Nu staat in het Belgisch juweel Boechout een van n dorpje school Zwitsaletten NEDERLANDERS KUNNEN NU OOK NAAR RHODESIA EMIGREREN De dood loert op de weg! Trein greep over- stekendereizigers in V,S- eiste 44 doden Wat wil CNA7* met plan voor drie gemeenteklassen? S*A*S* bestelt straalvliegtuigen Twee jaar geledenslechls enkele Proi. gezinnen Zeeuwse kinderen brachten 1300 fr, bijeen, maar er is nog meer nodig Het wonder van Boechout 1 Dode, 2 gewonden Vliegtuigramp Nog duizenden Joden in Sowjet-kampen Haile Seiassie gaat opvolger inwijden „Hoog tijd voor tweede stap" NOBELPRIJS NATUURKUNDE VOOR AMERIKAANSE PROFESSOREN Nederlands verdrag met Rhodesia en Nyassaland Financiële zijde door beide landen geregeld KOU, G&IEP, KOORTS Donderdag 3 November 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 Kent gij, kent gij dien Jezus niet, die om ons te redden de hemel verliet?" Tegenwoordig wordt dit oude lied door nieuwere critici wel eens afgekraakt, maar ik wil U wel zeggen, dat het mij ontroerde, toen het vanmiddag, 1 November 1955, door enkele honderden Vlaamse mannen, vrouwen en kinderen uit volle borst werd gezongen. Vlamingen, voor het overgrote deel Rooms gedoopt, die vlak na de Hervormingsdag, wanneer het gehele leven in België door de Allerheiligendag wordt gestempeld; de Geuzenliederen zingen en een Geuzenschool openen. Waarschijnlijk weten de meesten Uwer niet eens waar Boechout ligt. Men vindt het n.l. niet aan de Grote Heerweg, geen enkele automobilist passeert het op de weg van Antwerpen naar Brussel. Maar in ditzelfde Boechout, een dorp van 6000 inwoners, is het laatste jaar een wonder gebeurd. Waar twee jaar geleden nog slechts enkele Protestantse gezinnen /oonden, staat nu een juweel van een „School met de Bijbel", de mooiste en de grootste van heel Vlaanderen. Deze snelle, bijna-niet-bij-te-hou- den groei plaatst ook de ingewijden voor raadselen. Het begon drie jaar geleden met een primitief schoolbusje. dat de kinderen uit Boechout en om geving ophaalde en iedere dag naar de Prot. Chr. Gustaaf Adolf-sehool in Mechelen bracht. Maar het busje werd te klein en de afstand (bijna 25 km) werd voor de kleine kinderen op den duur toch te groot. En dus begon men in Boec hout zelf te bouwen, met weinig geld maar met veel geloof en een rotsvast vertrouwen dat Hij, die deze grond wit om te oogsten maakte, ook wel voor de rest zou zorgen. EEN WONDER. Op 15 September 1954 werd de school geopend met 85 leerlingen, waarvan 55 Rooms gedoopt. In Juni 1955 waren het er 105, op 1 Septem ber begon men met 127 en thans, 2 maanden later, is men de 150 reeds gepasseerd. Is het te veel gezegd, wanneer we hier van een wonder spreken? Dwars door de tegenstand van de Rooms-Katholieke geestelijkheid heen, die de fantastische groei als „duivelswerk" betitelt, vallen de kinderen als het ware de school binnen. Nog vorige week werden van één gezin zeven kinderen tege lijk ingeschreven. Met één slag is de school te Boechout de grootste Prot. Chr. school van heel Vlaan deren. De grootste, maar ook de mooiste. Daarvan hebben we ons kunnen over tuigen, toen de nieuwe verdieping op de school in gebruik werd genomen. Want reeds binnen het jaar kon men de toestromende kinderen niet meer opvangen; hoewel de schatkist een negatief saldo bevatte, begon men een verdieping op de school te zetten. Kon het anders? Mocht men de kin deren wier ouders Christelijk onder wijs voor hen begeerden wegsturen door het bordje „Vol" voor de ramen te plaatsen? MONUMENTAAL GEBOUW, En nu staat daar in Boechout een monumentaal gebouw, met op de ver dieping niet alleen schoolruimte, maar ook een kerkzaal, waar 's Zondags 130 mensen, aangetrokken door de Evangelisatie en de school, het volle, rijke Evangelie mogen beluisteren. Maar als de groei zo aanhoudt zal men binnen het jaar deze kerkzaal in twee lokalen moeten verknippen en een kerk naast de school gaan bouwen. Begrijpt U de dankbare en feestelij ke stemming, waarin we op deze eerste Novemberdag bijeen waren? Daar paarden zich Vlaamse leute aan oot moedige dank jegens de Gever van dit grote goed. Daar weergalmde het Lu- therlied en daar voerden de peuters van de eerste en tweede klas op keu rige wijze de „zevensprong" op. Te genstrijdig? Neen, in dit mileu vol komen harmoniërend en alles uitlo pend op het „Soli Deo Gloria". Alles is hier zo wonderlijk meege lopen. Ook in België tobt men met een tekort aan leerkrachten en dit geldt wel in het bijzonder voor de Prot. Chr. scholen: opleidingsinrichtingen op po sitief Christelijke grondslag zijn er niet. Maar ook hier een wonderlijke uitredding, want vier leerkrachten uit drie verschillende kerkelijke groe peringen werken er reeds en de vijfde staat achter de deur disponibel, zodra het aantal leerlingen de vereiste hoog te heeft bereikt. Dat kan binnen enke le weken het geval zijn. „REUKFABRIEK" We spraken van „het wonder van Bouchout". Maar God gebruikt dikwijls mensen als uitvoerders van Zijn wil en Zijn werk. Hier noemen we de naam van de heer K. Sluys, een nederlands fabrikant (alom in de omgeving spreekt men van „het reukfabriek"), die met zijn geweldige energie hier de motor is van alle Christelijke acti; viteit voor Kerk en School. Via school en kerk liggen hier rijke kansen voor een herkerstening van Vlaanderen in Protestantse zin. Want velen in deze omgeving hadden alleen nog een uiterlijke band aan het Rooms Katholicisme en dreigden een prooi te worden van nihilisme, communisme en het meest platvloerse materialisme. 1300 FRANKSKES Het was me een vreugde bij deze gelegenheid ook 1300 franskes af te dragen, afkomstig van Zeeuwse kinde ren (de Herv. school te Kamperland en de Chr. Nat. school te Goes). Maar dit is slechts een druppel in de em mer. Er rust nog een schuld van 2 mil- lioen francs of f 150.000 op het school gebouw. En dus waag ik het maar weer de bedelstaf op te nemen en U mijn gironummer 20529 in herinnering te brengen. Eventueel gestorte bedra gen zullen niet alleen aan Boechout maar aan alle Prot. Chr. scholen in België ten goede komen. M. J- A. v. B. VRIEZENVEEN, 2 Nov. Vanoch tend is op het station te Vriezenveen een ernstig ongeluk gebeurd. De heer J. S. uit Vriezenveen, gehuwd en vader van 1 kind, fabrieksarbeider te Henge lo, 'is daarbij om het leven gekomen. Mevrouw Th. K., 25 jaar oud, werd zwaar gewond in het R.K. ziekenhuis te Almelo opgenomen. Mejuffrouw J. S. werd met lichtere verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. Haar toe stand Is bevredigend. Het ongeluk ontstond doordat de trein, die normaal op het tweede spoor binnenkomt, nu op het eerste spoor binnenreed. Daarop bevond zich op dat moment een aantal mensen die de spoorlijn wilden oversteken, 't Was tot nu toe gebruikelijk dat de trein het station Vriezenveen op het twee de spoor binnenkwam. Door de nacht vorst echter was een wissel bevroren die men niet tijdig in de stand voor het tweede spoor kon instellen. De wissel stond n.l. nog gericht O] het eerste spoor, waarop de trein oo. is binnengekomen. Op dat moment stak een aantal reizigers het eerste spoor over met het gevolg dat twee reizigersters gewond werden. De heer J. S. werd een eind vóór het perron reeds door deze trein gegrepen en op slag gedood. Onderzocht wordt thans of de waarschuwing, die volgens de spoorwegen wel is gegeven, wel vol doende tot het publiek is doorgedron gen. Ingezonden Mededeling (Adv.) PLATTE SVELLE, 2 November Vier en veertig slachtoffers zijn er te betreu ren, o.w. een aantal kinderen, bU het on geval met een vliegtuig van de United Airlines, dat vanochtend bij Plattesvilïe neerstortte. Naar de politie meedeelde, zijn alle 39 passagiers en een bemanning van vyf, om het leven gekomen. Het wrak is uitge brand en de wrakstukken liggen over een groot gebied verspreid. Nog geen vier weken geleden, op 6 October j.l., verongelukte ook een toe stel van de United Airlines, en wel op dezelfde route (Denver-Portland). Toen kwamen alle 66 inzittenden om het leven. NEW YORK, 2 Nov. Het Ame rikaanse Joodse comité, een organisatie voor de bescherming der godsdienstige en burgerlijke rechten van de Joden in de gehele wereld, heeft in een vandaag te New York uitgegeven verklaring gezegd, dat zich nog duizenden Joden in Sovvjet-Russ'ische gevangenissen en „slavenarbeïdskampen" bevinden. Het comité heeft een uit zes pun ten bestaand programma opgesteld, de Sowjet-Unie wordt uitge daagd te bewijzen dat haar „nieuwe buitenlandse koers" welgemeend en een „daadwerkelijke wijziging van de geest van hét Sowjet-Russische be wind" is. „Indien dit programma wordt uit gevoerd, zullen de thans voor min derheden in Oost-Europa waaron der twee en een half millioen Joden geldende beperkende bepalingen worden opgeheven. In de communis tische staten zijn de Joden het slacht offer van bepalingen, waardoor zij bij de rest van de bevolking worden ach tergesteld", aldus het comité. In het comitéprogramma worden de volgende eisen gesteld: vrijlating van i.lle personen, die op grond van hun ras of godsdienst in gevangenissen verblijven, volledig herstel van bewe gingsvrijheid voor alle inwoners van Oosteuropese landen, vrijheid van aanbidding voor aanhangers van het Joods* geloof, heropening van Joodse scholen, vrijelijk gebruik van de Joodse taal en hereniging van uiteen geslagen Joodse gezinnen. ADDIS ABEBA, 2 Nov. Van gezag hebbende zijde is vernomen, dat de Keizer van Ethiopië, Haile Selassie, de 41-jarige kroonprins Asfa Wossem als opvolger gaat inwijden. De kroon prins zal door zijn vader voor een verenigde zitting van beide kamers der volksvertegenwoordiging, uitge schreven i.v.m. de herdenking van het feit, dat de keizer 25 jaar geleden werd gekroond, tot „Negus" d.i. ko ning, worden uitgeroepen. De kroonprins, die thans gouver neur is van de provincia Wollo, zal als Negus meer in de régeringstaak worden betrokken. „Ciske de rat" AMSTERDAM, 2 Nov. De Neder landse speelfilm „Ciske de Rat" is vandaag in New York ver- nJ voor leden van de Nederlandse -.egatie bij de Verenigde Naties, waarbij tevens de Nederlandse gezant en de consul-generaaj aanwezig wa ren. De onderhandelingen over de vertoning van „Ciske de rat" in de New Yorlïse theaters zijn in een ver- cvorderd stadium. In het belang van het platteland (Van onze §-redacteur) UTRECHT, 3 November Het is nu bijna twee jaar stil geweest rond de kwestie van de gemeenteclassificatie. Het C.N.V. heeft thans echter een steen geworpen in dit rimpeloze water. Het vakverbond heeft er publieke aandacht op gevestigd, dat het de hoogste tijd is om de tweede stap te zetten op de weg naar de afschaffing van de toonverschillen op grond van de grootte der gemeenten. Het zal deze zaak in de Stichting van de Arbeid aan de orde stellen. In verband met het grote belang van deze hele kwestie, met name voor de lezers ten plattelande, zuilen we hier in korte trekken de achtergronden en perspectieven van dit optreden van het C.N.V. schetsen. Reeds van 1948 af heeft de vakbewe ging uitgesproken, dat het niet langer billijk geacht moest worden, om bij de geleide loonpolitiek vast te houden aan een stelsel van vijf gemeenteklassen, waardoor het uurloonverschil voor de zelfde arbeid tussen de grote stad en het kleine dorp niet minder dan 12 cent be droeg. De minister van Sociale Zaken gaf daarop aan een commissie naar haar voorzitter de commissie-Kruyt genaamd opdracht om deze zaak te onderzoeken. Begin 1951 bracht de commissie-Kruyt haar rapport uit. We zullen de inhoud daarvan niet opnieuw weergeven. De con clusie was, dat de primaire kosten voor het levensonderhoud (levensmiddelen, huren e.d.) op het platteland lager waren, doch dat de secundaire kosten (onderwijs, ontspanning, medische zorg) daar hoger waren dan in de stad. De commissie ad viseerde de classificatie niet af te schaf fen, daar zij becijferde dat dit onrecht vaardig zou zijn tegenover de stedelin gen. Zij wilde echter het uurloonverschil tussen eerste en vijfde gemeenteklasse teruggebracht zien tot 10 cent. In November 1952 bracht de Sociaal Economische Raad aan de regering een advies uit over he trapport-Kruyt. In dit advies adviseert de S.E.R. om de gemeen te-classificatie geleidelijk af te schaffen door de verschillen stap voor stap te ver minderen gedurende een periode van 10 tot 15 jaar. Hij kwam hiertoe, omdat de meerderheid in de S.E.R. de twee voor naamste gronden, die in het rapport wer den aangevoerd om de handhaving der classificatie te verdedigen, niet kon on derschrijven. In het rapport-Kruyt wordt n.l. als eerste oorzaak, die het leven in de stad blijvend duurder maakt, de con sumptie-stimulering genoemd. De aan drang tot kopen dus, die uitgaat van het wonen in een stad met haar grote waren huizen en vele mogelijkheden tot het be steden van het geld. Hiervoor alleen al zou een uurloonverschil van 6 cent ge rechtvaardigd zijn. De S.E.R. wees dit af. Het tweede punt in het rapport, dat tot blijvende loonverschillen zou moeten leiden, was het grote verschil in de hoog te van de huren tussen stad en platte land. De overtuiging, die bij de meerder heid van de S.E.R. leefde, dat deze ver schillen binnen 10 tot 15 jaar grotendeels zouden verdwijnen, bepaalde de periode gedurende welke volgens het S.E.R.- advies aan verdwijning van de classifi catie gewerkt zou moeten worden Het is thans drie jaar geleden, dat de S.E.R. dit advies op de ministeriële tafel deponeerde. In deze periode is het eerste stapje op weg, die tot afschaffing van de classificatie leidt, gezet. Bij de algemene loonronde van 1 Januari 1954 werd n.l. tevens bepaald, dat het uurloonverschil tussen de eerste en de vijfde gemeente klasse tot 10 cent per uur moest worden teruggebracht. Het C.N.V. acht nu de tijd gekomen voor een tweede stap. Een stap, waarbij niet alleen dit uurloonverschil weer met 2 cent wordt verminderd, maar waarbij tevens het aantal gemeenteklassen wordt ingekrompen tot 4. Vier gemeen te-klassen dus, met onderlinge uurloon- verschillen van 2 cent en een totaal verschil tussen eerste en vierde klasse van 8 cent. Binnen twee of drie jaar wil het C.N.V. dan komen tot een stel sel van drie gemeenteklassen. Als de wens van het C.N.V. verwezen lijkt wordt, komt dit natuurlijk voorna melijk neer op een loonsverhoging van enige omvang voor de landarbeiders. In gemeenten van de vijfde klasse worden immers vrijwel geen andere werknemers gevonden. En juist voor de arbeiders in deze gemeenten betekent het voorstel van het C.N.V. een verhoging van het uurloon met 4 cent. Voor arbeiders in de huidige vierde klas-gemeenten is de loonsverhoging slechts VA cent, in de derde klasse 1 cent en in de tweede klas se een halve cent. Het C.N.V. beseft natuurlijk zeer goed, dat een beslissing als door haar gewenst consequenties heeft, met name voor de prijzen van landbouwproducten. Het ziet in deze maatregel echter een middel, om het verschil in loon tussen landbouw en industrie verder te verminderen. Een maatregel waardoor de aantrekkelijkheid van de landarbeid wordt verhoogd. Bo vendien zal deze wijziging in het stelsel der gemeente-classificatie natuurlijk niet zelfstandig aan de orde worden gesteld. Dit zal bekeken moeten worden, als ook gesproken wordt over andere vraagstuk ken als looncompensatie voor een huur verhoging en voor de premie van de ko mende ouderdomsverzekering. In dit ge hele complex moeten toch ook de conse quenties van dit alles voor prijzen nader worden bezien en daarom kan hierbij ook wel een plaatsje voor de zaak van de gemeenteklassen worden ingeruimd. STOCKHOLM, 2 November De No belprijs voor Natuurkunde is dit jaar toegekend aan twee Amerikanen, prof. W. E. Lamb van Californië en prof. P. Kusch, van de universiteit van Columbia te New York. Zij zullen de prijs gelijke lijk delen. Prof, Lamb van de Universiteit van Stanford, Californië, kreeg de prijs we gens „zijn ontdekkingen aangaande de fijne structuur van het waterstofspec- strum", prof. Kusch wegens „zijn precisie bepaling van de magnetische beweging van het electron". De prijs bedraagt ruim 190.000 Zweed se kronen (ruim 130.000 gulden). De win- Ingezonden Mededeling (Adv.) naars ontvangen tevens een zware gouden médaille en een oorkonde. De prijzen zullen 10 December door Koning Gustaaf Adolf van Zweden te Stockholm worden uitgereikt. Honderd leden van de Zweedse academie van we tenschappen hebben het besluit genomen. STOCKHOLM, 2 November In Wel ingelichte kringen gelooft men, dat dé Scandinavische Luchtvaartmaatschappij S.A.S. nog vóór Nieuwjaar zes a tien ver keersvliegtuigen met straalmotoren zal hestellen voor het verkeer over de At lantische Oceaan, zo meldt de New York- se correspondent van 't Zweedse blad „Dagens Nyheter". Met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid zal de keu ze vallen op de nieuwe Douglas DC-8. Misschien zal de S.A.S. hierdoor do eerste niet-Amerikaanse luchtvaartmaat schappij zijn, die straalvliegtuigen bestelt welke in minder dan zeven uur zonder tussenlanding de reis Europa-New York kunnen maken. S* DEN HAAG, 2 November Tussen Nederland en de federatie Rhodesia en Nyassaland, zal een emigratieverdrag worden gesloten. Op 11 November komt de premier van de federatie, Lord Malvern, naar ons land ter ondertekening van het verdrag. Van Nederlandse zijde zal die ondertekening door de ministers van Bui tenlandse Zaken en Sociale Zaken geschieden. Al eerder bestond er tussen Zuid-Rhodesia en het ministerie van Sociaie Zaken een overeenkomst met betrekking tot de emigratie van Nederlanders. Thans wordt een volledig emigratieverdrag gesloten met de thans gevormde federatie van Noord-Rhodesia, Zuid-Rhodesia en Nyassaland. Er is ook een financiële regeling getroffen, die na de ondertekening van het verdrag officieel van kracht wordt. Daar de federatie hier niet over een eigen diplomatieke vertegenwoordiging beschikt en dus ook geen apparaat heeft voor de behandeling van immigratie aangelegenheden, zoals b.v. Canada, Australië, Zuid-Afrika en Nieuw-Zee- land, zullen de Nederlandse emigratie organen de aanmeldingen voor emigratie naar Rhodesia in eerste instantie hebben te beoordelen. Na selectie komen die aan vragen dan via het Nederlandse emigra tie-bureau in Salisbury voor de emigra tie-autoriteiten van de federatie, die de eindbeslissing hebben. Dat betekent, dat de Nederlandse emigratie-autoriteiten hier een grote mate van vrijheid hebben de aanvragen te beoordelen, want de immigratie autoriteiten in de federatie varen als het ware op het kompas van de Ne derlandse emigratiedienst. Dat betekent anderzijds ook, dat de Nederlandse emigratie-organen met voorzichtigheid te werk moeten gaan. OOK ZONDER WERKGEVERS- VERKLARING! geen aanmeldingen voor emigratie van Nederlandse adspiranten, die geen werkgeversverklaring hebben, dan trachten onze emigratievertegenwoordi. gers in de federatie werkgelegenheid voor hen te vinden. Oordeelt ons bu reau in Salisbury, dat er voor de be doelde adspiranten werk is, dan wor den de emigratie-organen in ons land ingelicht en kan de afwikkeling van dé emigratie-procedure onmiddellijk haar beslag vinden. Het is op die wijze mo gelijk tot een snelle afwikkeling na dé aanmeldingen te komen. Volgens de bepalingen van het emigra tie-verdrag zal het vodor Nederlanders b.v. uit Zuid-Afrika - ook mogelijk zijn direct via het Nederlandse emigratie- kantoor in Salisbury, waarvan mr H. Hoogenberk de leiding heeft, naar de federatie te emigreren. Het is dus niet meer nodig die aanmeldingen eerst over Den Haag te doen lopen. DE KOSTEN. Zoals bekend is is de federatie Rhode sia en Nyassaland onlangs lid geworden van de I.C.E.M. (Inter-gouvernementele Commissie voor Europese Migratie). Ito de kosten van emigratie naar de federatie zal nu niet alleen door ons land, maar ook door het ontvangende land en de I.C.E.M. worden bijgedragen. Tot op heden zijn reeds een kleine 1.000 Nederlanders in de federatie werkzaam. 'ngezonden Mededeling (Adv.) Men kan emigreren naar de federatie zijn snel en afdoend te bestrijden met: Rhodesia en Nyassaland, als men in het bezit is van een werkgeversverklaring, maar ook zonder in het bezit van een der gelijke verklaring te zijn Wat deze laatste mogelij.'cheid be treft, bestaat er voor de federatie een systeem van open plaatsen. Komen er ■■'n Z W/rSALpreparaat/ Deze kaart geeft een beeld van de onveiligheid van het Nederlandse verkeer. Elk figuurtje in deze kaart betekent een dodelijk slachtoffer van het wegverkeer in de maand October 1955. De weggebruiker die het beeld van deze kaart beziet moet toch tot de overtuiging komendat men op de weg niet voorzichtig genoeg kan zijn. Dodelijk ongeval DEN HAAG, 2 Nov. Op de Be- zuidenhoutseweg, Hoek Daendels- straat, te 's-Gravenhage is gister avond de 74-jarige mevrouw A. P. N. B. bij het oversteken aangereden door een bestelauto. Zij kreeg ernstig letsel aan het hoofd en is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis over leden.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3