Aan Piet Hein- en De Ruyterstraat te Middelburg komen 24 woningen Volgend voorjaar 26 landbouwers naar de Noord-Oost-polder Melkslijter liet zijn bussen op de stoep staan Bouw Olympisch dorp kost 23 millioen gulden Ambonees protest tegen gedwongen verplaatsing uit kampen uitgetrokken Raad besloot tot algehele restauratie van Zuidsingelschool Landing op 1 Nov* '44 te Vlissingen herdacht Haveningang Ie Colijnsplaat wordt verbeterd Haringseizoen definitief begonnnen Scherpe critiek op Ned. regering KERK w 4211 >KÖLNISCH< EAU DE COLOGNE 4211 "TROIKA" Onhygiënische voorvallen te Vlissingen afschrikwekkend voorbeeld Op Rijksbegroting f 40 millioen Welke dominees hebben een bijbaantje? Speciaal autocorps van 120 wagens ^Voensdag^ 2 November 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 Gedeelte als compensatie voor Zuidsingel-bewoners MIDDELBURG, 1 Nov. Zonder hoofdelijke stemming is de heer W. W. Stevens, huisarts te Vaasen (gem. Epe) in de vergadering van de gemeen teraad benoemd tot gemeentearts. Zoals bekend heeft overleg tussen het B. en W. en het bestuur der Godshuizen er toe geleid te bevorderen, dat als opvolger van de huidige geneesheer-directeur, die met ingang van 1 Nov a,m ^z-al neerleggen en van de huidige gemeentearts, die in December 1954 de 65-jarige leeftijd bereikte, een vol ambtelijk functionaris voor beide functies tesamen zal worden benoemd. De huidige gemeentegeneesheer, de neer tr. C. J. v. d. Slikke, werd eervol ontslag verleend per 1 Januari 1956 Of zoveel later als de nieuwe functionaris zijn werk zal beginnen. nlijk zwaaide mr P. van Empel v - -I de heer W. Berdenis van Berle- kom lof toe, toen hij werd herbenoemd als voorzitter van het bestuur Gods huizen. Woorden van waardering gingen ook naar dokter Van der Slikke: deze kwa- gien uit de mond van burgemeester olkestein. Voordat besloten werd tot het ver lenen van medewerking tot algehele restauratie van het schoolgebouw aan de Zuidsingel, merkte de heer M. A. L. Hübregtse (Arb.) op, dat in het voorstel geen enkel bedrag is genoemd; hjj vroeg zich af, wat de consequen ties hiervan waren. Ook de heer A. J. Schot (SG) vond het ontwerp een beetje vaag. Mr Bolkestein zei: „mis schien zouden de heren de L.O.-wet eens kunnen bestuderen". De wethou der van financiën, de heer J. W. Kö- geler, sprak van een „normaal ver loop". „Slechts één ding moeten wij ons afvragen", aldus de heer Kögeler, „is het nodig?" Het is nodig, hard nodig. Na een bezoek aan de school zal men tot de conclusie komen, dat de bestaan de toestand niet gehandhaafd kan wor den. Nadat de heer J. S. Hoek (AR) de houding van de raad nogmaals ver dedigd had door te zeggen. „Wij kun nen ons geen oordeel vormen, als we geen gegevens hebben" werd het voor stel aangenomen. Het verzoek van de Ver. voor Ge- ref. Onderwijs om een kachel en een kast voor de Gravenstraatschool, tot 'n totaal bedrag van f 377,werd vlot Ingewilligd. OPENLUCHTTHEATER Voor de inrichting van het open luchttheater in het park Toorenvliedt Werd, naast het bedrag, dat door de Stichting „Nieuw Walcheren" n.l, t 30.000 beschikbaar gesteld, f 25. 250 uitgetrokken. Dit laatste bedrag zal geheel door de opbrengst van de vermakelijkheidsbelasting van de Mi niatuur worden gedekt. Vooral van dit laatste was mr Bol kestein zich bewust; woorden van dank gingen naar „Nieuw Walcheren' De heer Schot kon zijn stem om prin cipiële redenen niet aan het voorstel geven. Aangezien de gemeente sedert 1952 reeds jaarlijks een subsidie verstrekt van een halve cent per inwoner, werd afwijzend beschikt op het verzoek van „Het Nationaal Rheumafonds" de bekende eenmalige cent per inwoner. De geraamde kosten voor de restau ratie van de Gasthuiskerk bedragen thans f 174,500,Subsidie werd hier voor reeds verleend over een bedrag van f 164.000,Vijftien procent van deze overschrijding zal door de ge meente worden gedragen: een subsidie werd verhoogd met f 1575,waardoor de totale toekenning op f 26.175 komt. KANTOOR C.P.C, Voor de bouw van een kantoor bij het peulvruchtencentrum werd aan deze Coöp. Bewerkingsvereniging een terrein met een oppervlakte van 3255 vierk. meter inclusief de daarop staande stenen loods verkocht voor f 7.50 per vierk. meter; het totaalbe drag is f 24.412,50. Voorts nam de raad het op het eerste gezicht merkwaardige besluit de gastarieven met 4 pet. te verlagen en tegelijkertijd met 4 pet. te verhogen. Die verlaging was moge lijk door het vervallen van een deel der omzetbelasting, maar de verhoging was noodzakelijk door de sterk .geste gen kolenprijzen en lonen. Wél zal de verlaging der omzetbelasting ten goe de komen aan de electriciteitsverbrui- kers. Er gaat een halve cent per Kwu af. GRONDVERKOOP Aan de Stichting Bedrijfspensioen fonds voor de Landbouw te Scheve- ningen werd grond verkocht aan de Piet Heinstraat en de De Ruyterstraat. De totale oppervlakte hiervan is 3520 vierk. meter (4 f 10,totaalprijs Ingezonden Mededeling (Adv.) Wat moeilijk, als je voor 'n man een cadeautje moet kopen! •T GESCHENKENHUIS heeft echter vele practische heren cadeautjes, waar U - succes mee zult hebben envan af 90 cent tot 90 gulden. t/oorHemnaar L.DELFT MIDDELBURG AANBESTEDING Verbetering Langeviele- binnenbrug MIDDELBURG, 1 Nov. Door de directeur van gemeentewerken werd aanbesteed de verbetering van de Lan- gevielebinnenbrug, waarvoor de in schrijving luidde: Aannemersbedrijf Zeeland, Middel burg f 105.870; J. Geschiere, Middel burg 107.000; Fa Heijkamp, Vlissingen 107.500; Fa Otte, Nieuwdorp 118.200; E. G. Lindenbergh, Vlissingen 125.000; 8. A. Versluijs, M'burg 127.800; L. v. d. Klippe, Vlissingen 129.500; J. Lagas- se, Vlissingen 143.800; C. v. d. Klippe, Vlissingen 148.000; Fa v. Noordenne, Giessendam 149.000; L. J. Dekker, Vlis singen 151.000; Walcherse aannemings maatschappij i.o. Middelburg 173.800. De gunning is aangehouden. Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag 3 November: Zon op 7.40, ond. 17.08. Maan op 19.40, ond. 11.38. Burgemeester Kolff legde een krans VLISSINGEN, 1 Nov. Ook dit jaar heeft burgemeester mr B. Kolff een krans gelegd bij de landingssteen van de Schotse 52ste (Laagland) Divi sie op het Oranjebolwerk. Dit ge schiedde op verzoek van de vereniging van oud-strijders van het 4de Batal jon van de King's Own Scottisch Bor derers. De vereniging zond hiertoe een krans van kunst-papavers naar Vlissingen, waar het volgende opschrift aan ge hecht was: „Ter nagedachtenis van on ze kameraden, die hun leven gegeven hebben voor de bevrijding van het eiland Walcheren en van Noord-West- Europa. Nisi Dominus Frustra. In Ve- ritate Religionis Confido". De beide laatste spreuken, welke resp. beteke nen: „Zonder de Heer is het vergeefs" en „ïk geloof in de waarheid van de Godsdienst", komen voor op de baret van het Regiment Als de raad ermee accoord gaat KORTGENE, 1 Nov. Tijdens de Vrijdagmiddag te houden raadsvergade ring zal o.m. een voorstel ter tafel ko men om de haveningang te Colijns plaat te verbeteren. Hiervoor wordt 'n crediet van f 3250.gevraagd. Het is een algemeen bekend feit, dat bedoel de haveningang te nauw is voor coas ters. Er zijn zelfs rederijen, die hebben medegedeeld van de haven geen ge bruik meer te zullen maken, indien verbeteringen uitblijven. Voorts zal in deze vergadering de begroting 1956 worden behandeld als mede vodrstellen tot het verlenen van premies ingevolge de premieregeling Woningverbetering en -splitsing, tot het aangaan van een gemeenschappe lijke regeling betreffende de Centrale Werkplaats „De Bevelanden" en tot 't aangaan van een gemeenschappelijke regeling inzake het vervoer van zieken en gewonden per ambulance-wagen in het gebied Zuid- en Noord-Beveland. f 35.200. Tijdens de rondvraag wist de heer Hoek te vertellen, dat hierop 24 woningen komen. Deze woningen, zo beantwoordde mr Bolkestein zijn vraag, zijn gedeeltelijk voor militairen bestemd. Een ander gedeelte zal be schikbaar worden gesteld ter compen satie van de hulzen, die aan de Zuid singel voor de uitbreidende kazerne moeten verdwijnen. Tevens deelde de burgemeester mee, dat er van de herbouwplichten (600) thans nog 25 in omloop zijn. Dit bete kent, dat 96 k 97 pet. hiervan verwe zenlijkt is. Bij de aanvang deelde de voorzit ter mee, dat mevr. A. J. P. de Vlie ger-de Vlieger (Arb.) een voorstel heeft ingediend tot wijziging van het ambtenarenreglement, waardoor de gehuwde ambtenares kan worden gehandhaafd en de gehuwde vrouw zal kunnen worden benoemd. Het voorstel is in handen van B. en W. voor een prae-advies. Vergadering Chr. Platte- landsmeisjes GOES, 1 Nov. In de 'in „De Landbouw" onder leiding van mej. A. Karelse gehouden vergadering van de afd. Zuid-Beveland van de Chr. Plattelandsmeisjes heeft mej. Jo de Jager een inleiding gehouden over de emigratie. In discussiegroepen werd dit onderwerp besproken. Op deze vergadering kon één nieuw lid wor den begroet. BRESKENS, 1 Nov. Het haring seizoen is definitief ingezet. Dinsdag middag om 12 uur precies meerden aan de kade de UK 125 en de UK 61 van de gébr. Van den Berg, die in span gevist hadden op de Sardetliebank. Burgemeester Eekhout verwelkomde hen en ontving de eerste tien haringen van dit nieuwe seizoen. Tegen drie uur des middags kwam het tweede span binnen, n.l. de Sch. 65 en Sch. 18. In totaal werd 70 ton haring aangevoerd, die werd geveild tegen een gemiddelde prijs van 24 cent per kilo. Het mijnen vond nog plaats in de oude vismijn, doch naar alle waar schijnlijkheid zal men over drie weken het nieuwe vismijngebouw de vis- hal in gebruik kunnen nemen. In strijd met de grondbeginselen MIDDELBURG, 1 Nov. De alge mene leider van de Partai Nasional Malaka Selatan heeft zich met een protestschrijven gewend tot de minis ters van Maatschappelijk Werk en van Justitie, de Tweede Kamer, de Sociale en Economische Raad der V.N., zijn partijbestuur én de vertegenwoordi gers der R.M.S. in Nederland naar aan leiding der gedwongen verplaatsing van een aantal Ambonese gezinnen uit de kampen te Middelburg en te Vlis singen. Deze dwangmaatregelen zijn in strijd met de grondbeginselen der fundamen tele menselijke rechten en vrijheden, aangezien de leden der P.N.M.S. over eenkomstig het internationaal volken recht vrije staatsburgers zijn van de Republiek Maluku Selatan, die op 25 April 1950 tot stand kwam, aldus het schrijven, waarin vervolgens scherpe critiek op de Nederlandse regering uitgeoefend wordt, die door allerlei middelen de vrijheidsstrijd dezer re publiek tracht te liquideren door de Zuid-Molukkers te doen uitleveren aan de Republiek Indonesia en door hen te naturaliseren. Dit laatste blijkt o.m. uit de legitimatieregels, de bijdragen- regeling, de woonoordenpolitiek en de 011 ■r" ending Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wageningen W. Pelle- boer te Vriezenveen; te Stiens J. Dik- boom te Alkmaar. Bedankt voor Neede D. J. van We- zep te Eext; voor Bennekom C. Streef kerk te Sprang. Geref. Kerken Beroepen te Bennekom P. Riemers- ma te Drachten. Geref. Kerken (art. 31) Beroepen te Tiel-Zaltbommel L. W. G. Blokhuis, cand. te Oosterbeek. Evang. Lutherse Kerk Drietal te Amersfoort J. J. Bik te Amsterdam, J. Blasé, prop. te Amster dam en P. Estie te Zaandam; te Schiedam C. G. van der Haagen te Ede, H. Johannes te Vlissingen en dr C. H. Lindijer te Rotterdam, van wie eerstgenoemde is beroepen. Geref. Gemeenten Tweetal te Leiden H. van Gilst te Dirksland en J. W. Kersten te Gene- muiden. sancties of strafmaatregelen, die de Commissaris van de Ambonezenzorg toepast in overeenstemming met de Nederlandse regering. De leden der P.N.M.S. wensen slechts terugbrenging naar hun land van her komst, nl. de Republiek der Zuid-Mo- Iukken onbezet gebied hetgeen verwezenlijkt moet worden door de Nederlandse regering onder auspiciën van de Commissie der Ver. Naties, al dus het schrijven. aar zijn „onze schepen*^ AAGTEDIJK: 31 voor Belawn ten anker. DELFSHAVEN: 31 te Rotterdam. ENA: 31 van Curasao nr. Rotterdam. GROOTE BEER: pas. 31 Malta. HESTIA: 31 bij Kp. Hatteras. JOH. V. OLDENBARNEVELT: 31 bij Fremantle. KATELYSIA: 31 van Singapore naar Geelong. MAASDAM: 31 bij Sable Eilanden. MIJDRECHT: 31 te Schiedam. NESTOR: 31 van. Curasao nr. George town. Ingezonden Mededeling (Adv.) met de vapo verstoven of tot per soonlijke verfrissing aangewend, verschaft die atmosfeer die het ken merk van de ware beschaving is. EAU DE COLOGNE met de aparte pittige geur van Troika-Parfum. Past bij het sportieve type. 2,25 tot 12,50 Economische Politierechter MIDDELBURG, 1 November Voor de Economische Politierechter, mr P. van Empel, verscheen de Middelburgse melkslijter J. L. Van een controleur had L. in Juli j.l. een bekeuring gekregen, omdat hij melkbussen terwijl hü zijn klanten in zijn wijk Loskade en omgeving hielp ergens op de Blauwedijk op de stoep liet staan. „Melk is een product, dat met, veel zorg omringd wordt", zei de Politie rechter er kan geen toezicht genoeg op uitgeoefend worden. De controleur W. H. D. uit Vlissingen, die L. driemaal gemaand had, voordat hij tot bekeuren overging, getuigde. De Po litierechter vroeg hem, of hij op zijn weg door Middelburg zo links en rechts ge vulde melkbussen op de trottoirs zag staan. „Nee, zei de controleur; hij ves tigde in dit verband de aandacht op Vlis singen, waar dit wèl het geval is. Ook memoreerde hij enige excessen, die zich hierbij hebben voorgedaan. Zo moet het daar in Vlissingen gebeurd zijn, dat kwa jongens handjes straatvuil in de melk bussen wierpen in de melk, die uiter- Vergadering herverkavelingscommissie GOES, 1 Nov. Tijdens de October-vergadering van de Herverkavelings commissie Zgeeland is onder leiding van mr A. J. van der Weei een lange agenda afgewerkt. Volgens de gegevens zullen in het volgend voorjaar 26 landbouwers uit de herverkavelingsgebieden naar de Noord-Oostpolder ver huizen en hun gronden achterlaten ten behoeve van de sanering. Tevens is aan een drietal boeren een bedrijf in de Braakmanpolder toegezegd. Op de Rijksbegroting is voor de herverkaveling in Zeeland een bedrag van f 40 millioen uitgetrokken. Voor 1956 is nu een schema opgesteld, waarbij op Schouwen-Duiveland 22 millioen zal worden verwerkt, op Tholen 11 mil lioen, in Waarde 1 millioen en in de Zak van Zuid-Beveland 6 millioen. Voor wegen en waterlopen zal in totaal 13,5 millioen worden uitge trokken en voor complexwerken 14 millioen. De vergadering ging ac coord met de plannen. De herverkavelingscommissie nam met dankbaarheid kennis van het ministeriële besluit om ten behoeve van proefnemingen met bulldoz/r- egalisaties 1 millioen gulden ejLra beschikbaar te stellen. Zoals bekend zijn aan St Anna1! n<J 50 woningen toegewezen ten beh| ./e van de krotopruiming. Het is niet mo gelijk gebleken de toegezegde wonin gen eventueel over te dragen aan an dere gemeenten. Een verzoek van het blok Tholen werd behandeld om het crediet voor de uitvoering van de herverkaveling op Tholen te verhogen met 16,9 millioen. De vergadering vond het goed, dat dit verzoek aan de minister zal worden voorgelegd. Als het wordt goedgekeurd moet er op worden gerekend, dat de werken op Tholen in plaats van 5 jaar, zes jaar zullen duren en dus omstreeks 1960 zullen gereedkomen. Het meer dere crediet dient o.a. gebruikt te wor den voor de uitbreiding van het oor spronkelijk vastgestelde wegenplan. Hét is namelijk gebleken, dat door de vele kleinbedrijven, op Tholen meer wegaanleg noodzakelijk is dan voor zien. Voor de financiering van erfbeplan- tingen is thans een regeling goedge keurd, die inhoudt, dat de kosten van planopmaken voor rekening van de herverkavelingscommissie komen, als mede de kosten van toezicht op uitvoe ring en onderhoud gedurende twee jaar. Voorts financiert de commissie de kosten van aanleg. Uitvoerige discussies werden gevoerd over de uitvoering van de sanerings maatregelen. Algemeen leeft de ge dachte, dat de sanering spoedig zal worden uitgevoerd. In de vergadering bleek echter, dat er nog tal van pro blemen onopgelost zijn. Aan de minis ter van landbouw zal worden verzocht zijn oordeel over de gedachte uitvoe ringswijze kenbaar te maken. aard haar weg naar de Vlissingse magen wel vond. De controleur D. deelde tenslotte mee, dat thans door het gehele land een actie wordt gevoerd om de melk van de straat te krijgen. Men zegt wel eens tegen dames „Wie schoon wil zijn, moet pijn lijden" be toogde de Politierechter tegen L., die thans enige keren per dag naar de melk fabriek zal moeten rijden. Verdachte zei, dat, wanneer hij zijn gehele melkvoorraad langs zijn route moet meevoeren, de kwaliteit hieronder lijdt. C. Z., de secretaris van de Melkfedera- tie, kwam ter zitting verklaren, dat het in de praktijk niet te voorkomen is, dat de slijters in overtreding zijn. Besprekin gen met de keuringsdienst zijn lopende. De Officier, mr Ph. M. Schenkenberg van Mierop, eiste een principiële veroor deling tot een boete van 10,of 2 d.; de handelingen van L. waren in strijd met de geest van de bestaande verorde ning: de onderhandelingen over de nieu we regeling van het melkbesluit zijn nog steeds „op hoog niveau" in volle gang. L. A. v. d. M., een 41-jarige landarbei der, die thans te Middelburg woont, had deze zomer zijn jaarcontract verbroken met M. uit Vrouwenpolder. Zonder be middeling van het Arbeidsbureau was hij weggelopen: zelfs het huisje, dat hem te Vrouwenpolder ter beschikking stond, kon zijn hollen naar de Zeeuwse hoofd stad, waar hem een hoger loon toelachte, niet tegenhouden. Midden in het seizoen is hij weggelo pen, zei de Officier, en vroeg 50,of 10 d. benevens een week voorw. hechte nis met een proeftijd van 2 jaar, omdat hij „het" al eens meer gedaan heeft. „Dan ga ik in hoger beroep!" reageer de v. d" M. „Goed, maar laat ik U eerst nog even veroordelen" kaatste mr Van Empel te rug. (conform). 's-GRAVENHAGE, 1 Nov. Op verzoek van de generale synode van de Ned. Herv. Kerk zullen de dagelijkse besturen van de provinciale kerkver gaderingen bp de Hervormde predikan ten een onderzoek instellen naar de nevenwerkzaamheden der predikanten. De synode wil onder meer weten, hoeveel predikanten een nevenfunc tie vervullen en wat de aard van de werkzaamheden der nevenfunctie is. In artikel 1333 van de ordinantie is namelijk bepaald, dat predikanten, die een nevenfunctie willen aanvaar den hiervan mededeling moeten doen aan de provinciale kerkvergadering, die de bevoegdheid hebben het aan vaarden van een nevenfunctie door de predikant te verbieden. Dit laat ste is echter nog nimmer voorgeko men. Nieuws uit Melbourne MELBOURNE, 1 Nov. Volgens de jongste raming zal met de bouw van het Olympisch dorp voor de spelen te Mel bourne een bedrag gesnoeid zijn van 2.700.000 Australische ponden of ongeveer 23 millioen gulden. Het totaal aantal hui zen en flats voor deelnemende athleten en officials zal 837 bedragen. Ze komen na de spelen voor particulieren beschik baar. Eind September waren 754 huizen en flats in aanbouw, en met bijna 60 was men zover gevorderd dat zij ter beschik king van het Olympische organisatie co mité konden worden gesteld. Ook de werkzaamheden aan de beroem de cricket ground te Melbourne, die het voornaamste Olympische stadion zal wor den, vorderen goed. Enorme bulldozers en graafmachines worden gebruikt om het niveau-verschil van bijna 6V2 meter tussen de Noord- en de Zuid-zijde van het veld weg te werken. Tevens wordt 15.000 ton grond vervangen door aarde uit de bergen die zorgvuldig gekozen is om haar poreuze eigenschappen. Een ondergronds drainagesysteem, waarbij sintels gebruikt worden, moet dienen om het veld bespeelbaar te ma ken ook bij langdurige, zware regenval. Het huisvestingscomité heeft tot nu toe 12.700 aanbiedingen ontvangen van particulieren en instellingen die woon ruimte beschikbaar willen stellen. Een speciaal autocorps met tenminste 120 wagens wordt gevormd ten bate van officials en gasten van naam. Men is be zig met het aanwerven van vrijwilligsters die de wagens zullen besturen en die een eenvoudig uniform zullen dragen.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2