iaseiBiresd werk Ucui UeA> en. ©.et Een verheven ruilen Q6RARÖ JACOBS ZWITSARUB 9nteJm. ö,ecumenióch fiim&mtuim Ontwikkeling Ontspanning Gezelligheid EEN LEVEN IN DIENST VAN ZEELAND - EN HET BOEK! Bibliothecaris H. Pieters [Ook Spierpijn i y A i=i-i Geen registreren van verleden levende, culturele taak Pieter Langendijk SCHILDERIJ VAN PAKISTAN Kerk en Film TOON GIJSSEN exposeert in Eindhoven WRUF KOU WEG Kasieel Genhoes door aankoop behouden 't Zeeuwsch Weekend Ingezonden Mededeling (Adv.) I en rheumatlsche pijnen wrijft U weg met IN EEN WERELD van folianten en perkamenten ruggen en omslagen vond de heer H. Pieters, de bibliothecaris van de Provinciale Bibliotheek, zijn levenswerk. „Beheerder ener boeke rij" vermeldt een woordenboek voor deze functie. Maar de heer Pieters is meer geweest dan bewindsman. Nadat in 1940 het ge bouw met inventaris, dat toen aan de Lange Delft gevestigd was, vrijwel geheel verwoest was, is hij onmiddellijk begonnen een voor het grootste deel nieuw boekenbezit te gaan vergaren. Als men thans een bezoek brengt aan de boekerij, die waardig en stijlvol is ondergebracht in de Abdij-gebouwen, kan men de vrucht van zijn werk aanschouwen: boeken, boeken en nog eens boeken, in wijd uiteenlopende schakeringen, rijen zich op moderne stapel- rekken aaneen. Velen weten tegenwoordig de weg door het smalle poortje aan het Koorkerkhof te vinden en komen via het brein van de heer Pieters, voor wie de boekerij geen geheimen meer bevat, in het bezit van datgene, dat zij nodig hebben of zoeken. Maar een eventuele uitbreiding in de toekomst zal de heer Pieters althans in functie - wel niet meer meemaken. Over zeven jaar zal hij zijn uitzonderlijke taak in het culturele leven van Zeeland moeten neerleggen. Gedwongen, „pensioengerechtigd". Als wij hem hiernaar vragen kan hij slechts moeilijk „Het zal wel moeten" uit brengen. Hij kan dit slechts met lede ogen tegemoetzien. HERDENKING Volgend jaar 18 Juni zal het tweehon derd jaar geleden zijn, dat in Haarlem de schrijver Pieter Langendijk overleed. In Haarlem werkt nu een commissie aan plannen voor een herdenking. Overwo gen wordt een première te geven van een van de werken van Langendijk b.v. Krelis Louwe. Verder hoopt men in het seizoen 1956/ 1957 een nationaal Landjuweel te hou den. Vijftien Nederlandse amateurver enigingen worden uitgenodigd om naar Haarlem te komen om een voorstelling te geven. Dit werk is voor de heer Pieters, die hiermee op zijn 18e jaar begon, geen sleur geworden. De veertig ja ren, die verstreken, nadat hij zich met jeugdig élan en enthousiasme in de wereld van het boek wierp, heb ben zijn liefde voor het werk niet doen kwijnen. Integendeel: eerder is zij gerijpt in deze vier decennia. De gang van zijn huis in de Spanjaard straat door de Abdij naar het Koor kerkhof is een vertrouwde gewor den; een gang, die hij ook 's avonds dikwijls, maakt. Want het werk „aan de boeken" is vooi de heer Pieters levend ge worden, fascinerend; het laat hem niet meer los. Wellicht daarom kost het hem weinig moeite zich ook 's avonds weer aan het tijdrovende catalogi seren te zetten. Spoedig zal één van deze omvang rijke werken klaar komen: de syste matische catalogus. Met de kunst catalogus, waarvan een afzonderlijk deel aan Zeeland gewijd zal zijn, is dit bijna het geval. Het is juist dit deel van de ver zameling, dat de speciale aandacht van de bibliothecaris heeft. De Zeeuwse geschiedenis en als onder deel daarvan de kunstgeschiedenis is één van de onderwerpen, waar voor de heer Pieters zich in het bij zonder interesseert. Deze takken hebben zijn hart; het spoedig gereedkomen van de kunst- I catalogus ligt dus voor de hand Niet stilstaan Toch is het ook één van zijn stok- Eaardjes, dat men niet alleen moet Ifjven stilstaan bij datgene, dat Zeeland zelft opbrengt, direct daar naast moet men beschikken over al dit „al" streeft men zoveel mo gelijk na het goede uit de Ne derlandse- en wereldliteratuur. Wanneer men de taak van de heer Pieters en zijn staf dan ook ziet als een uitsluitend registreren van het verleden slaat men de plank finaal mis. Om slechts een klein voorbeeld te noemen: de laatste aanvullingen van de provinciale boekerij bestaan uit verhandelingen over de moderne kunst. De besprekingen van de wer ken van Picasso staan er wel niet naast maar toch op hetzelfde rek als die over het leven van de oude Italiaanse meesters! Waarmee men tegelijkertijd gecon fronteerd wordt met een andere tak van de werkzaamheden van de heer Pieters: het selecteren. Want het gaat er begrijpelijk om de lezers het goede voor te kunnen zetten. De Zeelandica Eenvoudiger misschien ook moeilijker ligt het bij de verza meling Zeelandica: hiervan dient men nl. alles op te nemen! De com plete verzameling van Boutens kan men dan ook in dezelfde afdeling Systematische catalogus spoedig gereed aantreffen als de in druk versche nen Sinterklaasgedichten van een verder voor de literatuur onbelang rijke Zeeuw. Ook op andere terreinen toont de heer Pieters zich actief: zo organi seert hij regelmatig tentoonstellin gen in de bibliotheek. In December a.s. hoopt hij wederom een exposi tie in zijn domein te kunnen onder brengen. Zijn gedachten gingen uit naar „Kerstmis in de Kunst", maar hieromtrent kan nog niets met ze kerheid gezegd worden. 140 periodieken Het aantal periodieken, dat men in de bibliotheek kan inzien, ver meerde de laatste maanden tot 140, een respectabel aantal. Voorlopig de heer Pieters schat dit op 25 jaar is er op het uitgebreide rekken- stelsel in de Abdij nog plaats genoeg voor nieuwe aanwinsten. Gedurende het weekend van 22 en 23 October is in het centrum, van Frans Protestantisme in Parijs een con ferentie gehouden over kerk en film. Kerkelijke organen op dit gebied uit Engeland, Frankrijk, Duitsland, Zwit serland en Nederland waren vertegen woordigd. Ook de Wereldraad van Ker ken en de World Council of Christian Education zonden afgevaardigden. Het resultaat van deze conferentie is de oprichting van een Internationaal Oecumenisch Filmcentrum. Dit nieuwe orgaan zal zich bezighouden met de do cumentatie en uitwisseling en, naar men hoopt ook met de productie van kerke lijke en culturele films. Het ligt verder in de bedoeling een internatinoaal filmbulletin uit te geven dat nieuws en beschouwingen op film gebied uit de landen zal brefigen. Tot President van het Internationaal Filmcentrum is gekozen pasteur H. de Tienda uit Parijs. Het secretariaat is toevertrouwd aan Wika J. A. Hes van de Nederlandse Stichting Filmcentrum. De in Zeeland geboren kunstschilder Toon Gijssen zal begin November in Eindhoven een tentoonstelling inrich ten, waar zijn nieuwe werken te zien zullen zijn. De heer G. P. M. Knuvelder heeft zich bereid verklaard deze expo sitie te openen. „De HERE onze gerechtigheid". Jer. 33 16. Toen Maarten Luther het goddelijk geheim in de Bijbel had her ontdekt, en van angst en vreugde tevens de eenzaamheid opzocht, viel hij plotseling op zijn knieën en schoot het bevrijdende woord van zijn lippen: „Here Jezus, mijn zonde Uw zonde, Uw gerechtig heid mijn gerechtigheid". De Hervormingsdag kan alleen maar herdacht worden aan de voet van het kruis. En „kinderen der Reformatie" hebben terwijl een mengeling van angst èn vreugde hun hart vervult hun bevende handen gelegd om het vloekhout van Golgotha; en met hun ogen zien ze op Jezus' doorboorde handen, waarvan het bloed omlaag drupt. Ze zijn zó sterk doordrongen van hun schuld tegenover God en van Gods walgen van schuld Hij kan het niet zien dat ze trillen en schokken over hun gehele lichaam, en niet-begrijpend die dichter aanstaren, die het eruit smeet: „Ik heb geen Christus nodig, die mij redt; mij hoeft geen God mijn zonden te vergeven". Wie her vormd is, weet wat schuld is; schuld tegenover God; tegenover de Heilige, die niets onheiligs verdraagt. Hij weetwat hij heeft gedaan. Maar hij weet ook, wat God heeft gedaan. Daarom domineert zijn vreugde en derailleert zijn angst. De Here Jezus begon Zijn optreden met op een bruiloft Zijn vreugde te uiten, en Hij beëindigde het met in de hof van Gethsemané „zeer beangst te worden". God schuift onze schuld op Jezus. Onze nood wordt Jezus' nood. Onze zonde wordt Jezus' zonde. Onze angst wordt Jezus' angst. En Jezus' ge rechtigheid wordt onze gerechtigheid. Jezus' smart wordt onze vreugd. De één z'n dood is de ander z'n brood. De Eén is Jezus, de ander ben. u. De Vader ruilt Zijn Zoon tegen onze zonde. Op Goede Vrijdag ligt op de kruisheuvel een brok zonde hoog opgetast. God kan het niet zien. Hij kan Jezus niet zien. „Uit mijn ogen!" Zijn hand trekt Hij terug en Zijn Zoon valt in de dood. Het evangelie is een blijde boodschap. Bij Jezus kunnen mensen de schuld ruilen voor onschuld, de straf voor vrijspraak, de dood voor het leven, het door-God-verlaten-zijn voor het met-God-sa- men-zijn. Maar van ruilen komt toch huilen? Ja, inderdaad! Er staat ook niet voor niets in de Bijbel: Jezus weende. Heinkenszand. H. J. KOUWENHOVEN. Kunstschilders van formaat vandaag 90 jaar Het is dikwijls zo, dat kunste naars op hoge leeftijd hun eigen roem overleven en in een vergeethoek raken. Dat is een tragisch gebeuren, dat het kunste naarsbestaan vaak met zich mee brengt. En vooral in deze tijd van snelle ontwikkeling, waarin de ene stroming plaats moet maken voor de andere en het ene „isme" nog niet is uitgewoed of er is al weer een ander, kan deze tragiek voor de kunstenaar een scherper accent krijgen. Wat men ook mag denken van de Vlissingse schilder Gerard Jacobs, vergeten is hfj niet. Vandaag viert Hij scheen geschapen te zijn voor Zeeland In het Vredespaleis in Den Haag heeft de Begum Ra'Ana Liaquat Ali Khan, ambassadeur van Pakistan in Nederland, gisteren namens haar re gering een schilderij overhandigd, dat een plaats zal krijgen in de zaal van de Raad van Beheer van het Paleis. Onze foto toont het schilderij, vervaardigd door de Pakistaanse schilder Abdar Rahman Chugtai. De vrouwenfiguur is een uitbeelding van vrede en toewijding Op 2 November zal de dirigent Ri chard Heuckeroth zijn zeventigste verjaardag vieren. Hij was o.m. diri gent van de Arnhemse Orkestvereni ging (thans Gelders orkest), en de Nederlandse Kameropera. In 1928 er kende de Franse regering zijn ver diensten voor het werk der Franse muziek door hem te benoemen tot of ficier d'Académie. De jonge Amerikaanse negerpia niste, Philippa Schuyler, zal een tournee door Europa maken. Eind October zal ze in Nederland komen. Jacobs zijn negentigste verjaardag en ter huldiging heeft zich een ere-co- mité gevormd, waarin vooraanstaan de personen uit alïe delen van de provincie zitting hebben genomen. Het huldigingscomité bestaat uit jhr mr A. F. C. de Casembroot, Commis saris der Koningin in de provincie, de heer M. J. van Poelje uit Vlissin- gen, lid van Gedeputeerde Staten, de heer a. Schout uit Vlissingen, lid van Gedeputeerde Staten en de heer J. Pilaar te Goes. Het is dit comité, dat nogmaals onderstreept welke een do minerende plaats de oude schilder Jacobs in het Zeeuwse kunstenaars leven heeft ingenomen en eigenlijk nog inneemt. Want hoe dikwijls wordt nog in kunstenaarskringen niet met waardering over de oude Ja cobs gesproken? In 1914 vestigde Gerard Jacobs zich als Belgisch vluchteling in Vlis- singen. Met de toenmalige burge meester Van Woelderen richtte hij de kunstkring „Het Zuiden" op. Hoe kon het ook anders.. Van Jacobs ging een grote bezieling uit. Rond Jacobs groeide in die jaren een onzichtbare gemeenschap van kunstschilders, schilders, die zich zoals hij, voelden aangetrokken tot het Zeeuwse land- In Engeland zijn in een jaar totaal 196 schilderijen van vooraanstaande kunstenaars ter waarde van 1.058.480 pond uitgevoerd. V In Turijn is deze week een ten toonstelling geopend van Nederland se boeken en gravures uit de perio de van de 15de tot de 20ste eeuw. De tentoonstelling is georganiseerd door de Nederlandse en Italiaanse ministeries van onderwijs op grond van een culturele overeenkomst. De zelfde tentoonstelling zal ook nog in Napels worden gehouden. In het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam wordt Maandag de tentoonstelling „Twee duizend jaar Chinese schilderkunst" geopend. Deze expositie, die wordt fehouden ter gelegenheid van het 0-jarig bestaan van de Verenigde Naties, bestaat uit een collectie Schilderijen, beschikbaar gesteld door de Unesco. De Israëlische graficus, Willy Wolt- Wind, ontving met nog vier collega's uit andere landen opdracht voor het maken van een ontwerp voor de U.N.O.-zegels voor het jaar 1956. Aan mevrouw A. Rutgers van der Loeff-Basenau is voor haar kinder boek „Lawines razen" de prijs toe gekend voor het kinderboek 1954. In haar overwegingen zegt de jury o.m.: „Het boek is niet alleen ar tistiek, maar ook paedagogisch vol komen verantwoord, zonder ooit te vervallen in banale moralisering". VERGOEDING BIJ VERHUIZING? Nee, wfj zien niet in, op welke grond u bij een verhuizing vergoeding van de kosten zou kunnen eisen. De eige naar is tot een dergelijke vergoeding nooit verplicht, ook niet bij een ge dwongen ontruiming. DE INBOEDEL Inderdaad, lezer, heeft uw moeder als de langstlevende echtgenoot, voor keursrecht op de inboedel. Natuur lijk wel tegen inbrenging van de (tweede kans) waarde in de nalaten schap. De kinderen kunnen geen tombola of grabbelton spelen met de inboedel en maar nemen wat ze wil len. Neemt u even een notaris in de arm en verbiedt hun rustig, iets weg te halen. SPRUITJES MET KAAS Vermoedelijk bedoelt u het volgende recept. U kookt een pond spruitjes. Daarna doet u ze in een vuurvast schaaltje in de oven, waar u eerst wat van de kaas in strooide. In totaal heeft u 25 gram geraspte kaas nodig. De rest van de kaas en wat boter strooit u over de kooltjes en laat al les nog even in de oven staan. De kaas moet helemaal smelten. Peper en zout gebruikt u naar smaak. ZILVERMERKEN De betekenis van de zilvermerken is deze: Het staande leeuwtje met het cijfer 1 is de eerste keur. Het lopen de leeuwtje met het cijfer 2 is de tweede keur. En het dolkje op klei ne zilveren voorwerpen kan zowel eerste als tweede keur zijn. OLIESTOOK U kunt alleen van brandstof verande ren als door een vakman de afstel ling is veranderd. Want als uw olie- stook op petroleum is afgesteld, zal deze bij overgang naar haardolie an ders branden. Dus eerst een vakman er bij. HUISPERSONEEL Wij kunnen wel vermoeden, wat er ge beurd is. De betreffende jongedame verdient als interne hulp in de huis houding loon plus kost en inwoning. Nu ligt ze ziek thuis en krijgt een len minder vlot om die garantie na te komen. Vlot met verkopen en afleveren, maar als er gebreken zijn, komt de leverancier niet opdagen. Is de ga rantie werkelijk schriftelijk, dan kan men procederenin theorie. Maar de kosten maken dit veelal onmoge lijk. Overigens doet men verstandig uitkering van het uitvoeringsorgaan van 80% van haar loon in geld. Hier uit volgt, dat haar werkgeefster on juiste gegevens aan het uitvoerings orgaan heeft verstrekt. Ze heeft dus te laag verzekerd, om premie te spa ren en met de gedachte: als ze eens ziek is, is het meisje immers toch bij ons. U moet deze kwestie maar door overleg met de werkgeefster probe ren op te lossen. Mocht dit niet luk ken, dan zult u het uitvoeringsor gaan (Detam) moeten inlichten. garantie Wij hebben al vaak geschreven: garan tie heeft alleen waarde, wanneer de leverancier coulant is. Wonderlijk zoveel klachten als wij krijgen over het niet nakomen van de garantie. Wat heeft garantie op die manier voor waarde? Men is wel heel vlot met garanderen, maar in veel geval- eerst eens precies na te gaan, hoever de gegeven garantie strekt. Want er wordt ook wel eens meer van ver wacht, dan in feite is toegezegd. Dus: het garantiebewijs eens even goed nalezen. hoe en wanneer werd gevorderd De mening, dat voor gevorderde wo ningen geen huurverhoging zou gel den, is onjuist. Al werd de woning gevorderd en al werd de inwoning gevorderd, dan mag de huurverho ging toch worden gerekend. Waarom niet huispersoneel en kostgeld Tot nu toe is vacantie van huisperso neel een zaak, die geheel bij ar beidsovereenkomst wordt geregeld. Dat betreft dus de vragen: hoeveel vacantie en onder welke voorwaar den. Nu heeft uw hulp een week va cantie gehad met behoud van loon en vergoeding van gederfde kost en inwoning. In verband met ziekte van haar moeder vroeg ze om twee vrije dagen. U gaf die, met behoud van loon. Thans vraagt het meisje over die dagen eveneens vergoeding voor gederfde kost en inwoning. Daar is u wettelijk niet toe verplicht. Als zij vrije dagen wil hebben bui ten de afgesproken tijd, kunt u wei geren. Of zeggen: goed, maar dan voor eigen rekening. Nu u haar toch loon heeft doorbetaald, kunt u aan nemen, dat u voldoende deed. Aan haar verzoek om kost en inwoning behoeft u dus niet te voldoen. OLIESTOOK Wij geloven niet, dat oliestookhaarden en kachels brandgevaarlijker zijn dan kolenkachels, zodat u, wat dit betreft, uw brandverzekering niet van de aankoop op de hoogte be hoeft te Stellen. Indien u evenwel een drum met 200 liter olie in voor raad heeft, zult u verstandig doen de brandverzekering wel in te lich ten. Het zal er sterk van afhangen hoe en waar de drum zich bevindt, of de premie verhoogd moet worden. SCHRIFTELIJKE CURSUS U heeft de fout gemaakt niet eerst na te gaan, of uw vooropleiding vol doende was om die cursus te volgen. Die fout maken velen. Een schrifte lijke cursus is geen tovermiddel. En fin, u tekende het contract en dus zult u moeten betalen. Als u eerst een proefles vraagt en een lesschema, merkt u hieruit gauw genoeg, of u het „aan" kunt. Uw man kan ook worden aangesproken, omdat hij het contract mee tekende. RAADGEVER. schap. Jacobs met zijn luministisch impressionisme scheen als kunste naar als het ware geschapen te zijn voor Zeeland. Verscheiden leerlingen heeft Ja cobs opgeleid en hoewel vele van de ze leerlingen hun eigen weg zijn ge gaan en hun inzichten volgden, blij ven ze hem toch nog steeds dank baar. Immers, Jacobs had steeds zijn volle persoonlijkheid ingezet om zijn leerlingen zoveel mogelijk mee te ge ven van zijn talent, waarmee hij on der zijn leerlingen wist te woekeren. Het moet voor Jacobs een groot ogenblik geweest zijn toen in 1950 ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de Kunstkring „Het Zuiden" een expositie werd geopend van werken van hen, die voor 1940 lid waren van de Kunstkring. Deze tentoonstelling was de bekroning van het werk en streven van Jacobs. In 1950 is Jacobs op aangrijpende wijze gehuldigd ter gelegenheid van zijn 85ste verjaardag. En vandaag is hij 90 jaar geworden. Met het oog op zijn gezondheid heeft een comité, waarin zitting hebben mr B. Kolff, burgemeester van Vlis singen, voorzitter, de dames M. Evers Keg, Middelburg en J. Meyer en de heren G. Bergsma, Zoutelande, Louis Heymans, Middelburg, mr J. F. Horn- stra, West Souburg, J. C. de Kok, Vlissingen en L. van der Steen, sec retaris, af moeten zien van een re ceptie. Maar deze verjaardag kon toch niet ongemerkt voorbijgaan. Daarom zal in de grote zaal van „Bri tannia" een tentoonstelling worden gehouden van werken van Jacobs, waar ook schilderijen te zien zullen zijn van mevrouw J. JacobsHen- drickx. Om half drie vanmiddag zal burgemeester mr Kolff deze expositie openen. Zo zal de negentigste verjaardag van Gerard Jacobs door juist zijn werken in een expositie samen te brengen wanneer is dat de laatste jaren gebeurd? toch nog een dag van grootse hulde worden. Want kan men een schilder beter eren, dan door juist zijn levenswerk te laten zien? En de „oude Jacobs" zoals hij vaak in de wandeling wordt ge noemd, is deze eer dubbel waard. '1- - Mprip-'r-'irn? (AHv met de genezende warmte van een Zwitsal preparaat Enkele weken geleden was in deze kolommen een artikel te lezen over de nood onzer kastelen, een nood die voortspruit uit het feit, dat de tijd der kasteelheren voorbij is en weinigen er voor voelen de lasten op zich te nemen, die verbonden zijn aan het bewonen van deze inmense gebouwen, hoe fraai ze doorgaans ook zijn. Ze worden daar door met ondergang bedreigd, tenzij ze door aankoop gemeenschappelijk bezit worden. Dan is behoud en een eventuele restauratie zoveel gemakkelijker te ver wezenlijken. Gelukkig is het fraaie kasteel Gen- hoes, dat uit de elfde eeuw dateert, nu op deze wijze behouden. De Vereniging tot behoud van natuurmonumenten heeft het samen met de bijbehorende gronden ter grootte van 85 ha zo pas aangekocht. Men kon deze aankoop voor een belangrijk deel financieren met gelden, afkomstig uit de nalatenschap van wijlen de ere-voorzitter der Ver eniging, mr P. G. van Tienhoven, die de wens had te kennen gegeven, dat daar mee een natuurmonument van grote landschappelijke waarde zou worden aangekocht. Het bouwwerk ligt in Zuid-Limburg, in de onmiddellijke nabijheid van de Geul, waar het wordt omgeven door een typisch Limburgs landschap. Tot de aangekochte gronden behoort verder het benedendeel van het Gerendal, dat uitermate gaaf is, en bekendheid geniet om zijn orchideeënrijke hellingbossen.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 10