Bijzondere statenzitting te Paramaribo bezegelde het statuut Max. snelheid bromfietsen wordt 40 km per uur Bezwaren tegen verkiezingen op Vrijdag Gemeentelijke zelfstandigheid wordt aangetast Koningin opende Jaarbeurs met Bosnegersleutel De tweede dag op Suriname Franse cip;ers doen het niet langer Fabrieken gaan speciaal afgestelde bromfietsen produceren Verwerking der uitslagen door de dagbladpers stuit op moeilijkheden Zachte winter op komst? Circulaire over gemeentebegrotingen werkt zelfs ontsteltenis Wachtmeester uit Vinkeveen kreeg een maand Zaterdag 29 October 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 PARAMARIBO. 28 October. Na de officieuze intocht van giste ren in de hoofdstad Paramaribo, is het Koninklijk Paar werkelijk offi cieel op Surinaamse grond verwelkomd. Het hoogtepunt van de begroeting vormde de plechtigheid in het gebouw van de Volksvertegenwoordiging, een unicum in de geschie denis van Suriname. In de namiddag bracht Koningin Juliana bezoeken aan het Jeugd centrum van de Evangelische Broedergemeente, aan een longpaviljoen en een leproserie, terwijl Prins Bernhard zich door een brouwerij liet rondleiden en vervolgens zijn krachten meette met enkele Surinaamse golfspelers. Het avondprogramma van het Koninklijk Paar bevatte een typisch Surinaamse voorstelling met ballet en muziek, waaraan de gasten veel genoegen beleefden. voort uit de mondigheid van wie zich voor zichzelf verantwoord 'weet, als één onder de velen." Een spontaan „Leve de Koningin", door de Statenvoorzitter en door alle aanwezigen overgenomen, besloot deze plechtigheid. Een plechtige bezege ling van de voortzetting der samen werking tussen Nederland en Suri name op een basis, die een geheel an dere is dan de oude verhouding, waar aan met het aanvaarden van het sta tuut, definitief een einde is gekomen. Jaarbeurs Later op de ochtend bezochten Ko ningin en Prins in gezelschap van de De ochtend van deze tweede dag van het koninklijk bezoek aan Suri name begon met een sprookjesach tige tocht in de cremekleurige calè che door Paramaribo. Sstapvoets ging het door drommen mensen, die met bewondering de waarlijk koninklijke stoet aanschouw den, naar het monument voor de ge vallenen op het Gouvernementsplein. Dit monument werd na de tweede wereldoorlog opgericht ter nagedach tenis aan de Surinamers, die in de oorlog omkwamen. Deputaties van de koninklijke landmacht, oud-strijders en Korea-vrijwilligers met de mili taire kapel waren met tal van auto riteiten bij het monument verzameld, toen de Koningin en de Prins, die ge kleed wad in generaalsuniform, aan kwamen. Terwijl de kapel zacht het Surinaamse volkslied speelde, traden H.M. en Z.K.H. naar voren om een grote krans aan de voet van het mo tlument te leggen en daarmede hulde te brengen aan de vele Surinamers, die in de periode 19401945 voor het koninkrijk hun leven offerden. Buitengewone vergadering van de Staten Deze plechtigheid betekende het be gin van een officiële rijtoer, die door de stad naar het gebouw van de Sta> ten voerde. Ruim een half uur duurde deze ware zegetocht door de binnen stad van Paramaribo, die zjjn hoogte punt vond in een plechtigheid In het gebouw van de voksvertegenwoordiging, die uniek is in de geschiedenis van Suriname. Een erewacht met vaandelwacht en militaire kapel stonden voor het ge bouw opgesteld. In de zaal waren de statenleden en een 200-tal genodigden, vertegen woordigers van alle geledingen van het Surinaamse volk, bijeen. De don kere kleding, voor dit tropisch land een niet gebruikelijke dracht, gaf het geheel een indrukwekkend aanzien. Blijdschap De voorzitter van de Staten, dr H. L. van Ommeren, sprak een rede nit, waarin hjj de gevoelens van zjjn volk tot uitdrukking bracht. De hoop leeft, dat ook de overige leden van het Ko nlnkiijk gezin eens in Suriname mo gen worden begroet, aldus de voor zitter. Betreffende de ondertekening van het Statuut zei hij, dat Suriname hiermede de drempel heeft over schreden naar een eigen, zelfstandig bestaan, dat vandaag een nieuwe waarde krijgt nu men de eigen Ko ningin in 's lands Vergadering mag begroeten. Maar ook op economisch terrein is er reden tot blijdschap. Kapitaal en kennis uit Nederland hebben door het Welvaartsfonds reeds veel goeds in Surianem kunnen verrichten. Dr Van Ommeren noemde o.a. het Lelydorp- plan en enkele polders in Nickerie, volkswoningbouw, volkscredietbank, etc. Suriname weet, dat het voorlopig meer te ontvangen dan te geven zal hebben, waarom het zich verheugt voor het forum der volkeren het Ne derlandse standpunt te hebben kunnen steunen. De Landmacht Suriname heeft zich in de afgelopen jaren een eigen plaats in de Surinaamse gemeenschap ver overd, vooral nu de tegenwoordige taak van het militaire apparaat een zoveel sympathiekere is dan die tij dens het koloniale tijdperk. De voorzitter sprak er zijn gro te waardering over uit, dat het Koninklijk bezoek zich ook tot de Boslandnegers zal uitstrekken, met de Indianen Wellicht het meest ka rakteristieke deel van de bevolking. Met de wens, dat Suriname in de toekomst zal kunnen tonen, dat zij de verbondenheid van de landen van het Koninkrijk als een werke lijke opvat, om zo de wereld te to nen,. dat niet slechts de letter maar ook de geest van het Statuut wordt nageleefd, eindigde dr Van Omme ren zijn toespraak. economische zaken de minister van Jaarbeurs, De organisatoren van de Surinaam se jaarbeurs-1955 hadden op zeer ori ginele wjjze de openingsplechtigheid, die de Koningin verrichtte, georgani seerd. In plaats van het gebruikelijke lintje te moeten doorknippen, hanteer de Hare Majesteit met een bosneger sleutel een bosnegerslot (verwant aan oude Egyptische sloten) in een bosne gerdorp, en opende zo de jaarbeurs. Na de opening volgde een rond gang langs de verschillende stands. Aan het slot van deze rondgang werd een kleine modeshow gegeven en werden koele dranken geserveerd. Programma van de Koningin In de middag waren de programma's van Koningin en Prins verschillend. De Koningin bezocht achtereenvolgens het Jeugdcentrum van de Evangelische Broedergemeente, dat onder leiding staat van ds G. J. Graafland. Het jeugd centrum werd ruim anderhalf jaar ge leden officieel in gebruik genomen en wil, wat men hier noemt, de ongeor ganiseerde jeugd opvangen. Het cen trum is een complex van sportvelden en beschikt over een ruime conferentie zaal en een gymnastieklokaal, waar films worden vertoond en ook toneel opvoeringen kunnen worden gegeven. Het centrum is toegankelijk voor de jeugd van alle gezindten. Na een rondgang door het cen trum, waarbij de Koningin zich liet voorlichten door Ds V. Muller, prae- ses van de Evangelische Broederge meente, en door Ds Graafland, ver trok zij voor een bezoek aan het longpaviljoen aan de Steenbakkers gracht, waar tbc-patiënten, bij wie de ziekte in een beginstadium ver keert, worden verpleegd. Het mo derne inventaris van dit paviljoen werd geschonken door het Konin- gin-Wilhelminafonds. Hoewel het aantal geconstateerde gevallen van tuberculose in vergelijking met b.v. Nederland niet groot is, kan het pa viljoen helaas niet alle t.b.c.-patiën ten in Suriname opnemen en moet een deel nog in oude barakken bij 's landshospitaal worden onderge bracht. Ook het Hindoestaanse weeshuis van de Mata-Mahadeistichting werd bezocht en daarna was het de beurt aan de R.K. Leproserie St. Gerhardus Majella aan de Gravenstraat. De Majella-stichting vierde op 16 October haar zestigjarig bestaan, zo dat het bezoek van de Koningin voor deze instelling wel een bijzondere be tekenis had. Overigens is het een verheugend verschijnsel, dat het aantal patiënten in alle drie de inrichtingen voor lepra- lijders vermindert. Waren vier jaar ge leden deze Inrichtingen nog overbevolkt, thans kunnen dank zij de moderne ge neesmiddelen, vele patiënten als gene zen ontslagen worden en neemt de vreseljjke ziekte in omvang sterk af. Programma van de Prins Prins Bernhard had inmiddels een bezoek gebracht aan de Surinaamse brouwerij, een dochterinstelling van de Amstel brouwerij te Amsterdam, waar het Parbo-bier wordt gebrouwen. Deze brouwerij is een typisch voorbeeld van de beginnende Industrialisatie in Suri name. Voorlopig zal de productie voor binnenlands verbruik bestemd zijn, in de toekomst zijn er zeker exportmoge lijkheden.. Na het productieproces door het omdraaien van een handle in gang te hebben gebracht en een rondgang door de brouwerij aan de Calcutta- straat, bezocht de Prins de Surocto, een bedrijf waar oliehoudende pitten, die in de oerwouden van Suriname worden verzameld, worden ontbol sterd, waarna de kernen naar Neder land worden verscheept. De olie wordt o.m. in de chocolade-industrie ge bruikt. Later op de middag vertrok de Prins naar de golfclub aan het pad van Wainca om er met enkele goede Suri naamse golfspelers een partij te spelen. Surinaamse avond In de avonduren bezochten Ko- Proclamaiie van H.M. de Koningin Bij haar aankomst in Surina me heeft Koningin Juliana de volgende proclamatie uitgegeven: „Ingezetenen van Suriname, op deze dag van aankomst in Suriname gaan de gedachten van mijn echtgenoot en mij te rug naar het tijdstip van ons eerste bezoek, onderscheidenlijk in 1942 en 1943. Sindsdien heb ben zich niet alleen de staat kundige verhoudingen gewijzigd, doch ook op ander gebied is veel veranderd. Nadat de oorlog was geëindigd, zijn belangrijke stap pen gezet in de richting naar een betere economische en sociale situatie. Het welvaartfonds leg de de grondslagen voor een snel le ontwikkeling, welke in het kader van het tienjarenplan zal worden voortgezet. Wij hopen tijdens ons verblijf gelegenheid te vinden de veler lei uitingen van de voortschrij dende ontwikkeling op ieder gebied van nabij gade te slaan en getuige te zijn van hetgeen samenwerking, gebaseerd op we derzijds vertrouwen en respect in rijksverband vermag tot stand te brengen." Gedaan aan boord van H. M. „Willem van der Zaan" op de Surinamerivier op 27 Oct. 1955. ningin en Prins het gebouw Thalia, wa»r een culturele avond werd aan geboden. Het programma bestond uit bal let met muziek van een jeugdor kest, Surinaamse liederen gezon gen door het Surinaamse mannen koor, en de opvoering van enkele scenes uit het stuk „Green pastu res". De opgevoerde scènes oogst ten ook ditmaal grote hijval onder het talrijke publiek. Het was een mooi, typisch Surinaam se voorstelling, waaraan Koningin en Prins kennelijk veel genoegen beleef den. Laat in de avond keerden H. M. en Z. K. H. naar het paleis aan het Gouvernementsplein terug. Minister Algera kondigt aan: DEN HAAG, 28 October. De minister van Verkeer overweegt de snelheid van bromfietsen, zoals dat in Duitsland en Frankrijk reeds het geval is, te beperken tot 40 kilometer per uur te beperken. Het is minister Algera gebleken, na contact te hebben opgenomen met het bestuur van de R.A.I., dat het bedrijfsleven deze maatregel met waardering zal begroeten, en dat men gaarne bereid is om eige ner beweging in productie en import van bromfietsen rekening te houden met een snelheidsbeperking. Voorts moet dan worden voorkomen, dat de snellere'' bromfietsen op de weg worden gebracht. Min. Algera zei dit vanochtend in zijn toespraak op de 13e Verkeers dag van de K.N.A.C. in het Kurhaus te Scheveningen, waarin hij zijn he in haar autwoord memoreerde Ko ningin Juliana het bewijs van de saam horigheidsgevoel van de Surinaamse bevolking, getoond door de prachtige hulp aan Nederland, in oorlog en wa tersnood. V erantwoordelijkheid De Koningin noemde het een vreug de in een land van jonge zelfstandig heid te mogen zijn, midden in de pioniersarbeid van het zoeken van eigen uitingen. „Belangrijk en zwaar van verant woordelijkheid is de uitdaging, die he den en toekomst 1 doen", za sprak de Koningin. „Ik vertrouw, dat Suriname die zal aanvaarden, want het, ontpooien Van zelfstandigheid door Uw land komt Onderwijs moei volle dag stilliggen 's-GRAVENHAGE, 28 Oct. In vele gemeenten bestaan grote bezwaren tegen eht voorstel in het vervolg de verkiezingen op Vrijdag te houden. Daardoor zal het onderwijs vaak geheel stil liggen, terwijl dit bij stemming op Woensdag maar een halve dag is. Ook zullen veie huisvrouwen moeilijker op Vrijdag kunnen gaan stemmen dan wel zitting nemen in een stembureau. Het motief, dat personen, die elders werken en alleen de weekeinden thuis zijn, op Vrijdag nog kunnen stemmen, is voor deze leden van de Tweede Kamer, die het wijzigingsvoorstel van de kieswet besprak, niet doorslaggevend. Een ander vraag was, of de verplaatsing van de stemmingsdag naar Vrijdag geen grote moeilijkheden oplevert voor de dag bladen. De stembureaux blijven al tot 7 uur des avonds geopend, tengevolge waarvan de uitslagen toch al later in de nacht bekend worden. De beperkte post bestelling op Zaterdag maakt noodzake lijk, dat de kranten reeds zeer vroeg wor den gezet en verzonden. Het gevolg zal zijn, dat grote gedeelten van het land wat de publiciteit van de verkiezingsuitslag betreft pas des Maandags kunnen worden bereikt. Gevraagd werd In dit verband, of er overleg is gepleegd met de journa listen-organisaties en ook met de omroep verenigingen, die op de Vrijdag zeer waarschijnlijk ook na 12 uur moeten blij ven uitzenden. VOLMACHT. Enkele Kamerleden wezen ook op de moeilijkheid, dat de kiezer, die zijn ver zoek om bij volmacht te stemmen laat maar nog op tijd indient, niet in staat een gemachtigde aan te wijzen, als de eerst door hem aangewezen gemachtigde niet aan de voorschriften voldeed of de aanwijzing niet mocht accepteren. Bij de discussie kwam de wens naar voren in sterkere mate dan tot he den het geval is militairen en verpleeg den in ziekenhuizen te laten stemmen waar zij vertoeven. In he algemeen was men het wel eens met het voorstel van minister Beel de namen der politieke groeperingen op het stembiljet te vermelden, maar sommigen betoogden, dat zij wat betreft een wette lijke regeling van de politieke partijen verdergaande wensen hadden. Er werd gepleit voor het kosteloos of zeer goed koop beschikbaar stellen van het kiezers- register (geheel of gedeeltelijk) aan de politieke groeperingen, die om inschrij ving van haar naam en/of naamsaandui- ding vragen. BAD HOMBURG, 28 Oct. Deze winter zal volgens een voorspelling van professor A. Baur niet koud wor den. De professor, die zich speciali seert op het gebied van weervoor spellingen over lange perioden, heeft gezegd, dat deze zomer een toenemen de activiteit van zonnevlekken is waargenomen. Dit betekent, dat de winter zacht zal zijn... zorgheid uitsprak over de grote on veiligheid van het verkeer. In de afgelopen twee jaar nam het autoverkeer in Nederland met 30 pro cent toe. „Het moet voor iedereen duidelijk zijn, dat het niet mogelijk is ons wegennet in gelijke mate verbeteren en uit te breiden", zo zei de minister. „Trouwens in alle lan den doet zich het verschijnsel voor, dat de wegenbouw is achtergebleven bij de verkeerstoeneming." Men zal moeten wennen aan de gedachte, dat wanneer het motor verkeer zich in dezelfde mate blijft uitbreiden in de toekomst de af wikkeling van het verkeer minder vlot zal verlopen dan vroeger. „Hiermede wil ik bepaald niet zeggen", aldus de minister, „dat ook maar iets dat zweemt naar een langzaam-aan-politiek ten aanzien van de wegenaanleg verkeerstech nisch verantwoord zou zijn, doch ik mag toch niet nalaten erop te wijzen, dat de Rijkswaterstaat met de beschikbare middelen en krach ten doet wat mogelijk is om het rijkswegennet aan de behoefte van het verkeer aan te passen", aldus de minister van Verkeer en Water staat. „KRUISPUNT: REMMEN". De voorzitter van de K.N.A.C. zei het toe te juichen, indien men zou kunnen komen tot een vrijwillige snelheidsbeperking van 40 km per uur voor bromfietsen. Wat het vraagstuk van de snel heid in het verkeer betreft, moet naar zijn mening de weggebruikers worden bijgebracht, dat het met name op de kruispunten noodzake lijk is, zo te rijden, dat zonodig direct kan worden gestopt. Op de kruispunten immers geschiedt het grootste aantal ongevallen en het aantal kruispunten, waarbij 15 ki lometer per uur nog teveel is, is legio. De K.N.A.C. is daarom, aldus spre ker, vandaag begonnen met een kruispunt-actie, om de gedachte: „Kruispunt: remmen" erbij In het publiek in te hameren. Wanneer deze gedachte werkelijk ingang vindt en bij het naderen van de kruispunten langzaam wordt ge reden, dan zal het aantal ongeval- Enige duizenden Franse gevangen bewaarders hebben het werk neer gelegd, omdat zij vinden, dat de poli tie in Frankrijk veel beter wordt be taald dan zij en dat de salarissen van het gevangenispersoneel en politie ge lijkgetrokken moeten worden; hetgeen tot op heden een vrome wens bleef... In 100 van de 125 gevangenissen in het land van Marianne worden op het ogenblik nog wel gevangenen vrijge laten -en, voor zover aanwezig, be- waakt, maar nieuwe gevangenen wor den niet aangenomen, hetgeen veel moeilijkheden dreigt te veroorzaken voor. de Justitie. Deze foto, op de vroege morgen gemaakt voor de „Pri son de la Santé" te Parijs, laat zien hoe stakende bewakers vrijgeaten ge vangenen uitlaten, terwijl politie mannen patrouilleren in de omgeving. Met name door Maatschappelijk Werk DEN HAAG, 29 October. De in- bereikt zijn, dit betekent niet, zo vloed van het departement van maat-1 wordt voorts opgemerkt, dat alleen schappelijk werk dreigt de gemeente- nog in buitengewone omstandigheden lijke zelfstandigheid practisch telde toekenning van subjectieve verho- ondermijnen. Allerlei werk, dat de gemeenten zelf moeten doen en moe ten kunnen doen, wordt door maat schappelijk werk uit handen geno men, of zodanig beïnvloed, dat de gemeenten, gevaar lopen hun oor spronkelijke betekenis te verliezen. Deze klacht leeft in vele gemeenten en vele leden van de Tweede Kamer hebben deze klacht de minister van Binnenlandse Zaken in hun voorlopig verslag betreffende de begroting van Binnenlandse Zaken voorgelegd. In dit verslag wordt verder ge wezen op de verschrikkelijke toe standen, die nog in verschillende delen van ons land heersen op het gebied van de drinkwatervoorzie ning. Gemeentefonds Vele leden geven de minister in overweging te voorkomen, dat de subjectieve verhogingen der algemene uitkering uit het gemeentefonds een verlaging van het uitkeringspercen tage van de algemene uitkering zou veroorzaken. Zij vragen de minister bij de uit kering een soepele houding aan te nemen en waar mogelijk de even tueel daarvoor in aanmerking ko mende gemeenten niet in hun ont wikkelingsgang, of in hun pogingen een laag verzorgingspeii op te hef fen, te stuiten. Ter sprake wordt gebracht de circulaire aan de gemeentebesturen, waarin werd „aangeraden" de ge meentebegroting met de werkelijk beschikbare middelen sluitend te houden en met name niet vooruit te lopen op een aangevraagde ver hoging v_n de algemene uitkering. Is de minister zich wel bewust van de bevreemding en teleurstel ling, ja zelfs ontsteltenis, hetwelk een en ander in brede gemeentelijke kring heeft gewekt. Al moge in 1955 een zekere mate van evenwicht in de uitkeringen uit het gemeentefonds aan de gemeenten len hier sterk kunnen worden ver minderd. Naar aanleiding van de mede delingen van minister Algera, over het beperken van de snelheid van bromfietsen, wordt van de zijde van de R.A.I. gezegd, dat dit een zeer ingrijpende maatregel is. Fabri kanten en importeurs hebben in middels besloten om in het belang van de verkeersveiligheid reeds bij de constructie van de in de handel gebrachte bromfietsen de mogelijk heid te bereiken, snelheid te beper ken tot 40 kilometer per uur. Deze maatregel zal in het komende voorjaar merkbaar worden, wanneer de technische voorbereidingen van de nieuwe modellen zijn voltooid. De controle op de naleving van deze onderlinge afspraak zal bij de R.A.I. berusten, waarbij men gebruik hoopt te maken van de diensten van het R.A.I.-T.N.O.-instituut, zulks in sa menwerking met nader door de mi nister aan te wijzen instanties. Of deze regeling consequenties heeft voor de bestaande type keuring is op het ogenblik niet te bezien. Het aantal in gebruik zijnde rijwielen met liulp- motor in ons land bedraagt volgens de gegevens van de R.A.I. ruim een half miilioen stuks. gingen in de toekomst gewettigd zou zijn. Integendeel, vele gemeenten zullen ook in de volgende jaren nog op zo danige subjectieve verhogingen voor verdere noodzakelijke noodvoorzienin gen zijn aangewezen. B.B. Met leedwezen wordt geconstateerd, dat men er nog steeds niet in is ge slaagd de bevolking ervan te over tuigen dat rekening moet worden ge houden in tijd van oorlog met een a-bomaanval. Gevraagd wordt dan ook om grote B.B.-oefeningen, die er van uitgaan, dat met A- en H-bom« men wordt aangevallen. Aangedron gen wordt deze oefeningen te ba seren op de realiteit en niet te vol| staan met brandspuiten in de Maas te Rotterdam te laten spuiten. Een ander punt van critiek is, dat in B.B.-verband teveel wordt gestreefd naar een centrale leiding waarbij de uiteindelijke verant- woordeliijkheid van de burgemees ter aan de kant wordt gezet. UTRECHT, 28 Oct. De rechtbank heeft de 37-jarige wachtmeester deii Rijkspolitie P. H. veroordeeld tot eeii gevangenisstraf van een maand, we gens doodslag, subs zware mishan deling de dood ten gevolge hebbend. Volgens de tenlastelegging heeft H. op 31 Juli 1954 op een tentoonstel lingsterrein te Vinkeveen de 22-jarige K. van der V. met een gummistok op het hoofd geslagen, toen deze protes teerde tegen het bevel van de politie om het terrein te verlaten. Van der V. is daags na het incident aan een schedelbreuk en een schedelbloeding gestorven. De Officier van Justitie had een geldboete van honderd gul den of twintig dagen geëist. De rechtbank heeft overwogen, dat geen sprake kon zijn van noodweer. De wachtmeester was in staat de jongeman twaalf meter voor zich uit te drijven. Van zijn gummistok maak te hij gebruik toen Van der V. over eind krabbelde. De rechtbank vond, dat verdachte bij het hanteren van zijn gummistok er rekening mee had moeten houden, dat ook het hoofd van Van der V. geraakt zou kunnen worden. Devaluatie van Argentijnse peso BUENOS AIRES, 28 Oct. Ar gentinië heeft, teneinde de dreigende economische chaos tegen te gaan, de waarde van de peso tot minder dan een derde van de vroegere waardé verminderd. De nieuwe koers zal zijn 18 pesos per dollar of ongeveer 50 pesos per pond sterling. Volgens het ministerie van Financiën waren de vroegere wisselkoersen, die door de regering-Peron werden vastgesteld, volkomen van economische realiteit gespeend. De nieuwe maatregelen zullen niet van invloed zijn op de binnenlandse prijzen. Op- en ondergang van Zon en Maan Zondag 30 October: Zon op 7.32, ond. 17.16. Maan op 16.29, onder 6.31.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3