UITBREIDING EVO-WERK DOOR EUROPESE INTEGRATIE et VELPOI Meer belangstelling voor cultureel werk in Zeeland Je er geen Nieuw gymnastieklokaal tevens verenigingsgebouw 1 Binnenvaartuig ontsnapte aan overvaring door lege tanker Arrondissementsrechtbank herdacht mr J* F*van Deinse Front tegen wijziging rijtijdenwet VA LD A fe Subsidiëring ter sprake ïlke tand een hrillant Ook bij de N,C.R(eis)V. wil Zeeland meetellen Mr R. Koole overleden Mosselexport goed op gang Knaapje van vijf jaar dodelijk aangereden „Volle kracht achteruit" voorkwam ramp op de Westerschelde Zeeuwsch Genootschap Weth. den Boer wnd-burgemeester van Zierikzee Vijftig jaar Christelijk onderwijs te Arnemuiden Begrofcmgszitting Zierikzeese Raad Alle percelen buiten de kom worden nog niet op electriciteitsnet aangesloten Handen en Li ppen ruw?PUROL Wrijf Kom en Pijn weg met DAMPO .hr>r,Ci Donderdag 3 November 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 Veren een zorgenkind FORUMAVOND N.I.V.E. GOES, 2 Nov. Het Ned. Instituut voor Efficiency heeft het plan opgevat het Zeeuwse bedrijfsleven uit te nodi gen om gezamenlijk met een deskun dig forum de bedrijfsproblemen te be spreken. Daartoe zal op Donderdag avond 8 Dec. om kw. v. 8 in hotel „De Korenbeurs" te Goes een forumavond worden gehouden. In dit forum heb ben zitting: ir J. P. Berdenis van Ber- lekom, directeur van de N.V. Vitrite te Middelburg; drs G. J. Baarspul, be drijfseconoom E.T.I.; A. J. Carpentier, directeur Ned. Middenstandsbank te Goes; J. J. Claas, hoofdadministrateur Vitrite; P. J. Cruson, directeur N.V. gebr. Cruson, Breskens; J. Fukken, bedrijfsorg. N.V. Zeeuwse Confectiefa briek te Middelburg en ir J. van der Kooy, rijksnijverheidsconsulent voor Zeeland. Ingezonden Mededeling (Adv.) t. ;-•? Niet groen, maar wit MIDDELBURG, 2 Nov. De vijf golfwaarnemingspalen, welke in en voor de mond van de Oosterschelde zullen worden geplaatst, zullen niet worden voorzien van een groen schit- terlicht, zoals eerder door Rijkswa terstaat is medegedeeld, doch van een wit schitterlicht dat anderhalve se conde uitstraalt en ook zoveel tijd zal zijn gedoofd. De heer L. Pouwer te Colijnsplaat overleden COLIJNSPLAAT, 2 Nov. Van morgen is in de ouderdom van 82 jaar overleden de heer L. Pouwer. Hij is 42 jaar ouderling der Ned. Herv. Kerk geweest en was vele jaren Iijkdienaar. Twee jaren geleden ontving de heer Pouwer de ere-medaille in goud, ver bonden aan de Orde van Oranje Nas sau. GOES, 2 Nov. Tijdens de vergadering van het District Zeeland van de Algemene Verladers- en Eigen Vervoerders organisatie heeft de secretaris, de heer A. Drost, enige belangwekkende mededelingen gedaan omtrent de steeds toenemende werkzaamheden van het hoofdbestuur, ook op interna tionaal terrein. De ontwikkeling van de Europese integratie maakt het nodig, dat het hoofdbestuur steeds op de bres staat voor de leden van de EVO. Het ver voer zal aangepast moeten worden aan de markt; een toenemende mate van transport moet worden verwacht. De vrijheid, waarin de eigen ver voerders zich thans kunnen verheu gen is van groot belang. Het is de taak van het hoofdbestuur om moeilijkhe den zoals die zich thans in Duits land voordoen te voorkomen. Ook wat betreft de modernisering van het wegennet is het hoofdbestuur actief, deelde de secretaris mee; zo be vordert men thans het beschikbaar stellen van gelden voor dit doel. Een krachtig front zal gevormd moeten worden tegen de wijziging van de rijtijdenwet, die inhoudt, dat .de werkweek van 55 uur op 48 uur zal worden gebracht. Als dit door gaat zal dit leiden tot ernstige moei lijkheden, aldus de heer Drost. Zo zal worden bepleit, dat wanneer zich twee chauffeurs op een wagen bevinden, de rij-uren van de rus tende chauffeur niet doortellen. KEURINGSDIENST Momenteel is er sprake van groeien de belangstelling voor de EVO-keu- ringsdienst. De mogelijkheid tot uit breiding van het keurwagenpark wordt bestudeerd. Hierbij wordt overwogen, een wa gen te Roosendaal te stationneren. De heer Drost onderstreepte het feit, dat wagenkeuring van groot belang is. De onderhoudskosten kunnen hierdoor aanzienlijk worden verlaagd de ver keersveiligheid kan er mee worden gediend. Tevens is het bezit van een jong testrapport belangrijk bij aanrij dingen en andere eventualiteiten. Per jaar worden reeds 3500 keuringen uit gevoerd. In Zeeland was dit aantal van 1 Sept. '54 tot eind Oct. '55 160. Ook bij de aanschaf van tweede- handswagens maakt de keurings dienst zich verdienstelijk: een keu MIDDELBURG, 2 Nov. De Zeeuw se Culturele Adviesraad besprak dezer dagen tijdens een vergadering in het P.Z.E.M.-gebouw te Middelburg een aantal vraagstukken inzake de subsi diëring in de culturele sector. Daarbij kwam naar voren, dat er thans aller- wege meer belangstelling komt voor cultureel werk in Zeeland, mede waar door de overheid meer verzoeken dan voorheen ontvangt om financiële steun. Deze toeneming van activiteiten werd door de adviesraad met instemming begroet, maar men ontveinsde zich niet, dat hiervoor niet onbeperkt uit de provinciale middelen kan worden geput. Reeds nu bestaat er een zekere spanning tussen wat nodig is en het geen het provinciaal bestuur meent hiervoor ter beschikking te moeten Stellen. In dit verband werd er op gewe zen, dat de taak van de overheid hier niet die is van „financier der cultu rele bedrijvigheid", maar zich be perkt tot het stimuleren van verant woord-geachte activiteiten. Men kreeg de indruk, dat niet al le organisaties op cultureel terrein in Zeeland voldoende begrip hebben voor dit standpunt. - --/vonden Mededeling (Adv.) Jaarvergadering te Goes GOES, 2 Nov. Ook bij de N.C.R. (eis)V. wordt de afdeling Zeeland nog steeds als het stiefkind behandeld, al dus meende men in de vanavond ge houden jaarvergadering in het C.J.M V.-gebouw, o.l.v. de heer H. C. van Do..k te Goes. Daarom zullen voor de verkiezing van hoofdbestuursleden dan oox twee Zeeuwse leden door de afde ling candidaat worden gesteld, t.w. de heren H. C. van Donk uit Goes en J. Wattel uit Middelburg. Uit de jaarverslagen bleek, dat de afd. Zeeland thans ruim 400 leden telt. Ook over de financiën bestaat nog geen' reden tot klagen, want er is een batig saldo van bijna 150, De aftredende bestuursleden mej. Pannekoek uit Zierikzee en de heer P. B. Kramer te Goes werden bij ac clamatie herkozen. Besloten werd een bedrag uit de kas beschikbaar te stellen als bijdrage aan de NCRV-vlag, die op de landelijke vergadering te Zutfen aan het hoofd bestuur zal worden aangeboden. Na de pauze werd een projectievoor stelling gegeven, waarin fraaie kleur- opnamen van Zwitserland, Rome e.a. erden vertoond. Anderzijds werd de verwachting uit gesproken, dat het provinciaal bestuur niet zal schromen die gelden ter be schikking te stellen, die nodig zijn voor een redelijke uitoefening van de ze stimulerende overheidstaak. Na uitvoerige discussie werd tensiot te een definitief advies samengesteld voor Ged. Staten met betrekking tot culturele subsidies op de komende provinciale begroting. De vergadering stond onder leiding van het lid van Ged. Staten, de heer M. J. van Poelje, in verband met ziek te van de voorzitter, mr dr A. J. J. M Mes. AMSTERDAM, 2 Nov. Blijkens het officiële orgaan van de Vereeni- ging voor de Effectenhandel is heden te Amsterdam overleden mr R. Koole, oudste directeur van de Amsterdamse Bank N.V. en Incasso Bank N.V. De heer Koole heeft de leeftijd bereikt van 69 jaar. Mr Koole werd geboren 21 Maart 1886 te Zierikzee. Na aanvankelijk wis- en natuurkunde te hebben gestudeerd, deed hij te Leiden zijn doctoraal exa men in de rechtswetenschappen. Na het beëindigen van zijn studie, trad de heer Koole in dienst bij de gemeente lijke electriciteitswerken te Amster dam. In November 1920 kwam hij bij de Amsterdamse Bank, waar hij na enkele jaren directeur van de bijbank te Rotterdam werd. In 1927 volgde zijn benoeming tot directeur van de Incasso- bank te Amsterdam. Na de fusie met de Amsterdamsche Bank, op 1 Januari 1948, werd mr Koole daarnaast direc teur van de Amsterdamsche Bank. Mr Koole heeft een groot aantal commissariaten vervuld. BRUINISSE, 2 Nov. In de maand October kwam de mosselexport vooral wat de verzending uit de Waddenzee betreft uitstekend op gang. Maar ook de percelen in de Zeeuwse Stromen leverden in de verzending nog een behoorlijk aandeel. Door de verzending in October gingen de geza menlijke st. capaciteitcijfers ongeveer 20 pet omhoog. Van de verzending waren 16.695 tonnen afkomstig van de Waddenzee, en 7925 tonnen van de Zeeuwse Stro men. Beroepingswerk Ncd. Herv. Kerk Beroepen te Ridderkerk C. J. van den Broek te Meteren en Est; te Steen deren S. Kooistra te Welsrijp. Geref. Kerken Beroepen te Genderen J. A. Kemp, cand. te Rotterdam, die ons mededeel de, geen verdere beroepen in overwe ging te kunnen nemen. Geref. Kerken (art. 31) Beroepen te Garrelsweer-Appinge- dam L. W. G. Blokhuis, cand. te Ooster beek. Aangenomen naar Hijken-Hoogha- len J. van Benthem te Noorbergum. ringsrapport kan hierbij teleurstellin gen voorkomen. De verladersclub be gint ook in Zeeland belangstelling te genieten. Schriftelijke cursussen voor het expeditiepersoneel kunnen een goede basis vormen voor de vakbe kwaamheid. Op 14 Nov. a.s. te Goes en op 12 Dec. a.s. te Vlissingen zal we derom een voorlichtingsavond worden gegeven. PLEIDOOI VOOR BODEHUIS „De veerdiensten blijven een zor genkind", zei de heer Drost; vooral het vervoer naar Schouwen gaat ge paard met de uitgave van exorbi tant hoge bedragen. Hier zullen stappen moeten worden ondernomen teneinde deze kosten te drukken. Voor de Westerschelde zag de sec retaris als enige oplossing een tun nel. Tenslotte deelde hjj mee, dat het le dental nog steeds groeiend is en op het ogenblik 18.000 bedraagt. Voor Zeeland is dit cijfer 1130. Hij sprak de hoop uit, dat te Goes binnen afzien bare tijd een oplossing zal worden ge vonden voor een bodehuis. Het gemis hiervan, waarmee samenhangend de opstelling van goederen in de open lucht, is niet bepaald prettig. De aftredende leden van het districts- bestuur, de heren J. de Jonge Mz, M. Doeleman H.Jz en ir J. M. Stoel- Feuerstein, werden herbenoemd. Als afgevaardigden voor de algeme ne ledenvergadering, die op 22 Dec. te Utrecht wordt gehouden, werden de heren J. Duvekot (de voorzitter van deze vergadering) en de heer J. Moll (vice-voorzitter) aangewezen. BERGEN OP ZOOM, 2 Nov. Van middag omstreeks 1 uur is op de grote verkeersweg van Bergen op Zoom naar Steenbergen ter hoogte van de De Leeuwstraat te Halsteren het 5-jarig zoontje van de familie van Schilt uit de Molenbaan te Halsteren door een vrachtauto, met aan het stuur A. B. uit Goes aangereden en op slag ge dood. Het ventje kwam op een step van school en wilde uit de baan de drukke verkeersweg oversteken. Hij liet nog een uit Halsteren komende truck met aanhangwagen passeren, maar stak toen direct de rijweg over. Op dat moment kwam uit Bergen op Zoom A. B. met zijn vrachtauto aan gereden. Hij kon een aanrijding niet meer voorkomen. Het ventje werd zo ernstig gewond, dat het ter plaatse overleed. Door de Rijkspolitie en verkeers- groep werd een onderzoek ingesteld. Ingezonden Mededeling (Adv.) De Regenmeier BRUINISSE, 2 Nov. In de maand October werd op het Proefbedrijf Scheldemonden te Bruinisse een re genval geconstateerd van 94.8 mm. Het normale cijfer voor de maand October is 77 mm. Bijzonder nat was 6 October toen 17 mm werd geme ten, terwijl op 26, 27 en 28 October 37% mm. werd geregistreerd. Een ontploffing dreigde. MIDDELBURG, 2 November. De stemming aan boord van de „Redbank", een Engelse tanker, was best. Nadat in Antwerpen het schip van zijn lading ontdaan was, zakte men de Schelde af, het vaderland tegemoet. Een Belgische loods was een veilige leidsman; de verraderlijke banken van de WeStersctelde zouden in de „Redbank"' geen prooi vinden. Maar onder Rilland-Bath ging het bijna mis. Waar de schaar van de Noord uitkomt in het nauw van Bath naderde aan bakboord het binnenvaartuig „Ouderzorg', vanuit' België op weg naar Hansweert. De „Redbank" gaf attentieseinen: een aan varing zou, gezien de dampen in de lege tanker, een ontploffing tot gevolg hebben. De „Ouderzorg" voer door! Als de „Redbank" doorgevaren had, dan zou het binnenvaartuigje onge twijfeld midscheeps geramd zijn, ver pletterd en gezonken. Bevelen klon ken over de brug: „Motoren stop!" Toen men aan boord van de „Ouder zorg" nog niets scheen te merken en het scheepje rustig doorkoerste, bleef de situatie precair. „Volle kracht achteruit!" klonk het krachtig via de spreekbuis in de machinekamer van de „Red- Prototype van een goed procureur" MIDDELBURG, 2 Nov. Vanavond hield het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen zijn eerste bijeenkomst in het winterseizoen. De voorzitter, mr J. A. E. Rink, herdacht in zijn ope ningswoord het overleden lid mr J. F. van Deinse. Ook deed hij mededeling van enkele geschenken aan het mu seum. Daarna hield de heer W. K. Hummelen, apotheker te Middelburg, een lezing over het onderwerp Opium' Na een beschouwing over de papaver plant, waaruit een sap wordt verkre gen, dat een sterke verdovende kracht bezit, zei de heer Hummelen onder meer, dat opium als geneesmiddel reeds bekend was bij de oude Grieken. Een andere kant is het genotmiddel (verslavingsgif), dat een sterk demo raliserend karakter heeft. Het is een zeer bekend handelsartikel geworden, waar zelfs oorlogen om gevoerd zijn. Getracht wordt thans onder auspiciën van de Ver. Naties de productie en handel van de narcotica zoveel moge lijk te reglementeren. Het blijkt ech ter geen gemakkelijke taak, waaraan zelfs politieke kanten zitten, vanwege de verwoestende kracht. Nu Mr C. J. B. du Croo als tijde lijk wethouder is benoemd zijn de taken van de 3 wethouders als volgt verdeeld: Burgemeester: politie, brandweer, museum, vreemdelingen verkeer, commissie strafverordening gen. Weth. A. M. den Boer: publieke werken, volkshuisvesting, landbouw- aangelegenheden, centrale dienst „Noord Zeeland"; weth. J. Casthoek: onderwijs, financiën, ambtenarenza ken en gasbedrijf; weth. C. J. B. du Croo: Sociale Zaken, volkscrediet- bank, woonruimtewet, volksgezond heid en sportpark. In bovengenoemde volgorde zullen ook de wethouders met de waarneming van het burge meestersambt worden belast. Met ingang van heden is wethou der A. M. den Boer belast met de waarneming van het burgemeester schap. MIDDELBURG, 2 Nov. In open bare zitting heeft de Arrondissements- Rechtbank te Middelburg Woensdag mr J. F. van Deinse herdacht. De heer Van Deinse, aldus de pre sident, mr C. R. F. van Roggen, was algemeen geacht door zijn onkreuk baar karakter en zijn hoge opvatting van zijn plicht. Behalve door de tal rijke functies, die hij in Zeeland be kleedde, verwierf hij ook buiten Zee land vermaardheid door zijn vele pu blicaties in juridische periodieken. De advocatuur, die hij gedurende meer dan 50 jaar uitgeoefend heeft, vormde de hoofdzaak van zijn welbe steed leven. Daarnaast was hij ook meer dan 17 jaar rechter-plaatsvervanger in de Rechtbank, terwijl hij geruime tijd plaatsvervangend rijksadvocaat is geweest. De overledene was een uitmuntend advocaat, en van zijn vele uitstekend verzorgde conclusies en weloverwogen pleidooien nam de Rechtbank steeds met genoegen kennis. Door zijn grote zorgvuldigheid en nauwgezetheid was hij bovendien het echte prototype van een goed procureur, zoals deze in de 19e eeuw steeds zo gaarne gezien werd. STEMPEL Als Deken van de Orde van Advo caten drukte de heer van Deinse door ARNEMUIDEN, 2 Nov. Vanavond is tijdens een feestelijke bijeenkomst het 50-jarig bestaan herdacht van de School met de Bijbel. Na het openings woord van de voorzitter van het schoolbestuur, de heer K. J. Steketee, heeft de secretaris de heer Boone het wel en wee van de afgelopen 50 jaar de revue laten passeren. Ds H. Scholing uit Zuidland, oud predikant der Geref. Kerk hield een korte toespraak, waarin hij wees op het grote belang van chr. onderwijs. Verscheidene sprekers hebben hier na het woord gevoerd: het oud-hoofd der school, de heer J. C. van der Graaff, een der oprichters, de heer van Belzen uit Vlissingen, de heer van de Ketterij, namens de Ned. Herv. Ge meente, ds H. K. Poelman namens de Geref. Kerk, burgemeester W. H. van der Heide namens de gemeente, de heer J. A. van Bennekom uit Middel burg, inspecteur van het Chr. Nat. on derwijs en het tegenwoordige hoofd, de heer de Jonge. Van de inspecteur L.O. de heer A. A. Leenhouts was een schrijven bin nengekomen, waarin hij mededeelde, dat een nieuw schoolgebouw op de ur- gentielijst voor 1956 is geplaatst. De leerlingen van de derde en vierde klas zorgden voor een aardig stukje. Ingezonden Mededeling (adv.) Vraag da juista soort Donderdag 10 November ZIERIKZEE, 2 Nov. Donderdag avond 10 November hoopt de raad in openbare vergadering bijeen te kom men. De agenda telt 2 punten nl. be handeling van de gemeentebegroting 1956 en de diensten en bedrijven van de gemeente met wijzigingen en voor lopige vaststeliing van de gemeentere kening 1950. De commissie tot nazien van de ge meentebegroting en -rekening, be staande uit de heren J. Catshoek, S. A. van Gastel en J. G. L. Simmers rap porteert dat zij zich met het financiële beleid dat B. en W. voorstaan geheel kan verenigen. Zij waardeert het dat B. en W. nog in staat zijn gebleken het subsidie voor het kleuteronderwijs op het bedrag van vorig jaar te handha ven. De commissie beveelt verder aan om meer aandacht te schenken aan de huisvesting van ouden van dagen. Nu blijkt dat de financiële situatie van de gemeente niet toelaat dat een ruim ge outilleerd zwembad wordt gecreëerd dringt de commissie aan om zo spoe dig mogelijk een instructie te stich ten met de meest noodzakelijke voor zieningen. Zij vindt dat Zierikzee zulks als onderwijscentrum van dit eiland niet kan missen. Ook acht zij het nodig dat de speelplaats in het bouwplan- Buijse binnenkort gereed komt. De commissie ziet met bezorgdheid de las ten welke de gemeenschappelijke re gelingen op de gemeente Zierikzee leggen. In het algemeen moet het teleurstel lend worden geacht dat de begroting geen uitwijkmogelijkheid meer biedt voor het realiseren van andere, even eens urgente projecten. B. en W. delen in aansluiting op bo venstaande mede, dat bijna alle ten laste van het begrotingsjaar 1955 ko mende kapitaalsuitgaven zijn gereali seerd. De plannen voor 1956 zijn vrij wel besteksgereed. Een belangrijk aan tal projecten is of zal worden gereali seerd. zijn voorbeeld van hoge plichtsbetrach ting zijn stempel op de balie. Zijn heengaan betekent de afsluiting van een tijdperk; voor volgende tijdper ken blijft zijn voorbeeld voor de ad vocaten en procureurs alle navolging waardig. De Officier van Justitie, mr G. J. B. van der Dussen, sloot zich namens het Parket met een kort woord aan bij hetgeen door de president gezegd was en memoreerde, dat de heer Van Dein se steeds Zeeuw geweest en gebleven is. Hij roemde de integriteit, eerlijk heid en bekwaamheid van de overle dene, door welke karaktereigenschap pen hij zo algemeen gezien en geacht was. De Deken van de Orde van Advo caten, mr C. M. Kegge, sloot zich gaar ne aan bij dit alles en verklaarde, dat het voorbeeld van nauwgezette plichts betrachting ook na zijn heengaan voor de balie alle navolging verdient. De zoon van de overledene, mr J. F. C. van Deinse, dankte mede na mens zijn familie de Rechtbank, het Parket en de Balie voor de vele vriendelijke en waarderende woor den. bank". Deze manoeuvre voorkwam een overvaring; op enkele meters afstand tufte de „Ouderzorg" voor de boeg van de tanker langs. NASLEEP. Dit alles speelde zich rond half drie af in de middag van de 18e Maart j.l. De nasleep „draaide' Woensdag morgen voor de Kantonrechter te Middelburg, mr J. Moolenburgh, toen de bewuste loods, de 55-jarige Belg K L. v. D. uit Arntwerpen als ge tuige gehoord werd. De verdachte, de schipper van de „Ouderzorg", C. V. G., was niet ter zitting verschenen. De adspirant-binnenloods, de 28- jarige A. C. v. D. uit Koudekerke, die de toch „tot leeringhe" had mee gemaakt, bevestigde de verklaringen van de Belgische loods: de „Ouder zorg" wilde de vaargeul, waarvan de Redbank" gebruik maakte, over steken. Hoewel verdachte het voorval schriftelijk ontkende, bleek uit het paspoort, dat het scheepje zich op 18 Maart op de Westerschelde moet hebben bevonden. Mr T. Lebret, de ambtenaar, sprak over een „ontsnapping aan een groot gevaar". Zijn eis was f100.subs. 20 d. De Kantonrechter vonniste conform. NIET STILGESTAAN. „Ik heb er niet bij stilgestaan", ver klaarde de 35-jarige vertegenwoordi ger A. L. uit Kloetinge hij sprak hier over de ruiten van een auto, die hij op 22 Augustus passeerde de voorruit werd door losliggende, omhoogspringende steentjes vernield. Borden „Losliggende stenen" en „Werk in uitvoering" hadden hem tot een wegwijzer kunnen zijn. Via een eis van f25.of 5 d. werd hij veroordeeld tot een boete van f 15. of 10 d. hecht. Waar zijn ronze schepen*^ AAGTEDIJK: 1 te Belawan. GROTE BEER: 1 Z.-Kreta. KOTA INTEN: 2 te Singapore. KATELLYSIA: 1 N.O. Billiton. MAASDAM: 1 Kp. Race. ORANJE: pas. 1 Malta nr. Port Said. PRINS ALEXANDER: 2 te Hamburg. RAKI: 1 te Damman. SCHIE: 2 v.n Bremen nr. Hamburg. WILLEM RUYS: 1 van Colombo naar Port Said. WATERMAN: 1 te Fay al. Ingezonden Mededeling (Adv.) BIJ HOEST EN KEELPIJN PASTILLES ONTSMETTEND - VERZACHTEND ZOUTELANDE Bevrijdingsdienst. Gisteravond werd in de Ned. Herv. Kerk een dienst ge houden, ter herdenking van de bevrij dingsdag van Zoutelande. Ds Wagener sprak n.a.v. 1 Petr. 2 1517. De sa menkomst werd besloten met het zin gen van twee coupletten van het' Wil helmus. De gehouden collecte was ten bate j van het Ned. Bijbel Genootschap. Op- en ondergang van Zon en Maan Vrijdag 4 November: Zon op 7.42, ond. 17.06. Maan op 20.54, ond. 12.28. Raad Nieuwland hield voorstel aan heer Lukasse tegen dit voorstel was. Besloten werd gezamenlijk met de drie grootste polders een sneeuwploeg aan te schaffen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten niet toe te tre den tot het Instituut Ziektekosten voorziening voor Ambtenaren. Door B. en W. werd een kostenra ming overgelegd van het aanbrengen van verlichte wijzerplaten op de toren, alsmede de electrische aandrijving van het uurwerk en de torenklok. Op de be groting 1956 zal hiervoor een post wor den uitgetrokken. Bij de rondvraag vestigde de heren Polderdijk en Janse de aandacht op de toestand van de Oude Dijk in ver band met de omlegging van de- Rijks weg. B. en W. zegden toe hier aan dacht aan te zullen besteden. NIEUWLAND, 2 Nov. In de on der leiding van burgemeester F, S. K. 3. Graaf van Randwjjck gehouden raadsvergadering werd een door B. en W. ingediend plan voor de bouw van een gymnastieklokaal aangehouden tot de volgende vergadering teneinde de mogelijkheid te onderzoeken dit gebouw tevens dienstbaar te maken als vereni gingsgebouw. Volgens een van de P.Z.E.M. ont vangen kostenberekening van het aansluiten op het electriciteitsnet van alle nog niet aangesloten per celen buiten de kom, zouden de be langhebbenden ruim f 160.000 in de kosten bijdragen. Daar dit finan cieel onuitvoerbaar is, werd beslo ten dit plan aan té houden tot de wet op de electriciteitsvoorziening in onrendabele gebieden is versche nen. Besloten werd te garanderen de be taling van rente en aflossing van een door Het Groene Kruis met de Coöp Boerenleenbank te .sluiten geldlening voor aankoop en inrichting van een Groene Kruis-gebouw. Tot leden van de adviescommissie ingevolge de woonruimtewet werden benoemd, resp. herbenoemd de heren E. Verlare, Joh. Joosse, C. A. Polder dijk, J. Knuijt Sr en dokter P. J. Brons. Aan de plaatselijke muziekvereni ging werd een subsidie van f200 toe gekend, onder aantekening, dat de Ingezonden Mededeling (Adv.) Ingezonden Mededeling (Adv.) ÜRU1N1SSE Werkplaats. De voormalige onderwij zerswoning van het hoofd der O.L.- school aan de Molenstraat is thans in ge bruik genomen als werkplaats voor min der validen. 25 Jaar in dienst. Op 1 November was het 25 jaar geleden, dat zuster Van den Berge als wijkverpleegster in dienst kwam van het Groene Kruis te Bruinisse. WEMELD1NGE P.LT.-collecte. De collecte voor het P.I.T. heeft opgebracht 203,76.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2