SYRIË BEREID OM EGYPTE STEUN TE VERLENEN In September 1956 verkiezingen voor Duitse Nationale Raad Zandzuiger „Paula F." kapseisde en zonk voor haven van Veere r Syrische troepen staan gereed de grens langs Vliegramp in Colorado eiste 44 doden De strijd in Palestina Voorstel van Hammarskjoeld (Ven Naties) Peron was in Suriname Drie doden bij ongevallen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Verslag Parlementaire Enquête Commissie Misschien wat lichte regen vandaag Arrestant vluchtte uit paleis van Justitie VRIENDEN VAN HET BRUSSELS MANNEKE GAAN ZICH WREKEN Lading drijfzand ging schuiven Opvarenden, allen uit St. Philipsland, op het laatste moment gered Verward in de touwen C.N.V. en K.A.B, wenden zich tot Stichting v* cL Arbeid Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voo-redactie 2435, voor adveri. enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korta Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8236 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong ZATERDAG 5 NOV. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bcnnekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; 3. Lodder, Vlissingen; J. Mol! Vlissingen: K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. (Zie pagina 5 en 13) DAMASCUS, 4 Nov. (Reuter) Syrië heeft Egypte verzekerd, dat het gereed is onverwijld over te gaan tot elke militaire actie, die in het Syrisch- Egyptisch verdedigingsverdrag wordt voorzien. Het Syrische leger, zo werd gezegd, staat langs de grens gereed om toe te slaan. Te Beiroet wordt voorts gemeld, dat ook Libanon bereid is om Israël aan te vallen. Tussen Syrië en Libanon zijn onderhandelingen gaande om te komen tot coördinerend op treden van de stafchefs. Inmiddels heeft Engeland, zo meldt A.F.P. uit Londen, tegenover Egypte uiting gegeven aan zijn ongerustheid over de toestand in het gebied van El Aoedja en dit land verzocht zelfbeheersing in acht te nemen en samen te werken met generaal Burns, hoofd van de commissie der V.N. voor toe zicht op de naleving van het bestand in Palestina. De Syrische premier Said Ghazzi heeft over de strijd van El Aoedja ver klaard: „Wij hebben een dergelijke verraderlijke handelingen der Israë liërs wel verwacht. Doch wij geven niet om het aantal Arabische slacht offers van de Israëlische aanval, om dat v ij in een strijd op leven en dood yerwikke.d zijn". Hij zeide verder, dat zijn regering voortdurend in verbinding met de Egyptische autoriteiten heeft gestaan voor het verkrijgen van het laatste nieuws over de ontwikkelingen in El Aoedja en de maatregelen, die in ver band daarmee eventueel genomen zou den moeten worden. Reuter meldt uit Jeruzalem, dat de Israëliërs hebben bekend gemaakt, dat zij een Egyptische strijdmacht, die drie mijl op Israëlisch grondgebied was doorgedrongen, hadden teruggeslagen. Dit gevecht vond plaats bij het Zuide lijke deel van de kuststrook van Gaza, veertig kilometer ten Noord-Westen van het strijdtoneel van een nacht te voren. De Israëlische militaire woord voerder gaf geen bijzonderheden om trent de verliescijfers of de sterkte van de Egyptische eenheid. Wel deelde hij mee, dat de Egyptenaren op het slagveld handgranaten en stalen hel men hadden achtergelaten. BIJ GAZA IS HET RUSTIG Een Egyptische woordvoerder ver klaarde, dat Israël nog steeds „prove- cerendc daden" pleegt in het gebied van Gaza, doch dat het over het alge meen rustig was. Met behulp van luchtdoelgeschut waren drie Israëli sche militaire vliegtuigen verdreven, die over Gaza wilden vliegen. Naar van doorgaans betrouwbare zijde wordt vernomen heeft de Ameri kaanse stafchef van de waarnemers der V.N., kolonel Hommel, op beide partijen een beroep gedaan om zich in de gedemilitairiseerde zone van El Aoedja de order om het vuren te sta ken na te leven. Israël liet hierop we ten, dat dit reeds een feit was en dat er van Israëlische zijde niet geschoten zal worden zolang de Egyptenaren binnen hun stellingen blijven. WASHINGTON, 5 Nov. A.F.P. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft inlichtingen ont vangen, dat „verscheidene scheepsla dingen" wapens aan Egypte zijn gele verd op grond van de overeenkomst, welke dit land kortgeleden met Tsjecho-Slowakije heeft gesloten. De woordvoerder, die dit meedeelde, voegde er aan toe, dat andere berich ten» er op wezen, dat er. communisti sche technici in Egypte zijn aangeko men. ten foto van de Nederlander Mr G. j. n Heuven Goedhart, de Hoge Commissaris van de V.N. voor de vluchtelingen, aan wiens bureau de nobelprijs voor de vrede 1954 werd toe gekend. De prijs zal worden bestemd voor de vluchtelingen! De weersverwachting DE BILT, 5 Nov. Al enkele dagen "ichtereen wordt het weerbeeld in een om van rnj k gebied bepaald door een dspr 3 ten westen van Ierland. Ter wijl de westzijde van deze depres sie zware noorderstormen koude pool- lucht over de oceaan zuidwaarts voer den, transporteerde aan de andere zij de van de depressie zuidelijke winden zachte lucht over West-Europa. Een front, dat langzaam over de Britse eilanden naar de Noordzee trok, komt vandaag boven Nederland te lig gen. In verband hiermede zal er veel be wolking zijn en bestaat er een kans op af en toe wat lichte regen. De weersgesteldheid Den Helder geheel bew. 1416 gr. Ypenburg geheel bew. 15—16 gr. Vlissingen geheel bew. 1416 gr. Eelde geheel bew. 12—14 gr. De Bilt geheel bew. 1415 gr. Twenthe geheel bew. 13—14 gr. Eindhoven zwaar bew. 1316 gr. Vl.v. Zd Limb, zwaar bew. 15 gr. Wijziging der winkelsluitingswet 1 's-GRAVENHAGE, 4 Nov. Naar wij vernemen wordt overwogen een zodanige wijziging der winkelsluitings wet te bevorderen, dat de gemeentera den geen middagsluiting voor groepen van bedrijven meer zullen mogen vaststellen, zonder dat de Kamer van Koophandel van het betreffende res ort een daartoe strekkend verzoek iedaan heeft. NEW YORK, 4 Nov. De secretaris generaal der V.N. Hammarskjoeld heeft vandaag de vertegenwoordigers van Egypte en Israël voorgesteld, dat genoemde landen hun strijdkrachten uit het gedemilitairiseerde gebied van El Aoedja zullen terugtrekken. Reuter verneemt dit uit welinge lichte kringen, hoewel de voorstellen officieel niet worden bekend ge maakt, omdat zij onderwerp uitma ken van onderhandelingen tussen de betrokken delegaties. Tegelijk werd bekend gemaakt, dat Hammarskjoeld tegenover de Israëli sche afgevaardigde uiting had gegeven aan zijn „ernstige bezorgdheid" over de jongste actie van de Israëliërs. Hierbij bad de secretaris-generaal in het bijzonder geprotesteerd tegen het feit, dat de Israëliërs de bewegingsvrij heid van de waarnemers der V.N. on middellijk vóór en gedurende de aan val hadden belemmerd. PARAMARIBO, 4 Nov. De voor malige president van Argentinië, Pe ron, is heden op het vliegveld van Pa ramaribo, Zanderij, geland, op weg naar Nicaragua. Hij heeft bij zijn aan komst een verklaring uitgegeven waar in hij een groet aan het volk van Suri name richtte „in de gelukkige omstan digheid dat mijn komst hier samenvalt met de doorluchtige aanwezigheid van H.M. Koningin Juliana en van mijn grote vriend Prins Bernhard. Aan het volk mijn innige groeten, als oLde strijder voor de verdediging van zijn belangen". Kort en bondig Westelijk voorstel GENEVE, 5 Nov. De Westelijke drie ministers hebben giste ren een voorstel op de Geneefse conferentie-tafel gelegd, dat van Mo- lotof een duidelijk ja of neen ten aanzien van de Duitse eenheid wenst. Het voorstel zegt kort en bondig, dat in September 1956 verkiezingen voor een nationale raad voor geheel Duitsland zouden moeten wor den gehouden. Minister Mac Millan heeft daarbij nog eens extra de vraag gesteld of de Russen tot een Duitse eenheid bereid zijn of niet. Molotof heeft dit nieuwe voorstel, dat in wezen een onderdeel is van de eerder door de Westelijken ingebrach te voorstellen, met de gebruikelijke hoffelijkheid in ontvangst genomen en gezegd, dat hij het zal bestuderen. Maar zijn eerste opmerkingen lieten er niet veel twijfel over, dat hij zijn „neen" zal handhaven. De vier ministers hebben inmiddels hun conferentie voor drie dagen ge schorst zonder op enig punt ook maar een stapje nader tot elkaar te zijn ge komen. Noch de voortgezette discus sie over het Duitse probleem, noch de in de commissies gevoerde besprekin gen over de mogelijkheid van een ver sterking van de culturele en economi sche betrekkingen tussen Oost en West hebben tot enig uitzicht gevoerd. Weer gingen uren verloren. De Westelijken trachtten ook op het punt van de culturele betrekkingen de Russen op de proef te stellen. Zij wil len daarom eerst het betrekkelijk on dergeschikte vraagstuk van de storing van Westelijke radio-uitzendingen aan pakken. Maar de Russische ambassadeur in Parijs, Winogradow, nam daarentegen het standpunt in, dat men eerst over de opheffing van het westelijk embar go op de handel in strategische goede ren dient te praten. De discussies hebben thans het sta dium bereikt, waarin het er voor de partijen blijkbaar nog slechts op aan komt elkaar de verantwoordelijkheid voor de voortzettting van de verdeling van Duitsland toe te schuiven. NABIJE OOSTEN Drie dagen pauze dus. Dulles gaat het weekeinde besteden om een bezoek aan Wenen en Belgrado te brengen, Mac Millan en Pinay gaan naar huis en Molotof gaat naar Moskou om ver slag uit te brengen over het verloop van de conferentie. Daarvoor is temeer aanleiding omdat achter de schermen der conferentie de problemen van het nabije en het verre Oosten een rol blij ven spelen. Vrijdag heeft dan ook Me- lotof de ministers Pinay en Mac Millan opgezocht om met hen te spreken over de weigering van de regering van Zuid- Vietnam zich met de communis tische regering van Noord-Vietnam over de voor volgend jaar in uitzicht gestelde verkiezingen te verstaan. Deze foto toont de nog brandende wrakstukken van het vliegtuig van de United Air Lines, dat, na in de lucht in brand te zijn geraakt, neerstortte bij de stad Longmont in de Ameri kaanse staat Colorado. Alle 44 inzit tenden van deze DC-6B, onder wie een baby, kwamen bij de ramp om het le ven. Het toestel, dat zijn vlucht begon in New York, had een half uur voor het ongeluk Denver verlaten met be stemming Portland en Seattle. MAASTRICHT, 5 Nov. Omstereks half vier is Vrijdagmiddag uit het Pa leis van Justitie te Maastricht de 24- jarige J. J. de B. uit Heerlen aan zijn bewakers ontsnapt. De arrestant was door de Heerlense politie voorgeleid voor de Officier van Justitie. Toen hij uit diens kabinet werd overgebracht naar de gelijk vloerse etage van het gebouw om te worden gehoord door de rechtercom missaris heeft hij kans gezien door de voordeur het paleis van justitie te ver laten. De politie slaagde er niet in de voortvluchtige te arresteren. Met Belgische leut BRUSSEL, 4 Nov. De „Vereni ging van vrienden van Manneken-Pis" heeft besloten de gewelddaad die de oudste inwoner van Brussel enkele tijd geleden werd aangedaan op voor beeldige wijze te wreken. Tijdens een op de grote markt ge houden vergadering, maakte het ge meenteraadslid Leo Sehalckens be kend, dat op 17 December a.s. op dit historische plein de dader van de aan slag op bet wereldberoemde manneke zal worden verbrand, of liever gezegd een strooien pop, omdat men niet weet wie de onverlaat is geweest die het heeft beschadigd. De heer Sehalckens herinnerde eraan hoe de pleger van de laatste aanslag op het Manneken in 1818, na gebrandmerkt te zijn, op de grote markt aan de schandpaal werd gezet en daarna werd veroordeeld tot 20 jaar dwangarbeid. Hoewel de ware Ingezonden Mededeling (Adv t C.A.O. GRAFISCH BEDRIJF GOEDGEKEURD DEN HAAG, 4 Nov. Het College van Rijksbemiddelaars heeft thans de C.A.O. voor het grafische bedrijf in haar geheel goedgekeurd, hetgeen in houdt, dat de in deze overeenkomst voorkomende nieuwe bepalingen in zake vacantieduur en vacantietoeslag ook voor het jaar 1955 zullen gelden. Illllillfllllll WAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN (Van onze speciale verslaggever). VEERE, 4 Nov. De drie robuste schippers, Jan Verwijs (kapitein), Arie Walpot en Leendert Kosten waren de schrik nog niet te hoven, toen zij vanavond behouden aan wal kwamen. Geen wonder, want geen uur tevoren hingen zij nog aan de wand van de zandzuiger „Paula F", vechtend voor hun leven tegen de dreigende watermassa, die elk moment het schip zou kunnen verzwelgen. De reddingssloep kwam geen minuut te vroeg. Want nauwelijks waren de drie St. Philipslanders aan boord gehesen, of daar sloten de zwarte golven zich reeds boven de zandzuiger, die eigendom is van de fa Faasse uit Goes. Bij stukken en brokken vertelden de schipbreukelingen hun verhaal. De zandzuiger had zand opgehaald uit de Zandkreek en was op weg naar Middelburg, zoals dat al jarenlang door deze firma gebeurt. Omstreeks zeven uur, toen de zui ger een vijfhonderd meter voor de buitenhaven van Veere lag, bemerkte kapitein Verwijs plotseling, dat het schip slagzij begon te maken. Binnen enkele ogenblikken was de „Paula F" geheel gekapseisd en de bemannings leden konden zich met moeite aan de scheepswand vastklampen. „Ik wilde nog naar achteren ren nen", zo vertelde kapitein Verwijs ons, „om de reddingssloep los te ma ken. Maar ik kreeg geen kans. Mijn benen raakten in de touwen ver ward en voor ik het wist, lag ik in het koude water". De beide andere opvarenden wa ren inmiddels op de zijwand gekro pen, en trachtten door luid ge schreeuw de aandacht van andere schepen op zich te vestigen. Het vaartuig zakte steeds dieper in het donkere water weg, maar op het moment, dat de golven over de „Pau la F" begonnen te slaan, naderde een sloep van de sleepboot, ie enkele met suikerbieten geladen Kempenaars voorttrok. Toen de mannen aan boord van de sloep waren gehesen, beleefden zij het weemoedige ogenblik van de zeeman, die zijn schip voor goed in de golven ziet verdwijnen. De „Paula F" was ge zonken. De havenmeester te Veere zorgde ervoor, dat kapitein Verwijs direct z'n natte plunje voor een warm pak kon verwisselen en daarna werden de schipbreukelingen naar het woonhuis van hun reder, de heer Faasse, aan de Van der Goeskade te Goes gebracht. Bij de warme kachel kwamen de man nen weer wat op verhaal. Ondertussen werden hun vrouwen te St. Philipsland, die dodelijk onge rust waren geworden door het radio bericht over dit ongeval, van de ware tosdracht op de hoogte gesteld. Maar toch waren zij pas geheel gerust, toen zij hun mannen veilig door de heer Faasse kregen thuisbezorgd. De Rijkspolitie te water is onmid dellijk naar de plaats des onheils uit gevaren, opdat het scheepvaartverkeer geen verdere moeilijkheden zal onder vinden. Het wrak ligt namelijk ge deeltelijk in de vaargeul. Naar wij van de firma Faasse ver namen, vermoedt men, dat het schip geladen was met zgn. „loopzand" dat de eigenschap heeft water vast te hou den waardoor de lading gemakkelijk gaat schuiven. Wanneer men er niet in slaagt het wrak vandaag of morgen te lichten, worden de moeilijkheden groter, omdat door het ter plaatse aan wezige drijfzand dan een eventuele berging practisch onmogelijk wordt ge maakt. schuldige thans niet bekend is wil men het beeldje niettemin voldoening schenken door de dader in effigie ta verbranden, zo verklaarde hij. Op dat ogenblik ontstond enige ver warring, onder de vrienden van man neken-pis, omdat iemand onder de om standers uitriep: „De schuldige, dat ben ik". Er heerste een ogenblik grote verwarring en ontsteltenis, doch toen het ogenblik voorhij was waarop ie dereen zich op Iedereen had willen werpen begreep men al spoedig dat het bier een grapjas betrof die zich voor de goede zaak wilde opofferen. Dit offer werd niet aanvaard maar de humorist zag zich bij wijze van be loning de rol van beul toegewezen. Op deze geanimeerde vergadering in dé open lucht werd ook een tribunaal sa mengesteld waarvoor de strooien misdadiger berecht zal worden alvo rens zijn leven te laten op een enorme brandstapel dié in het midden van de grote markt zal worden opgericht. Berechting en verbranding zullen geschieden in aanwezigheid van het onbeschaamde mannetje, dat ook zal worden meegevoerd in de historische optocht die bij deze gelegenheid door de straten van het centrum zal trek ken. DEN HAAG, 4 Nov. Drie doden eiste het verkeer vandaag. Te Deurne is een auto bestuurd door de heer G. v. d. Brink, directeur van de kalk zandsteenfabriek Hoogdonk te Liessel, door het springen van een band tegen een boom gevlogen. De echtgenote van de chauffeur werd hierbij dodelijk ge wond. De heer v. d. Brink kreeg een hoofdwonde en zijn zuster brak een been. Op de Haarlemmerweg te Amster dam is de 76 jarige G. Gijsberts, die op zijn fiets de rijbaan overstak door een bestelauto aangereden en gedood. De 72 jarige heer A. W. v. d. Riet uit Rotterdam stak wandelend de West zeedijk over en werd eveneens door een auto aangereden. Hij overleed een uur later in het ziekenhuis. Het vraagstuk der gemeenteclassificatie UTRECHT, 4 Nov. Het C.N.V. en de K.A.B. hebben zich in een gemeen schappelijk schrijven tot de Stichting van de Arbeid gewend en opnieuw de aandacht gevraagd voor het vraagstuk der gemeenteclassificatie.*) Zij hebben gevraagd de totstandko ming van de volgende maatregelen te bevorderen. a. Vermindering van het verschil tussen de hoogste en de laagste klasse van 10 tot 8 cent per uur; b. Vermindering van het aantal klas sen van vijf tot vier; c. De mogelijkheid te openen, col lectieve contracten en loonregelingen, waarin bedrijfsgenoten het eens zijn geworden over drie gemeenteklassen goed te keuren; d. De thans gehanteerde richtlijnen hiermede in overeenstemming te bren gen. Zoals bekend, heeft onze Utrecht se redacteur hierover reeds uitvoerig geschreven.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1