CONFERENTIE DER GROTE VIER IS GISTEREN BEGONNEN Nieuwe overschrijdingen van Israels grenzen ppgsti!ism® I - HHI11 Ontwerp tot wettelijke regeling van stichtingen heeft goede kans Franse Regering hangt weer aan een zijden draad Geen verrassingen bij de inleidende redevoeringen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Dik Trom en Pietje Bell MET GEEST VAN GENEVE BEZIELD" Prinses Margaret be zocht de aartsbisschop Syrië verzet zich tegen wapenleveranties Grote demonstratie te Marrakesj Dader van moord aanslag op verpleeg ster bekent Politieke commissie der V.N. keurt atoombureau goed Hoogovens moeten de staalproductie beperken Sleutel, waar ga je met meisje heen? Prinses Margriet tussen vriendinnen Vandaag beslist de Kamer tt Oefening „Dzjenghis Khan1 voortijdig beëindigd Faure bij procedurestemming verslagen Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voo- redactie 2435, voor advent enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8229 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong VRIJDAG 28 OCT. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. (Zie pagina 7). GENEVE, 27 October. Met een merkwaardige, anderhalf uur durende procedurestrijd zijn de ministers der Grote Vier Donderdag middag in Genève hun poging begonnen, om de geest van Genève in de klinkende munt van de oplossing der grote hangende vraagstukken om te zetten. De drie westelijke ministers wilden reeds in deze eerste bijeenkomst hun concrete voorstellen voor een hereniging van Duitsland en een veiligheidsgarantie voor de Sowjet-Unie, Tsjechoslowakije en Polen ter tafel brengen, doch Molotof verzette zich daartegen. Hij pro testeerde eerst toen minister Pinay, die de eerste zitting der ministers presideerde, de westelijke voorstellen reeds op tafel had gelegd. Dat behoorde volgens de Russische vertegenwoordiger eerst Vrijdag te ge schieden, wanneer ook de Russische plannen zullen worden ingediend. De westelijke ministers konden de redelijkheid van Molotofs argument weliswaar niet inzien, doch zij besloten hun voorstellen formeel terug te nemen en ze Vrijdag bij monde van minister MacMillan opnieuw in te dienen. Dat zij op deze wijze aan de dringende wens van Molotof tege moet kwamen, was volgens een Britse woordvoerder een bewijs, dat zij inderdaad met de geest van Genève waren bezield. delievend land buiten elk militair ver band". In de huidige omstandigheden achtte hij het Duitse probleem slechts in étappes oplosbaar. Daarbij was het volgens hem van groot belang, dat de beide delen van het land contact met elkaar zouden opnemen. AANVAL OP N.A.V.O. Molotof liet er geen twijfel aan be staan, dat hij ook thans ook weer een aanval op de N.A.V.O. van plan is. De voornaamste hindernissen voor veilig heid in Europa waren volgens hem de militaire blokken. Hij was realist ge noeg om in te zien, dat deze niet in eens konden worden ontbonden, doch hij meende, dat men tot een geleidelij ke opheffing moest besluiten. Wat de ontwapening aangaat, stelde de Rus: het heeft weinig zin over inspectie en controle te praten, wanneer de bewa- Hoewel de voorstellen der beide partijen dus nog niet werden gepubli ceerd, hebben de inleidende redevoe ringen van de vier ministers reeds duidelijk gemaakt, dat deze geen ver- ïassingen zullen bevatten. Foster Dulles legde het bekende Westelijke standpunt vast. De verde ling van Duitsland zag hij als „een ernstige ongerechtigheid en een bron van instabiliteit". Deze moest onge daan gemaakt worden zonder dat de veiligheid der andere landen er door werd beïnvloed. Daarom waren de Verenigde Staten bereid deel te nemen aan elke garantie „die een herleving van het Duitse militarisme zou kunnen voorkomen". Wat de ontwapening be treft, merkte Dulles op, dat verminde ring der bewapening door beide zijden gelijk moest plaats vinden. De Weste lijke mogendheden wilden daarbij bo vendien de nadruk laten vallen op Inspectie en controle, die zij voor een werkelijke ontwapening onontbeerlijk achten. De bevordering van culturele en economische contacten tussen Oost en West maakte Dulles ondergeschikt aan de veiligheidsoverwegingen. Beide andere Westelijke ministers hebben zich in deze eerste zitting be perkt tot zeer algemene opmerkingen. DUITSLANDS HERENIGING. Molotof heeft de conferentie ingezet met het opsommen van een aantal Russische gestes, die naar zijn mening even zoveel bewijzen waren voor de ernst waarmede zijn regering naar een vermindering der spanningen streeft. De scala varieerde van de ontruiming van Porkkalaen Port Arthur tot de overeenkomsten met de beide delen van Duitsland. Wat het Duitse pro bleem betreft herhaalde hij de in de laatste maanden gebruikelijke Russi sche argumenten. Het was nodig een muur van veiligheid tegen een nieuw Duits militarisme op te trekken. Daar aan maakt hij het probleem van Duits lands eenheid ondergeschikt. Voor een hereniging van Duitsland moest vol gens hem de vraag worden gesteld, welke plaats dit land zou innemen: in een Westelijk militair blok of als „vre- peningswedloop niet eerst wordt stop gezet. De contacten tussen Oost en West zag hij vooral op het economische vlak en hij keerde zich in dit verband tegen de bestaande handelsbeperkin gen. Een toevoeging van nieuwe punten aan de agenda, zoals de spanning in het Nabije Oosten hebben de ministers niet overwogen. De premier van Israël, Mosje Sjaret, die Donderdag in Genè ve aankwam, heeft al een onder houd met Molotof aangevraagd. Hij heeft in Parijs reeds met de Ameri kaanse en Britse ministers van Buiten landse Zaken gesproken en streeft naar een garantie voor een regeling van de wapenleveringen naar het Nabije Oos ten. De conferentie is inmiddels reeds in haar aanvang met de Franse politieke moeilijkheden belast. Minister Pinay zal Vrijdagochtend naar Parijs vliegen om te trachten het leven van de rege- ring-Faure te rekken. Het ligt in zijn bedoeling nog dezelfde dag terug te keren, zodat de ministers Vrijdagmid dag weer bijeen zullen komen. LONDEN, 27 Oct. Prinses Marga ret heeft vandaag een onderhoud van een uur gehad met de aartsbisschop van Canterbury. Zij werd bij haar be zoek door een hofdame vergezeld. Van officiële zijde is niets medegedeeld over het doel van het bezoek. Het was niet vermeld op de afsprakenlijst van de prinses. Aangezien Prinses Margaret de aartsbisschop bezocht en niet anders om, wordt verondersteld, dat het al leen maar om een vertrouwelijk ge sprek ging. Als zij de aartsbisschop in kennis had willen stellen van een be sluit, zou de geestelijke waarschijnlijk bij haar ontboden .zijn. De spanningen in hei Midden-Oosten JERUZALEM, 27 October Nadat Israël Woensdag bij de V.N.-commissie voor toezicht op het Palestijnse bestand een klacht had ingediend wegens een Egyptische aanval op een politiepost in het gedemilitariseerde gebied van El Audja, waarbij een politicman sneuvelde, drie werden gewond, en twee ontvoerd, is het thans opnieuw tot botsingen gekomen in dezelfde streek. Volgens een Israëlische woordvoerder zouden opnieuw Egyptische militairen zijn doorgedrongen in het Israëlisch gedeelte van genoemde zóne, op het schiereiland Sinaï. De Egyptenaren zouden zich daar hebben ingegraven. Ook bij Nizzana werd een grensoverschrijding gemeld. MARRAKESJ, 27 October Te Marrakesj hebben Donderdag voor de tweede achtereenvolgende dag ruim tienduizend zingende Marokkanen be toogd voor de terugkeer van ex-sultan Ben Joessef op de troon. De nationalistische Marokkaanse Is- tiklal-partij meent dat het Frans-Mar- rokkaanse compromisplan voor een „nieuwe politieke koers" in Marokko achterhaald is door het verdwijnen van het verzet in Marokko tegen een terugkeer van Ben Joessef en zij meent dat thans een herstel van Ben Joessef in zijn waardigheid de enige oplossing is. Si Fathmi ben Slimane, lid van de Troonraad, die thans poogt een repre sentatieve Marokkaanse regering te vormen, hoopt dat de ex-sultan zelf de Jstiklal zal overreden zitting in een dergelijk bewind te nemen. ZEIST, 27 October De 28-jarige fabrieksarbeider C. B. uit Zeist, die eergister is aangehouden omdat hij er van werd verdacht op 12 October des avonds te Zeist de 22-jarige leerling verpleegster, mej. W. van S. te hebben aangerand en daarna te hebben ver moord, heeft vanochtend bekend. B. heeft tijdens het langdurige ver hoor een bekentenis afgelegd en on middellijk daarna zijn bekentenis her haald tegenover de commissaris van politie te Zeist. De Israëlische premier, Mosje Sja- rett, heeft Donderdag tegenover ver slaggevers in Genève verklaard dat het aan de beschaafde wereld is erop toe te zien dat Israël niet opnieuw be hoeft te vechten, „wat het zal doen als het daartoe wordt gedwongen". Sjarett heeft zich naar Genève be geven voor besprekingen met de mi nisters van buitenlandse zaken over aangelegenheden betreffende het Mid den-Oosten. De premier zeide: „Het is mijn taak internationale belangstelling te trek ken voor de zeer ernstige gevaren die Israël bedreigen", als gevolg van de aankoop door Egypte, „Israël's gezwo ren vijand", van grote hoeveelheden moderne wapens uit Russische bron nen. In Israëlische marinekringen wordt vernomen, dat binnenkort twee door Israël aangekochte torpedojagers in de haven van Haifa zullen aankomen. Is raëlische bemanningen staan op het punt naar Groot-Brittannië te reizen, om de oorlogsbodems over te nemen en naar Israël te varen. SYRIË BEZORGD Syrië heeft de drie westelijke grote mogendheden gewaarschuwd, dat ie dere wapenleverantie aan Israël de vrede in het Midden-Oosten zal ver storen, zo verneemt Reuter van be voegde zijde in de Syrische hoofdstad, Damascus. Volgens de zelfde bron heeft Syrië zich met deze kwestie eveneens tot de Sowjet-Unie gewend. Naar gemeld wordt, heeft de Sowjet-Unie aan Sy rië de verzekering gegeven, dat het Sowjet-blok geen wapens aan Israël zal leveren. In Syrische perscommen taren wordt gezegd, dat Syrië op na tuurlijke wijze zal handelen, als het een beveiligingsverdrag met de Sow jet-Unie zou sluiten in het geval de Verenigde Staten garanties aan Israël zouden geven. De Syrische premier heeft medege deeld, dat zijn Libanese ambtgenoot bij de besprekingen, welke hij met hem te Damascus heeft gehad, te ken nen heeft gegeven, dat Libanon bereid is een militair verdrag met Syrië te sluiten. Onderhandelingen daartoe zullen beginnen zodra Libanon offi cieel de wens daartoe te kennen heeft gegeven. Tussen Egypte en Saoedi-Arabië is Donderdag een onderling militair ver drag getekend, aldus is officieel te Cai ro bekendgemaakt. NEW YORK, 27 October De po litieke commissie van de V.N. heeft Donderdag met 53 stemmen voor, geen tegen, bij zes onthoudingen de Weste lijke voorstellen goedgekeurd voor de oprichting van een internationaal bu reau voor atoomenergie, met inbegrip van een wereldconferentie. Ook de Sowjet-Unie stemde voor. De landen die zich onthielden, zijn Egypte, Irak, Saoedi-Arabië, Syrië, Je men en Libanon. IJMUIDEN, 27 October Door de grote vraag naar staal en doordat In de Verenigde Staten de fabricage van eindproducten steeds verder wordt op gevoerd, wordt het moeilijker staal in het buitenland te kopen. Als gevolg hiervan zullen de hoogovens de staal productie moeten beperken. Als gevolg van het grote tekort aan arbeidskrachten, waarmee ook de IJmuidense hoogovens hebben te kam pen, zal deze productiebeperking géén inkrimping van de personeelssterkte ten gevolge hebben, temeer omdat de personeelbezetting met het oog op de reeds in aanbouw en de nog in studie zijnde uitbreidingen zal worden ver groot. Er zijn twee amendementen, maar: (Van onze parlementsredactie). DEN HAAG, 27 October Vrijdag zal de Tweede Kamer hebben te be slissen of het door minister Donker ingediende wetsontwerp tot wettelijke regeling van stichtingen de kracht van een wet zal krijgen. Na de gisteren gevoerde besprekingen is het wel duidelijk geworden, dat de beslissing in het voordeel van de bewindsman van justitie zal uitvallen. Wel werden twee amendementen ingediend, resp. door de heren Van Rijckevorsel en Van den Heuvel (beiden Kath. v.), maar van één daarvan is het bepaald niet zeker dat het zal worden aangenomen. Zo komt de minister vrij ongehavend uit de strijd en het prettige is, dat hij dit voor een belangrijk gedeelte aan zich zelf heeft te danken. Want via een tweede nota van wijzigingen kwam hij in ruime mate tegemoet aan de bezwaren, die gedurende de afgelopen dagen tegen zijn ontwerp zijn Ingebracht. aanvaardbaar te verklaren. Ook de heren Van den Heuvel (KVP), Ver kerk (AR) en prof. Lemaire (KNP), die mede ondertekend hadden, ston den op dit standpunt. Het oordeel is morgen aan de Kamer. Het andere amendement, dat van de heer Van den Heuvel (KVP) kreeg wel de steun van mr Van Rijckevor sel, maar niet van de minister. Het be oogde de in het wetsontwerp opgeno men vermogenseis nietig te verklaren, omdat die alleen formele en geen es sentiële betekenis heeft. De criteria van de nieuwe regeling moeten zo be perkt mogelijk blijven, aldus de heer Van de Heuvel, want de gevolgen van het nieuwe recht der stichting ten aan zien van de eisen, die de practijk stelt, kunnen we nu nog met geen mogelijk heid overzien. Het ziet er niet naar uit, dat deze „katholieke" poging erg veel succes zal hebben, want de meeste sprekers waren het eens met de redac tie van de vermogenseis in de door de minister gewijzigde definitie van het begrip stichting. De heer Ten Hagen (Arb.) informeerde naar de mogelijk heid, dat 'n particulier (i.p.v. de kerk) een kerkelijke stichting in het leven kan roepen. CLIMAX De heer Verkerk (AR) sprak van een climax in verheldering van het voor lopig verslag tot de nota van wijzigin gen. Toch had hij nog wel enige be denkingen o.a. tegen de vermogenseis. Is het niet beter nog andere ontbin dingsredenen aan te wijzen? Deze spreker vroeg de minister aandacht te willen schenken aan de algemene maatregel van bestuur inzake de vrij stellingen. Minister Donker kreeg ook de heer Van Leeuwen (Lib.) en freule Wtte- waal van Stoetwegen (CH) aan zijn zijde. De eerste prefereerde met be trekking tot de vermogenseis het con servatisme van de minister boven de progressiviteit van de heer Van den Heuvel en diens medestanders. Die bezwaren golden vooral de de finitie van het begrip stichting, het vermogen dat de stichting moet heb ben, het doel dat ze nastreeft (al of niet commercieel) en het feit, dat het ont werp overheidsstichtingen buiten be schouwingen laat. Vooral voor het laatste konden de verschillende Ka merleden geen waardering opbrengen. Minister Donker kwam met het oog hierop gistermiddag met het voorstel een staatscommissie in te stellen, die tot taak heeft een oplossing te vinden voor het probleem der overheidsstich tingen. Mr van Rijckevorsel (KVP) bleek daar niet helemaal content mee te zijn. Hij wilde althans (en daartoe diende hij zijn amendement in) be werken, dat gedurende een tijdvak van vijf jaar na het inwerkingtreden van de wet op de stichtingen de overheid de gelegenheid krijgt om ofwel de pri vaatrechtelijke rechtsvorm van de stichting te kiezen, ofwel een rechts persoon van eigen aard bij of krach tens de wet in het leven te roepen. Mi nister Donker kon zijn mening over het amendement moeilijk weerge ven, omdat hij er niets van begreep, maar de heer Van Leeuwen (Lib.) deed een dringend beroep op de be windsman het amendement niet on- DE BILT ZEGT; Buiig. DE BILT, 27 October Verander lijke bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien. Overwegend matige, langs de kust af en toe krach tige wind uit Westelijke richtingen. Koude ochtend. In de middag dezelfde temperaturen als gisteren of iets la gere. Woensdagmiddag is in het De Ia Mar-theater te Amsterdam de kin derboekenweek 1955 officieel ge opend. De Amsterdamse jeugd- toneelgroep heeft de kinderen, die de opening hijwoonden vergast op een sprookjesachtig Andersen- programma. De feestelijke middag werd ook bijgewoond door Prinses Margriet, die met haar schoolvrien dinnen tijdens de pauze zat te genieten van een glaasje limonade. Zuidvietnamese regering is afgetreden SAIGON, 27 Oct. Het Zuidvietna mese kabinet heeft Donderdag, daags na het uitroepen van de republiek, zijn ontslag aangeboden aan president Ngo Dinh Diem. In regeringskringen is ver nomen, dat het nieuwe kabinet veel ministers uit de afgetreden regering zal omvatten. Ngo Dinh Diem blijft premier. Twee beelden uit de nationale sleutelactie: de minister van Maat schappelijk Werk, mr F. J. M. van Thiel, draagt zijn sleutels bii door Rudi Nieuwenhuis en Donald Arents van de Dalton U.L.O. te Den Haag niet voor niets met hun mand langs te laten komen. (Foto links): op de rechterfoto een Am sterdams meiske, dat de zaak met een maar fors heeft aangepakt Kleinere sleuteltjes zijn echter ook van harte welkom! Duitse wegen ernstig beschadigd DUEREN, 27 Oct. De oefening „Dzjenghis Khan", die door Neder landse troepen wordt gehouden in de Duitse districten Dueren en Pader- bom in Westfalen, is vandaag, eerder dan oorspronkelijk de bedoeling was, geëindigd. De reden daarvan is dat door bet massale gebruik van zware tanks voor naar scbatting drie en een half millioen mark schade is toege bracht aan wegen. De Nederlandse militaire leiding achtte het daarom niet verantwoord de oefening voort te zetten. De Nederlandse commandant, generaal-majoor J. H. Couzij, heeft zijn leedwezen over het gebeurde ge uit. Van Duitse zijde zijn de Nederland se soldaten geprezen om hun voorbeel dig gedrag en is er de aandacht op ge vestigd, dat de wegen in het betrokken gebied ook door Britse en Belgische oefeningen al veel te lijden hebben gehad. Prof. Lemaire van de K.N.P. had met gemengde gevoelens van de nota van wijzigingen kennis genomen. Hij wees de minister er op, dat deze een ingrij pende verandering heeft aangebracht in de kenmerken der stichting. Vol gens zijn mening had het ontwerp tot uitdrukking moeten brengen, dat de behartiging van de financiële belan gen van oprichters en bestuurders uit gesloten is. Ook deze spreker had ove rigens op vele punten (o.a. inzake de overheidsstichtingen) zijn critiek op het wetsontwerp laten varen. De wetsontwerpen tot regeling van de bezoldiging van de militair-rechter lijke ambtenaren en tot vaststelling van de begroting van het Staatsmunt- bedrijf voor het dienstjaar 1956 heeft de Kamer zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Vandaag valt de beslissing PARIJS, 27 Oct. Premier Faure van Frankrijk heeft na een gisteren in de Nationale Vergadering gehouden debat over de algemene politiek van zijn regering, dat tot in de nachtelijke uren voortduurde, opnieuw de vertrou wenskwestie gesteld. De stemming hierover wordt morgen (Vrijdag) ge houden. De socialisten hadden een motie van wantrouwen ingediend, waarin gezegd werd, dat de vergadering be treurt, dat de regering de huidige moeilijkheden niet aan kan, de vre de in Noord-Afrika niet kan herstel len en de sociale rechtvaardigheid niet wil verzekeren. De vergadering gaf met 289 tegen 286 stemmen voorrang aan deze motie. De regering is bij de procedurestem ming tweemaal in de minderheid ge- weest. Voordat de Natonale Vergade- handeld. ring zich uitsprak voor voorrang aan de tegen de regering gerichte socialis tische motie, had zij geweigerd voor rang te verlenen aan een radicale mo tie, waarin de regeringspolitiek werd goedgekeurd. Deze procedurestem ming viel met 303 tegen 275 stemmen ten nadele van de regering uit. De vorige week heeft zich bij het debat over Algerije iets dergelijks voorgedaan. De regering werd toen eveneens bij een procedurestemming verslagen. Zij stelde daarop de ver trouwenskwestie, die zij won. Politieke deskundigen verklaren, dat de regering slechts een geringe kans heeft om aan het bewind te blij ven. Zelfs indien zij Vrijdag wint, zal zij waarschijnlijk vallen wanneer een paar dagen' later het voorstel voor ver vroegde verkiezingen zal worden be-

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1