Westelijken stellen voor om Duitsland in vrijheid te herenigen Tweede Kamer gaat accoord met wettelijke regeling stichtingen Helicopterdienst verloopt bevredigend, maar Terneuzen krabbelt terug Belgische mijnen zullen korter gaan arbeiden Faure kreeg zijn vertrouwens votum Student te Delft viel uit raam PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Toekomsi in Suriname .J Tweede dag in Volkenbondspaleis Molotof wil stelsel éérst Europees veiligheids in behandeling doen nemen Oefening „Dzjengis Kban" werd normaal voltooid AAN DE CONFERENTIETAFEL Minister Van Acker waarschuwt voor overhaaste stappen Relletjes op Cyprus en in Athene „Sorghvliet" te Den Haag wordt aangekocht, waarschijnlijk voor bouw van paleis Kamer van Koophandel Zeeuwsch-Vlaanderen Saeftinge-rapport kwam gereed Uitgave: stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 60, Tel. 2438 (b.g.g. voo- redactie 2435, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vüssingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8230 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong ZATERDAG 29 OCT. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Kareise, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vüssingen, J. Moü, Vüssingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. (ZIE PAGINA 2) GENEVE, 28 October. De ministers der „Westerse Grote Drie" hebben Vrijdag te Genève een memorandum ingediend over hereniging van Duitsland, het verzekeren van de Europese veiligheid en een voor stel om Duitsland „in vrijheid te herenigen" (een herziening van het plan-Eden). Het plan voorziet onder meer in het in 1956 houden vari algemene verkiezingen in geheel Duitsland, en werd ingediend door de Britse minister van buitenlandse zaken MacMillan, die Vrijdag als voor zitter optrad. Het plan voorziet verder in het vol gende: 1. Wanneer een herenigd Duitsland zou besluiten toe te treden tot de Noordatlantische verdragsorganisatie en de Westeuropese Unie, zal tezelfder tijd een niet-aanvalsverdrag tussen communistische en niet-communisti- sche staten van kracht worden. Dit punt heeft ten doel tegemoet te komen aan het Russische argument, dat toetreding van een herenigd Duitsland tot een „westerse militaire groepering" een bedreiging voor de Sowjet-Unie zou zijn. 2. Het voorgestelde veilig heidsverdrag voorziet in het instellen in Europa van een speciaal wederzijds radarwaarschuwingsstelsel, dat bij ver rassingsaanvallen onmiddellijk in wer king zou treden. 3. Elk der bij het Europese veilig heidsverdrag aangesloten landen ver plicht zich tot vreedzamer regeling van Internationale geschillen en het zich onthouden van elk gewelddadig op treden, dat in strijd is met het hand vest der Verenigde Naties. Bovendien zal geen enkele economische of mili taire steun aan een aanvallende staat worden verleend. 4. Uitvoering in samenvallende stadia van het veiligheidsverdrag en do her eniging van Duitsland. SOWJET-VOORSTELLEN. De Sow jet-voorstellen voor een Europees veiligheidsstelsel, die Molotof Vrijdag op de Geneefse ministerscon ferentie indiende, omvatten de volgen de punten: 1. Alle Europese staten ongeacht hun sociaal regiem en de Ver. Staten kun nen lid worden van het pact; Oost- en West-Duitsland kunnen beide toetre den, hangende de hereniging van Duitsland. 2. De leden van het pact zullen elkaar nooit aanvallen en on- Met hakken over de sloot PARIJS, 28 Oct. Met een kleine meerderheid heeft premier Faure zich Vrijdag in de Franse nationale verga dering van het vertrouwen der leden verzekerd. De politiek der nu acht maanden oude regering werd met 271- 259 stemmen door de Assemblé goed gekeurd. Een door de socialisten inge diende motie, luidende: dat „de rege ring niet in staat is aan de huidige moeilijkheden het hoofd te bieden, niet in staat is in Noord-Afrika de vrede te herstellen, en onwillig is de sociale rechtvaardigheid te verzekeren", werd verworpen. Faure heeft te verstaan gegeven, dat hij geen bezwaren heeft tegen bespre king van veranderingen in de kieswet tegelijkertijd met de behandeling van de wet op vervroegde verkiezingen. Aanvankelijk had hij een aanvaar ding van de laatste wet geëist vóór een bespreking over verandering in de kieswet. Bijna 100 afgevaardigden onthiel den zich van stemming, voonamelijk, omdat zij voor de regeringspolitiek zijn doch tegen het houden van vervroegde verkiezingen. Bij de stemming bracht ook Maurice Thorez, de leider der Franse commu nisten, zijn stembiljet naar de bus. Hij verscheen voor het eerst in de natio nale vergadering sinds de beroerte, die hij in October 1950 kreeg. derlinge geschillen vreedzaam regelen. 3. Als een der leden gevaar voor een aanval in Europa aanwezig acht, zul len de landen overleg plegen om het gevaar op te heffen. 4. Een gewapende aanval in Europa op een of meer der leden is een aanval op allen. De aan gevallen leden zullen met alle midde len geholpen worden. 5. De deelnemers aan het pact zullen geen bondgenoot schappen aangaan die in strijd zijn met het pact. 6. Economische en culturele samenwerking zullen worden bevor derd. 7. Er zullen regelmatig, of als de toestand het vereist, speciale conferen ties worden gehouden op minister niveau. 8. Er zal een permanent raad gevend politiek orgaan worden opge richt, evenals een militair raadgevend orgaan. In deze organen zal communis- tisch-China zich kunnen laten verte genwoordigen door waarnemers. 9. Bestaande overeenkomsten van de deelnemende landen met andere kun nen gehandhaafd blijven, als zij niet met het Europese veiligheidsstelsel in strijd zijn. 10. Gedurende een aanloop tijd van twee tot drie jaar blijven de oude veiligheidsverdragen der deelne mers van kracht, daarna wordt het nieuwe verdrag volledig van kracht en vervallen het verdrag van Warschau, de Parijse accoorden en de N.A.V.O. 11. De looptijd van het Europese vei ligheidsverdrag is vijftig jaar. Marokkaanse troonraad spoedig naar Frankrijk RABAT, 28 Oct. Vanochtend heeft de Marokkaanse troonraad na een bij eenkomst, waarbij aanwezig waren de resident-generaal en de kabinetsfor mateur, een communiqué uitgegeven, waarin wordt aangekondigd, dat de troonraad zich binnenkort naar Frank rijk zal begeven om zijn opwachting te maken bij sultan Sidi Mohammed ben Joessef en zich in verbinding te stel len met de Franse president en de Franse regering teneinde hen op de hoogte te stellen van de huidige toe stand in Marokko. 's-GRAVENHAGE, 28 Oct. In te- gestelling tot wat van Duitse zijde werd beweerd en in de Nederlandse pers verscheen, deelt de Legervoor- lichtingsdienst mede, dat de oefening van de twee Nederlandse tankbatal jons, die zo pas in de omgeving van Pa- derborn is gehouden, niet voortijdig is afgebroken, maar volgens het tevoren uitgegeven bevel is voltooid. De door de Nederlandse onderdelen bij de oefening aangebrachte schade aan wegen is nog niet nauwkeurig vast gesteld, maar zal naar verwachting ver beneden het bedrag van een millioen mark blijven. TOKIO, 28 Oct. Een „onderwater vliegtuig" is een van de nieuwe wa pens, waarmee op het ogenblik door de Japanse defensieraad proeven wor den genomen. De nieuwe vinding in feite een „dwerg-onderzeeboot" zal aan bei de zijden vinnen hebben en in staat zijn onder water met een snelheid van 20 knopen te varen. De bemanning van het vaartuig zal uit 9 koppen bestaan.' Hét „onderwater-vliegtuig" zal wor den uitgerust met een nieuwe vinding die het beschermt tegen radio-actieve „regen". Vijfdaagse werkweek verwezenlijkt? BRUSSEL, 28 October De besprekingen die eerste minister Van Acker in zijn Kabinet heeft gevoerd met afgevaardigden van de werkgeversorgani saties en van de vakbonden over de invoering van een vijfdagenweek in de Belgische industrie, hebben nog niet tot een positief resultaat geleid. Slechts wat de mijnen betreft, is een accoord bereikt, waar met ingang van 1 Januari de arbeidsduur verminderd zou worden. Ingezonden Mededeling (Adv.) HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN In de ijzer- en staalindustrie zijn de werkgevers in principe bereid de werkweek van 45 uur met ingang van 1 Februari in te voeren. Een commis sie van deskundigen zal de weerslag van deze maatregel op de economie be studeren. Indien deze deskundigen tot de conclusie mochten komen, dat de vermindering van de arbeidsduur te schadelijke gevolgen heeft voor de uit voer, zal het vraagstuk opnieuw moe ten worden onderzocht. Overigens is men bij de onderhande lingen op dezelfde moeilijkheden ge stuit als die welke het overleg tussen werkgevers en werknemers twee maanden geleden deden mislukken. De afgevaardigden der werkgeversbonden gaan er weliswaar mee accoord de mo gelijkheden van de invoering van een vijfdagenweek per bedrijfssector te be studeren, doch zij weigerden zonder meer zich bij voorbaat te binden door een principieel accoord en wensen ook geen data vast te leggen voor de ver wezenlijking der vijfdagenweek in be paalde sectoren der industrie. Maar de vakbonden eisen wèl zulk een accoord en het vaststellen der data van invoe ring der vijfdagenweek. GEEN ARBEIDSCONLICT. Minister Van Acker verklaarde dat men het in grote lijnen over de invoe ring van een vijfdagenweek wel eens is, maar dat deze met veel omzichtig heid moet worden verwezenlijkt, wil men de Belgische uitvoer niet in ge vaar brengen. Hij zeide verder nog dat al het mogelijke gedaan moet worden om een arbeidsconflict te vermijden waarbij niet minder dan 300.000 arbei ders betrokken zouden zijn. Een sta king van dei-gelijke omvang zou zeer nadelig voor het land zijn en zou ook de betrekkingen tussen werkgevers en werknemers niet ten goede komen. De Belgische premier wees erop dat men geen overhaaste beslissing kan nemen, die de arbeiders misschien wel een tij delijke voldoening zou geven doch die later ten nadele van het land zou kun nen uitvallen. Door een overijlde op lossing van dit probleem, zo zeide hij tenslotte nog, zouden de kosten van levensonderhoud namelijk stijgen en zou de werkloosheid in het land wor den vergroot. De eoiiïero. -ue van oe grote vier in Ge nève is Donderdagmiddag begonnen. Deze telefoto geeft een overzicht weer van de conferentiezaal met achter de tafel: links achter de Russische-, links voor de Engelse-, rechts achter de Amerikaanse-, en rechts voor de Fran se delegatie. NICOSIA, 28 Oct. Britse troepen hebben Vrijdag te Morfoe, veertig kilo meter ten Westen van Nicosia, op be togers voor aansluiting van Cyprus bij Griekenland geschoten, nadat de poli tic vergeefs had gepoogd de demon stranten met traangasbommen en het gebruik van de gummiknuppel te ver spreiden. Drie Cyprioten werden gewond. In de havenplaats Famagusta heb ben Britse troepen waarschuwings schoten in de lucht gelost, terwijl de politie traangasbommen gebruikte om de grote menigte betogers te versprei den. In Limassol gebruikten Britse com mandotroepen en politie eveneens traangas voor het verspreiden van be togers, terwijl hetzelfde werd gedaan te Larnaca t.a.v. Cypriotische studen ten, die stenen naar militairen en po litie wierpen. De betogingen werden gehouden ter gelegenheid van de herdenking van het feit, dat Griekenland vijftien jaar geleden, na een ultimatum van Musso lini verworpen te hebben, deel ging nemen aan de tweede wereldoorlog. Ook te Athene deden zich na een militaire parade, gehouden i.v.m. bo vengenoemde herdenking, botsingen tussen stenen gooiende studenten, die voor aansluiting van Cyprus bij Grie kenland betoogden, en politie voor, waarbij de ordebewaarders van de gummistok gebruik maakten. Ver scheidene studenten en politiemannen werden gewond. Conform de verwachtingen Van onze parlementsredactie). DEN HAAG, 28 October De Tweede Kamer heeft zich accoord verklaard met de wettelijke regeling van stichtingen en de aankoop van het landgoed „Sorghvliet". De goedkeuring van deze wetsontwerpen was het belangrijkste feit van een vergadering, die voornamelijk was gewijd aan een aantal ge ringere zaken en die eindigde met een weinig verheffend relaas van do communist Gortzak over het dodelijk gevaar van de B.B. Min of meer had men kunnen verwachten, dat de beraadslagingen over de kwestie „Sorghvliet" zou worden heropend, temeer daar de K.V.P. Donderdag niet helemaal con tent bleek. Tien van haar leden stemden gisteren dan ook tegen het voorsteU de rest vóór. De tegenstemmende Katholieken (o. w. prof. Romme) stonden overigens niet alleen. Ze kregen steun van de heer Schmall (C.H.), die zonder zijn stem DELFT, 28 Oct. Vanochtend te omstreeks vijf uur heeft een voorbij ganger te Delft voor de sociëteit van de Delftse studentenbond het stoffe lijk overschot van de 27-jarige student J. J. uit Emmercompascuum aange troffen. Bij hst onderzoek door de politie is gebleken dat de student, die in nacht gewaad was gekleed, uit het raam van de boven-verdieping van de sociëteit waar hij zijn slaapkamer heeft, moet zijn gevallen. Het bed van de student is beslapen geweest, zodat de politie voor een raadsel staat, wat betreft de oorzaak van het ongeluk. DE BILT ZEGT; Wisselende bewolking. DE BILT, 28 Oct. Wisselende be wolking met enkele buien. Matige Noord-Westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. TERNEUZEN, 28 October In de hedenavond te Terneuzen gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen, heeft de voorzitter, ir C. A. L. Horstmann medegedeeld, dat het rapport van prof. Hackou over een eventuele inpoldering van het Verdronken Land van Saef- tinge gereed is gekomen. Een verblijdend geluid was tevens de constatering, dat de helicopterdienst bevredigend verloopt en zelfs „goedkoper is dan men denkt". Teleurstellend daarentegen was het besluit van Temeuzens gemeenteraad, zich gedeeltelijk van de helicopterdienst terug te trekken, omdat de Zeeuws- Vlaamse heliport in Axel, en niet in Terneuzen, is gekomen. De Rijkswater staat deed daar nog een schepje bovenop, door het plan-Cambier af te wijzen, zodat er dus geen veerhaven op de Plaat van Breskens zal verrijzen. GEEN VEERHAVEN OP PLAAT VAN BRESKENS Het plan Cambier, betreffende het maken van een veerhaven op de Plaat van Breskens en het afdammen van de geul wegens verkorting van de verbin ding Vlissingen-Breskens, is door Rijkswaterstaat afgewezen. RWS is n.l. van mening, dat de aanleg en het onderhoud zeer hoge kosten met zich mee zullen brengen, terwijl ook de mond van de Wester- schelde aanmerkelijk zou worden vernauwd, hetgeen de stroomsnelhe- den zal vergroten en wellicht onge wenste wijzigingen in het geulen stelsel zal veroorzaken. Verder zegt RWS, dat de haven van Breskens dan bij slecht weer niet meer bereik baar is voor kleinere schepen, omdat de geul ten Oosten van de haven zou worden afgedamd, en dat de haven spoedig zou verzanden. HELICOPTERTARIEVEN VALLEN MEE. Er gaan vreemde geruchten over de tarieven van de helicopterdienst, die de Sabena sinds 4 October j.l. onder houdt vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen. De realiteit is echter, dat de kos ten van een~ helicoptervlucht Axel Rotterdam slechts 15,— (retour 27,—) bedragen, zodat van hoge tarieven geen sprake kan zijn, bevredigend verloop heeft, (in de vier vluchten werden in totaal 61 personen vervoerd), wil dat nog niet zeggen, dat alles naar wens is. Dit moest de K. v. K. weer eens con stateren, toen bekend werd, dat het gemeentebestuur van Terneuzen waarvan destijds een subsidie van ma ximaal 3.500,— toegezegd bij een proef van zeven maanden thans be sloten heeft slechts een bedrag van 2.286,72 (16 ct per inwoner hij te dragen. Reden van deze verlaging is, dat de heliport niet in Terneuzen is gekomen, maar in Axel, dat daarvoor een ge schikt terrein kon aanbieden. De Ka mer sprak zijn teleurstelling over deze houding uit, daar het hier immers een algemeen Zeeuwsvlaams belang be treft. Bovendien heeft de Raad het verle nen van de maximale bijdrage in geen enkel opzicht verbonden aan een voor waarde omtrent vestiging van de heli port in Terneuzen. Genoemd besluit is temeer jammer, omdat deze geringer bijdrage waar schijnlijk de proeftijd van 7 maanden met een maand zal doen verminderen. Aan het gemeentebestuur van Axel werd daarentegen dank gebracht voor Hoewel deze dienst thans een zeer de voortreffelijke medewerking. te motiveren, zich tegen het voorstel verklaarde. Tenslotte werd het met 56 stemmen vóór en 11 tegen aangeno men. Ook de communisten stemden vóór. De twee amendementen, die deze week werden ingediend op het wets ontwerp i.z. stichtingen hebben het met ver gebracht. Het eerste, n.l. dat van de heer N. van den Heuvel, werd verworpen met 31 .stemmen vóór en 34 tegen. Overigens waren de partijen over het schrappen van de vermogens- eis onderling nogal verdeeld. Zo stem den de A.R. en de C.H. grotendeels te gen het amendement, maar van de an ti's bleken de heren Verkerk, Fokkema en Van der Zaal er juist vóór te zijn. 't Amendement van de heer Van Rij- ckevorsel (Kath. v.) kwam helemaal niet aan bod, want de indiener trok het in, na een verklaring van minister Donker, dat de kwestie van de over- heidsstichtingen binnen vijf jaar wet telijk geregeld zal zijn. Het wetsont werp werd tenslotte aangenomen met 55 stemmen vóór en 12 tegen. PERSONEEL HEMBRUG. Eén van de wetsontwerpen, die de Kamer z.h.s. aannam, was dat, krach tens hetwelk het personeel van de N.V. Nederlandse Machine-fabriek „Artillerie-inrichtingen" onder wer king van de pensioenwet 1922 zal wor den gebracht. De regering wil met dit ontwerp een einde maken aan de on zekerheid, waarin het personeel op het punt van de pensionnering nu al jaren verkeert. De heer Stapelkamp (A.R.), was het daar roerend mee eens, maar hij vond wel, dat er met de vaststel ling van de status van het personeel weinig vorderingen zijn gemaakt in de tien jaar na de bevrijding. Wel spreekt de minister van „een zeer nabije toe komst", waarin deze kwestie zal gere geld worden, maar de heer Stapelkamp vond deze term gevaarlijk. Andere sprekers sloten zich bij het standpunt van de anti-revolutionnaire afgevaar digde aan. De heer Koersen (K.V.P.) diende een amendement in, waarin de nadruk werd gelegd op de vaste dienst betrekking van het thans werkzame personeel. Minister Zijlstra kwam met de mededeling, dat voor het einde van het jaar een wetsontwerp tot vaststel ling van de status van het personeel mag worden verwacht. BANKWET. Met het wetsontwerp tot uitvoering van artikel 17 van de bankwet hielden vooral de financiële experts van de Kamer zich bezig, t.w. de heren V. d. Wetering (C.H.), Hofstra (P.v.d.A.), Van Leeuwen (Lib.) en Lucas (Kath. v.) zich bezig. Dit ontwerp bepaalt, dat over de begrenzing van het gezamen lijke bedrag aan circulerende bankbil jetten, bankassignaten en rekening- courantsaldi bij de Nederlandsche Bank voorschriften worden gegeven volgens regelen, bij de wet vast te stellen. Ook de wetsontwerpen bijdrage Be scherming Bevolking en Regeling Pen sioen Capitulanten werden z.h.s. aan genomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1