Koude verbranding in Duitsland gedemonstreerd Tienjarige herstelbank blijkt kerngezond VOLLEDIGE VERAN DERING VAN SIBERIE Vermoedelijk zag ik dader De koninklijke „Prospector" trekt de rimboe in dr van moord te Harderwijk Indianen begroéten hun Vorstin Weiter weer K#V#R-lid Indianen en Bosnegers Vliegende duikboot Slechts 60 pet» der Zwitsers trok ter stembus Justitie nog voor een raadsel Groot aandeel in financiering scheepsbouw Een droom verwezenlijkt Gevangen studente terug uit China „Volkomen gelijk Russische diplomaten uit M.-Oosten bijeen Een menselijke barometer v Kan de oude vuurtoren op Texel nog mee? Journalisten tegen wijziging kieswet Dinsdag 1 November 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 Onbekende verpleegster schreef Terwijl de „Prospector" langs de oevers van de Cottica voer, dwars door een gebied, dat slechts hier en daar bewoond wordt door Bosnegers, kregen H. M. de Koningin en de leden van haar gevolg, die gisteren al heel vroeg waren opgestaan om niets van deze tocht te missen, een goed beeld van het Surinaamse land schap, zwaar bebost en op enkele nederzettingen na verlaten. Een enl.ele corjaal met 'n nieuws gierige Bosneger vertoonde zich® kennelijk was hij uitgezonden om verslag uit te brengen. Drums brachten dit nieuws diep het bin nenland in, zodat de bewegingen van de „Prospector" alom bekend werden, ook al was men op een afstand van honderden kilometers. Tegen tien uur werd Moengo be reikt, een der twee centra van be drijvigheid der Surinaamse bauxiet- maatschappij, en tegen half elf volg de de ontscheping, waarbij een deta chement van de koninklijke land macht, gelegerd in Albina, dat op de grens met Frans Guiana ligt, als ere wacht fungeerde. De districtscommis saris van Marowijne en leden van de directie van de maatschappij, waren ter begroeting aanwezig. Gedurende ruim anderhalf uur be zichtigde de Koningin het .bedrijf en alles wat er bij hoort, zoals het woon dorp, de eigen boerderij, het Juliana- dorp, waar de schooljeugd haar een zanghulde bracht en waar padvinders een erehaag vormden, het hospitaal en een der arbeidsgezinnen in de nieuwe woonwijk. Daarna begaf het gezelschap zich naar „Casa Blanca", het „Guest house" van de directie, waar in het huis en in de tuin een wandelende lunch werd gebruikt en H. M. volop gelegenheid had bij de diverse ieden van de bedrijfsleiding nadere inlich tingen in te winnen omtrent hetgeen zij gezien had. De Koningin legde V-u-bij een levendige belangstelling rtöor net bedrijf aan de dag en liet yoi, «*A)k Nog te veel armen" in Ver. Staten WASHINGTON, 31 October Ondanks de algemene welvaart in de Verenigde Staten zijn vele Amerikanen nog steeds (jhïonisch arm, aldus een rapport, opge tild door de staf van een economische (Künmissie uit het Amerikaanse congres. V#h 18 tot 23 November zal een sub-com- missie aan de hand van dit rapport hea rings houden over de problemen van de armoede in de V.S. Yolgens het rapport zijn er in de Zui- \)ke staten maar ook In andere gebie- van het land nog te veel armen, gezinnen met middelmatige inko mens profiteren het meest van de stijging van de levensstandaard. Hieronder wor den verstaan de gezinnen, die in 1948 een inkomen hadden tussen i duizend en 5 duizend dollar per jaar. WILKINGTON, 81 Oct. De 37- jarlge uitvinder en vice-president van de „All-American Engineering Cy", Donald üoolittie, heeft meegedeeld dat hy patent heeft gekregen op een ont werp voor een „vliegende duikboot". Hij zei, dat het denkbeeld verschei dene jaren door het departement van jfensie geheim gehouden is, maar dat hij nu toestemming had enkele «ego eens bekend te maken. Het gaat om een straalvliegtuig dat op het water kan landen en vervol gers, door water als balast in te ne men, als duikboot kan functionneren. P en was niet van plan onmiddel lijk tot het bouwen van deze toestel len over te gaan. zich vooral omtrent verschillende sociale vraagstukken voorlichten. Naar Albina Tegen half drie werd de tocht voortgezet naar Albina, het plaatsje op de grens met Frans-Guiana, dat thans weinig bedrijvigheid kent, maar In de twintiger-jaren berucht was als smokkelcentrum en bekend als goudvindplaats. Op de weg er heen werd een kort bezoek gebracht aan de bauxietmijn Ricanau en later werd gestopt bij het Bosnegerdorp Moen- gotapoe, waar Granfiscarie Banketti van Poto Ondro en Petrus Abisoina van Adjoemakondré hun opwachting maakten en Hare Majesteit hun hul de betoonden. Albina is het bestuurscentrum van het Marowijne-district en ligt aan de rivier met dezelfde naam. De Konin gin bracht een bezoek aan het mili taire kampement en dronk thee ten huize van de districtscommissaris, waar enkele notabelen aan haar wer den voorgesteld. Indianen en Bos negers, die hun woonplaatsen langs de Marowijne hebben, kwamen hun opwachting maken onder leiding van de Indianenkapiteins Ernest en Harry De aankomst van het Koninklijk Paar op het vliegveld Zandery in Surina me, waar een groep Indianen ter be groeting aanwezig was, en de Bosnegerkauiteins Lanté en Ti- kipari. Zij hadden, zoals gebruikelijk, geschenken bij zich: o.a. kostelijk, zij het wat primitief houtsnijwerk. Ook de schooljeugd van Albina trad aan en zong voor Hare Majesteit enkele liederen. Receptie in Moengo Omstreeks 5 uur vertrok de Ko ningin uit Albina en een uur later was het gezelschap, na een rit door het wooncentrum der Indonesiërës, teruggekeerd In Moengo, waar in Casa Blanca de Koningin recipieer de. Na afloop hiervan vertrok de Koningin te voet naar het m.s. „Prospector", hartelijk uitgeleide ge daan door de plaatselijke bevolking en de autoriteiten, terwijl in de Gotticapolder een vuurwerk werd afgestoken. De „Prospector" zette in de loop van de nacht koers naar het district Commewijne en Dinsdagochtend tegen acht uur was het schip ter hoogte van Alkmaar. 's-GRAVENHAGE, 31 Oct. Als consequentie van het Zaterdag door de partijraad van de K.N.P. genomen besluit tot goedkeuring van het ac- coord met de K.V.P. en tot opheffing van de partij heeft de heer Ch. J. I. M. Weiter zich opgegeven als lid van de K.V.P. Hij heeft zich bereid ver klaard een candidatuur voor de Tweede Kamer te aanvaarden. BERN, 31 Oct. De socialistische party In Zwitserland heeft by de alge mene verkiezingen van Zondag drie ze tels gewonnen. Het wordt de grootste fractie in de Nationale Raad. De socialisten boekten hun over winningen in Zurich, Basel en Bern. De partijen van centrum en rechts behaalden de overwinning in de meeste andere kantons en zullen vermoedelijk de nationale raad blij ven beheersen. In Zurich verloren de communis ten een van hun vijf zetels in de nationale raad. De opkomst was, naar men gelooft, minder dan 60 procent van het alleen uit mannen bestaande kiezerscorps. Geleide projectielen van schepen gelanceerd CHICAGO, 31 October Thomas Gates, de onderminister van Marine, heeft ge zegd, dat geleide projectielen, afgeschoten van schepen, wellicht het machtigste wa pen van de vloot zullen worden. Twee kruisers zullen, nadat zij voor dit doel ge schikt gemaakt waren, binnenkort aan de vloot worden toegevoegd. De vloot had verder behoefte aan meer atoomduikbo ten. Op het ogenblik zijn er acht van deze schepen in aanbouw of in bestelling. Een beeld van het koninklijk bezoek aan de West: H. M. de Koningin tij dens haar toespraak in de plechtige bijzondere zitting van de Staten van Suriname. ZWOLLE, 31 Oct. Nog steeds is de moord op de 25-jarige Dieuwerke van de Vlegel, wier stoffelijk overschot op tweede Paasdag 11 April van dit jaar werd gevonden, in een bos in de omgeving van Harderwijk, niet opge lost. Een wandelaar ontdekte het lichaam van het meisje, dat gewurgd bleek te zijn. Het heeft ongeveer een week in het bos gelegen, nadat het meisje, dat portierster was van het sanatorium „Sonnevanck" te Harderwijk, sedert 6 April werd vermist. Sedertdien hebben politie en justitie intensieve po gingen in het werk gesteld om de dader van de moord te vinden. Het onder zoek duurt nog steeds voort, niets mocht echter baten, wat men ook pro beerde. De officier van Justitie te Zwolle, mr J. W. M. des Tombe, verklaarde vandaag tijdens een persconferentie, dat het zeer teleurstellend is te moe ten constateren dat de medewerking van het publiek in deze en soortgelijke moordzaken bepaald onvoldoende is. Hij is ervan overtuigd dat het met medewerking van het publiek mogelijk geweest zou zijn meer klaarheid in de ze zaak te verschaffen. ANONIEME BRIEF Er is namelijk op 14 April een ano nieme brief ontvangen van een^ ver pleegster die met haar verloofde een militair op de middag van de moord, in het bewuste bos, op 300 me ter van de plek waar de moord ge schiedde, zonder toestemming van de instelling waar zij bij werkte enige tijd heeft vertoefd. In deze brief stond onder meer het volgende: Geachte heer, Hierbij enige inlichtingen over de moord. Ik persoonlijk wens onbekend te blijven, daar ik verpleegster ben, en ik hem stiekum even gesmeerd was en mijn a.s. verloofde dito. Volgens ons is de moord op ongeveer 300 mtr van ons gebeurd. Wij zaten om half 4 tot kwart voor 5 daar. Wij waren het (doorge streept) de weg van het bospad inge- fietst tot we practisch niet verder kon den. Wij zijn een stuk zand overgesto- Een belangrijke ontdekking DEN HAAG, 31 October. Het is vandaag precies tien jaar geleden, dat de N.V. Mij tot Financiering van het Nat. Herstel algemeen beter bekend als: de Herstelbank werd opgericht. De oorspronkelijke taak lag in het kader van het onmiddellijke oorlogs- herstel na 1945. Maar al vrij spoedig ging de Bank zich op het veel rui mere gebied van de credietverlening aan de industrie, en wel in de vorm van landiopend investeringscrediet bewezen. In de afgelopen tien jaar heeft de Herstelbank zich een kerngezond be drijf betoond, dank zij welke vele industrieën opgericht of in stand gehou den konden worden. MAINZ, 31 October De Duitse prof. Eduard Justi heeft vandaag ten overstaan van verscheidene honder den geleerden en politieke en cultu rele leiders een methode gedemon streerd om electriciteit rechtstreeks uit brandstoffen te produceren, een ontdekking welke naar zijn zeggen kan worden vergeleken met die van kernenergie. Door het van zuurstof en „brandstofelement" produceerde hij een stroom. Prof. Justi verklaarde dat de ont dekking, waaraan hij met twee mede werkers van het technische college van Brunswijk jaren reeft gewerkt, de droom heeft verwezenlijkt, die ge leerden reeds meer dan honderd jaar koesterden, n.l. om „koude verbran ding" tot stand te brengen. Het is bekend, dat ook Britse, Russische en Amerikaanse geleerden aan dergelijke projecten werken. De demonstratie werd gedaan de academie van wetenschappen te Mainz, waarvan prof. Justi voorzitter is. In theorie was het volgens hem mogelijk om olie in een „brandstof element" te gebruiken die 'n electro motor zou kunnen aandrijven. Het „brandstofelement", waarin geen brandstoffen tot ontbranding worden gebracht, zou een nuttig ver mogen van zeventig procent hebben De secretaris van de Oostduitse socia listische eenheidspartij, Walter Ulbricht, heeft in een redevoering „ernstige maat regelen" geëist om de industriële produc tie in Oost-Duitsland te vergroten. Wanneer wij de cijfers laten spre ken, dan blijkt, dat de Herstelbank aan normale credieten heeft afgeslo ten tot een bedrag van 965 millioen gulden bij een aanvraag van 1865 millioen. Het grootste deel hiervan ging naar de verkeerstak, metaal nijverheid, scheeps- en vliegtuigbouw, chemische nijverheid en het crediet en bankwezen. Voor verschillende bedrijfstakken verwacht men, dat de credietver- strekking belangrijk zal worden uit gebreid. Met name voor: de bouw nijverheid. De afdeling Oorlogsschade der Her stelbank behaalde een omzet van ruim 600 millioen gulden. In verband met het belangrijke aandeel, dat de Herstelbank heeft in de directe en indirecte financie ring van de scheepsbouw in ons land, heeft de pres.-directeur der bank, drs J. F. Posthuma in een persconferentie gewezen op de be tekenis van deze bedrijfstak voor Nederland. Einde Maart j.l. bedroeg de personeelsterkte daar ruim 53.000 man of 10 percent van de metaalindustrie. Volgens drs Posthuma ziet de di rectie van de Herstelbank het als haar taak, ervoor te zorgen, dat de haar toevertrouwde middelen worden aan gewend om financiële knelpunten in het raam van Nederlands economi sche ontwikkeling, weg te nemen, nieuwe projecten te steunen en nieu we industrievestigingen te helpen rea liseren. De heer H, Ph. van der Steen, chef van de los- en laadploeg bij N.V. Stijfsel- en Glucosefabriek „Sat van Gent" te Sas van Gent, is bij Kon. Besluit toegekend: de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau. HONGKONG, 31 Oct. De 35- jarige Amerikaanse studente Harriet Mills heeft vandaag na een gevangen schap van. ruim vier jaar in China te Hongkong tegenover de pers ver klaard, dat de Chinezen volkomen ge lijk hadden met haar te arresteren wegens handelingen die schadelijk waren voor het volk. Zij had deze handelingen echter uit vrije wil be dreven. Mej. Mills zei, dat zy nooit is ge kweld en dat het voedsel toereikend was. Toen de verslaggevers precies wil den weten waarom zij was gearres teerd, verklaarde zij: „Ik gaf dingen die ik hoorde, door aan Amerikaanse en Briase diplomatieke instellingen. Men behoort dat niet te doen als het indruist tegen het belang van het land waarin men woont". CAIRO, 31 Oct. De Rusische di plomatieke vertegenwoordigers in de Arabische landen en in Turkije en Perzië zullen spoedig een conferentie houden ter bespreking van de poli tieke omstandigheden in het midden- Oosten, zo wordt te Cairo vernomen. Het zal de eerste conferentie in haar soort in het midden-Oosten zijn. Als voorzitter zal optreden de Russische ambassadeur te Cairo, Daniël Solod. tegenover een nuttig vermogen van veertig procent van een motor met inwendige verbranding. Volgens des kundigen zal deze nieuwe energie- brond goedkoper en veiliger zijn dan kerenergie. Prof. Justi zei dat men zijn me thode niet kan vergelijken met atoom energie, noch wat kosten betreft, noch wat practisch gebruik, noch wat veiligheid betreft. De ontwikkeling van zijn methode, gecombineerd met het gebruik van kernenergie, zou het mogelijk maken om de slinkende kolenvoorraden uit sluitend te gebruiken als kostbare grondstof voor de chemische Industrie, aldus prof. Justi. meezonden Mededeling (adv i zilt Gij. als vocht en tocht Uw vijanden zijn. Uw gevoelige spieren en gewrichten waarschuwen U bij elke wisseling in tem- Reratuur en weersgesteldheid. Tijdelijk chle pijnen laaien vaak in alle hevigheid op, bederven Uw levensvreugde en ver woesten Uw gestel. Wrijt Uw rheumatiek en Uw lendenpijn weg, maak Uw stijve spieren weer soepel met de beroemde Akker's Kloosterbalsem, net middel waarvan men al 3 geslachten lang zegt: „geen goud zo goed." Krantenbezorger door tram gedood AMSTERDAM, 31 Oct. Vanoch tend omstreeks zes uur is in de Corn. Krusemanstraat te' Amsterdam de 75- jarige heer D .B., toen hij de straat overstak, tegen een rijdende tram op gelopen. De man, die een krantenwijk heeft en bezig was te bezorgen, werd zwaar gewond naar het ziekenhuis vervoerd waar hij enige uren later aan zijn bekomen verwondingen is over leden. Tweede conferentie Afrika-Azië CAIRO, 31 October Volgens het blad der Egyptische regering „Al Goumhou- riya" zal in Juni van het volgende jaar te Cairo een tweede Afrikaans-Aziatische conferentie worden gehouden. De eerste conferentie van deze aard werd dit jaar te Bandung gehouden. Er is een commissie ingesteld onder lei ding van de chef van het kabinet van de eerste minister, de majoor bij de lucht macht Ali Sabry, om de bijeenkomst voor te bereiden. ken en daar hebben we bij een bosje gezeten. Om kwart over vier hoorden we stemmen, ik heb toen even geke ken omdat mijn verloofde bang was 1 dat ze hem zouden snappen. Hij is n.l. militair. In een ander gedeelte van de brief deelt- de schrijfster mede, dat ze van mening was het later vermoorde meis je met een lange man voorbij te heb ben zien komen. Hij was nogal „vit terig". De schrijfster hoorde de man tegen het meisje zeggen dat ze op moest schieten. „Volgens ons waren ze 't beslist", staat verder nog in de brief. WIE WAS DE SCHRIJFSTER? Tot zo ver de brief van de anonieme schrijfster. Ondanks alle pogingen is het niet gelukt de identiteit van de verpleegster, noch van haar a.s. ver loofde vast te stellen. In alle kazernes en alle ziekenhuizen en verpleegin richtingen in de omgeving (het betreft hier duizenden militairen en zeker 400 verpleegsters) heeft men een schriftelijke 'garantie doen uitreiken aan iedere militair en iedere verpleeg ster persoonlijk, waarin verzekerd werd dat de briefschrijfster en haar verloofde niet zouden worden gestraft voor het zonder verlof uitgaan. Er werd verzekerd dat alle mededelingen die men zou kunnen verstrekken over de identiteit van de briefschrijfster, absoluut geheim zouden worden ge houden. Niets mocht echter baten. Dit achtte mr Des Tombe uitermate te leurstellend. Er zijn waarschijnlijk nog meer mensen die op de middag van da moord het meisje gezien hebben, maar niemand meldde zich bij de politie j voor het geven van inlichtingen, die hoe onbelangrijk ze ook in eigen ogen mogen schijnen, voor de politie van zeer groot belang kunnen zijn voor het onderzoek, aldus verklaarde mr De# Tombe. Hierbij herinnerde hij aan de recente moord op de verpleegster in Zeist, waar een enkele mededeling van een getuige geleid heeft tot de arres tatie van de dader, die een bekentenis heeft afgelegd. Ja, zeggen de eilandbewoners TEXEL, 29 Oct. Zoals bekend be- 4 staan by het Rijk plannen op het eiland Texel een nieuwe vuurtoren ta bouwen. Volgens de mening van som mige Texelaars echter is de situatïa van de oude nog in functie zynde vuur toren „Eierland" nog van dien aard, dat hy voorlopig zonder gevaar zijn taak nog kan vervullen. In de tientallen jaren gedurenda welke de bewoners van het eiland da plaats van de toren ten opzichte van de zee hebben kunnen observeren, is deze meer dan eens critiek geweest. Op het ogenblik beginnen zich even wel achter de vuurtoren weer grota zandbanken te vormen, die bij eb boven water komen. Het strand is weer hoger geworden en de stroom is zich aan het verleggen in de richting hoek Vliehors. Indien dit aanhoudt is het grootste gevaar voor de toren voorbij, aldus waarnemers op het eiland. Volgens dezen kunnen uiter aard stormvloeden en verstuivingen in de toekomst de nodige onverhoop te schade aan strand en duin aan richten, maar verstuivingen kunnen kunstmatig worden bedwongen, zo menen zij. ASSEN, 31 October De Gronings Drentse Journalisten Vereniging, heeft een motie aangenomen over de wijziging der kieswet, die houden van verkiezingen op Vrijdag en verplaatsing van het slui tingsuur der stembus van 5 op 7 uur des avonds tot gevolg zou hebben. De jour nalisten zijn van oordeel, dat deze wijzi ging het onmogelijk zou maken op de ochtend na de verkiezingen de volledige uitslagen en verantwoord commentaar op te nemen. De weekbladen moeten hun commentaren op de verkiezingsuitslagen zelf een volle week opschorten. Rusland heeft grote plannen DEN HAAG, 31 Oct. Voor het eerst in de geschiedenis zal Neder land in Liberia door een gezantschap worden vertegenwoordigd. Men verwacht, dat de heer H. Riemens, ambtenaar Buitenlandse dienst 2e klasse, tot Nederlands Ge zant in de hoofdstad Morovia zal worden benoemd. Van 19501954 was hij gezant in Caracas (Venezuela). Atoomcentrales MOSKOU, 31 Oct. In het Russische blad de Jzvestia" is een uitge breid plan voor reorga nisatie van de energie voorziening der Sowjet- Unie bekend gemaakt. Men hoopt met dit plan de capaciteit der electri- sche centrales voor het jaar 2000 op 12 of zelfs 15 billioen kwu per jaar te kunnen brengen. De reorganisatie zal in etappen geschieden. Het doel is een alles omvat tend stroomnet in het gehele gebied der Sow- jet-Unie tot stand te brengen. In de loop der komen de 15 jaar zullen 30.000 kilometer spoorweg wor- ,den geëlectrificeerd, ter wijl verder het energie verbruik van de collec tieve landbouwonderne mingen zal worden ver hoogd tot 50 milliard kwu. In het blad wordt er de aandacht op geves tigd, dat de SowjeUnie op het gebied der ener gievoorziening alle Euro pese landen reeds voor bij is maar nog een gro te achterstand heeft bij de Verenigde Staten, waar de productie 600 milliard kwu per jaar bedraagt, of 3 maal zo veel als in de Sowjet- Unie. Het plan voorziet ver der in een volledige ge daanteverandering van Siberië. Er zullen in dit gebied reusachtige wa terkrachtstations en zelfs atoomcentrales komen. Er zullen kunstmatige meren worden gescha pen en netten van be- vloeiingskanalen. Voorts zullen de Siberische ri vieren worden afgetakt ten behoeve van de be vloeiing der woestijnen in Centraal-Azië. Ook zullen er autowegen worden aangelegd, die de Atlantische Oceaan, de grote Oceaan en de Noordelijke IJszee ver binden.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3