FRANKRI|K ERKENT SULTAN BEN (OESSEF OFFICIEEL „Met Frankrijk verenigd door onderlinge afhankelijkheid" Op 16 November terug in Marokko V*S* doen beroep op Egypte en Israël Binnenkort massa-onderzoek op bedreigde punten Oost-Europese staten hebben recht op onafhankelijkheid r Jongelui stalen f 800.- van logement houdster te Goes Koninklijk paar weer op terugweg naar Nederland Nederlander in België gewurgd Monnik veronge* lukt met bromfiets Ballonvaardster werd gespaard Houtsnede bekroond met 1000 gulden „Nog vijf jaar geduld, maar dan" Veroordeelden tekenen allen appél aan Ned. eisen aan Japan spoedig geregeld PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD^VOOR.ZEELAND Vlissingen verplettert de „Rest' „Historische dag" Amerika bereid wapens -aan Israël te leveren Geen derde ronde Lastige rechter Meer samenwerking gewenst tussen V.S. en Joegoslavië uit Liep «Showboot» de koers? Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 3438 (b.g.g. voo* redactie 2435, voor advert enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Xelef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3237 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong MAANDAG 7 NOV. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annalana; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. (Zie pag. 2) 9 J PARIJS, 6 Nov. (AFP/Reuter.) - Sultan Mohammed Ben Yoessef, die in 1953 door de Franse regering wegens zijn nationalistische neigin gen werd afgezet cn in ballingschap gezonden, zal 16 November naar Marokko terugkeren. Tijdens een plechtigheid in de officiële residentie van de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken Pinay, erkende Frankrijk vandaag officieel het volledig herstel van de Sultan op de Marokkaanse troon. De sultan en minister Pinay stonden beiden in de houding, toen een Franse militaire kapel de Marseillaise en het Marokkaanse volkslied speelde. De Franse en Marokkaanse vlaggen wapperden naast elkaar van het gebouw van Pinay's ambtswoning. In een gemeenschappelijke verkla ring van Ben Yoessef en Pinay wordt gezegd, dat de Sultan voort zal gaan toet zijn plannen om een Marokkaanse regering in te stellen, die de verschil lende stromingen in net land zal ver tegenwoordigen. Het zal de taak van de regering zijn hervormingen in te Voeren, die van Marokko een democra tische staat en een constitutionele mo- GOES, 5 November. Door de Goese politie is aangehouden de 21- jarige K. uit Breda, die in gezelschap verkeerde van een 18 jarig meisje E. uit een woonwagenkamp te Dordrecht. Deze jongelieden hadden enige dagen geleden inwoning gevonden in het lo gement van de Wed. A. te Goes. Op 27 October waren zij plotseling ver dwenen en keerden niet terug. De vol gende dag kwam de logementhoudster tot de ontdekking, dat haar geldkistje, met daarin een bedrag van 800, verdwenen was. Geen cent meer Na enig speurwerk vond de politie Uit, dat K. in Bergen op Zoom een auto had gekocht om daarmee samen met het meisje aan het toeren te gaan. In het woonwagenkamp te Putte werden eij aangehouden. K. is inmiddels voor geleid en vertoeft thans in het Huis van Bewaring te Middelburg hij bleek een pupil te zijn van een inrich ting te Avereest en was niet van ver lof teruggekeerd en het meisje is weer naar Dordrecht teruggebracht. Van het geld was geen cent meer over; de twee hadden het grotendeels in België opgesoupeerd. Morgenmiddag op Schiphol DEN HAAG, 7 Nov. Koningin Ju liana en Prins Bernhard zijn weer op weg naar ons land. Het bezoek aan de West, dat enkele weken heeft geduurd, is ten einde. Gisteravond vertrok het KLM-toestel Jan van Riebeeck" van Paramaribo en hedenmiddag om vier i! wordt het Koninklijk Paar te Lis- sa on verwacht. Het zal dan de gast zijn van de regering van Portugal. Vanavond zal president Lopez een diner aanbieden in het Ajudapaleis te Lissabon. Morgenvroeg om tien uur vertrekt ons Koninklijk Paar met de „Jan van Riebeeck" uit Lissabon naar Amster dam. Verwacht wordt, dat het vlieg tuig omstreeks drie uur op Schiphol aankomt. (Voor verslag van laatste dag in Su riname, zie pagina 3). DE BILT ZEGT; Vrij zacht Bijna overal droog weer met opkla ringen, maar plaatselijk mist of laag hangende bewolking. Zwakke tot ma tige Zuidoostelijke wind. Vrij zacht. narchie zullen maken. Marokko zal met Frankrijk onderhandelingen be ginnen, die het tot een onafhankelijke staat zullen maken, „met Frankrijk verenigd door de permanente handen van een vrijelijk aanvaarde en gedefi nieerde onderlinge afhankelijkheid". Ben Yoessef en Pinay waren het het er over eens, dat hun landen hun toekomst zullen opbouwen, „samen en zonder inmenging van derden". De sultan gaf hedenavond een offi cieel diner voor Franse gasten, onder wie generaal Catroux, die hem op Ma dagascar als speciale afgezant van de Franse regering bezocht en zijn goed keuring voor het herv 'ogsplan voor Marokko verkreeg. Zowel Pinay als Ben Yoessef spra ken na afloop van hun onderhoud van een „historische dag". Volgens het oorspronkelijk zelfbe stuursplan voor Marokko, dat in Au gustus door Franse en Marokkaanse leiders te Aix-les-Bains werd opge- steld, zou Ben Joessef in Frankrijk malle begeven. gaan wonen en niet als sultan naar Marokko terugkeren. De plannen veranderden echter door de plotselinge ommezwaai van de machtige pasja van Marakesj, El Gla- wi, die zich veertien dagen geleden voor terugkeer van Ben Joessef uit sprak, hoewel hij tevoren diens hef tigste bestrijder was geweest. Een week daarna trad sultan Moelai ben Arafa af, die Ben Joessef als zijn op volger aanwees. VRIJHEID VOOR JODEN Sidi Mohammed Ben Joessef heeft twee vertegenwoordigers van het Joodse wereldcongres ontvangen en hun de verzekering gegeven, dat de Joden in Marokko volledige vrijheid en gelijkheid van rechten zullen genie ten. Ben Joessef herinnerde beide Joodse leiders, Easterman en Reigner, eraan, dat hij zich in oorlogstijd tegen de anti-Joodse maatregelen van Duits land en de pro-Duitse Franse regering te Vichy heeft verzet. ANTWERPEN, 6 Nov. Zaterdag middag is in een dreef op 200 meter van de Turnhoutse baan te Oosfmalle aangetroffen het ljjk van J. van der V. uit Eindhoven, die door wurging om het leven is gebracht. Vólgens het eerste onderzoek van de Rijkswacht is het niet uitgesloten, dat de'man op een andere plaats is gedood en dat het lijk daarna is ver voerd naar de dreef waar het werd ge vonden. Het parket van Antwerpen heeft zich Zaterdagmiddag naar West- VORDEN, 5 Nov. Gistermiddag is bij Vorden naast een totaal vernielde bromfiets aangetroffen het stoffelijk overschot van de 49-jarige R.K. geeste lijke O. uit het klooster te Oosterbeek. Gebleken is, dat hij met de bromfiets tegen een boom is gereden. Het stof felijk overschot is naar het R.K. zie kenhuis in Zutphen vervoerd. De oorlog in de Sinaiwoestijn WASHINGTON, 6 Nov. De Vere nigde Staten hebben bij monde van George Allen, onderminister van bui tenlandse zaken, voor aangelegenhe den van het midden-oosten ,een be roep gedaan op Egypte en Israël, zich te verenigen met de voorstellen van de V.N. tot herstel van de vrede in de Si- nai-woestijn de afgelopen week het toneel van ernstige grensincidenten tussen beide landen. Allen heeft tegenover de ambas sadeur van Egypte en Israël de ern stige bezorgdheid van de V.S. uitge sproken over het toenemend aantal gevallen van botsingen tussen Israël en Egypte. Beide landen hadden de Palestijnse wapenstilstandsovereen komst geschonden. Allen verzocht Israël, waarnemers van de V.N. in staat te stellen hun taak in de Sinai- woestijn te vervullen. Tegenover verslaggevers hebben de ambassadeurs van Egypte en Israël de volledige verantwoordelijkheid voor de incidenten op de tegenpartij afge wenteld. De vrede zou hersteld kun nen worden indien de andere partij zulks wenste. Van gezaghebbende zijde Is vandaag te Washington vernomen, dat de V.S. bereid zijn Israëls verzoek voor het le veren van verdedigingswapenen, ge daan l.v.m. de Tsjechoslowaakse wa penleveringen aan Egypte, te overwe gen. Gedacht wordt aan het zenden van luchtdoelartillerie, anti-tankge- schut en andere, uitsluitend voor ver dediging bestemde wapens. Tevens zal de gehele Amerikaanse politiek op korte en lange termijn in het midden-oosten opnieuw in studie worden genomen.- Op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken groeit de ongerustheid over het stre ven der Sow jet-Unie, om haar invloed in het Midden-Oosten uit te breiden, en het gevaar voor de wereldvrede, dat de botsingen aan de Israëlisch-Egyptt- sche grens opleveren. Het hoofd van de waarnemers van de Verenigde Naties In Palestina, ge neraal Burns, heeft te Londen, voor zijn vertrek naar Jeruzalem, verklaard, niet te geloven, dat de huidige span ning rondom Israël onmiddellijk tot een volslagen oorlog zal leiden. De mo gelijkheid bestaat echter wel, zo zeide hij. PARAMARIBO, 6 Nov. De ballon „Jules Verne" van de Haagse ballon club is te Paramaribo met mevrouw Nini Boesman opgestegen naar een on bekende bestemming. Na een vaart op 500 m. hoogte langs de Surinamerivier en plantages dreef de ballon het land in. Op de verlaten plantage „De goede Verwachting" werd vlak voor een dicht bosterrein geland. De ballon vaardster riep door haar „walkie-tal kie": Horatee (grijp de landingskabel), maar de aanwezige vrouwen en kinde ren holden weg. Na enige tijd daagden mannen op met grote krommessen en pijl en boog. Eén dezer ballonnen jagers zeide: „Toen ik zag dat er een vrouw in zat, hebben wij onze pijlen niet af geschoten". Het Prins-Bernhard-Fonds heeft een prijsvraag uitgeschreven voor kunst werken (schilderijen, grafiek en beeldhouwwerken), die betrekking hebben op sportmotieven. Vier en vijftig inzendingen konden worden bekroond. Met de „duizend-gulden-prijsvraag" is de Amsterdamse kunstenaar F. Lensvelt bekroond, voor zijn houtsnede „wielrijders". Op de foto een afbeelding van het bekroonde kunstwerk. Jaarvergadering Zeeuwse T.B.C.-bestrijders MIDDELBURG, 5 Nov. Nadat tijdens de alg. vergadering van de Prov. Zeeuwse Ver. tot Bestrijding der Tuberculose Zaterdagmiddag in het Ned. Koffiehuis gehouden de penningmeester, de heer Th. J. Andriessen, de financiële omstandigheden niet ongunstig genoemd had, wees dr J. M. van Daal uit Goes er op, dat moet worden voortgegaan met de B.C.G.-inenting. Deze consultatiebureau-arts lichtte tevens het verslag (het jaarboekje) toe, dat wij reeds eerder bespraken. Van groot belang achtte hij de nieuwe in deling van de rayonconsultatiebureaux, waardoor meer aandacht besteed kan worden aan Zeeuwsch-Viaanderen. De behandeling wordt steeds heter, vooral nu de chemie nieuwe middelen en wegen heeft gevonden, zodat de patiënten hoe langer hoe meer met specifieke geneesmiddelen behandeld kunnen worden. Consultatiebureau-arts W. K. Schu- ling uit Middelburg pleitte voor uni formiteit in de jaarverslagen over het gehele land hierdoor kunen belang rijke gegevens worden verzameld. Hij drong aan op uitbreiding van het con- tactonderzoek. Nog steeds is men ech ter in de werkzaamheden gehandicapt: Vlissingen en Zierikzee bezitten een apparatuur, waarmee men kan door lichten; voor foto's moet men naar el ders. Bij de eerste ronde van het be volkingsonderzoek (duur 22 maanden) waren 160.000 personen niet versche nen; bij de tweede ronde (duur 27 maanden) was het aantal niet-ver- schijners tot 180.000 gestegen. Hierna zei de voorzitter, dr J. J. Okker, dat het medisch niet noodza- Het wordt mevrouw Bouman, de verdedigster in de zaak Jungschlae- ger niet altijd even gemakkelijk ge maakt bij de eindeloze processen in Djakarta. Dat bleek vandaag, toen tijdens het verhoren van de getuige Kratz de rechter mevr. Bouman - erbood, haar handen in haar zijde te zetten, „want dit zou getuige kunnen beïnvloeden". De Officier van Justitie voegde hieraan toe, dat een dergelijke hou ding bovendien „onbeleefd" is.... Tsjiang op zijn verjaardag TAIPEH, 6 Nov. De nationalis tische regering zal in staat zijn het Chi nese vasteland over vijf of zeven jaar te veroveren, zo heeft president Tsjiang Kai-Sjek verklaard tegenover een 600- tal Chinezen van overzee, die bijeen waren gekomen ter gelegenheid van zijn 69ste verjaardag. De maarschalk gaf toe, dat hij in de afgelopen jaren zijn plannen hierom trent had moeten herzien als een ge volg van het feit, dat de communisten hun militaire macht hebben vergroot. Zo zeide Tsjiang o.m. dat de lucht macht van Peking zowel naar kwanti teit als naar kwaliteit verscheidene malen sterker is dan die van de natio nalisten. Tito en Dulles waren het eens BRIONI, 6 Nov. (Reuter). De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, en president Tito van Zuid-Slavië waren het Zondag tijdens hun besprekingen op het eilandje Wanga in de Brionigroep er over eens, dat de communistische landen in Oost-Europa „recht hebben op hun onafhankelijkheid". Dulles zei op een persconferentie op het eiland Brioni n.a.v. hun bespre kingen: „Wij erkennen beiden het belang van de onafhankelijkheid van die staten, eh van de niet-inmenging in hun binnenlandse aangelegenheid en wij erkennen hun recht om naar eigèn keuze hun sociale en economische orde te ontplooien". Tito die de persconferentie bijwoonde, werd gevraagd, of hij en Dulles tot een gemeenschappelijke politiek ten aanzien van de Oost-Europese staten waren gekomen. Hjj antwoordde: „Ja, dat is juist". De beide staatslieden hebben met hun adviseurs gesproken over Oost- Europa, de vorderingen op de con ferentie van ministers van Buiten landse Zaken te Genève, de Euro pese veiligheid, de Duitse eenheid en de toestand in het Midden-Oosten (o.m. in verband met Tito's aan staande bezoek aan Egypte). Dulles bracht Tito verslag uit van de con ferentie te Genève en hoorde het standpunt van de president over pro blemen der Europese veiligheid en en de Duitse eenheid. „Wat dat standpunt is, moet een geheim tussen ons blijven", aldus Dulles. In een antwoord op een vraag, of beide staatslieden het eens waren over methoden om het Duitse probleem op te lossen, zei Tito: „Dat is een andere kwestie". Dulles, die verklaarde een „zeer aan gename dag" te hebben gehad, keerde later naar Genève terug. In een communiqué over de bespre kingen werd onder meer nog gezegd dat heide staatslieden het eens waren over de noodzaak van een verdere ver betering der internationale betrekkin gen en over een vriendschappelijke samenwerking tussen beide landen. De bijeenkomst had het nut van persoon lijke contacten om eikaars standpunten beter te leren kennen bevestigd, aldus het communiqué. kelijk wordt geacht, dat een derde ronde wordt' gehouden, temeer daar een nog geringere toeloop wordt ver wacht. Tevens is het constateren van enkele gevallen niet gewettigd te genover de grote bedragen, die men hiervoor moet uitgeven. Er is thans wel een plan In bewer king dit is reeds in vergevorderd stadium dat Inhoudt, dat een inten sief bodemonderzoek zal worden ge houden in een bepaalde streek of dorp, waar plotseling veel t.b.c.-gevallen voorkomen. Daarnaast is er de metho de, die gebaseerd is op ervaring, waar door men een „landkaart" van Zee land heeft gekregen, waarop gebieden voorkomen, waar t.b.c. veelvuldig aan het licht komt; hier dient onderzoek dus noodzakelijk te geschieden. Dit zijn b.v. de grensstrook, Oud-Vosse- meer en Vlissingen met zijn vele wis selingen. Een medisch team is reeds bereid gevonden zich voor dit massa-onder zoek in te zetten. In 1956 hoopt men de definitieve plannen klaar te heb ben. De geneeskundig inspecteur van de Volksgezondheid, J. R. v. d. Borgh, drong er op aan, dat een ieder volle dig zijn medewerking zal geven bij een oproep van de t.b.c.-artsen. Het weige ren uit godsdienstig oogpunt bestreed hij door te zeggen, dat het onderzoek geen preventie is, maar een opsporen van zieke mensen. Tevoren was door de voorzitter en vergadering de verscheiden burge^ meester, jhr mr J. Sehuurbeque Boeye, herdacht. Bij de bestuursverkiezingen werden mevr. N. Sehlüter-Ytsma te Graauw en dr R. C. Renes te Oud- Vossemeer herbenoemd. In de vacatu re van de heer H. P. Veening, internist te Vlissingen, werd de heer H. J. Jon gepier, arts-radioloog te Middelburg, gekozen. Als vertegenwoordiger in het bestuur werd voor West-Zeeuwsch- Vlaanderen de heer H. J. S. Timmer, schoolarts te Cadzand, aangewezen. Zaak Anneke Beekman Geheel nieuw onderzoek AMSTERDAM, 5 Nov. Op de laat ste dag dat de veroordeelden in het proces over de verdwijning van het Joodse pleegkind Anneke Beekman appèl konden aantekenen heeft de raadsman van de voortvluchtige me vrouw G. M. van Moorst, vanmorgen hoger beroep voor zijn cliënte aangete kend. Tevens heeft hij dit gedaan voor de 66-jarige moeder-overste van het klooster Ave Maria te Valmbeer (in België), mejuffrouw A. Verspaak), die de Nederlandse nationaliteit bezit. Ook de 45-jarige verkoopspecialist, de vroegere pater Amon heeft tegen zijn vonnis hoger beroep aangetekend. Opdat de zaak in zijn geheel op nieuw door het Gerechtshof in Am sterdam behandeld zal kunnen worden heeft de Officier van Justitie, mr J. F. Hartsuiker, van zijn kant appèl aange tekend tegen de vonnissen van da voortvluchtige 57-jarige mej. E. M. van M., mevrouw D., een nicht van de beide zusters, en de oud-moeder-over ste van het klooster Mariënburg te Bussum, de 71-jarige mejuffrouw W. De beide laatste dames werden door de Rechtbank te Amsterdam op 24 Oc tober jl. vrijgesproken. „Huisvrede-breuk" In het Showboot-programma, dat Zaterdagavond uitgezonden en 's mid dags opgenomen was, kwam het spel „Laat je niet In de boot nemen" voor, waarbij twee middelbare scholieren die zich in het publiek in de zaal bevon den, opdracht kregen de VARA-vlag te plaatsen op het Raadhuis en het sta tion. Beiden slaagden in hun opdracht. De stationschef heeft aangifte gedaan wegens „huisvredebreuk". Eén der knapen drong het kantoor van de stationschef binnen, toen deze even afwezig was, en pakte de sleutels, waarmede hij zich toegang op het dak wist te verschaffen. Daar plantte hij onder veel bekijks de vlag. De chef alarmeerde de politie en liet de vlag strijken. De recherche is thans doende de zaak te onderzoeken. Daarbij is onder andere de samensteller van het Show- boot-programma, Karei Prior, gehoord, die de uitvinder van het spel is en dus de opdracht gaf, daarbij prijzen uitlo vende. In hoeverre dit „uitlokking" Is, zal de Justitie moeten uitmaken, als mede of de scholieren huisvredebreuk hebben gepleegd. TOKIO, 5 Nov. De Japanse minis ter van buitenlandse zaken, Mamoru Shigemitsu, heeft verklaard, dat naar zijn mening een spoedige regeling van de financiële eisen van Nederland, Ita lië, Frankrijk en Spanje noodzakelijk is voor de ontwikkeling van vriend schappelijke economische en handels betrekkingen met deze landen. Hij deelde mede Donderdag een ge sprek met de Japanse minister-presi dent te hebben gehad over de kwestie van de Japanse financiële verplichtin gen en Vrijdag op een kabinetszitting naar samenwerking met de overige le den van de regering ten aanzien van dit vraagstuk te hebben gestreefd. Zoals gemeld heeft een Nederlandse delegatie in Tokio besprekingen ge voerd met vertegenwoordigers van het Japanse ministerie van buitenlandse zaken over de betaling van een schade vergoeding aan Nederlandse burgers, die tijdens de oorlog door de Japanners in Indonesië zijn geïnterneerd. De Ne derlandse eis zou betaling van een be drag van 9.900 millioen yen omvatten. Ook Spanje eist betaling van een schadevergoeding aan Spaanse burgers, die tijdens de oorlog in de Philippijnen verbleven. De Spaanse eis zou een be drag van 7.300 millioen yen omvatten. Italië heeft een nieuw verzoek inge diend voor de regeling van een „bij zondere rekening in Yens", die tijdens de oorlog liep bij een particuliere Ja panse bank, die inmiddels is opgehe ven. Het Japanse ministerie van finan ciën heeft aangekondigd, dat deze maand in Parijs de besprekingen zul len worden hervat tussen de Japanse regering en Franse inschrijvers voor 'n regeling van de 4% lening van de Ja panse regering in Francs van 1910. Prof. dr P. J. Ek te Groningen is onlangs benoemd tot vice-president van „The Classical Association". Dit de eerste maal dat deze eer aan een Nederlander ten deel valt.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1