ONRUST OP CYPRUS Rumoer over koelen D jAatn m Vieljt RM uLelduAtytierij maak NEUROTONIC Kwaliteit van autorijlessen dikwijls bedroevend In Zeeland weinig werk voor huurcommissies PUZZLE SANOSTOL Drie uur per dag op straat De Merapi is weer actief Er komen nu „echte' vliegende schotels! Wettelijke regeling rijscholen gewenst Slechts gering aantal aanvragen ingediend DRIE NAAST ELKAAR KOST EEN BON! Wat leest de jeugd van tegenwoordig Verkiez ngen in Australië Weer subsidie voor schilderwerk Japanse raketgranaten voor Israël VANDAAG EENS Vrijdag 28 October 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 1 In de stad Famagusta op Cyprus, is het verboden zich op straat te bevinden. Tot de tanden toe ge wapende soldaten zorgen er dan ook voor dat iedereen zich aan de voorschriften houdt. Het is de be volking toegestaan drie uur per dag buitenshuis te zijn om de nood zakelijke inkopen te doen. De foto hiernaast laat de soldaten in volle wapenrusting zien, die de overtre ders naar huis terugsturen. Op de onderste foto worden verschillende jongemannen door de politie weg gevoerd, daar zij zich niet aan de •oorschriften hebben gehouden. "tw: (Van onze fiscale medewerker) Sinds jaar en dag konden landbou wers en veehouders hun gebruiks- vee (paarden, koeien etc.) op een gemakkelijke en practische wijze waar deren voor de belastingen. Men nam voor de beesten een vaste waarde per beest, waarvoor telkenjare dit vee op de inven- tarisstaat kon worden opgenomen. Fluc tuaties in de waarden bleven dus buiten beschouwing bij de winstberekening. Stille reserves werden dus niet belast. Dit was een systeem, dat in de agrarische sector vrijwel algemeen werd gevolgd. De Hoge Haad oordeelde echter, dat voor de belastingen dit algemeen gevolg de systeem geen goed koopmansgebruik was (Arrest 1955, 23 'Februari)Het moet ons allereerst van het hart, dat er helaas een groot verschil bestaat tussen het fis cale begrip goed koopmansgebruik en de reëele opvattingen van het bedrijfsleven zelf. Wij hopen, dat bij de nieuwe wet op de inkomstenbelasting er gelegenheid zal zijn, dat een dergelijk algemeen toege past en erkend goed koopmansgebruik óók voor de fiscus zal kunnen gelden. Practisch gesproken moet nu elke land bouwer (veehouder) zijn vee herwaar deren op de huidige prijzen en dat elk jaar doen. Het verschil tussen deze wer kelijke waarde en de inventariswaarde is dan plotseling winst geworden, waar op het progressieve tarief van toepassing is! Weliswaar heeft de Hoge Raad deze consequentie verzacht door de heffing te verschuiven naar het overlijden of naar de overdracht van het bedrijf, maar dan nog is het tarief of 20 of 2040 Twee jongens bij botsing gedood BOLSWARD, 26 Oct Twee broers, J. en H. Stallinga, afkomstig uit Nijland, zijn vanavond, waarschijn lijk doordat de regen hun het uitzicht belemmerde, met hun motorfiets te gen een melkwagen gereden. Een van de jongens was op slag dood en de an der overleed spoedig ter plaatse. De motorfiets was slechts licht bescha digd. Het ongeluk gebeurde op de Ou de Snekerweg in de buurt van Bols- ward. e situatie brengt vele bezwaren met zich. Vele jaren lang slepen de landbouwers enz. dit in de lucht hangende recht van de fiscus met zich. Noch voor hen noch voor de fiscus vanwege de administratieve werk zaamheden is deze vertraging wense lijk. Vandaar, dat de staatssecretaris bij resolutie van 16 Augustus 1955, no 6, een beroep op de landbouwers enz. doet om vrijwillig dit verschil in waarde te doen belasten. Waarbij een voordelig tarief wordt aangeboden van 10 belasting over waardeverschil. Naar onze mening is dit aanbod zeer beslist niet acceptabel voor die belasting plichtigen. Wij weten niet, of de Stichting voor de Landbouw in deze is geraad pleegd. Zo ja, dan hebben deze adviseurs de belangen van hun stichtingsgenoten toch niet onderkend. Immers: de praktijk wijst uit, dat in het overgrote deel van de gevallen er een waardeverschil een stille reserve is van minder dan 8000. In die gevallen bestaat bij overlijden of iverdracht van het bedrijf voor de be lastingplichtige een vrijstelling van 7500. Alleen het meerdere boven 7500 is slechts belast en dan nog voor een matig tarief. Het merendeel der land- oouwers kan dus veel voordeliger het aanbod van de staatssecretaris afslaan. Hoeveel alministratieve bezwaren aan het meedragen van die stille reserve ook kle ven misschien, het geïdelijke voordeel is toch belangrijker. Eén voorbeeld: stel 20 koeien met een vaste inventariswaarde van 400 waar van de werkelijke waarde is 900. Gevolg aanbod staatssecretaris: 10 van (20 maal 400) is 1000 betalen. Resultaat van het op z'n beloop laten: 20 van (20 maal 900 minus 20 maal 400 minus 7500) is 500 betalen, met een recht van korting van 8 bij contante betaling. Ingezonden Mededeling (Adv.) sterkt en kalmeert de zenuwen intensief DJAKARTA, 27 Oct. De werking van de Merapi wordt als gevaarlijk beschouwd. Dagelijks hebben gemid deld 200 aardstortingen plaats, die thans niet in twee richtingen stro men, maar minstens 8 dessa's bedrei gen. Op twee plaatsen zijn gloedwol- ken ontstaan, gepaard met lava, waarbij soms ook asregens optreden. In de randbossen ontstaan herhaal delijk branden. De autoriteiten heb ben voorzorgen genomen, doch slaan met bezorgdheid gade hoe een deel van de bevolking dagelijks nog gras snijdt in de gevaarlijke zóne. Barak ken voor evacué's zijn gereed en cre- dieten zijn ter beschikking. Een groot aantal straalvliegtuigen WASHINGTON, 26 Oct. Ten ein de een stroom van berichten van „vlie gende schotels" te voorkomen, heeft de Amerikaanse luchtmacht bekend gemaakt, dat zij spoedig toestellen in de lucht zal brengen die op schotels gelijken. Zo zullen proeven worden ge nomen met een schotelvormig toestel van de „Avro limited of Canada" en met het eerste straalvliegtuig, dat ver ticaal kan opstijgen, een product van de „Ryvan aeronautical corporation" uit Californië. De luchtvaartmaatschappij „United airlines" in de Verenigde Staten, die al leen een binnenlands luchtnet in de V.S. heeft, heeft meegedeeld dat zij dertig Douglas DC-8 straalverkeers- vliegtuigen heeft besteld. Met deze be stelling is een bedrag gemoeid van 175 millioen dollar. Zij is de grootste be stelling die ooit op een burgervliegtuig is gedaan. FNOP in adres aan Tweede Kamer: DEN HAAG, 27 Oct. De bijzondere grote vraag naar auto- en motorrijlessen doet het aantal rijscholen met de week toenemen. Naar schatting zijn er in ons land thans ongeveer 1600 van deze scholen gevestigd. Daar er steeds meer personen in het bezit wensen te komen van een rijbewijs (in 1954 ruim 253.000, dit jaar naar schatting 300.000), heeft de Fed. van Ned. Organisaties voor Personenvervoer een adres gezonden aan de leden van de Tweede Kamer, waarin wordt aangedrongen op een spoedige wettelijke regeling van het auto- en motorrijschoolbedrijf. Het blijkt n.l. dat velen ertoe zijn over gegaan zich in deze branche te vestigen, aangelokt door de omstandigheid, dat aan geen enkele eis of voorwaarde behoeft te worden voldaan.: Dit is een absurde situatie, aldus de FNOP, waarbij men on mogelijk kan verwachten, dat op deze wijze goede weggebruikers gekweekt kunnen worden. Geen enkele „veilig ver- keer-actie zal geheel kunnen slagen, in dien de huidige toestand in het auto- en motorrijschoolbedrijf blijft voortbestaan. Van het aantal personen, dat zich vorig jaar onderwierp aan het rii-exa- men, moest 58,3 dit examen opnieuw afleggen. Hieruit moge blijken dat de kwaliteit der rijlessen in het algemeen zeer bedroevend is en dat de kennis van de wegenverkeersvoorschriften onvoldoende is te noemen. De FNOP verzoekt de Kamer dan ook er bij de regering op aan te dringen, de regeling van de auto- en motorrijscholen met zeer veel spoed tot stand te brengen. Na de huurverhoging van vijf procent GOES, 26 Oct. Zoals bekend is or 1 September j.l. de huurverhoging van vijf procent voor practisch alle woningen van kracht geworden. Daarbij werd bepaald, dat huurders op bepaalde voorwaarden op grond van verwaarlozing konden ver zoeken om van deze vijf procent vrijgesteld te worden. De woningliuurders in Zeeland blijken, gezien liet geringe aantal verzoeken om voor een lagere huur in aanmerking te komen, goed met hun huisbazen te kunnen opschieten of zij zijn tevreden met hetgeen zij verwonen. Als een huurder vrijstelling verlangt moet hij bij de gemeente-secretarie ter plaatse een tweetal formulieren aanvra gen, die nauwkeurig invullen en inleve ren. En daarbij nog 5,— storten, een be drag, dat wordt verspeeld als het verzoek onredelijk blijkt te zijn, doch, dat wordt terugbetaald als blijkt, dat de eigenaar op grond van de klacht bereid is om ge breken te herstellen. Zo'n verhuurder krijgt een exemplaar van het verzoek schrift dat de huurder heeft ingevuld en hij kan dan binnen een maand een ver weerschrift bij de Huurcommissie indie nen of bij B. en W. Doet hij dit niet, dan wordt het verzoek van de huurder zonder nader onderzoek ingewilligd. Dient hij wel een verweerschrift in, dan wordt een onderzoek naar de toestand van de wo ning ingesteld. OOK LANDELIJK NIET Nu blijkt ook landelijk het aantal ver zoeken vrij gering te zijn. In een stad als Amsterdam werden tot heden nog maar 86 verzoeken van huurders ingediend. In Middelburg werden negen verzoeken van huurders om vrijstelling van de vijf procent te verkrijgen ingediend. Het wa ren meest gevallen van verwaarlozing, d.w.z. gebreken aan gootstenen en vloe ren, onvoldoende schilderwerk binnen en buiten, terwijl er ook enkele huurkwes- ties bij zijn, die al langer lopen en die Ingezonden Mededeling (Adv.) De sigaar die in een goede reuk staat K A.M I L 2 2 ct Het is heerlijk weer en Panda geniet naar hartelust van zijn fietstochtje. Opeens hoort hij een bekende stem naast zich. „Ei, ei, als ik mij niet vergis, is dat mijn kleine vriendje Panda! Doet ge tegenwoordig aan de slanke lijn, baasje? Vergun mij, dat ik een eindje met U meerijd!" Panda vindt het niet zo leuk, maar terwijl hij broedt op een maniertje om van Joris af te komen, schiet er nog een bekende langszij. „Dag luidjes! Dolletjes, hè, zo op de fiets! Hihihi! Toevallig, dat ik net dezelfde kant uitmoet als jullie tweetjes! Met zijn drietjes is het nóg wel zo gezellig- jes!" Zo babbelt Wammes maar door, maar op het laatst kan hjj zich nauwelijks meer verstaanbaar ma ken door het boze getoeter achter hem, want hij ver geet helemaal, dat bestuurders van fietsen en van andere voertuigen zo goed mogelijk rechts moeten houden en dat het verboden is om met zijn drieën naast elkaar te blijven rijdenl zgn. naschade (Van één onzer verslaggeefsters.) UTRECHT, 25 October. Meer dan 15000 affiches, met een vrolijk lachende clown, verdiept in een boek, vestigen op het ogenblik in Nederland de aandacht op de Kinderboekenweek, die van 27 October tot 3 November zal worden gehouden. Dit is de eerste boekenweek voor kinderen, die in ons land is georganiseerd. Maar het ligt in de bedoeling, om evenals dat al jaren in Amerika het geval is, deze week voortaan ieder jaar zo om en nabij de herfstvacantie terug te laten komen, om ook ieder jaar weer het werkelijk góede kinderboek in het zonnetje te zetten. Het woord „kinderboeken" roept her- innernigen bij ons op aan uren, waarin wij met rode oren van de spanning, in een omgeving die lucht voor ons was, verdiept waren in een prachtig boek, Soms smokkelden we dat boek stiekum mee naar bed, waar we dan verder Peer- ke en zijn kameraden vergezelden op hun avontuurlijke ondernemingen of hard onze sproetige Wipneusjes snoten om niet in tranen uit te barsten, als dat arme jongetje uit „Alleen op de wereld" weer zo erg alleen was of het zo vreselijk koud had. Bij iedere deur, die beneden open ging verdween het boek onder de dekens en we knepen vlug onze ogen dicht, alsof We al Uren lagen te slapenTot onze schande moet gezegd worden, dat ons ge weten lang zó vaak niet sprak als dat bU de jongetjes uit de boeken van W. G. v. d. Hulst het geval was! We hebben ons afgevraagd, of de boeken die wij vroeger bijna stuk la zen, ook de „jeugd van tegenwoordig" nog boeien. We staken ons licht eens op bij mensen die er wat van weten kunnen, we bladerden eens in „De Kleine Vuurtoren", de jeugdboeken gids, uitgegeven door de Commissie voor Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek, en het antwoord was: ja èn nee. In de lange rijen boeken in de winkels, Is wel iets veranderd In de laatste 20 jaar. Geharnaste ridders op fiere strijdrossen hebben het veld moeten ruimen voor stoere, in leer gestoken straaljagerpilo ten. Voor romantische, dagboeken-schrij vende bakvissen kwamen er resolute, doortastende jonge dames in de plaats. Ook Hieronymus van Alphen ontbreekt in de gelederen; ln plaats van zijn „Jantje zag eens pruimen hangen" lezen ouders en schooljuffrouwen nu leuke verhaaltjes en versjes voor uit grote vertelboeken van Annie M. G. Schmidt (De Ark van Mensen, Dieren en Dingen), de Toverpa- raplu van Jo Kalmijn-Spierenburg of het Grote Vertelboek van W. G. v. d. Hulst. OUDE BEKENDEN. Toch zijn er nog heel veel boeken, die ook ondanks het feit dat ze soms tiental len jaren geleden geschreven werden, door de kinderen van nu verslonden wor den. Zo zagen wij b.v. in een boekwinkel nog een heel rijtje boeken staan van Jules Verne, in de gekende blauwe bandjes. Ook al klinken zijn verhalen voor de kin deren van onze tijd al lang niet meer zo fantastisch als voor de kinderen van zijn tijd, ze zijn nog altijd van harte welkom als verjaardags- of Sinterklaasgeschenk. Het beroemde boek van Hector Malot, Je boekhandel wordt een kinder- Alleen op de wereld", beleefde onlangs de 28ste druk. „Afkes tiental" kwam voor de 18e keer van de drukpersen, evenals „Onder Moeders Vleugels" van Louise M. Alcott en „Schoolidylen" van Top Naeff. Op het gebied van Prot. Chr. jeugd lectuur is W. G. v. d. Hulst nog altijd een van de meest gelezen mannen. De Roze- marijntje-serie, „Allemaal katjes", „Zo'n griezelig heest", noem maar op, ze zijn er allemaal nog. „Niek van do boven meester" is ook al aan zijn 24ste druk toe! Dik Trom en Pietje BeU beginnen nu zo'n beetje in het vergeetboek te raken. „Pietje Bell" is laatst nog eens opnieuw uitgegeven, ontdaan van alle onpaedagogische kwajongensstreken, hetgeen waarschijnlijk wel een hele boel van de aantrekkingskracht van het boek verloren heeft doen gaan. Er zijn ook enkele oude boeken die op nieuw worden uitgegeven in gemoder niseerde vorm. Iedere week wordt de kinderboeken- voorraad weer verrijkt met een groot aan leiding nieuwelingen. Het zal alle vrien dinnetjes van Goudelsje ongetwijfeld een groot plezier doen, als ze horen, dat Max de Lange-Praamsa een nieuwe serie is begonnen over het zusje van Goudelsje, „Riet Berkhout". LEERZAME BOEKEN. Over het algemeen worden er meer jongens- dan meisjesboeken gelezen. Maar de meisjes zowel als de jongens hebben allen een ruime keuze als zij hun leeshonger willen stillen. Er is een jeugd serie, waarin boeken verschijnen over bekende persoon, om maar eens Iets te noemen, van Fokker tot Florence Nigh tingale toe. Er zijn boeken op het gebied van tech niek, van spel en sport, van geschiedenis, van de natuur en van nog vele andere leerzame onderwerpen. En wat de Inhoud van de gewone verhalende boeken be treft, ja, daarvan lopen de paedagoglsche kwaliteiten nog al eens uiteen. De jon gens en meisjes zelf hebben nog te weinig onderscheidingsvermogen om te kunnen beoordelen of een boek niet alleen span nend, maar ook goed Is. Als ze van lezen houden, lezen ze alles wat los en vast zit. De kinderboekenweek is er voor al op gericht, om de ouders en op voeders door middel van causerie ën en tentoonstellingen over het kinderboek yoor te lichten. Door boekenkrant in een oplage van 1.140.000 exemplaren verspreid, die naast talloze boekaankondigingen een verhaal en twee puzzles, een tot de ouders gericht artikel bevat. Ook De Kleine Vuurtoren (1954) en het Supplement (1955), die in alle erkende boekhandels en lees zalen verkrijgbaar zijn, kunnen voor de ouders een richtsnoer zijn bij het kopen van boeken voor hun kinderen. In deze twee gidsen wor den n.l. uitstekende jeugdboeken besproken en de boeken, die wel verantwoord zijn, maar niet in alle opzichten aan te bevelen, worden hierin objectief becritiseerd. CANBERRA, 26 Oct. -,.ier Men- zies van Australië heeft vandaag tegen 10 December a.s. vervroegde verkiezingen uitgeschreven voor het gehele Huis van Afgevaardigden en de helft van het aantal zetels van de senaat. Het mandaat van het Huis van Afge vaardigden zou feitelijk pas in Mei 1957 aflopen, terwijl over de helft van het aan tal zetels in de senaat voor Juni a.s. moest worden gestemd. Deze twee verkiezingen zullen nu tegelijk worden gehouden. De coalitiepartijen hopen dat zij op deze wijze kunnen profiteren van de zeer grote verdeeldheid van hun te genstanders, de socialisten. Op het ogenblik heeft de Regering in het Huis van Afgevaardigden een meer derheid van twaalf zetels, terwijl zij ln de senaat over slechts twee zetels meer beschikt dan de oppositie. verband houden met de door inundatie. De Middelburgse huurcommissie is nog niet in functie. Ze zal vandaag geïnstal leerd worden. Ze bestaat uit een notaris, een technisch bouwkundige, een sociaal werkster, een huiseigenaar en een mede bestuurder van een woningstichting. DE 5,— EEN REM? Men beschouwt de mogelijkheid tot in diening van een verzoek om vrijstelling als een beste methode om eens aan da weet te komen hoe het met de onvoldoen de behuizingen staat, doch er schijnt een rem te zijn. Die rem is voor de meesten het bedrag van 5,— dat gestort moet worden en hoewel toch bij een gerecht vaardigd verzoek dat geld teruggegeven wordt, blijft het aantal aanvragen gering. De gemeente Vlissingen kreeg tien verzoeken tot vervallenverklaring te verwerken tot heden en daarop zijn twee verweerschriften binnengeko men. Ook hier betroffen de klachten het onderhoud en bijvoorbeeld ook de slechte electrische leidingen in een woning. Goes kreeg één verzoek binnen en dat is weinig gezien het aantal slechte woningen in deze stad. Men begrijpe ons goed: we beogen hier zeker niet de huurders tegen de verhuur ders op te zetten. Er zijn ons genoeg ge vallen bekend waarin sommige huurders hun huisbazen om het maar duidelijk te zeggen: „het bloed onder de nagels weg halen" Een steekproef genomen in verschei dene dorpen leerde ons, dat hier geen verzoeken waren binnengekomen. D# verwachtingen dat er een enorme vraag zou komen naar onderzoek, blijken du» in Zeeland te worden beschaamd. 's-GRAVENHAGE, 27 Oct. Even als voor voorgaande winters heeft da minister van Sociale Zaken voor het komende winterseizoen de „schilders regeling" van kracht verklaard. We derom kan een subsidie worden ga- geven van 20 procent der totale kos ten voor onderhoudsschilderwerk, uit gevoerd in de wintermaanden, te we ten in de periode van 14 November 1955 tot en met 11 Febr. 1956. De regeling wijkt enigermate af van die, welke voorgaande jaren veil kracht was. Thans is het buitenschil derwerk buiten de regeling gehouden en is de uitvoeringstermijn met enke le weken verkort. Dit is geschied naar aanleiding van de huidige werkgele genheidssituatie. TOKIO, 27 Oct. Eén van Japans grootste exportfirma's, de „Mitsubishi Trading Company" voert onderhande lingen met de Egyptische regering over de levering raketgranaten. Binnenkort gaat er een monster (üj dubbele betekenis) naar Egypte. Dö grootste moeilijkheid is het verzen den van de granaten in verband met het gevaar van explosies. KRUISWOORDRAADSEL HORIZONTAAL: 2. Roofvogel; 6. ge droogde vrucht; 8. maanstand; 10. vo gel; 11. gezinslid; 12. drank; 14. on meetbaar getal; 15. boordsel; 17. Am sterdams peil; 18. Insect; 19. slede; 20. Ik; 22. reeks; 23. weefsel; 25. betrek king. VERTICAAL; 1. pers. voornaam woord; 2. uitroeien; S. opwaarts; 4. luitenant; 5. futloos; 7. rondhout; 9. gereed; 11. mlnderterm van een sluit rede; 13. boom; 14. hoofddeksel; 16. stoelbekleding; 20. tijdperk; 21. voor zetsel; 23. ongeveer; 24. voedsel. Oplossing vorige puzzle HORIZONTAAL: 1. Baviaan; 7. sleurj 9. uk; 11. pu; 12. tarok; 13. rel; 14. t.t.; 15. fa; 16. pro; 17. telen; 18. ra! 20. eg; 21. deern; 23. nesterij. VERTICAAL: 2. Vuurtoren; 3. asj 4. alp; 5. neurtilgie; 6. praline; 8. stupi de; 10. kot; 15. fee; 19. are; 22. N.S. "ngezonden Mededeling (Adv.) btrsid uit heilbot- en kabeljauwlevers

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 7