Voor jonge boeren ligt een toekomst in Suriname „De razende gehaktbal" op het „Vliegende Soepbeen" Dokter L. J. H, Brongers nam afscheid van Middelburg Souburgse raad stelde gelden beschik baar voor bouw van twee scholen NATIONALE OPSTELWEDSTRIJD MET F 11.250 AAN PRIJZEN Autobotsing bij de Sloedam Ontwikkelingsdag Zeeuwse Agrarische Raad Plattelandsvrouwen hielden des ochtends hun vergadering »,De Schelde" maakt machines en ketels voor „Rotterdam" Voor'n Rooktafel naar Tekort Prov. Gas bedrijf 1954 bijna 59 mille Thuisblijven bij oproep dijkleger is strafbaar Groot aantal autoriteiten aanwezig Kans voor het Bijbel woord, ook in Arabië Uitgeschreven door Contactgroep Opvoering Productiviteit te Den Haag Fusie Chr. Houtbewerkers en Bouwvakarbeiders te Middelburg Bevrijdingsbeeld te Bergen op Zoom Zaterdag 29 October 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 GOES, 28 October Op de jaarlijkse ontwikkelingsdag van de Zeeuwse Agrarische Baad, die vandaag in „De Prins van Oranje" is gehouden en die werd bijgewoond door vele leden van de Z.L.M., de Bond van Plattelands vrouwen, de Zeeuwse Plattelandsmeisj es en L.J.G.-ers, is, in verband met de reis van de Koningin naar de West, de schijnwerper gericht op Suriname. Een tweetal sprekers voerde over dit gebiedsdeel het woord, n.l. de heer H Van Bohemen, directeur van de Stichting Culturele Samenwerking Overzeese Gebiedsdelen uit Den Haag, die een causerie hield over de bevolking van Suriname, en de heer L. J. Dijkhuis uit Groningen die de landbouw besprak en speciaal de bedoelingen van de Nederlandse regering om de cultures hier te verbeteren teneinde het algeheel welvaartspeil in Suriname omhoog te brengen. Aan deze middagvergadering ging de provinciale najaarsvergade ring van de Zeeuwse afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen vooraf. mevr. Huijsman en zij wekte de leden op actief mede te werken aan uitbrei ding van het ledental. In de platte landsgemeenten wacht nog veel werk. Er kunnen in deze provincie, die rela tief het grootste aantal afdelingen bo ven de honderd leden telt, nog meer afdelingen opgericht worden. Zij ook vroeg belangstelling voor de landelij ke handwerkwedstrijd. Nadat het bondslied was gezongen en de notulen van de provinciale voor jaarsvergadering waren voorgelezen, deed mej. A. v. d. Leeden, secretares se van de bond, mededeling over enke le cursussen. Een enthousiast verslag van de al gemene voorjaarsvergadering te Zwol le door mevrouw K. Drever van Hek- ke uit Kruiningen en een uitstekende nabeschouwing over het 25 jarig Bondsjubileum door mejuffrouw V. d. Leeden, werden met grote aandacht Niet minder dan zeven verschillende bevolkingsgroepen leven in Suriname, zo vertelde de heer Van Bohemen. De oudste groep, de Indianen, telt nog 3.000 nazaten, die vrijwel geheel in het binnenland wonen. De tweede groep, de Creolen, zijn nakomelingen van de slaven, die in de 16e eeuw naar dit land werden gevoerd. Voorts zijn er Hindoestaanse arbeidskrachten hier „geïmporteerd", waarvan de meesten klein-landbouwers zijn. Zij zijn zeer Spaarzaam en ijverig en maken een froot deel van de bevolking uit, n.l. 00.000 zielen. Van Java kwam een groep arbeiders en hun nakomelingen, 35.000 in getal, vormden samen met de Hindoestanen meer dan de helft der bevolking. Nederlandse boeren en im migranten vormen een klein deel der bevolking n.l. 1.200 zielen. Voorts zijn er Chinezen en Syriërs. Van rassendis criminatie bestaat geen spoor en Su riname vormt zo een bewijs, dat har monie zeker mogelijk is. Spr. noemde dit land een voorbeeld voor de gehele wereld. Hij kwam nog even terug op het sy steem van de slavernij, dat weliswaar in 1873 was verdwenen, doch waarvan toch nog zekere sporen te bemerken yijn, b.v. bij de Creolen, die afkeer van landarbeid hebben en waarvan velen niet uit lichtzinnigheid maar zoals dat heel vroeger ging een vrij huwe lijk aangaan. Nederland heeft nog een schuld in te lossen, zo zei hij en daar aan moet iedereen meewerken. MOGELIJKHEDEN OP LANDBOUWGEBIED. De heer Dijkhuis, inspecteur voor de landbouw, vertelde op boeiende wijze over de mogelijkheden die dit land nog biedt. Tijdens de oorlog bracht het Amerikaanse bezettingsleger er een ho gere levensstandaard en de bevolking, hier eenmaal aan gewoon, wilde ook na de oorlog luxer leven. Dit beteken de dat er een nieuwe grondslag voor het economische leven gegeven moest worden. Zo ontstond een welvaarts plan en bestudeerde men de mogelijk heden om rijstcultures te maken op een Nederlands bedrijfstype. Ja en men ging onderzoeken of het niet mo gelijk zou zijn Nederlandse boeren op die bedrijven te laten werken. Zo werd in 1949 opgericht de „Stich ting Machinale Landbouw". Er werd een polderplan ontworpen voor een gebied van 35.000 ha waarvan nu 5.000 ha in cultuur is gebracht. Er is een ge maal gebouwd voor afwatering van de ze polder. Het gemaal heeft een capa citeit voor een polder van 15.000 ha en kan tevens gebruikt worden om uit de rivieren zoet water te malen voor irri gatie. De gewassenkeuze is betrekkelijk beperkt. Rijstverbouw is de hoofdzaak met daarnaast cacao- en citruscultu- res. Het bedrijfstype is ingesteld op mechanisatie. VISIE NODIG. Dit alles wil Nederland voor Suri name doen, aldus spr., maar de vraag is nu of de Surinaamse landsregering de visie kan opbrengen, dat de boeren gemeenschap, die hier gaat werken een zodanig inkomen moet hebben, dat men in staat is nieuw land in cultuur te brengen en waardoor dus het ge hele land nieuwe welvaart krijgt. Suriname moet goedkope rijst heb ben, veel rijst opdat ook de export geld in het laadje kan brengen. Ziet men dit niet in, dan is alle moeite te vergeefs geweest. De toekomst van de boeren is in handen van het landsbestuur. Er is grote behoefte aan jonge boe ren met arbeidslust, aldus spr. Men krijgt gratis overtocht en tekent een contract voor drie jaar op behoorlijk salaris. Hij wekte zijn toehoorders op hierover eens na te denken. De lezingen werden na de pauze nog eens toegelicht met een drietal films over het polderland van Suriname, het oerwoud van Suriname en over Para maribo. Deze bijeenkomst, die geopend werd door de Z.L.M.-secretaris mr J. F. G. Schlingemann, en waarvan mevrouw Huysman-Griep, de presidente van de Zeeuwse Bond van Plattelandsvrou wen het slotwoord sprak, werd opge luisterd met muziek van de .L.J.G.- orkesten uit Zuid-Beveland en Hoek. Vergadering Bond Plattelandsvrouwen De provinciale najaarsvergadering van de afd. Zeeland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, die des och tends werd gehouden, werd door tal rijke leden bezocht. De presidente, mevr. L. N. Huijsman-Griep opende deze bijeenkomst met een woord van welkom tot mej. H. J. Westera, aan wezig namens de Stichting Zeeland voor Cultureel en Maatschappelijk Werk, tot de heer J. v. d. Velde uit Kloetinge, namens de Z.L.M. aanwe zig en tot enkele vertegenwoordigsters van de Z.P.M. Met vreugde herinner de mevr. Huijsman aan de succesvolle viering van het zilveren jubileum van de bond en het bezoek van de Konin gin. Een nieuwe periode begint, aldus Wagens zwaar beschadigd, 's-HEER ARENDSKERKE, 28 Oct. Op de nieuwe rijksweg tussen Le- wedorp en de Sloedam is in de na middag een gecompliceerd ongeluk ge beurd. Een bus van de Stoomtram Wal cheren stopte aan de laatste halte voor de Sloedam, een personenauto stopte daar vlak achter. Een andere auto kon niet remmen en botste op de eerste, die op zijn beurt tegen de bus aan werd gedrukt. De twee auto's werden zwaar beschadigd en moesten worden wegge sleept, de bus kwam er met lichte scha de af. VLISSINGEN, 28 Oct. De directie van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" heeft van de Rotterdam se Droogdok Maatschappij N.V. te Roterdam opdracht ontvangen voor de levering van machines voor reke ning van de N.V. Nederlands-Ameri kaanse Stoomvaart Maatschappij Hol land-Amerika Lijn te bouwen passa giersschip „Rotterdam". De installatie zal bestaan uit vier „Schelde Combus tion Angineering" waterpijpketels, twee hogedruk, twee middendruk en twee lagedruk „Schelde Parsons Tur bines", twee Schelde tandwielover brengingen van het dubbel reductie type, procédé maag en twee conden sors. Het normale vermogen zal be dragen tweemaal 17.500 a.p.k. Met de fabricage van deze aanzienlijke op dracht zullen enige jaren gemoeid zijn. Waar zijn vstis-®"" schePen O AAGTEDIJK 25 rede Singapore. GROOTE BEER pas. 27 Kp Finisterre. KOTA INTEN pas. 27 Sabang. NIEUW AMSTERDAM 28 v. R'dam n. New York. ORANJE 28 te Southampton. RIJNDAM 27 Kp Clear. RAKI 28 te Bahrein. SCHIE 28 te R'dam. WILLEM RUIJS 28 te Singapore. beluisterd. Tot lid van de kascommissie in de plaats van mevrouw L. Legemaa- te-Lemson uit Zierikzee werd benoemd mevrouw Braat de Vrieze uit Bruinis- se. De dames Hojjsman-Griep en J. D. Dekker werden met algemene stem men herkozen resp. als lid van plv. lid van het hoofdbestuur. De bespreking over de jaarlijkse voorstellen, o.m. om eens wat meer aandacht te besteden aan kunst dit bleek nogal wat onkosten met zich te brengen en vergaderingstechniek, terwijl een lid met de suggestie kwam eens een rondetafelconferentie te be leggen over het voor en tegen van splitsing in kleine afdelingen. In de rondvraag heeft mevrouw Dorst-Vos gesproken over de studie, die nodig is nu op Tholen de mogelijk heid bestaat dat er krotwoningen zul len worden opgeruimd om de huis vrouwen daar wat voorlichting te ge ven over woninginrichting e.d. Er zou een kleine commissie benoemd moeten worden die met hulp van een lerares de voor- en nazorg zou moeten bestu deren. De jaarcollecte voor de scholen met de Bijbel heeft te Bruinisse 676,20; te Geersdijk 190; te Niieuwland 25,36 en te Westkapelle 206 opgebracht. Ingezonden Mededeling (Adv.) 'n Sierlijk meubel in Uw kamer zo'n electrische, draai bare ROOKTAFEL. Tevens bar en boekenkast. Compleet met 5-delig dozengarnituur. 49.50 67.50 85.— DBLPT MIDDELRIJM MIDDELBURG, 28 Oct. Blijkens de aan de Prov. Staten overgelegde cij fers van het Prov. Gasbedrijf over 1954 is er een nadelig saldo op de gewone dienst van f 58.823,27, n.l. f 947.928,70 ontvangsten en f 1.006.751,97 uitgaven. Er is vorig jaar veel oorlogsschade af gerekend en verwacht wordt, dat de rest binnen afzienbare tijd zal zijn af gewikkeld. Met de afhandeling der wa- tersnoodschade moet nog worden be gonnen. Predikant ging in appèl Druk-bezochte receptie MIDDELBURG, 28 Oct. Buiten gewoon druk was vanmiddag de re ceptie, die het Bestuur der Godshuizen de scheidende geneesheer-directeur van het Gasthuis, de heer L. J. H. Bron gers, en zijn gezin aanbood in Hotel „De Burg". Dokter Brongers, die vol gende week naar Bloemendaal ver huist na zijn levenswerk (vanaf 1931) in de Zeeuwse hoofdstad te hebben verricht, heeft zeer velen de hand ge drukt en woorden van dank en waar dering vernomen. Vóór de receptie werd hij in de kring van het Bestuur der Godshuizen toe gesproken door de voorzitter, de heer W. Berdenis van Berlekom, die de loopbaan van de medicus schetste, woorden van hartelijke dank sprak en als blijk van waardering dokter Bron gers een voor hem speciaal geslagen plaquette in brons aanbood, aan de éne kant de afbeelding vertonend van het Gasthuis en aan de andere kant tekst bevattend. Op de receptie zagen wij een groot aantal autoriteiten, o.w. de Commis saris der Koningin en zijn echtgenote, B. en W. van Middelburg, de comman dant van de COAK en andere militaire autoriteiten, predikanten, artsen, apo thekers, vele verpleegsters, Rode- Kruis-mensen, rechters, administratief personeel van het Gasthuis, vertegen woordigers van de Raad van Arbeid (waarvan dokter Brongers medisch adviseur was), alsmede vele oud-pa tiënten. Burgemeester mr dr Bolkestein wees er in een korte toespraak op, dat het Gasthuis onder leiding van dokter Brongers zó bloeide, dat het moest worden uitgebreid. Hij vond het jam mer, dat juist enkele maanden, voor dat de nieuwe vleugel iu gebruik wordt genomen, de heer Brongers gaat ver trekken. „Het was wel duidelijk, dat er voor al het werk, dat u verrichtte, twee op volgers moesten komen, n.l. een ge neesheer-directeur en een internist. U hebt heel hard gewerkt, waarschijn lijk te hard en misschien is het wel te laat, dat nu pas tot splitsing van deze beide functies wordt overgegaan. U hebt als Groninger temidden van de Zeeuwen gewoond. U zei altijd tegen uw patiënten waar het op stond en zij liefde voor de patiënten. Vandaag wil ik u huldigen als een prima genees heer-directeur èn als een bekwaam in ternist", aldus de burgemeester, die mede namens zijn vrouw een boek werk aanbood. Dokter Brongers dankte voor deze woorden en het geschenk. Hjj gaf toe, dat het wel eens moeilijk was geweest contact met de Zeeuwen te krijgen. Maar als het er eenmaal was, dan bleef het ook stevig. In zijn loopbaan zag hij duidelijk de ontwikkeling van het Gasthuis weerspiegeld. „Het geld voor de volksgezondheid en voor de zieke mens mag wel eens veel zijn, vergeefs besteed is het nooit", aldus de heer Brongers. Landsteinerpeimingen uitgereikt MIDDELBURG, 28 Oct. In het ge bouw van het Rode Kruis zijn dezer dagen 27 Landsteinerpenningen uitge reikt aan de donors van de Bloed transfusiedienst die vijf maal bloed hadden gegeven en nu voor deze pen ning in aanmerking kwamen. De uit reiking geschiedde door dokter L. J. H .Brongers, medisch leider van de Bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis in Zeeland, die deze avond tege lijk als zodanig afscheid nam. Zijn op volger, dr Roegholt, werd geïnstal leerd. Hij heeft ook de praktijk van dokter Brongers als internist overge nomen. Bij de uitreiking was o.m. het bestuur van het Rode Kruis Middel burg aanwezig. MIDDELBURG, 28 Oct. Het wa ren voor het merendeel appèlzaken, die de Arrondissementsrechtbank te Middelburg vanmorgen te behandelen kreeg. De 30 jarige Terneuzense slager J. T. van E. veroorzaakte indertijd met zijn bromfiets een aanrijding, waar voor de Kantonrechter te Terneuzen hem een boete van f 50,oplegde en een voorwaardelijke ontzegging een bromfiets te mogen berijden voor de tijd van zes maanden. Want hoe was dat gegaan, Van E. had zich in de korte tijd, dat de brom mers over onze fietspaden daveren, enige en veelzeggende bijnamen ver worven. „De razende gehaktbal" en „Het vliegende soepbeen" noemden ze het kwieke slagertje. Van E. was hu bang. Een klein ongelukje, en het is zes maanden gedaan met het brom mend snellen door de Terneuzense dre ven. „Daar hangt mijn boterham van af!" betoogde hij. „Van anderen hangt het hoofd er van af", merkte mr J. A. Abbing fijntjes op. De Officier mr J. L. Andreae vroeg bevestiging van het vonnis. De uitspraak is bepaald op 9 Nov. a.s. Ds Th, R., Geref. predikant te Schoondijke had ook al appèl aange tekend. Op 13 Juni j.l. kwam hij te Biervliet met zijn auto in botsing met Ned. Bijbelgenootschap te Goes GOES, 28 Oct. Sprekend over „Arabië en de Bijbel" gaf vanavond de heer D. van der Meulen, de leden van de afdeling Goes van het Nederlands Bijbelgenootschap die in de Vrije Evangelische Kerk bijeenkwamen, een boodschap mee. Deze: geef nooit meer „zo maar" een Bijbel, een pamflet of een tekstwoord mee aan een mens in nood. Help eerst die mens materieel weer mens te worden en dan pas mag U die boodschap geven. De heer v. d. Meulen heeft in Ara bië een diplomatieke post bekleed en kwam zo in streken die door de fana tieke Moslims voor het Westen waren afgesloten. En in die streken ontmoette hij een pelgrim, gekomen van ver ach ter het Himalaya-gebergte, die tijdens zijn pelgrimsreis van de dood was ge red door een Brits zendeling. Hij wist niet dat t 'n zendeling was en noemde hem slechts „een goed mens". Van hem had hij een Bijbel gekregen en die Bijbel had hij leren liefhebben. De heer v. d. Meulen schetste in zijn rede eerst de historische achtergrond van het Mohammedanisme, dat, even als het Jodendom en het Christendom uit Arabië stamt. Hij schetste ook de bloei van het Christendom en de kruis tochten tegen de Moslims. Maar beter dan de kruistochten is de zending. De zending van het Bijbelwoord, óók naar die afgelegen en voor de Bijbel ver boden oorden. En hij gaf practische aanwijzingen hoe men per post, door middel van correspondentie en ook met behulp van de radio die verboden ge bieden kan bereiken. Er waren minder belangstellenden, dan men verwacht had, maar die er waren hebben met spanning en instemming geluisterd. De Herv. predikant, ds A. W. M. Odé opende en sloot deze mooie avond. Een agenda van bijna 40 punten SOUBURG, 28 Oct. Een bijna veertig punten tellende agenda waarvan wij de belangrijke punten reeds bespraken is in de Vrijdag middag gehouden raadsvergadering vlot onder de voorzittershamer van burgemeester A. H. S. Stemerding doorgegaan. Slechts over een formele kwestie, een wijziging van de brandweerveror dening gaf even aanleiding voor een korte discussie; bij de goedkeuring van waarderen uw grote kundigheid en uw het voorstel tot het beschikbaar stel- Gelijke inspanning Meer resultaat" GOES, 28 Oct. De Contactgroep Opvoering Productiviteit te 's-Graven- hage heeft ter gelegenheid van haar vijfjarig bestaan een nationale opstel wedstrijd uitgeschreven onder het motto; „Gelijke Inspanning Meer resultaat". Deze wedstrijd staat open voor alle personen, werkzaam in be drijven, bij instellingen of organisa ties in industrie, landbouw en handel, met dien verstande, dat de deelnemer op 31 Januari 1956 nog niet de leef tijd van 31 jaar mag hebben bereikt. In het opstel, dat niet meer dan 3000 woorden mag tellen, moet een beschrijving worden gegeven van een practijkgeval, waaruit duidelijk blijkt, dat bijvoorbeeld door invoe ring van nieuwe werkmethoden, door toepassing van eenvoudige hulpmiddelen, door verbetering van de interne of externe organisatie, etc. de productiviteit in het betrok ken bedrijf, de betrokken instelling of organisatie (of in een afdeling daarvan) is gestegen. Teneinde een zo rechtvaardig mo gelijke beoordeling van de ingezonden opstellen te verkrijgen, is een inde ling gemaakt naar: a. inzenders met een academische op leiding of zij die daarmede gelijk gesteld wensen te worden; b. inzenders met een middelbare op leiding of zij, die daarmede gelijk gesteld wensen te worden; c. inzenders die een lagere opleiding hebben genoten. DE PRIJZEN. Voor elke categorie zullen, indien daarvoor termen aanwezig worden geacht, drie prijswinnaars worden aangewezen. De prijzen bestaan uit geldprijzen t.w. drie eerste prijzen van f 2000.drie tweede prijzen van f 1250.en drie derde prijzen van f 500.—. De wedstrijd zal geheel via regio nale contactpunten worden geleid (in 9 provincies de Provinciale Contact commissies voor de Productiviteit en in 2 provincies de Gewestelijke afde lingen van het N.I.V.E.). De opstellen zullen allereerst wor den beoordeeld door één der drie inter-provinciale jury's. Een Nationale Jury zal vervolgens voor elke cate gorie de prijswinnaars aanwijzen. In totaal zullen er maximaal negen lan delijke prijswinnaars zijn. k De sluitingsdatum van de opstel wedstrijd is gesteld op 31 Januari 1956, terwijl op 1 Mei 1956 de uitslag bekend zal worden gemaakt. De opstellen dienen vergezeld te zijn van een deelnemersformulier. De wedstrijdvoorwaarden, alsmede de deelnemersformulieren kunnen voor de provincie Zeeland worden aan gevraagd bij het Economisch Techno logisch Instituut voor Zeeland, Nieuw- straat 27, Middelburg. len van gelden voor de bouw van een tweede openbare lagere school infor meerde de heer W. Huson (AR) naar de acoustiek in het toekomstige ge bouw. Alle klassen in dit gebouw zui len n.l. uitmonden in een grote hall. De voorzitter deelde mee, dat derge lijke scholen in de praktijk voldoen; de acoustische verantwoordelijkheid kan men dus rustig aan de deskundi gen overlaten. Onder de hamerstukken waren ook goedkeuringen voor het verlenen van financiële medewerking voor de bouw van een nieuwe Marnixschool; voor de aankoop van twee kachels en een borgstelling voor deze bestaande school en voor financiële medewerking bij de bouw van een nieuw leslokaal aan de Julianaschool en nieuwe leer middelen voor deze instelling. Ook het verlenen van een subsidie voor de restauratie van de molen werd goedgekeurd. Voorts waren er onder de aangenomen voorstellen het be schikbaar stellen van gelden voor her stel van de openbare school aan het Oranjeplein en voor de aanleg van een straat op het terrein van de voormali ge villa „Marnix". Bij de rondvraag wees de heer B. Koole (A.R.) op het grote gevaar, dat er bestaat, als schoolkinderen de verkeersweg de scheiding tussen Oost- en West-Souburg overste ken. Hij deed de suggestie, een be paald apparaat tot bescherming in 't leven te roepen, zoals men dat in de grote steden kent. Na afloop werd een besloten verga dering gehouden. een veeauto. Deze laatste kwam van rechts, maar reed op de linker weg helft. De echtgenote van de predikant van Schoondijke, mevr. R„ die naast hem in de auto zat, kwam dit getui gen. De veeauto kwam er goed af, de auto van de predikant werd bescha digd „tot een bedrag van f 250, Het was een moeilijk geval: „Een kluifje voor een theoloog" merkte de president, mr P. van Empel, op. Mr Andreae requireerde, dat ds R. van rechtsvervolging zal worden ontslagen en dat het vonnis van de Kantonrech ter te Oostburg zal worden vernietigd. Uitspraak 9 November. In de donkere dagen voor vorig jaar Kerstmis werd het dijkleger van de polder Oud- en Nieuw Breskens opge roepen. De 18-jarige J. H. M., een bak ker uit Breskens, mocht van zijn va der het werk in de bakkerij niet in de steek laten; De Kantonrechter te Oost burg veroordeelde de bakkerszoon tot een boete van f75,wederom een appèlzaak dus. De Officier achtte de overtreding duidelijk en vroeg thans een boete van f 20,of 4 dagen. Mr M. Vlaming wees als verdedi ger op de moeilijke situatie, waarin bakkers voor de Kerstdagen verke ren. Tevens wil zijn cliënt emigre ren; liefst wil hij het land verlaten met een blanco strafregister. Uitspraak 9 November. Bij dezelfde oproep maakte de 48 ja rige boekhouder I. B. uit Breskens een soortgelijke overtreding. Mr Andreae vorderde bevestiging van het vonnis van de Kantonrechter. Uitspraak ook in deze zaak 9 November a.s. De cafetariahouder F. L. uit Goes moest zich verantwoorden wegens be lastingontduiking, o.a. tot een bedrag van f 2000,Hij hoorde 3 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf tegen zich eisen met een proeftijd van 3 jaar. MIDDELBURG, 27 Oct. De afde lingen van de voormalige Ned. Chr. Houtbewerkersbond en de Ned. Chr. Bouwbedrijfsbond in Middelburg heb ben in een gecombineerde ledenver gadering besloten tot fusie over te gaan en afdeling te worden van de Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid. Rekening houdend met de aantallen leden werd besloten, dat het voorma lige bestuur van de bouwvakarbeiders aangevuld met twee bestuurleden van de voormalige houtbewerkersafdeling, de heren Loysse en Laveber het nieu we bestuur zouden vormen. Het afde lingsbestuur wordt thans gevormd door 9 leden en de nieuwe afdeling feit thans 290 leden. Als voorzitter werd gekozen de heer E. H. du Bois, die ook voorzitter van de voormalige bouwar beidersafdeling was. Breedvoerig werd gediscussieerd over de aanstelling van een bode en het instellen van een spreekuur voor de leden met het bestuur om het weke lijks contact van leden en bestuur te bewaren. De heer A. Loysse sprak de leden van de voormalige houtbewerkersaf deling toe en dankte voor het vertrou wen en de goede samenwerking die hij als voorzitter van de houtbewerkers mocht ondervinden. In een slotwoord wees de heer H. Koetsveld, districtsbestuurder er op, dat de roepnaam van de nieuwe Bond de drie letters N.C.B. zou blijven. Hij feliciteerde de afdeling met de vlotte wijze waarop deze fusie tot stand ge komen was, doch wees tevens op het gevaar dat aanwezig is in het steeds groter worden van Bonden en Afde lingen, zoals in alle groter wordende gemeenschappen, n.l. het gevaar van de massageest. Het uitdragen van de Chr. Sociale gedachte is niet de taak van enkelen, doch van allen. Er moet, om dit te bereiken gewerkt worden in bedrijfsgroepen en zo mogelijk ook in discussiegroepen en daarom raadde spreker sterk aan deze zaak zo spoedig mogelijk een aparte vergade ring te wijden. BERGEN OP ZOOM, 28 Oct. Donderdag de elfde verjaardag van de bevrijding van Bergen op Zoom, is op het plein aan de Arnoldus As- selbergsstraat het bevrijdingsbeeld onthuld, dat is vervaardigd door de oud Bergenaar, de heer Nic. v. d. Kreek uit Bussum. De onthulling geschiedde door het 11-jarige zoontje van mevr. van Gils- Proost, wier man in de verzetsstrijd het leven heeft gelaten. Burgemeester Peters wees op de bijzondere beteke nis van het monument. Onder dank aan het comité, dat de oprichting heeft mogelijk gemaakt en met grote lof voor de kunstenaar die het heeft ont worpen en vervaardigd, aanvaardde hy het namens het gemeentebestuur. ARTSENDIENST. De praktijk van de artsen is Zondag a.s. als volgt geregeld: Middelburg: J. C. B. Simons, Vlissingsesingel 38, tel. 2191; Vlissingen; M. J. A. Bil, Singel 74, tel. 619; Goes: V. d. Feen, Oostsingel 118, tel. 2391; Hansweert, Krabbendijke en Rilland: J. A. Kamps, Rilland, tel. K 1135 -343; Kapelle-Biezelinge, Kloetinge en Wemeldinge: Risseeuw, Kapelle;Borssele, Driewegen, 's-Heerenhoek, Lewedorp en Nieuwdorp: M. Kieviet, Borssele, tel. K 1105-203, voor dokter Gelderblom, W. H. C. J. Lucas Luycks, 's-Heerenhoek, tel. K 1105-282 voor A. Folmer; Hoede- kenskerke en Kw'damme: A. P. Kole, tel. K 1193-262, Hoedekenskerke; Hein- kenszand, '-Heer Arendskerke en Wol- faartsdyk: H. P. van Maanen, Heinkens- zand, tel. K 1106-234; Koudekerke, West kapelle en Zoutelande: M. Huygens, West kapelle, tel. K 287-234; Oostkapelle, Sc- rooskerke en Veere: A. Reynders-Schilt, Serooskerke, tel. K 1189-212; Tholen, Poortvliet, Oud-Vossemeer, Nieuw-Vcs- meer en St. Philipsland: A. Kugel, Poort vliet, tel. 10 en J. Vermet, Nieuw-Vos- meer, tel. 10. APOTHEKEN De volgende apotheken zullen in de pe riode van 29 Oct.—5 Nov. geopend zijn voor avond- en nachtrecepten: Middelburg: Nonhebei, Lange Delft 1S3. Vlissingen: W. J. Plissinga, Walstrasf 54, tel. 2010. Goes: La Porte, Grote Markt 10, tel. 2529. Zondagsdienst dierenartsen. Van Zaterdagmiddag tot Maandag'mi r- gen zal de Zondagsdienst van de dieren artsen in West-Zuid-Beveland als volgt geregeld zijn: Joh. Klaassen, Heinkenszand en A. A. Elzerman, Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2