Faire steil vertrouwenskwestie r Goud TiP^r Ben Joessef: Keerpunt in geschiedenis van Marokko Militaire actie op Cyprus leidt tot onlusten Vruchtbare voortzetting der discussies minimaal geacht Arabië gaat zich bewapenen Stemming wordt vanavond gehouden Parkeerplan voor Amsterdam PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Naar de N.O.P. Nadai plan ioi kieshervorming was verworpen dreigt Saoedi Arabië met geweld Zijn oude macht herkrijgt de ex-sultan niet HET BLIJFT KOUD 2000 auto's in Centraal-station Nicht van Sowjet-gelecrdc verdwenen Nederlandse matrozen (voor Engelsen aan gezien) gewond door bomaanslag Felle brand verwoest schoenenmagazijn te Enschedé Het onderhoud tussen Dulles en Franco Oostduitse voorstellen zullen door Westen niet worden aanvaard Steeds meer leerlingen bij het Lager Onderwijs I Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2438 (b.g.g. voo - redactie 2435, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telet 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8233 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong WOENSDAG 2 NOV. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terueuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Jiïoli, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. (ZIE PAGINA 2) AMMAN, 1 Nov. De Jordaanse premier, Said el Moefti, heeft ver klaard, dat zijn land binnenkort het leger en de nationale garde zal ver sterken en van moderne zware wa pens voorzien. Er zal een doeltreffende luchtmacht worden opgebouwd. De premier zei bij de heropening van het parlement, dat zijn regering van mening is, dat Jordanië behoort tot de Arabische landen, die in de frontlinie tegen het „Zionistische gevaar" staan. De regering zal met andere Arabi sche staten een gemeenschappelijke politiek ten aanzien van het Palestijnse probleem voeren. In politieke kringen te Damascus wordt gezegd, dat Syrië en Jordanië in beginsel overeenstemming hebben be reikt over de vorming van een gemeen schappelijk opperbevel over de Syri sche strijdkrachten aan de grens met Israël en de Jordaanse nationale garde. De Jordaanse nationale garde, die door het Arabisch legioen wordt gefi nancierd en bestaat uit Palestijnse en Jordaanse vrijwilligers, zou onder het gemeenschappelijk opperbevel komen, maar het Arabisch legioen (het Jor daanse geregelde leger) niet, aldus Sy rische kringen. NEW YORK, 2 Nov. De perma nente vertegenwoordiger van Saoedi- Arabië bij de V.N., Sjeik Abdoellah al chajjal, heeft Dinsdag verklaard, dat zijn land, indien het geschil met Enge land over de olierijke Oase Boeraimi niet op vreedzame wijze wordt gere geld, „wellicht tot geweld zijn toevlucht zal moeten nemen". De mogelijkheid om de kwestie voor de veiligheidsraad te brengen wordt volgens de vertegen woordiger zorgvuldig onderzocht. PARIJS, 2 Nov. (A.F.P.). Premier Faure heeft in de Nationale Vergadering de vertrouwenskwestie verbonden aan het wetsontwerp van de regering over het houden van vervroegde verkiezingen in De cember. De regering stelde de vertrouwenskwestie, nadat de Nationale Ver gadering een plan tot kieshervorming, dat eerder op de dag door de regering was ingediend, met 459 tegen 145 stemmen had verworpen. De stemming zal hedenavond plaats vinden. uitgebrachte stemmen behaalde. Was dat bij geen enkele partij het geval, dan zouden de zetels naar evenredig heid worden toegewezen. De commissie voor algemeen kies recht besloot echter Dinsdagavond met 29 tegen 9 stemmen er bij de Algeme ne Vergadering op aan te dringen, dit regeringsplan niet in overweging te nemen, waarna de assemblee het, zo als gemeld, verwierp. Premier Faure heeft na het stellen van de vertrouwenskwestie in de As semblee verklaard te hebben gecon stateerd, dat de door hem aanvaarde methode om de kieshervorming en het wetsontwerp betreffende de verkie zingsdatum als één geheel te behande len, was afgewezen. De regering, zo zei hij, heeft nota genomen van het feit, dat de Assem blee alle voorgestelde kiesstelsels ver worpen heeft behalve een algehele evenredige vertegenwoordiging, waar van de toepassing onmogelijk is. Het regeringsvoorstel aangaande nieuwe verkiezingen bevat slechts één artikel. Het houdt in dat de bevoegd heden van de huidige Nationale Ver gadering op 2 Januari zullen eindigen. Over kieshervorming wordt in dat voorstel niet gerept. EINDE AAN SAMENGAAN VERBONDEN PARTIJEN Het door de regering ingediende plan voor kieshervorming wilde een einde maken aan het samengaan van verbonden partijen bij verkiezingen, waardoor men op alle zetels van een bepaald kiesdistrict beslag kon leggen als men er in slaagde gezamenlijk de helft plus een van de stemmen te krij gen. De regering stelde voor de 90 depar tementen tot kiesdistricten te maken, elk met een bepaald aantal zetels in de Nationale Vergadering, afhangend van grootte en aantal inwoners. Een politieke partij zou alle zetels kunnen krijgen als zij de helft plus een van de Na onderhoud met Pinay PARIJS, 2 Nov. (Reuter, A.F.P.) De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pinay, heeft gisteren in zijn ambtswoning te Oelle Saint-CIoud een bespreking gehad met ex-sultan Ben Joessef van Marokko, die dezer dagen uit ballingschap in Frankrijk is teruggekeerd. Men heeft gesproken over de voorwaarden voor de terugkeer van de eens door Fankrijk verjaagde sultan op de thans vacante Marokkaanse troon. Zijn herstel als geestelijk leider staat onderhoud met de ex-)sultan „zeer in feite al vast. Maar noch de Marok kaanse nationalisten, noch de Franse autoriteiten wensen, dat Ben Joessef zijn oude macht herkrijgt. Wat thans moet worden vastgesteld is een verde ling van macht tussen de souverein en de toekomstige regering. Zowel de Fransen als de verantwoordelijke natio nalisten zijn van mening, dat Marokko een democratische staat moet worden onder een constitutionele monarchie. Na de bespreking zei de ex-sultan in een verklaring aan de pers, dat een nieuw tijdperk is aangebroken, dat 'n keerpunt zal betekenen in de geschie denis van Marokko. Hij noemde het zijn dringendste plicht te voldoen aan het verzoek van zijn volk. Bij zijn terugkeer in Genève ver klaarde de Franse minister, dat zijn DE BILT, 2 Nov. In de ochtend hier en daar mist, overigens droog en overwegend zonnig weer. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. Het weeroverzicht Het weer in West-Europa bleef onder invloed van een hogedrukgebied. Dit bracht in ons land overdag zonnig weer. Het kwik liep daarbij op de meeste plaatsen op tot ongeveer 8 graden. In Brabant en Limburg echter, waar de mist lang bleef hangen, scheen de zon dusdanig kort, dat de temperatuur er niet hoger dan tot 2 a 4 graden kwam. Gisteravond om 6 uur vroor het er al weer. Op de oceaan nam de de pressie activiteit belangrijk toe.. De weg naar West-Europa wordt echter nog versperd door het continentale hoge drukgebied. Hoewel dit.laatste drulc- systeem gisteravond langzaam in Oos telijke richting wegtrok, ziet het er toch naar uit dat het weer in Nederland van daag maar weinig met dat van gisteren zal verschillen. Na het verdwijnen van de plaatse lijke aanwezige mist, zal het dan ook overwegend zonnig zijn. De weersgesteldheid Den Helder licht bew. 59 gr. Ypenburg licht bew. 27 gr. V:issingen vrijwel onbew. 26 gr. Eelde licht bew. 28 gr. De Bilt licht bew. 28 gr. Twenthe vrijwel onbew. 16 gr. Eindhoven vrijwel onbew. -02 gr. VI.v. Zd Limburg licht bew. -04 gr. hartelijk" was geweest. „Ik vond een man die zijn moeilijkheden had verge ten. Hij is bereid met de Franse rege ring samen te werken ten einde de hervormingen te verwezenlijken, die sinds 1950 aan de orde zijn", aldus Pinay. Intussen hebben premier Faure en de leden van de Marokkaanse troon- raad een gesprek van drie kwartier gehad. Si Bekkai verklaarde als woordvoerder van de troonraad na af loop: „Ik ben van oordeel dat Frank rijk het voortreffelijke gebaar zal ma ken, dat zijn grootheid zal verhogen". De nationalistische Istiqlal-partij is van plan 30.000 tot 50.000 „on-officiële" politiemannen op te leiden in verband met de verwachting dat grote volks massa's op de been zullen zijn bij de te rugkeer van Ben Joessef in Marokko, aldus is Dinsdag in gezaghebbende kringen vernomen. Leiders van de partij, die nu voor be sprekingen met de sultan in Frankrijk zijn, zullen er bij de laatste op aandrin gen niet voor December terug te keren teneinde hen tijd te geven „Het volk enige discipline bij te brengen." Volgens gezaghebbende kringen vreest men dat een vroegere terugkeer zou leiden tot ernstige ongeregeldhe den en bloedvergieten. AMSTERDAM, 2 Nov.De raadge vend ingenieur ir P. Perdijk te Amster dam heeft een adres gericht tot de hoofdstedelijke gemeenteraad, waarin hij de idee aan de hand doet om een parkeergarage in te richten onder de perronoverkappingen van het centraal station. Ir Perdijk's bedoeling is in deze kap pen twee vloeren te doen leggen, één op ca. 7,5 m. en één op ca. 10,5 m. boven de perrons. Daarmee wordt „zo cen traal mogelijk" en „tegen betrekkelijk geringe kosten" een parkeergelegen heid geschapen voor ongeveer 2000 au to's. Een evenwijdig aan de De Ruyter kade te bouwen oprit, over de aldaar aanwezige steigers heen, kan aldus adressant de toegang vormen tot de ze garages. TRIEST, 1 Nov. De Italiaanse po litie is een onderzoek begonnen naar de verblijfplaats van Natasja Voronoff, een nicht van wijlen dr Serge Voronoff, de sowjet-geleerde die bekendheid ver wierf door zijn methode om de mens te verjongen door middel van apenkiie- ren. Natasja Voronoff verdween op 5 October uit een hotel te Triest. De politie verklaarde van mening te zijn, dat zij gedurende de drie dagen van haar verblijf in Triest een groep van vier niet-geidentificeerde Russen heeft ontmoet, die korte tijd later Triest verlieten, waarschijnlijk om zich naar Zuid-Slavië of Oostenrijk te be geven, Wapenopslagplaatsen ontdekt NICOSIA, 1 Nov. (Reuter) Meer dan duizend Britse soldaten zijn vandaag in een berggebied nabij het Cyprische dorp Meloenda, veer tig kilometer ten Noord-Oosten van Nicosia, op grote schaal begon» T°en Mej. Voronoff op vier October Rea het zoeken naar wapens en springstoffen, het hotel verliet, zeide zij over enige1 dagen terug te zijn. Zij liet een koffer, achter. Zij reisde op een Belgisch paspoort en met een auto, voorzien van Belgische kentekenen. Haar verdwijning werd Maandag gemeld door de eigenaar van een garage waar zij de auto voor een reparatie had achtergelaten. De vader van de vermiste, Jacques Voronoff, heeft evenals zijn broer Ser ge bekendheid gekregen als chirurg en door zijn proeven met verjongingsmid delen. Serge Voronoff, die in 1951 op 85 jarige leeftijd overleed, beweerde dat de mens volgens zijn methode 150 jaar kon worden. ENSCHEDE, 2 Nov. In de binnen stad van Enschede heeft gisteravond een felle brand gewoed, waardoor een voormalige schoenfabriek werd ver woest. In deze vroegere schoenfabriek waren gevestigd een werkplaats van èen horlogerie en een schoenenmaga zijn, daarboven was een woonhuis. Zo wel de horlogeriewerkplaats als het schoenenmagazijn brandden geheel uit. Ongeveer 3500 paar schoenen gingen in vlammen op, terwijl tal van kostbare machines alsmede ter reparatie afge geven horloges in de horlogeriewerk plaats eveneens werden verwoest. Het boven de werkplaatsen gelegen woon huis van de familie Demoed ging even eens in vlammen op. De bewoners kon den zich redden. De schade bedraagt waarschijnlijk verscheidene tienduizenden guldens. De betrokkenen waren verzekerd. Te Patras, in Griekenland, hebben kinderen stenen geworpen naar Griek se politie, die het gebouw van het Brit se consulaat en andere, bij Britse in stellingen in gebruik zijnde gebouwen, bewaakte. De politie schoot op de menigte, waarbij 40 burgers en 35 politieman nen werden gewond. Het meubilair van het gebouw van het „Britse instituut" werd door de monstranten vernield. De betogers hebben ook stenen ge worpen naar het gebouw van het Ame rikaanse voorlichtingscentrum in Pat ras en hierbij ruiten gebroken. WAPENOPSLAGPLAATS ONTDEKT Ruim 1.500 Britse militairen, gesteund door kanonneerboten en vliegtuigen, namen aan de actie tegen de Cyprische ondergrondse organisatie E.O.K.O. deel en zij ontdekten een wapenopslag plaats in de bergen, 35 kilometer ten Oosten van Kyrenia. De Britse troepen vonden schuil plaatsen en holen, die, volgens een of ficier, waarschijnlijk zijn gebruikt voor oefening, onderduiken en het maken van bommen. De Engelsen vonden ge weren, springstof, politiehelmen, leger- dekens en een radiotoestel. NEDERLANDSE MATROZEN GEWOND Drie Nederlandse matrozen van het scheepje „Kenitra" werden in de stad Twee Duitse automobielfabrieken hebben Dinsdag personeel op vrij grote schaal ontslagen. De autofabriek Borg- ward te Bremen heeft 2000 van haar in totaal 8.500 arbeiders ontslagen. De Goliath-Fabriek te Bremen wil 485 van haar 3000 arbeiders ontslaan. Nicosia, op het eiland Cyprus bij ver gissing aangevallen door een terrorist, die hen voor Engelsen aanzag. De man wierp een hom naar de matrozen toen zij aan het passagieren waren. De Ne derlanders liepen verwondingen op. Na in een ziekenhuis te zijn verbon den konden zij naar de „Kenitra" te rugkeren. MADRID, 2 Nov. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft Dinsdag geduren de een uur en veertig minuten met ge neraal Franco over internationale kwesties gesproken. Aan het onderhoud, dat in het paleis El Pardo plaats vond, werd o.a. ook deelgenomen door de Spaanse minister va nbuitenlandse zaken, Martin Artajo, en de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken voor Europese kwesties, Livingstone Merchant. In een communique van het Spaanse ministerie van buitenlandse zaken, dat werd uitgegeven toen Dulles naar Ge nève was teruggekeerd, werd gezegd, dat Dulles en Franco van gedachten hadden gewisseld over „de voornaam ste vraagstukken, welke de vrede en de veiligheid der vrije volkeren betref fen". Ook was gesproken over kwes ties betreffende de betrekkingen tussen beide landen in het raam van de over eenkomsten inzake wederzijdse bij stand, economische hulp en defensieve steun, die in 1953 werden gesloten. Uit het onderhoud was een wederzijds be grip gebleken voor de verschillende vraagstukken, aldus het Spaanse com munique. De conferentie van Genève (Van de correspondent van het A.N.P.) GENEVE, 2 Nov. Met practiscb geen kansen op enig resultaat zullen de vier ministers vandaag hun voor een dag onderbroken onderhandelingen over Europa en Duitsland voortzetten. De besprekingen over het probleem der Europese veiligheid zijn blijven steken, daar de Russische minister tot dusver geweigerd heeft zijn voorstellen voor het Duitse probleem ter tafel te brengen en al zijn plannen op een verdeling van het land heeft gebaseerd. Zelfs wanneer Molotof eindelijk met zijn lang beloofde voorstellen voor de dag zal komen worden de kansen op een vruchtbare voortzetting der dis cussies over de veiligheid van Europa minimaal geacht. De Rus heeft er na melijk in zijn vroegere redevoeringen niemand over in twijfel gelaten, dat hij de snelle oplossing van het Duitse pro bleem die de Westelijken voorstaan, niet zal toelaten. Alle tot dusver gepro duceerde Russische plannen waren dan ook gebaseerd op de aanvaarding van de status quo van het bestaan van twee afzonderlijke Duitse staten. OOSTDUITSE VOORSTELLEN Ten overvloede heeft de Oostduitse regering zich thans nog tot de ministers gericht met de voorstellen die een flag rante tegenspraak met de Westelijke conceptie zijn. In een memorandum aan de confe rentie heeft de regering-Grotewohi haar oude eis van de vorming van een raad voor geheel Duitsland gesteld. De ze zou moeten worden gevormd uit ver tegenwoordigers van beide helften van Duitsland en hij zou de toenadering van de beide republieken tot elkaar moeten bevorderen. Daarnaast wil men deze raad ook practische samenwerking in binnenlandse Duitse problemen laten nastreven. Van de ministers wordt verlangd dat zij alle maatregelen om tot een toe nadering der beide delen van Duits land te komen zullen ondersteunen. De De Westelijke ministers hebben het me morandum van een niet door hen er kende regering niet als document ter conferentie willen aanvaarden. Men neemt hier evenwel aan dat dit ge schrift de hoofdlijnen der Duitse voor stellen inhoudt, die Molotof beloofd heeft. Het geldt bij voorbaat als zeker dat deze door de westelijken zullen worden verworpen aangezien zij aan sturen op een erkenning van de Oost duitse regering en een voortbestaan van de Duitse verdeling. Dit wordt naar de opvatting in conferentiekringen wel zeer duidelijk gedemonstreerd door het feit, dat de Oostduitse socialistische eenheidspartij een verklaring heeft ge publiceerd waarin zij zich tegen ver kiezingen in geheel Duitsland uit spreekt. iticL net Vu.. wvu.rv van een tegen het einde van de tweede wereldoorlog neergeschoten Duits le gervliegtuig uit het Attermeer in Salzkammergut, is niet alleen 'n ein de gekomen aan het zeer moeilijke bergingswerk, dat enige weken duurde, maar ook aan het sprookje, dat verhaalde van de nazi-schatten, welke zich in het vliegtuig zouden bevinden. Uit het wrak kwam nl. in- plaats van goud alleen een kist van eierhandgranaten, gevuld met foto's en waardeloze papieren. Ook het stoffelijk overschot van de piloot, dat men in het toestel dacht te vinden, bleek spoorloos. De foto toont het wrak, kort nadat het op de oever werd gehesen. Getuige wegens meineed in arrest ALKMAAR, 1 Nov. Ter zitting van de Alkmaarse politierechter moest vandaag de tuinbouwarbeider Th. G. uit Ursum getuigen in een zaak tegen zijn achterneef Joh. G., die terecht stond wegens het in gevaar brengen van het verkeer terwijl hij onder in vloed van sterke drank was. Voor politie had Th. G. verklaard, dat zijn achterneef een behoorlijke borrel oö had en tijdens het rijden op de fiets door hem ondersteund moest worden. Ter zitting herriep hij deze verklaring en wilde hij doen geloven, dat ver dachte normaal kon fietsen. Dit was voor de officier, mr J. Vel» linga, aanleiding zijn inhechtenisne ming te eisen, wegens verdenking var; meineed. De politierechter beslistè conform. Ernstig grensincident tussen Israël en Egypte JERUZALEM, 1 Nov. In een ge vecht met een Israëlische patrouille op Israëlisch grondgebied zijn Dinsdag 3 Egyptische commando's gedood. Het ge vecht werd 25 kilometer ten oosten van de strook van Gaza geleverd, aldus eelt Israëlische militaire woordvoerder t9 Jnruzalem. De lijken van de drie Egyptische mi litairen zullen door bemiddeling vaft de bestandsorganisatie van de Vere nigde Naties aan Egypte ter hand wor den gesteld, aldus de woordvoerder. Minstens twintig personen hebber; verwondingen opgelopen doordat Dins dag twee Oostberlijnse trams in eeft dichte mist met elkander in botsing kwamen, aldus heeft het Oostduitsê persbureau A.D.N. gemeld. Beide trams werden ernstig beschadigd. De schrijver van het Amerikaanse boek „Hoe win ik vrienden en oefen ik invloed op mensen uit", Dale Carnegie, is Dinsdag op 66 jarige leeftijd te New York overleden. Van het genoemde boek werden sedert zijn eerste verschij nen in 1936 4.000.000 exemplaren ver kocht. 's-GRAVENHAGE, 1 Nov. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft uitgezocht dat het aantal leerlin gen bij het lager onderwijs sedert 16 Januari jl. is gestegen met 41.300 tot 1.492.600, d.i. met 2,8 pet. De toeneming is veroorzaakt door de hoge na-oorlogse geboortecijfers, d.w.z. het aantal leerlingen dat voor het eerst tot de scholen wordt toegelaten over treft nog steeds het aantal leerlingen dat de school definitief verlaat. De toe- latingscijfers lopen overigens wel te rug; in 1953: 257.800 leerlingen, in 1954: 250.100 en in 1953: 232.400 leerlingen. De groei was hij het Rooms-Katho» lieke onderwijs met 3,5 pet het grootst» Bij het neutraal bijzonder onderwijs bedroeg zij 2,5 pet en bij het openbaar en het prot.-christelijk onderwij2.4 pet.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1