Concentratie van N.-Bevelandse Waterschappen het zorgenkind ÉÊeli IIH VIRBORGEH SCHAT kunt vinden Persoonlijkheid van onderwijzer stelt hoge Hsen U bent in de wolken met een Dakota Lees morgen goed Uw krant! deelt mede hoe ook U De studie over het Drie-eilandenplan Binnenkort uitgebreid rapport over mogelijkheden tot verbetering van de waterbeheersing op het eiland „Technische bijstand van 28 millioen dollar grypen naar ela pat^o Ten leste: ziektekosten ambtenaren Geen wijziging in het kabinet Harahap Karaktervorming van de leerling DEZE KINDEREN Vrijdag 28 October 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 9 Ingezonden Mededeling (Adv.) GOES, 28 October. De concentratie van de waterschappen vormt, organisatorisch gezien, het grootste zorgenkind bij de studie over de mogelijkheden en wenselijkheden van de afwatering van Noord-Beve land en een deel van Zuid-Beveland, in verband met het Drie-eilanden plan. Er kan zelfs gesteld worden, dat, indien niet in de zomer van 1956 de concentratie van waterschappen een feit zal zijn, er van het waterbeheersingsplan voor de afsluiting weinig terecht zal komen. Hieruit volgt ook dat er een indeling moet worden gemaakt van afwate- ringsgebieden en daaruit kan dan weer een afwateringsplan ontworpen wor den waar de gemalen zullen komen. Nog deze winter wil men de gegevens volledig ter beschikking hebben teneinde de opdrachten te kunnen geven om de plannen te berekenen en een begroting van de kosten te maken. Nederlandse kunstrijdsters rijden mee om Richmond Trophy DEN HAAG, 27 Oct. Op Maandag k November wordt te Londen de jaarlijkse internationale kunstrijwedstrijd om de Richmond Trophy gehouden. De Neder landse kunstrijdsters Joan Haanappel, Sjoukje Dijkstra, Lenie Edelman en Rietje Beek zullen aan deze wedstrijden deelne men. Men heeft in ons blad van Vrijdag 21 October kunnen lezen, dat met het Drie- eilandenplan de Dienst Landaanwinning, die onder leiding staat van ir Dibbits, de Cultuurtechische dienst heeft gevraagd zich bezig te houden met de waterafvoer en waterbeheersing van het zgn. „oude land". Het „oude land" is Noord-Beveland en het Noordwestelijk deel van Zuid-Be veland, grenzend aan de Zandkreek. De bedoeling is dus, dat de Cultuurtechni sche Dienst de vragen die hierbij rijzen bestudeert. SCHONE THEORIE Dat lijkt natuurlijk vrij eenvoudig. Men zou kunnen zeggen; „Vervang al de slui zen, die op de Zandkreek uitmonden en maak er gemaaltjes van"Dat is een schone theorie. Want de Noordbevelandse polders lozen allemaal op één na, nJ. Oud- en Nieuw Noord Beveland op de Zandkreek. Er zijn dus nogal wat lozings- punten. Het ligt dus voor de hand dat men on derzoekt of het niet mogelijk is een aan tal van die lozingspunten te concentre ren. Dit ls een kwestie van waterbouw kundig rekenwerk over afvoer en capa citeit. Bovendien doet zich echter de vraag voor of dit nu niet een goede gelegen heid is om de toestand op waterlozings- gebied nog te verbeteren. En dit is ty pisch een onderwerp dat de landbouw kundigen interesseert. En hoewel de toestand op Noord-Beve land lang niet ongunstig is, ziet men hier toch nog wel enkele mogelijkheden. WERKCOMMISSIE BENOEMD Dit alles nu werd aanleiding tot een on derzoek en er werd een werkcommissie benoemd, die uit een aantal gegevens tracht een plan tot verbetering op te stel len. De Cultuurtechnische Dienst maakte een zgn. hoogtekaart, de Stichting Bo- demkartering een bodemkaart en de Geologische Stichting kreeg speciale opdrachten om door middel van diep teboringen eens wat gegevens te ver strekken. Bovendien, zorgde de Com missie Waterbeheersing en Verzilting voor belangrijke gegevens over de grondwaterstand. Al die gegevens worden nu door de wetenschappelijke afdeling onderzoek van de Cultuurtechnische Dienst gecoör dineerd en binnenkort zal hierover dan ook een uitgebreid rapport verschijnen. „PEILEN-KAART" Zonder dat we vooruit willen lopen op dit rapport, is ons wel gebleken, dat hier uit belangrijke conclusies ge r sen zul len kunnen worden. Men heeft een zgn. „gewonne peilen- kaart" ontworpen een kaart dus, waarop Noord-Béveland wordt ingedeeld in een bepaald aantal gebieden en men heeft kunnen aangeven wat de meest gewenste grondwaterstand beneden N.A.P. is. Dat is nu het uitgangspunt van het ver dere werk. Gebleken is, dat, indien men de gewenste toestand vergelijkt met de huidige toestand, er nog wel gronden zijn die enigszins aan verdroging lijden, zoals het Westen en het Midden van Noord Beveland. In het algemeen heeft het eiland een bodem die gunstig is, doch iüer en daar vindt men profielen, die dis het ware een waarschuwing vormen het grondwater niet te diep weg te halen, omdat anders een verdroging zal optre den. En hulde aan de wetenschap; deze zaak is ook uitvoerig besproken met een commissie van tien vertegenwoor digers uit de negen en twintig water schappen en daarbij bleek, dat de theorie aardig klopte met de ervarin gen uit de praktijk. AFWATEBINGSPLAN. Men hoopt nu, dat men uit de hierbo ven genoemde peilenkaart een technisch mogelijke peilenkaart kan maken. Dit zal heel vaak het moeilijk zoeken naar een compromis worden, want de éne polder zal het met een waterstand kunnen doen, dis voor een daarnaast gelegen polder juist verkeerd is. En nu komen we nog eens terug op het geen wij in de aanhef schreven. In 1959, zo is gesteld, moeten de dam men gesloten zijn. Dit betekent dus te vens, dat de waterbeheersing van het oude land" gereed moet zijn en dus ook, dat voor 1959 de gemalen er moeten staan. Het waterbeheersingsplan moet dus minstens in 1958 gereed zijn. Aangezien echter de besteltijd van machines voor gemalen minstens een jaar in beslag neemt, betekent dit dus, dat men op het laatst in de zomer van 1956 al moet kun nen ondehandelen met een bestuur van de 29 waterschappen, dat de bevoegdheid heeft tot spreken. Een bestuur dus van de geconcentreerde waterschappen. OUDE GRENZEN VERVALLEN. Er zijn nog andere moeilijkheden. Bij de nieuwe afwatering zullen de oude grenzen van de waterschappen vrijwel komen te vervallen. Bovendien moeten de waterschappen binnendijks zelf het werk doen met steun van Rijkswaterstaat, die niets anders zal doen dan zodanige maatregelen treffen, dat de toestand niet zal verslechteren. Indien nodig zal ook de Cultuurtechnische Dienst in de ver beteringen binnendijks steun verlenen. Het restant zullen de waterschappen zelf moeten betalen aangezien door de ver beteringen de grond in waarde vermeer dert. Dit alles geldt ook, zij het in mindere mate, voor de polders in het Noordwesten van Zuid-Beveland, waar de veranderin gen minder ingrijpend zullen, zijn. De reeds genoemde Oud- ep Nieuw N.-Beve- landpolder, die op de Oosterschelde loost, moet wat de afwatering betreft wachten tot het Deltaplan wordt gerealiseerd. Men ziet, vele problemen wachten nog. En dan is nog een punt buiten beschou wing gelaten en dat zijn de wegen. Want ook hier zullen zeker veranderigen nodig zijn. Voor volgend jaar NEW YORK, 27 Oct. Eén en zes tig landen hebben toegezegd in totaal ruim 28 millioen dollar te zullen bjj dragen voor uitvoering van het pro gramma tot technische hulp aan min der ontwikkelde gebieden in 956. Hoe wel het bedrag ongeveer 100.000 mil lioen dollar hoger is dan vorig jaar door 78 landen werd bijgedragen, blijft het toch drie millioen dollar beneden het postelde doel. Ook het feit, dat enige landen hun bijdrage later pas bekend zulen ma- lken, zal waarschijnlijk niet kunnen verhinderen, dat het totale bedrag be neden de 31 millioen zal zijn. De Ver. Staten zullen evenveel geven als de andere landen samen. De zes commu nistische landen van Oost-Europa zegden in totaal 1.336.121 dollar toe onder voorwaarde, dat het geld zal worden besteed voor aankoop van materieel in of het betalen van des kundigen uit deze landen. Nederland zal 760.000 dollar of 100.000 dollar meer dan vorig jaar schenken. De Japanse veiligheidsdienst heeft een spionnage-complot ontdekt op de Amerikaanse marinebasis te Jokosoe- ka. Twee Chinese communisten, een verzekeringsagent en een Amerikaans onderofficier zijn gearresteerd. Ver scheidene Amerikaanse marine-offi cieren worden ondervraagd. Lezers Op gevaar af toch voor een propa gandist te worden aangezien vraag ik U nog éénmaal een bescheiden plaats je over de „Ziektekostenregeling amb tenaren". De heer S. reageert in uw blad van 24 dezer op mijn schrijven over genoemd onderwerp en ik moet hier wel even op antwoorden om ver keerde gevolgtrekkingen bij de heer S. en bij anderen te voorkomen. Over de loongrens (stilzwijgende verho ging boven f3750.zullen we maar niet meer spreken. We hopen, dat zij, die hierboven zijn, bij eventuele ziekte geen moeilijkheden ondervinden met hun vergoedingen. Het I.Z.A. bepaalt jaarlijks formeel opnieuw de premie. De heer S. zegt daarnaast, dat het kunnen wijzigen van de ziekenfondspremie door de ziekenfondsen een onderstelling is zonder meer. Maar hoe is het dan met de recente beslissing van enkele zie kenfondsen, die de premie voor vrij willig verzekerden verhoogden, zelfs al wil de Ziekenfondsraad dit niet? Dan maakt de heer S. een fout door de f84.— van de Interimregeling in de vergelijking te betrekken. Zodra er een algemene regeling komt zo als de minister van Sociale Zaken wenst door opname van de ambtena ren in de nog steeds op stapel staan de wet vervalt ook deze f 84. Deze toelage toch is een interimrege ling, een regeling dus in afwachting van een definitieve. Evengoed is het opnemen van lagere ambtenaren (be neden de loongrens!) als een (vrij willige) interimregeling te beschou wen. In elk geval mag men deze f 84.- niet in de vergelijking betrekken. Ik zal het hierbij laten. De slotop merking: „I.Z.A. betekent minder waar voor zijn geld" doet in een ob jectief schrijven niet prettig aan. Wij hebben ons op het glibberige pad van het ingezonden stuk begeven, omdat we meenden de ambtenaren zo ob jectief mogelijk te moeten voorlich ten. Verder mogen we met zekerheid aannemen, dat ook vele Zeeuwse ge meenten zich in het belang van hun ambtenaren zullen voegen bij de ongeveer 800 gemeenten in Ne derland die zich reeds bij een I.Z.A.- regeling aansloten. J. PH. KOENE. „HoeraEindelijkzeggen rokers van „Amerikanen" Lij de eerste trek aan een DAKOTA. Eindelijk een èehte „Amerikaan" voor gewone Nederlandse prijs! Deze milde, genrige, pittige sigaret is het laatste woord in „American blending" van uitgelezen tabak ken. De „top-flavour" van Dakota ontspant, geeft rust en bezinning. Werkelijk: U voelt zich in da wolken met een Dakota! 85 ct per pakje Indonesië bestelt twee Franse schepen af DJAKARTA, 27 Oct. In het kabi net Harahap zullen geen wijzigingen worden aangebracht, aldus heelt de premier gezegd. Vice-premier Harsono zei, dat het kabinet met of zonder vo tum van het parlement het werk zal voortzetten tot een nieuw parlement ls gevormd. Over de benoeming van een nieuwe staf-chef is nog geen beslissing geno men. Zowel de Masjumi als de P.S.I. zouden bezwaar hebben tegen' het aan blijven der ministers Anak Agoeng, bjanu Ismadi en Laoh. De bekendmaking der verkiezings resultaten en van de eerste zetelver deling voor West-Java te Bandung is niet doorgegaan, omdat zij aldaar nog niet waren ontvangen. Zeer vele be langstellenden waren teleurgesteld. Twee schepen, die onder de vorige regering waren besteld, zijn afbesteld, omdat de koopprijs (rp 85 millioen) te hoog was, gezien de noodzaak, dat rp millioen moest worden uitgegeven om de schepen voor de vaart in Indonesië geschikt te maken. Drie-daags Nat. Chr. Schoolcongres AMSTERDAM, 27 Oct. „Dat de christelijke schoolcongressen niet bezig zijn zichzelf te overleven, blijkt weer eens overduidelijk", al dus zei de heer J. W. van Hulst vanochtend bij de opening van het driedaagse Nat. Chr, schoolcongres daarbij doelend op de ongekend grote belangsteelling voor dit drie daagse samenzijn, waaraan ook af gevaardigden van het chr. onder wijs uit Zuid-Afrika, Duitsland, Zwitserland en Italië deelnemen. „Daar wij er als chr. scholen geen prijs op stellen langs de weg slechts vriendelijk knikkende toeschouwers te zien, komen wij hier samen om de persoonlijkheid van de onderwijzer en de leraar centraal te stellen", aldus Ingezonden Mededeling (Adv.) poiyvalent pré] 45) hij haar genaderd was, zag hij de Ze sliep zo vast, dat de felle licht- ellende van haar schaamte in haar schijn van de ontstoken lamp haar niet vermocht te doen ontwaken. Zij schrok eerst wakker door een licht gekreun bij de deur. Toen zag ze Tornberg staan, zich steunend tegen de deurpost, de strakke blik op haar gevestigd. Maar de dodelijke bleek heid van zijn gelaat en de ontzetting in zijn hevig verschrikte ogen merk te zij niet op. Snel als de gedachte zelve vloog haar blik langs haar li chaam. Haar handen deden een scha mele poging haar wangestalte te ver bergen. Zij trachtte zich op te rich ten; mgar haar spieren waren ver stijfd en met een zwak gekerm viel ze terug. Roerloos bleef ze liggen, slechts in haar ogen was een mach teloze schreeuw, dat hij weg zou gaan en haar alleen laten. Rick verstond die smekende roep echter niet. Hij verwerkte nog steeds de geweldige overgang van zijn schrik, andermaal geconfronteerd te worden met de dood, naar de vreug de, dat zij lééfde. En haar kermen was voor hem niet slechts het bewijs van haar leven, doch teveps het teken van haar onmachtigheid zichzelf te helpen. Dus liep hij op haar toe in plaats van zich af te keren. Eerst toen donkere ogen. Maar ook nu begreep hij haar niet. Hij meende, dat zij zich betrapt gevoelde op het gebruik ma ken van zijn afwezigheid. En terwijl hij zich tot haar overboog, de handen uitgestrekt om haar op te richten, zei hij zacht als tegen een kind: „U moet niet zo consciëntieus zijn, mevrouw. Er is...." Hij zweeg om de felle slag, waar mede haar kleine vuist zijn mond striemde. Maar hij deinsde niet ach teruit. Langzaam richtte hij zich op en verliet de kamer. Maar de bloedsporen aan zijn hand doek, welke hij vergeefs had getracht weg te wassen, vertellen de volgende morgen aan een wanhopige Eline, hoe smartelijk zij hem had getroffen. Zij heeft deze nacht niet afgelaten zich zelf haar redeloze jaloersheid te ver wijten. Nochtans ervaat zij het ook nu als een nederlaag,, dat hij haar niet eens doet vermoeden, hoezeer zij hem tot in zijn diepste wazen heeft gekrenkt, wanneer hij haar schuch ter tot hem uitgestoken hand voor zichtig in de zijne neemt en zijn ge wonde mond haar vraag om vergiffe nis voorkomt: „U was 'natuurlijk erg geschrokken. door Carel van der Hoe\ Eline verwondert zich over de grote zachtmoedigheid bij deze man, van wie zij weet, hoe hij zichzelf in zijn laaiende drift niet kent. Zij kan im mers niet weten, dat in deze nacht zijn woedend gebalde vuisten zijn los gemaakt bij de herinnering aan een vriendelijke stem,Heb maar ge duld met Lientje. Met een zucht wendt Eline zich van hem af. Doch het is niet omdat zij zich bevrijd gevoelt, zoals Rick meent. Want als zij hem verlaat, denkt zij er aan. dat er geschreven staat: „En geeft de duivel geen paats." En tege lijkertijd weet zij, dat zij Tornberg weer zou slaan, wanneer hij haar op nieuw zo aantrof. Dit is Eline's wanhoop: dat zij on machtig is de duivel van haar jaloe zie te keer te gaan. Zij moet Tornberg kwetsen, hoewel zij zelf heeft gezien, dat zijn ogen haar hebben geëerbie digd en dat hij niet de spot dreef met de blijdschap van haar verwachting. Ze wil hem geen pijn doen. Maar ze móet. Ze wil Hannie zeggen, dat ze naar oom moet gaan. Maar als zij in de keuken komt en de hunkering naar de grote, sterke vriend in de kin derogen ziet, zwijgt zij Eline zweeg. Zjj sprak wel tot Rick, doch haar spreken was vormelijk en bepaalde zich tot de weinige trefpunten van elkanders leven. Het waren zakelijke en geen persoonlijke aangelegenheden. Zij had haar zwijgen als een muur rondom zich opgetrokken. En nu ging ieder zijn eigen weg. Daarom had Eline niets gezegd van haar verjaardag. Rick had gehoord, dat zij in de achterkamer de kachel aanmaakte, en hjj had tevreden bij zichzelf vastgesteld, dat zij eindelijk, midden November, haar kinderen zou bevrijden uit de enge ruimte van haar keuken .Zijn wachten op de vrolijke stemmen, die hij zo lang had gemist, bleef evenwel vergeefs. Doch toen hij des avonds de Lee mannen en de Stevensen de jarige hoorde gelukwensen, was het raadsel opgelost. Er waren ook vreemde stemmen, vroegere vrienden uit het dorp. Zij werden hartelijk welkom geheten. Eline verzekerde hun tel kens weer het aardig te vinden, dat ze haar niet hadden vergeten. En die vrienden betuigden van het medele ven der collega's van „je onvergete lijke man". Het speet hun slechts, dat dit zo weinig tot uiting kon komen: „want je begrijpt wel, hè? de beslom meringen des levens en de verre af standMaar neen, deze avond hebben we gezegd: daar moeten we heen!" (Wordt vervolgd Hoogwater Zaterdag 29 Oct.: Vlissingen: 0.16 u. 2.00 m., 12.26 u. 1.89 m.; Terneuzen: 12.14 u. 1.80 m., u. m.; Wemeldinge: 1.48 u. 1.77 m., 14.06 u. 1.58 m.; Zierikzee: 1.35 u. 1.56 m., 13.47 u. 1.36 m. de voorzitter. „Voldoet deze persoon lijkheid niet aan hoge eisen, dan hel pen wij met z'n allen onze chr. school naar een liquidatietermijn." In de middagvergadering hield dr Wijn gaarden een referaat, waarin hij o.m. wees op de karaktervorming en persoon lijkheidsontplooiing van de leerling. „Onder leiding van de onderwijzers komen de scholieren tot een vorm. van tussenmenselijke omgang, waar ze langs tijd misschien levenslang als een soort scheppingsordonantie zullen blijven uitgaan. Van doorslaggevend belang is", aldus de spreker, „of deze omgang met de leerling christelijk is, d.w.z. bepaald wordt door de liefde van Christus. LIEFDE TOT DE NAASTE Het komt erop aan, dat de stof, on. verschillig of het Bijbelse geschiede nis, rekenen of gymnastiek is, op zulk een wijze gegeven wordt, dat de liefde tot de naaste dat zijn in de klas de leerlingen tot haar recht komt. De vraag of de chr. scholen nog nodig zijn, nu ook bü ander onderwijs het be lang van de leerling met liefde gezocht en gediend wordt, beantwoordde dr Wijn gaarden met een volmondig: „Ja". De voornaamste reden daarvoor acht hjj daarin gelegen, dat de chr. onderwijzer zich geheel laat richten door de liefde, die Christus leert. Het feit, dat de onder wijzer bezig is op te voeden, sluit voor een deel stellig ook zielszorg in, zowel in de profane als in de religieuze beteke nis. De spreker zag hierin echter niet een speciale opdracht. In een daaropvolg.nde discussie maak ten verschillende aanwezigen van de ge legenheid gebruik hun gedachten en be zwaren over dit referaat te uiten. DE ANDERE DAGEN Vrijdag wordt het hoofdthema van het congres voor elke tak van onderwijs af zonderlijk besproken, waartoe secties zijn gevormd voor het lager en voortgezet gewoon lager onderwijs (inleider de heer J. Wedzinga), voor de ulo, middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs (inlei der dr D. N. van der Neut), voor het kweekschoolonderwijs (inleider drs C. van de Zwet), voor het nijverheidsonder wijs jongens (inleider dr G. Wielinga) en voor meisjes (inleider mej. B. Oiy), voor het buitengewoon lager onderwijs (inleider de heer W. van de Jagt) en voor het kleuteronderwijs (inleider C. J. van Milligen) Het congres wordt Zaterdagmorgen ge sloten met een rede van prof. dr K. Dijk. AANBESTEDING Damplanken Axelse Sassing MIDDELBURG, 26 Oct. Door de Rijkswaterstaat te Middelburg werd he den aanbesteed het maken van een be schoeiing van houten damplanken aan het einde van het zijkanaal naar de Axel- se Sassing. Er werd als volgt ingeschre ven: G. A. van der Straaten, Terneuzen 123.800,W. J. de Bruijn, Terneuzen 124.100,P. J. de Bourggraaf, Wemel dinge 128.750,J. van de Sande, Bres- kens 133.000,—; E. G. Lindenbergh, Vlis singen 134.750,Fa B. M. van Noorden- ne, Giessendam 134.900,Aannemers bedrijf Snoep, Hardinxveld 135.700, C. van de Klippe, Vlissingen 138.000, J. K. Triest de Oude, Biervliet 138.975,—; Aannemingsbedrijf Zeeland, Middelburg 140.300,J. la Gasse, Vlis singen 140.300,A. v. d. Hoek, Oost- voorne 141.200,L. J. Dekker, Vlissin gen 144.300,P. de Regt, Terneuzen 147.000,L. v. d. Klippe, Vlissftigen 158.000,—. Voor de aanbesteding van het uitvoeren bagerwerk in tramweghavens aan het Zijpe was de enige inschrijver N.V. Bag- germaatsehappij van Noordenne te Slie- drecht voor 1,87 per m3.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 9