Neb!®! dient plan in voor vorming van Duitse ^aad Ka mer accoord met verhoging ambtenaren-salarissen r Maar zwijgt over vrije verkiezingen Minister v. d, Kieft teleurgesteld en gegriefd Syrische waarschuwing tot Westelijke mogendheden Met de corjaal over de Suriname-rivie1: Zes vrachtauto's op elkaar gereden één dode PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Ontploffing in Macedonië Acht doden en 100 gewonden Salarisverhoging bij ULO wordt besproken Hogere invoerrechten op brommers en motoren onjuist Over opmerkingen begroting 1956 Militair in tank verdronken f 45 millioen voor verbetering van financiële positie voor middelbaar en hoger personeel Bruynzeel wil vrou wen van personeel in dienst nemen Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voo-redactie 2435, voor advent enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- ueuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8234 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong DONDERDAG S NOV. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bcnnekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen, J. .violi, Vlissingen; K. C. van Spronsea, Goes; A. H S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Gees. Hoe hei groeide in Boechoui Zie pagina 3 Russen willen het Westen een rood dictaat opdringen ATHENE, 3 Nov. In Serres in Oost- Macedonië (Griekenland) is in een wapenopslagplaats een dynamietvoor- raad ontploft. Acht personen vonden de dooa, j.00 werden zwaar gewond. Na de ontploffing brak een zware brand uit in het stadsgedeelte waar de fabriek ligt. Alleen reeds door de ont ploffing werden vijf gebouwen volko men verwoest en dertig andere be schadigd. 's-GRAVENHAGE, 2 Nov. Op schriftelijke vragen van het Eerste Ka merlid de heer Algra betreffende ver hoging der salarissen bij het Uitge breid Lager Onderwijs heeft minister Cals geantwoord, dat een voorstel van de regering tot verhoging van de sa larissen van de Ulo-onderwijzers, die in het bezit zijn van een of meer zgn. Ulo-akten, thans in bespreking is bij de bijzondere commissie voor georga niseerd overleg voor het onderwijzend personeel bij het lager onderwijs. De minister verwacht, dat de commissie binnenkort haar advies over dit voor stel aan de regering zal uitbrengen. De regering zal daarna de totstandkoming van de wijziging van het bezoldigings besluit B.R.A. 1948, de Ulo-salarissen betreffend, binnen de kortst mogelijke termijn bevorderen. GENEVE, 3 Nov. Na nieuwe drang van de Westelijke ministers heeft Molotof gisteren zijn voorstellen voor een oplossing van het Duitse vraag stuk gepresenteerd. Zij culmineerden, zoals te voorzien was, in een plan om de beide helften van Duitsland nader tot elkaar te brengen door middel van de vorming van een raad voor geheel Duitsland. Zjj sluiten aan bij soortge lijke voorstellen die de Russen aan het einde van de Berlijnse conferentie in 1954 hebben gedaan en zij bieden geen enkele concrete voorziening voor vrije verkiezingen in heel Duitsland die door het Westen worden verlangd. De Westelijke ministers hebben dan ook geen twijfel laten bestaan aan het feit, dat zij het plan onaanvaardbaar achten. Minister Mac Millan karakte riseerde het plan als „een dictaat dat zijn gelijke niet heeft". Pinay consta teerde dat de Sowjet-Unie er alleen maar in geïnteresseerd is de Duitsers een „dictaat van een minderheid" op te dringen. Hoezeer de Duitsers dit dictaat waarderen is volgens hem ge bleken uit het feit dat sedert 1945 drie millioen hunner uit de Sowjetzone zijn gevlucht. DULLES TELEURGESTELD Minister Dulles heeft deze gang van zaken in het bijzonder betreurd, aan gezien de nieuwe Russische voorstel len inzake de Europese veiligheid vol gens hem in een aantal punten „aan zienlijke overeenkomst" met de Wes telijke voorstellen tonen. „Op het stuk van de veiligheid hebben wij een ze kere mate van parallel lopende gedach ten bereikt, zo meende de Amerikaan se minister. Alle drie de Westelijke woordvoerders hebben er evenwel op gewezen, dat deze toenadering geen practische betekenis kan hebben, zo lang de Russen weigeren een hereni ging van Duitsland onder vrije con dities toe te laten. In de loop van de discussies stelde Molotof voor om als eerste stap tot 'n DAMAST18, 3 Nov. (Reuter) De Syrische p.enier, Said Ghazzi, heeft Woensdag singeland, Frankrijk en de Verenigde Staten gewaarschuwd dat Syrië zich „als gevolg van de herhaal de Israëlische agressie op de verschil lende wapenstilstandsfronten" niet langer gebonden voelt door zijn inter nationale verplichtingen. De waarschuwing werd uitgesproken tijdens een bespreking tussen premier Said Ghazzi en de diplomatieke verte genwoordigers van de drie landen, die Sx 1950 de status quo in Palestina ga randeerden. De premier zeide, dat Syrië, Egyp te en Saoedi Arabië thans door mili taire verdedigingsverdragen met el kander verbonden zijn. Hij zeide dat de drie Arabische staten zich geza menlijk met geweld zullen verzetten „tegen iedere verdere Israëlische agressie". De premier waarschuwde de Weste- Toestand in Midden Oosten verscherpt lijke vertegenwoordigers verder tegen het zenden van meer wapens naar Is raël of het geven van veiligheidsga ranties. Premier Ghazzi heeft Woensdag ook de Russische diplomatieke vertegen woordiging ontvangen. Het onderwerp van hun bespreking is echter niet be kend. v, Israëlisch protest bij V eiligheidsr aad Mordechai Kidron, Israëlisch verte genwoordiger bij de V.N. heeft de voorzitter van de Veiligheidsraad een brief doen toekomen, waarin hij na mens zijn regering wijst op „de ernsti ge toestand welke is ontstaan door de inval in en de bezetting van een ge deelte van de gedemilitariseerde zóne van El Auja aan de Israëlische kant van de internationale grens door Egypte". Dit optreden, aldus de brief, betekent een duidelijke schending van de bestandsovereenkomst. De RAI protesteert: AMSTERDAM, 2 Nov. De Neder landse vereniging „De Rijwiel- en Automobielindustrie" zal zich met alle macht verzetten tegen het overnemen door de Nederlandse regering van plannen van de Belgische regering om de invoerrechten op motorrijwielen, op inbouwmotoren en op onderdelen van motorrijwielen, scooters en brom fietsen drastisch te verhogen. Aldus heeft de heer E. F. Erikson, voorzitter van de R.A.I. vanmorgen op een pers conferentie te Amsterdam verklaard. Volgens de inlichtingen van de R.A.I. zouden deze verhogingen van de invoerrechten in percentages neerko men op: voor complete motorrijwielen van 24 op 35 pet, voor inbouwmotoren van 18 op 26 pet en voor de genoemde onderdelen van motorrijwielen, scoo ters en bromfietsen van 15, respectie velijk 18 op 26 procent. „Zoals bekend hebben Nederland en België ingevolge de Benelux een uni form douane-tarief, zodat wijzigingen in beide landen moeten worden inge voerd. Van Belgische zijde wordt thans pressie op de Nederlandse instanties uitgeoefend om deze verhogingen ook bij invoer in Nederland te laten gel den. Tussen de drie Beneluxlanden onderling worden geen invoerrechten geheven". De R.A.I. heeft zich naar aanleiding hiervan telegrafisch tot de minister van Economische Zaken ge wend met een protest en heeft de mi nister om een onderhoud gevraagd. Tot vanmorgen was hierop geen antwoord gekomen. Meer bewolking, maar geen neerslag DE BILT, 3 Nov. Het weer in Ne derland stond gisteren het grootste deel van de dag onder invloed van een hogedrukgebied, dat langzaam over Polen naar West-Duitsland is getrok ken. Het bracht in een groot deel van het land zonnig weer. In Zuid-Limburg liep de tempera tuur daarbij in de loop van de dag op tot 9 graden. Wolkenbanken, die van uit Duitsland de Noordelijke provin cies waren binnengedreven, bleven daar tot in de middag hangen. Dit had tot gevolg dat het kwik daar veel minder hoog opliep. Des i iddags wees de thermometer op het Hegveld Eelde nauwelijks anderhalve graad boven het vriespunt aan. In de loop van de dag begon de be wolking in de hogere niveau's toe te nemen onder invloed van een Oceaan depressie ten Westen van Ierland. De ze depressie zal ons vandaag wat meer bewolking brengen, maar neerslag is niet te verwachten. De temperaturen zullen over het al- neen iets hoger zijn. De weersverwachting DE BILT, 3 Nov. Over het alge meen meer bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Overwe gend matige wind tussen Zuid en Oost. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. De weersgesteldheid Den Helder licht bew. 4 gr. Ypenburg licht bew. 24 gr. Vlissingen zw. bew. en nev. 66 gr. Eelde licht bew. 12 gr. De Bilt licht bew. 36 gr. Tventhe vrij onbew. en nev. 26 gr. Eindhoven licht bew. 46 gr. /l.v. Zd-Limburg licht bew. 59 gr. toenadering der beide helften van Duitsland binnen drie maanden de buitenlandse troepen uit het gehele land terug te trekken. Slechts enkele goed gecontroleerde contingenten zou den in Duitsland mogen blijven. Voor de rest zouden de buitenlandse troe pen „binnen hun eigen grenzen" moe ten worden teruggetrokken. Bovendien zou dan een accoord over de bewape- ningsgrenzen der beide delen van Duitsland moeten worden gesloten. GEEN COMPROMIS De discussies over de Europese vei ligheid en over Duitsland zullen van daag worden voortgezet. Tot dusver hebben de ministers nog geen beslo ten zitting aangekondigd, hetgeen in conferentiekringen als een aanduiding wordt gezien dat zij nog geen moge lijkheden in zicht hebben om tot een compromis te komen. De Russische voorstellen, zo oordeel de men, betekenen nog een verdere teruggang sedert het standpunt dat de Russen op de Berlijnse conferentie in namen. Toen brachten zij tenminste nog plannen ter tafel die verkiezingen insloten. Daarentegen wordt thans de na druk gelegd op de wens om de socia le verhoudingen, die in het commu nistische deel van Duitsland bestaan, te handhaven. NABIJE OOSTEN Achter de conferentieschermen werkt het bezoek van de premier van Israël aan Genève nog altijd na. Men neemt in kringen der Westelijke delegaties aan, dat Molotof tijdens de conferentie nog pogingen zal doen om zich in te schakelen in de discussies over de vei ligheid in het nabije Oosten. Daarbij houdt men rekening met het feit dat Molotof een conferentie over deze pro blemen zou kunnen voorstellen als antwoord op de door Dulles en Mac Millan geuite protesten tegen de Oos telijke wapenleveranties aan Egypte. Zulk een conferentie zou, naar de opvatting der Westelijke delegaties, evenwel de Russen een medezeggen schap in de problemen van het Nabije Oosten geven, die men hen tot dusver niet heeft toegekend. In fck.ii carnal, een boot gemaakt van een uitgeholde boomstam, heeft het Koninklijk Paar een tocht gemaakt over de Suriname-rivier. Zij hadden een goede stuurman, nl. de Aucaner- neger Kewal, die formidabel sterk is en daardoor de bijnaam „100 P.K.- man" heeft gekregen. De foto toont de Koningin in het ranke vaartuig, kort voor de afvaart. Bij de gevaarlijkste stroomversnellingen zette zij de reis te voet voort, doch de Prins bleef in de boot, die door de 100 Pk man veilig langs de gevaar lijke plaatsen werd geloodst. Dc moord op Bieuwerke v. d. Vlegel HARDERWIJK, 2 Nov. De Kon. Marechaussee te Harderwijk heeft een 22 jarige Amsterdammer aan een ver hoor onderworpen, nadat hij voor de politie te Amsterdam had verklaard net een en ander te weten over de nog steeds niet opgehelderde moord op de sanatoriumportierster Dieuwerke van de Vlegel. Deze Amsterdammer, L. P. genaamd, was verbaliseerd voor een verkeersovertreding en liet toen door schemeren dat hij zijn militaire dienst plicht in Harderwijk had vervuld en wel iets wist over de moord. Hij werd toen naar Harderwijk gebracht en daar door Marechaussee en de rechtercom missaris gehoord. Hierbij kwamen geen nieuwe feiten aan het licht. De jongeman had verschillende dingen gehoord en gelezen en deze opnieuw hier en daar, wat opgesmukt, rond verteld. De politie heeft verklaard, dat men overigens iedere mededeling, hoe gering zij ook schijnt, nauwkeurig zal onderzoeken. Memorie van antwoord verschenen DEN HAAG, 3 Nov. De Minister van Financiën, de heer v. d. Kieft is zeer teleurgesteld, ja hij voelt zich zelfs gegriefd. Dit blijkt althans uit de Me morie van Antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer inzake de financiële beschouwingen over de ontwerp-begroting voor 1956. Teleurgesteld:, omdat' men heeft ge vraagd of de cijfers in de millioenen- nota niet wat al te optimistisch zijn en gegriefd onder meer omdat men ge zegd heeft in het voorlopig verslag, dat men de splitsing in reële en over drachtsuitgaven, die in de millioenen- nota wordt gemaakt, fictief en mislei dend acht. Met vele woorden toont de bewinds man aan, dat bij het opstellen van de begrotingscijfers de grootst mogelijke zorgvuldigheid in acht is genomen en dat een verantwoorde raming van in komsten en uitgaven is tot stand ge komen. Wat de misleiding betreft zegt de bewindsman ondermeer dat hij, in dien hij had willen „misleiden" toch zeker deze verfijning niet in de milli- oenennota had aangebracht, aangezien Wetsontwerp aanvaard het verloop van de reëele uitgaven een ongunstiger beeld geeft dan het ver loop van de totale netto-uitgaven. Het stelt de minister van financiën wel zeer diep teleur dat zijn poging om de staten-generaal een dieper in zicht in de betekenis van de begroting voor de volkshuishouding te geven, met een dergelijke kwalificatie wordt beantwoord. MAASTRICHT, 2 Nov. De twin tigjarige dienstplichtige huzaar P. J. G. Bastiaens van het 43ste eskadron zware tanks is vanmorgen om half elf op de Oirschotse hei met zijn tank in een met modder gevulde kuil gereden. De tank liep vol water. Bastiaens, dia er niet in slaagde zich te bevrijden, kwam door verdrinking om het leven. Zijn stoffelijk overschot is overge bracht naar het R.K. binnenziekenhuis te Eindhoven. Bastiaens was afkomstig uit Maas tricht. Hij was ongehuwd. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 2 Nov. De regering zal zich gaan beraden over de vraag of de salarissen van wetenschappelijk gevormde ambtenaren en van bepaal de groepen van hoger- en middelbaar rijkspersoneel niet verhoogd moeten worden. Dit vraagstuk zal worden voorgelegd aan het georganiseerd over leg. Wat de verbetering van de secondaire arbeidsvoorwaarden betreft wil de regering eerst de ontwikkeling in het vrije bedrijfsleven bekijken. Daar na zal zij haar standpunt bepalen. Dit deelde minister Beel vanmiddag in de Tweede Kamer mede bij een behandeling van een wetsontwerp ter verbe tering van de ambtenarensalarissen. Met dit ontwerp is een bedrag van f 45 millioen gemoeid. Het betreft hier vnl. een verbetering van de fi nanciële positie voor het middelbaar en hoger personeel en een verder gaande denivellering. Voor het lager personeel is een verhoging van de lo nen en salarissen van werk- en vak lieden tot stand gebracht. Zij houdt verband met het loonpeil in de parti culiere bedrijven. In de meeste geval len zullen deze salarisverhogingen reeds via een voorschot geëffectueerd zijn. Het meest interessante in dit debat waren ongetwijfeld de opmerkingen over het georganiseerd overleg. Te genover elkaar stonden in dit geval de heren Stapelkamp (A.R.) en Blom (Arb.). Eerstgenoemde verweet de re gering, dat zij weinig tact had getoond bij de salarisonderhandelingen. Hij voerde een pleidooi voor het georga niseerd overleg, dat met de grootst mogelijke waarborgen moeten worden omringd. De ambtenarenorganisaties hebben tijdens de onderhandelingen fel tegen over de regering gestaan. Volgens de A.R. woordvoerder heeft het overleg dan ook gefaald. De regering moet zo veel mogelijk tegemoet komen aan rechtvaardige verlangens. En de volks vertegenwoordiging heeft tot taak om toezicht op het resultaat van de on derhandelingen uit te oefenen. De heer Blom (Arb.) was van oordeel dat de personeelsorganisaties te veel de werkelijkheid uit het oog hebben ver loren. Een bezwaar vond hij dat de re geringsdelegatie de boodschapper is van de regering. Zij kan niet onder handelen. En daarom is zij een „dele gatie van pingelaars". Bovendien was het overleg te veel gebonden door het feit dat alleen de positie van de mid delbare en hogere ambtenaren bespro ken mocht worden. FALEND OVERLEG Minister Beel betreurde het ernstig dat het georganiseerd overleg heeft ge faald. Dat is o.a. te wijten aan ontijdi ge publicaties over het verloop van de onderhandelingen. Op zo'n manier is geen overleg te voeren, zo riep de be windsman uit. Wat de interne facto ren betreft: de regering zal zeer se rieus overwegen wat zjj kan doen om de obstakels uit de weg te ruimen. Een sfeer van vertrouwen is over en weer nodig. De bewindsman vond het fout om altjjd 'n vergelijking to maken met het overleg in het vrije bedrijf. Een commissie van loondeskundigen beraadt zich thans over de vraag of er werkelijk een verschil in beloning bestaat tussen de lagere en midden groepen van het rijkspersoneel en tus sen gelijkwaardig personeel in het vrije bedrijfsleven. Minister Beel deel de mede, dat de regering in December zich een oordeel hoopt te vormen over dit rapport. Zij zal dan proberen zo spoedig mogelijk een beslissing te ne men. Ook zeide hij, dat het nieuwe reisbesluit practisch klaar is voor be handeling in het georganiseerd over leg. Het wetsontwerp werd na een vrij kort debat z.h.s. aangenomen. GEZONDHEIDSWET Eveneens aanvaardde de Kamer de gezondheidswet van minister Suur- hoff. In Maart j.l. was de behandeling van dit ontwerp geschorst, omdat de ZAANDAM, 2 Nov. - Teneinde ver» lichting te krijgen in het nijpend per soneelsgebrek heeft de directie van N.V. Bruynzeel's deurenfabriek plan nen in voorbereiding om het voegen van fineerdeuren door vrouwelijke ar beidskrachten te laten verrichten. Men heeft hierbij gedacht aan echtgenoten van het mannelijk personeel. Rekening houdend met de huishoudelijke taak van deze dames, wil men hen voor halve dagen in dienst nemen. Voors hands verwacht men dat tachtig da mes kunnen worden geplaatst. minister het niet eens was met het aangenomen amendement Moll (Kath. v.), waardoor de Centrale Raad sa mengesteld zou moeten worden uit een gelijke aantal vertegenwoordigers van het particuliere organisatieleven en van de overheid. Na maandenlange overwegingen is de bewindsman ten slotte overstag gegaan en wordt deze raad inderdaad paritair samengesteld. Alleen de communisten verzetten zich tegen dit wetsontwerp. Zij waren van mening dat de gezondheidszorg in ons land volledig een overheidszaak dient te zijn. Ernstig verkeersongeval ie Arnhem met oplegger en hoewel de geparkeer de wagen op de parkeerstrook stond raakte de achterop komende rijdende vrachtwagen de geparkeerde auto. Hierdoor ging de truck aan het slinge ren waarbij de heer Van Veen, die juist om zijn wagen heenliep geraakt werd. Hij werd zwaar gewond en over leed korte tijd daarna. De truckchauffeur kon zijn stuur niet houden en schoot de linkerweg helft op. Daarbij raakte hij een ande re wagen. Beide vrachtauto's kwamen dwars over de weg te staan en daarop reden toen weer drie andere wagens. Een chauffeur van een der wagens werd nog gewond. ARNHEM, 2 Nov. Een 44 jarige koopman H. van Veen uit Amsterdam werd vanavond gedood bij een zeer ge compliceerd verkeersongeval waarbij niet minder dan zes vrachtauto's wa ren betrokken. Van de zes vrachtwa gens waren er vier zgn. trucks met op legger. Na het ongeluk lagen de wa gens kris en kras over de weg ver spreid en men is drie uur lang bezig geweest de ravage op te ruimen. De chauffeur uit Amsterdam had zijn auto op de rechterweghelft geparkeerd en was bezig met behulp van een lid der Wegenwacht een band te plakken. De geparkeerde wagen werd van de achterzijde genaderd door een truck

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1