WERKWEEK VAN V1|F DAGEN IN BELGIE heeft Grijpskerke begroting van tekort op f 8.927, de Zwitsaletten Het loon voor 48 uur zal zal gehandhaafd blijven PU RO L SD,e Radio faienqill UIT DE KERKEN Overeenstemming na lange onderhandelingen Huidgenezing V.S* streven geen atoom^monopolie na KNIPPERLICHTEN STAAN ER NIET VOOR NIETS! Negen van de tien mannen vóór maximum snelheid bromfietsen Drie onderscheidingen en geen beroep op garantiefonds Havenplan Terneuzen in de doofpot? U.U. en uLïifyintiiyen ZeAug* in Uabich ö,p, de knieën Verzoek tot hogere uitkering uit gemeentefonds Plannen om ruïne van Hoogelande te herstellen ïluttig, inUiluut ZeAeftoAmeeïd „Uïije" Uniu-eïöiteit Maandag 31 October 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 5 BRUSSEL, 29 October. Na onderhandelingen die meer dan acht nur duurden en die pas vannacht om één nur eindigden hebben de ministers en de afgevaardig den van het Belgisch verbond der industrie en van de vakbonden hun goedkeuring gehecht aan het volgende protocol: 1. De regering stelt vast dat de representatieve organisaties van werkgevers en werknemers met betrekking tot de vermindering van de arbeidsduur zich accoord hebben verklaard over de volgende principiële verklaring: De organisaties van werkgevers en werknemers zijn het eens om met orde en methode en geleidelijk de 45-urenweek, eventueel verdeeld over 5 dagen te ver wezenlijken. Hierbij rekening houdend met de moeilijkheden die eigen zijn aan iedere sector en zonder de stabiliteit dezer bedrijven en van de nationale economie in gevaar te brengen. Daar waar de verwezenlijking niet onmiddellijk mogelijk blijkt, verbinden zij zich de studie over de verwerkelijking voort te zetten. 2. De regering stelt verder vast dat de verwezenlijking van deze principes op sommige moeilijkheden stuit en stelt partijen voor deze moeilijkheden op te lossen door nader overleg. 3. De regering is van oordeel, dat het kolenprobleem als eerste punt door de deskundigen onderzocht dient te worden. Zij verklaart, dat het niet mogelijk is de mijnwerkers het voordeel van een ver minderde arbeidsduur te weigeren wan neer dit aan andere industrie-sectoren wordt toegekend en dat dus in de eerste plaats een oplossing in die richting ge zocht moet worden waarbij rekening ge houden dient te worden met de noodza kelijkheid voor de Belgische economie noch de kolenproduetie te verminderen noch de kolenprijs te verhogen. 4. Wat de staalindustrie betreft is de datum van het van kracht worden van de 45-urige week vastgesteld op 1 Fe bruari 1956. De hierboven genoemde con sultatieprocedure zal worden toegepast en de deskundigen zal verzocht worden hun verslag voor 25 December 1955 in te dienen. Indien het verslag besluit dat deze vermindering de stabilisatie van be doelde industrie of van de nationale eco nomie in gevaar brengt, zal de voren- gaande verbintenis opnieuw door de par tijen worden besproken. 5. Wat betreft de toestand van de stik stofindustrie zal de arbeidsduur onmid dellijk verminderd worden tot 4614 uur bij wijze van overgangsmaatregel. De datum van het van kracht worden van de 45-urenweek in deze sector is vastgesteld op 1 Februari. Indien het verslag der deskundigen tot de conclusie komt dat deze vermin dering de stabiliteit van bedoelde in dustrie of van de nationale economie in gevaar brengt, zal de vorengaande verbintenis opnieuw een onderwerp van bespreking moeten uitmaken. 6. Aangaande de industrie van non- ferro metalen is de datum van het van kracht worden der 45-urenweek vastge steld op 1 December a.s. 7. Wat de banksector betreft hebben de werkgevers hun accoord gehecht aan de vermindering van de arbeidsduur en hebben zij zich verbonden van 31 Octo ber af een begin te maken met de bestu dering van de uitvoeringsbepalingen. INTERNATIONAAL OVERLEG 8. De regering herinnert er aan dat in Juli door alle partijen werd aanvaard dat de vermindering van de arbeidsduur tot 5 dagen van in totaal 45 uur niet door België alleen kan worden verwezenlijkt en zonder rekening te houden met de arbeidsvoorwaarden die gelden in de na burige en concurrerende landen. Afge' zien van hetgeen de regering reeds be> proefd heeft bij de Raad van ministers van de Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal (E.G.K.S.) gaat zij de ver bintenis aan deze kwestie te berde brengen bij alle gevoegde internationale instanties, nl. de internationale arbeids organisatie en de gemeenschappelijke vergadering der E.G.K.S. 9. De regering en de betrokken partijen stellen vast dat de verkorting van de ar beidsduur slechts geleidelijk kan ge schieden. ZU stelt de vakbondsafgevaar digden daarom voor een einde te maken aan de stakingen. De vakbondsafgevaar digden hebben toegezegd dit voorstel te zullen verdedigen. De regering verplicht zich de partijen uiterlijk 31 Mei 1956 op nieuw bijeen te roepen om kennis te ne men van de in de verschillende bedrijfs takken bereikte resultaten en om te on derzoeken welke maatregelen eventueel nog moeten worden genomen. 10. Na onderling overleg hebben de af gevaardigden van werkgevers en werk nemers verklaard deze voorstellen te ac cepteren teneinde een einde te maken aan de huidige sociale moeilijkheden. Het accoord wordt van kracht zodra de s ta- kingsaanzeggingen zijn ingetrokken en de staking in de stikstofindustrie is be ëindigd. Na afloop van de onderhandelingen over de vqfdagenweek verklaarde minis ter Van Acker tegenover de journalisten dat in alle industrieën die in aanmer king komen voor een verminderde ar beidsduur het loon voor 48 uur zal wor den gehandhaafd. De Belgische premier legde er de nadruk op, dat de arbeids- Ingezonden Mededeling (Adv.) Huidzuiverheid - Huidgezondheid duur alleen verminderd kan worden in dien dit niet leidt tot een verlaging van de productie en een stijging der prijzen. Indien wij er niet in slagen onze prijzen op peil te houden, zo betoogde hij dan kunnen de gevolgen voor ons land zeer ernstig zijn want België is meer dan enig ander land afhankelijk van zijn buiten landse handel. Boodschap van Eisenhower NEW VORK, 28 Oct. In een boodschap, die Lewis Strauss, voor zitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, heeft voorgelezen, zegt president Eisenhower, dat Ame rika niet streeft naar een monopolie bij het beteugelen van het atoom tot welzijn van de mensheid. Hij staat daarbij een maximale deelneming van de Amerikaanse industrie voor. Eisenhower noemt de oprichting van een internationaal bureau voor atoom energie één van de bewijzen van vooruitgang op het gebied van atoom energie voor vredesdoeleinden. Geen betere bijdrage tot de wereldvrede kon worden geleverd dan gebrek te vervangen door overvloed. Strauss deelde mee, dat de commis sie voor atoomenergie een voorstel van een overheidsbedrijf heeft goed gekeurd voor de bouw van een atoom reactor, die in Nebraska electriciteit zal produceren. Dit is het eerste pro ject van deze aard, waaraan de com missie haar fiat heeft gegeven. Eer der heeft zij reeds de bouw van twee van dergelijke centrales door parti culiere nutsbedrijven goedgekeurd. België is van plan, aldus Strauss, een atoomkrachtcentrale te bouwen bij Brussel. Deze zou in de eerste helft van 1958 gereed zijn en electriciteit leveren voor de wereldtentoonstelling van 1958. Harold Stassen, speciaal raadgever van Eisenhower voor ontwapenings kwesties, verklaarde, dat de Ameri kaanse industrie ongeveer 300 mil- lioen dollar heeft gereserveerd voor atoomonderzoek in de vier komende jaren. Ingezonden Mededeling (Adv.) Bestrijd UW PIJNEN met: DEN HAAG, 28 Oct. Het NIPO heeft vorige maand bij een steek proef aan mannen uit alle rangen en standen in heel Nederland gevraagd: „Zoudt u ervoor of ertegen zijn dat er een maximum snelheid voor het verkeer werd ingevoerd in de be bouwde kom van dorpen en steden?" 88 pet. was voor invoering van ma ximum snelheid, 9 pet. er tegen, ter wijl 3 pet. geen mening had hierover. Onder de automobilisten zijn de meeste tegenstanders, namelijk 2 op de 10, onder de fietsers en voetgan gers de minste. De argumenten die men opgeeft voor het invoeren van een maximum snelheid zijn vooral: er gebeuren te veel ongelukken (27 pet.) en het ge vaar wordt minder, de veiligheid wordt groter (24 pet.). Verder vindt men dat er te hard gereden wordt: 17 pet. en dat maxi mum snelheid vooral de veiligheid voor kinderen en ouden van dagen groter zal maken: 17 pet. Alle soor ten weggebruikers denken er wat dit betreft eender over of men nu per auto, fiets of te voet op straat is. Het meest voorkomende argument bij de tegenstanders is, dat de weg gebruiker zelf voldoende verantwoor delijkheidsgevoel moet hebben en met verstand behoort te rijden. Speciaal de automobilisten vinden, dat men zich toch niet aan de maxi mum sr -'lheid zal houden en dat in voering ervan dus weinig uit zal viaken. Houd) de winter uit handen en voeten. Balans van de E 55: ROTTERDAM, 28 Oct. Tijdens een maaltijd ten stadhuize van Rotter dam, door het gemeentebestuur aange boden aan het dagelijks bestuur van de „E 55", heeft de minister van eco nomische zaken, prof. dr J. Zijlstra, mededeling gedaan, dat het H.M. de Koningin behaagd heeft een drietal on derscheidingen te verlenen. De voor zitter van het dagelijks bestuur van de „E 55", ir J. W. Ernste, bleek be noemd te zijn tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, de coördinator J. Hasper gemeentesecretaris van Rotterdam tot Officier in de Orde van Oranje Nassau en de secretaris van het dagelijks bestuur C. F. Bree- veld tot Ridder in laatstgenoemde orde. Ir J. W. Ernste heeft het bericht, enige dagen na de sluiting van de ener giemanifestatie gedaan, dat de finan ciële uitkomsten gunstig zijn in die zin, dat het door de gemeente Rotterdam beschikbaar gestelde garantiefonds niet behoeft te worden aangesproken, officieel bevestigd. „Een hoogst onprettige situatie!" moppert Joris Goedbloed, als zijn voorwielen al op het eerste spoor staan en hij op een ander spoor een trein met een sneltreinvaart ziet naderen! „Betekent dit de onder gang van het Huis Goedbloed? Neen, driewerf neen! Luctor et labora! zoals wij Latinisten zo treffend op merken in zo'n geval!" Een fikse draai aan het stuur en nu maar zien, wie het eerste aankomt! Dat was allemaal niet nodig geweest, als Joris had uitgekeken, want bij vele onbewaakte overwegen staan knipper lichten, net als hier. Een groen knipperlicht betekent: de overweg is veilig. Rood knipperlicht betekent: De overweg is niet veilig! Stoppen! En als die knipper lichten soms defect zijn, is er altijd nog een oranje licht, dat niet knippert, maar waarschuwt: Kijk uit! Let op!! TERNEUZEN, 29 Oct. „Hoe staat het eigenlijk met het havenplan van Terneuzen?" zo werd gevraagd tijdens de hedenavond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De vergadering kon slechts constateren, dat de zaak wel wat op de lange baan wordt ge schoven. Drie jaar geleden is daar al mee begonnen en er zijn reeds twee jaren verlopen, sinds het rapport werd gepubliceerd aan het oud-G.S.-lid Ha melink, die de zaak in behandeling had. De K. van K. vreest, dat een en ander in de doofpot is geraakt. Beslo ten werd een mondeling verzoek tot spoedige afhandeling aan Ged. Staten te doen richten. De begroting voor 1956 werd met algemene stemmen goedgekeurd. Ten slotte werd besloten aan G.S. voor te stellen de 10-vaarten boekj.es bij de veerdiensten te vervangen door kaar ten. De Kamer is van mening, dat het oponthoud aan de ponten hierdoor aanmerkelijk zal worden verminderd. Nu het Saeftinge-rapport van prof. Hackou is voltooid, zal zo spoedig mo gelijk contact worden opgenomen met de directeur-generaal van de RWS teneinde de zolang bepleite oplossing te verkrijgen. DINSDAG 1 NOVEMBER 1955. HILVERSUM I, (402 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 8.00 Nws en weer- ber. 8.15 Plechtige Hoogmis. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voordr. m. muz. 10.40 Koorconc. 11.05 Orgelconc. 11.30 V. d. zieken. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. mededelingen. 12.33 Gr.i22.50 Kon. bezoek aan Suriname. 23.00 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en Kath. nws. 13.20 Dansmuz. 13.45 Gr. 14.00 V. d. kind. 1430 Kamerork. en solist. 1530 „Hei ligenverering", caus. 15.50 Gram. 16.15 Sport. 16.30 Vespers. 17.15 Voor de jeugd. 17.35 Gram. 17.45 Regerings- uitz.: Nederland en de wereld: „Het Ne derlands onderwijs en de emigratie", door drs J. van Campen. 18.00 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gram. 20.20 Act. 20.35 De gewone man. 20.40 Utrechts Sted. or kest, koor en solist. (21.4022.10 Vocrdr.) 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. met toelichting. HILVERSUM H, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. V PRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 V. d. huisvr 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gr. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Sopr. en piano. 11.30 Orgelspel. 12.00 Lichte muz. 12 30 Land- en tuinb. meded. 12.35 Promenade- ork. en solist. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade-orkest en solist. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 School radio. 15.00 V. de vrouw. 15.30 Cello en piano. 16.00 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 V d. jeugd. 18.45 Gram. 18.55 „Paris vous parle" 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Gevar. progra. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nws. 20.05 Act. 20.15 Gevar., progr. 22.10 „Palledonië", hoorspel. 22.25 Pianorecital Nws. 23.15 New York calling. 23.20 Conf. Grote Vier te Genève. 23.15 Act. of gram. 23.30—24.00 Gram. BRUSSEL, (324 m.): 12.15 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Opera- en Belcantoconc. 10.00 Orgelspel. 16.30 Gram. 16.52. Idem. 17.00 Nws. 17.10 Zang en piano. 18.00 Gr. 18.30 Godsd. caus. 19.00 Nws. 1930 Gram. 20.00 „De Zandloper". 21.00 Omr ork. en sol. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 230524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S. KRO: 20.15 Act., journ. en weerber. 20.3522.15 Film over Palestina. Paul Henri Spaak, de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, heeft Donderdagavond in zijn Kabi net met enkele ministers en hoge ambtenaren het Nederlands-Belgische probleem van de waterwegen be sproken. Bij haar vijfenzeventigjarig bestaan heeft de Vrije Universiteit te Amster dam van allerlei kanten waardering ont vangen. Zo schreef ook de vrijzinnige prof. dr J. Lindeboom uit Groningen in Vrije Geluiden een sympathiek woord, waaraan wi) het volgende ontlenen: Het is hier de plaats om even de overigens zeer bescheiden rol van het vrijzinnig protestantisme in de opening der Vrije Universiteit te vermelden. Er was bij alle principieel verschil één punt van overeemstemming tussen dr Kuyper en de toenmalige leidinggevende figuren der vrijzinnigheid; van beide zij den werd namelijk aangedrongen op een „boedelscheiding" in de Hervormde Kerk over drie of vier afzonderlijke kerken, voorlopig nog door een losse administra tieve band verenigd. Zo had het standpunt der (latere) do lerenden ook formele instemming onder modernen; onder deze de toenmalige re dacteur der Hervorming, ds F. W. N. Hu- genholtz. En toen in October 1880 de Vrije Universiteit plechtig werd geopend, was Hugenholtz onder de genodigden en schreef hij er over met sympathie, als een voorbode ener vrije Gereformeerde (en eventueel ener latere moderne) kerk. Jaarlijks brengt ds A. J. Wormgoor, Hervormd predikant in Den Haag, een bezoek aan zijn eerste gemeente: Harich en Ruigahnizen in Friesland. Van zijn laatste bezoek aan die dorpen zegt hij in de 's-Gravenhaagse Kerkbode: Het is alsof ik er vorige week ben weg gegaan. Ofschoon ik een Geldersman van geboorte ben heb Ik me, eenmaal predi kant in de Zuid-Westhoek, van stonde af aan volkomen aan de Friezen verbon den gevoeld en daarin is bij mijn reis door de kerk in de loop van 38 jaren geen verandering gekomen. In de Zuid-West hoek van Friesland voel ik me als onder mijn eigen volk. Ditmaal heb ik er weer eens gepreekt. Het grijpt je wel aan weer op die oude kansel te staan waar je in vrezen en be ven begonnen bent. In de kerk vele be kende gezichten. Na afloop vele handen die gedrukt werden. Ook in een dorp ais Harich en Ruiga- huizen verandert in de loop der jaren na tuurlijk het één en ander. In vele opzich ten kan gesproken worden over een ge zonde aanpassing zeker ook in kerke lijk opzicht aan onze zich steeds maar evoluërende tijd Friesland blijft niet ach ter en maakt daarom stellig niet de in druk van „achterlijk" te zijn.De Friezen kunnen wel mee. In één opzicht onderscheiden zij zich nog van menige Hollandse kerkelijke ge meente: de trouw aan en de liefde voor de kerk is nog groot. De kerk neemt in het dorpsleven nog een centrale plaats in. God geve, dat dit zo blijven moge. Want er ligt een zeer grote zegen in-be sloten. GRIJPSKERKE, 29 October. In verband met een begrotingstekort van f 8927.heeft de raad een verzoek gericht aan de Minister van Binnenlandse Zaken om het bedrag per inwoner van de algemene uitkering uit het ge meentefonds te willen verhogen, daar het niet mogelijk Is gebleken anders de begroting sluitend te krijgen. De begroting werd als volgt vastgesteld: inkomsten en uitgaven gewone dienst f 140.845,53; Inkomsten kapitaaldienst f 215.996,79; uitgaven f 257.226,99. Als voornaamste kapitaalswerken staan voor het jaar 1956 op de gemeentelijke verlanglijst de bouw van een ambts woning voor de burgemeester, de verbouw van het gemeentehuis en de herbestrating van het grootste gedeelte van het Kerkplein. Op de begroting is voor deze werken een bedrag van f 130.080.uitgetrokken. Alvorens tot behandeling van de bedrag geraamd onder de post „Dag- Cf Y*f~\ ,~T rf att nrrfartnum .1 1 .11 jï)j begroting werd overgegaan besloot de raad zijn goedkeuring te geven aan het voorstel van B. en W. om de positie der kasmiddelen te ver sterken teneinde de woning e.d. te financieren, bij een bankierskantoor een kasgeldlening aan te gaan van f 80.000.tegen een rente van 1% pCt voor de tijd van één jaar. DE BEGROTING. De heer A. Francke (A.R.) ver zocht de aanschaffing van een sirene voor de brandweer te laten voorgaan boven de aankoop van slangen. De voorzitter zegde toe hieraan de no dige aandacht te zullen schenken, maar kon reeds mededelen, dat B. en W. hierover onderhandelingen voeren met de leveranciers. De heer J. de Vlieger oordeelde het en weekgelden van werklieden' waaruit het loon van de gemeente werkman wordt betaald en welk be drag was geraamd op f2000.aan de hoge kant. De voorzitter antwoord de, dat deze werkzaamheden steeds toenemen. Voor de koeten van het onderhoud enz. der algemene be graafplaats was f650.geraamd. De heer Francke wilde gaarne weten waarvoor dit bedrag nodig was. Uit de toelichting van de voorzitter bleek dat deze post betreft het onderhoud der begraafplaats (benevens dienst gebouwde en begrinding der paden) en niet in het minst de bewerking van het plantsoen. Ook vroeg de heer Francke waarom een bedrag van f 5500.was uitgetrokken voor het aanbrengen van een slijkpomp op de benzinetank van de rioolzuiverings installatie. Hierbij merkte de voorzit ter op, dat dit werk niet langer met de hand kan gebeuren nu de gehele dorpskom gerioleerd is, waarop de heer Francke opmerkte, dat hij had vernomen, dat het niet mogelijk zou zjjn de bijzondere school op de rio lering aan te sluiten en het hem daar om verwonderde, dat een bedrag voor de aanschaffing van een motorpomp was geraamd. De voorzitter zei ech ter, dat het betreffende rapport nog steeds niet was ontvangen. Aanslui ting is dus helemaal niet uitgesloten, De heer Coppoolse (S.G.P.) ver klaarde zy'n stem niet te kunnen ge ven aan die posten, welke betrekking hebben op de verzekering en vroeg hiervan aantekening. BESLOTEN. Tijdens een besloten zitting, die hieraan voorafging werden zaken be sproken, die betrekking hadden op evt. aankoop van een terrein ter rea lisering van het uitbreidingsplan en de weer in functietreding van de ge meente-ontvanger, die enige tijd we gens ziekte op non-actief is geweest. RUÏNE VAN HOOGELANDE. De eigenaar van de ruïne van Hoo gelande heeft het plan om dit monu ment met steun van rijk, provincie en gemeente te consolideren. B. en W. stelden daarom voor voor zover de begrotingspositie dit toelaat hier aan medewerking te verlenen. De heer Francke vond medewerking niet verantwoord nu de financiële positie van de gemeente verre van rooskleu rig is. Het rijk stelt echter financiële medewerking van de gemeente als voorwaarde en daarom verzocht de voorzitter goedkeuring van het voor stel. Z.h.s. werd zulks (onder de ge stelde voorwaarden) besloten. STRAATBELASTING. Namens de heer A. de Buck te Oostkapelle had het boekhoudbureau der Z.L.M. te Goes bezwaar ingediend tegen de aanslag straatbelasting, om dat de gebouwde eigendommen niet in de onmiddellijke nabijheid van openbare land- of waterwegen in deze gemeente gelegen zijn, terwijl de on gebouwde eigendommen werden ge ëxploiteerd van de hofstede uit en voor de aanvoer van de producten niet van een openbare weg wordt ge bruik gemaakt. De raad was het hier mee niet eens en verklaarde het be zwaar dan ook ongegrond. Ook een bezwaarschrift van de Wed. J. Kwek- keboom te Aagtekerke betreffende 'n haar opgelegde aanslag in de straat belasting, werd ongegrond verklaard. AMBTSWONING. Van Ged. Staten was een schrijven ontvangen, dat er bezwaar bestond tegen de bouwkostensom voor de ambtswoning van de burgemeester. Men besloot daarom een woning te ontwerpen, welke de door Ged. Sta ten gestelde som niet zal overschrij den. Met het architectenbureau Rot huizen 't Hooft zal verder overleg gepleegd worden omtrent het type woning en de verdere inrichting daarvan. ONDERWIJS. Het bestuur van de bijz. school zal 500.beschikbaar worden gesteld voor de aanschaf van een stofzuiger en 24 nieuwe bijbels in de nieuwe vertaling. De raad stemde eveneens in met een verzoek van genoemd be stuur om in het vervolg inplaats van "35.veertig gulden per leerling ex ploitatievergoeding te mogen ontvan gen. Het bedrag voor de Chr. Kleu terschool werd als volgt verhoogd: per kind van 4 jaar en ouder f40. Een ouderling in een Nederlandse emi grantengemeente in Australië geeft in Trowel and Sword zijn bevindingen weer, die hü op deze wijze besluit: Mij broeders ouderlingen, is het u soms ook te zwaar, te moeilijk zoals mij? Dan zal ik u de geschiedenis vertellen van een pastoor, die bij het werk van een straatmaker stond te kijken. „Jij hebt die stenen maar in je macht, jij legt ze zoals jij wilt", zei de pastoor tot de man. „Ik kan mijn gemeenteleden maar niet krijgen, waar ik ze hebben wil". „Dan moet u dat net eender doen als ik", was het antwoord van de straat maker. „En hoe doe jij dat dan?" was de we dervraag. „Wel op mijn knieën zoals u ziet!" Zoals men weet hebben d eBaptisten, die in Nederland maar een kleine groep vormen, In andere landen millioenen ge loofsgenoten. In De Christen wijdt ds J. Louw een artikel aan de Russische Bap tisten, over wier „kerkregering" hij deze opmerkingen maakt: Ook in de Russische gemeente blijkt men zo iets te bezitten als superintenden ten, d.w.z. opzichthouders. We wisten, dat de Engelse gemeenten deze instelling kenden en eveneens de Zweedse, maar nu nu blijkt men dit instituut in Rusland ook te hebben ingevoerd, de stem hebben en door de gemeenten Wanneer deze mannen een raadgeven- vrijwillig gekozen zijn, met behoud van eigen zelfstandigheid, dan kon dit insti tuut wel eens „in een behoefte voorzien" en zegenrijk werken. We houden de weg tussen de gemeente op aarde en haar he mels Hoofd graag vrij, zowel van super intendenten als van bisschoppen en pau sen en commissies, maar overleggen graag met mannen en vrouwen wier oor meer gescherpt Is dan het onze om de stem des Geestes op te vangenen wier ogen sterker door de Geest van God ver licht zijn dan onze ogen om ons tot gid sen te' zijn op de weg, die wij te gaan hebben. In Liberta-s ex Veritate, het orgaan van de studentenvereniging S.S.R., staat de rede afgedrukt, die dr J. Ozinga hield op het laatste S.S.R.-congres. Wij lezen daarin o.m.; Het is u zonder twijfel bekend, dat Ge reformeerd zijn een niet eenvoudige, ja een zeer inspannende bezigheid is. Men kan daar nooit inkomen uitzonderin gen daargelaten wanneer men niet op één of andere manier zelf de dingen leert zien. Men kan niet door een andermans bril kijken, men moet er zelf een hebben en kunnen hanteren. Dat geldt zeer sterk op het terrein van de wetenschap en dat van het werken met de wetenschap in een zeer samengestelde maatschappij. Men moet daarover zelf bij het licht van de schrift leren denken. Anders gaat het niet. Men moet dat Gereformeerd den ken zelf verwerven. Daar moet men vreugde in krijgen, men moet deze moei lijke weg zelf leren gaan met blijdschap. Altijd is dat een pricipe geweest in de gehele organisatie van het Gereformeer de leven. Denkt u even aan de jeugdor ganisaties, aan de mannen- en vrouwen verenigingen. Wanneer men niet zelf voor de problemen wordt geplaatst en met praten en leren ertoe komt daar zelf in te duiken, daarover zelf de gedachten te formuleren, die de Schrift ons te denken wil geven, dan wordt het een zwakke geschiedenis. Dan heeft men er niet aan gedaan wat men er aan heeft kunnen doen. Prof. J. J. van der Schuit, redacteur van De Wekker, het weekblad der Chr. Geref. Kerken, toonde zich dankbaar over het bestaan van de Vrije Universi teit, maar schrijft er ook dit bij: Toch zou onze vreugde groter kunnen zijn, als wij als kerken niet geheel ter zijde werden gesteld, wanneer het betrof haar theologsiche faculteit. Wanneer de universiteit werkelijk een „vrije" universiteit zal zijn, moet ook een plaats kunnen gegeven worden aan al die kerken, die uit een positief schriftuurlijk beginsel leven. Misschien daagt nog eens die dag, als haar eeuwfeest wordt gevierd. Thans is het toch zó, dat alleen de Gereformeerde Ke'ken een invloedssfeer kunnen doen gelden betreffende de theologische facul teit. Hoeveel goeds en schoons ik zie in de Vrije Universiteit, zij is mij in haar theo logische faculteit toch wat al te „kerke lijk" Gereformeerd, wat nog iets anders zegt, dan confessioneel Gereformeerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 5