Diamant neemtk de £)MaaksüUet> weg Bijna 3,9 tnillioen passagiers van Januari tot October 1955 Mag een blad iemands (slechte) doopceel lichten 1 Mr, J, F, van Deinse plotseling overleden Herv. kerk van Retranchement is gerestaureerd Aantal vervoerde auto's steeg tot bijna 640.000 Restauratie hoofdingang kerk in 's-H. Arendskerke voorgesteld Hebt u vandaag uw Davitamon 10 al gehad Raad van Yersekc vergaderde Bedehuis kreeg ook inwendig heel ander aanzien brengt de eigen smaak van elk gerecht naar voren I CJMV - jongensleiders bijeen DEZE KINDEREN Dinsdag 1 November 1955 7PEUWSCH DAGBLAD pagina 4 Zware opgave voor de Prov. Sioombootdiensien MIDDELBURG, 31 October Gedurende de maanden Januari tot en met Sep tember van dit jaar hebben de Prov. Stoombootdiensten 3.893.791 passagiers en 639.447 auto's over de Zeeuwse stromen vervoerd. Deze cijfers liggen weer hoger dan vorig jaar, toen zij voor de overeenkomende periode resp. 31280.539 en 507.619 bedoégen. Zou men de toename in percentages uitdrukken, dan zou vlug blijken, dat het aantal vervoerde auto's in veel belangrijker mate is toegenomen dan het aantal passagiers. Bij de beoordeling van de cijfers moet men wel rekening houden met de gevolgen van de watersnood, wanneer men een vergelijking maakt met de jaren 1953 en 1S54. Het blijkt overigens, dat het vervoer van personen op de lijnen Temeuzen-Hoedekenskerke en Kruiningen-Perkpolder is teruggelopen in verge lijking met de jaren 1951 en 1952. In zeer belangrijke mate is het vervoer tussen Vlissingen-Breskens, Zierikzee-Katse Veer en Kortgene-Wolfaartsdijk toegenomen. Dat was ook het geval met het vervoer van auto's, met uitzondering van de lijn Terneuzen-Hoedekenskerke, waar van 4 Maart 1953 tot 3 Mei 1954 met twee schepen werd gevaren en er dus meer vervoersaanbod van auto's was. De gedetailleerde cijfers zijn als volgt: AANTAL VERVOERDE PASSAGIERS. 1951 1952 1953 1954 1955 Vlissingen-Breskens 1.796.177 1.973.029 2.187.120 1.973.008 2.232.341 Tern.-Hoedekenskerke 251.639 257.941 439.721 298.998 236.197 Kruiningen-Perkpolder 911.227 981.472 504.393 908.049 Hoedekenskerke-Perkpolder 3.150 20.039 Zierikzee-Katse Veer 122.284 127.103 97.506 161.602 181.260 Kortgene-Wolfaartsdijk 207.760 288.370 243.843 279.328 290.983 V eere-Kamperland 53.354. 52.776 66.503 43.162 44.961 Totaal 3 .342.441 3.620.697 3.037.843 3.280.530 3.893.791 AANTAL VERVOERDE AUTO'» Vlissingen-Breskens 163.245 187.996 252.869 257.205 285.200 Tern.-Hoedekenskerke 10.208 11.496 58.853 35.327 17.551 Kruiningen-Perkpolder 191.666 206.698 18.900 122.654 235.271 Hoedekenskerke-Perkpolder 8.216 Zierikzee-Katse Veer 17.371 20.345 7.264 21.708 29.032 Kortgene-Wolfaartsdijk 44.249 48.503 53.795 62.509 72.393 Totaal 426.739 475.038 391.681 507.619 639.447 DIT MOEST ACHTERBLIJVEN. Tenslotte volgt hier nog een overzicht van de achtergebleven auto's op de ver- sohillende aanlegplaatsen gedurende September (tussen haakjes de cijfers over Augustus). In Vlissingen moesten 492 2406) personenauto's en 370 (817) vracht- a .o's blijven staan, te Breskens 586 (2037) en 479 (1189). Te Terneuzen en Hoe- dekenkerke kon alles direct worden meegenomen. Te Kruiningen bleven er in September j.l. 2210 (6266) personenauto's achter en 2261 (6184) vrachtwagens. Deze cijfers waren voor Perkpolder resp. 1837 (3221) en 1452 (2419), te Zierilczee 20 (18) en 3 (nul), te Katse Veer 46 (36) en 8 (2), te Kortgene 53 (33) en 40 (27), en te Wolfaartsdijk 29 (15) en 20 (8). MIDDELBURG, 31 Oct. Gisteren is alhier plotseling overleden mr J. F. van Deinse, advocaat en procureur. Hü bereikte de leeftijd van 77 jaar. Mr Van Deinse, die zich in 1903 in de Zeeuwse hoofdstad vestigde, werd in 1943 benoemd tot Deken van de Orde van Advocaten in het Arrondissement Middelburg, hetgeen hij bleef tot eind 1952. Hij was ook enkele tientallen jaren lid van de Raad van Toezicht en Discipline. Op ander gebied werd mr Van Deinse bekend door zijn optre den als penningmeester van het Prov. Watersnoodcomité in Zeeland (vanaf 1906). De overledene bekleedde voorts de functie van president-commissaris der N.V. Bad- en Strandhotel te Dom burg en der N.V. Domburgse Zeebad inrichting. Zyn vele verdiensten wer den erkend door zijn benoeming tot ridder in de Orde van de Nederland se Leeuw en de Orde van Oranje- Nassau. 's-HEER ARENDSKERKE, 31 October B. en W. van 's-Heer Arendskerke hebben de raad een crediet van ƒ7.000, gevraagd voor verbetering van de toe gangsweg tot de Ned. Herv. kerk aldaar. Voor de toegang tot dit kerkgebouw wordt gebruik gemaakt van een zij ingang. Nu de restauratie van de toren zo goed als voltooid is hebben B. en W. in overleg met de architect stappen ondernomen de hoofdingang van het kerkgebouw, welke via de toren loopt, weer in ere te her stellen. B. en W. zeggen in een schrij ven aan de raad, dat door de uitvoering van dit plan de restauratie van de toren eerst volledig tot zijn recht kan komen. De verwachting bestaat, dat het Rijk een bijdrage in de kosten zal verlenen. De extra-uitgaven worden in verband met de verfraaiing van het dorpsbeeld ge rechtvaardigd geacht, temeer daar in de toekomst enkele krotwoningen, welke gebouwd zijn rond de kerk, verwijderd zullen worden. Ingezonden Mededeling (Adv.) K m - 1' n 2T Eén enkele dragée Davitamon-10 (met de hoge vitaminewaarde) heft vitaminetekorten radicaal op. Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks 1 dragée davitamon-10 per persoon. Een 10 voor gezondheid! ORGANON-OSS In de raadsvergadering van Yerse- Ice (waar de heer C. Pekaar afwezig was) is o.m. gesproken over de sub- siu-aanvraag van de Stichting 1940- 194o. De heer C. J. Gebraad (S.G.) zag hier een zaak van overheidszorg. De heer P. de Koeijer (C.H.) stelde voor f 100 te geven. Dit voorstel werd aangenomen met de stemmen der drie S.G.P.-leden tegen. Besloten werd f 172.40 te geven aan de Commissie voor de Hygiëne van het Kind in Zee iand. Het Kon. Ned. Gymnastiek Ver bond krijgt geen subsidie. De heer C. Pekaar vroeg vergunning om een patates-friteskraam op het Kerkplein te laten staan. De heer Joh. de Leeuw verzocht verplaatsing van een elee trische lantaarnpaal vanwege het hin derlijke uitzicht. Verschillende ha venterreinen werden verhuurd. De heer C. de Koeijer ontving toestem ming om in de Lepelstraat links te parkeren. Een huis aan de Zand- dwarsstraat werd verkocht aan de heer Sinke Nolet. Men ging aceoord met voorstellen inzake een gemeen schappelijke regeling centrale werk plaats te Goes en voor het vervoer van zieken op de Bevelanden. Tot lid der commissie tot wering van school verzuim werd de heer Van der Vecht benoemd. De gemeentebegroting voor 1956 werd aangeboden. Aan inkom sten is geraamd f810.372 en de post onvoorzien bedraagt f5600. Tijdens de rondvraag wees de heer J. J. de Koeijer (A.R.) erop, dat geen sterke drank verkocht mag worden aan personen, die op de z.g. zwarte lijst staan. De heer P. de Leeuw vestigde er de aandacht op, dat het parkeer terrein op de dijk veel hinder ople vert. Hiervoor kan misschien het ter rein van de gasfabriek worden ge bruikt. Dankdienst op historisch moment RETRANCHEMENT, 31 Oct. In het najaar van 1944 werd de Ned. Herv. kerk het slachtoffer van oorlogsgeweld. Dank zy de steun van Monu mentenzorg kwam binnen niet te lange tijd de uitwendige restauratie tot stand, die thans gevolgd is door de volledige restauratie. In verhand met de voltooiing hiervan werd een dankdienst gehouden onder leiding van ds J.T B. van Bork, die als tekst voor zijn preek had gekozen Koningen 8 28 én 29. Vele genodigden waren aanwezig. Na de preek sprak de president-kerk voogd, de heer H. den Hamer, woorden van dank tot de velen, die aan de res tauratie hun steun gaven. Hij wendde zich in het byzonder tot Monumenten zorg en de Bouw- en Restauratiecommissie, alsmede tot ds Van Bork, die de stuwende kracht geweest is by alle werkzaamheden. Ook betrok hy mevrouw Van Bork in zijn dankwoord. Ouderling J. A. Hennekeij gaf een het orgel heeft een goede beurt ge- - A.1_ 4 „1, 4. V.^4- TCT r-,4- nn/^oruTorciQ XTQT>IinLif in cro historisch overzicht van het kerkelijk leven te Retranchement tussen 1604 en 1955. Verschillende sprekers feliciteer den de gemeente met de zo goed ge slaagde restauratie. Ds L. P. W. Groen veld deed dit namens de combinatie der kerken Sluis, Sint Anna ter Mui den en Retranchement. Ds L. S. Blom sprak voor de Ring Sluis, de zuster- gemeenten Aardenburg en Eede, het Provinciaal Bestuur van Vrijzinnig Hervormden. Ds J. v. d. Graaff te Nieuwvliet bood gelukwensen aan na mens de Classis IJzendijke en de Re gionale Commissie voor het Zuiden. De heer J. Moll te Vlissingen feli citeerde uit naam van de Algemene Kerkvoogdijraad en de Bouw- en Restauratiecommissie. Namens het Provinciaal College van Toezicht sprak mr W. H. Vermaas te Middelburg. Ouderling J. J. de Bruijne voerde het woord uit naam van de Vrije Evangelische Gemeente te Retranche ment. Burgemeester J. A. Leenhouts sprak namens de burgelijke gemeente en bracht mede dank aan het ministerie van O. K. en W., alsmede aan Monu mentenzorg voor de ondervonden me dewerking bij het herstellen van de toren. GOED GESLAAGD. De restauratie van de kerk is bij zonder goed geslaagd. Het meubilair en de ramen werden vernieuwd. Het witte pleisterwerk geeft aan het ge heel een frisse kleur. De verwarming werd gemoderniseerd. Door het ver wijderen van de verflaag kregen de preekstoel en de kerkeraadsbanken weer hun natuurlijke eiken kleur. Door het aanbrengen van het plafond boven de zware balken kreeg het in terieur een imposanter aanzien. «•Ook Ingezonden Mededeling (Adv.) kregen. Het ouderwetse veriichtingS' systeem werd volledig vernieuwd. Ook de consistorie is niet meer te herkennen vanwege het nieuwe inte rieur en de verruiming. Waterschapsbenoemingen in Zeeland GOES, 29 October Bij K.B. zijn be noemd in Zeeland tot voorzitter van het waterschap „De Valkenissegeul", de heer B. Th. Vogelaar te Krabbendijke, tot ge zworene van het waterschap „De van Citterspolder", de heren W. Nieuwen- huijze te Borssele en M. Boonman te Nieuwdorp (gemeente 's-Heer Arends kerke), alsmede met ingang van 1 No vember 1955 tit lid van het bestuur voor de waterkering van de Calamiteuze Leendert Abrahampolder de heer M. W. van Arenthals te Kats. Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdag 2 November: Zon op 7.38, ond. 17.10. Maan op 18.34, ond. 10.33. Wie carbonade eet, hoort carbonade te proeven! Braad ze daarom in door-en-door zuiver vet, in DiamantDan proeft U beslist geen over heersende "„vetsmaak"maar de eigen zuivere smaak van vlees. En ook van de groenten en de aardappelen. Want dan komt de aparte smaak van elk gerecht het duidelijkst tot zijn recht. Met Diamant zorgt U voor een prettige, dagelijkse variatie, die voor een gezonde eetlust zo wenselijk Dubbel•gecrèmed DIAMANT Overal ia het land zijn smaakproeven gehouden, waar bij groepen huisvrouwen de met Diamant bereide gerechten als de smakelijkste aanwezen. Het komt omdat het voedzame Diamant geen vetsmaak, dus geen smaaksluier geeft. Het zuivere Diamant is dan ook dubbel-gecrèmed. GOES, 29 October In het Vrij Evan gelisch verenigingsgebouw is vanmiddag een goed bezochte vergadering gehouden van de C.J.M.V. jongensleiders op de Be velanden en Tholen. Na het openingswoord van de voorzit ter, de heer L. Evertse te Oudelande, wer den de huishoudelijke zaken afgewikkeld. Het nieuwe werkprogramma werd vast gesteld. Op 10 December zal er voor de leiders een adventsbijeenkomst zijn in Goes, verder in een speciale vergadering in Maart 1956 het eerste gedeelte (de Bijbelspreking op de club) worden be handeld. Verder ligt het in de bedoeling om het komende voorjaar in Goes een jongensbinnendag te organiseren. Wegens het vertrek van de heer Jac. Stoutjesdijk te Hansweert en dienstplicht van de heer D. van Boven te Wolfaarts dijk, moest worden voorzien in twee be stuursfuncties. Als zodanig werden geko zen de herenJ. Godeschalk te Goes en J. Zuyddijk te Wemeldinge. Het tweede deel van de bijeenkomst stond onder leiding van de landelijk jongenswerk secretaris, de heer H. Verhaar te Amsterdam welke het clubprogramma behandelde. Zeer ve le practische wenken werden door de heer Verhaar gegeven. Rechtskundige adviseurs in kort geding AMSTERDAM, 31 Oct. Mag men in Nederland in een blad feiten ver» melden omtrent iemand levensloop, om tegen de betrokkene te waarschuwen? „Neen", zegt mr G. H. Hovius uit Amsterdam, „dat mag alleen de polltia doen, wanneer die een publieke waars chuwing strikt noodzakelijk acht. „Ja", zegt de Ned. Ver. van Rechtskundige adviseurs te Leiden, „dat mo^tf ons toegestaan worden willen wij ons wettelijk nog niet erkende beroep té« gen beunhazen en malefide zaakwaarnemers besehermen." En wat de president van de Recht bank te Amsterdam van deze kwestie vindt, dat zal Vrijdagochtend bekend worden, wanneer hij uitspraak doet in een kort geding, dat vanochtend voor hem is behandeld en waarbij een Am sterdamse rechtskundig adviseur, die geen lid van bovengenoemde vereni ging is, als eisende partij deze ver eniging. heeft gedagvaard omdat hij meent, dat de vereniging in haar maandblad „De rechtkundige advi seur" tegenover hem niet die zorg vuldigheid in acht genomen heeft, die de wet vereist. In dit blad had de vereniging een klacht tegen de betrokken rechtskun- 48) Rick nam een kopje van de thee tafel, vulde het met badwater en goot het over de koude schoudertjes en het rugje leeg. „Wwweer dddoen...." Rick had het niet moeten herhalen. Het was beter geweest, wanneer hij dadelijk een nieuwe pan water had geplaatst op het nu ledige en nutte loos brandende petroleumstel. Maar hij dacht aan niets meer. Hij ging helemaal op in Hannie's genieting. Llllekker! „Fijn hè? Oom vond dat ook altijd, toen hij nog klein was." „Heb oom... bbbb... ook in bbbbad gggezeten?" „Nou, reken maar. En niet een scheepje gevaren." „Hè jjjaHannie wwwil ook een ssscheepje „Helemaal niet nodig, hoor", klonk streng Eline's stem bij de deur. Rick veerde verschrikt op. Doch zij verwaardigde hem met geen blik. „Ik zal je dadelijk helpen, Hannie. Even warm water halen." Toen zag ze de ledige pan op de vloer. „O, je hebt het al. Je kunt wel zien, dat meneer Tornberg het niet zo behoeft uit te rekenen als je moe der." Haar stem had nu duidelijk een vijandige klank. Maar Rick had het gevoel van een schooljongen, die bij de bovenmeester op het matje moet komen. „Hannie riep, dat het water zo koud werd, mevrouw, en toen heb ik het mijne..,," „En het mijne, meneer. Goed, ik zal er niets van zeggen. Maar ga nu alstublieft naar uw eigen kamer." Het bloed schoot hem naar de wan gen. Zo duidelijk had zij hem nog nooit de deur gewezen. Zonder een woord ging hij langs haar heen. Eline keek hem niet aan om niet in de verleiding te komen hem weer in het gezicht te slaan. Maar haar borst hijgde; toen ze de deur achter hem sloot. „Geef de duivel geen plaats", bad ze nog. Ze liep op Hannie toe, die pruilde: „Oom nioet een schip maken." Eline's gebed brak af op de woeste jaloersheid, die uit de afgronden van haar ziel omhoog spoot. Haar ogen schoten vuurvlammen en haar stem sloeg over van drift, toen zij uitriep: „Wil jij je mond wel eens houden? jij hebt niets met meneer Tornberg te maken I" „Hannie wil een schipNee, mammie, neeee!" huilde ze opeens angstig, toen haar moeder haar uit het bad tilde en haar onder de arm nam. „Jij wilt niets! Verstaan?" hijgde Eline. „Nietsnietsniets!" En in zijn kamer stond Rick, de handen tot vuisten verknepen. Hij wist het ineens: elke klap, die de kleine moest verduren, was voor hem bestemd. Zij vocht met hém een strij d uit. Ach, houd nu toch ophoud op!, dat kind kan het immers niet heipen? Ik had wijzer moeten zijn! Hij deed enkele stappen naar de deuren. Hij kon het schreien en het slaan niet langer aanhoren. Was ze door Car el van der Heel gek geworden? Wat zei ze met dat hese gesis? Ze moest het liever hém zeggen! Maar het was alsof zijn handen van de deur werden weggetrokken. „Heb geduld met Lientje".... Hij lachte schamper en machteloos. Wat het niet erg, dat je met zo veel kracht toch niets kon uitrichten? Oh, als hij naar zijn gemoed te werk kon gaan, kegel de hij dat wijf door het hele huis! De strafoefening was afgelopen. Het kind snikte nog wat naHeb ge duldArme Hannie, jij ook al.... En dat alleen om mij! Rick voelde zich diep ellendig. Hij wist zich niet in staat te zijn Eline's aanwezigheid te verdragen, wanneer ze straks komen zou om de tafel te dekken. Hij stond er niet voor in, dat hij zich niet aan haar zou vergrijpen. Wat 'n monster was ze! Haar vader mocht haar nodig „Lientje" noemen. Hij had vergeten hele pakken ram mel op haar achterste te laden. Zijn Lientje verstond die kunst beter! Maar Rick kreeg de kans niet haar uit de weg te gaan. Toen ze binnen trad, opende ze meteen de aanval. „Laten we eens en voorgoed afspre ken, dat u zich niet meer met mijn zaken bemoeit, meneer." Ze keek hem niet aan, bepaalde schijnbaar al haar aandacht bij het schikken van het eetservies. Haar ge laat, onder de lamp nu, was bleek en had scherpe lijnen. In haar blanke voorhoofd stond diep een rimpel ge grift. (Wordt vervolgd.) dig adviseur gepubliceerd, waarmede een Amsterdamse boekverkoper zi(3j tot haar had gewend. De boekverko| per gevoelde zich financieel doof aö adviseur gedupeerd. Er was een dossier over de betrok» ken adviseur en daaruit was met dieys volledige naam en andere personalia o.a. het volgende gepubliceerd: hij heeft zich in de loop de? jaren slechts rechtskennis over Be» paalde vermogensdelicten, door eigen ervaring met oplichting en verduiste ring; eigen kunnen maken. Voorheen was hij kantoorbediende, typograaf, varensgezel, koopman en drukker." Namens de betrokken adviseur voerde mr G. N. Hovius vanochtend in het kort geding aan, dat deze pu blicatie „denigredend,, laatdunkend, krenkend, insinuerend en afbrekend negatief" was. Hij ontzegde de ver eniging het recht op deze wijze over niet-leden van de vereniging publi caties in het orgaan op te nemen. Wel erkende hij, dat zijn cliënt vroeger was veroordeeld wegens verduiste ring en oplichting, doch hij stelde daar tegenover, dat de adviseur in dit geval de boekverkoper in geen en kel opzicht had benadeeld. Ingezonden Mededeling (Adv.) 3/ Tegen de stroom is het kwaad roeien. Ca met de stroom mee en rook óók Maïrozenshaq. In Oostenrijk vriest het al behoorlijk WENEN, 31 Oct. Vandaag was in geheel Oostenrijk de temperatuur voor het eerst in dit seizoen onder het nulpunt. De vorst varieerde van twee tot tien graden. In Wenen was het min vijf.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 4