VOORZICHTIG FINANCIEEL BELEID IS GEBODEN Goese jeugdbibliotheek gaat morgen van start Aantal advies aanvragen nam vorig jaar niet toe Restauratie van monumenten vraagt veel van de Provincie „Gaat onze maatschappij ten onder?" Sluitende provinciale begroting voor 1956 Het jaar 1954 zal batig slot van ongeveer 6 ton opleveren Begroting Prov. Stoombootdiensten voor 1956 De Wegenfondsen in 1956 Adjudant P. M, Dekker plotseling overleden Comfort ten voeten uit» Commissie: „Sommige verbouwingen zijn totaal onder de maat" Uiteindelijke kosten vaak hoger dan oorspronkelijke ramingen I 'Voorn Servies naar 'chenkenhuis mm Bevrijding van Vlissingen herdacht Onrust in Ambonezenkamp te Vlissingen P.Z.E.M, raamt verlies 1956 op ruim drie ton „Een Ander is het, Die ons redt" KERK Vrijdag 4 November 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 MIDDELBURG, 3 Nov. „Hoewel u duidelijk zal zqn, dat wij niet ■chromen om noodzakelijke nieuwe lasten op het budget te doen drukken, achten wij niettemin de tijd gekomen om de pas enigszins te markeren. Wij zijn dankbaar, dat dit kan geschieden op een ogenblik, dat het voorzienin- genpeil der provincie niet meer een zodanige achterstand vertoont als toen zij zich oprichtte uit de tijd van bezetting en noodlijdendheid. Wij vertrou wen, dat het uw vergadering onder Gods onmisbare zegen gegeven zal zijn in de toekomst, welke voor ons gewest zeker dynamisch van aard zal zijn, met kracht en volharding haar taak te vervullen tot heil van Zeeland en de Zeeuwen". Met deze woorden eindigt de begeleidende brief bij de begro ting, welke thans door Ged. Staten aan de Prov. Staten is aangeboden. In deze brief, die een toelichting bevat op het financiële beleid, dat Ged. Staten in 1956 willen voeren, komt ook de opmerking voor, dat er aanleiding is tot een voorzichtig finncieel beleid. Hetgeen geleidelijk is bereikt op het punt van het provinciale voorzieningenpeil dient zo mogelijk te worden ge handhaafd ook wanneer de tijdsomstandigheden minder gunstig worden. De begroting voor het volgend jaar is sluitend op een totaalbedrag aan ont vangsten en aan uitgaven van f6.834.812.Aan dekkingsmiddelen is een bedrag geraamd van f3.766.300. Ged. Staten delen mede, dat het ver moedelijk batige slot over 1954 zal be dragen f 616.844.04, hetgeen een gevolg is van het feit, dat de uitkering uit het Provinciefonds f619.845.92 meer ople verde dan was geraamd. In het eindcij fer kan echter nog verandering komen. Van de vermoedelijke uitkomsten van dit jaar valt nog niets te zeggen, hoe wel het zich laat aanzien, dat ook nu de uitkering uit het Provinciefonds hoger zal liggen dan werd begroot. Daartegenover zullen de loonposten worden overschreden, terwijl het ex ploitatietekort van de lijn Katse Veer- Zierikzee vermoedelijk ook hoger zal zijn dan werd geraamd, omdat gedu rende het gehele jaar met twee sche pen wordt gevaren. Meer zorgen Het ontwerpen van de begroting voor 1956 baarde wat meer zorgen dan «Jlt voor 1955 het geval was. Vooral èen vijftal factoren speelde daarbij een rol. Allereerst is f 50.000 geraamd voor onrendabele drinkwater- en electricl- teitsvoorzieningen. Vervolgens moet de dienst van de Prov. Waterstaat in be langrijke mate worden uitgebreid met het oog op de Deltawerken. In de der de plaats zijn kostenstijging en toene ming van het verkeer oorzaak, dat op de begroting van het Provinciaal We- genonderhoudsfonds rond f 220.000 meer aan onderhoudskosten moest worden uitgetrokken. In de vierde plaats diende rekening te worden gehouden met loonsverho gingen en kostenstijging op tal van an dere posten, terwijl tenslotte het ver lies op de Noordelijke veren f105.500 hoger moest worden geraamd dan <üt jaar. Hierdoor waren Ged. Staten ge noodzaakt de gebruikelijke stelposten wegens de uitbreiding van de provin ciale bemoeiingen op de terreinen van volksgezondheid, maatschappelijke zorg en cultuur achterwege te laten, terwijl de extra bijdrage aan het Ter tiaire Wegenfonds van f200.000 moest worden geschrapt. Op peil Wat die speciale bemoeiingen be tref' zeggen Ged. Staten, dat de vocningen nu min of meer op peil zijn gebracht en van een achter stand van betekenis niet meer ge sproken kan worden. Overigens kon digen zij nog voorstellen aan tot ver hoging van uitgaven op genoemde gebieden, waarmee echter bij het op stellen der begroting reeds rekening is gehouden. Het college deelt mede in Maart een brief te hebben geschreven aan de mi nisters van Binnenlandse Zaken, Fi nanciën en Waterstaat met betrekking tot de wegenfinanciering. (Wij hopen hierop t.z.i terug te komen). Zij me nen, dat het probleem van een betere verdeling van de middelen voor de we- genzorg steeds nijpender wordt en ho pen, dat binnenkort een ook voor Zee land aanvaardbare oplossing zal wor den gevonden. Op de begroting staat nu f30.000 en f20.000 voor resp. het verlenen van bijdragen voor de onrendabele drink water- en electriciteitsvoorzieningen. Een bijdrage van 5 pet, is in de kosten f175.000 toegezegd voor de electrifica- tie van de polder Dreischor. Ged. Sta- ten willen aan de te vormen fondsen nog f 100.000 toevoegen ten laste van 1954, zodat er voor beide doeleinden (water en stroom) eind 1956 f 250.000 zal zijn bijeengebracht. Drie-eilandenplan De afsluiting in de Zandkreek zal vermoedelijk worden gelegd ten Wes ten van de steiger van Katse Veer, zo dat de veerdienst op Zierikzee tijdens de uitvoering van het Drie-eilanden plan ongestoord zal kunnen doorgaan. Tijdig zullen de Prov. Staten voorstel len bereiken tot de voor die uitvoering noodzakelijke wijzigingen der wegen plannen, alsmede voor het stichten van een eerhaven aan de Oostkust van Noord-Beveland. Zij willen alvast aan de reeds bestaande reserve voor de verbinding Noord-Midden-Zeeland ten laste van 1954 een bedrag van 3 ton toevoegen. Wegen Wat de aanleg van de haven de Val betreft wordt medegedeeld, dat bin nenkort het grond- en bestratingswerk zal worden aanbesteed. Men wil vol gend jaar "ik de weg naar de Val uit voeren, ev. als die van Zierikzee naar Renesse. Op Tholen zullen in 1956 worden aangelegd de rondwegen Scherpenisse en St. Maartensdijk, op Walcheren het gedeelte Noorijweg van de Kalfhoekseweg tot Domburg en zo mogelijk weggedeelten tussen Koude- kerke en Westkapelle (verbeterings- werken). Men wil volgend jaar voorts de wegvakken IJzendijke-Biervliet en Hoek-Terneuzen ter hand nemen, ter wijl een deel van de weg Zuiddorpe- Koewacht-St. Jansteen-Hulst nog in 1955 wordt aanbesteed. Wat de ter- '•aire wegen betreft: deze winter komt C.O.W.-verband de verbetering van de weg Hoofdplaat-Nummer Eén aan de beurt. Prov. Waterstaat Binnenkort zal nu een afzonderlijk bureau van de Prov. Waterstaat wor den Ingericht in verband met het Del taplan. Het kan zijn, dat de omvang van dit bureau, die om te beginnen voldoende wordt geacht, na verloop van tijd zal moeten worden uitgebreid. Ged. Staten zullen niet aarzelen daar toe te besluiten zodra de noodzaak blijkt. Voor muziek, toneel, beeldende kunst, onderzoek etc. is f50.000 uitge trokken of f 10.000 meer dan voor 1955. De verblijdende groei der Muziek school is vooral oorzaak van deze ver hoging. Bij nota van wijziging zal het bedrag over de verschillende posten worden verdeeld. Hiertoe is het advies van de Zeeuwse Culturele Adviesraad gevraagd. MIDDELBURG, 3 Nov. De nade lige exploitatiesaldi van de Prov. Stoombootdiensten zullen ook het vol gend jaar weer niet gering zijn. De be groting voor 1956 geeft de volgende cijfers van deze nadelige saldi: Vlis- singen-Breskens f 1.286.300,Ter- neuzen-Hoedekenskerke f 286.700, Kruiningen-Perkpolder f 1.330.800, Zierikzee-Katse Veer f 292.300, Kortgene-Wolphaartsdijk f 70.850, Veere-Kamperland f 22.230, De Rijksbijdragen in de tekorten der Wester-Schelde-veren worden geraamd op het bedrag dezer tekorten zelf. De andere verliezen zijn voor rekening der Provincie. MIDDELBURG, 3 Nov. Volgens de begroting 1956 van het Prov. We genfonds is er een batig saldo te ver wachten van 171.000.Aan bijdra gen in de kosten van verbetering der wegen is 2 millioen begroot en als aan deel in de opbrengst der motorrijtui genbelasting 1,2 millioen. Het batig saldo van het Tertiair Wegenfonds wordt begroot op memorie en het aan deel in de opbrengst der motorrijtui genbelasting op 272.000,terwijl de bijdragen in de kosten van verbete ring van wegen 8 ton zullen bedragen. Uit de begroting van het Provinciaal Wegenonderhoudsfonds blijkt, dat de onderhoudskosten worden geraamd op 558.145,en dat de extra bijdrage der Provincie 5 ton zal bedragen. Het voordelig saldo van dit fonds per eind 1956 wordt becijferd op 162.278,52. MIDDELBURG, 3 Nov. In de Lange Delft te Middelburg is de adju dant P. M. Dekker, groepscommandant van de Rijkspolitie, groep 's-Heer Arendskerke, toen hij op weg was naar het districtsbureau onwel geworden en korte tijd daarna overleden. De heer Dekker kwam in 1920 in dienst van de Rijksveldwacht. Hü heeft hier verschillende rangen door lopen en werd na de bevrijding bij de Rijkspolitie ingedeeld. Sedert 15 April 1947 was hij groepscommandant ta Kortgene en tijdens de Inundatie te Oostkapelle. Hij bereikte de leeftijd van 59 jaar en zou volgend jaar April met pen sioen gaan. Nog slechts kort geleden in April hij onderscheiden met de gouden medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Ingezonden Mededeling (Adv.) Sportief I Molière In swart en in brum. Comfortabel door brede leest, tobberen vorm- of leren tooi. Verkrijgbaar bijt Jaarverslag Prov. Zeeuwse Schoonheidscommissie MIDDELBURG, 8 Nov. Uit het jaarverslag over 1954 van de Provin ciale Zeeuwse Schoonheidscommissie blijkt, dat het aantal advies-aanvragen in genoemd jaar niet toegenomen is in vergelijking tot de twee voorgaande jaren. Men voert biervoor twee oorzaken aan: 1. Het aantal gemeenten, dat van de diensten van de Schoonheidscommissie gebruik maakt, nam evenmin toe. 2. Door het ontbreken van bouwvolume kon in vele gemeenten weinig of niets nieuw gebouwd worden. Daartegenover staat, dat het aantal verbouwingen groot is. Met nadruk wijst de commissie er op, dat vooral ook van belang is deze verbouwingen aan gevels enz. aan het welstandstoezicht door een deskundige commissie te onderwerpen. Er zijn echter in het jaar 1954, zo vervolgt het verslag, in onze provin cie verbouwingen tot stand gekomen, die wel zozeer onder de maat zijn, dat de centrale commissie de verlei ding niet kon weerstaan van een be paalde gevel-verbouwing bij wijze Weer fa/ van aanvragen Ingediend MIDDELBURG, 3 Nov. Weer een groot aantal gemeenten, kerken, als mede particuUeren heeft hij de Provincie aangeklopt om subsidie voor de restauratie van historische monumenten. Ged. Staten hebben voorgesteld de 14 aanvragen, waaromtrent voldoende gegevens zijn ontvangen, in te willi gen. Voortis wordt voorgesteld de beslissing op enkele verzoeken nog aan te houden tot er voldoende gegevens binnen zijn. Dit gaat om de korenmo len op de stadswallen van Hulst, de toren te Serooskerke (S.), enkele pan den te Yeere, de toren te Kloetinge, de Gasthuiskerk te Middelburg, alsmede de kerk van dezelfde naam te Zierikzee. Mits de Prov. Staten daarmee ac- coord gaan, zal voor de volgende mo numenten subsidie in de restauratie door de Provincie worden verleend: de toren te Baarland, waaraan het werk bijna 11 mille meer kostte dan werd begroot, een bedrag van f 547,het woonhuis „Het Anker" te Haamstede van de heer J. L. Kristelijn te Renes se en wel 10 pet. van de totale kosten ad f 14.700,het stadhuis te Hulst, waarvan de restauratiekosten ruim 9 mille hoger lagen, een extra bedrag van f 468,de toren van Kapelle, die ook meer vroeg (eerst f 17.500,nu f 63.000,de som van f 2.900,de Herv. kerk van Kattendijke (meer kosten ruim L 19.000,en wel een bedrag van f^50,—de Ned. Herv. kerk van Noordgouwe, waar de res tauratie f 173.975,meer kost dan be groot werd en nu f 307.000,bedraagt de som van f 8.699, SARCOPHAGEN Wat de nieuwe subsidieverzoeken betreft is er eerst de aanvraag om een bijdrage in de kosten van de conser vering van een aantal sarcophagen in het koor van de Sint Baafskerk te Aardenburg. Voorgesteld wordt f 500 te geven. De consolidatie van de be kende ruïne te Hoogelande zal f 17.080 kosten en de eigenaar, de heer P. W. M. Hoegen van Hoogelande te Den Haag, zal daarvoor van de Provincie f 1.708 krijgen. Voor de heer C. P. M. Drost te Heer Arendskerke geldt een provin ciaal subsidie van f 409 als bijdrage in de restauratiekosten van zijn stenen stellingmolen. De gemeente Middel burg diende een aanvraag in wegens Ingezonden Mededeling (Adv.) In onze speciale serviezen- afdeling méér dan .honderd TAFEL- THEE ONTBIJTSERVIEZEN. Vanaf het eenvoudigste tot het fijnste servies, terwijl ieder onderdeel afzonderlijk te koop is. Ieder servies on der volle garantie. ^£S£2!S^^^^fiiËË£!^icDEl.BURa de restauratie van de molen op het Seisbolwerk. Men komt in aanmerking voor f 3.975. In de op f 73.500 geraam de kosten voor de kerk te Oudelande bedraagt het provinciaal subsidie f 5.175 en in die voor de kerktoren van Sint Anna ter Muiden f 5.272. Het ge heel vraagt f 75.440. Aan de kerkvoog dij der Herv. Gemeente van Water landkerkje kan f 1.337 worden gege ven als bijdrage in de restauratiekos ten der kerk. Tenslotte komt de heer J. J. Schouwenaar te Vlissingen in aanmerking voor een bijdrage van f 764 in de kosten van de restauratie van de gevel van zijn pand Sarazijn- straat 15. VLISSINGEN, 3 Nov. Bjj het mo nument aan de Marinehaven werd vanavond voor de elfde maal de be vrijding van Vlissingen herdacht. Ere- pelotons stonden aangetreden en ter wijl de Kon. Harmonie „Ons Genoe gen" en „St Caecilia" de volksliederen speelden werden de vlaggen van En geland, Frankrijk, Nederland en de vlag van het 4de Commando gehesen. In zijn toespraak herinnerde burge- Koninklijke onderscheiding DEN HAAG, 3 Nov. Bij K.B. is de ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in brons, verleend aan de heer F. van de Guchte, wer kend lid van de muziekvereniging „Euterpe" te Heinkenszand. VLISSINGEN, 3 Nov. Vandaag ontstond enige onrust in het Ambone zenkamp I te Vlissingen, maar door krachtig ingrijpen van de politie kon erger voorkomen worden. Enige werklieden waren bezig met het graven van funderingen voor de bouw van keukens bij de woonbarak ken. Toen men bij een woning van een lid der P.N.M.S. partij wilde beginnen, maakten enige Ambonezen bezwaar te gen deze werkzaamheden. De regering, die deze partij niet erkent, had geen contact opgenomen voor dit werk, maar wel met de andere, erkende, Am- bonese partijen. De arbeiders legden na de uitgesproken dreigementen het werk neer, terwijl de kampleiding on middellijk hulp inriep van de Vlis- singse politie. Onder bescherming van de politie zetten de werklieden daar na hun werkzaamheden voort. Toen men bezig was aan andere sleuven wierpen enige Ambonezen de zo juist gereed gekomen sleuf dicht, maar zij werden onmiddellijk in de kraag ge grepen door de politie. Voor verhoor werden zij overgebracht naar het bu reau in de Breestraat. Des avonds werden zij vrijgelaten. meester Kolff aan de grote offers die werden gebracht. Hij gaf de indruk ken weer van één der mannen, die aan deze stormloop had deelgenomen en dit te boek had gesteld. Namens de Bond van Buurtverenigingen sprak dr H. P. Veening, die deze herdenkings dag voornamelijk zag als de dag van het verleden. Terwijl de Last Post werd geblazen gingen de vlaggen half stok, waarna twee minuten stilte in acht werd genomen. Tot slot van deze plechtigheid werden verscheidene kransen gelegd. Mei 400 nieuwe jeugdboeken. van voorbeeld een foto te maken als protest tegen wat gepresteerd werd. Deze foto wordt Hit piëteitsoverwe- gingen niet gepubliceerd, aldus het verslag, doch dit geval moge de ge meentebesturen, die de Schoonheids commissie tot nu toe niet inschakelden doen bezinnen op de vraag of deze af zijdigheid verantwoord is. Mocht de commissie in het vorige jaarverslag nog de verwachting kun nen uitspreken, dat in het bijzonder in het rampgebied van haar diensten ge bruik zou worden gemaakt, vastgesteld moet thans worden, dat geen of zeer weinig adviesaanvragen uit de ramp gemeenten werden ontvangen. De commissie doet hier thans, zo luidt het verslag, het zwijgen aan toe, in de hoop echter, dat het welstandstoezicht aldaar toch nog tot haar recht zal kun nen komen. DE KWALITEIT Over het algemeen was de kwaliteit van de beoordeelde architectuur niet slecht te noemen, hoewel ruim 23 pet. van de ingediende plannen niet zonder veranderingen kon worden aanvaard. Voorts wordt in het verslag melding gemaakt van het feit, dat in toene mende mate plannen worden inge diend, die niet door bevoegde archi tecten zijn ontworpen, in het bijzonder voor verbouwingen. Deze plannen staan dikwijls op een te laag peil en moeten vaak worden afgekeurd. RODE KRUISOEFENING TE KRABBENDIJKE GOES, 3 Nov. Zaterdagmiddag zal door de Rode Kruis-afdelingen Krab- bendijke, Tholen en Zierikzee een ge zamenlijke oefening worden gehouden. Het operatie-terrein is de veiling. In de algemene najaarsvergaaeiing werd op verzoek van het gemeentebe stuur van Zierikzee de voorgenomen bouw van een graansilo behandeld. Het meer dan 40 meter hoge betonnen bouwwerk kon, wat de aesthetische zijde betreft, de goedkeuring van de commissie niet verkrijgen: het fraaie silhouet van de oude stad Zierikzee zou ernstig schade lijden. Ingrijpende ver anderingen werden voorgesteld, maar het advies werd door het gemeente bestuur uit economische motieven niet opgevolgd. Met het gemeentebestuur van Zierik zee betreurde de commissie het, niet in een vroeger stadium bij dit plan te zijn betrokken, zodat er wegens de urgen tie van de bouw weinig gelegenheid bleef de plannen te herzien. Het aantal uitgebrachte adviezen bedroeg in 't afgelopen jaar als volgt: Walcheren 48, Middelburg 107, VI ssin- gen 93, Goes 13, Bevelanden 7, W.Z. Vlaanderen 41, O.-Z.-Vlaanderen 19, Schouwen en Duiveland 12, Tholen en St. Philipsland 9. MIDDELBURG, 3 Nov. Het ver- liessaldo van de N.V. P.Z.E.M. wordt voor 1956 geraamd op 305.000,te gen 480.000,dit jaar en ruim I mil lioen voor 1954. De te verwachten re sultaten zijn dus heel wat gunstiger. Dit komt voornamelijk, doordat in tegenstelling tot 1954 in de beno digde productie vrijwel uitsluitend door Centrale Zeeland zal worden voorzien, hetgeen een belangrijke kostenbesparing betekent, alsmede door een sterke toeneming van het verbruik bij elke categorie verbrui kers, speciaal bij de hs-grootv er brui kers. Aan stroomopbrengst is een bedrag van 13.289.000,begroot en aan di verse baten f 24.000,De kosten van productie en inkoop worden geraamd op 7.468.000,die van exploitatie der koppelnetten op f 240.000,de kosten van het hoogspanningstransport op 1.750.000,die van de laagspan- ningsdistributie op 1.600.000,die van de stations op 1.090.000,De netto-verkoop is geraamd op 127 mil lioen kWh. Voor uitbreidingen en vernieuwingen staat 10 millioen op de kapitaalsdienst en voor aflossingen 3,6 millioen. Van die 10 millioen is 4 millioen nodig voor de derde kabelverbinding door de Wester-Schelde, 5 ton voor de kabel verbinding GoesStavenisse, 1 milli oen voor hoog- en 1,2 millioen voor laagspanningsnetten, 1,5 millioen voor stations en nog wat kleinere bedragen voor andere kapitaalsuitgaven. Prof. I. A, Diepenhorst sprak te Koudekerke Verlenstuk open bare leeszaal GOES, 3 Nov. In het vroegere leeszaaltje van de Goese Openbare Lees zaal en Blibliotheek staan thans alleraardigste kasten met kinderboeken, keurig gebonden exemplaren, die liggen te wachten, totdat zij Zaterdag door kinder handen worden gestreeld en met leesgierige ogen zullen worden verslonden. Want Zaterdag gaat een grote wens van het bestuur van deze leeszaal en niet in het minst van de directrice, mevr. J. Wentzel-Louwer- se, in vervulling. Op die dag zal de jeugdbibliotheek van start gaan. De „baby-jeugdleeszaal", zoals de voorzitter van het dagelijks bestuur, de heer B. Burger, deze aanwinst betitelde, want er staan slechts enkele kasten en bovendien zijn er nog te veel lege vakken. Maar aangezien jeugdbibliothe ken niet worden gesubsi dieerd, heeft men deze jeugdbibliotheek nog slechts op bescheiden schaal kunnen opzetten. Hoewel hierbij direct moet worden opgemerkt, dat al hetgeen tot stand is ge bracht bekeken mag wor den. En bovendien: zelfs ten aanzien van de grote bibliotheek bestaan er nog vele vrome wensen! Veel waardering had de heer Burger dan ook voor de commissie, die voor dit doel door het bestuur was samengesteld en waarin mensen uit het schoolle ven en de jeugdverenigin gen zitting hebben. In dit persoon van de heer P. J. W. van den Dries, hoofd van de RK. Jongensschool, bracht hij de leden van deze commissie hartelijk dank. En natuurlijk ook de directrice, mevr. WentzeL Van haar is een heel aar dig initiatief uitgegaan. El ke Maandagmorgen zal zij n.l. de kinderen een half uurtje voorlezen. Zij heeft hiermee in verband met de boekenweek reeds een proef genomen en kon met genoegen vaststellen, dat het aan klandizie niet ont brak! Het is zeker niet de be doeling deze jeugdbiblio theek te laten concurreren met andere bestaande bi bliotheken, zo merkte de heer Burger op. Men heeft deze jeugdleeszaal in het leven geroepen om ta die nen als verlengstuk van de grote leeszaal. Momenteel beschikt men reeds over vijfhonderd boeken, waar van 400 nieuwe exempla ren. Rest nog te vermelden, dat de kasten vervaardigd zijn door de Ambachts school, welke onderwijs inrichting voor dit mooie werk vanzelfsprekend har telijk werd dankgebraeht. KOUDEKERKE, 3 Nov. Welhaast somber van toon was het referaat, dat prof. oir 1 A, Diepenhorst onder de titel „Öaat onze maatschappij ten on der?" vanavond in de Geref. Kerk te Koudekerke voor de plaatselijke A.R. partij heeft gehouden. Suggestief waren de talrijke voor heelden nit de praktijk, die hij aan haalde. Hoewel hij samenvattend kon concluderen, dat ons land maatschap pelijk gezond is, moest hij fel ageren- tegen bepaalde a-sociale toestanden, zowel in ons land als daarbuiten. Maar de situatie van het moment, gaf hem toch geen reden tot juichen. Voor een belangrijk deel van de we reldbevolking is er te weinig eten, voor een wereldbevolking, die steeds toeneemt. Mr Diepenhorst stipte hier ook de geweldige bevolkings groei van Nederland in de laatste honderd jaar aan. De woningnood, die heerst ondanks het uitbreiden van de steden, waar door het landschap wordt opgeslokt, blijft een probleem. Wanneer men de zaken moraal beziet, kan men zich slechts afvragen wat er overblijft van een „Gij zult niet stelen" en een „Gij zult niet begeren". VERTWIJFELING Intellectuelen betwijfelen het nut van het opdoen van kennis en het be zitten van ontwikkeling. De diploma- voorraad is indrukwekkend. De indu strialisatie dreigt van de mens een ma chine te maken. Het atoomspook waart over de wereld, wijl de vrije tijd steeds toeneemt. In de toekomst, aldus prof. Diepen horst, krijgt men wellicht een vijf daagse werkweek met een arbeidstijd van vier of vijf uren per dag. Bij on voldoende verstrooiingsgelegenheid zal de totale bandeloosheid op de loer lig gen. Europa vertoont een niet beter beeld dan Amerika. Wedden, goddeloosheid, het zijn alle zaken, die aan de orde van de dag zijn. De Benelux is "geen geestelijk gesloten eenheid. In Straats burg kraaien om beurten de nationale hanen koning. Bekend is het gezegde over het geloof in God op Zondag en in de beurs op Maandag. EUROPA EEN GEKKENHUIS Grote denkers hebben Europa reeds een gekkenhuis genoemd, vervolgde de prof. De verwereldlijking en de ontkerstening nemen hand over hand toe. En in het Oosten is het nog slechter gesteld. Toch wilde hij dit alles niet bestem pelen met een „gewogen en te licht gevonden" veroordelen zou duiden op kortzichtigheid, aldus spreker. „Wij staan in de branding van de huidige samenleving, overal meldt de duivel zich aan". „Behouden gaat boven onze macht" vervolgde hij, „een Ander is het, Die ons redt". Alles wat mogelijk is wordt door de 75-jarige A.R. Partij gedaan om te be waren. Tenslotte sprak prof. Diepen horst de hoop nit, dat het nieuwe werkjaar van de partij „een waarach tig schrijden voor het behoud van de christelijke partij" moge zijn. Hierna was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wageningen W. Pelle- boer te Vriezenveen. Aangenomen naar Drumpt H. van Arkel, zendingspred. met verlof te Oegstgeest, die bedankte voor Rekken. Geref. Gemeenten Beroepen te Leiden J. W. Kersten te Genemuiden. Bedankt voor Scheveningen H. Lig- tenberg te Rotterdam.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2