Sto mme verbazing aan Russische grens de GROTE VIER WEER TERUG IN GENÈVE i Zuid-Vietnam tot republiek uitgeroepen Raad van Europa heeft eindelijk een vlag Maar de De eerste toerist meldde zich papieren orde waren in Min* Luns terug land in ons Verwisselde babies gaan procederen Productie van kolen zal onvoldoende zijn Ngo Dinh Diem is thans ook staatshoofd Israël vraagt om hulp P. Dondorp nam afscheid van Chr, Middenstandsbond Neigi tot Jing vorming van Chr» vakbonden Ia Indonesië niets bekend van aanbod atoominstallatie Russisch vredesoffensief keerde zich tot het Westen ROOD LICHT: STOPPEN EN.,.. STILSTAAN I Donderdag 27 October 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 DELFT, 27 Oct. Bretold Schulz uit Chicago is tandarts maar hij is ook wereldreiziger. Hij bezocht vele vreemde landen en kort geleden ging zijn naam door de wereldpers, om dat hij als eerste toerist er in slaagde met zijn auto de Sowjet-TJnie binnen te rijden ener ook weer wist uit te rijden. Op doorreis naar Engeland vertoefde hij in Delft, waar wij hem in een hotel aantroffen. Heel een voudig vertelde hij zijn ervaringen: zijn moeite om paspoort en visum te krijgen en om de toestemming van zijn eigen regering te bemachtigen. In Augustus had hij wat hij nodig had en reisde hfj met de „Queen Eli sabeth" naar Engeland. Daar kocht hij een auto en daarmee reed hij naar de Fins- Russische grens. De Russische grenswachten waren stomverbaasd, toen zij Schulz zagen aankomen. Ze bekeken zijn papieren, waren toen nog verbaasder en scho ten twee maal in de lucht. Dat bleek een signaal te zijn, want enige tijd later kwam er een officier te paard. „Er is geen enkele bindende af spraak gemaakt. De lange en in pret tige sfeer gevoerde gesprekken, die ik in New York heb gehad met de Indo nesische minister van buitenlandse za ken, mr Anak Agung, hadden eigen lijk het karakter van het aftasten van de mogelijkheden om een basis te vin den voor besprekingen tussen beide landen over de bestaande problemen". Dit heeft minister Luns vanochtend aan boord van de „Nieuw-Amsterdam1 verklaard bij zijn terugkeer te Rotter dam, nadat hij te New York een ge deelte van de tiende algemene verga dering van de V.N. had bijgewoond. Op een vraag naar aanleiding van de verklaring van minister Anak Agung, dat de kwestie Nieuw-Guinea ook ter sprake zal komen op de komende Ne derlands-Indonesische jbesprekingen antwoordde minister Luns, dat de Ne derlandse regering altijd bereid is ge weest en nog bereid is, elke misvat ting en wantrouwen aan Indonesische Zijde ten aanzien van de Nederlandse gouvereiniteit over Nieuw-Guinea door besprekingen weg te nemen. Minister Luns noemde het een ver heugend teken, dat de stemming over da kwestie Nieuw-Guinea in de agen da-commissie van de Verenigde Naties dit jaar zoveel gunstiger is geweest dan het vorig jaar. In 1954 plaatste de agenda-commissie de kwestie Nieuw- Guinea met 39 stemmen voor, elf tegen en tien onthoudingen op de agenda. Hoewel de Franse delegatie afwezig was werden dit jaar 31 stemmen voor het voorstel uitgebracht, terwijl 18 landen tegenstemden en tien zich van stemming onthielden. Minister Luns legde er hierbij nogmaals de nadruk op, dat Nederland evenwel de be voegdheid van de V.N. in deze kwestie blijft betwisten. Besprekingen tussen Nederland en Indonesië staan dan ook In geen enkel verband met het debat in de Verenigde Naties. Minister Luns merkte hierbij op, dat de besprekingen in de V.N. de komen de Nederlands-Indonesische conferen tie, waarvoor overigens nog geen da tum is vastgesteld, nadelig zal beïn vloeden. Ook hij wist kennelijk geen raad met de goede papieren en belde een hoge officier in Wïborg op. Die kwam per jeep en zette tenslotte een stempel in het paspoort. Schulz mocht Rusland binnenrijden. Na drie dikke en hoge lagen prikkeldraad te zijn gepasseerd reed hij, met de Russische jeep ach ter zich, naar Wiborg en vandaar zet te hij welgemoed koers naar Lenin grad. Geruime tijd werd hij door een Russische auto gevolgd en als hij on derweg zijn wagen wilde parkeren om zoals hij gewend was te doen in de auto de nacht door te bren gen, werd hem beduid, dat dit niet geoorloofd was. Pas in een klein plaatsje mocht hij in zijn auto over nachten, doch twee man bleven in de nabijheid. De volgende morgen liet men hem verder rijden en volgde hem niet. Zo kwam hij in Leningrad, waar hij rus tig de stad kon bekijken. De dag daarop vervolgde hij zijn reis naar Moskou en daar werden hem even min moeilijkheden in de weg gelegd. Hij kon gaan bezichtigen waar hij zin in had. Maar toen hij zijn reis wilde vervolgen, gaf men hem van de zijde van Intourist te kennen, dat dit niet mocht. Hij kon wel per vlieg tuig of per trein gaan, maar niet in zijn auto, in dat geval moest hij langs dezelfde weg, welke hij gekomen was, terug gaan naar de Finse grens. Dit deed hij tenslotte. En wederom werd hij door een Russische wagen gevolgd 's-GRAVENHAGE, 26 Oct. De vol gende maand zal de Leidse zaak der ver wisselde babies voor de arrondissements rechtbank te 's-Gravenhage aanhangig worden gemaakt. De „verwisselde kinde ren" dienen ieder een actie in tegen hun werkelijke ouders, teneinde door de rechtbank vastgesteld te zien, dat zij uit het desbetreffende huwelijk zijn gebo ren. Een dergelijke procedure, zo werd van de zijde van de raadsman, dr mr W. Hugenholtz, uit Leiden vernomen, heeft zich sinds het ontstaan van ons burgerlijk wetboek in 1838 nog nooit voorgedaan. Het is de vraag, zo vervolgde hij, of ons burgerlijk wetboek deze proce dure mogelijk acht. Mocht na de pro cedure blijken dat de wet hier te kort schiet dan zal wetswijziging zeer noodzakelijk zijn. P.N.I. leidt bij verkiezingen in Indonesië DJAKARTA, 26 Oct. De jongste cijfers van de verkiezingen in Indone sïë doen uitkomen, dat de P.N.I. 7.74 millioen stemmen op zich heeft ver enigd, Masjumi 7.70 millioen, N.U. 6.4 en PKI 5.9 millioen. Ondanks de kernenergie NEW YORK, 26 Oct. - De Engelse atoom geleerde sir John Cockcroft heeft in de bijeenkomst van de National Industrian Conference vandaag gezegd, dat de tech nische vooruitgang thans zo snel gaat, dat over 10 jaar het beeld van. het ener gieaanbod in de wereld sterk veranderd kan zijn. Bij het huidige tempo van de groei zal tegen het einde van deze eeuw de vraag waarschijnlijk minstens 4 a 5 maal zo groot zijn als de tegenwoordige productie van energie. De vraag zal opgroeien van het equiva lent van 1,8 milliard ton kolen per jaar tot 6 4 7 milliard ton, waarvan de helft gebruikt zal worden voor de opwekking van electriciteit. Daarvan kan een milliard ton door hy- dro-electrische energie geleverd worden. Wanneer het grootste deel van de overige electriciteit door kernenergie zou kunnen worden opgewekt, zou deze het werk kunnen doen van 2 3 milliard ton kolen, zodat de productie van kolen en olie nog met 1,5 milliard ton vergroot zou moeten worden. Zelfs dit zal, zo merkte hij op, moei lijk genoeg zijn, gezien de Engelse er varing met de kolenproductie en het feit dat de Amerikaanse olieproductie een stabiel niveau heeft bereikt. SAIGON, 26 Oct. In Zuid-Vietnam is vandaag de republiek uitgeroepen, waarvan Ngo Dinh Diem, tot dusver al leen premier, thans ook president is ge worden. Deze maatregelen zijn een ge volg van de Zondag gehouden volksstem ming, waarbij de grote meerderheid der bevolking Bao Dai als staatshoofd afwees. Er is een commissie ingesteld voor het opstellen van een ontwerp-grondwet, wel ke zal worden voorgelegd aan een natio nale vergadering, die voor het einde van het jaar zal worden gekozen. Voor de ambstwoning van Diem, waar de proclamatie werd voorgelezen, waren 30.000 Vietnamezen samengestroomd. De dag werd als een nationale feestdag be schouwd. Japan en Thailand hebben laten weten dat zij Diem als staatshoofd erkennen. In een rede tot de menigte voor zijn woning zei het nieuwe staatshoofd o.m.: „Ik weet dat wij tezamen alle vormen van onderdrukking zullen kunnen afwijzen en een ideale poli- PAHLJS, 26 Oct. Israël heeft vandaag een formeel verzoek om hulp gericht tot het Westen teneinde in staat te zyn het hoofd te bieden aan de toestand die is ontstaan door de wapenleveranties aan de Arabische landen. Volgens gezaghebbende kringen is het verzoek aan de Britse minister van bui tenlandse zaken, Harold MacMillan, ge daan door de Israëlische premier Mosje Sjarett. Ingezonden Mededeling (Adv.) tieke en economische staat opbouwen, waarnaar ons volk vurig verlangt". Alle ministers hebben inmiddels hun portefeuille ter beschikking van Diem gesteld ten einde hem de gelegenheid te geven een nieuw kabinet te vormen. Ingezonden Mededeling (Adv.). (Van onze §-redacteur) UTRCHT, 25 October Aan het slot van de te Utrecht gehouden bands raadsvergadering van de Chr. Midden standsbond nam deze organisatie af scheid van zijn algemeen secretaris, de heer V. Dondorp. De heer Dondorp aanvaardde n.l. een functie bij het di rectoraat-generaal voor de midden stand. Hij zal middenstandsconsulent worden met standplaats Haarlem en in die nieuwe functie de middenstanders in Noord-Holland buiten Amsterdam met raad en daad terzijde staan. Deze nieuwe functionarissen hebben t.a.v. de middenstanders n.l. een zelfde taak als de reeds lang bestaande con sulenten in de agrarische sector t.a.v. de boeren en tuinders. De voorzitter van de C.M.B., de heer Joh. de Jong, sprak met grote waardering over de arbeid van de heer Dondorp. Hij wijd de vooral zijn aandacht aan het moei lijke werk om chr. patroons-vakorgani saties op te richten in die branches, waar nog slechts neutrale organisaties bestonden. Deze arbeid resulteerde in de oprichting van verscheidene nieuwe bonden. De heer Dondorp was sedert 1946 secretaris van de Chr. Midden standsbond. Er moest lang over gepraat worden STRAATSBURG, 26 Oct. De Raad van Europa heeft eindelijk een vlag. Na jaren van overleg, dis cussies en onderhandelin gen zijn het parlement van de Raad en het comité van ministers het eens gewor den over een symbool dat iedereen bevredigt: een kring van twaalf vijfpun- tige gouden sterren op een azuren veld. Het plan voor een vlag, die het streven naar Euro pese eenheid moet symbo liseren, is al zo oud als de Raad van Europa zelf. Se dert het eerste Haagse con gres van de Europese be weging in 1949 is door de meeste voorstanders van Europese eenwording de vlag met een groene hoofd letter E op een witte ach tergrond gebruikt, maar volgens de Raad was dit geïmproviseerde symbool noch in esthetisch, noch in heraldisch opzicht geslaagd. In September 1953 kwam het parlement van de Raad met een eigen voorstel: een kring van vijftien gouden sterren tegen een blauwe achtergrond. Maar in het comité van ministe.s ont stonden politieke moeilijk heden hierover, omdat de vijftien sterren konden worden geacht de vijftien leden-staten van de Raad (met inbegrip van Saar land) te symboliseren, het geen onacceptabel was voor de Duitsers, die Saar land niet als afzonderlijke staat beschouwd willen zien. Men ging toen naar aller lei andere oplossingen zoe ken, maar tenslotte is het ministercomité tot het oor spronkelijke plan van een kring van sterren terugge keerd, waarbij het aantal van die sterren echter tot twaalf werd beperkt. Dit was volgens deskundigen in esthetisch opzicht het beste aantal en bovendien werd daardoor elke toespe ling op het aantal leden van de Raad vermeden. Dreigende scheuring in Duitsland BONN, 25 Oct. Drie christende mocratische bondsdagleden, tevens le den van het algemeen Westduits vak verbond (zes millioen leden), zijn nit dit laatste getreden als gevolg van een meningsverschil met de verbondslei- ding over de te volgen politiek. Aan het uittreden der drie ging het nit het algemene vakverbond zetten van een vierde christendemocratisch bondsdaglid en vakbondsman, Winkel- heide, vooraf. Het uittreden is bedoeld als een protest tegen dit uit de partij zetten. De vier uitgetredenen of -gezetten DJAKARTA, 26 Oct. De Indone sische minister van buitenlandse za ken, Anak Agung gde Agung, heeft naar aanleiding van de verklaring van de heer Saravanamuttu, de Ceylonse commissaris voor Singapore, die te vens Ceylons vertegenwoordiger in Indonesië is, verklaard, dat hem niets bekend is van een aanbod, dat door de Russische ambassadeur gedaan zou zijn om een atoominstallatie in Indo nesië op te richten. Volgens berichten uit Singapore verklaarde Saravana muttu, dat hij zelf er bij was, toen dit aanbod werd gedaan. koesteren plannen voor het oprichten van afzonderlijke christelijke anti- Marxistische vakbonden in West-Duits- land, tenzij de vakbondsleden van christelijken huize „gelijkheid" in de algemene vakbond krijgen. De persdienst der Westduitse socia listische partij en de sociaaldemocra tische dagbladen hebben het interna tionale verbond van christelijke vak verenigingen, waarin Nederlandse en Belgische vakbondsleiders een voor aanstaande rol vervullen, er van be schuldigd de stoot te hebben gegeven tot de „bedreiging" der christelijke vakbondsfunctionarissen, om tot de stichting van eigen bonden over te gaan. De veel geroemde „geest" Vandaag zijn we weer terug in Genève. Ze, dat zijn de ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Enge land, Frankrijk en Rusland, n.l. Foster Dulles, MacMil lan en Molotof. Zij zullen het afgebroken gesprek van hun chefs, de regeringsleiders, weer opnemen. Het gesprek, dat gepaard ging met vele glimlachjes en vriendelijke schouder klopjes, waarin de zo geroemde „geest van Genève" ontstond. Aan de ministers, die vandaag in het vertrouwde Genève bij eenkomen de taak om deze geest te bewaren en te versterken. Dat is niet gemakkelijk. Want er is sinds het laatste gesprek in Genève veel gebeurd in de wereld en de o.a. door de Ame rikanen zo vertroetelde „geest van Genève" wordt van veel kanten belaagd. Tegenwoordig is het niets bij zonders dat er veel gebeurt. Tussen deze gebeurtenissen is echter een zeker verband aan te wijzen. Dit verband is gelegd door het Russisch vredesoffen sief, dat gaande is. Adenauer van MOLOTOF West-Duitsland is in Moskou ge weest en kwam terug als de gro te bevrijder van de Duitse krijgs gevangenen. Maar het losgeld was, dat Bonn diplomatieke be trekkingen met de Russische hoofdstad moest aanknopen. Pre sident Paasiviki van Finland be zocht Moskou en werd door zijn landgenoten begroet als de be vrijder van 'n strategisch grens gebied uit de Russische heer schappij. Het Russische vredesoffensief, dat meewerkte aan de geest van Geneve, schiep verder veel good will in de wereld en heeft de onderhandelingspositie van de Westelijke Grote Drie in Geneve nu moeilijker gemaakt. Want het gesprek over de her eniging van Duitsland kan Molo tof gemakkelijk afbreken, omdat toch rechtstreeks contact met Bonn via de ambassades moge lijk zal zijn. Bovendien, voordat de Westelijke ministers in Parijs deze week de situatie konden be spreken, meldde zich de Israëli sche premier en minister van buitenlandse zaken, Mosje Sjaret om de toestand in de Arabische wereld te bespreken. De toestand die ernstig was geworden door de wapenleveranties van het communistische blok aan Egypte en Syrië, de vijanden van Israël. Er was een soort bewapenings wedloop ontstaan als uiteindelijk resultaat van de vriendschappe lijke contacten die de Russen in de Arabische wereld hadden ge legd. Als uiteindelijk resultaat van het Russische vredesoffen sief dus, het Russische vredesof fensief, dat ook de geest van Ge neve veroorzaakte. Het kan heel vreemd gaan. Even kroop het Russische vre- desbloed waar het niet gaan mocht en liet Moskou een fel protest horen toen Irak een Pact had gesloten met Turkije en zich dus had aangesloten bij het Wes telijke blok. Geen wonder, want dat was een Westelijk diploma tiek succes. Een van de oorzaken van de zo geroemde geest van Geneve heeft zich dus tegen het Westen gekeerd. Nu heeft het Westen niets te gen vrede en een op lange ter mijn uitgestelde oorlog. Maar het heeft wel iets tegen de wereld heerschappij van Rusland, in we zen in de verre toekomst toch de bedoeling van het rode vredes offensief. Deze Russische politie ke doelstelling is weliswaar dog matisch, maar men moet er toch rekening mee houden, dat ze in de praktijk toegepast kan wor den. De punten van bespreking in Ge neve zijn dan: 1. De hereniging van Duitsland en de Europese veiligheid. 2. De ontwapening. 3. De bevordering van toeristen verkeer, verruiming van de han del, uitwisseling van ideeën via boeken, dagbladen en radio. Over deze agenda zijn de rege ringsleiders het deze zomer na veel gepraat eens geworden. Op 't eerste gezicht zit er niet veel muziek in. Rusland zal het Wes ten Duitslands hereniging niet cadeau geven voor een voor dit land onaanvaardbaar veiligheids pact en het Westen zal zijn vei ligheid evenmin opofferen aan een onaanvaardbaar zinloos Pact. Het in feite vastgelopen gesprek over de ontwapening biedt ook nog geen perspectieven. Over 't laatste minder belangrijke punt is wel overeenstemming moge lijk. PINAY DULLES Heeft die bijeenkomst van Ge neve helemaal geen zin Toch wel. Er zijn uitgangspunten. Want een andere oorzaak van de vredelievende geest van Geneve was de wederzijdse vrees voor de alles vernietigende moderne oor log. Ook deze vrees bestaat van daag nog in Geneve. Daarom moeten beide partijen het toch belangrijk vinden dat een oplos sing voor de ontwapening wordt gevonden. En het Duitse probleem? Het is te hopen, dat de ministers on der de indruk zijn gekomen van de uitslag van de verkiezingen in Saarland en dat zowel het Oosten als het Westen zien welk een meeslepende gevaarlijke kracht het Duitse nationalisme is geworden. Misschien dat dit ne gatieve uitgangspunt van ge sprek ook tot een positief resul taat kan leiden. V Het in zijn mooie herfstkleu ren pronkende Geneve heeft de ministers ontvangen. Het zonni ge lierfstkleed van de stad is zo fraai, dat men in de verleiding komt een voortzetting van de vriendelijke sfeer van deze zo mer te verwachten. Of zal de koude „bries", die van de Alpen op de stad valt bepalend zijn voor 7de sfeer, de bries die aan de nog bestaande diepe tegen stellingen herinnert? „Bah!" denkt Wammes, terwijl hij van zijn fiets stapt. „Nou springt het licht net op rood. Dus nu moet ik stoppen! En als ik niet voortmaak, dan is de winkel dicht en dan kan ik vandaag geen autotoeter meer kopen!" Wammes blijft even nadenken. Heel diep zinnig. Zoals hij dat soms doen kan. En dan neemt hij zijn fiets aan da hand en steekt vastberaden de straat over. Hij komt er, veilig en wel, maar achter hem is het niet zo best. Het is zijn schuld, dat er nu twee auto's wat al te dicht tegen elkaar aan staan, want in zijn haast heeft hij helemaal vergeten, dat rood licht „stoppen" betekent en dat doorlopen met de fiets aan de hand verboden is!

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3