ONTWAPEWIHGSPLAW VAM M0L0T0F MET KRACHT VERWORPEN PRINSES MARGARET HUWT NIET MET TOWNSEND Ben Jocssef„Ik wens de troon zo spoedig mogelijk te bestijgen" Westelijk optreden bij aanval? A*N*W-B* protesteert bij Financiën en Econ.Zaken PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Koninklijk bezoek diep in de rimboe „Geen oplossing'' zeiden Weslelijke Drie Het oude liedje; de Elbegrens als scheidingslijn tussen Oost en West Sjaret waarschuwt Molotof Vliegtuiggranaat in de kachel Opnieuw gevechten langs grensstrook Twee incasseerders verdwenen met geld Bewust van plichten tegenover Gemenebest Doden door overstromingen Auto-ongeluk in België 1 dode en 1 gewonde Dodelijk ongeval te 's-Gravenhage Staking uitgeroepen in Argentinië NIEUWE STAKINGSGOLF IN ENGELAND HIER Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voo-redactie 2435, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8282 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong DINSDAG 1 NOV. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bcnnekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes, Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Mol], Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H S, Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Zie pagina 3 GENEVE, 1 Nov» Minister Molotof heeft Maandag ge tracht de Westelijke ministers een plan voor een Europees veiligheidssysteem aan te smeren dat, hoewel het uiterlijk anders lijkt dan eerder ingediende Russische voorstellen, met kracht door de westelijke Drie is verworpen. Want de Russische minister baseerde zijn plan toch weer op de ver deling van Duitsland. Molotofs nieuwe voorstellen knoop ten aan bij de door minister Eden ge^ Duitsland grenzende landen. In dit he le gebied zouden alle niet nationale uite gedachte van een brede gordel troepen beperkt moeten worden en on- van verminderde bewapening tussen de beide blokken. Terwijl Eden deze gordel langs de grens tussen Duitsland en Polen had geprojecteerd, wil Molo tof de Elbegrens tussen Oost- en W. Duitsland als scheidingslijn blijven be houden. Molotof stelde voor het gebied der gecontroleerde bewapening uit te strekken over beide delen van Duits land en „alle of sommige" der aan Hei Midden-Oosten: GENEVE, 31 Oct. De drie Weste lijke ministers van buitenlandse zaken hebben vandaag vijf kwartier gespro ken over de situatie in het Midden- Oosten en overleg gepleegd hoe of men een tweede oorlog tussen Israël en en zijn Arabische buurstaten zal kun nen voorkomen. Volgens Reuter acht men het meest waarschijnlijk, dat de Westelijke Drie opnieuw een verklaring zuilen uitge ven dat het Westen zal optreden tegen een aanval ongeacht of deze nu van Israëlische zijde dan wel vau Arabische zijde zou komen. En daarmee zou het Westen verdere verscheping van wa pens uit communistische staten naar Egypte tegen willen gaan. Inmiddels is de Israëlische premier Mosje Sjaret op weg naar Jeruzalem om daar verslag uit te brengen. Hij zou niet ontevreden zijn over hetgeen hij heeft bereikt: de wereldopinie wakker hebben geschud voor het dreigende ge vaar dat Israëël bedreigt en dat het oorlogsgevaar, dat de laatste jaren op verscheidene plaatsen in deze wereld is geconstateerd ook in het Midden- Oosten is opgedoken. Overigens toonde Sjaret zich teleur gesteld over het antwoord van de V.S., Frankrijk en vooral van Engeland op zijn verzoek om de levering van wa pens en een garantie. Noch Dulles, noch Mae Millan waren bereid Israël afzonderlijke defensiewaarborgen te geven. Hoewel Dulles had beloofd Is- raëls defensiebehoeften welwillend in beschouwing te nemen, had Mac Millan tot dusver geen hoop gegeven op wa penleveranties en de positie van Israël niet naar waarde geschat. Sjaret had de Westelijke staatslie den meegedeeld, dat Israël een bewa peningswedloop wilde vermijden en daarom ook wapenaanbiedingen van de communistische landen zal afwij zen. Sjaret zou de Russische minister Mo lotof gewaarschuwd hebben, dat de Tsjechoslowaakse wapenleveranties aan Egypte het Midden-Oosten in vuur en vlam dreigden te zetten. En dit was in strijd met de geest van Genève. der gemeenschappelijke controle moe ten worden geplaatst. Daarnaast handhaafde Molotof in iets gemodificeerder vorm zijn voor stellen voor het Europees veiligheids pact. Hij sprak daarbij niet langer van een tijdslimiet voor de opheffing van NAVO en Westeuropese Unie, doch bleef de uiteindelijke ontbinding dezer organen verlangen. Beide delen van Duitsland moesten volgens Molotof af zonderlijk hun plaats in het nieuwe systeem krijgen. ZONDER EENHEID GEEN VEILIGHEID In gesloten front hebben de Weste lijke ministers deze Russische plannen, van de hand gewezen, en wel omdat zij geen ruimte zouden laten voor de oplossing van het Duitse probleem. Ofschoon de voorstellen volgens mi nister Mac Millan „in enige punten hoop op een stap voorwaarts" geven, handhaafden de Westelijke ministers hun standpunt, dat zonder Duitse een heid geen werkelijke veiligheid bereik baar zou zijn. Molotof werd opnieuw onder pressie der drie Westelijke ministers gezet ten einde hem te nopen zijn voorstellen voor een oplossing van het Duitse pro bleem bekend te maken, vooraleer men het algemene veiligheidsprobleem verder zal behandelen. De Russische minister bleef er echter bij, dat hij 't- Duitse probleem eerst in een later sta dium der conferentie wil aansnijden. Onder deze omstandigheden, zo zeide Maandagavond een woordvoerder der Britse delegatie, is geen verdere voort gang der bespreking te verwachten. De besprekingen zullen Woensdag worden voortgezet. Zij waren Maandag begonnen met een voorstel van Molo tof om dr Adenauer en de Oostduitse premier Grotewohl tot de conferentie uit te nodigen. Ook deze zet van Molo tof werd door de Westelijken met een resoluut „neen" beantwoord. Zij wens ten de Oostduitse regering niet als le gitiem partner voor onderhandelingen te erkennen. Zowel West- als Oostduitsland heb ben delegaties naar Genève gezonden, doch deze zullen thans nog slechts in formeel buiten de conferentiezaal wor den geconsulteerd. ZEVENBERGEN, 1 Nov. De familie D. H. aan de Klundertse- weg te Zevenbergen heeft giste ren de schrik van haar leven ge had toen de vrouw des huizes eni ge houtblokken op de kachel leg de en even later de kachel uit el kaar sprong, waarbij, wonder bo ven wonder, geen der familiele den werd gewond. Bij onderzoek door de rijkspolitie bleek dat in een van de houtblokken een klei ne vliegtuiggranaat had gezeten, waarvan de dop was afgevlogen. Het projectiel zelf was gelukkig niet uiteengevlogen. De ravage in de huiskamer was aanzienlijk. JERUZALEM, 1 Uov. Israëlische en Egyptische grenstroepen zijn Maan dagochtend opnieuw met elkaar slaags geraakt, ditmaal in de sector van Nirim in het gebied van Gaza. Een Israëlische woordvoerder zei, dat een Egyptische strijdmacht, die onder dekking van machinegeweervuur Isra ëlisch grondgebied wilde binnendrin gen, door een Israëlische militaire pa trouille gedwongen werd zich terug te trekken. GRONINGEN, 31 Oct. Twee in casseerders van de Centrale Arbeiders verzekeringsbank te Groningen, de 28 jarige H. N. en de 29 jarige L. B. zijn spoorloos verdwenen. De Groninger po litie zoekt hun verblijfplaats omdat ze verdacht worden van verduistering. De door hen geïnde gelden, ieder onge veer 1000 zijn de vorige week Vrijdag niet afgedragen. Beide zijn In het bezit van een paspoort. Officiële verklaring uitgegeven LONDEN, 31 Oct. Te Londen is officieel medegedeeld, dat Prin ses Margaret niet met kolonel Townsend in het huwelijk zal treden. De mededeling werd gedaan in de vorm van een persoonlijke ver klaring, uitgegeven op Clarence House, de Londense woning van de Prinses. Deze zegt onder meer: „Ik zou gaar ne bekend maken, dat ik besloten heb niet met kolonel Townsend in het huwelijk te treden. „Ik ben mij er van bewust geweest dat ik een huwelijk zou hebben kun nen sluiten voor de burgerlijke stand, indien ik van mijn erfopvol- gingsrechten afstand zou hebben ge daan. Indachtig de leringen van de ko#k, volgens welke een christelijk huwe lijk onontbindbaar is, en bewust van mijn plichten tegenover het Geme nebest, heb ik besloten dit voor alle andere overwegingen te laten gel den. Ik ben geheel alleen tot dit besluit gekomen, gesterkt door de nimmer aflatende steun en toewijding van kolonel Townsend. Ik hen innig dankbaar voor het medeleven van allen, die steeds voor mijn geluk gebeden hebben". Koningin Elizabeth en de Koningin- moeder kregen de inhoud van de ver klaring toegezonden vóór de publica- Verhoging invoerrechten scooters en brommers? DE BILT ZEGT: Koude ochtend DE BILT, 1 Nov. Koude ochtend met plaatselijk mist. Overigens droog weer met opklaringen. Dezelfde tempe raturen als gisteren of iets lagere. Wei nig wind. De weersgesteldheid DE BILT, 1 Nov. - De weersgesteld heid van gisteravond 19 uur luidt: Den Helder vrij wel onbew. 5—11 gr. Ypenburg onbew. 5—10 gr. Vlissingen onbew. 6—10 gr. Eelde half bew. 4—10 gr. De Bilt onbew. 3—10 gr Ywenthe licht bew. 49 gr. Eindhoven onbew. 27 gr. Vl.v. Zd Limburg onbew. 2— 7 gr. Het weer in West-Europa wordt be heerst door een hogedrukgebied. Ten gevolge hiervan is het rustig najaars weer. Alleen boven Schotland was iets te merken van de invloed van de oce aandepressies. Daar regende het giste ren vrijwel de hele dag. Door dat het hogedrukgebied in onze omgeving nog in betekenis toeneemt, ziet het er naar uit, dat het regengebied, dat bovendien belangrijk in betekenis afneemt, ons land zal kunnen bereiken. Het weer zal clan ook onder invloed blijven van het hogedrukgebied, zodat op een aanhou den van hetzelfde weertype kan wor- en gerekend. 's-GRAVENHAGE, 31 October. De A.N.W.B heeft zich tot de ministers van economische zaken en van Fi nanciën gewend in verband met ge ruchten die de bond hebben bereikt, dat het in het voornemen zou liggen de invoerrechten op motorrijwielen scooters, bromfietsen en onderdelen daarvan belangrijk te verhogen. Motief voor deze maatregel zou zijn een poging van Belgische zijde om enige Belgische fabrieken, die de concurrentie tegen het buitenlandse product niet kunnen volhouden, in het leven te houden, aldus de A.N. W.B. Krachtens de tussen Nederland en België in het kader van Benelux bestaande overeenkomst zou België de Nederlandse regering gevraagd hebben gezamenlijk tot deze stap over te gaan. De A.N.W.B. zegt dat de vervoer middelen waar het hier om gaat, de motorische voertuigen bij uitstek zijn voor de bevolkingsgroep met de kleine beurs. Nog kortgeleden In vele gebieden in N.O.-Amerika hebben zich, voor de derde maal in tien weken tijd, ernstige overstromingen voorgedaan, welke aan vijf personen het leven hebben gekost. In de staat Connecticut is een voorlopige waar schuwing voor overstromingsgevaar uitgegeven. Aan de overstromingen zijn zware regens vooraf gegaan. Het Marokkaanse stadje Settat, 73 kilometer ten zuiden van Casablanca, is overstroomd. Er zijn tot nu toe 23 stof felijke overschotten geborgen, doch be kend is, dat zich onder de puinhopen van ingestorte woningen nog talrijke slachtoffers bevinden. Te Malaga, in Zuid-Spanje, zijn in het afgelopen weekeinde, tengevolge van overstromingen, duizend huizen be schadigd. Drie personen kwamen om het leven. werd de motorrijtuigenbelasting voor bromfietsen juist met het oog hierop afgeschaft. Het lijkt de A.N.W.B. vol komen in strijd met het streven van de regering naar handhaving van het prijspeil, indien zulk een dagelijks vervoermiddel van honderdduizen den nu in prijs zou worden verhoogd. Namens de gebruikers van motorrij wielen, scooters en bromfietsen ver zoekt de A.N.W.B., indien de geruch ten juist zijn, de ministers met de meeste aandrang aan dit Belgische plan géén medewerking te verlenen. Ex-sultan van Marokko terug in Frankrijk ANTWERPEN, 31 Oct. Op de Bre- dabaan te Brasschaet in de bocht aan het binnenhof is Maandagmorgen vroeg in de mist een auto tegen een boom ge reden. De 17-jarige Van Z. uit Rijswijk (Z.H.) werd dood uit het ingedrukte voertuig gehaald. De 19 jarige M. D. Z. uit Voorburg werd ernstig maar niet levensgevaarlijk gewond naar een zie kenhuis gebracht. De politie te Ant werpen vermoedt, dat de wagen was gestolen. Soekarno sprak tot 4000 jongeren DJAKARTA, 31 Oct. In het ge meentehuis van Solo heeft president Soekarno de plechtige bijeenkomst bijgewoond ter herdenking, dat 27 jaar geleden het Indonesische volks lied voor het eerst op Indonesische bodem ten gehore werd gebracht. Hij spoorde 4000 jongeren aan actief deel te nemen aan de voortzetting van de strijd voor de verwerkelijking van de idealen, overeenkomstig de procla matie van 1945. Deze jongeren legden later een jeugdeed af, waarin zij tot uitdruk king gaven één vaderland, één volk en één taal te hebben. tie. Des namiddags bracht kolonel Townsend twee en een half uur bij de Prinses op Clarence House door. Prinses Margaret was thuis, toen haar verklaring uitgegeven werd. Uit de verklaring blijkt, aldus Reu ter, dat de Prinses haar besluit zelf heeft genomen, zonder daarbij de lei ders van de natie te betrekken. In hofkringen heeft men te verstaan gegeven, dat de Prinses haar officiële taak in de komende weken normaal zal vervullen. Vanavond echter sloeg zij de jaarlijkse „Royal Command Film performance", die door Koningin Eli zabeth en de Hertog van Edinburgh zouden worden bijgewoond, over. Volgens de huidige plannen zal ko lonel Townsend Maandag zijn werk als luchtvaartattaché in Brussel her vatten. VROUWEN SNIKTEN Toen het besluit van de Prinses be kend werd kon men in de straten van Londen snikkende vrouwen zien. In vele landen onderbraken de radio stations hun uitzendingen, om het be sluit van de Prinses mee te delen. Over de gehele wereld leeft men met de Prinses mee, aldus Reuter. Over 't algemeen heeft men achting voor haar „die de plicht liet gaan voor de stem van het hart". Kolonel Townsend is naar'Uckfield in Zuid-Engeland gegaan. Met de bekendmaking is een einde gekomen aan geruchten, die meer dan twee jaar hebben geduurd. 's-GRAVENHAGE, 31 Oct. Van middag omstreeks kwart over twaalf is de 12-jarige J. H. van D. uit Voor burg op het Spui te 's-Gravenhage bij het passeren van een bespannen wagen met mest die werd bestuurd door de 22-jarige J. C. S. uit Delft, met zijn fiets in de tramrails geslipt en komen vallen voor deze wagen. De knaap liep een schedelbasisfractuur op en is tij dens zijn overbrenging naar het zie kenhuis aan de Zuidwal overleden. Dysenterie-epidemie in Duitsland HERNE, 31 Oct. Na een nauwkeurig onderzoek is thans gebleken, dat de oorzaak van de flysenterie-achtige epi demie in Herne en Wanneeickel, bij een melkfabriek ligt, die schoolmelk le vert. Ongeveer 1700 kinderen werden de vorige week ziek. Op de melkfa briek bleken zes bacillendragers te werken. Nice, 31 Oct. „Ik wens de i<*a- rokkaanse troon zo spoedig mogelijk weer te bestijgen". Dit verklaarde van ochtend de ex-sultan van Marokko, Ben Joessef bij zijn terugkeer in Frankrijk in 't Arabisch tegenover leden der Ma rokkaanse afgevaardigden. Twee jaar heeft hij op Corsica en vervolgens op Madagascar In ballingschap vertoefd. Op het vliegveld van Nice waren spe ciale voorzorgsmaatregelen getroffen. Bijna honderden verslaggevers en pers fotografen wachtten hem op. Er moch ten foto's gemaakt worden, doch de sultan weigerde een verklaring af te leggen. Deze 46-jarige vorst maakte de reis in gezelschap van twee gemalinnen, twee zoons en twee dochters. Hij droeg een Marokkaans gewaad, doch zijn kin deren waren Europees gekleed. De vijftien bijvrouwen, die zijn balling schap hadden gedeeld, zullen hem later nareizen. De sultan en zijn gevolg namen hun intrek in Beauvallon, een klein dorpje met 300 inwoners aan de Franse ri- vièra. Er bevinden zich geen restau rants, geen bars en zelfs geen benzine pompen in deze „oase". Op kosten van de Franse regering zullen Ben Joessef en zijn gezinsleden hier wonen in het Golfhotel. In dit zeer luxe hotel, dat in een park staat van ongeveer vijftig hec tare, logeerde deze zomer ook Mevr. Churchill. Op de eerste verdieping is een eetkamer voor 25 personen inge richt. Antoine Finay, de Franse minister van buitenlandse zaken, die Dinsdag voor een dag in Parijs vertoeven zal, zal in de loop van de ochtend de ex- sultan ontvangen. Intussen zijn de le den van de Marokkaanse troonraad in Parijs aangekomen. BUENOS AIRES, 1 Nov. Het ma tige Argentijnse algemene vakverbond dat indertijd Peron krachtig steunde, heeft zijn leden opgeroepen heden, middernacht, in staking te gaan. Het verbond eist onder meer de vrij lating van gearresteerde vakbondsle den. De president heeft alle functies in het verhond vervallen verklaard. Hij heeft de verkiezing van nieuwe func tionarissen gelast en wel binnen 120 dagen onder toezicht van het leger. Hoogwater Woensdag 2 Nov.: Vlissingen: 2.43 u. 2.45 m., 15.00 u. 15.30 u. 2.59 m.; Wemeldinge: 4.25 u. 2.45 m.; Terneuzen: 3.14 u. 2.59 m„ 1.75 m., 16.44 u. 1.73 m.; Zierikzeë: 9.41 u. 1.48 m.; 22.05 u. 1.52 m. LONDEN, 31 Oct. Door een nieuwe stakingsgolf ligt in Groot Brittan- nië thans een aantal fabrieken stil. Het merendeel van de stakers in to taal 17.000 behoort tot het personeel van automobiel- en vliegtuigfabrie ken.. Onder de stakers bevinden zich arbeiders van de drie Schotse Rolls- Roycefabrieken, de Roverfabriek te Solihul en de Hawkervliegtuigfabriek te- Blackpool. De stakers bij de Schotse Rolls-Roycefabrieken hebben het werk neerge legd om er tegen te protesteren, dat één van hun collega's een te hoge pre mie heeft ontvangen. Deze 11.000 stakers eisen, dat ook de arbeiders in de acht Engelse Rolls-Roycefabrieken zich bij hun actie zullen aansluiten. De stakers van de Roverfabrieken protesteren tegen het ontslag van 120 arbeiders. In Casablanca heeft de bevolking demonstraties gehouden ten gunste van de naar Frankrijk vertrokken Ben Joessef. Heel de dag hebben mannen en vrouwen, (gesluierd) in de straten van de stad uiting gege ven aan hun verlangen Ben Joessef terug op de troon te krijgen. Onze foto geeft een beeld van deze betogingen. Schrijfwijze van het Nederlands in België BRUSSEL, 31 Oct. In een rond* schrijven aan de hoofden van inrich- tintingen van onderwijs, deelt de Bel gische minister van onderwijs mede, dat met betrekking tot de schrijfwijze van het Nederlands het schooljaav 1955-1956 als overgangsperiode be schouwd zal worden. Leraren en leer lingen zullen zich in deze periode ver trouwd moeten maken met de nieuwe spellingregels. Ten aanzien van de bastaardwoorden zal, waar de woor denlijst dubbelvormen vermeldt, de voorkeursspelling worden onderwezen, al zal bij de examens voorlopig de grootst mogelijke toegeeflijkheid wor den betracht. Wat de voornaamwoor delijke aanduidingen betreft, wordt zowel het gebruik van „zij" en „haar" als van „hij" en „hem" toegestaan. en over de grenzen Mr J. B. J. Heijmeijer, vice-president van het Gerechtshof te Leeuwarden, in welke hoedanigheid hij de strafkamer presideerde, is in het St Bonifatius- hospitaal te Leeuwarden in de ouder dom van 60 jaren na een langdurig ziekbed overleden. In aanwezigheid van enkele hoge mi- htaire autoriteiten, waaronder brigade generaal ir M. Brinkgreven, plaats- vervangend-directeur materiaal land macht en hoofd van de technische staf, en kolonel W. J. Kaldenbach, inspec teur van de technische dienst, is gister morgen bij Van Doorne's Automobiel fabriek te Eindhoven het 5000ste mili taire DAF-voertuig, een artillerietrek ker afgeleverd. De algemene vergadering van de Ned. Chr. Reisvereniging zal op 4 Februari 1956 worden gehouden te Zutphen. De Russische autoriteiten hebben da Westduitse regering om hulp verzocht bij de repatriëring van „vroegere ver plaatste Sowjet-burgers", die nu in W.- Duitsland wonen, aldus heeft het Oost duitse persbureau A.D.N. Maandag medegedeeld. Het Engelse schip „Bugier" heeft Maandagavond geseind, dat het in da buurt van de Zuidwestelijke uitloper van Engeland twee lichtfakkels in het water heeft aangetroffen en later een aantal kussens en matrassen, die ogen schijnlijk kortgeleden daar terechtge komen zijn. Twee reddingboten zijn uitgevaren om naar mogelijke slachtoffers te zoeken, Aan de schepen in de buurt is verzocht scherp uit te zien.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1