissingen B 3 12. Groep B ifi (116): Wolfaartsdijk B IRobur B 41; Goes B IRillandia B I 13; Wemeldinge B IGoes B 2 50. Groep'B IV (117): Nieuwdorp B I- Kwadendamme B I afg.; Lewedorpse Boys B I—SVD B I afg. I tt Tien maal werd Bolleman gepasseerd Wat U ook nodig heeft in het beroemde ZILMETA TAFELZILVER, 'T GESCHENKENHUIS heeft alles voorradig, terwijl U, door onze 25-jarige ervaring hierin, deskundig wordt ge adviseerd. COMPLETE CASSETTES vanaf 33,45 GOES LKERKSTO. L.DELFT MIDDELBURG .De Schelde" bespaarde Amsterdam 150 mille VLISSINGEN, 4 Nov. De N.V. Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen heeft de stad Amsterdam, die in moei lijkheden zat betreffende de bouw van een brug over de Kloveniersburgwal, met zijn materialen uit de brand weten te helpen, waarbij de hoofdstad niet al leen op doeltreffende wijze is gehol pen, maar zich tevens een bedrag van niet minder dan 150.000 gulden heeft kunnen besparen. En daarmee is Am sterdam dan de eerste stad in Neder land, waar een uit aluminium gecon strueerde brug zal worden gebouwd. Met het oog op het verkeer moest de brug zo laag mogelijk worden ge houden, terwijl voor de scheepvaart juist een grote hoogte was gewenst. Een stalen constructie bracht moei lijkheden. De enige combinatie, wel ke een oplossing kon brengen was die van „licht" en „sterk", zodat men tot de keuze van aluminium kwam, en wel van „De Schelde". Waarschijnlijk betekent deze eerste toepassing van aluminium in de brug genbouw in Nederland, dat binnenkort ook op andere plaatsen deze oplossing zal worden toegepast. EIERMARKT. MIDDELBURG, 5 Nov. Minimum prijs voor pluimveehouders f 2.85 per VLISSINGEN, 5 Nov. Ongeveer 1000 toeschouwers waren er Zaterdag middag getuige van, hoe Vlissingen de „Rest van Zeeland" een voetballesje gaf. De eerste klassers waren in alle opzichten verre de meerderen van hun tegenstanders, die er vooral in de tweede helft helemaal niet meer aan te pas kwamen. Moge deze grote overwinning Vlis singen voldoening schenken, voor het Zeeuwse voetbal is het een slecht teken. Hier werd op overdui delijke wijze de armoe van het Zeeuwse voetbal gedemonstreerd. Het is misschien waar, dat de tech nische commissie een iets sterker elftal in het veld had kunnen sturen, maar of dat een aanzienlijk verschil zou hebben betekend, is uiterst twij felachtig. Het mindere ploegverband bij de „Rest" vormde natuurlijk wel een belangrijke factor, maar indivi dueel waren de Vlissingers allen su perieur. 3—0 BIJ RUST De wedstrijd begon onder een dikke mist, maar dat belette Klaas Dinge- manse niet om na tien minuten spelen na goed aangeven van v. d. Schraaf de score te openen. Van Iren kreeg een plotselinge kans op de gelijkmaker, maar hij faalde volkomen. In het hierna komende Vlissingse offensief schoot Clarisse eerst naast, waarna een kogel van v. d. Schraaf via het hoofd van een der verdedigers over het doel ging. Toen de Zeeuwse ver dediging bleef staan voor vermeend buitenspel plaatste Clarisse de bal goed naar de Nooyer, die geen fout maakte (20). Doelman Bolleman van Spui toonde zijn kwaliteiten bij een goed schot van Dingemanse, waarna Baart zjjn klasse demonstreerde bij een schot van Moens. Toen de Vlis singse verdediging een steekje liet vallen, kreeg Jansen een prachtige kans, maar hij schoot precies in de handen van doelman Baart. Nog voor de rust bracht Henk de Nooyer de stand op 30, na goed aangeven van Clarisse. SLECHTS EEN PLOEG SPEELDE Na de thee speelde er nog slechts een ploeg. Clarisse brak alleen door en scoorde via de paal (40), waarna de zelfde speler er 50 van maankte uit een voorzet van de geheel naar rechts gezwenkte v. d. Schraaf. Deze maakte na goed combineren met Clarisse het halve dozijn vol, waarna Kok in zijn eentje door de Zeeuwse verdediging heen wandelde (70). Uit een corner bracht v. d. Schraaf de stand op 80. Rechtsback Jo de Waal, helemaal naar voren gekomen, loste een gloeiend schot, dat Bolleman slechts half kon wegwerken, waarna v. d. Schraaf er de laatste hand aan legde (90). Door een blunder van de Zeeuwse verdedi ging kon v. d. Schraaf er tenslotte nog 100 van maken. GOES, 5 Nov. De Provinciale commissie Zeeland van het C.J.M.V, en het C.J.V.F. meisjesverbond heeft af moeten zien van haar voornemen het volgend jaar op tweede Paasdag de Provinciale Bondsdag in Zierikzee te houden. Men bleek namelijk geen geschikte gelegenheid te kunnen vinden om de duizenden bondsdagbezoekers per boot naar Zierikzee te vervoeren op zoda nige tijdstippen dat de bondsdag zelf niet in het gedrang kwam. Daarom heeft men af moeten zien van het plan hier samen te komen en is thans de beurt aan Vlissingen om de leden van het C.J.M.V. en C.J.V.F. op 2e Paas dag 1956 te ontvangen. In 1953 was het ook de bedoeling in Zierikzee een bondsdag te houden maar toen kon de ze niet doorgaan vanwege de ramp. 0 Successen van slager De Gruyter BRUÏNISSE, 4 Nov. Op de natio nale slagersvaktentoonstelling te Gro ningen heeft slager D# Gruyter mooie successen geboekt. Van de acht inzendingen behaalden er vijf een eerste prijs, t.w. gekookte schouderham, gekookte achterham, hamworst, lunchworst en leverkaas. Twee kregen een tweede prijs: jacht- worst en gekookte worst, en boter- hamwo'rst behaalde de derde prijs, GOES, 5 Nov. Op het terrein aan de Heernisseweg is Zaterdagmiddag door ds A. W. M. Odé te Goes de eerste steen gelegd van het nieuwe Hervorm de Rusthuis. De heer Bakker memoreerde, als voorzitter van het Bestuur, de talrijke moeilijkheden, die de voorbereidingen in de weg hebben gestaan. Vijf en twintig jaar geleden was er reeds spra ke van een te bouwen rusthuis. Op verschillende manieren heeft men ge tracht tot een oplossing te komen; in classicaal verband, op interkerkelijke basis, en in samenwerking met de Her vormde Kerk. Het liep alles op niets uit. Tenslotte kwamen de Herv. Kerk van .Goes en die van Kloetinge tot overeenstemming, waaruit dan onlangs de huidige plannen werden geboren. Nadat ds A. W. M. Odé officieel de eerste steen had gelegd, hield hij op zijn bekende humoristische wijze, een korte toespraak, mede namens de Ned. Herv. kerkeraad te Goes. Ds De Vries van Goes, die oorspronke lijk de eerste-steenlegging zou heb ben verricht, moest helaas, om ge zondheidsredenen verstek laten gaan. Wel werd van de emeritus-pre dikant een brief voorgelezen, waar bij hij een feestgave had ingesloten. GELUKWENSEN Vervolgens begaven de genodigden zich naar een reeds gedeeltelijk ge reed gekomen zaaltje, waar nog diver se sprekers het woord voerden. Burgemeester W. C. ten Kate sprak namens de gemeente Goes. Hij was verheugd te hebben gehoord, dat het rusthuis b(j voorbaat al volgeboekt zou zijn, en merkte daarbij op, dat dan maar meteen aan het tweede kon wor den begonnen. Uit naam van de Prov. Diaconale ommissie bracht de heer Kramer uit Middelburg de gelukwen sen over, gevolgd door ds Kloosterman, als vertegenwoordiger van de Ned. Herv. Kerk te Kloetinge en de burge meester van Kloetinge. Ir. P. J. 't Hooft te Goes, de architect van het nieuwe gebouw, sloot de rij van sprekers. Het woord (en vooral; de daad) is nu aan de fa. Breas en Zn, aannemers te Goes, die wanneer alles naar wens verloopt het nieuwe Herv. Rusthuis volgend jaar omstreeks No vember hopen af te leveren. MIDDELBURG, 4 Nov. Het colle ge van Gedeputeerde Staten stelt aan de Staten der Provincie Zeeland voor ten behoeve van de restauratie van de standerdmolen te Hontenisse (Groe nendijk), een bijdrage te verlenen van 30% van de definitief te ramen kosten, hetgeen neerkomt op een som van ruim f 5.000. In de provincie Zeeland zijn nog slechts vier dergelijke molens aanwe zig, n.l. te St Annaland, Kruiningen, Retranchement en Hontenisse. De mo len te Hontenisse behoort in eigendom toe aan Jkvr. S. H. Baronesse Collot d' Escury aldaar, die de molen in 1938 kocht om de toen dreigende afbraak te voorkomen. De restauratie zal volgens een in 1954 opgemaakte begroting rond f 16.000.bedragen, welk bedrag than3 nog enigszins hoger zal worden. Er is getracht een financiële regeling op te stellen, teneinde deze bijzondere molen voor het landschap te behouden. Een oplossing bleek alleen te kun nen worden gevonden, indien de ge meente Hontenisse bereid zou zijn de molen over te nemen voor een sym bolisch bedrag en dan voortaan als eigenaresse het onderhoud zou dra gen, waarvan de kosten f 400.tot f 500.per jaar bedragen. Wat de dekking van de restauratie kosten betreft, zou de bijdrage van de provincie 30% moeten bedragen; het Rijk zou dan kunnen gaan tot 65% en de resterende 5% zou dan gevonden moeten worden uit kleine bijdragen van diverse verenigingen en particulie ren. Daarbij stellen Ged. Staten als voor waarde, dat de gemeente Hontenisse de molen zal overnemen en dat het Rijk inderdaad 65% zal bijdragen. Dc gehele maand November GOES, 5 Nov. De „Youth for Chrlst"-campagne in Zeeland is in volle gang. Van 1 tot 22 Nov. zullen Jan van Capelleveen uit Bennekom en Guus Hoddenbagh uit Den Haag onze provin cie doorkruisen en het laat zich nu reeds aanzien, dat het een geslaagde tournee zal worden. Op 1 en 2 Nov. was er een twee daagse ralley in het N. H. Jeugdge- bouw te Terneuzen, waarbij 's mid dags kindersamenkomsten werden ge houden. De twee volgende dagen gold het bezoek Axel, waar de publieke belangstelling de eerste avond waarschijnlijk door de onbekendheid zeer matig was. Medewerking verleenden ds Van der Vlugt, het zangkoor „De Lof- stem". mevr. Riemens en mevr. Bliek (zang) en een jeugdig trio, allen uit Terneuzen. Maandag 7 November Is er een sa menkomst te Hoek. Hieraan werkt o.a. mee het zangkoor Crescendo. Dinsdag 8 November Is Sas van Gent aam de beurt met een ralley in Zaal Flora. Daarna trekt het team naar Walche ren, waar tot 22 November bijeenkom sten zullen worden georganiseerd. MIDDELBURG, 6 Nov. Naar wij vernemen zullen eind deze maand alle tegen de toedeling van gronden inge diende bezwaarschriften door de Her verkavelingscommissie Walcheren zijn behandeld. De Raad van Beroep werkt thans op volle toeren en heeft al heel wat bezwaarschriften, die tussen par tijen niet konden worden afgedaan, in behandeling genomen. In een 18-tal gevallen is een beslissing genomen. In de dezer dagen gehouden verga dering der Herverkavelingscommissie is o.m. besloten nog enige wegbeplan- ting aan te brengen in de omgeving van Oostkapelle en Grijpskerke. Zeeuwse fruitteeltdag op Vrijdag 6 Januari a.s. GOES, 5 Nov. Op Vrjjdag 6 Ja nuari a.s. zal in „De Prins van Oranje" te Goes de jaarlijkse ontwikkellngs- dag voor de Zeeuwse fruitteelt worden gehouden. Trio oud-ijzer liefhebbers betrapt Op de opslagplaats nabij het peul vruchtencentrum van de N.V. Me- taalhandel Polak Zn zijn Zon dagmiddag om drie uur door een be waker twee mannen en een vrouw, die bezig waren oud ijzer te stelen, op he terdaad betrapt. Het waren de 58 j. F. B., de 30 j. C. F. en de ongehuwde J. F. de T. Zij zijn, nadat proces-)verbaal was opgemaakt, op vrije voeten gesteld. AARDENBURG A.R.-kiesvereniglng. In de vergadering van da A.R.-klesvereniging „Groen van Prinsterer", die onder leiding stond van de heer A. I. Catsman, heeft de heer D. Geuze te Oostburg een causerie gehou den over het ontwerpprogram van actie. Verder werden besprekingen gewijd aan de reorganisatie van de partij, de con tributieverhoging (van 3,op 6, Gedachten". Wat dith laatstelmoh en het nieuwe weekblad „Nederlandse Gedachten". Wat dit laatste betreft be sloot men een actie op touw te zetten voor het werven van abonné's. BIEZELINGE Meisjesclub stopgezet. In verband met gebrek aan een leidster is de C.J. V.F. meisjesclub stopgezet moeten wor den. Hierdoor hebben 21 leden geen club meer, tenzij er op korte termijn een oplossing wordt gevonden. KAPELLE Muziek in Jonge Boomgaards. Het grootste deel van de buurtgemeen schap Jonge Boomgaards behoort tot de gemeente Wemeldinge. Zaterdag was het oliebollenfeest op Wemeldinge ten behoeve van het uniformfonds van de muziekvereniging aldaar. Toen Ingezonden Mededeling (Adv.) heeft men getoond dat men ook de buitengewesten niet was vergeten want Zaterdagavond stopte er een autobus in de Jonge Boomgaards waarin de le. den van de muziekver. Wemeldinge za ten. Zij gaven een best nummertje mu ziek ten gehore en tegelijk werden er oliebollen verkocht. Er werden goede zaken gedaan en de bewoners van de Jonge Boomgaards stelden deze muzi kale geste in de avonduren ten zeer ste op prijs. ST ANNALAND Ze zijn er! De vergunningen tot het bouwen van het tweede blok van zeven nieuwe huizen in het uitbreidingsplan vande Cureelanden zijn binnen Dit blok zal verrijzen tegenover de eerst gereed gekomen huizen in de Tuinstraat. De uit voering berust bü de Fa. Fr. Burgers Zn te Sint Annaland. De betrokkenen hebben eveneens bericht gekregen over hun premie, zodat spoedig met de bouw zal worden begonnen. WOLFAARTSDIJK A.R.-kiesvereniging. In de onder lei ding van de heer M. v. d. Vrede gehou den vergadering van de A.R.-kiesvereni- ging heeft de heer J. Hommes te Nieuw dorp een lezing gehouden met als onder werp „Ia dit niet het grote Babel?" Ook werd de contributie-regeling nog bespro ken. Ned. Bijbelgenootschap. Voor het Ned. Bijbelgenootschap, afd. Wolfaartsdijk, heeft de heer W. R. Scheuting gesproken over het onderwerp „Wat altijd blijft". De voorzitter, ds Ponsteen werd herko zen tot bestuurslid en gekozen tot be stuurslid werd ds Bouwknegt. De belan- stelling voor deze vergadering was ge ring. Stand werkloosheid in Zeeland MIDDELBURG, 5 Nov. Bij het Districtsbureau voor Arbeidsvoorzie ning in Zeeland stonden per 1 Nov. 1955 In totaal 660 mannelijke werk zoekenden ingeschreven. Hiervan zijn 376 geheel werkloos, terwijl 71 op objecten voor aanvulllende werkge legenheden, en 213 op Gem. Sociale werkvoorzieningen werkzaam zijn. Het aantal aanvragen van werkgevers bedroeg 695. ROTTERDAM, 5 November Langs de gehele Nederlandse kust van Beigië tot de Duitse Bocht zullen in de toekomst elf deiningmeters worden geplaatst. Dit o.m. in verband met de uitvoering van het Deltaplan, waarvoor het nuttig is dat men een beeld krijgt van do gouslag en waterbeweging van de Noordzee. Woensdag is men met de werkzaamhe den voor de eerste deiningmeter begon nen, welke voor Katwijk zal komen te staan. Het werk wordt uitgevoerd door een Rotterdamse Bergingsmaaischappij, terwijl ook de kabelboot van de P.T.T., „De Poolster", medewerking verleent en reeds begonnen is de kabels te leggen, die van Katwijk uit naar de meter zullen moeten lopen. Deze deiningmeter is afkomstig uit Delft en voor een gedeelte een Nederland se vinding. Als de resultaten van het in strument bevredigend zijn, wil men het volgend jaar de overige tien langs de kust plaatsen. Zij komen op regelmatige afstand van elkaar te staan. De instrumenten zullen zoveel mogelijk uit de scheepvaartroute worden gehou den, niet alleen, omdat zij daarvoor ge vaar opleveren, maar ook, omdat de golfslag veroorzaakt door de scheeps schroeven een verkeerde indruk zal ge ven van de normale gedragingen der zee. De deiningmeters zullen enkele meters boven de zee uitsteken, zodat zij zelfs bij sterke stroom nog boven water zullen blijven. Huisvlijttentoonstelling te Middelburg. MIDDELBURG, 5 Nov. Ter ge legenheid van haar 25-jarig bestaan heeft het bestuur der personeelsvereni ging P.Z.E.M. besloten te Middelburg een huisvlijttentoonstelling te organi seren, in de tweede helft van Januari 1956. Op deze tentoonstelling zullen werkstukken, welke in de ruimste zin des woords tot de huisvlijt kunnen worden gerekend en welke vervaar digd zjjn door leden of huisgenoten uit de gehele provincie, worden bijeenge bracht. DEN HAAG, 5 Nov. Een vroegere inwoner van Vlissingen is een hoge onderscheiding ten deel gevallen. Voor de bijzondere wijze, waarop de reserve kapitein voor algemene dienst F. J. M. Berting te Voorburg afkomstig uit de Scheldestad, zich tijdens de Japanse bezettingstijd ver dienstelijk heeft gemaakt is hij on derscheiden met de verzetsster Oost- Azië 1942—'45. Begin Juni 1942 werd Berting, wiens moeder thans nog in de Scheldestad woonachtig is, door de Japanse Kem- petai gearresteerd, doch heeft on danks een vier dagen lang durende marteling geen onthullingen gedaan, waardoor velen gespaard zijn geble ven voor de zo zeer verafschuwde Japanse mishandelingen. Na weer op vrije voeten te zjjn gesteld tweede maal gearresteerd. Opnieuw ontkende hij, dat er een. ondergrond se beweging gaande zou zijn. Niette min werd hij van Soerabaja naar de gevangenis te Batavia overgebracht om van daaruit voor de krijgsraad te worden geleid. Deze Japanse krijgsraad veroordeelde hem tot een tuchthuisstraf van tien jaar door te brengen in de strafge vangenis Soekamlskan by Bandoeng. In deze gevangenis heeft hij, in samen werking met de heer J. J. P. Leede- kerken, toenmaal luitenant ter zee 2e klasse, aan wie in Augustus 1952 reeds de verzetsster werd toegekend, met groot risico voor eigen ïyfsbe- houd alles gedaan om het lot van zijn mede-gevangenen te verzachten. 's-GRAVENHAGE, 5 Nov. Zondag 6 November herdacht ds J. M. Leen- dertz, emeritus-predikant van de Doops gezinde Broederschap te Hoog-Soeren, de dag, waarop hjj 45 jaar geleden het predikambt aanvaardde. De jubilaris die in Nov. 1885 werd geboren, werd in 1910 proponent, op 6 November van dat jaar werd hij te Wieringen in het predikambt beves tigd. In 1923 vertrok ds Leendertz naar Koog-Zaandyk, in 1927 naar zijn laatste gemeente Haarlem, waar hij werkzaam is geweest tot aan zijn eme ritaat, dat hem 3 December 1950 eer vol werd verleend. Daarna vestigde hy zich in Hoog-Soeren. De jubilaris was lid van het hoofdbestuur van de Doopsgezinde zendingsvereniging en leider van het retraitewerk. Ds Leen dertz heeft by herhaling voor de We reldomroep het avondgebed en voorts tal van preken voor het I.K.O.R. ver zorgd. LOS ANGELES, 5 Nov. „U wordt verzocht niet te glimlachen of blij te kijken, als u zich tegenover belasting betalers bevindt". Hierop komt de in houd van een circulaire neer, die het hoofd van de belastingen van Los An geles aan zijn ondergeschikten heeft gezonden. De ambtenaren dienen niet de indruk van onbezorgdheid en vro lijkheid te geven, als zij zich in de gangen bevinden van de bureaux, waar de belastingbetalers hun belastingen afdoen. AANBESTEDING Verhoging polderdijk te Bruinisse BRUÏNISSE, 4 Nov. Door het bestuur van het calamiteuze water schap Jacoba-Anna Frisopolder werd heden te Wissekerke aanbesteed: Het verhogen van de kruin van de zeedijk van de calamiteuze Jacobapolder te Wissekerke. Raming f 12.343. Ingeschreven werd als volgt: W. v. d. Berg en P. van Dongen te Bruinis se f13.650; L. J. Dekker, Vlissingen f 12.700; P. A. Remeeus, Kats f 12.536; L. van Popering, Bruinisse f 12.500; J. F. Warrens, Ossenisse f 12.520; K. Lucasse, Walsoorden f 12.475; L. van der Klippe, Vlissingen f 12.300; Aan- nemerscombinatie Walcheren in op richting f 12.338; P. de Regt, Zaam slag f 16.990; A. C. van Hee, Kamper land f 11.340.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2