Jehovah's getuigen willen geen christenen genoemd worden M' BRIL Bouwwereld kan profiteren van industrie-ervaringen w r VOOR DE VIJF EN TWINTIGSTE MAAL Misleiding door gebruik van christelijke woorden en termen door Ds J, KWAST, Ned. Herv. predikant te Vlissingen De jehovahs getuigen en hun leer (1) KX-M. vliegt „op papier" met straaljagers Grootse manoeuvres in de V.S, vooraanstaande Nederlanders geven hun mening over het sparen Spatader-Kousen Organisatie is sinds tientallen jaren niet veranderd Nieuw vlaggeschip voor Holland-Amerika Lijn ISDAT JUIST m Zaterdag 29 October 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 9 Men betitelt de Jehovah's getuigen weieens als een secte. Wij vragen dus allereerst: „Wat is een secte?" Een secte is een groep van mensen, die met behoud van de hele bijbelse waarheid een deel van die waarheid zó gaan beklem tonen, dat de andere delen van de waarheid verwaarloosd worden. Dat beklemtoonde deel van de waarheid wordt dan nog zó fanatiek naar voren gehaald, dat aan anderen het bezit van wat voor onder deel van de waarheid ook ontzegd word. Die worden dan betiteld als mensen, die er helemaal naast staan. De secte heeft dus steeds gevaarlijke kanten, maar bedoelt meestal de hele bijbelse waarheid vast te houden, zoals die ook door andere Christenen, door de kerken wordt gezien. Wij kunnen de Jehova's getuigen on mogelijk een secte noemen, want zij bedoelen in het minst niet de waar heid vast te houden, zoals die door de andere Christenen, door de kerken, wordt beleefd en verkondigd. Wat eeuwen lang door de Christenen is ge loofd wordt door de Jehova's getuigen radicaal over boord gegooid. Zij doen dit niet per ongeluk, maar zeer be wust, willens en wetens. In èèn van hun hoofdgeschriften, 't boek „De Waarheid zal U vrijmaken" komen wij doorlopend de gedachte te gen, dat al wat geleerd werd en wordt door de kerken met de ware gods dienst niets te maken heeft. Het is religie en onder religie wordt door de Jehova's getuigen verstaan: de dienst aan de duivel, de misle:'l:rig van de duivel. Op blz. 119 en volgende bladzijden van „De Waarheid zal U vrijmaken" wordt Kaïn genoemd de eerste religi euze geestelijke. Zoals Kaïn offerde, offeren heden religieuze geestelijken bij politieke plechtigheden en zeggen gebeden op. Zoals Abel God diende, dienen de Jehova's getuigen God. Abel was de eerste Jehova's getuige. De kerk en de duivel Blz. 86 en 87: De duivel heeft de re ligie ingevoerd. Niemand kan aanto nen, dat Adam en Eva tot aan die tijd in Éden de een of andere ceremonie of vormingsdienst er op nahielden. Zij gingen dat doen, toen zij de duivel gin gen dienen. En de kerken doen dat nu nog. Ook zij dienen de duivel. Als in de geschriften van de Jehova's getui gen zo over de christenen, over de ker ken, wordt gesproken, wordt allereerst de aanval gericht tegen de Roomse kerk. Maar laten de Protestanten niet denken, dat zij in de ogen van de Je hova's getuigen er beter af komen. Luister slechts naar hetgeen gezegd wordt onderaan blz. 256: Hij dat is Jezus bouwde geen synagoge of een religieus gebouw, ten einde zich als pastoor of dominee zich daarin te installeren. Dominee en pastoor staan op één lijn en het Prote stantisme is even duivels als het Rooms-Katholicisme. De Jehova's getuigen keren ziech tegen de gehele christenheid en ko men daar openlijk voor uit, behalve dat zij christelijke woorden en ter men gebruiken en zo misleidend te werk gaan. Zij vragen b.v. of men met hen de bijbel wil lezen en zij zeggen dat zij komen voor of van de zendingè De argeloze christen loopt bij het woord „bijbel" er in en bij het woord „zending" ook. Ik meen, dat de Jehova's getuigen nu eerder dan voor enige jaren zeggen, dat zij Jehova's getuigen zijn. Zo lang mo gelijk houdt men dat verborgen. Geen christenen Omdat ze ook niet de minste waar de hechten aan enig ander geloof, be halve aan dat van henzelf, willen zij ook persé geen christenen genoemd worden. Vandaar, dat de naam die zij dragen willen, nl. Jehova's getuigen, alles zegt. Bij veel dingen is het zo, dat de naam er niet veel toe doet. Hier doet de naam er alles toe. Nu komt de vraag: „Wat bedoelen zij met die naam?" Kijk, ieder die het O.T. een beetje LJ et is ons een genoegen van- -* daag te leunen beginnen met de publicatie van het eerste ar tikel (van een serie van vijf) over de Jehova's getuigen en hun leer, die geschreven zijn door ds J. Kwast, Ned. Herv. predikant te Vlissingen. De praktijk bewijst, dat het wel dringend gewenst is over deze leer het één en ander te zeggen, vooral ook, omdat velen niet weten wat zij moeten antwoorden, als zij bezoek krij gen van een Jehovah's getuige. Ds Kwast heeft in zijn artikelen niet weergegeven wat anderen reeds over dit moeilijke onder werp hebben geschreven, maar zijn beschouwingen en oordeel ontleend aan de boeken der Je hovah's getuigen zelf. En daar bij heeft hij dit oordeel getoetst aan de Bijbel. Wij vragen voor deze artikelen -serie de bijzon dere aandacht van onze lezers. kent, weet, dat God met verschillende namen wordt aangeduid. Dat zijn de namen: „El" of „Elohim" of „El Schad- daï", enz. Deze namen betekenen: „Grote macht". Dat is een mooie naam, die zeker op God van toepassing is, maar ieder zal moeten toegeven, dat „Grote Macht" wel wat vaag is. Daar om heeft God aan de mensen nog een andere naam van Zichzelf geschonken, en dat is de naam „Jehova". Deze naam is niet vaag, maar zegt alles. Daar zit warmte in. Het is aan Mozes, dat God eigenlijk voor het eerst in ieder geval de naam met de bete kenis bekend maakt. Het is de volgen de betekenis: Ik zal bij U zijn, gelijk Ik bij U was. De volledige betekenis van deze naam weet niemand, want die is uit het Hebreeuws niet geheel af te lei den. Jehova is namelijk een naam in het Hebreeuws, dat is de taal van de Joden. Deze naam in zijn volle beteke nis blijft een heilig geheim en wij kun nen ook niet anders verwachten, want God is zo groot en wjj zijn zo klein. Maar wat wij aan die naam hebben zegt God dan aan Mozes Ik zal bij U zijn, gelijk Ik bij U was. De Jehova's getuigen vertalen, met vele andere vertalingen: „Ik zal zijn, die Ik zijn zal". Mij dunkt, dat is het zelfde, alleen niet zo heel duidelijk ge zegd. Op deze naam staan zij zo uit drukkelijk, dat zij alle andere namen, die in de bijbel voorkomen, verwerpen als zijnde uitvindingen .van de religie of duivelaanbidders. Getuigen - onderdanen Van de God Die deze naam draagt willen zij getuigen zijn, beter nog ge zegd onderdanen zijn, want God is voor alles Koning en Hij heeft een Koninkrijk. Het Koninkrijk dat er was, en nog is, maar door de duivel met z'n aanhangers dat zijn in de eerste plaats de andere duivelen en in de tweede plaats de Christenen, wordt be treden. Daardoor is het Koninkrijk van Jehova God niet zo duidelijk meer te zien en, hoewel het overal is, wordt het door de duivel doorkruist. Maar de duivel en zijn aanhangers zullen eenmaal vernietigd worden. En dan zal het Koninkrijk van Jehovah God er alleen overblijven en overblij vers zullen dan alleen zijn Jehovah God zelf en de trouw gebleven enge len en de Jehovah's getuigen. De Je hovah's getuigen zijn dan die mensen, die door de waarheid van Jehovah God zijn vrijgemaakt. Zij hebben de waarheid leren kennen en zijn vrijge maakt van de leugen van de duivel: in deze leugen zijn alle niet-Jehovah's getuigen verstrikt gebleven en vernie tigd, zoals alle mensen door de zond vloed zijn vernietigd geworden, behal ve Noach en de zijnen. Maar die 8 in de ark waren dan ook Jehova's getui gen, getrouwe Jehovah's getuigen in een wereld van goddeloosheid. 's-GRAVENHAGE, 28 Oct. De K.L.M. begon vorig jaar „op papier" met het maken van vluchten met straalverkeersvliegtuigen van Prest- wick (Schotland) naar Gander (New Foundland) over de Atlantische Oce aan met de Havilland „Cornet 3", straalverkeersvliegtuig met vier straal motoren. De „Cornet 3" gelijkt aëro dynamisch zeer veel op de grotere „Cornet 4", die in aanbouw is en die tegen einde 1957 voor het eerst de lucht zal ingaan. Een aantal gezagvoerders van de K.L.M. heeft zich, door deel te ne men aan deze vluchten op papier, kunnen voorbereiden op het toekom stige luchtverkeer met straalver keersvliegtuigen. De vluchten wer den gemaakt in een kamer van Schip hol, waar de gezagvoerders aan de hand van actuele weervoorspellingen in aanwezigheid van een instructeur een vliegplan opstelden. Dit plan stel de hen in staat, met inachtneming van de binnenkomende gegevens over de werkelijke (op dat ogenblik op het traject heersende) weersomstandig heden de vlucht uit te voeren met behulp van een navigatiekaart van de Noordelijke route over de Atlan tische Oceaan. In totaal zijn op deze wijze vijf en zeventig vluchten met de „Cornet 3" uitgevoerd van Prestwick naar Gander. Hit de gegevens is gebleken, dat de gemiddelde vliegtjjd met de „Cornet S" vijf uur en tien minuten bedroeg, terwijl een „Super Constellation" ge middeld negen uur en vijf en twintig minuten nodig heeft voor dit traject. In de komende maanden wordt het accent op Amsterdam-New York ge legd. KAMP POLK (Louisiana), 28 Oct. Amerikaanse land- en luchtstrijd krachten zullen van Maandag a.s. af deelnemen aan de belangrijkste ge combineerde manoeuvres, die sedert de tweede wereldoorlog in de V.S. zijn georganiseerd. 130.000 infanteristen en 30.000 man van het luchtmachtpersoneel worden in het kamp Polk aan de Westgrens van Louisiana, waar sedert verschil lende weken een oorlogssfeer heerst, verwacht. De „aanvallers" zullen een spe ciaal uniform dragen. Zij zullen een „vreemde" taal spreken, valse namen hebben en met gebalde vuist groeten. Er zullen geluiden, die bij een veld slag horen, worden nagemaakt en via luidsprekers worden uitgezonden. Men zal gebruik maken van alle mo derne middelen, zoals televisie, radar enz. Er zullen ook bepaalde typen militaire vliegtuigen worden be proefd. 'AANDAG 31 OCTOBER is het de 25e Wereldspaardag. Hè, zullen velen zeggen: moet dat er nu nog bij? We hebben al een Werelddierendag, een internationaal gevierde vader dag en moederdag, een speciale dag van de Verenigde Naties en ga zo maar door. Dit kan er nog wel bij, maar... ik trek me er niets van aan. Nu, dat hoeft ook niet: als u dan maar niet vergeet, dat sparen ook in uw belang is. Het gaat er op deze dag alleen maar om het sparen eens duidelijk in het middelpunt van aller belang stelling te plaatsen. Ook Nederland doet mee aan de viering van deze dag. De spaarbanken, aangesloten bij de Nederlandse Spaar- bankbond, hebben heel wat millioenen aan spaargelden onder hun beheer. Zij hebben dit jaar aan een groot aantal vooraanstaande Nederlanders eens gevraagd hoe zij over het sparen en over de Wereldspaardag denken en eerlijk gezegd: er kwamen vele inte ressante reacties los. .nuttige bezinning Minister Zijlstra Enkele geïnterviewden laten wij aan het woord. Allereerst onze mi nister van Economische Zaken, prof. dr J. Zijlstra. Hij zei: „Spaar zaamheid kan ik alleen maar van harte aanbe velen. In de eerste jaren na de oorlog heeft men wel eens be weerd, dat het sparen Jijde spaar banken in de oude, tradi tionele zin niet meer terug zou komen. Ik heb dat altijd tegengesproken. Als het reëele Inkomen zich voldoen de verheft, gaat men vanzelf weer sparen. Ik ben blij, dat dit inder daad zo is gegaan. Wat de We reldspaardag betreft: men moet het effect van zo'n dag op de gang van zaken niet overschat ten. Als een dag van bezinning op het sparen lijkt het mij ech ter een zeer nuttige Instelling." C. N.V.-voorzitter Ruppert De heer M. Ruppert, voorzitter van het C.N.V., verklaarde: ,Jn de eerste plaats wil ik met nadruk vaststellen, dat ik de viering van de Wereld spaardag op 31 October beslist on juist vind. Deze datum is vanouds al de Her vormings dag en dat feit is toch altijd nog wel wat belangrijker dan het sparen. De spaarbanken moesten daarom voor hun We- andere datum.. reldspaardag maar eens een an dere datum kiezen. Overigens vind ik sparew vandaag beslist geboden. De tijd van welvaart, die wij momenteel beleven, zal ook wel weer eens een einde ne men en het is zeer gewenst, dat de arbeidende stand wat geld bezit om de moeilijkheden, die dan komen, te kunnen overwin nen. Ook al zijn er vele sociale voorzieningen getroffen, dan nog blijft het nodig, dat ieder gezin over een reserve-kapitaaltje kan beschikken. Want die sociale voorzieningen blijven toch atijd nog aanzienlijk beneden het in komen, dat men in normale om standigheden geniet." Jeugdleider Jan Pelers Jan Peters, de secretaris van de Ned. Jeugd Gemeenschap, merkte het volgende op: „Als jeugd leider ben ik altijd een voorstander geweest van het sparen en heb ik dit zoveel moge lijk gepropa geerd. Ik vind het daarom be langrijk, om dat het zo'n goede trai ning is in zelftucht. Juist jongeren moeten leren tel kens kleine offers te brengen om daardoor later een grote vreug de te kunnen beleven. De paeda- goglsche waarde van het sparen komt dus vooral tot uitdrukking in het aankweken van zelfbeheer sing. Natuurlijk is het nuttig, dat de spaarbanken eens per jaar de aandacht vestigen op het sparen. Maar zeker even belangrijk ls het, dat onderwijzers, jeugdleider en allen, die met jongeren te maken hebben, op het psychologisch juiste ogenblik het sparen eens aan de orde stellen." Hier begon het.... In 1924 kwam een groot aantal afgevaardigden van spaarbanken uit vele landen in Milaan bijeen. Tijdens dit congres bleek hoe nuttig het was op internationaal niveau gegevens en ervaringen uit te wisselen. Er werd dan ook be sloten elk jaar zo'n congres te organiseren en over te gaan tot oprichting van een Inter nationaal Instituut voor het Spaarwezen. Ook viel de be slissing op 31 October een Wereldspaardag te vieren. Het werd in de loop der jaren zelfs een Wereldspaarweek met dan aan het slot de We reldspaardag. In 1948 werd het Internationaal Instituut overgebracht naar Amsterdam. .training in zelftucht. De heer Twijnstra De heer T. J. Twijnstra, voorzit ter van het Verbond van Neder landse Werkgevers, deed de vol- gende uitspraak: „Bij sparen denkt de in dustrieel onmiddel lijk aan de ontwikke ling van de Nederlandse industrie. Die zou on mogelijk zijn geweest zonder het sparen. Vele belangrijke industrieën zijn immers uit kleine bedrijfjes ontstaan en dat is alleen mogelijk geweest, doordat aan het hoofd daarvan mannen stonden met voldoende spaarzin. .verantwoorde lijkheid. Motorrijder dodelijk verongelukt HOOGEVEEN, 28 Oct. De 30- jarige bankbediende A. Bol te Ger- minge (Westerbork) is vermoedelijk in botsing gekomen met een op de rijweg loslopend paard. Voorbijgan gers vonden hem hevig bloedend naast zijn motor op de weg liggen. Enkele ogenblikken nadat men hem gevonden had, overleed de heer Bol Ingez. Med. (Adv.) voor uw Grote voorraad goede GOES, OPRIL GROTE MARKT MIDDELBURG, NIEUWE BURG 9 Een huis is belangrijker dan een bromfiets I HILVERSUM, 28 Oct. „Ik ben bang, dat wjj een beetje aan de woningnood gewend zijn. Een eeuw geleden was men ook gewend aan de zuigelingensterfte. Nu horen we al vele jaren, dat de woningnood nog tien jaar moet duren. Elk jaar is het wéér tien jaar". Dit zei ir F. J. Phil ips, vice-voorzitter van het presidium van de Raad van Bestuur van Philips in een radiotoespraak, waarin hjj ook enkele gedachten ontwikkelde om vlugger het woningprobleem op te lossen. Zo meende hij, dat de Nederlander moet willen betalen wat de woonruimte werkelijk kost. Z.i. zijn de huren van direct belang om het woningtekort te doen verminderen. Een woning is belangrijker dan een radio, een televisietoestel of een bromfiets. Er zijn te weinig bouwvakarbeiders, maarin deze bouwvakken werkt men in vele gevallen nog vrijwel zo als 30 of 50 jaar geleden. Ir Philips was van oor deel, dat de bouwwereld van de ervaring van de industrie meer kan profiteren. In de eerste plaats de organisatie op het Met een zeer vrijgevige hand Ongeacht hun Inkomen of vermogen „Rotterdam" kan 1300 man bergen ROTTERDAM, 27 October De be slissing voor de Holland-Amerika Lijn is gevallen, nu een tweede „Nieuw Amsterdam" is besteld. Het nieuwe vlaggeschip zal „Rotterdam" heten, en de in de oorlog verloren gegane „Sta tendam" vervangen. Het nieuwe schip zal ongeveer 37.000 br. ton zijn, en gemiddeld 22 mijl per uur lopen. Het zal plaats bieden aan circa 1300 passagiers in twee klassen, te weten eerste en toeristenklasse. De bouw, waarvoor zoals wij reeds meld den, de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlis singen de voortstuwingsmachine, een turbine installatie zal leveren, zal vier jaar duren en plaats hebben op de w cn van de Rotterdamse Droogdok I plaatsen. In de eeuwen, die sindsdien maat» chappij. voorbijgingen- is de waarheid van deze at een heerlijk leven in de Welvaartsstaat Neder land! Bij alles wat we nu al hebben, bezitten We nog een bundel rijke beloften voor de toe komst. Meer loon, meer vacantie, meer sociale zekerheden en kortere werktijden. Het wordt steeds beter, Toeslagen hier en toeslagen daar, winstverdeling en natuurlijk belas tingvermindering. Waarom zullen we niet optimist zijn? Het gaat goed, maar het kan altijd nog beter! En mensen, die dit allemaal maar mooie praat vinden, worden uitgekreten voor zwartkijkers... In den meesten voorspoet behoeft men den besten raet" Deze wijze spreuk liet iemand in steen hakken en boven zijn huisdeur spreuk meermalen bevestigd. Zou dit ook geen geschikte gevelsteen zijn voor vele regeringsgebouwen in Den Haag? Het is maar een vraag. Er is gelukkig in deze zorgeloze tijd van optimisme en bestedingsdrang ook nog wel een stroming te onder kennen, die van opschepperij en overdrijving niets wil weten. Er zijn ook nu nog lieden, die waarde toe kennen aan het sparen. Doodeenvou dig sparen, daar waar het kan. Sparen in de doodeenvoudige vorm van een oud-hollands gezegde: Sparen is bewaren. En die daarvoor helemaal niet een rapport behoeven te lezen van de Commissie Bezitsspreiding over de bevordering van het sparen en van de aanwending van spaargelden voor de vorming van duurzaam bezit. Die zon der enige wijsgerige theorie de nuch tere praktjjk ter hand nemen van spa ren door iets te bewaren, wie weet, er mocht eens een keer komen in deze periode van welvaart. En geldsmijterij is altijd verkeerd. Over geldsmijterij gesproken Als het ontwerp van wet inzake een algemene ouderdomsverzekering onge wijzigd tot wet wordt verheven, wordt er toch wel met zeer vrijgevige hand met geld gestrooid. We zeggen geen kwaad van deze nieuwe algemene ouderdomsverzekering, wat de hoofd zaken betreft. Wij vinden het geen staatspensioen, zoals sommigen nog hardnekkig beweren. Het kan zeker naar de nieuwe opvattingen, die daar over bestaan, een verzekering worden genoemd. En al worden de premies door de fiscus geïnd, deze premies zijn daarmee geen belastinggeld en ze ko men ook niet in de Staatskas, maar in een aparte verzekeringspot. Uit die pot worden alle kosten bestreden en alle uitkeringen gedaan. Maar dat nu uitgerekend allen boven de 65 Jaar, ongeacht hun inkomen of vermogen, zodra deze wet in werking treedt, uit deze pot meedelen, dat is iet* wat wij nog niet kunnen begrijpen. Welk belang kan ermee gemoeid zijn, dat zeer welgestelde lieden, echt paren van 65 jaar en ouder, die nim mer in staat worden gesteld enige te genprestatie te verrichten, uit deze pot een levenslange uitkering wordt ge garandeerd van f 1338.per jaar? Het geld daarvoor moet worden op gebracht door arbeiders, ondernemers en kleine zakenlui, die vaak met zeer grote moeite de vrij zware premie voor deze verzekering kunnen opbrengen. Dit is naar onze mening wel de zwakke zijde van dit ontwerp. Deze wet zal zonder nadere wijziging geen overgangsregeling kennen. Het ontgaat ons waarom men bij de invoering de zer wet de mensen boven 65 jaar, die boven een bepaalde welstandsgrens uitkomen, niet uitsluit van het recht op een voor hen premievrij pensioen. Dit lijkt erg op geldsmijterij! Iets nieuws Een nieuw element in deze verplich te verzekering is de „waardevastheid" van het pensioen. Het houdt rekening met de koopkrachtveranderingen van het geld in die zin, dat er een binding komt van de hoogte van dit bodempen sioen aan het indexcijfer der lonen. Dit betekent, dat het geldbedrag van dit pensioen kan stijgen en dalen, naar gelang de lonen hierin voorgaan. De koopkracht van het eenmaal verwor ven pensioen blijft dus voor de pen- sioentrekkende behouden. Dit is heel veel waard. werk. De arme uitvoerder moet alles al leen doen net zoals de baas in de fabriek tientallen jaren geleden. Maar men kan toch waarlijk niet verwachten, dat één man, zonder specialistische hulp, alles kan bijhouden en dan ook nog zorgen, dat er rationeel en efficiënt wordt ge werkt. MEER ANIMO. Een gemeente heeft een toewijzing van zegge 300 woningen binnen. Wie interes seert er zich nu nog voor, of de tekenin gen een rationele uitvoering mogelijk maken? Wie kan het nog schelen, of er 85 of 100 arbeiders een jaar bezig zijn? Maar men stelle zich eens voor, dat die gemeente in plaats van een vergunning voor 300 woningen toestemming kreeg om met 90 arbeiders een jaar lang te bouwen. Zouden niet alle belanghebbenden pro beren om in plaats van 300, 350 of mis schien 400 bulzen klaar te krijgen? Dan zou een deel van bet overschot bestemd kunnen worden voor de bouwvakarbei ders In die gemeente of voor hen, dio eraan meewerkten. De aannemer en zijn mensen zouden dan meer animo hebben alles zo goed mogelijk te regelen. STUKWERK. Onze ervaring is, aldus ir Philips, dat men best in verantwoord stukwerk wil werken, als het maar serieus wordt vast gesteld. Laat men één van de arbeiders vertrouwensman maken en hem volledig inwijden in het tariefsysteem. Wat het scholen van nieuwelingen betreft merkte ir Philips op, dat het noodzakelijk is ploe gen in te stellen onder leiding van een ervaren vakman, die belast is met het verdere opleiden en helpen van deze jongeren. Het probleem van het verloop door losse binding tussen aannemer en arbeider kan worden opgelost, wanneer de aannemer een langdurig contract maakt met een kern van vast personeel, b.v. 60 van zijn mensen. Hij kan dit alleen, wanneer hij voor langere tijd op drachten heeft en dit betekent weer dat de plannen lang vooruit bekend moeten zijn en dat er ook een basis moet bestaan om niet-voldragen plannen aan een aan nemer te garanderen.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 9